Offers van beide kanten gevraagd Oosterschelde moet onherroepelijk dicht PRINSEN EREN RAI-DIRECTEUR Premier loopt uit Wilson boos weg Lagerhuis Staking Britse artsen dreigt Kustvaarder opgegeven LOONSVERHOGING „BELEDIGEND" LAAG: Mijnwerker verongelukt Carnavaleske wegenonderscheiding REACTIES Protestmars van arbeiders DAGBLAD VOOR ZEELAND Belasting per 1 juli omlaag Niet groter Z.-BEVELAND EIOUDT KANAAL Nederland bestrijdt inflatie voldoende Neerslag Botersmokkel Zeeuwen voor ruim half miljoen beboet SCHIPBREUK Bp LUCHTVAARTDEBAT ZSndl?eid' Kenneth Robinson, laadde de dokters aan vooral niet on doordacht te handelen. De Ee DEMONSTRATIES Dl Hoe blijft ïi aantrekkelijk? SCHERK 105e JAARGANG No. 24814 Vnnr Qod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 10 FEBRUARI 1965 Uitgave N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. el. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureauvoor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 ^telefoon 6252 Bureau vocn^Zeeuv^^ Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 ^(Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon^2893) NEDERLAND WIL MET SCHELDE-RÏJN SPOED (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De inkomsten- en loonbelasting kan op 1 juli omlaag. De Eerste Kamer heeft liet wetsvoorstel daartoe goedgekeurd met 45 tegen 21 stemmen. Tegen het wetsontwerp waren 19 leden van de P.v.d.A. en de 2 leden van de P.S.P. De C.P.N.-senatrice me vrouw Van Ommeren keurde met de fracties van de K.V.P., A.R., C.H.U., V.V.D. en een klein deel van de P.v.d.A. het wetsontwerp goed. SENATOR TEIJSSEN zekerheid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook Nederland wenst spoed met Schelde-Rijn. De voorbereidende werkzaamheden zfjn op het speciale bureau in Bergen op Zoom al begonnen, maar het totaal van de werken vraagt zeker acht of tien jaar. Bovendi enmoet de regering blijven zoeken naar een juist even wicht tussen de grote werken, die thans gaande zijn. Met deze uit spraak liet minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat gister middag in de Eerste Kamer senator Teijssen (KVP) weten, dat Nederland de uitvoering van de ontworpen Schelde-Rijn verbinding niet stagneert. De Eerste Kamer keurde het ontwerp Schelde-Rijn verdrag overigens zonder hoofdelijke stemming goed. De Belgische ambassadeur snelde verheugd naar de Kamer-telefoon, om het nieuws onmiddellijk door te geven. Noch minister Luns van Buitenland se Zaken, noch mr. Van Aartsen ver zwegen, dat het verdrag van Neder land en België offers vraagt. Maar de goede betrekkingen en de bestaande banden maken het dragen daarvan waarschijnlijk gemakkelijker. „Beiden zijn bereid de risico's en de offers, die in het verdrag besloten liggen", te aan vaarden, redeneerde mr. Luns. Hij was daarbij van oordeel, dat het stuk een uiterst uitgebalanceerd geheel gewor den is. Natuurlijk blijft de regering met de Eerste Kamer (Teijssen, K.V.P., ir. Geuze, C.H.U., Tjalma, A.R.) haar zorg houden over het zoetwaterbek ken. dat het Zeeuwse meer moet wor den" maar het verdrag zou voor Ne derland onaanvaardbaar geweest zijn, wanneer geen regeling over de ontzil- ting getroffen was. Wij moeten ons ze ker niet bij voorbaat blindstaren op juridische haarkloverijen", waarschuw de de minister van Buitenlandse Zaken. Bovendien zal Nederland bij deze zoetwater kwestie ook met de belangen van de Belgische scheepvaart „in alle redelijkheid" rekening houden. „Dat spreekt vanzelf" liet minister Van Aart sen zelf weten. De minister van Verkeer en Water staat kon niet de ongerustheid van ir. Geuze (C.H.U.) delen, dat de verzilting door de nieuwe verbinding een veel groter gevaar betekent dan men nu ziet. Ir. Geuze verdiepte zich daarbij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat heeft er gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van het Schelde-Rijn- verdrag geen enkele twijfel over laten bestaan dat: 1. de Oosterschelde wordt afgesloten. Dit ligt niet alleen vast in de Deltawet, maar is ook technisch noodzakelijk; 2. het Reimerswaalplan ook door de regering is geaccepteerd. „Het verheugt haar zelfs, dat men in Noord-Brabant en Zeeland dit plan beter vindt dan het Kreekrakplan; SINDS WOENSDAG 3 februari is de 31-jarige C. Borsje uit haar woning in Den Haag verdwenen en spoorloos. De vrouw is geestelijk minder valide. IN BLIJDORP is gistermorgen weer een Orang-oetan aan huidziekte ge storven. Het was de vrouwtjesaap Nina, die in het weekeinde ziek werd. DEN HAAG De heer Robert Mar- jolin, een der vice-voorzitters van de E.E.G., heeft de beschuldiging, dat Ne derland te weinig doet aan bestrijding van de inflatie, teruggenomen. Hij heeft tegenover minister Witteveen (financiën) toegegeven, dat een gedeelte van zijn rede voor het Europees parlement „te weinig genuanceerd" is geweest. Daar bij had de heer Marjolin onvoldoende rekening gehouden met de loonaanpas- sing van begin 1964 en de daaruit voort vloeiende gevolgen voor de rijksbegro ting^ 3. het kanaal door Zuid-Beveland blijft gehandhaafd, zolang het kanaal bij Waarde er nog niet is. Senator Teijssen had de minister bij na dwingend om een duidelijke uit spraak gevraagd over deze problemen, waarover in Noord-Brabant en Zee land veel ongerustheid ontstaan is. Mr. Van Aartsen was duidelijk. Er behoeft geen enkele ongerustheid meer over te blijven omdat de Oosterschelde dichtgaat. Het kanaal door Zuid-Beve land blijft bestaan, wordt verbeterd en krijgt ook technische voorzieningen voor de ontzilting. Wanneer althans het nieuwe kanaal bij Waarde nog niet gereed is. Er staan immers, aldus de minister, veel te grote belangen op het spel voor Gent, Terneuzen (de derde Beneluxhaven, volgens senator Teijs sen), het Sloe, kortom voor heel Ne derland en België. Het oude kanaal moet blijven tot zeker na 1973, wan neer het plan-Reimerswaal en dus ook het nieuwe kanaal gaat spelen. Van Aartsen nog niet veel zeggen. Hij Over het Reimerswaalplan wilde mr. Van Aartsen nog niet veel zeggen. Hij beloofde opnieuw er in de binnenkort te verwachten zeehaven-nota uitvoerig op terug te komen. Maar het verheug de hem toch wel te kunnen constate ren. dat het plan nu de voorkeur krijgt boven het vroegere Kreekrakplan. uitvoerig in de technische merites van het al of niet afsluiten van de Oude Maas. Minister Van Aartsen veront schuldigde zich al bij voorbaat, omdat hij niet op deze technische beschou wing kon ingaan. Hij wees er wel op, dat dit vraagstuk nog steeds bestu deerd wordt, waarbij ook nieuwe wa terstaats-inzichten een rol van beteke nis meespelen. Maar hier gelden ook de belangen van de nieuwe waterweg, Dordrecht enz. Men is er echter nog lang niet uit. BRUSSEL De Antwerpse recht bank heeft dinsdag vijftien Nederlan ders, afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee jaar tot vier maanden. Zij werden beschuldigd van het smokkelen van Nederlandse boter naar België. De rechter legde hen een boete op, die met de ontdoken rechten een bedrag uitmaakt van meer dan acht miljoen Belgische frank, 600.000 gulden. In juli 1963 ontdekten Belgische dou aneambtenaren aan boord van een bin nenwaterschip 6.000 kg Nederlandse boter. De schipper beweerde noch de opdrachtgevers, noch de personen voor wie de boter was bestemd te kennen. Het onderzoek door de Belgische jus titie heeft bijna anderhalf jaar geduurd. Verscheidene leden van de benden moesten bij verstek worden veroor deeld. DARWIN Twee mannen, de 27- jarige Tom Spradvrow en de 22- jarige Bill Pit, hebben 50 kilometer geroeid in een lekke roeiboot, tus sen haaien die naar de riemen hap ten, om hun mede-schipbreukelingen van een eilandje ten noorden van Australië af te helpen. Terwijl een van de mannen roeide, schoot de ander met een geweer op de haaien. Dinsdag bereikten zij Darwin, waar z(j vertelden van de hel waarin de schipbreukelingen hebben geleefd. Na het vergaan van de 32 ton metende logger „Dana Ma ria" bij de Wessel-eilanden, 580 km ten noordoosten van Darwin, kwa men zes mannen, een vrouw en een kind op een onbewoond eiland te recht. Zij hadden wat meel, thee en aardappelen en een tent kunnen red den. De voorraad voedsel was na drie dagen op. Daarna leefde men op oes ters, mosselen, vis en gevogelte. Spradvrow en Pitt slaagden erin een lek in een beschadigde roeiboot zover te dichten dat zij ermee naar het Echo-eiland konden roeien. Daar moesten zij nog zesenvijftig kilo meter lopen voordat zij een missie post van de methodisten aantroffen. Het personeel van deze missiepost heeft de andere schipbreukelingen van het onbewoonde eiland gehaald en naar de missiepost overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN MIDDELBURG SCHEPEN L. DELWAIDE van Antwer pen reageerde verheugd over het nieuws dat de Eerste Kamer het ont werp Schelde-Rijnverdrag had goedge keurd. Het verloop van het debat, zei hij, getuigt van een waarachtige Bene- luxgeest. Ik ben ervan overtuigd dat nu ook in België het Schelde-Rijnverdrag het met grote meerderheid zal halen, ook in de Senaat. Wat betreft de verzekeringen van mi nister Van Aartsen ten aanzien van het kanaal door Zuid-Beveland. zei schepen Delwaide oprecht verheugd te zijn dat Gent genoegdoening krijgt en voorlo pig weer gerust is gesteld. Mr. dr. A. J. J. M. MES, lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland zei: ,.Ik kan niet anders zeggen dan dat het goed is dat de Oosterschelde zeker dichtgaat. We hebben destijds de af sluiting móeten aanvaarden als onder deel van het Deltaplan. Wij Zeeuwen zijn bereid om de mi nister alle medewerking te geven en samen te werken met Noord-Brabant bij het verwezenlijken van de grootse plannen. Het is verheugend dat Bra bant de Zeeuwse zienswijze inzake het Reimerswaalplan is gaan delen. Het Kreekrakplan leek ons vanuit Zeeuws standpunt altijd al moeilijk haalbaar. Het is voor Gent en Terneuzen nood zaak dat het kanaal door Zuid-Beve land open blijft zolang het nieuwe ka naal er niet is. Maar ook daarna zal het nog diensten kunnen bewijzen voor de natte industrieën in de aanliggende plaatsen. Maar hierin speelt het vraag stuk van de verzilting van het zoetwa terbekken weer een grote rol. Dit moet te zijner tijd allemaal nog maar eens bekeken worden. Aldus de heer Mes. SCHEPEN DELWAIDE ROTTERDAM De Franse autoritei ten hebben dinsdagmiddag de Rotter damse rederij P. A. van Es en Co., eige naar van het sinds 2 februari jl. ver miste kustvaartuig „Mauritssingel" la ten weten, dat een tweedaagse opspo ringsactie van marine en luchtmacht langs de Franse westkust geen resultaat heeft gehad. Bij de rederij heeft men thans alle hoop op gunstige berichten over de „Mauritssingel" opgegeven. Men moet aannemen dat het scheepje met man en muis is vergaan. De „Mauritssingel" had een bemanning van negen koppen (vier Nederlanders, vier Spanjaarden en één Portugees) en was met een lading graan van Bayonne op weg naar Hamburg. Men neemt aan dat het schip is vergaan in een vliegen de storm, die enige dagen geleden langs de Franse kust woedde. IN SELMA zijn 57 negers, die bij een demonstratie waren betrokken, we gens „minachting van het hof" tot 5 dagen gevangenisstraf en 50 dollar boete veroordeeld. Mr. TH. VAN DER MEER hoog vereerd (Van een onzer verslaggevers) )REDA Dertig carnavalsprin sen uit de steden en dorpen tus sen Bergen op Zoom en Den Bosch zijn dinsdagavond een ogenblik ern stig geweest. Dat was toen zij, daar toe uitgenodigd door DAGBLAD DE STEM, uitmaakten wie zij zouden be giftigen met het „Commandeurschap in de Orde van de Brabantse Keien en Kinderkoppen, met de Toeter en het Groene Lint van de Broeder schap der Leutige Wegenbouwers". Voor het eerst in de carnavalshistorie waren zoveel prinsen bijeen. De man die voor de speciale carna- valsonderscheiding in aanmerking LONDEN Na een heftige woor denwisseling met ex-minister van defensie Peter Thorneycroft over de luchtvaartpolitiek van de rege ring is premier Wilson van Enge land dinsdag uit het Lagerhuis weggelopen. Bij het verlaten van de zaal werd hij uitgejouwd door conservatieve afgevaardigden. Wilson was Thorneycroft, die namens de conservatieve fractie sprak, in de rede gevallen toen deze een uittreksel voorts uit de ..Daily Express", waarin gesteld werd dat de Labourpartij zich vóór de verkiezingen van oktober ver bonden had om het contract voor de bouw van het Britse vliegtuig „TSR 2" niet te annuleren. „Wilt u ook de volgende paar regels lezen", riep Wilson. „Neen", zei een woedende Thorney croft, die toen.de „Daily Express" over Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond Overdag bewolkt met kans op wa| regen, sneeuw of ijzel. daarna ge volgd door styging van temperatu ren. N.W. wind, toenemend van matig tot krachtig. Vandaag: Zon onder 17.44 uur. Maan onder 02.54 uur. Morgen: Zon op 08.04 uur. Maan op 12.21 uur. (Van onze correspondent) LONDEN ^ijfhonderd geneesheren van Birmingham hebben dins dag bekendgemaakt, dat zij ver moedelijk volgende week ontslag zullen nemen uit de staatsge- zondheidsdienst. Alle dokters in Groot-Brittannië zijn woedend omdat de regering-Wilson hun slechts een salarisverhoging van ge middeld f 50 per week wil toekennen, in plaats van de f 150 tot f 200 die door de 23.000 artsen van de nationale ge zondheidsdienst verwacht werd. De 500 artsen van Birmingham zijn de eersten die een protestactie willen ontketenen. Hun voornemen staat gelijk aan staking en zou door duizenden an dere geneesheren kunnen gevolgd wor den. De nationale gezondheidsdienst van Groot-Brittannië zou dan volledig in elkaar storten. In Birmingham hebben de ontevreden medici een „actiegroep" opgericht, die volgende week zal vergaderen om de stakmgsbeslissing te bekrachtigen. Ook de vereniging van huisdokters, die 2500 leden telt, is voornemens in het strijd perk te treden. Aan elke huisarts in Groot-Brittannië is een brief gezonden als aansporing zich aan te sluiten, „met de vastberaden bedoeling zo spoedig mogelijk ontslag te nemen uit de nationale gezondheids dienst Pas gisteren werd onthuld hoe gering de salarisverhoging was. „Het rege- ringsaanbod is totaal ontoereikend en beledigend", verklaarden de artsen een parig. verontruste minister van ge- De minister wees op het gevaar van een staking, zowel voor de patiënten als de dokters zelf. Hij liet doorscheme ren dat de Britse geneesheren een even slechte naam zouden krijgen als destijds hun Belgische collega's. Het lijdt geen twijfel, dat het voorbeeld van de Belgische dokters de Britse art sen thans aanspoort om op dezelfde wij ze het stakingswapen te gebruiken tegen hun regering. Het laatste maar niet onbelangrijkste argument van minister Robinson is, dat in de huidige moeilijke economische omstandigheden van Groot-Brittannië zelfs een loonsverhoging van maar f 50 een zware lastpost blijft. Volgens hem mogen de dokters nog blij zijn dat hun looneisen niet helemaal afgewezen wer den. ien staatsdokter verdient op het ogenblik gemiddeld f 2300 per maand. Maar daarvoor moeten bij hem ongeveer 2300 vaste patiënten inge schreven zijn. De laatste tijd klagen de Britse dokters meer en meer over overwerk en kunnen ze maar halve aandacht besteden aan de kwalen van hun patiënten. In talrijke gevallen laat de nationale gezondheidsdienst dan ook ernstig te wensen over. De Britse medische vereniging, waar bij alle geneesheren aangesloten zijn, twijfelt er niet aan, dat de 23000 gezins- dokters „drastische maatregelen" zullen nemen, die de nationale gezondheids dienst zullen ontwrichten. De dienst werd na de tweede wereldoorlog opge richt door het toenmalige Labourbe- wind. Patiënten van de nationale ge zondheidsdienst genieten volledig kos teloze geneeskundige zorgen. Volgens de medische vereniging is de grote meerderheid van de on tevreden dokters voorstander van een stakingsactie, die de patiënten niet zou benadelen, maar dan zullen de stakers een massa officiële formulieren moe ten invullen en weer niet genoeg tijd hebben om zich geheel aan hun zieken te wijden. Een NGD-dokter besteedt aan een huisbezoek voor een ernstig ziek kind nauwelijks vijf minuten maar een ge neesheer die men zgn. „particulier" ont biedt en dan zelf het gebruikelijke ho norarium betaalt, heeft zelfs voor een huisbezoek aan een kind. dat maar wat verkouden is wel 20 minuten tot een half uur over. Duidelijker kan de toe stand moeilijk worden geïllustreerd. PREMIER HAROLD WILSON de tafel heen naar de Britse premier gooide. De krant werd direct door Wil son teruggegooid. In het tumult, dat hierop volgde, gaf Thorneycroft tenslotte het blad netjes aan Wilson met het verzoek de passage zelf te lezen. „Als het geachte parlementslid niet kan lezen, zal ik het zelf maar doen" antwoordde Wilson, die toen een passa ge voorlas, waaruit bleek dat hij tijdens de verkiezingscampagne alleen maar gezegd had dat een eventuele Labour- regering het contract inzake de „TSR 2" niet zou annuleren als deze super- sone bommenwerper financieel renda bel en militair doeltreffend zou blij ken te zijn. Labourleden gingen toen te keer te gen Thorneycroft en Wilson verliet on der afkeurend geroep van de conser vatieven het Lagerhuis. Vóór dit incident had Thorneycroft heftige kritiek uitgeoefend op de lucht vaartpolitiek van de labourregering. Hij gaf te verstaan, dat de Britse rege ring in de V.S. aan het „sjacheren" was geweest, als gevolg waarvan zij besloten had de bouw van de Britse vliegtuigen „P-1154", „HS 681" en „TSR 2" stop te zetten en deze toestel len te vervangen door Amerikaanse. Het debat was begonnen met een mo tie van afkeuring van de conservatie ven. Eerder op de dag hadden tussen de vijf- en tienduizend arbeiders van de Hawker Siddeley Cy. en de British toging gehouden als protest tegen het besluit der labourregering om ten koste van de Britse vliegtuigindustrie voor de luchtmacht over te schakelen van be paalde Britse toestellen op vliegtuigen van Amerikaans fabrikaat. Terwijl afgevaardigden der arbeiders in het parlementsgebouw petities over handigden en er ook een aan de ambts woning van premier Wilson werd afge geven, trokken de demonstranten ver der in de richting van Hyde Park, waar een massale demonstratiebijeenkomst werd gehouden. komt is mr. Th. van der Meer, direc teur van het RAI-gebouw te Amster dam. Hij werd voorgesteld door Prins Ad I en de verenigde prinsen gingen er bij acclamatie mee akkoord. Waarom de heer Van der Meer? Niet omdat hij de uitbreiding van ons autopark stimuleert, zei prins Ad, maar omdat hij een van degenen is die er met niet aflatende bezorgdheid op aandringen het we gennet in Brabant en elders in over eenstemming te brengen met de eisen van de tijd. „Hij is erg actief achter de schermen, de deskundigen weten dat wel", zei Ad. Een speciale overweging was, dat de heer Van der Meer op 18 februari in de RAI het grote „noodklok-congres" organiseert in samenwerking met de Nederlandse Wegverkeers- en -ver voersfederatie Centraal Overleg, waarin A.N.W.B., K.N.A.C., E.V.O., N.O.B. Wegtransport, K.N.V.T.O. en F.N.O.P. zitten. De Brabantse onder scheiding zal hem daags na dit con gres te Amsterdam uitgereikt worden. heer Van der Meer toonde zich gisteravond prettig verrast en hoog vereerd. „Aan de vooravond van carnaval plegen Brabanders zich al leen om werkelijk serieuze zaken druk te maken", merkte hij wijsge rig op. Zo'n ernstige zaak is de huidi ge toestand van het rijkswegennet in Brabant en de nog grotere achter stand die dreigt. „Ik ken ze, de Bra bantse wegen", zei de heer Van der Meer die jaren bij een Brabantse in dustrie gewerkt heeft voordat hij RAI-directeur werd. „Onbegrijpelijk" noemde hij het huidige beleid. De onderscheiding zei hij graag te aan vaarden. De prinsen die aanwezig waren, wa ren die van Breda, Oosterhout, Don gen, Roosendaal, Zevenbergen, Waal wijk, Oudenbosch, Nispen, Noord- hoek, Made, Steenbergen, Halsteren, Drunen, Huij bergen, Ossendrecht, men, Standdaarbuiten. Leur, Oud- Hoeven, Zevenbergsche Hoek, Vlij- Gastel, Putte, Wouw, Nieuw-Vosse- meer, Rijsbergen, Stampersgat, Gilze, Terheijden, LaVigeweg en Waspik. Op de foto: Temidden van zijn col lega's uit West- en Midden-Brabant neemt Ad den Eerste van Breda de adhesiebetuigingen in ontvangst met zijn voorstel om de hoge onderschei ding toe te kennen aan de heer Th. van der Meer, directeur van de R.A.I. Alle vorstelijke handen gin gen daartoe de lucht in. HEERLEN Op een diepte van 548 meter is gistermorgen bij transport- werkzaamheden in de staatsmijn Mau- rits de 48-jarige houwer J. Hermans uit Obbicht verongelukt. De heer Her mans was gehuwd en vader van een kind. Tengevolge van een instorting zijn dinsdagmiddag in de mijn Ilannibal bij Boclium drie mijnwerkers van de bui tenwereld afgesneden. De drie bevin den zich op 750 meter diepte. (Advertentie) van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk verwijdert stof, reinigt intens, sti muleert de bloedcirculatie. Ideaal èn on misbaar! In flacons 2,95. Gebruik ook Scherk crèmes {tubes f3,- en f 3,85) en Scherk Gezichtsmelk {flacons f4.95).

de Stem | 1965 | | pagina 1