Duitse jeugd ziet eerste wereldoorlog nationaal Starfighter-ziekte nog steeds raadsel Proces-Rajakowitz begint a.s. maandag Reclame moet los van programma s Voortbestaan Blijdorpse apengenerati e in gevaar Joden laken capitulatie voor dictatoriaal regiem ENQUETE OP SCHOLEN TOONT AAN: Mao: Ik leef niet lang meer T.b.c. in school le Emmeloord NIEUW RADIO-T.V.-BESTEL Derde radionet in oktober Kadavervlees verwerkt in kroketten PEKING BALT KINDER VUISTJE „S.S.-officier te verheven om te doden Oorzaken onbekend Nazi-regime Horeca Beurs r Breda -JL VIJFJAAR VOOR VERRADER Burgemeester Rotterdam Benoeming van W. Thomassen nu officieel Productie-adviseur benoemd bij DOW Rotterdam Beschuldigd van moord op 82 joden uit ons land Veel „buikgriep" TE WEINIG FOKMATERIAAL OVER: GEEN DUrrSE WAPENS NAAR ISRAëL Blaam voor JV-Duitsland Verklaring Nederlandse getuige in Auschwitzproces: Drie Dordtenaren stalen klein warenhuis bijeer TURKEN NOG STEEDS ZOEK DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 (Van onze correspondent in Bonn Jan Bouwer) KEULEN Vele artikelen in Westduitse dag- en weekbladen, vele radio-commentaren en vele televisieuitzendingen plegen te worden gewijd aan het vraagstuk der politieke vorming van de rijpe re Westduitse jeugd. Een duidelijk beeld daarvan heeft men zich echter nog niet kunnen vormen. Dit is voor dr. Rudolf Raasch van het „Deutsche Institut für In ternationale Paedagogische For- schung" in Frankfurt, aanleiding geweest om een zeer grondig voor bereide en sterk gedifferentieerde enquête te houden onder de leer lingen jongens zowel als meis jes van de hogere klasse der gymnasia en hbs. Het ging er dr. Raasch vooral om te onderzoeken, welke kennis de rijpere jeugd van de recente Duitse geschiede nis bezit. Hij liet op 28 scholen in de hoogste klassen 100 vragen aan de leer lingen voorleggen. Ze moesten uit vijl antwoorden het juiste kiezen. Van deze 100 vragen betroffen er 80 moderne ge schiedenis en de 20 andere gebieden het onderwijs en de algemene ontwikkeling (de schilderkunst, de muziek, de litera tuur en natuurwetenschappen). Er zou anders misschien de indruk kunnen zijn gewekt onder de leerlingen, dat men een onderzoek wilde instellen naar hun politieke instelling. Men is op dit ge bied in West-Duitsland namelijk overge voelig geworden. Een ding kwam bij deze enquête heel duidelijk aan het licht, zegt dr. Raasch. De mannelijke leerlingen hadden van het geschiedenisonderwijs meer meege nomen dan de meisjes. Verder kon wor den vastgesteld, dat de school niet de enige bron is, waaruit de moderne Duit se jeugd haar kennis der recente ge schiedenis put. Dit bleek zeer duidelijk uit de zeer uiteenlopende resultaten der enquête, die men in één en dezelfde klasse behaalde. Dr. Rasch verdeelde zijn enquête in vier belangrijke perioden der recente Duitse geschiedenis: de eerste wereld oorlog (te beginnen met enkele weken er voor, in 1914), de Weimarse repu bliek, de jaren der naziheerschappij en de tweede wereldoorlog. De moderne Duitse jeugd ziet het uit breken van de eerste wereldoorlog te weinig in de wereldpolitieke samenhang. Zij ziet hem meer als een soort natio nale ontwikkeling. Weliswaar bestrijdt zij de uitsluitende Duitse schuld aan het uitbreken van de oorlog, maar slechts enkelingen wisten, dat de Russische po litici en militairen in 1914 geen verge lijk met Duitsland wensten. De diepere oorzaken van de catastrofe van de le we reldoorlog kenden maar weinigen. Onge veer een kwart der ondervraagden was van mening, dat de Engelsen, Fransen en Russen in 1914 in zoverre hadden ge faald, dat zij verzuimden het zeer veel sterker geworden Duitsland een passen de plaats in Europa te geven. Men voel de derhalve wel aan, dat de oorzaak van de le wereldoorlog in het interna tionale vlak lag, maar men wist niet pre cies waarom. Details zijn goed bekend: vrijwel alle ondervraagde scholieren wisten, dat Le nin in 1917 met Duitse hulp uit Zwit serland naar Rusland kon reizen. Ook, dat in dat jaar Amerika aan Duitsland de oorlog verklaarde. Personen zijn beter bekend dan de om standigheden, waarin zij werden ge plaatst. Interessant was de rangorde der politici van de Weimarse republiek. Het meest bekend waren niet de minister van buitenlandse zaken, Stresemann of staatspresident Friedrich Ebert, of rijks kanselier Bruning of vice-kanselier Franz von Papen, maar de Franse minister van buitenlandse zaken Aristide Briand. Rosa Luxemburg en generaal Von Schlei cher waren nog minder bekend. Een sroot aantal ondervraagden, dacht dat Rosa Luxemburg een spion was uit de 2e wereldoorlog of leidster der N.S.- Frauenschaft, de nazi-vrouwenorganisa- Ontoereikend was de kennis over de pogingen der Weimarse republiek om Duitsland te bevrijden van de belasting van het vredesverdrag van Versailles. Men wist, dat Stresemann er in slaag de om het Roergebied te doen ontrui men, maar niet, dat de betalingen der reparaties al in 1932 werden gestaakt. Het gevolg is dan ook, dat de kennis maar zeer gering is over het ontstaan er nationaal-socialistische dictatuur op de puinhopen der Weimarse republiek. ..verordening tot bescherming van band hielden met de machtsovername door de nazi's, waren maar weinig be kend. De kennis over het naziregime was daarentegen tamelijk wijd verbreid en betrof zowel de sociale en technische successen als de amorele binnen- en buitenlandse politiek. De scholieren wis ten af van de bevordering van kinder rijke gezinnen, van de euthanasie, van de bouw der Autobahnen, van het anti semitisme en de gevolgen daarvan. Over N.S.-ideologie zelf wist men weinig. Op de voorgrond stond wederom de kennis van persoonlijkheden. Merkwaardig was, dat protestantse scholieren een bredere en meer gevarieerde geschiedeniskennis bezaten dan de katholieke. Bij de beantwoording van vragen over de verzetsbeweging in Duitsland wist de helft van de meisjes en eenderde der jongens niet, wie Carl Friedrich Goede- ler was (de burgemeester van Leipzig, die kanselier had moeten worden van de Duitse regering, die de macht van de nazi's zou hebben overgenomen, in dien de revolutie van 20 juli zou zijn geslaagd. Goedeler werd op beestachtige wijze vermoord). Daarentegen wisten zij heel goed, dat Hitier de chef-staf van de S.A., Ernst Rohm, liquideerde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op initiatief van de Koninklijke Luchtmacht en Fokker heeft zich een werkcommissie gevormd, die een uitgebreid onderzoek instelt naar de vergiftigingsverschijnselen bij sommige Starfighter-piloten. De verschijnselen hebben zich tot nu toe bij acht vliegers van Fokker en de luchtmacht voorgedaan. Bij vijf vliegers tot begin februari en bij drie vliegers (een van Twènthe en twee van Leeuwar den) op 9 en 10 februari. Van de laatste drie is het nog niet zeker of het inder daad precies dezelfde verschijnselen ge weest zijn als van hun vijf collega's. Bij het wetenschappelijk en technisch onder zoek is ook de wetenschappelijke afde ling van de Amerikaanse luchtmacht basis in Wiesbaden ingeschakeld. Be vriende luchtmachten buiten Nederland worden van het onderzoek en de nieuwe verschijnselen nauwkeurig op de hoogte gehouden. Aan het onderzoek nemen deel ver tegenwoordigers van de luchtmacht en de Fokker-vliegtuigfabriek, van de rijksdienst voor de volksgezondheid van TNO en van het Amerikaanse wetenschappelijk centrum te Wiesba den. Deze instanties hebben een werk groep gevormd^ die onmiddellijk in actie komt bij eventuele nieuwe gevallen en die de reeds geconstateerde vergiftigings verschijnselen nader onderzoekt. Men heeft echter nog geen enkel aan knopingspunt kunnen vinden. Zuurstof monsters uit de vliegtuigen van betrok ken piloten zijn nauwkeurig beproefd, maar bleken in orde te zijn. De piloten hebben later geen enkele hinder meer ondervonden bij hun verdere vluchten en ook de Starfighters zelf zijn goed gebleken. Noch het vliegtuig, noch leeftijd (Advertentie) De „WwtucMg iui oescnermmg van Z,„. e" f'f.at het beruchte „Mkchti- gungsgesetz en andere dingen, die ver- Mao Tse-Toeng heeft in rflr..Jaa8glSf!rek met de bekende Ame- n Ka an se schrijver en China-kenner Ed- .9™ twee maal laten doorscheme ren niet te verwachten nog lang te zul- uJlrJu-en' ,"SP°edig zal ik voor God zou Mao gezegd hebben. rvftvo30 ^eende voorts dat de Vietnamese rol ^eoguit nog een tot twee jaar ai voortduren. „Daarna zullen de Ame- *a™n h,lm belangstelling voor Vietnam jf Sj?.®n zo beweerde de Chinese lei- iW bevestigde dat China geen plan- Jj hee" in Vietnam militair in te grij- EMMELOORD De leerlingen van jjne scholen in Emmeloord zullen on derzocht worden, daar bij enkele klas genoten t.b.c. is geconstateerd. Onge veer 480 kinderen, waaronder 90 kleu- tS' zu^en dit onderzoek ondergaan. In de Noordoostpolder zijn 11 geval len van t.b.c. ontdekt, nl. bij een vol wassen vrouw en bij 10 kinderen. Vol gens de directeur van de G.G. en G.D. m de Noordoostpolder is er niets ver- ntrustends aan de hand en zullen ^etroffen° rC maatregelen worden UW EIGEN VAKBEURS 22 - 25 maart a.s. in Restaurant DE GRAANBEURS Reigerstraat 18 - Breda van de piloten schijnt met het merkwaar dig verschijnsel in verband te staan. De verschijnselen werden geconstateerd op grote hoogte en bij lagere vluchten, tij dens een supersonische vlucht en bij ge wone vliegtochten bij zowel jonge als wat oudere vliegers. De werkgroep brengt het verschijnsel daarom niet in ver band met de leeftijd, noch met de vliegsnelheid. ook niet met het vliegen door de geluidsbarrière. In Amerika hebben zich in het ver leden wel eens bewusteloosheidsver schijnselen voorgedaan bij vliegers, die door de geluidsbarrière vlogen. Zij waren soms een fractie van een seconde, soms iets langer even buiten bewust zijn, maar herstelden zich terstond daar na. Dit is echter thans blijkbaar niet het geval en nog steeds zijn er geen ge gevens binnengekomen, dat dit speciaal Nederlands verschijnsel zich ook bij buitenlandse Starfightersvliegers voor gedaan heeft. DEN HAAG De bijzondere strafka mer van de Haagse rechtbank heeft vrij dagmiddag overeenkomstig de eis van de officier van justitie de 57-jarige Haagse glasschilder, verdacht van in be zettingstijd gepleegd verraad, veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf met af trek van de 14 dagen die hij in voor arrest heeft doorgebracht. In oktober 1940 had de verdachte zich voorgedaan als illegaal werker, die zijn bemiddeling kon verlenen tot overbrenging van per sonen naar Engeland; maar hij was in werkelijkheid werkzaam voor de S.D. en speelde de groep in handen van de S.S. De ruïne van de Bossche bioscoop „Het Concertgebouw", na de gasont ploffing, die zich een uur voor de eerste avondvoorstelling heeft voor gedaan. Restauratie zal waarschijn lijk niet mogelijk zijn. DEN HAAG Bij koninklijk besluit van 12 februari is met ingang van 13 april benoemd tot burgemeester van Rot terdam, de heer W. Thomassen, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Enschede. De heer Thomassen, die 55 jaar is, is sinds 1 mei 1958 burgemeester van En schede. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. Eveneens bij koninklijk besluit van 12 februari is met ingang van 16 april be noemd tot burgemeester van Groningen de heer J. J. A. Berger te Zuidhoorn. Hij is 46 jaar en lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal voor de Partij van de Arbeid. TERNEUZEN Dow heeft de heer A. M. Griswold benoemd tot produktie- adviseur voor Nederland. In deze funktie zal hij de directie te Rotterdam adviseren over technische vraagstukken, die verband houden met productie-uitbreidingen in de Botlek en Terneuzen. (Van onze correspondent) WENEN Maandag verschijnt dr. Ene K.aja vroeger Rajakowitz voor de rechter. Tijdens de oo'rlog was hij de top-funetionaris van de beroemde S.D. in Den Haag. Toen heette hij nog Raja kowitz. Sinds april 1963 bevindt hij zich in voorarrest in Wenen. Hij wordt be schuldigd van het doen plegen van moord op 82 Nederlandse Joden. Het „schuldig" of ..niet schuldig zal niet door de rechter worden uitge sproken, maar door acht „gezworenen leken-rechters. Het bestaan van deze leke-rechters. Het bestaan van deze. uit de revolutie van 1848. Ieder Oosten rijks staatsburger, die geen jurist of priester is en van onbesproken levens wandel, kan door het lot worden aan gewezen om in een proces als gezwo rene op te treden. Een weigering is onmogelijk. m-ise* Dr. Erich Raja werd in 1905 in Triest geboren. Zijn vader was daar lei aar aan een gymnasium. ..Triest behoorde toen nog tot Oostenrijk. In 1918 vei- huisde de familie naar Graz waar de zoon Erich rechten ging studeren. Na afloop van zijn studie vestigde als advocaat in Wenen. Hier behoorde hij tot de groep illegale nazi s. Van 1941 tot 1943 werkte hij als vakman voor justitionele aangelegenheden bij net commando van de zgn Sicherheits- dienst in Den Haag. In 1943 vertrok hij als vrijwilliger naar Rusland. Na de oorlog lukte het Rajakowitz zijn naam officieel in Raja te veranderen. Hu vertrok naar Milaan, waar hu een firma voor export en import had. Hij deed ook zaken met Rusland. Het bureau van ir. Wiesenthal in Wenen, dat ook Eichmann opspoorde, ontdekte in maart 1963 dr. Raja. Aangezien de Oostenrijkse justitie een bevel tot in hechtenisneming tegen hem uitvaardig de. achtte Raja het beter spoorloos uit Milaan te verdwijnen. Na verloop van tijd slaagde hij erin ongezien over de Oostenrijkse grens te komen. Terwijl men nog steeds bezig was hem op te sporen, meldde hij zich vrijwillig te Wenen in het bureau van de rechter van instructie, die hem onmiddellijk liet arresteren. Maandag verschijnt Raja dan voor de rechter. Dit proces had al op 28 decern* ber 1964 zullen plaatsvinden, maar dé voorzitter werd plotseling ernstig ziek. Boze tongen beweerden, dat deze ziekte niet zo ernstig was maar dat de aan klacht zo zwak stond, dat er nieuw materiaal verzameld moest worden. Dit blijkt echter niet waar te zijn. Of het proces erg opwindend zal worden, valt te betwijfelen. Er zijn namelijk geen getuigen. De meeste tijd zal in beslag worden genomen door het voor lezen van oorkonden. Het schijnt, dat de aanklacht vooral Is gebaseerd op een telexbericht, dat ar. Rajakowitz op 12 augustus 1942 vanuit Den Haag aan de commandant van Parijs stuurde. Dit bericht bevatte het bevel, alle in Parijs woonachtige Joden van Nederlandse nationaliteit naar het kamp Auschwitz te deporteren. Zodoende werden 82 Nederlandse Joden, bestaande uit mannen, vrouwen en kinderen van Parijs naar Ausch witz vervracht. Geen enkele van deze 82 mensen keerde ooit terug. Bij dit. proces gaat het erom of het openbaar ministerie de leke-rechters kan bewijzen, dat Rajakowitz op 12 augustus 1942 wist. dat het concentra tiekamp Auschwitz het eindstation be tekende voor de gedeporteerden, die daar op beestachtige wijze in de gas kamers werden vermoord. Rajakowitz beweert, dat hij tijdens zijn verblijf in Nederland slechts zijn plicht heeft gedaan en niets wist van Joden vervolging en vernietigingskampen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het toekomstige radio- en televisiebestel, zoals minister Bot dit gaat ontwikkelen in een nota, welke de kamerleden voor 1 maart zullen ontvan gen, zou voorlopig voorzien in de ex ploitatie van (slechts) twee tv-netten en drie radionetten. De reclame zal zo wel via tv en radio op alle netten wor den uitgezonden, maar geheel los van de programma's. NTS en NRU worden mogelijk uitgebreid met een eigen pro grammastaf en aan het gezelschap van omroepverenigingen zal er nog een worden toegevoegd, maar deze groepe ring zal geen commercieel karakter mogen hebben. Aan een derde tv-net valt voorlopig nog niet te denken. Afgezien van de vraag of het wel haalbaar is drie tv- (Van onze correspondent) VI AN EN Een nieuw vleesschandaal onderstreept hoezeer verbreid het ver derfelijk gebruik om gestorven vee niet te laten keuren is doorgewoekerd. Thans is weer gebleken dat in de laatste jaren tientallen niet gekeurde kadavers vanuit de Alblaserwaard en de Vijf Herenlanden een weg naar de argeloze consument heb ben gevonden. Nog niet kon worden ach terhaald waar en hoe het vlees tenslot te aan de markt is gekomen maar men vermoedt dat grote hoeveelheden zijn verwerkt in kroketten. De betrokken kalveren werden opge kocht door Th. S. uit Everdingen die ze via de tussenpersoon A. van D. uit Snel- rewaard leverde aan D. uit Papekop. Hier werden de kadavers voor consump tie verwerkt. Het wordt niet uitgesloten geacht dat nog meer personen betrokken zijn bij dit nieuwe vleesscandaal terwijl het ook heel goed mogelijk is dat het thans ontdekte complot een vertakking is van eij eerder ontdekte bende. De diepste oorzaak van de wijdverbrei de clandestiene vleeshandel is de ineffi ciënte werkwijze van de keuringsdienst en de te lage vergoeding van de kada vers. Doktoren in de zuidwest-hoek van de provincie Utrecht hebben- verklaard dat zij de laatste tijd veel teveel medicijnen hebben moeten verstrekken voor, wat ge noemd werd, buikgriep. De meeste artsen nemen aan dat het eerder om voedselver giftiging ging dan om buikgriep. ROTTERDAM De catastrofe, die de dier gaarde Blijdorp te Rot terdam heeft getroffen is zoals dr. A. C. V. van Bemmel, de directeur, het noemde een opeen hoping van onverwachte toevalligheden en fouten geweest. De dood van vijf mannetjes orang oetangs en een vrouwtje, heeft voor de eerste tien jaren iedere kans op gunstige fokresultaten zoals eerder waren bereikt teniet gedaan. De nog in leven zijnde vrouwtjes zijn alle vijf bejaard. Het is niet uit gesloten dat een van hen, Julia, zwanger is, maar fokresultaten van beteke nis zijn niet meer te ver wachten. Het enige man netje dat over is, Peek, die als verloren werd be schouwd maar kennelijk de crisis heeft overleefd, is te jong om als echtge noot van de drie vrouw tjes te fungeren. De schade, die het ver lies van deze zes dieren opleverde, is op rond honderdduizend gulden te stellen, maar voor dit be drag kunnen zeker geen zes nieuwe orang oetangs worden gekocht, omdat zij er niet zijn. Op Suma tra leven hoogstens nog enxele honderden mens apen; het andere ras van deze dieren op Borneo telt hooguit nog enkele duizenden exemplaren. Beide rassen zijn be schermd. Misschien doet Blijdorp te zijner tijd een beroep op president Soe- karno, maar op zijn vroegst echter over een jaar, om iedere kans dat de ziektekiemen in de stallen zijn blijven han gen. te overbruggen. MINISTER BOT netten te voorzien van de nodige jour nalistieke, artistieke en technische me dewerkers is de opbouw van het tweede net nog niet ver genoeg gevorderd om een derde net politiek mogelijk te ma ken. Immers pas over enkele jaren zul len alle Nederlandse tv-bezitters het tweede net kunnen zien. De start met een derde ne,t zou betekenen dat een deel van Nederland (centrum) de keu ze heeft uit drie eigen vaderlandse pro gramma's terwijl andere landgenoten het zonder keuzemogelijkheden moeten doen. De zendtijden van Nederland 1 en 2 zullen wel worden uitgebreid. Boven dien beginnen in oktober de uitzendin gen over het derde Nederlandse radio net. Vermoedelijk onder druk van de z.g. „third program"-aanhangers heeft minister Bot, naar verluidt, een concep tie ontworpen die neerkomt op: overdag lichte en 's avonds zware programma's. Voorts valt te verwachten dat alle omroeporganisaties zullen gaan samen werken in NTS en NRU. Deskundige programma-adviesraden zullen de ra dio- en televisieprogramma's moeten gaan ondersteunen en de luister- en kijkgelden zowel als de inkomsten uit de reclame komen in één pot waaruit de omroeporganisaties dan weer de middelen zullen ontvangen, naar ver houding van de hen toegewezen zend tijd. Een probleem lijkt het de normen te vinden aan de hand waarvan de zendtijd wordt toegewezen. Na de eerste A- merikaanse vergel- dingsaanval op Noord - Vietname se doelen heeft de regering van Rood- China de volgende verklaring afge legd: „Een agres sie van de Verenig de Staten tegen de democratische republiek Vietnam be tekent agressie tegen China- De 650 miljoen Chinezen zullen bepaald niet louter toezien en zij zijn op alles voorbereid. Dit klinkt bepaald dreigend, angst wekkend. 650 miljoen mensen die zich zouden opmaken om zich in de strijd om Vietnam te werpen. Be angste zielen zullen zich afvragen: Wat zijn de Verenigde Staten in he melsnaam begonnen". Nu wordt ook hier de soep heus niet zo heet gegeten, als ze wordt opgediend. Het klinkt wel allemaal erg fors, maar waartoe is Rood- China militair effectief in staat? Met andere woorden: hoe groot is de mi litaire vuist, die Rood-China kan bal len? De Japanse militaire geheime dienst, voor wie de militaire situatie in de Chinese volksrepubliek wel zeer interessant is, en die door een legertje van ervaren China-deskundi- gen zorgvuldig gegevens heeft ver zameld om een werkelijkheidsge trouw beeld te kunnen vormen van de Roodchinese militaire potentie, is tot de volgende resultaten gekomen: Op het gebied van het luchtwapen bezit Rood-China slechts een zeer be perkte bedrijfsklare luchtmacht. Tij dens de Korea-oorlog beschikte Rood-China over 2650 militaire vlieg tuigen van diverse typen. Op dit ogenblik bestaat de operatieve lucht macht uit een beperkt aantal Mig straaljagers en ongeveer 60 Ilju- schins. Sinds het conflict tussen Mos kou en Peking heeft de Sovjet-Unie de levering van vliegtuigen aan Chi na volkomen stopgezet. Voor haar afzet had de Sovjet-Unie op datzelf de moment weer een andere gega- pens, uitrusting en munitie- In 1958 bedroeg het aantal militaire voertui gen nog ongeveer 80.000. Daarvan zijn er op dit ogenblik nog 20.000 praktisch bruikbaar. Van het staan de leger zijn 300 000 manschappen in het onderdrukte en opstandige Tibet gelegerd, in de provincies langs de grens met India nog eens een miljoen, terwijl de rest geconcentreerd is aan de lange kust tegenover Formosa. De elitetroepen zijn op het hoogte punt van het conflict Moskou - Pe king, toen aan de grenzen zelfs schermutselingen voorkwamen, naar Singkiang gedirigeerd, waar ze nog steeds zijn. militaire waarde van deze militie, zeker de operatieve waarde, wordt zeer laag aangeslagen. Daarenboven is de moraal dezer militie en zelfs van de zogenaamde elitetroepen zeer bedenkelijk. De Chinese communisti sche pers berichtte daarover onlangs o.a. het volgende: ,,In sommige pro vincies is het ontbreken van klasse- bewustzijn bij de Ijaders van de volks militie ontstellend. Zij voeren de volksmilitie aan om op gruwelijke wijze de dorpen uit te plunderen, graanvoorraden te roven, vrouwen te verkrachten, aldus de partij zwa re schade toebrengend. In oktober van het vorige jaar digde. Zij leverde in het conflict China - India aan India de modern ste Migstraaljagers voor de oorlog tegen Rood-China. Deze Sovjet-Russische boycot be tekende in feite het einde van de luchtmachtidealen van Peking. Door het toch reeds onevenredig snelle verbruik van de vliegtuigen teerde de luchtmacht snel in, met onder delen van de ene machine werd de andere opgelapt, terwijl van eigen produktie vooralsnog geen sprake is. Volgens de eigen opgave telt het Rood-Chinese staande leger onge veer 2,5 miljoen man. Het aantal onmiddellijk onder de wapenen op roepbare reservisten bedraagt nog maals 2,5 miljoen. Maar om dezelfde redenen, namelijk de stopzetting van levering door de Sovjet-Unie, ont breekt het op grote schaal aan wa- Militaire deskundigen zijn dan ook ervan overtuigd, dat Peking op dit ogenblik in het geheel niet in staat is om zoals in de oorlog in Korea, met een groot en goed uitgerust le ger van zogenaamde vrijwilligers Vietnam te hulp te komen. Van ee:n ernstig gevaar van de zeezijde kan in het geheel niet ge sproken worden. Van een operatieve Rood-Chinese vloot is geen sprake. Peking beschikt maximaal over 30 onderzeeboten, vier verouderde slag schepen en vier destroyers. Ze zijn bovendien gebonden door de voort durende vrees van Peking voor militaire avonturen der nationaal- Chinezen van Formosa tot Rood- Chinees gebied. Peking pakt gaarne uit met de zo genaamde volksmilitie ter sterkte van ongeveer twee miljoen man. De sprak de toenmalige Russi sche staatsleider Kroestjev ervan, dat tienduizenden Kozakken uit Chi na naar de Sovjet-Unie waren ge vlucht en dat het daarbij tot regel rechte gevechten met Chinese troe pen was gekomen. Op het nationale volkscongres van 5 januari van dit jaar heeft minis ter-president Tschoe-en-Lai dit on recht reeds toegegeven door uiting te geven aan de klacht, dat 8000 manschappen van het leger in Sing kiang hadden gemuit en een bewa pende opstand en een vlucht over de grenzen van talloze mensen hadden geënsceneerd. Militaire deskundigen in Japan zijn dan ook absoluut ei-van overtuigd, dat de vuist die Rood-China drei gend opsteekt vooralsnog niet veel te betekenen heeft. DUSSELDORP De joodse gemeenschap in West-Duitsland heeft gisteren haar „afkeer en verontwaardiging" geuit over de „capitulatie" van de regering in Bonn voor president Nasser en de stopzetting van de wapen leveranties aan Israël. In een telegram aan .bondskanselier Erhard verklaarde de centrale joodse raad. dat capitulaties voor dictatoriale regimes, als die in Egypte, het beeld van West-Duitsland in de rest van de wereld en veel van de resultaten op het gebied van de buitenlandse politiek, benevens ,,'t respect voor de Westduitse soevereiniteit" ernstig ter sprake bren gen. De Westduitse joodse gemeenschap en de slachtoffers van het nazi-regime voe len „bezorgdheid, afkeer en verontwaar diging dat West-Duitsland er door chan tage toe gebracht is te discrimineren tegen Israël en deze staat in diskrediet te brengen". „De positie van het Westduitse joden dom en onze bijna 20 jaar durende po gingen tot het bereiken van begrip en normalisatie worden door deze omstan digheden ernstig aangetast", aldus het telegram. West-Duitsland zal geen nieuwe over eenkomsten ondertekenen betreffende wapenleveranties aan gebieden waar spanningen heersen en zal enkele reeds 55 FRANKFORT De Nederlandse ma> joor J. F. Beekman is vrijdag in het Auschwitz-proces in Frankfort, waar 20 voormalige bewakers en artsen van het concentratiekamp Auschwitz terechtstaan, opgetreden als getuige a decharge voor de voormalige „SS-Oberscharführer" Hans Stark. Majoor Beekman die destijds in 1942 als politieke gevangene in het concentra tiekamp zat, antwoordde op een vraag van de president of Stark joden mishandeld of gedood had: „Ik had de indruk dat Stark zich te verheven voelde om zijn handen daaraan vuil te maken". Majoor Beekman wist ook niet of Stark had medegewerkt aan de vergassing of massa-executies. Stark was het volgens hem wel eens met de mening van de nazi's dat de joden een minderwaardige ras vormden. De getuige verklaarde dat Stark hem eens onder zijn persoonlijke bescherming had gesteld, toen hij wegens ziekte in het kamphospitaal moest worden opgenomen. Stark en de voormalige SS'er Josef Klehr zijn de enige van de 20 beschul digden die gedeeltelijk schuld hebben be kend. gesloten akkoorden veranderen, zo heeft bondskanselier Ludwig Erhard vrijdag gezegd. Zijn verklaring was de eerste offici ële toespeling op de belofte, die hij president Gamal Abdel Nasser van de V.A.R. zou hebben gedaan om de wa penleveranties aan Israël op te schor ten. Erhard sprak niet over de geheime overeenkomst inzake wapenleveranties die de Bondsrepubliek en Israël in 1960 zouden hebben gesloten of over haar opschorting. Hij zei echter wel, dat het kabinet zojuist had besloten niet meer te beloven wapens te zenden naar ge bieden, die in het brandpunt stonden van internationale spanningen. Men moet de bestaande overeenkom sten nakomen of veranderen, verklaarde hij. West-Duitsland schendt geen over eenkomsten, aldus Erhard. DORDRECHT. Voor de Dortsi rechtbank hebben vrijdagmiddag terechi gestaan de 20-jarige koopman F. P., dc 23-jarige P. de V. en de 28-jarige J. M. van W. allen uit Dordrecht, die met groot succes in Zeeland en in de Hoekse Waard een verscheidenheid aan artikelen hebben bjjeengcroofd, waarmee zij een klein warenhuis hadden kunnen begin nen. De raadsman van van P. vond zijn cliënt een aardige jongen, die hij wilde vergelijken met Brusse's romanfiguur Boefje. De officier van justitie deelde die opvatting niet. Hij eiste tegen het aardige boefje evenals tegen de V. voor hun Zeeuwse expeditie een jaar ge vangenisstraf en voor hun rooftochten in de Hoekse Waard acht maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Tegen van W. werd de laatste straf geëist, omdat hij aan de uitstapjes in Zeeland niet had deelge nomen. (Van een onzer verslaggevers) GOES. - De Turkse studentendansgroep die reeds met ingang van vorige week vrijdag op zou treden tijdens de feest- week van de r.-k. gymnastiekvereni ging Kasporgo te Goes, was vrijdagavond nog steeds spoorloos. Ijverige naspeurin gen van het Kaspogo-bestuur zijn lot nu toe nutteloos geweest. Momenteel heeft het bestuur de heer Hangen, beheerder van een studentenverblijf in Aken, be reid gevonden uit te kijken naar de Turkse dansgroep. Deze groep zou n.l. op reis naar Nederland Aken aandoen. In deze Duitse stad was, zover gis teravond bekend, de Turkse groep nog niet gearriveerd. Wanneer zij daar even tueel aankomt krijgen zij de instructies via België zo spoedig mogelijk naar Goes te komen.

de Stem | 1965 | | pagina 19