Mr. C. van Hees rechter voor Z.-Vlaanderen sws albino pc ütctn Schelpen en scherven in BreskenS brengen geluk Schuld verjaart niet SAS YAN GENT WIL AANLEG NIEUWE .WESTELIJKE' WEG Aardenburg wenst geen samenvoeging met Sluis Goese zwembad deze zomer open Hulst zit in precaire financiële situatie Kardinalen gaan wol dragen a.s. lieuwe -Rotterdam ïkent de sleutel ige re N DER HAM 30 ct zó lekker zó gezond Griep...? er op It! Ruime ervaring bij rechtbank Whet! Jullie hebben m en X irotiffllterrtelsje ontruimen v s i JA 2 )ud-burgemeester >liont (St.-Kruis) overleden KONGOLESE „MAJOOR" (12 jaar oud) KRIJGT HEROPVOEDING Rijksweg kan verkeer met aan Nodig voor o.m. ontsluiting nieuwe woongebieden laad unaniem achter b. en w. Raad Hontenisse over herindeling Verbetering van rijksweg ophanden Vrijdag behandeling begroting Politiek toerisme Paf Zijde afgeschaft: 14 i-melk [lands geld, reischeques... binnen. Vragen staat itoor biedt u alle mo- I grote bank en helpt u lilijke stijl van de kleine. ■rrekeningen - verzekeringen. lit voordeel, vooral als U buiten 1 usendaal of Bergen op Zoom woont iNieuwe Ginnekenstraat 35 IDAAL: Nieuwe Markt 42 OP ZOOM: Stationsstraat 12 |jr is uw bril klaar! DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 FEBRUARI 1963 DIGAAL Idoor W. VAN DER STEEÜ s ■"128. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Mr. c. J. M. van Hees (50) zal met ingang van volgende week kan tonrechter zyn voor Zeeuwsch-Vlaande ren. Zün benoeming werd bij koninklijk besluit op 1 februari bekendgemaakt, en vrijdag wordt de kantonrechter, die de opvolger is van mr. H. van de Belt. geïn- tsalleerd. Hij krügt als standplaats Ter- neuzen, met daarbij de werkzaamheden van kantonrechter in Oostburg. Hiermee komt een eind aan de griffiers- en sinds de laatste jaren ook plaatsvervangend kantonrechtertaak, welke mr. Van Hees in Brede, Bergen op Zoom en Zevenber gen heeft vervuld. De loopbaan bij de rechtbank begon in 1947 toen de heer Van Hees als griffier in Zevenbergen werd benoemd. Vanaf 1950 vervulde hij deze taak in Bergen op Zoom, waarna hij in 1954 te Breda grif fier werd. Voor 1947 vervulde mr. Van jiees een functie in het bedrijfsleven, waarin hij, na in 1938 te Nijmegen te zijn jfgestudeerd, als beginnend jurist was ;estapt. Volgende week zal de nieuwe kanton- •echter de enige katholiek onder zijn col legae in Zeeland zijn. Hij vermoedt dat Ie* religie ook heeft meegespeeld in de sollicitatie, omdat bijna al zijn voorgan gers in Terneuzen ook katholiek waren. in Brabant heeft mr. Van Hees altijd ►rettig gewerktè Als Roosendaler van ge horte kende hij de mentaliteit van de lersonen, die beroepshalve met hem in mraking kwamen. Hij vermoedt dat de .entaliteit in Zeeland niet veel anders 1 zijn. Dit vermoeden baseert de heer an Hees op geringe ervaringen tijdens akanties in Zeeuwsch-Vlaanderen en op itspraken van autoriteiten in Zeeland, let land zal hem en zijn gezinsleden ze er bevallen, omdat allen zich aan zee lijzonder thuisvoelen en ook veel ple- ier hebben in het zien van schepen. De huisvesting baart de familie nog mige zorgen. Zij woont nu in een riante lat aan de St.-Ignatiusstraat. Maar in- chtingen over huisvesting uit Terneuzen jjn niet ongunstig. Mr. Van Hees denkt ■öorlopig in pension te moeten, waardoor Heen in het weekend contact met het [ezin mogelijk is. Het is de heer Van Hees opgevallen dat in de loop der jaren het aantal strafza- en is toegenomen. De oorzaak hiervan ïoet volgens hem voor een belangrijk eel geweten worden aan de verkeerstoe- lame. Steeds meer auto's en bromfietsen erschijnen op de wegen, die in Brabant :èker de grote stroom niet kunnen ver erken. Aan de stijging van het ongevallencij- ier is echter ook de weggebruiker schul- (Van onze correspondent) ST. KRUIS Op bijna 86-jarige leef tijd overleed ten huize van zijn zoon te St. Kruis Andreas Dhont, oud-burge meester van de voormalige gemeente St. jCruis. Hij werd tot burgemeester be noemd van deze gemeente op 15 oktober 1929 en. bleef aan tot de samenvoeging van de gemeenten Aardenburg, Eede en St. Kruis op 1 april 1941. De overledene was landbouwer en stond als burgemeester bekend om zijn gemoedelijkheid. Tijdens zijn ambtsperio de kwam de oorlog over St. Kruis en «verd het dorp flink beschadigd. De be grafenis vindt vandaag plaats op de r.-k. begraafplaats te Aardenburg na een uit vaartdienst in de parochiekerk aldaar. A.s. donderdag zou de heer Dhont 86 jaar geworden zijn. Mr. C. VAN HEES dig. Veelal blijkt hij zijn voertuig niet volledig te beheersen. Dit gaat voor de automobilist op, maar zeker ook voor de bromfietser. Volgens mr. Van Hees dient de leeftijdsgrens voor bromfietsers te worden opgetrokken. Te veel jongens maken de weg onveilig. Zij hebben juist door hun leeftijd niet door, dat het leven van anderen en zichzelf in de waagschaal wordt gesteld. Met begrip voor de mens en met de let ter van de wet wil mr. Van Hees zijn nieuwe taak vervullen. Voorlopig denkt hij alleen nog aan het afscheid, dat hem donderdagmorgen in Breda wordt aange boden en aan de installatie. BRUSSEL Een 12-jarige voorma lige .majoor" van het Kongolese rebel lenleger zal in België een heropvoeding krijgen op verzoek van premier Moise Tsjombe. De jongen, die alleen bekend is on der de naam „Sebastien", is verleden week met de Kongolese regeringsleider in Brussel aangekomen. Toen Tsjombe maandagmorgen op punt van vertrek stond, was ook Se- bastiên op het vliegveld aanwezig. Tsjombe maakte van de gelegenheid gebruik hem aan de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul-Henri Spaak voor te stellen. Een woordvoerder van de Kongolese ambassade in Brussel verklaarde: „De jongen is in november bij de operaties in de buurt van Stanley stad gevangen genomen. Hij zal worden ingeschreven op de militaire kadettenschool te Brus sel". (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Onlangs heeft het gemeentebestuur van Sas van Gent bij G.S. van Zeeland de wenselijkheid van de aanleg van een nieuwe weg aan de westelyke zijde van het kanaal van Gent naar Terneuzen bepleit. Zulks gebeurde tüdens een bijeenkomst, die behalve door gedeputeerde J. A. C. M. van Dongen en het Sasse gemeentebestuur ook werd bygewoond door leden van de staf van provinciale waterstaat. De heer Van Dongen heeft het college van b. en w. van Sas van Gent beloofd de zaak nog eens te zullen opnemen met rijkswaterstaat. Overigens is ook hü van mening, dat het voor een doelmatige ontwikkeling aan beide zyden van het kanaal noodzakelyk is, da* zowel westelijk als oostelyk van het kanaal nieuwe wegen worden aangelegd. De oostelüke zijde van het kanaal zal worden voorzien van de ..tractaatweg'' van Gent naar Terneuzen, terwyl er aan de westelijke zyde een weg zal worden aangelegd, die alleen over Belgisch grondgebied zal lopen: van Gent tot Zelzate en daar afbuigend naar de in aanbouw zynde tunnel onder het kanaal. In beide plannen, die ,,knel" zitten tussen de spoorweg aan de westelijke zijde van het kanaal en de Belgisch- Nederlandse grens, is plaats voor onge veer 1200 woningen, waarvan de bewo ners te zijner tijd echter geïsoleerd ten opzichte van het noorden van de ka naalzone en Sas van Gent zelf zullen zitten. In het laatste geval zal in een oplossing worden voorzien door de aan leg van een verbindingsweg tussen het Bolwerk en het toekomstige plein aan de westelijke zijde van de nieuwe brug over het kanaal, waarvan de bouw over enige tijd zal beginnen. De isolatie ten opzichte van,,het noor den" zal slechts kunnen worden opge heven door de aanleg van een nieuwe weg, die langs of door het nieuwe woon gebied zal lopen en die zuidelijk zal aansluiten op de westelijke (Belgische) industrieweg tot de tunnel in Zelzate en noordelijk aansluiting op het bestaan de wegennet zal moeten krygen in Zand straat of nog noordelyker, „al naar ge lang de mogelykheden", zoals burge meester R. A. J. den Boer van Sas van Gent ons zei. De „ruimtelyke'' mooge- lijkheden voor de aanleg van de nieuwe weg zijn er: ten westen van het nieuwe woongebied is, meteen naast de ryks- grens, een groenstrook van 20 meter breedte geprojecteerd. BRESKENS Het „schervenhuisje" in Breskens is klaar. Iedereen, die diep in zijn hart toch nog wel een beetje in sprookjes gelooft, mag gratis naar dit romantische plekje in Zeeuwsch - Vlaanderen komen kijken. Het rode pan nendak en de wit gepleisterde muren van het huisje van het echtpaar Van Hee op het Molenwater blinkt helder in de zon. In de tuin praalt en pronkt een kleurige pauw in haar mooiste pracht. Een fiere haan, met vuurrode kam, kijkt de nieuwsgierige toeschouwers ge ringschattend aan. De pauw en de haan verroeren zich niet en blijven doodstil staan, doodeenvoudig omdat het geen le vende beesten zijn, maar „scherven- bouwsels". Hun verenpracht bestaat uit schelpen en scherven. Het hele huisje van de heer en me vrouw Van He? is beplakt met materi aal, dat van het strand én de vuilnis belt komt. Uit dat vreemde mengelmoes je zijn allerlei kunstzinnige figuren ont staan. Nu alles is volgeplakt, de water put, het huis en de vreemde beesten in de tuin, gaat het actieve echtpaar Van Hee zijn dadendrang botvieren op het interieur van hun pittoreske huisje met de rode kozijnen. De schoorsteen is in één grote ver zameling sigarenbandjes omgetoverd. Tafelkleden, bloempotten, kussens, al les in het schervenhuisje draagt of krijgt het artistieke stempel van zijn bewo ners. Vooral paarden zijn er veel in de figuren te ontdekken. De heer Van Hee is vroeger boer geweest: ,,Dat laat je niet los", zegt hij. Mevrouw Van Hee gebruikt de nieuwe ideeën van haar man in haar ontwerpen. Samen, hij 79 en zij 73. beleven ze op hun oude dag een zin vol genoegen in hun vrolijk spel van vorm en kleur. Paarden zijn een geliefd onderwerp van de heer Van Heet die zijn boe- renaard niet verloochent. Mevrouw Van Hee legt de laatste hand aan een kunstzinnig geappli ceerd kussen. (Van een onzer verslaggevers) Sas van Gent is op het ogenblik voor zien van de rijksweg aan de westelijke zijde langs het kanaal, die echter zeer smal is en in weinig ordentelijke staat verkeert. Bovendien zal deze weg in de toekomst, naar het college van b. en w. van Sas van Gent meent, steeds meer het karakter krijgen van een industrie weg en alle verkeer niet meer kunnen verwerken. Behalve voor een goede ont wikkeling van de westelijke zijde van het kanaal van Gent naar Terneuzen achten b. en w. een nieuwe weg ook noodzakelijk voor de ontsluiting van het nieuwe" Sas van Gent: het plan Noord- West en het (toekomstige) plan Noord. Noord. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De raadsleden hebben zich in de -vergadering van maandag avond unaniem achter het pre-advies van b. en w. gesteld, waardoor ook zy de yoorgpstelde samenvoeging van Aardenburg en Sluis onaanvaardbaar achten. Beide gemeenten zijn volgens de raad in staat zelfstandig te blyven en zich zelf te pedruipen. Samenvoeging met Sluis zal volgens de raadsleden nadelen met zich ■peebrengen vo°r de Aardenburgers, omdat o.m. diverse gemeentelijke belastingen to Sluis hoger zyn. Pf® heer J. Rosseel van de Protestants- Christelijke Partij vond de tijd nog niet rijp om bedoelde gemeenten in een gro- I ter bestuursverband op te nemen. Vol- gens hem zal dit echter in de toekomst I noodzakelijk zijn. Hij hield een gede- tailleerde historische verhandeling over Aardenburg, dat volgens hem al 5000 iaar zelfstandig is. „Sluis is gebouwd door Aardenburgse kooplieden, toen zij rond 1300 moesten verhuizen omdat de II haven dichtslibde. Hoewel de 7 "1Z??£ars. bij de Franse belegering wU I niet te hulp kwamen, vind ik c5 ^eu voor hen om nu de zelf standigheid te verliezen", aldus de heer Rosseel. dA-raadslid L. de Clerck was van me- ™ns. dat de samenvoeging voor de Aar- aenourgers lastenverzwaring met zich dloh ,renSl- Hij pleitte voor zelfstan- gneid voor beide gemeenten, waarmee jte heer R. Buyck van de Katholieke wssidenten het eens was. Zijn partiige- 3« Ver.beke en G- Bonte waren "ezelfde mening toegedaan. De heer P ri?P0 van de Katholieke Arbeiders zei Sluis en Aardenburg krachtig genoeg te vmden om de eigen boontjes te kunnen blijven doppen. De heer J. Rijckaert (Advertentie) U&l&OMS 6ft (KVP) zei uit de voorstellen van G.S. een soort dictatuur te proeven. Hij vroeg zich af, of Aardenburg, zoals de stad zo vaak in de geschiedenis heeft gedaan, de belagers, ditmaal in de vorm van G.S. en het ministerie van Binnenland se Zaken, terug kan drijven. De hogere belasting in Sluis vond de heer C. van Bellegem ook een motief om beide ge meenten zelfstandig te laten. Zijn KVP- mederaadslid de heer A. Paridaen zei, dat samenvoeging geen directe voorde len hoeft in te houden. Wethouder J. Slager (Prot.-Christelijk) zei, dat het samengaan van Sluis en Aardenburg om financiële redenen niet nodig is, terwijl het op bestuurlijk vlak zeer moeilijk zal zijn. Wethouder E. Lansu (KVP) zei tenslotte, dat men twee eeuwenoude gemeenschappen, die bewust zijn van hun zelfstandigheid, niet zonder belangrijke nadelige gevol gen kan samenvoegen. „Wanneer de ge aardheid van de bevolking geen beletsel behoeft te zijn, zoals in de toelichting van G.S. staat, wat kan het dan wel zijn. Men houdt geen rekening met de bevol king. De regering is er voor de mensen en niet andersom", zei wethouder Lan su, die niet overtuigd was van het be lang van de voorgestelde samenvoeging, die volgens hem met zwakke motieven werd verdedigd. Burgemeester M. G. M. van Berckel had aan het advies van het college niets meer toe te voegen. Hij volstond met te zeggen, dat de in deze kolommen ge schreven veronderstelling, als zou uit het pre-advies blijken dat b. en w. van Aardenburg voorstander zijn van één grote West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeen- uT--Y?°£ rekening van Dagblad De Stem blijft. Waarvan aantekening. Rillerig? Onprettig? Ras dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. teVfruHOf (ft dag a.s. zal de raad van de gemeente Hontenisse in openbare vergadering bij eenkomen. De vergadering begint om drie uur. Tijdens deze bijeenkomst zal d« raad waarschijnlijk zijn mening be palen omtrent het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten in Zeeuwse h-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Naar burge meester R. A. J. den Boer van Sas van Gent mededeelde is ver betering van de rijksweg langs de westelijke oever van het kanaal van Gent naar Terneuzen op handen. Het betreft het stuk vanaf de nieuwe rondweg om Sluiskil tot en met Sas van Gent. Vooralsnog zal aUeen het slechte wegdek verbeterd wor den. Aan de weg als zodanig zal niets worden veranderd. Geen rijksleeg Naar verluidt voelt het rijk er wei- nig voor de aanleg van een dergelijke weg voor zijn rekening te nemen. Het provinciaal bestuur is echter beter door drongen van de noodzakelijkheid van een dergelijke noord-zuid verbinding en heeft het overigens nog niet vastomlijnde plan er desnoods een provinciale weg van te maken. Inmiddels schijnt de aan leg van de westelijke industrieweg langs het kanaal in België nog enigermate toekomstmuziek te zijn. „We hopen dat zulks niet zal gelden voor de verbin ding op Nederlands grondgebied", aldus burgemeester Den Boer, die overigens nog goed weet, dat Nederlandse instan ties destijds de mogelijkheden van de aanleg van de Belgisch-Nederlandse ..westelijke" weg onbenut hebben gela ten. (Van een onzer verslaggevers) HULST De raad van Hulst zal vry- dagavond de begrotingen voor het dienstjaar 1965 behandelen. Deze tonen duidelijk aan, dat de financiële toesta-nd van Hulst zeer precair is: het tekort op de gewone dienst beloopt f 120.000,- Daar komt bij, dat de begroting 1964 een tekort van f 65.000,- aanwijst. Ver betering van de toestand is niet in zicht, daar de garantie-uitkeringen uit het ge meentefonds met ingang van 1966 zul len verminderen met jaarlijks eenvijfde deel. De noodzakelijke verfijning van de algemene uitkering uit het fonds zal ook niet toereikend blijken, deze uitkeringen in mindering (Van onze correspondent) bad van Zeeland. Het zwembadcom- GOES Aan de rand van Goes plex omvat een open instructiebad, werken mannen van het aannemers- van 50 meter lengte, dat geschikt is bedrijf Hoppenbrouwers hard aan voor het houden van wedstrijden. het nieuwe zwembad. Net een jaar geleden startten zij met de bouw. Wanneer alles goed gaat, kunnen de Goesenaren deze zomer een duik ne men in het wellicht grootste zwem- Verder een bad van 40 bij 30 meter en een kleuterbadje. En natuurlijk ontbreken de kleedlokalen, douches, toiletten, een garderobe, een hal, kassa en een EHBO-hoekje niet. Rond al deze gebouwen wordt een zonnewei aangelegd en er komt een ruime parkeerplaats. Men heeft nog een plekje leeg' gehouden voor een eventueel te bouwen overdekt instructiezwembad. Het wachten hiervoor is echter op de rijksgoedkeuring. zolang komen op de garantie-uitkeringen. Voorlopige uitkomst biedt alleen een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds van f 200.000.- jaarlijks, ingaande op 1 janu ari 1965. De betreffende bewindslieden zal worden gevraagd de gemeente Huist een dergelijke bijdrage te verlenen. In de conceptbrief aan de ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken wordt erop gewezen, dat Hulst veel extra Uitgaven moet doen als centrum-ge meente. De uitgaven worden niet vol doende gedekt door de uitkeringen uit het gemeentefonds. Het is niet mogelijk de gewone dienst sluitend te maken door bezuinigingen door te voeren en het ver hogen van de belastingen: de geraamde uitgaven zijn noodzakelijk om Hulst zijn functie als wooncentrum te doen behou den en de belastingen zijn in 1963 reeds aanzienlijk verhoogd. Men wijst erop. dat het begrotingste kort nog aanmerkelijk hoger zou zijn geweest, wanneer in de begroting enkele noodzakelijke investeringen waren opge nomen. In dat verband doelt men op o.m. de aanleg van een parkeer terrein bij 's Gravenhof, de bouw van een nieuwe remise voor gemeentewerken de verbouw van de bestaande remise tot brandweerkazerne, uitbreiding en ver betering van de openbare verlichting, een nieuwe bewegwijzering binnen de be bouwde kom, de uitbreiding van het zwembad met een 50 meter bad en de aankoop en restauratie van het pand Steenstraat 1. Die kapitaalswerken kun nen volgens de conceptbrief slechts tot uitvoering worden gebracht wanneer de daaruit voortvloeiende jaarlijkse kosten uit de gewone dienst kunnen worden gedekt, hetgeen onmogelijk is. In de begeleidingsbrief bij de memorie van toelichting op de begroting merken b. en w. nog op, dat de aan de besturen van de scholen toe te kennen vergoedin gen per leerling aanmerkelijk zijn ver hoogd, evenals de bijdrage, aan de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, dat laatste in verband met het uittreden van de ge meente Terneuzen, Voorts moeten nu alle inkomsten en uitgaven met betrek king tot uitvoering van de bijstands wet in de gemeentebegroting worden op genomen. Destijds had de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Werk een „eigen" begroting. De raad zal al tijdens de op handen zijnde vergaderingen worden geconfron teerd met een hele serie begrotingswij zigingen. Het betreft investeringen, die voor 1964 feeds werden geraamd, maar nog niet in de oorspronkelijke begroting 1965 zijn opgenomen: de verhoging van kosten voor de uitbreidingsplannen, de bouw van de ambtswoning voor de bur gemeester, de nieuwe bewegwijzering buiten de bebouwde kom, de bouw van de inmiddels klaargekomen c.v.o.- school aan de Tabakstraat, de bouw van een gymnastieklokaal bij de g.l.o.-school voor jongens, de uitbreiding van de jongens-u.I.o. met vijf lokalen en een gymnastieklokaal, de bouw van de nieu we kleuterschool aan de Paardenmarkt en de verhoging van de kosten met be trekking tot de reconstructie van het kruispunt Tivoliweg-Glacisweg. Tijdens deze vergadering zullen ook de andere begrotingen (gas- en woningbe drijf) worden behandeld, terwijl de raad ook zal moeten beslissen omtrent een tors aantal subsidieverzoeken. Velfs ln Duitsland is het opgevallen met welke zachte vonnissen daar sommige Hitlerknechben wegkomen, die na 20 jaar nog voor het gerecht staan wegens deelname aan de misda den tegen de mensheid. In Frankfurt zijn zo juist nog hoge SS-lieidien Kru- mey en Hunsche bedeeld met straffen die ln geen enkele verhouding staan tot de monsterlijke aanklacht te heb ben meegewerkt aan de vernietiging van 400.000 joden uit Hongarije. Het ging hier om wat men nu „schrijf tafel-misdadigers" noemt, lieden die hun keurige uniformen niet met bloed hebb-en besmeurd, maar die alleen maar aan de bureaus de moordbeve- len hebben uitgeschreven en volgens alle regelen der kunst hebben gere gistreerd. Zij schijnen minder gemak kelijk grijpbaar voor de justitie, dan de beulsknechten idïe aan het einde van de ketting der misdaad stonden. De vraag hoeveel van deze moorde naars nog pensioen trekken voor het uitvoeren van staatsbevelen klemt zeer nu de datum nadert, waarop de oorlogsmisdaden volgens de Duitse wet verjaard zullen zijn. In het groot ste deel van de Bondsrepubliek zal dat op 8 mei zijn, 20 jaar na de ca pitulatie. De gedachte dat na die da tum kopstukken van het Derde Rijk weer zouden kunnen opdagen, die zich tot dusver hebben weten schuil te houden, plaagt ons. De druk op Duits land om de verjaring op te schorten wordt steeds sterker. In Straatsburg heeft zelfs de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa er sterk op aangedrongen. In Duitsland zelf heeft men tot dus- ver niet willen buigen voor de buiten landse druk. Het zou echter onjuist zijn daaruit de conclusie te trekken, dat men daar alleen terwille van een goede Indruk iin het buitenland een lange reeks van processen tegen oor logsmisdadigers heeft afgedraaid en dat men nu blij is er mee te kunnen stoppen. Er is in Duitsland een diep gaande discussie over het probleem gevoerd en het zijn zeer respectabele juridische argumenten waarop de verjaring vooralsnog is afgesprongen. Voor. en tegenstanders vindt men in alle partijen. De strijd gaat eigenlijk tussien degenen, die de juridische be zwaren tegen verjaring onaantastbaar vinden, en de anderen die omwille van politieke behoefte deze bezwaren terzijde zouden wil-Jen schuiven. Want over de indruk naar buiten maakt niemand zich in Duitsland illusies. Daarbij komt, dat de kaarten nu niet zo liggen, dat meteen alle nog op duikende bruinhemden vrij spel krij gen. Er zijn nog een 700 misdaden in behandeling, met bijna 10.000 be klaagden, waarbij de verjaringster mijn bij rechterlijk besluit is afgebro ken. Voor deze gevallen eindigt de strafbaarheid dus niet. Ook dit zal de Bondsdag wel in aanmerking nemen als hij begin maart zijn oordeel over de kwestie zal geven. Wij wachten dit oordeel af in de overtuiging dat de Duitse politici de zaak zeer ernstig opnemen. En ook met de hoop dat die politici met dezelfde ernst het veel grotere Duitse probleem te lijf zullen gaan: het Intomen van nieuwe natio nalistische neigingen, die zozeer ge voed worden door de glorierijke ge dachten, die tegenwoordig vanuit Pa rijs over Europa woüdlen gebazuind. Jntourist, het befaamde Russische reisbureau dat zijn klanten zo netjes aan de hand houdt, krijgt hoge Ne derlandse bezoekers. Het ziet er naar uit dat het deze zomer zover zal zijn dat een groepje van vijf of zes Neder landse kamerleden Moskou zal gaan ontdekken. In onze buitenlandse po litiek hebben wij de reputatie dat wij de kat graag uit de boom kijken. Nu vrijwel alle Europese k^ïte-n al in de Moskouse boom hebben gezeten, kan het dus wel. Een mooie bijdrage aan de verbroedering met tot gezeten bur gerdom komende communisten. Wij hopen dat de kamerleden er wat van opsteken, en de Russen nog meer. £)at staan wij van de verklaring, die premier Marijnen bij zijn terug keer uit -de West heeft afgelegd. Het blijkt dus waar, dat de minister-presi. dent niet naar Churchills begrafenis is gegaan omdat men op de Antillen niet graag zag dat hij zijn reis zou afbreken. Dat ook maar gesuggereerd werd. dat mr. Marijnen terug zou ko men, werd ginds door sommigen al als een belediging opgevat. Nu weten wij dat de heren van de West nogal licht geraakt zijn, maar dat het zover gaat is voor ons onbegrijpelijk. Hadden wij de staatslieden van de Caribische eilanden niet aan het verstand kun. nen brengen, dat ook zij hun ko ninkrijksbanden alleen maar aan Churchill danken? VATICAANSTAD De kleding van de kardinalen de toog, manteletta en mozetta zal voortaan uit wollen stof gemaakt moeten worden en niet meer, zoals was voorgeschreven, uit zijde. Dit blijkt uit een schrijven van kardinaal Tisserant, deken van het kardinaalscollegfc, dat maandag in Rome is gepubliceerd. De brief is aan alle kardinalen ook de 27 nieuwe toegestuurd. De kleuren rood en violet voor de kleding zijn gehandhaafd, al naar de bepalin gen voor het kerkelijk jaar en verschil lende omstandigheden dat voorschrij ven. Afgeschaft is de zwarte kardi naalshoed met de rood-gouden koorden. De kardinalen mogen voortaan alleen nog de zwarte en rode hoed met rood gouden band dragen. Ook de met rood afgezette zwarte schoenen hebben af gedaan.

de Stem | 1965 | | pagina 5