11 bla» Vandaag- Thant pleit voor over V ietnam gesprek SCHEPEN IN BRAND Yij f v erke er sdoden vlak bij Rotterdam Taxibedrijf voze beweging Geknoei met wapens KarelI SOVJETS WAARSCHUWEN OPNIEUW MEUBELEN Overlevenden Q uit puin in ui Nhon gered STAKINGSLEIDER ROTTERDAMSE CHAUFFEURS: Klachten over politie-optreden Gevechten Vechtpartijen bij demonstraties Es ist nicht wahr.... Voor MEUBELEN met GARANTIE .CHARMANT DAGBLAD VOOR "ZEELAND i n Bazblat) Bc MfUm Winte Tractoractie Doornik: Nieuwe Waalse actie bedreigt Schclde-Rijn Twee man verongelukt bij Rosmalen Zeelands grootste Zeeuw herdacht Vals geregistreerde vliegtuigen op Schiphol geland STILZWIJGEN PAPIEREN 105e JAARGANG No. 24817 Voor aoa, Koningin en vaaenan4 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, c. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 13 EtBROARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon^2893) Twente is ook niet gelukkig met het ruimtelijk beleid in Neder land. Het getuigt ervan in onze serie „Om de toekomst van onze kinderen". Pag. 13. Angola een kaneelbruin vlekje in zwart-Afrika. Houdt Portugal het vol Pag. 17. De zelfkant is „Heim ins Reich'' gegaan. Maar de bewoners heb ben geen reden tof juichen, vin den zij. Pag. 15. Romano Guardini's visie op Kerk en Christendom heeft duizenden (vooral jonge) mensen nieuw re ligieus elan gegeven. De grote godsdienstpedagoog wordt dezer dagen 80 jaar. Pag. 21. Deze jongeman is Nederlands jongste acteur. Wij zochten hem op in zijn woonplaats Goirle. Pag. 17. Japanners en Chinezen kijken elkaar niet langer met scheve ogen aan. Pag. 23. Hoe denkt de pastoorshuishoud ster over haar plaats in de maat schappij Papier voor uw pen. Pag. 8. (Advertentie) VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies. MATHENESSESTRAAT 41, Breda Telefoon (01600) 42645 Achter Valkenierslaan. dagelijks geopend VAN 9-18 UUR ook ZATERDAGS. rjas weer aan (Van onze weerkundige medewerker) februaH^Tn T-Tot nu toe heeIt houden mblJZ01?der gunstig ge- weinig kou en wei nig wind. Hierin is inmiddels ver- gekomen. Een actieve «fiKSJ6, 4le zich bÜ IJsland ont wikkelde, trekt naar Denemarken stornyeli??rzaakt een harde t°t stormachtige wind. die vandaag an zuidwest naar noordwest ruimt. Daarbij bereikt ons koudere P°°lgebieden. Tot op grote hoogte is de lucht koud, waardoor zich buien ontwikkelen aie van natte sneeuw vergezeld Kunnen gaan. Overdag blijft de temperatuur enkele graden boven het vriespunt, maar in de komen- nachten is wat lichte vorst mo gelijk, met hier en daar kans op gladde wegen. Er komen zondag echter tussen de buien door ook opklaringen voor, maar de lucht Pnjft aan de koude kant. NEW YORK/SAIGON Secretaris-gerferaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft giste ren bij de partijen in de Viet namese crisis aangedrongen op zelfbeheersing. Hij pleitte voor een politieke regeling in plaats van een militaire. In de V.S. en in de met Amerika verbonden landen wordt de aandrang om tot een gesprek met Hanoi te komen ook groter. Gisteravond heeft de Sovjet- Unie voor de derde keer in vier entwintig uur gewaarschuwd, dat de Amerikaanse acties „niet on gestraft" zullen blijven. Kosygin zei gisteren in Nnord-Korea dat de crisis de socialistische landen dichter bij elkaar bracht en dat zij sa men pal moeten staan tegen het Ameri kaanse imperialisme. Intussen lijkt het er op dat de betrek kingen tussen China en de Sovjet-Unie iets beter worden. Ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van het Chi nees-Russische verdrag worden de legaties van niet hoge functionarissen uitgewisseld. In Saigon en rondom de grote Ame- rikaans-Zuidvietnamese luchtbasis Da Nang zijn nu voorzorgsmaatregelen ge nomen met het oog op eventuele acties van de communisten. Na de grootscheepse luchtaanvallen van de Amerikaanse en Zuidvietnamese luchtmacht op doelen in Noord-Viet- nam op donderdag, verkeert de basis Da Nang in alarmtoestand naar aanlei ding van berichten van de geheime dienst dat de communistische Vietcong wellicht zal trachten vanuit zee mor tieren op dit deel van de kust aan land te brengen. Een van de twee aanvallen van donderdag op Noord-Vietnam ge schiedde van de basis Da Nang. De be waking van de installaties is toever- BRUSSEL Voor de derde keer in enkele dagen tijd hebben Belgische boeren gedemonstreerd tegen de naar hun mening te lage suikerbietenprij- zen. In Doornik kwam het vrijdagmiddag tot heftige vecntpartijen, toen zo'n dui zend tractoren het verkeer volkomen stil dreigden te leggen. De rijkswacht, die eerder bij een soortgelijke demon stratie in de plaats Oreye gebruik maakte van traangasbommen, dreef nu met de gummiknuppel de ontevreden landbouwers uiteen. Zij antwoordden met een bombardement van eieren en fruit. Er vielen enkele gewonden. De boeren eisen 802 Belgische frank per ton suikerbieten, in plaats van de 630 frank 45.36), die hun thans wor den uitbetaald. OE THANT trouwd aan Zuidvietnamese en Amei'i- kaanse troepen, waaronder eenheden van een bataljon mariniers, dat uitge rust is met onlangs aangevoerde lucht doelraketten van het type Hawk. Zuidvietnamese strijdkrachten kwa men op nog geen 20 km van de basis in gevecht met sterk bewapende Viet- cong-militairen, van wie er 42 sneuvel den. Elders in het gebied werden 600 Zuidvietnamese valschermtroepen door liefschroefvliegtuigen neergelaten, na dat berichten waren ontvangen dat een Vietcong-strijdmacht ter sterkte van een bataljon zich liad ingegraven. Der tien leden van de Vietcong werden ge vangen genomen en een grote hoeveel heid wapens werd buitgemaakt. Aan Zuidvietnamese kant viel één man. Communistische guerrilla's lieten in de Zuidvietnamese provincie Pleikoe een bom onder een autobus tot ont ploffing brengen. Dit kostte aan negen passagiers het leven, terwijl er zes wer den gewond. In Saigon begonnen vrijdag burgers met het graven van schuilplaatsen te gen eventuele luchtaanvallen. De be volking kreeg aanwijzingen hoe te handelen bij luchtalarm. Iiitussen is het aantal doden als ge volg van een Vietcong-aanval op een als kazerne gebruikt hotel in Qui Nhon op woensdagavond nog niet bekend. Vaststaat dat minstens drie van 43 Amerikanen, die zich in het vier ver diepingen tellende gebouw bevonden, om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn 22 Amerikanen levend uit de puin hopen gehaald. Achttien van hen wa ren gewond. De overval in Qui Nhon was de aanleiding tot de twee zware luchtaanvallen op Noord-Vietnam op donderdag. DEN HAAG De bemanning van h 620 ton metende en uit Dublin afkomsi ge Ierse motorschip „City of Watei ford" maakt aanstalten om het vaartuig wegens een brand in de macliinakamc> te verlaten. De „City of Waterford" bevindt zici ter hoogte van de zuidkust van he. eiland Wight. De reddingsboot van Yar mouth is naar het schip onderweg. He. 2.145 ton grote Britse schip „Superiori ty" heeft de „City of Waterford" oj sleeptouw genomen. Drie opvarenden van de „City of Wa terford", die ernstige brandwonden had den opgelopen, zijn door het ruim ne genduizend ton grote Duitse schip „Ja cob Becker" aan boord genomen. Een dezer gewonden is later weer door een heischroefvliegtuig van de R.A.F. van de „Jacob Becker" overgenomen, om met spoed naar een ziekenhuis te wor den vervoerd. De „Ctiy of Waterford" was met een lading stukgoederen uit Antwerpen naar Waterford, in Ierland, vertrokken. Een vrachtschip van de Amerikaanse marine heeft 24 overlevenden van het brandende Deense vrachtschip „Margit' gered. Donderdagavond ontstond door een ontploffing in de machinekamer brand op dit schip, dat zich op 1600 km ten zuidwesten van Honoloeloe bevindt. Het is nog niet bekend hoeveel perso nen aan boord waren. Het schip is nu blijkbaar geheel verlaten. Het zoeken naar overlevenden wordt voortgezet. Overlevenden in twee reddingsboten zeiden, dat minstens drie mannen moe ten zijn omgekomen bij de ontploffing in de machinekamer, deelxvwoabxij IN UTRECHT is opgericht een stichting die ten doel heeft in verschillende plaatsen van ons land Saturne-speelza- len te exploiteren, alleen toegankelijk voor donateurs. DRIE JONGE Oostduitsers zijn op ski's naar het Westen gevlucht. Alle drie vluchtten afzonderlijk. DE NEDERLANDSE Dagbladpers, de organisatie van uitgevers van dagbla den in Nederland, heeft de c.a.o. dag bladjournalisten 1965 goedgekeurd. 55 BRUSSEL Waalse senatoren heb- >en donderdag een nieuwe poging ge- laan om de openbare behandeling van liet verdrag voor de verbetering van le Schelde-Rijnverbinding te vertragen. Oud-premier J. t P. Duvieusart heeft in de senaatscommissie voor buiten landse zaken een resolutie aan de orde gesteld, waarin wordt gezegd dat Bel gië niet kan worden verplicht meer /.oet water aan Nederland te leveren dan door de sluizen verloren gaat. Ook wenst hij te voorkomen dat België als gevolg van het verdrag met Nederland wordt verplicht tot het bouwen van stuwdammen. De commissie besloot senator Du vieusart toe te staan zijn door enkele andere tegenstanders van het verdrag mede-ondertekende resolutie, te verde digen bij het begin van de openbare behandeling, die dinsdag in de senaat begint. De senaat zal dan moeten besluiten of het gehele wetsontwerp met de re solutie terug zal gaan naar de commis sie voor buitenlandse zaken. Sommige mensen kunnen hun ogen niet geloven als ze de in gang passeren der Zigeunerkel der aan de Berlijnse Kurfürsten- damm. De 70-jarige Erhatd Rost roept herinneringen op aan de „Führer" van het duizendjarige rijk. De heer Rost houdt het ech ter maar liever op zijn bijnaam „Zigeunerbaron" (Van onze correspondenten) ROTTERDAM/ROSMALEN Vijf mensen hebben vrijdag bij Hoogvliet het leven verloren. Het waren inzittenden van een Volks wagenbusje, waarin acht mensen zaten en van wie er nog één in levensgevaar is. Een RET-autobus reed hen op een wegkruising aan. Volgens de politie heeft de bestuurder van het busje geen voorrang verleend. Op slag gedood werden chauffeur J. de Wilde 146) en de metaalbewerker J. van der Slot (44) uit Vlaardingen, en de Schiedamse metaalbewerkers A. Kosten (47) en zijn zoon A. L. Kosten (24). In de loop van de middag is de 41 jarige metaalbewerker A. Schoneveld uit Schiedam in het Rotterdamse Zui derziekenhuis overleden. De toestand van de 44-jarige metaal bewerker H. van Gogh uit Schiedam, die werd opgenomen in het Dijkzigt- ziekenhuis, is nog zorgwekkend. In de R.E.T.-bus zaten twee Span jaarden als passagier. Eén van hen, José Varilla, verblijvende in het kamp aan de Waalhaven, is met hoofdpijn naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. Het Volkswagenbusje werd totaal ver nield, terwijl de R.E.T.-bus schade kreeg aan de linkerzijde. Alle acht inzittenden van het Volks wagenbusje waren werknemers van de n.v. Van Leer's Vatenfabriek in Rotjer- dam. Op rijksweg 55 ('s-Hertogenbosch- Nijmegen) onder Rosmalen zijn vrij dagmorgen twee inzittenden van een personenauto om het leven gekomen toen hun wagen met grote snelheid in botsing kwam met een tractor met op legger, die geladen met katoenbalen, de rijksweg overstak. De slachtoffers, van wie de rijkspolitie de volledige namen niet wilde opgeven, zijn de 33-jarige D van A. uit Arkel en de 17-jarige A. M. de H. uit Hardinxveld-Giessendam. De auto werd vernield. (Van een onzer verslaggevers) JJOTTERDAM De al lang sluime rende onrust onder de 800 Rot terdamse taxichauffeurs is vrijdag tot een felle uitbarsting gekomen. Tijdens een rumoerige nachtverga dering in Odeon werd eenstemmig besloten tot een 24-uurs staking die het taxiverkeer in de Maasstad tot vanmorgen zeven uur volledig plat legde. De heer P. Brehm, voorzitter van de afdeling huurauto's en taxi's van de on afhankelijke vervoersbond in Rotter dam. bracht de taxi-ondernemers op de hoogte van de genomen besluiten en vervolgens stuurde hij controle-ploegen naar vitale punten en die bedrijven, die niet aan de staking wilden meewerken. Er was alleen een uitzondering voor zie- kenvervoer en taxi's die gehandicapte kinderen naar school brengen. Alle an dere ritten werden, soms tijdens inci denten. verhinderd. De meeste chauf feurs stonden solidair achter het sta kingsbevel. maar er was ook een bedrijf de Ravero, die toch heeft geprobeerd taxi's uit te sturen. De chauffeurs hadden rond deze zaak voldoende posten staan om dit te be letten. Vanaf vrijdagmorgen is er geen taxirit in Rotterdam meer gemaakt, 's Morgens had de heer Brehm gezegd: „Laten de werkgevers nu maar eens een dag kuieren, en het geld daar halen, waar wij het al jaren moeten zoeken. Al een jaar lang proberen wij onze eisen ingewilligd te krijgen, maar langs de officiële wettelijke weg is ons dat niet gelukt. Na onze protestbetoging van 1 februari hebben wij b. en w. de ge legenheid gegeven om onze eisen te aanvaarden, maar ze hebben er helaas geen gebruik van gemaakt". „TJaarmec was de maat vol. Het taxi bedrijf in Rotterdam is een voze troep geworden en wij chauffeurs zijn al jaren het kind van de rekening. Om aan gerechtvaardigd loon te komen, worden wij gedwongen om te knoeien met de ritprijs en de werktijden. De lonen van de meesten van ons komen niet boven de honderd gulden uit en daar kan geen gezin meer van leven. Wij werken 80 a 90 uur per week, of schoon wij maar 43 uur mogen rijden. En daarmee lopen we het risico om on ze werkvergunning kwijt te raken. De houding van de Rotterdamse politie te genover ons taxi-chauffeurs is zonder meer schofterig en als ze ons erbij kun nen lappen, dan zullen ze dat niet laten. Ze weten dat wij voor een klok zitten, maar desondanks proberen ze op aller lei geniepige manieren om ons te grij pen. Ze rijden bijvoorbeeld in particu liere wagens achter ons aan en contro leren de ritten. Daarnaast worden wij om de haverklap aangehouden als mis dadigers die een moord op het geweten hebben. Als Rotte2'dams taxichauffeur sta je voortdurend met een been in de gevangenis en met het andere voor de rechtbank: 30 pet. van de boeten die in Rotterdam voor te hard rijden worden opgelegd, worden door ons betaald. Men heeft geen enkele consideratie met ons en geen enkel begrip voor de omstan digheden, waaronder wij moeten wer ken. Deze situatie heeft naar onze smaak tal veel te lang geduurd. Er wordt in ons bedrijf helaas op grote schaal ge knoeid. Taxi-vergunningen worden on dershands voor twintig tot dertig mille verkwanseld, maar een werknemer komt er niet aan te pas. Promotiekan sen zijn er in ons bedrijf dan ook zo goed als niet en als je extra wilt ver dienen moet je de wet overtreden. A Is wij een rit maken naar Pernis, dan bieden de portiers van de raffina derijen ons voor een riks of vijf gulden een vrachtje terug aan. Zij nemen dan aan, dat wij het geld van die rit in on ze eigen zak steken. Anderen vragen si garen, repen of sloffen sigaretten en als je die niet geeft, dan kun je leeg terugrijden. Die toestanden zijn in de hand gewerkt door de belachelijke re gelingen in onze c.a.o. Daarom willen wij met deze staking onze gerechtvaar digde eisen kracht oijzetten. Wat we willen is dit: afschaffing van de fooi, beter loon, drie weken vakantie, vier procent vakantietoeslag plus twee pro cent kerstgratificatie, als compensatie voor het werk tijdens de feestdagen, tien gulden toeslag voor elke negen uur die men tijdens het weekend rijdt, een centraal telefoon meldingsnummer, waardoor de ritten beter en doelmatiger gecoördineerd kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de woensdag overleden commissaris van de koningin in Zee land, is gistermorgen herdacht tijdens een bijzondere zitting van de Provin ciale Staten van Zeeland in de Staten zaal te Middelburg. Mr. dr. A. J. J. M. Mes, waarnemend commissaris, heeft jhr. mr. De Casembroot in zijn herden kingstoespraak „Zeelands grootste Zeeuw" genoemd. „Mag het dan al wel eens onderwerp van discussie zijn geweest of er een Zeeuwse eenheid, een Zeeuws besef is. zeker is het dat onze commissaris van de koningin zowel Schouwenaar als Tholenaar was, dat hij in Zeeuwsch- Vlaanderen zich thuisvoelde zoals op Walcheren, de Bevelanden en St.-Phi- lipsland", zo voegde mr. dr. Mes hier aan toe. De herdenkingszitting werd bijge woond door de echtgenote van de over ledene, mevrouw S. C. de Casembroot- baronesse Van der Feitz. Zij werd de Statenzaal binnengeleid door de gede puteerden M. van Poelje en J. van Dongen. Mr. L. A. Kakebeeke, een neef van jhr. mr. De Casembroot, vergezel de haar. De voorzitterszetel stond leeg- symbool van de leegte, welke wij allen voelen, zo zei mr. dr. Mes. De voorzit terszetel van omhangen met rode en lila Anthurium-Andreanum. In het hart daarvan: een lichtblauw-witte strik symbool van het water. Het geheel was omlijst met het donkergroene blad van de dhododendron. „Hier heeft een man geleefd en ge werkt. gesteund door zijn vrouw, die een eigen stijl had, die een stempel drukte op zijn werk en daarmee ook allen aanstak, die met hem mochten samenwerken (Vervolg zie pagina 3). SCHIPHOL De mysterieuze Su- perconstellation, die begin deze week met een lading wapens aan boord op Malta aan de ketting werd gelegd, blijkt op Schiphol te zijn gerepareerd en op 3 februari op het vliegveld Beek in Limburg van een valse Ghanese re gistratie te zijn voorzien. Het toestel, eigendom van een kleine Amerikaanse maatschappij, United Sta tes Airways, had de wapens in Praag aan boord genomen en was op weg naar Afrika. Niet alleen droeg het val se Ghanese registratieletters, het vloog bovendien onder de niet bestaande maatschappijnaam „Trans African Air- coach". Dit is aan het licht gekomen toen een tweede machine van United States Airways, een oude viermotorige North Star, uit New Castle op Schiphol land de. Er bleek eveneens met de registra tieletters te zijn geknoeid. Aan boord bevond zich niemand min der dan de directeur zelf: de voorma lige Pan American-vlieger Lucien Picket, met een vlieger, die het toestel had bestuurd. Zij zijn vrijdag uitvoerig in een Amsterdams hotel verhoord door de dienst luchtvaart dei- rijkspolitie. Dit onderzoek werd ingesteld op last van de procureur-generaal bij het Am sterdams gerechtshof, mr. H. R. de 7 nauop In opdracht van de procureur zelf wordt, over deze zaak voorlopig het diepste stilzwijgen bewaard. Adjudant Weimer, hoofd van de dienst luchtvaart der rijkspolitie op Schiphol, die vrijdag de beide Amerikaanse piloten onder vroeg, weigerde na afloop inlichtingen te verstrekken. De man, die de thans in Malta aan de ketting gelegde Superconstellation voor onbekende opdrachtgevers had af gehuurd, was vrijdag de hele dag on bereikbaar. Het is de Amerikaan Robert L. Far- quhar, een luchtvaart-makelaar, die al enige jaren op Schiphol kantoor houdt en die al eerder in het nieuws is ge weest. o.a. toen hij met zijn toenmalige compagnon Kennedy voor de koning van Burundi een luchtvaartmaatschap pij in dit land zou gaan besturen. Dit tweetal richtte enkele jaren geleden eerst een luchtvaartkantoor op onder de naam „Seven Seas" en later de n.v, Aviad. Inmiddels is ook de n.v. Aviad ter ziele en thans zetelt Farquhar in een nieuw kantoor op Schiphol als direc teur van weer een nieuw door hem op gerichte maatschappij, genaamd Pan Aero Corporation. Voor welk doel nu dit tweede toe stel van gezagvoerder Lucien Picket naar Schiphol is gekomen, kan nog niets met volledige zekerheid worden gezegd. Het toestel was leeg en de pi loot heeft tot nu toe geen enkel bij de machine behorend papier kunnen to nen. Adjudant Weimer zei op de vraag of nu dit tweede toestel van Picket op Schiphol aan de ketting wordt ge legd: Die maatregel is nog niet ge nomen, al laten we de machine zeker niet zonder meer vertrekken. Eerst moet de piloot ons geldige papieren voor zijn machine laten zien. (Advertenties) GROTE MARKT 50 CATHARINASTR. 4 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1