Twee zwakzinnigentehuizen in Z.-Vlaanderen overbodige luxe? Maandag uitvaart jhr. De Gasembroot Uitbreiding W alsoorden haven op til Vaste verbinding over de Wester schelde komt zeker Marja Cardon zit mee te kiezen in Bussum Turkse kwestie met de dag ingewikkelder Bankkraak in Eindhoven Project van kwart miljoen Bredase stichting acht overleg met De Sterre onnodig Verdeelde meningen De Sterre St.-Jozefstichting Welk Nederlands liedje? Overeenkomsten BUIT 75 MILLE Gapinge laatste rustplaats Bonn: NEEN-Goes: JA Medeleven aabU3 Pc Sic» Goed geschoten Hoogedelgestrengen Tegen herindeling Zaamslag bokst volgende ronde Geen vervroegde zomervakantie voor r.-k. scholen 3 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 (Van een onzer verslaggevers) HULST Het moet beslist niet onmogelijk worden geacht, dat men te zijner tijd (omstreeks 1970) in Zeeuwsch-Vlaamse contreien de beschikking zal hebben over twee internaten voor zwakzinnigen. Het eerste internaat, dat zal worden geëxploiteerd door de Stichting De Sterre, die enkele jaren geleden werd opgericht, zal verrijzen op een ongeveer 40 hectare groot terrein in de buurtschap „De Sterre" in de gemeente Zuiddorpe. Daarnaast is de St.-Jozefstichting te Breda van zins een dergelijk internaat te bouwen en te exploiteren op een stuk grond ter grootte van ongeveer 6 hectare aan de Zandstraat in de gemeente Hulst. Tijdens de vanavond te houden vergadering van de raad van deze gemeente zou tot verkoop van de grond aan de St.-Jozefstichting besloten kunnen worden. Het voorstel daartoe is echter van de agenda afgevoerd, naar burgemeester P. J. G. Molthoff ons meedeelde „om zakelijke redenen". Men is, naar verluidt, vergeten het bouwrijp maken van de grond in de grondprijs te berekenen. Burgemeester Molthoff ontkende tegenover ons pertinent als zou het punt van de agenda zijn verwijderd op aandrang van de inspectie voor de volksgezondheid, die van mening zou zijn. dat twee internaten voor zwakzinnigen in Zeeuwsch-Vlaanderen voorlopig overbodige luxe is. De bekendmaking „in de pers", dat de gemeente Hulst grond zou gaan ver kopen aan de St.-Jozefstichting, heeft de gemoederen even in beroering ge bracht Vooral in de kringen van de Stichting De Sterre, die lange tijd de hoop gekoesterd heeft, dat de St.-Jozef stichting, vooraleer tot stichting van een internaat in Hulst over te gaan, over leg met haar zou plegen. „Er zou wel eens een heel ongezonde ontwikkeling voor de geestelijke volksgezondheid in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen komen", motiveerde ir. G. P- M. Dikötter, voor zitter van de Stichting De Sterre, de noodzaak van overleg. Geen overleg dus, ondanks het feit dat burgemeester Molthoff van Hulst, de Stichting Geestelijke Volksgezond heid in Zeeuwsch-Vlaanderen en de in spectie voor de volksgezondheid bij her haling overleg tussen beide instanties hebben bepleit, sinds in juli vorig jaar bekend werd. dat de St.-Jozefstichting een internaat in Hulst wil stichten. De laatstgenoemde stichting acht samen spraak niet nodig. Dat werd ons mede gedeeld door de heer H. Schoonus, het hoofd van de administratie van de stichting in 's-Hertogenbosch. Zijn twee zwakzinnigeninternaten in Zeeuwsch-Vlaanderen werkelijk overbo dige luxe? De meningen daarover zijn verdeeld. Ja, Is het volmondige oordeel van zenuwarts J. L. M. Muris te Hulst, de directeur van de Stich ting Geestelijke Volksgezondheid- Dezelfde mening is de inspectie voor de volksgezondheid toege daan. „Echter, wanneer beide stichtingen hun zinnen hebben ge zet op verwezenlijking van de in ternaten kan daar niets tegen worden ondernomen. De zwakzinni genzorg is tot op heden een vol komen open terrein'", aldus dok ter Muris. „Ik kan er geen oordeel over vel len. Misschien houden beide stich tingen er verschillende doelstel lingen op na. Ik kan dat vanaf mijn plaats niet beoordelen. Overleg tussen beide instanties lijkt me nuttig. Daar is nu nog alle gele genheid voor. Ik heb er overigens al dikwijls op aangedrongen." Dat zegt burgemeester Moltlhoff van Hulst. Ir. Dikötter verklaarde tegenover ons dat er „erg nare verwikkelin gen" kunnen komen. Overleg op zijn minst tussen beide stichtingen lijkt hem noodzakelijk. „Onderzijds is er de bereidheid met elkaar aan tafel te gaan zitten. We hebben dat meermalen kenbaar gemaakt." „Hoeveel inwoners heeft Zeeuwsch- Vlaanderen? Ruim 90.000? Wel, re ken dat twee procent van die mensen zwakzinnig is, dan is er werk genoeg voor beide interna ten. Slechts wanneer beide inter naten hun opnamecapaciteiten tot 700 a 800 personen gaan uitbreiden kan er een nare situatie ont staan", was het commentaar van de heer Schoonus. De heer Nollen, de directeur van de St.-Jozefstich ting, konden wjj niet bereiken: hij is op vakantie. De Stichting De Sterre. werd, zoals gezegd, enkele jaren geleden reeds op gericht, mede op initiatief van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid, die had geconcludeerd dat de stich ting van een internaat in Zeeuwsch Vlaanderen alleszins wenselijk is. Bij het overleg over de plannen was ook veelvuldig de inspectie voor de volks gezondheid betrokken. Over enige we ken zullen de eerste patiënten worden opgenomen in een paviljoen op het ter rein van het St.-Elizabethziekenhuis te Sluiskil; de stichting zal voorlopig or ganisatorisch tegen het Sluiskilse zie kenhuis aanleunen. Over enkele jaren hoopt men te kunnen beginnen met de bouw van het internaat te Zuiddorpe, dat in eerste instantie een opname capaciteit krijgt van 120 tot 150 kinde ren. Het internaat zal te zijner tijd wór den uitgebreid met afdelingen voor mannen en vrouwen De verpleging zal worden ter hand genomen door zusters van de congregatie van het H. Hart, die daartoe volledig worden opgeleid. Het betreft hier een zogenaamde „aan gesloten instelling", die gecontroleerd wordt door de inspectie voor de volks gezondheid. Dat geldt niet voor het internaat van de St.-Jozefstichting, evenmin voor alle internaten of andere instellingen van deze stichting, zoals dokter Muris ons mededeelde. Het internaat in Hulst krijgt een opnamecapaciteit van 150 kinderen. Afdelingen voor mannen en vrouwen komen er waarschijnlijk niet bfj: de St.-Jozefstichting pleegt patiën ten, die eenmaal een bepaalde leeftijd hebben bereikt, over t© plaatsen naar andere internaten. Welke instantie in dit internaat de verpleging ter hand zal nemen is nog niet bekend. Waarschijnlijk zullen het religieuzen (zusters) zijn. Naar de heer Schoonus ons verzekerde heeft de stichting reeds voorlopige toezeggingen (Van een onzer verslaggevers) GOES In de bank van de publiek, jury, die mede bepaalt met welk liedje Nederland zal inschrijven op het Euro songfestival, zit deze hele week namens Zeeland een aanvankelijk wat timide maar allengs vrijer kijkend meisje uit Goes: de 19-jarige tandartsassistente Marja Cardon. TïHo^£lw?rd,gekozen? Heel eenvoudig. De N.T.S. had de V.V.V. in Goes drie namen gevraagd, die voor de publiek jury in aanmerking konden komen. De V.V.V. 7°in}:,ii^ar naam opgegeven. Vaindaar dat zij werd opgebeld door de N.T.S Zii Ïhn0gHotam de ontdek king dat zij op 12 februari met de toneel vereniging O.K. een uitvoering had in Kortgene. Zij moest de rol spelen van een „oud sutje van een Engelse dame", zoals haar vader het uitdrukt. De moeilijkheid werd in het gezin Cardon besproken Het kan niet, zei Marja. Je zult, zei vader J Cardon, zo'n kans mag je niet voorbij lal ten gaan. Ze ging dus, nadat mevrouw Flipse haar rol van „oud sutje" had over genomen. Wat haar werk betreft waren er helemaal geen moeilijkheden omdat tandarts Klinkert juist februari had uit gekozen om met vakantie te gaan. Marja Cardon is, behalve lid van de toneelvereniging O.K., ook koorlid van de Goese Operette Vereniging. Ze heeft een reuze collectie grammofoonplaten: vooral populair-klassiek. Ze is gek op „Weens". Maandagavond zaten de heer en me vrouw Cardon natuurlijk voor de kijk kast om hun dochter te kunnen zien. Tij dens het begin van de uitzending werd drie keer achter elkaar getelefoneerd. Dat werd vader Cardon in deze omstan digheden al te hinderlijk. Hij pakte het telefoontoestel grondig in met behulp van zijn overjas en een groot kussen. Dat hielp. Alleen: men vergat deze bescher mende maatregelen na de uitzending weer ongedaan te maken. Een wanhopig vanuit Bussum bellende Marja kreeg die i s geen gehoor. Dat was veront rustend voor haar, omdat zij wist dat r °uders die avond thuis zouden zijn. MARJA CARDON van congregaties gekregen. Het verple gend personeel van de St.-Jozefstichting kwijt zich volgens dokter Muris vol ijverig van zijn taak, maar kan niet in alle opzichten als competent voor de zwakzinnigenzorg in al haar facetten worden aangemerkt. In medische kringen zijn de me ningen over de St.-Jozefstichting ook al verdeeld. „Het is allemaal minder medisch-etisch," heet het enerzijds, „het kan ons niet sche len hoe men het doet, als het maar gebeurt," zegt men anderzijds. „In ieder geval is het een zakelijk goed in elkaar zittende onder neming," is het oordeel van dokter Muris. Er zijn ook overeenkomsten: beide internaten zullen hoofdzakelijk Zeeuwse patiënten (in het bijzon der afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaan deren) opnemen. Beide zijn op ka tholieke grondslag gevestigd en zul len ook kinderen van gezinnen van andersdenkenden opnemen. Hoe het ook zij: naar de mening van velen zal een nare concurrentie ontstaan, die hopelijk geen afbreuk zal doen aan de prachtige en nuttige zwak zinnigenzorg, die in Nederland op nog te beperkte schaal wordt be tracht. EINDHOVEN In de afgelopen nacht is in een der bankgebouwen aan de Dommelstraat te Eindhoven ingebro ken. De daders hebben een bedrag van ongeveer 75.000 aan Nederlandse en buitenlandse valuta buitgemaakt. Vol gens de politie moeten zij zeer goed van de situatie op de hoogte zijn ge weest. Zij hebben zich, naar het politie onderzoek heeft uitgewezen, via een zolderraam toegang verschaft tot het bankgebouw. Vervolgens hebben zij een afgesloten vertrek opengebroken waar in twee brandkasten stonden. Een er van werd opengebrand. Daarin lag de sleutel van de andere brandkast, welke nu gemakkelijk was te openen. Bij de buit bevond zich een hoeveel heid Belgisch, Duits, Spaans, Ameri kaans. Frans, Zwitsers en Italiaans geld. alsmede een aantal linnen en pa pieren zakjes met Nederlands munt geld. Voorts legden de inbrekers beslag op enkele aandelen „Twentse Overzee Handelmaatschappij". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De begrafenis van jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, de eergisteren overleden commissaris van de koningin in Zeeland, zal maandag a.s. plaats vinden. Om twaalf uur maandag middag zal een rouwdienst wor den gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Groenmarkt te Middelburg. Gisteren was nog niet bekend welke predikant (de commissaris was Nederlands hervormd) deze dienst zal leiden. Het stoffelijk overschot van jhr. mr. De Casembroot zal maandagmiddag in alle stilte en alleen in aanwezigheid van fa milie en naaste vrienden ter aarde wor den besteld op de begraafplaats van het dorpje Gapinge in de gemeente Vrou wenpolder op Walcheren. Jhr. mr. De Casembroot had in deze gemeente grond gekocht om er te zyner tyd ztfn levens avond door te brengen. Voor de rouwdienst zijn slechts enkele hoge autoriteiten uitgenodigd. De com missaris kende zo ontzaggelijk veel men sen, dat het ondoenlijk wordt geacht om een lijst vaji genodigden op te stellen. Uitgenodigd zijn nu de commissarissen van de koningin in Nederland, de ambas sadeurs, de ministers en staatssecretaris sen en de secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Voor het overige is iedere belangstellende wel kom. Men wordt verzocht om half twaalf in de kerk aanwezig te zijn. De gehele dag door kwamen men sen het condoleance-register te kenen op de provinciale griffie in Middelburg. nagedachtenis van de commissaris ge wijd. „Zeeland heeft een der hunnen ver loren", aldus minister mr. J. van Aart- sen, die gistermiddag sprak voor het de partement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „Hij heeft zich voor meer dan honderd procent voor Zeeland ingezet", zo voegde hij daaraan toe. De voorzitter van het departement, de heer D. Hoegen, zei: „Zijn kaars was opgebrand en u allen weet hoe fel zijn vlam brandde". In verschillende Zeeuwse gemeenten zijn gisteren spoedeisende vergaderingen bijeengeroepen ter herdenking van de populaire commissaris. Van deze gemeenteraden noemen wij de ontroerende herdenkingen te Sluis, Breskens, Aardenburg, Zierikzee en IJzendijke, waar burgemeesters P. F. van Hootegem, J. Eekhout, M. van Berckel, Dijckmeester en J. J. M. Vicq de mar kante figuur die jhr. De Casembroot was, belichtten. In sommige gemeenten spra ken ook nog enkele raadsleden, die zich in woord en gedachte aansloten bij hun voorzitters. Van de gelegenheid tot het tekenen van de condoleance-registers werd overal een druk gebruik gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) GOES-BONN Onze correspon dent in Bonn heeft gisteren een on derzoek ingesteld in Keulen, waar zich volgens de laatste berichten een deel van de Turkse studentendans groep zou bevinden, die het jubi leumfeest van de r.-k. gymnastiek- en volksdansvereniging Kasporgo te Goes had moeten opluisteren. In een studentenverblijf in Keu len logeren wèl 22 jonge Turken, maar zij hebben aldus onze cor respondent niets te maken met de studentengroep uit Istanboel, waar nu al een week lang naar wordt gezocht. DE Turkse studentendansgroep zal wel een uitvoering geven voor stu denten aan de universiteit te Keu len op 22 februari. Dit laatste werd meegedeeld door de voorzitter van de Turkse studentenvereniging in Keulen. Van de Turkse ambassade te Bonn is vernomen dat alle uitvoeringen, dus ook die in Nederland, die voor 22 februari zouden worden gehouden zullen vervallen. Volgens de am bassadeur is de groep pas gister ochtend uit Istanboel vertrokken. De vertraging in het vertrek zou te wijten zijn aan een ongeval. INMIDDELS ligt bij de Kasporgo- voorzitter C. Vervest een korte, maar duidelijke brief, dat de Turkse studentendansgroep op 12 of 13 fe bruari in Nederland zal aankomen om alsnog het jubileum van Kas porgo luister bij te zetten. Volgens de brief is een ongeval in Turkijè de oorzaak van de vertraging geweest. Bij dit ongeval zijn volgens de brief zeven studenten gewond, die vijf da gen lang in een ziekenhuis hebben gelegen en die het op dit moment weer goed maken. Volgens de brief zal de groep vandaag of morgen com pleet in Goes moeten arriveren. INTUSSEN weet men op de Turkse ambassade in Den Haag niet beter of het bezoek van de groep aan Ne derland kan niet doorgaan vanwege een ernstig ongeluk waarbij een dode en drie ernstig gewonden te betreuren zijn geweest. De ambas sade heeft naar Ankara getelegra feerd: „De groep kan niet meer ko- C. VERVEST ..bekijkt het menselijk... men; programma in. Nederland vol ledig afgelast". De secretaris van de Nederlands- Turkse vereniging in Nederland, die helemaal niet mee.r weet hoe het zit, heeft een vlammend rapport over de ze „onverkwikkelijke" zaak gestuurd naar de ambassadeur in Nederland. Hij heeft het Kasporgo-bestuur ver der geadviseerd de brieven, die in Goes t.a.v. de leider van de dans groep zijn binnengekomen, als onbe stelbaar terug te zenden. „Dit heeft veel van onze reputatie gekost", zo zei hij ons gisteren. „Er is schade toegebracht aan de Nederlands-Turk se betrekkingen. Het enige dat de leider van de groep nog kan doen is alleen naar Nederland komen om zijn excuses aan te bieden". KASPORGO-VOORZITTER Vervest vindt intussen dat de ambassade de zaak te ambtelijk en de Nederlands- Turkse vereniging de kwestie te za kelijk heeft aangepakt. „Wij bekij ken het menselijk. Wij stellen de ver broedering der volkeren voorop. Als die Turkse studenten vandaag of morgen in Goes komen, dan zullen wij ze gewoon ontvangen". De heer Vervest heeft niet veel vertrouwen in wat de Turkse ambassadeur in West-Duitsland tegenover onze cor respondent heeft gezegd. Hij twijfelt niet aan de komst van zijn jonge Turkse gasten. Als ze inderdaad ko men zal hij dinsdag na de begrafenis van de commissaris van de koningin in Zeeland, die ere-lid van Kasporgo was, beginnen met de afwikkeling van het programma, zoals dat voor deze week was vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Het is niet on waarschijnlijk dat binnenkort de verbe tering en uitbreiding van de haven te Walsoorden onder de gemeente Honte- nisse zal kunnen worden aanbesteed. De totale kosten worden geraamd op onge veer ƒ2.550.000, waarvan ƒ2.312.280 voor de uitvoering van de eerste fase en 37.080 voor die van de tweede. Het eerste jaar van de uitvoering zal naar alle waarschijnlijkheid gepaard gaan met een uitgave van 1.735.000, waarvan naar men hoopt, het rijk ƒ900.000 zal bij dragen. Het resterende bedrag van ƒ1.060.000 komt voor rekening van de gemeente Hontenisse, waarvan de raad tijdens de gistermiddag gehouden verga dering heeft besloten G.S. te vragen dat laatste bedrag toe te wijzen. De raad besloot voorts tot vast stelling van de eerste wijziging van de begroting voor 1965, die verband houdt met de uitvoering van de werkzaamheden aan de haven te Walsoorden. Tenslotte gaf men zijn fiat aan het voorstel van b. en w. tot het invoeren van straat- en rioolbe lasting met ingang van 1 januari 1966, omdat de verwezenlijking van het belangrijke project gepaard dient te gaan met een belastingverzwaring. De heren J. Cornelissens en J. Sponse lee stemden overigens tegen, de eerste op de overweging dat de invoering van deze belastingen een wat al te zware las tenverzwaring voor de inwoners betekent terwijl de tweede betoogde dat het on redelijk is dat veel mensen belastingen moeten gaan betalen ten behoeve van de haven, waarvan zij zelf niet kunnen pro fiteren. De voorzitter, burgemeester C. J. van Hootegem, weerlegde dat de haven verhoging van de welvaart zal bewerk- Men kon gisteren in Zeeland behalve van openbare gebouwen ook van veel bedrijfsgebouwen en particuliere huizen de vlag half stok zien hangen. Bij het provinciaal bestuur en ten huize van me vrouw S. C. de Casembroot - baronesse van der Feltz stroomden de bewijzen van deelneming binnen. Er werd o.m, een telegram van deelneming ontvangen van de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet. Vanaf gistermorgen tien uur lag ter provinciale griffie een condoleance-regis ter ter tekening gereed. De gehele dag door hebben velen hun handtekening ge zet. Vanaf vandaag zullen bovendien op alle gemeentesecretarieën in Zeeland condoleanceregisters voor tekening wor den opengelegd. De meeste feestelijke bijeenkomsten die tot en met het weekeinde in Zeeland wa ren vastgesteld, zijn verschoven naar la ter datum. Tijdens gisteren gehouden vergaderin gen werden herdenkingswoorden aan de stelligen. „En daarvan zal weer iedereen kunnen profiteren", zei hij. De heer J. van Wesemael merkte nog op dat de exploitatieberekening voor hem ,,nog een vraagteken" is. De voorzitter antwoordde dat b. en w. de berekening zo ruim mogelijk hebben opgezet. „Dan kan 't later nooit tegenvallen en draaien we u in ieder geval geen rad voor ogen", zoals hij zei. In hun preadvies aan de raad hadden b. en w. overigens opgemerkt dat men zich ten aanzien van andere investerin gen enige beperkingen zal moeten opleg gen, zo dat in de toekomst noodzakelijk mocht blijken. De andere voorstellen van b. en w. gin gen voor en na vlot onder des voorzit ters hamer door. De raad besloot o.m. tot wijziging van de bezoldigingsverorde ning, tot voorlopige vaststelling van de rekening 1963 en van nog een begrotings wijziging 1965, tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling ophaaldienst huis- en tuinvuil van de gemeenten Graauw, Hontenisse en Vogelwaarde, tot vaststelling van een particuliere herzie ning van het uitbreidingsplan Walsoor den, tot aankoop van het perceel Zoute- dijk 23 en tot het verlenen van een bij drage van 400 in de kosten van aanslui ting van een nieuw pand aan de Lange Nieuwstraat op het elektriciteitsnet. Aan het begin van de vergadering had burgemeester Van Hootegem in bewogen bewoordingen de eergisteren overleden commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, herdacht. Tevens werd besloten telegrammen van deelneming te zenden aan de echtgenote van de commissaris en het college van G.S. Tijdens de rondvraag pleitte de heer De Booij voor het maken van een uitbrei dingsplan voor het kerkdorp Lamswaar- de. De heer Van Hootegem deelde mede dat er al een uitbreidingsplan is en in ieder geval bouwactiviteiten in Lams-i waarde kunnen worden gepleegd, uiter-l aard nadat de nodige formaliteiten beslag hebben gekregen. IWIaandag 22 februari a.s. komt een aantal Brabantse leden van de katholieke Tweede-Kamerfractie In Waalwijk bijeen. De parlementariërs zijn uitgenodigd door de Statenknng Heusden van de KVP. De bedoeling van hun komst is het kader, dat bij de kandidaatstelling en de verkiezing van volksvertegenwoordigers zo nauw is betrokken, gelegenheid te geven na der kennis te maken en van gedach ten te wisselen met de kamerleden. Dit initiatief van de Brabantse KVP begroeten wij met grote instemming. Er is op deze plaats is daar al meermalen over geschreven een zekere kortsluiting ontstaan tussen parlement en volk. De oorzaak daarvan ligt voor een goed deel in een onvoldoen de inzicht in de taak en de werk wijze van het parlement en in een verstopping van de communicatieka nalen tussen de volksvertegenwoordi gers en hun achterban. Anders ge zegd: de gemiddelde burger is over het algemeen onvoldoende op de hoog te van hetgeen er op het Binnenhof gebeurt, het parlement wekt niet al tijd de indruk precies te weten, wat er onder het volk leeft. De beste re medie voor dit probleem is het tof stand brengen van een nauwer con tact tussen de kiezers en de gekoze nen. Met het Waalwijks initiatie! wordt dus wel midden in de roos ge, schoten. Hopelijk blijft het niet bij dit én« schot. Wie het contact wil bevorderen tus sen kamerleden en kiezers dient zich er overigens wel van bewust te zijn, dat heel wat mensen, ondanks de devaluatietendensen rond het parle ment, toch met bijzonder veel ontzag opzien tegen een kamerlid. Velen heb ben een enorme schroom te overwin nen, voordat zij een kamerlid durven benaderen. Velen overwinnen die schroom nooit. Wist u, dat het meer malen voorkomt, dat kamerleden in een brief met „excellentie" worden aangesproken? De meeste kamerleden vinlden het allesbehalve prettig beschouwd te worden als een soort halfgod, die on genaakbaar zetelt op de Olympus van de politieke wijsheid. Ben goed ka merlid wil midden tussen het volk staan. Alleen dan kan hij de belan gen van het volk goed behartigen. Wij kwamen op deze zaak, omdat in de uitnodiging voor de Waalwijkse bij eenkomst weer duidelijk sprake is van titelaturitis, dat overdreven gedoe met aanspreektitels. De kamerleden, die naar Waalwijk komen, worden er in voorgesteld als Hoogedelgestrenge Heren. Is dat nu werkelijk nodig in een stuk voor partijgenoten-onider-el- kaar? Nu de kardinalen hun sleep hebber opgeborgen en hun zijden gewader. voor wollen hebben verruild, nu er ge discussieerd wordt over een vereen voudiging van de titelatuur voor ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders wordt het toch wel langzamerhand tijd ook iets te gaan doen aan het byzantinisme onder de leken. De volksvertegenwoordiging zou het goede voorbeeld kunnen geven. Als Heer en Mevrouw de plaats gaan in nemen van Hoogedelgestrenge Heer en Hoogedelgestrenge Vrouwe wordt ook de afstand wat korter en het contact vergemakkelijkt tussen volk en volksvertegenwoordiging. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Zaamslag gaat dinsdagavond a.s. de volgende ronde tegen het ontwerp van wet voor de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen boksen. Het is ditmaal weer de beurt aan de raad van deze gemeente, die tijdens een dan te houden openbare vergadering zijn standpunt omtrent het wetsont werp zal moeten bepalen. De discus sies zullen worden „gericht" door een door b. en w. opgestelde ontwerp- brief aan G.S., waarin de bezwaren van Zaamslags gemeentebestuur te gen de herindelingsplannen voor wat Zaamslag betreft nog eens duidelijk worden uiteengezet; de raad stelde zich bij de behandeling van het eer ste herrndelingsvoorstel reeds op het standpunt, dat Zaamslag dermate le venskrachtig is, dat de gemeente zelf standig kan blijven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een bijeenkomst van het departement Zeeland van de Nederlandse Mij voor Nijverheid en Handel te Mid delburg heeft mr. J. van Aartsen, minister van Verkeer en Water staat, de reeds bekende wegcon- touren in Zeeland wat verduide lijkt. De vaste oeververbinding over de Westersclielde komt er zeker. Daar be staat geen twijfel over. Er is een onder zoek gaande naar de geschiktste plaats. Er zal overleg nodig zijn met de Belgi sche vrienden. Het is een zeer kostbaar werk. In het huidige prioriteitsschema valt aan uitvoering voorlopig niet te denken. De dubbeldeks-veerboten zullen er zo goed als zeker komen. De minister voelt heel weinig voor de door Zeeland gevraagde 90-meter boot op het traject Kruiningen-Perkpolder. ïj: Het uitblijven van het wetsvoorstel voor de beheersvorm van Vlissingen- Oost wordt veroorzaakt door verschil van mening over de medezeggenschap der gemeenten. Het meningsverschil be staat zowel tussen gemeenten als depar tementen. De knoop zal spoedig worden doorgehakt, „bepaald niet tot ieders ge noegen". De verbetering van rijksweg 58 ten oosten van Kruiningen is opgeschort in verband met de doorsteek van het Kreekrak door het Schelde-Rijnkanaal. ïfc Het Reimerswaalplan is verre te pre fereren boven het Kreekrakplan. Het Kanaal door Zuid-Beveland zal niet gesloten worden zolang geen ver vangende vaarweg bij Waarde gereed zal zijn. Er behoeft geen enkele twijfel te be staan over de glorieuze toekomst van het Sloegebied. De Oosterschelde géat dicht. Dat is niet alleen wettelijk vastgelegd, het is ook technisch noodzakelijk. De minister heeft Zeeland nog een com pliment gegeven voor de wijze waarop de concentratie der waterschappen in de provincie is aangepakt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Teneinde de vakantiesprei ding te bevorderen zijn de schoolvakan ties voor rijks h.b.s.- en m.m.s.- en rijks kweekscholen voor dit jaar vastgesteld van 10 juli tot en met 6 september. Volgend jaar zal de vakantie voor deze scholen op 1 juli beginnen en eindigen op 22 augustus. Bij navraag hieromtrent is ons ge bleken, dat er over eventuele vervroe ging van vakanties voor het katholiek lager-, middelbaar,- en. hoger onderwijs lager-, middelbaar-, en hoger voorberei dend onderwijs nog geen overeenstem ming bestaat. In tegenstelling tot hei rijksonderwijs worden de vakanties voor katholieke scholen vastgesteld door de schoolbesturen, zodat de vrije tijd ir de zomer in principe van school to school anders kan liggen. Desgevraagc, deelde men ons bij het Centraal bu reau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag mee, dat er momenteel in kringen van katholiek onderwijs zeker nog geen sprake is van een georgani seerd streven naar vervroeging van de zomervakantie. Hoewel het onderwerp incidenteel wel ter sprake wordt ge bracht zijn er noch voor het lager katho liek noch voor het middelbaar of v.h.m onderwijs in deze beslissingen getrof fen.

de Stem | 1965 | | pagina 5