Jhr. mr. De Casembroot herdacht door Staten B. en w. Axel pleiten voor drie Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten Mr. van Hees uit Breda te Terneuzen geïnstalleerd aats Zeeuwse commissaris TIJDENS BUITENGEWONE VERGADERING Bourgondiën Wegcijferen Eindhovense politie houdt cellen open met carnaval Gunstige ontwikkeling zal zich verder doorzetten K.V.P. AFDELING SLUIS TLGLN SAMENVOEGING Jeugdtoernooi in Zeeland Verkeersmaatregelen en route te Middelburg Radio-reportage HERINDELING IN SASSE RAAD Zelfvertrouwen in moeilijke tijden Kantongerecht Ter neuzen Ce/akwensen Respect voor recht Arbeidsmarkt Zeeland Voorlichting over kerkenbouw Vandaag in Eindhoven... Méér Emdhovens appèl Ook in Utrecht Nieuw inzicht 3 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 3 Uitvaart commissaris (Van onze correspondent) MIDDELBURG In verband met de rouwdienst voor jhr. De Casembroot maandag om 12 uur in de Nieuwe Kerk te Middelburg zullen de volgende straten aldaar van 10-14.45 uur voor alle verkeer zijn gesloten: de Balans, de Korte Burg. Groenmarkt, Onder de Toren, Koorkerkhof en Abdijplein. Neringdoenden dienen er rekening mee te houden dat in deze straten dus alleen voor tien uur of na 14.45 uur de clientèle kan worden bediend. Door deze afsluiting zullen de Reigerstraat, Koorkerkstraat, Nieuwe Burg, Bachten- steene en Bogardstraat niet voor door gaand verkeer beschikbaar zijn tussen genoemde tijden. Een en ander zal door verkeersborden worden aangegeven- Bovendien mag van maandagmorgen vroeg tot 14.45 uur niet in de afgeslo ten straten worden geparkeerd, en bo vendien ook niet in de Koorkerkstraat met inbegrip van het Koorkerkplein, De route van de rouwstoet is als volgt: ver trek ca. 14.30 uur vanaf de Nieuwe Kerk. Onder de Toren, over de Groen markt, Korte Burg. Balans, Balanspoort, Abdijplein. Abdijpoort, Koorkerkhof, Koorkerkstraat, Lange Delft, Markt, Lange Noordstraat. Stadhuisstraat, Hee- renbrug. Volderijlaagte, Klein Vlaande ren, Seisbuitenbrug, Seissingel en Zand berglaan naar de grens van de ge meente, en vandaar verder via St.-Lau- 7-ens naar de begraafplaats in Gapinge. Weggebruikers wordt verzocht van 14.30 uur tot na het passeren van de stoet zo min mogelijk voertuigen op de genoemde route te willen parkeren. Maandag verzorgt de N.C.R.V.-radio een reportage van de rouwdienst in de Nieuwe Kerk te Middelburg vooraf ge- gaande aan de begrafenis van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot commissaris der koningin in Zeeland. De reportage wordt uitgezonden van 13.30—14.00 uur. Verslaggever is Herman Felderhof. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Tijdens de donder dagavond a.s. te houden openbare verga dering zal de raad van Sas van Gent het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bespreken. Voorts zijn er voorstellen tot het verlenen van een subsidie van f 0.15 pre inwoner van de contact-commissie V.V.V.'s Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en tot benoeming van de raadsleden J. Bockstael, M. P. de rGoff en L. F. S. de Meijer in de commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken. Daarnaast zullen nog herzieningen van de uitbreidingsplannen Kom Zandstraat en Noord-West ter sprake komen en zal d eraad worden gevraagd voorschotten op vergoedingen ofvergoedingen voor onderwijsinstellingen vast te leggen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Mr. dr. Mes zei tijdens de herdenkingsvergadering van de Prov. Staten over jhr. mr. De Casembroot: „Hier is een eind gekomen aan een leven, dat wellicht verkort is door zijn voortdurend werken en opofferen voor ZIJN Zeeland." De heer Mes sprak van een „overgrote werkzaamheid"- De waarschuwingen zich te matigen waren dik wijls tevergeefs. „Het werk was hem gegeven en hij moest dit ver richten, ook al ging dit ten koste van zijn gezondheid". De waarne mend Commissaris herinnerde aan de zware tijd, die jhr. mr. De Casembroot in de 17 jaar van zijn ambtstermijn heeft meegemaakt. De oorlog en de watersnoodramp hebben Zeeland tweemaal achter een verminkt en zwaar beschadigd. Nadat enkele minuten stilte in acht waren genomen sprak namens de Staten de heer C. Boender een sober herden kingswoord. „De onverbiddellijke dood heeft een einde gemaakt aan het leven van hem, die dat leven verteerd heeft in het dienen van het gewest dat hem zo onuitsprekelijk lief was". En verder: „Onze voorzitter was niet de door H.M. de Koningin benoemde Commissaris, die ambtshalve leiding in deze vergadering moest geven, neen, hij was met ons één. En juist daarmee dwong hij de grote hoogachting en liefde af, die wij hem hebben toegedragen". Vanzelfsprekend spraken beide spre kers woorden van troost en steun tot me vrouw De Casembroot. die een beheerste en kalme indruk maakte. „Wanneer wij treuren om dit verlies, dan beseffen wij tevens dat dit niet vergelijkbaar is met het verlies dat mevrouw De Casembroot lijdt. „Moge de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in vrede rusten en moge God hem en me vrouw genadig zijn", zo besloot mr. dr. Mes zijn herdenkingstoespraak. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door oud-gedeputeerden, de oud-griffier, griffie-personeel, hoofden van provincia le diensten en verschillende autoriteiten met hun* dames. Er werd voorlezing gedaan van de bin nengekomen bewijzen van deelneming, waaronder die van de gouverneurs van de provincies Antwerpen, Oost-Vlaande- ren en Belgisch Limburg, de consul-gene raal van België te Rotterdam, de bis schop van Breda, de provinciale bestu ren van Utrecht en Noord-Brabant, b. en w. van Rotterdam, verschillende ge meentebesturen en -raden uit Zeeland, b. en w. van Woensdrecht, de r.-k. Toe ristenzielzorg in Zeeland, de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk en de vereniging van katholieke bejaardente huizen in Zeeland. Sindsdien is groots werk in Zeeland tot stand gebracht. Het is, aldus de heer Mes, met name de Commissaris geweest, die de Zeeuwen in deze moeilijke tijden het nodige zelfvertrouwen heeft gege ven om het herstelwerk tot stand te kunnen brengen. Bij dit alles herdacht mr. dr. Mes ook het werk dat jhr. mr. De Casembroot tijdens de bezetting heeft verricht. „Ook toen was hij een der ster ken, die velen heeft geholpen en staande heeft gehouden". Mr. dr. Mes schetste de overleden Commissaris als een man met zuide lijk temperament. „Met zijn diepe vroom heid en Godsvertrouwen en zijn diepe liefde voor het leven was hij een van onze laatste Bourgondische mensen". In, dit verband wees de heer Mes op de voorkeur en liefde, die jhr. mr. De Ca sembroot had voor onze zuiderburen, waarvan hij in persoonlijke gesprekken zo gaarne de terminologie overnam. De heer Mes herinnerde er aan hoe teke nend en hoe minzaam de overledene personen en situaties kon typeren. „Zo dikwijls was zijn conversatie gekruid met een milde humor, die echter nim mer personen zou kwetsen". Als voorzitter van de Statenvergadering was hij, aldus de heer Mes, steeds mild en lankmoedig. „Hij wist in deze verga deringen een sfeer te scheppen, welke hem eigen was en die mét hem uit deze Statenzaal is heengegaan". De heer Mes wees erop dat jhr. mr. De Casembroot er op stond dat alles wat in Zeeland werd gedaan teamwork was „waarby hy eerder zyn eigen aandeel wegcyferde dan naar voren bracht". „Toch was het geenszins zo", aldus mr. dr. Mes, „dat hy niet zijn eigen mening en op vattingen naar voren bracht en verde digde, maar was eenmaal de beslissing genomen, dan werkte hy dienovereenkom stig en eensgezind mee". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het gebouw van het kantongerecht te Terneuzen heeft gistermorgen de installatie van mr. C. J. M. van Hees uit Breda tot kantonrechter te Terneuzen (waarnemer te Oostburg) plaatsgehad. Er was grote belangstelling. Bij die gelegenheid werd veelvuldig de hoop uitgesproken, dat mr. Van Hees de goede reputatie, die het Temeuzens kan tongerecht dank zy o.m. de vorig jaar overleden kantonrechter mr. H. van de Belt heeft, zal mogen bevestigen. Wat dat betreft stelt men overigens alle ver trouwen in de nieuwe kantonrechter, >»die een uitstekend jurist is, soms mis schien wel eens iets te diep graaft maar desalniettemin uitstekend recht zal spre ken," zoals bijvoorbeeld collega-kanton rechter mr. P. Goderie van Bergen op Zoom uit Roosendaal opmerkte. De „installatierede" werd uitgespro ken door mr. A. Berkhout, de plaats vervangend kantonrechter die betoogde dat men grote verwachtingen van mr. Van Hees heeft, evenals men dat destijds had van de vrederechter, toen „deze con treien, als eerste van Nederland, wer den ingelijfd bij het Franse rijk", zoals mr Berkhout zei. Hij was van mening, dat het instituut vrederechter in z-eeuwsch-Vlaanderen nog een bepaalde Klank heeft en dat mr. Van Hees zich sis een soort vrederechter zal moeten ontpoppen. Mr. Berkhout prees Zeeuwsch -Vlaanderen aan als ,een mooi gewest", hemdeden* ^rouwen^ a^e sPrekers na Namens het openbaar ministerie sprak TPi k tAndreae uit Middelburg. Hij tf.0 aj enthousiasme van mr. Van werk zn Lwaarbor8 's dat hij zijn Hii merkte h l .m°Sellik zal verrichten. hiiznnrfo k kanton Terneuzen aan als Zeeuwsch A"tere?sam en gevarieerd": sloten eehê t ren is nog een a£ge" een begaafd rfI2ann het Sevoel hebt heren n. I n.van Nederland te be- zonder 8sgroePen lopen bjj- daarmee t "'teen en het is bediend Amireae kenmS t<? maken'" aldu* mr' MR. VAN HEES he?e<r!Jiff;We kant°nrechter werd namens Rrifffer\veP^rSi?neeI gelukgewenst door Namen* a' k*.!0 van het kantongerecht. delbur* k6 5 e van het Parket te Mid- heu7^ -00d mr* G- Tichelman uit Ter- Namen* A u van net kantongerecht, delburtr k6 5 e van het Parket te Mid- heuzen T' G- Tichelman uit Ter teven* ',«n £®Iultwensen aan. Hij sprak tonreehfiS ?U^te Plaatsvervangend kan- de verb? i0 Terneuzen en betoogde dat en l "d,n? tussen de kantonrechter Vlaanrt®!. 1 Ur balie" *n Zeeuwsch- Hii zei u r uitstekend is geweest. hopen op bestendiging van de «oede verstandhoudingen. nenrm«aJ 20es zal Eoed overweg kun- vom-^eid Zee'Jwsob-Vlaamse bevolking haeft nil iT Tlchelman- De bevolking rerht aTlljk u en diep respect voor het *en de rechter en heeft een geweldig Woord d9°rt .umor- ..dat echter beant- dient te worden vanachter de tafel, waaraan de kantonrechter plaats heeft genomen." Dat mr. Van Hees' werk moge strekken tot heil en zegen van de Zeeuwsch-Vlaamse justitiabelen bleek de innige wens van mr. Tichelman, even als van mr. P. Goderie, de genoemde kantonrechter van Bergen op Zoom. Hij gaf de nieuwe kantonrechter de raad mee altijd te trachten de partijen tot elkaar te brengen. De Bredase kantonrechter, mr. C. J. van Delft, zei dat mr. Van Hees al heeft getoond in Zeeuwsch-Vlaanderen als kantonrechter tot zijn recht te zullen komen. Namens de notarissen in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen sprak de heer K. J. Hoving uit Terneuzen namens de pachtkamer van het kantongerecht, die ook vertegenwoordigd was door de heer C. J. Vercauteren uit Hulst, de heer J. W. Scheele uit Zaamslag. In zijn dank woord zei kantonrechter mr. Van Hees o.m. dat zijn benoeming „de vervulling is geweest van een lang gekoesterd ideaal." Na de installatie die plaatsvond tij dens een buitengewone zitting van het kantongerecht, kon men in een andere zaal van het gebouw kennis maken met de nieuwe kantonrechter, diens vrouw en twee dochters. De installatie werd voorts bijgewoond door o.m. burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen, korpschef inspecteur D. van Ooijen van de Terneuzense gemeente politie en andere vertegenwoordigers van politiële instanties in Zeeuwsch- Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De schare noorderlingen, die zich dit jaar een of meer dagen in het Brabantse carnaval gaat storten, wordt ongetwyfeld groter dan ooit. In verband hiermee maakt de politie in tal van Brabantse carnavalsplaatsen zich op om de invasies naar het vier daagse feest straks in goede banen te leiden. De Eindhovense politie bv. is van plan de deur van de cel wyd open te houden voor automobilisten, die na teveel alcohol achter het stuur gaan zitten. In tegenstelling hiermee zal de politie in de echte Brabantse carnavalssteden de zaken wel wat soepeler aanpakken. In Bergen op Zoom, Breda of Den Bosch wordt vooralsnog niet met de cel ge dreigd. Wel overweegt de politie ook daar maatregelen. Die hebben op de eerste plaats betrekking op het ver keer. De doorgaans smalle binnenste den zullen zovele tienduizenden feest vierders te verwerken krijgen, dat de politie de stadscentra maar liever bij voorbaat afsluit voor rijdend verkeer. Voor het overige kunnen bezoekers van buiten er ook rekening mee houden dat ze slechts via omleggingen in de buurt van de binnenstèden zullen kun nen komen. Overigens zijn de te nemen maatre gelen met carnaval nog niet in alle plaatsen tot in details uitgewerkt. Het staat al wel vast dat het politietoezicht verscherpt wordt. Op de „spitsuren van het carnaval" bij optochten e.d. zullen vrijwel voltallige politiekorpsen tot laat in de nacht in de weer zijn. In veel gevallen zal bv. de surveillan cebezetting verdubbeld worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Uit de arbeidsmarkt- beschryving van de provincie Zeeland over 1964 blijkt dat de gunstige ontwik keling op de Zeeuwse arbeidsmarkt van de afgelopen jaar, zich ook in 1964 heeft voortgezet. De werkgelegenheid is opnieuw toe genomen. Verder is er een belangrijke toename te constateren in de personeels bezetting in de nyverheid, terwijl daar naast de dienstensector eveneens een gunstige ontwikkeling te zien geeft. In de landbouw is het echter andersom gesteld. De afvloeiing hier gaat zoals in de voorgaande jaren in een snel tempo verder. Ook in de visserij is de perso neelsbezetting teruggelopen, hoewel deze daling niet zo sterk is geweest als in 1963. Ten gevolge van de toename in de werkgelegenheid is de pendel naar Zee land enorm toegenomen, terwijl de pen del vanuit Zeeland in niet onbelangrijke mate verminderde. De toename van de werkgelegenheid heeft ook een gunstige invloed gehad op het bevolkingsverloop. Het vertrekoverschot heeft anders dan in voorgaande jaren thans de neiging ver toond om af te gaan nemen. Verwacht mag worden aldus de beschrijving van de Zeeuwse arbeidsmarkt dat deze ont wikkeling zich in de komende jaren in versnéld tempo zal voortzetten. De vooruitzichten voor de werkgele genheid in de komende jaren laten zich volgens de beschrijving heel gunstig aan zien. Voor de uitvoering van verschillen de grote waterstaatkundige werken zul len nog gedurende enige jaren grote aantallen arbeidskrachten benodigd zijn, terwijl de industriële expr)isie eigenlijk nog pas op gang is gekomen. Ook in de dienstensector mag op een verdere uit breiding van de werkgelegenheid wor den gerekend. De arbeidsreserve, die al in de voor gaande jaren een vermindering had on dergaan. is in 1964 verder afgenomen. Voor 1965 wordt nog een geringe ver mindering geacht. De toekomst in Zeeland kan uit een oogpunt van arbeidsvoorziening met ge past vertrouwen tegemoet gezien worden zo meent men in de beschrijving. 's-HERTOGENBOSCH. - Maandag a.s. zal te 's Hertogenbosch een bijeenkomst plaatsvinden voor bouwpastoors en hun kerkbesturen met hun architect. Mgr. Bekkers zal hun zijn visie meedelen over de kerkenbouw in de toekomst. Het is namelijk nodig gebleken nieuwe uitgangs punten te bepalen, daar er de laatste tijd vrij grote twijfel en onzekerheid is ontstaan bij de opzet van de plannen van nieuwe kerken in het Bossche bis dom. Ais gevolg hiervan is er een stag natie ontstaan. De bijeenkomst wordt 's avonds om 8 uur gehouden in hotel Noord-Brabant Dit is het nieuwe, kleine kerkhof van Gapinge op Walcheren, waar jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, „Zeelands grootste Zeeuw" maan dagmiddag in alle stilte begraven zal worden. Het kerkhof ligt even buiten het dorp, op een drie sprong van binnenwegen. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De plaa.tselyke afdeling van de K.V.P. heeft een bezwaarschrift tegen het herindelingsvoorstel by g.s ingediend. Zy spreekt zich uit tegen de herindeling van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen en speciaal tegen de samenvoeging van Sluis en Aarden burg. Een achttal punten voeren de KVP'ers aan, die allemaal het voortbestaan van de Sluise zelfstandigheid grond zouden geven. Het zijn: 1 de bestuurskracht, bestuurseenheid en bestuurbaarheid van Sluis is nergens tekort geschoten; 2 de financiële draagkracht is sterk; 3 de monumenten vereisen een speciale Sluise" zorg; 4 het verzorgingspeil kan na samenvoeging, in Sluis niet ge handhaafd blijven; 5 te groot mentali- teitsverschil tussen de Sluisenaars en de Aardenburgers; 6 de toeristen industrie kan door het agrarische Aar denburg niet behartigd worden; 7 meer dermalen is al voor, op toerisme ge richte kleine, gemeenten ruimte gela ten, waarom voor Sluis niet; 8 de aparte sfeer en het karakter vergen zelfstan digheid. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tydens de woensdagavond te houden openbare vergadering zal de raad van de gemeente Axel zyn ge voelen moeten bepalen omtrent het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande ren. Bij die gelegenheid zullen de raadsleden worden geconfronteerd met een lyvig pre-advles van b. en w., dat voorzien is van een kaa-rt en waarin gesteld wordt dat het huidige herindelingsplan „achter loopt bij de evolutie", die Zeeuwsch-Vlaanderen doormaakt. B. en w. pleiten voor de vorming van een middengemeente (40.000 inwoners), die zal omvatten de grondgebieden van de huidige gemeente Terneu zen. Axel, Sas van Gent. West- dorpe, Zaamslag, Zuiddorpe, Over slag, Koewacht, Philippine. Hoek en een gedeelte van Biervliet; een gemeente ten westen daarvan (25 000 inwoners) en een gemeente ten oosten van de middengemeente, om precies te zijn te oosten van de door de ex- Hulster raadslid B. Picavet gesug gereerde lijn Kampen-Heikant (25.000 inwoners). Alleen een dergelijke herindeling zal bewerkstelligen, dat gemeenten ont staan, die gedegen en efficiënt kunnen werken aan hun overheidstaken, zoals het wetsontwerp beoogt, aldus b. en w. van Axel in hun preadvies. Met andere woorden: men is het geenszins eens met het wetohtwerp, vooral niet waar de herindeling Axel treft. ,,Het wetsontwerp voorziet in samenvoeging van de restanten van Axel en Zaamslag", aldus b. en w. B. en w. zeggen zich niet aan de in druk te hebben kunnen onttrekken dat Axel (momenteel op één na de be langrijkste gemeente van Zeeuwsch- Vlaanderen) zich niet in de welwil lende aandacht van de plannenmakers heeft mogen verheugen: „het heeft er de schijn van. dat rrren tot de ontdek king is gekomen, dat er met Axel en Zaamslag :ok iets moet gebeuren, wilde het principe van schaalvergro ting voor de gemeenten al te zeer in het gedrang komen"'. Axel had een betere behandeling verdient, menen b. en w- Zij stellen vast, dat het wetsont werp uitgaat van de vorming van twee gemeenten in de kanaalzone, hoewel Axel destijds heeft aangedrongen op ofwel één gemeente ofwel drie ge meenten in de kanaalzone. B. en w. memoreren, dat Axel immer bereid is geweest tot samenwerking met de an dere kanaalgemeenten. Getuige daar van in het plan voor de vorming van een kanaalschap (door Axel. Sas van Gent en Westdorpe), dat echter werd getorpedeerd door G.S. Daarvoor in de plaats komt het in oprichting zijnde havenschap, waarin ook de provincie en het rijk zullen deelnemen. Axel is niet bij de voorbereidingen voor de op richting van het havenschap betrok ken en „daaruit mag worden afgeleid dat Axel zal ophouden kanaalgemeen te te zijn, ondanks het feit dat een groot gebied van de huidige gemeente Axel aan het kanaal grenst." B. en w. stellen vast dat Axel nauw betrokken dient te blijven bij de ont wikkelingen in de kanaalzone, temeer waar men Axel de functie van woon- gemeente toebedeeld heeft: „het is voor de bewoonbaarheid van de kern van groot belang dat de gemeente me dezeggenschap blijft houden in de vestiging van industrieën in de ten westen van haar kern gelegen Axel- se Vlakte". Het thans ter beoordeling liggende plan brengt Axel in een po sitie, waarin het afhankelijk wordt van een buurgemeente. Axel moet ten aanzien van de Axelse Vlakte baas in eigen huis blijven óf een vinger in de pap krijgen bij de besluitvorming van het in wording zijnde havenschap, menen b. en w. Axel telt momenteel 8100 inwoners. Door samenvoeging met Zaamslag zal men te zyner tijd 10.000 inwoners krij gen en dat is naar de mening van b. en w. niet de reële schaalvergroting, die G.S. zo vurig voorstaan. Axel zal boven dien financieel zwaarder belast worden omdat de kern Zaamslag beslist geen achtergebleven gebied zal mogen wor den maar moeten worden „meegeno men" met de ontwikkeling, die Axel doormaakt. In eerste instantie pleiten b. en w. van Axel daarom voor schaalvergroting van de gemeente Axel naar het zuiden, om precies te zijn door aan de gemeente Axel de in het wetsontwerp voorziene „zuidgemeente" (de combinatie Over slag—KoewachtZuiddorpe) toe te voe gen. De zogenaamde zuidgemeente zal 3700 zielen tellen en heeft volgens b. en w. geen bestaansrecht. Van een mentali- teitsverschil tussen de bevolkingen van de zuidgemeente en Axel kan volgens b. en w. van Axel „geenszins in abso lute zin" worden gesproken. Uitbreiding van de gemeente Axel met de zuidgemeente dient op zijn minst te gebeuren. Maar dan nog is slechts half werk verricht: „de hoofdgedachten van G.S. voor de herindeling vergro ting van de gemeenten is het meest werkzame middel tot verhoging van de bestuurskracht vinden slechts zeer ten dele hun weerspiegeling in het on derhavige wetontwerp". Vandaar dat men pleit voor de vorming van de drie in de aanhef genoemde gemeenten. Vele motieven, vooral economische, pleiten volgens het Axelse college voor de vorming van een krachtige midden of kanaalgemeente: De voorzieningen voor havens en in dustrieterreinen kunnen op grotere schaaal en dus relatief goedkoper plaatsvinden; de voorzieningen kun nen op elkaar worden afgestemd zo dat tegenstrijdige ontwikkelingen niet zullen optreden, evenmin als concurrentie en rivaliteit tussen twee afzonderlijke gemeenten; O Na het bezet raken van de haven- en industrieterreinen in het westen van het land is in Zeeuwsch-Vlaanderen een organisatorisch kader van vol doende omvang beschikbaar, om aan de vraag naar nieuwe terreinen te kunnen voldoen; de onderhandelings positie van de kanaalzone ten opzich te van de partner (s) aan de andere zijde van het kanaal wordt versterkt; Er komt een doelbewust streven naar een sterke industriële ontwikkeling welke zonder twijfel van invloed zal zijn op de economische ontwikke ling van West-Europa als geheel. Ten aanzien van de door hem voor gestelde vorming van bovendien één westelyke en een oostelyke gemeente merkt het college op dat men zich moeilijk kan beperken tot „fusering" van de kanaalgemeenten, wanneer de kanaalzone te zyner tyd meer dan 100.000 zie! enzal tellen en voldoende gewicht wordt toegekend aan het belang van scheiding tussen werk- en woon gebieden. Wandaag zijn in Brabant de ogen gericht op Eindhoven. In Eindhoven, lichtend voorbeeld van de opmerkelijke maar nog lang niet voltooide industrialisatie van Brabant, zal de alarmklok worden ge. luid vanwege de Brabantse wegen. Heel Brabant staat achter deze door de KVP belegde protestmeeting. Men beseft het: wegen zijn de voedingska nalen voor verdere welvaart. Geen wegen, geen toekomst. De stem van Brabant moge in Eind. hoven luid en krachtig klinken. Zon der dissonanten van onenigheid ook. Het gaat niet om lokale of regionale belangen. Het gaat om Brabant. Het gaat echter niet alleen om Bra bant. De toekomst van het midden gebied der Benelux, de harmonische uitgroei ook van de Randstad Hol land staat bij de Brabantse wegen kwestie mede op het spel. Door in Brabant de aandacht te vestigen op de Brabantse wegen wordt dus een nationaal belang gediend. Beschei denheid bij het naar voren brengen van eisen is in zo'n geval geen deugd meer. De initiatiefnemers van het Eind- hovens appèl hebben vertegenwoordi gers uitgenodigd van Zeeland en Lim burg. Terecht. De ontwikkelingspro blematiek in de drie provincies ver toont grote overeenkomsten. Er is dan ook alles voor te zeggen in deze gezamenlijk op te marcheren. Nu, maar ook straks. Het is immers dui delijk, dat Eindhoven een mislukking wordt als het een eenmalige uitlaat klep zou worden voor het huidige on behagen. De bijeenkomst van Eindhoven moet een begin worden van een groot se actie voor de ontwikkeling van Ne derland beneden de rivieren. Van die ontwikkelingsproblematiek zijn de wegen slechts een (overigens zeer be langrijk) onderdeel. Het wegenvraag- stuk moet benut worden c*m meer vaart te brengen in de hele ontwik kelingsgang vain Zuid-Nederland. Er zijn plannen en rapporten genoeg. Laat het Eindhovens appèl het start punt zijn voor de concretisering er van. Succes, daar in Eindhoven. IJet Eindhovens appèl is overigens n goed getimed. Op 19 en 20 fe bruari a.s. komt namelijk in Utrecht de Partijraad van de KVP bijeen. Ge- inspireerd en gesterkt door de bijeen komst in Eindhoven zullen de Bra bantse ledien van ide Partijraad straks in Utrecht de trom voor het Zuiden kunnen roeren. Ook in Utrecht zal het effect van het Brabantse optreden groter zijn naarmate de afgevaardigden uit Bra bant, Zeeland en Limburg één lijn kunnen trekken. Als het spel goed gespeeld wordt kan Utrecht een toetssteen worden voor de haalbaarheid van de wensen, die in de zuidelijke provincies leven, de haalbaarheid dan bij de KVP. ■Het is daarom van het grootste be lang, idat de operatie-Utrecht goed wordt voorbereid. „J-Iuisjesmelkers" hebben bij de vak beweging niet altijd in een best blaadje gestaan. Het getuigt wel van het doorbreken van nieuwe tijden als men nu het NW, het socialistische vakverbond, het pleit hoort voeren voor een uitbreiding van de activitei ten der vakbeweging tot het terrein van het eigen woningbezit. Naarmate de welstand toeneemt gaat de vakbe weging zich meer bezig houden met de methoden, waarop deze winst moet worden besteed. Eensdeels zoekt men het op het terrein der rechtstreekse consumptie, waar men in toenemende mate de vakbonden als waakhonden der prijsbeheersing ziet optreden. Ingrijpen in distributiemethoden is al een oud wapen van de vakbewe ging. Haar coöperaties hebben een stevig aandeel genomen in het bevor deren van een doeltreffende concur rentie. Maar naarmate het beleg op onze boterham dikker wordt komen er weer nieuwe taken. Het kan zo goed gaan dat het raad zaam is niet alles te consumeren. Daarom hoort men het NW nu rep pen over de taak van de vakbonden in het bevorderen der besparingen. Kleine beleggers hebben al veel moge lijkheden om samen sterk te worden. Als de vakbeweging hier een rol mee gaat spelen krijgt zij economische macht in de hand. Zich bewust van die macht wil zij nu ook plannen voor eigen woningbezit gaan ontvouwen. Ze dringen gedachten door die in rode gelederen nooit bepaald populair zijn geweest. Men moet zich om dit inzicht verheugen. Het bevordert de stabili teit van de welvaart en tevens het be sef van eigenwaarde bij de werker. (Van onze correspondent) SLUIS De afdeling Jeugdvoetbal van de KNVB organiseert gedurende de paasvakantie een jeugdvoetbaltoer- nooi. Men heeft daartoe de provincie Zeeland in 5 rayons Ingedeeld en wel: 1 Walcheren plus Vlissingen en Kamper land, 2. Schonwen-Dulveland, 3. ost- Zeeuwsch-Vlaanderen, 4. west-Zeeuwsch Vlaanderen en 5 Znid-beveland en de rest van Noord-Beveland. Er wordt in vier categorieën gespeeld n.l. A lagere school, B 12 tot en met 14 jaar, C 15 en 16 jaar, D 17 tot en met 22 jaar. De eerste en tweede geplaatste in Ie dere categorie en rayon zullen op 8 juni te Vlissingen voor het Zeeuws kampi oenschap spelen. In klasse D komen alleen da earst geplaatsten tegen elkaar uit voor de provinciale titel op 23 april te Vlissingen. Als een wedstrijd in een gelijk spel eindigt, zullen strafschoppen de be slissing moeten brengen.

de Stem | 1965 | | pagina 3