Ze gam streeft naar gunstige aansluitingsvoorwaarden MI\ woer HELI Walcheren Zeeuwse arbeidsreserve bleek onveranderd P.J.G. vierde zilveren bestaan te Middelburg Z.-Beveland Politierechter Middelburg deelde geldboeten uit Kasporgo feestte ook zonder Turken w a a SLURF AARDGASMAMMOET NADERT ZEELAND Liever nieuwe toestellen dan ombouwen Tenniskanon voor Zeeuwse verenigingen Programma muziekfeesten vastgesteld DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 Eerste kasspinazie op Goese veiling SCHRIJFMACHINE f 183.- Dagblad De Stem Internaat voor zwakzinnigen in Hulst Harmonieën-fanfares Pastoor Preyers te St.-Jansteen met emeritaat Nieuwe selectie waterpolo-team Mr. P. Aalberse waarschuwt jonge werkers LMIDDELBURG GOES EXAMENS Z.-Vlaanderen AXEL OOSTBURG HOOGWATER Vandaag Morgen AXEL 365 H CV an een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De slurf van de in Slochtercn ontdekte aard gasmammoet beweegt aich lang zaam maar zeker in de richting van Zeeland. Aardganhoofdleidin- gen zullen nog dit jaar doordrin gen tot het stadje Tholen, tot Vlis- singen (dwars door Midden-Zee land) en tot Sluiskil (ónder de Westerschelde en het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent door). In een gesprek met de heer A. Kaland, lid van Gedeputeerde Sta ten, ontdekten wij de volgende vooruitzichten voor Zeeland: Er zal naar worden gestreefd het landelijk tarief, dat door de Samenwer kende Regionale Organen voor de Gas- voorziening (SROG) is opgesteld, in. Zeeland ingevoerd te krijgen. Dit ta rief is: Afname per jaar vast recht tn3 prjjs 1—300 m3 f 12.— f 0.25 306-600 i 27.— f 0.20 600—2100 i 87,— f 0.10 2100—100.000 t 108.— f 0.09 0.1-1 miljoen f 4 .800,— f 0.0475 meer dan 1 miljoen f 7500.— f 0.0450 De exploitatiekossten van het pas op gerichte provinciale gasbedrijf (Zegam) zullen ongunstig worden beïnvloed door het geografisch verdeeld zijn van Zee land, de nog geringe bevolkingsdicht heid, de betrekkelijk geringe afname door industrieën en de noodzaak om vele nieuwe aansluitingen in de provin cie tot stand te brengen. In verband met het laatste moet nog worden afge wacht tot hoever de Gasunie de toe voerbuizen in Zeeland zal leggen. Is zij bijvoorbeeld bereid de leidingen door te trekken tot ver in de eilanden Tholen en Schouwen-Duiveland? Van Sluiskil tot Oostburg? Hierover moet nog onderhan deld worden. Pas als hierover beslissin gen gevallen zullen zijn zal de exploi tatie van de aardgasvoorziening in Zeeland tot in details uitgewerkt kun nen worden. Mocht de Zegam zich t.z.t. niet aan de landelijke tarieven kunnen houden dan zal de verhoging gezocht worden in het vastrechttarief, niét in de losse kubieke meterprijs. De kolenkachel zal een ernstige con current krijgen in de gaskachel. Wanneer men ervan uitgaat dat 20 mud anthraciet evenveel warmte geeft als 1500 m3 aard gas is de volgende vergelijking te treffen, KOLEN VERWARMING 20 mud anthraciet f 280. gasverbruik van 298 m3 volgens Gemiddeld huishoudelijk aard- vastrecht-tarief van f 12.f 86.50 A. KALAND hopenlijk landelijk aardgastarief.... GASVERWARMING 1500 m3 aardgas plus huis houdelijk verbruik van 298 ni3 volgens vastrecht-tarief van f 87,— f 266.80 Het voordeel bedraagt ongeveer 100 gulden. Hierbij zij opgemerkt dat t.z.t. minder kubieke meter aardgas dan nu Sluiskil- gas verbruikt zal worden i.v.m. de ho gere calorische waarde van het aardgas, De Zegam heeft nog geen beslissing genomen over de verdeling van de kos ten van aansluiting op particuliere pan den. Bij de verschillende nutsbedrijven is tot op heden het standpunt gehuldigd dat de aansluitingskosten binnenshuis voor de huiseigenaar zijn, terwijl bui tenshuis over het algemeen vijf strek kende meter toevoerleiding vanaf de hoofdleiding voor rekening van de nuts bedrijven wordt genomen. De Zegam zal onderzoeken of zij bij nieuwe aanslui tingen zowel binnenshuis als buitenshuis verder kan gaan dan tot nu toe gebrui kelijk is. Zij zou dit doen om het aan sluiten aantrekkelijk te maken. Men zou het als een soort premie van de Zegam kunnen beschouwen. „Wij moeten tegen elkaar afwegen wat financieel- economisch verantwoord en psychologisch gewenst is", aldus de heer Kaland. De Zegam zal de ombouw van gas- toestellen volledig voor haar rekening nemenDe Zegam zal streven naar een grondige vernieuwing van het „toestellenpark" in ZeelandDe kor tingen, die de Zegam bij massale in koop van nieuwe toestellen krijgt, is zij bereid door te berekenen. De Ze gam wil zelfs de ombouwkosten, die gemaakt zouden worden, als extra korting geven wanneer in plaats van tot ombouw tot aanschaf van een nieuw toestel besloten zou worden. In andere delen van het land zijn door dit systeem verrassende resulta ten op het punt van de vernieuwing bereikt. De ombouw van de gastoestellen ge beurt door Gascom N.V., een dochter onderneming van Werkspoor. Tholen, dat eind dit jaar als eerste gemeente in Zeeland op aardgas zal overschakelen, zal door een werkploeg van Gascom in één dag geheel zijn „omgebouwd". De Zeeuwse loodgieters zullen dus niet di reet bij de ombouw-actie betrokken wor den. Binnenkort zal de Zegam contact met de Zeeuwse loodgieters opnemen om te bespreken hoe zij toch in het be leid van de Zegam kunnen worden inge past. „Zij zullen niet alle winstmogelijk heden mogen verliezen", aldus de heer Kaland. De gemeenten in Zeeland, die nu nog Sluiskil-gas ontvangen zullen formeel pas op 1 januari 1967 aardgas ontvangen. De gasfabriek in Sluiskil is volgens een contract met de Gasunie gerechtigd tot die datum gas te leveren. Dit contract is inmiddels opgezegd. Het zal technisch niet mogelijk zijn om van 31 dec- mbei 1966 op l januari 1967 alle bij de gas fabriek aangesloten gemeenten tegelijk „om te bouwen". Voor dit probleem zal, volgens de heer Kaland een modus ge vonden moeten worden. „Maar dat is een zaak tussen de Gasunie en Sluiskil. Het gaat er om wanneer en hoe de Gas unie de kraan in Sluiskil zal dicht draaien". De concentratie van gasbedrijven in Zeeland is inmiddels op een oor na ge vild. Alleen met de gemeente Middelburg moet nog onderhandeld worden. Voor de Zeeuwse Gas Maatschappij gaat het er nu om een goed technisch, administra tief en financieel-economisch apparaat op te bouwen. De personeelsbezetting zal een probleem apart zijn. t,We zijn al een eind op streek, maar er is nog ontzaglijk veel te doen", zegt gedeputeerde Kaland. 'Van een onzer verslaggevers) GOES. Het district Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Tennis Bond heeft zaterdag in' hotel Terminus te Goes besloten een tenniskanon aan te schaffen. Het apparatuur, dat f 4'000, kost, zal een waardevol hulpmiddel zijn voor de districtstrainer. Het kanon kan veertig tennisballen achter elkaar af schieten. Een van de grootste tennisclubs in Zeeland, DOS uit Vlissingen, zal het kanon helaas niet kunnen gebruiken bij gebrek aan een aansluiting op het elek triciteitsnet in de buurt van het tennis veld. Voor verenigingen, die dit kanon wel kunnen gebruiken, zijn hogere trainings- gelden vastgesteld. De competitie begint op 25 april en zal zes achtereenvolgende zondagen voortdu ren. De twee zondagen na Pinksteren zijn gereserveerd voor promotie- en degratie- wedstrijden. Het jeugdkampioenschap zal tijdens het Pinksterweekeinde te Terneuzen worden georganiseerd. De districtskampioenschappen zijn vastgesteld op 26 en 27 juni en 3 en 4 juli. De organisatie berust bij DOS Vlissingen. MIDDELBURG Voor de politierech ter diende o.a. een zaak tegen P. de W., oud 34 jaar, koperslager, te Koudekerke, die op 31 oktober 1964 in een café te Mid delburg zekere E. met een bierglas tegen zijn kin had geslagen. Hij verklaarde zich te herinneren, dat hij aan E. gevraagd had: „Heb ik dat bier nu betaald of jij?" Hij gaf bovendien toe een duw gegeven te hebben, doch hij had niet geslagen. De officier zei, dat de getuigen anders ver klaarden. Hij eiste 75 gulden of 15 dagen. De politierechter vonniste conform. GOES Het voorjaar kondigt zich te genwoordig, door het telen van groenten in kassen al vroeg aan. In de WEB te Goes werden weer de eerste kas-spinazie geveild, welke aangevoerd was door de heer M. Verhulst te ICloetinge. De plaat selijke groentehandelaren kochten deze voorjaarsgroente voor 109-116 cent per kg. MIDDELBURG De geregis treerde arbeidsreserve van manne lijk personeel in de provincie Zee land is aan het eind van januari in totaal 3,1 procent van de af hankelijke mannelijke beroepsbe volking, 3,0 procent hiervan is werkloos. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in Zeeland is eind januari 1965 totaal 1843. Hiervan zijn 1770 mannen geheel werkloos en 73 werkzaam op aan vullende werkgelegenheden. In vergelij king met de cjjfers van december 1964 is de totale geregistreerde arbeidsreserve onveranderd gebleven. totaal f 366.50 (Advertentie) met luxe tas (of 6 termijnen van f 30.50) Zwitserse precisie - Italiaanse vormgeving Garantie en gratis service Kantoormachinehandel J. A. BIESBROECK Gentsestr. 21a-23 HULST Tel. 01140 - 2080 Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L. K M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuivsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2H> mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1, elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Plattelands Jon- gerengemeenschap Zeeland heeft haar 25e verjaardag gevierd. De algemene kon- taktdag op zaterdag j.l. kreeg een extra feestelijk tintje, door de huldiging van de heer J. Cevaal uit Serooskerke. De heer Cevaal, nu adviseur van de P.J.G. heeft vanaf het begin zijn beste krachten aan de gemeenschap gegeven. In zijn ope ningswoord schetste voorzitter F. A. Dees de geschiedenis van de P.J.G. De eerste jeugdafdeling werd in Axel opgericht. Voorzitter Dees wees op de taak van de jongeren: eenheid proberen te brengen op het platteland, en de samenwerking tussen de verschillende organisaties te bevorderen. De voorzitter meende dat de jongeren vertrouwd gemaakt moeten worden met de huidige landbouwpolitiek. De bezoeken aan hogere landbouwscho len en uitwisseling tussen de plattelands jongeren moeten gestimuleerd worden, zo besloot de heer Dees zijn rede. Professor dr. P. J. Bouman, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, hield een feestrede over „Plattelandsbe- roepen in deze tijd". De heer T. H. C. van Arenthals uit Kortgene sprak namens het provinciaal bestuur der P.J.G. Hij roemde de vele verdiensten van de heer Cevaal en over handigde de jubilaris een horloge met in scriptie. Mevrouw Cevaal kreeg een klei ne bloemenhulde. Ir M. A. Geuzen, voorzitter van de Z.L.M. kwam evenmin met lege handen. Voor het bestuur van de P.J.G. had hij een geluidsversterker meegebracht en voor de heer Cevaal een platenspeler. Namens het provinciaal bestuur van Zeeland voerde de heer A. J. Kaland het woord. Hij verving Zeelands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot. Burgemeester mr. J Drijber van Mid delburg stelde in zijn rede vast dat Zee land agrarisch is en dat ook zal blijven. Aan professor Bouman, een oud-Middel burger, overhandigde hij een boekje van Middelburg, evenals aan de voorzitter der P.J.G. en de heer Cevaal. Gelukwensen, al of niet vergezeld van een geschenk, kwamen verder van de oud voorzitter der P.J.G., de heer P. van de Maas, de heer J. de Veer, voorzitter der P.J.G. Nederland, en tenslotte van me vrouw Van Nieuwenhuizen, namens de bond van plattelandsvrouwen. Na de pauze konden de aanwezigen ge nieten van het optreden van het Haagse Studentencabaret „El Hazmerreir" o.l.v. Rinus Ferdinandusse. 'Van een onzer verslaggevers) HULST. De St.-Jozefstichting te Breda is van zins een internaat voor zwakzinnigen te bouwen op enkele per celen grond, gelegen langs de Zand straat in de gemeente Hulst. De raad van deze gemeente zal tijdens de vrij dagavond a.s. te houden vergadering wor den geconfronteerd met een voorstel van b. en w. een aantal stukken grond tot een totale grootte van ongeveer 6 hectare te verkopen voor de somma van f 128.475,Het is de bedoeling dat het internaat voor 1970 zal zijn gebouwd en dan een opnamecapaciteit van 150 kin deren zal hebben. In hun preadvies aan de raad zeggen b. en w. dat van ge meentewege alle medewerking aan de totstandkoming van het internaat dient te worden gegeven. j (Van een onzer verslaggevers) GOES De algemene vergadering van de Bond van Harmonie- en Fanfarever enïgingen in Zeeland heeft zaterdag in Goes de datums vastgesteld voor de ver schillende evenementen, die dit jaar zul len plaatsvinden. Het solistenconcours zal in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg worden ge houden op 20 en 27 maart en 3 april „Veere's Genoegen" is aangewezen om het Pinksterconcours op 7 en 12 juni te organiseren. De organisatie van de mars wedstrijd (11 september) werd opgedra gen aan „Wilhelmina" te Colijnsplaat. In november zal in de Concert- en Gehoor zaal het jaarlijkse zaalconcours worden gehouden. Reeds nu werd de organisatie van het Pinksterconcours 1966 aan „Eu terpe" te Heinkenszand toegewezen. Op aandringen vam „Vlijt en Volhar- ding" uit Souburg en „Wilhelmina" te Colijnsplaat werd een gedeeltelijke wis seling van de jury voor het zaal- en so listenconcours in het vooruitzicht ge steld. Voorzitter J. Burger en commissaris A. Welleman zagen zich in het bestuur her kozen. Er zijn op het ogenblik 35 verenigin gen bij de bond aangesloten. In het jaarverslag wordt met vreugde geconstateerd dat in verschillende plaat sen jeugdkorpsen worden opgericht. Het aantal werklozen op A.W. steeg met 73. De geregistreerde arbeidsreserves naar de verschillende rayons vertonen bij ver gelijking van de maanden december 1964 en januari 1965 hier en daar belangrijke verschillen. Oorzaak hiervan is dat het rayon Krui- ningen is weggevallen en bij rayon Goes is gevoegd. Ook Krabbendijke,' Waarde, Yerseke en Rilland Bath zijn ingedeeld bij rayon Goes. Daarentegen is Wisse- kerke, dat vroeger tot Goes behoorde, bij Middelburg gevoegd. De totaal ge registreerde arbeidsreserve in dit rayon is dan ook gestegen van 292 tot 355. Wis- sekerke is immers voornamelijk land- bouwdorp. Bij het rayon Zierikzee is St.-Philipsland ingedeeld, dat vroeger tot Tholen behoorde. Tenslotte behoren Biervliet en Hoofdplaat niet langer bij rayon Oostburg, maar bij Terneuzen. Deze veranderingen zijn per 1 januari ingegaan. De totaal geregistreerde arbeidsreser ve van mannen, werkzaam in de Zeeuw se bouwnijverheid is van 123 in januari 1964 gestegen tot 281 in januari 1965. De geregistreerde vraag naar manne lijke arbeidskrachten in Zeeland is in de bouwnijverheid gedaald van 342 in januari 1964 tot 189 in januari 1965. In totaal is deze vraag naar mannelij ke krachten gedaald van 1032 in januari 1964 tot 720 in januari 1965. In de ver schillende rayons is in Terneuzen de vraag het grootst n.l. 156. Het aanbod van vrouwen is eind ja nuari 1965 in totaal 270, en was in januari vorig jaar 292. De geregistreerde vraag naar vrouwe lijke arbeidskrachten is sinds januari vorig jaar weinig gewijzigd. Van 641 is het opgelopen tot 672. (Van onze correspondent) GOES De Goese r.-k. gymnastiek en volksdansvereniging „Kasporgo" zaterdag haar feestweek ter gelegenheid van haar 15-ja.rig bestaan begonnen zonder aanwezigheid van de Turkiye Milli Talebe Federasyonu Folklor Gu rubu uit Istanbul. Deze Turkse studen ten volksdansgroep zou het Kasporgo' feest komen opluisteren maar was gis teravond nog niet gearriveerd (zie hierover onze voorpagina.) Verloor hierdoor de feestavond van za terdag een groot deel van zijn aan trekkelijkheid, de receptie, die zater dagmiddag in de koffiezaal van het Goese Schuttershof werd gehouden was er niet minder geanimeerd door Velen maakten van de gelegenheid gebruik om Kasporgo, dat reeds zo vele geslaagde evenementen in bhr nen- en buitenland op haar naam heeft staan, geluk te wensen. Onder hen bevonden zich burgemeester mr. Huber en de wethouders Visscher en mr. v. d. Burgt. Ook de buitenlandse relaties van Kasporgo lieten zich niet onbetuigd. De stad Salzburg kende voorzitter Vervest de zilveren be schermengel van de stad toe, omdat hij had gebouwd aan een verbroede ring tussen de stranden van de Noord zee en de gletschers van de Grosz Glockner. Hirondelle zond mimosa en anjers om het feest op te fleuren. In zijn feestrede tot de aanwezigen merkte voorzitter Vervest op, dat een jubileum van een sportvereniging in deze tijd van passieve vrije tijdsbeste ding een bijzonder gebeuren wordt- T.V., brommers en andere genoegens van de hedendaagse jeugd vormen vaak de achtergronden van achter uitgang in het verenigingsleven De heer Vervest legde in zijn toe spraak vooral de nadruk op het ver broederingsideaal, dat Kasporgo na streeft. ST.-JANSTEEN Tijdens de raadsver gadering alhier heeft het raadslid Van Acker mededeling gedaan van de plannen van pastoor J. H. A. Preijers alhier om met emeritaat te gaan. Desgevraagd deel de pastoor Preijers, die kortgeleden tach tig jaar geworden is, mede, dat de datum waarop zijn emeritaat zal ingaan, nog geenszins vaststaat. Sinds 1925 is hij pa rochieherder van de parochie van de H. Johannes de Doper alhier. DEN HAAG. De centrale waterpo- lo training wordt op 27 februari in het sportfondsenbad-zuid te Rotterdam on der leiding van Ruud van Feggelen her vat. De wekelijkse conditietraining be gint woensdag 10 februari in het CIOS te Overveen en zal worden geleid door de heer J. Jelles. Bij de spelers, die voor de training voor de nationale ploeg zijn uitgenodigd, ontbreken zes Tokio-gangers. Het zijn de doellieden Henk Hermsen en Ben Kniest, voorts Hans Muller, Wim van Spingelen, Jan Bultman en Harry Vriend, die de jeugdtraining voor zijn rekening gaat nemen. Bram Leenaards (DZV), Wim Vriend (Y), Niek van der Voet (Zian), Fred van Dorp (AZPC) en Gerrit Wormgoor (UZSC) maken opnieuw deel uit van de trainingsploeg, waarvoor verder zijn uit genodigd: F. de Vries, 'Neptunus, Amersfoort), L. Geutjes (Neptunus, Amersfoort), J. Schmidt (Meeuwen), H. Wouda (Meeuwen), E. Kroon (Robben). H. Aalberts (DZV), S- Ouwerkerk (HZ PC), H. van Ommen 'PSV), J. Roholf (Thialf), P. Parrel (LZC), G. van der Kol (RZC '90en K. Tittel 'HZPC). i (Van onze correspondent) DEN HAAG ,,In de naaste toe komst zal moeten blijken of wij binnen de komende concurrentieverhoudingen in staat zijn vooral kwalitatief produk- ten te leveren waarmede wij ons op de internationale markten kunnen hand haven. Wanneer wij op dit gebied niet voldoende vooruit zien zou dat binnen afzienbare tijd tot ernstige gevolgen lei den, ernstige gevolgen vooral ook voor de jonge werkers in ons land". Dit betoogde mr. P. J. Aalberse, na tionaal voorzitter van de K.V.P. zater dagmiddag tijdens de jubileumbijeen komst te Scheveningen van de plaatse lijke centrale 's Gravenhage van het N.K.V., waar hij sprak over „De invloed van de vakbeweging op de sociale wet geving". Men richt zich teveel op de situatie van vandaag met onze overspannen ar beidsmarkt, vervolgde mr. Aalberse, maar men beseft te weinig, hoe uiter mate kwetsbaar de positie van ons land is. Zonder over de tegenwoordige jeugd het hoofd te willen schudden, achtte hij het toch noodzakelijk dat vooral de jongeren worden voorbereid op een eventuele situatie waarin er slechts werk is voor hen die beschikken over werkkracht en vakbekwaamheid. N.K.V.-voorzitter Mertens stelde de steeds meer gestelde vraag of het in de Nederlandse vakbeweging moet uit lopen tot een concrete fusie tegenover het blijvend verlangen om zichzelf te blijven als zelfstandige organisatie. Wij wensen „te opereren vanuit onze eigen achtergronden om ze te presenteren met een eigen gezicht en te wonen in ons eigen huis". De heer Mertens motiveerde deze conclusie vanuit het dubbele aspect van de vakbeweging. Enerzijds is daar „het concrete actieveld in het sociaal econo mische leven, waarop wij samen (de drie vakorganisaties) activiteiten kun nen programmeren en ondernemen". Anderzijds de vesl bredere gerichtheid op het maatschappelijk leven waarin de werknemer staat met zijn' gezin- „Daartussen", zo betoogde de heer Mertens, „liggen de fundamentele uit gangspunten: eigen klimaat, gezindheid en visie op de levens- en activiteits wereld van onze katholieke vakbewe ging". Botsing Zondagmiddag raakten drie personenauto's betrokken bij een bot sing op de Nieuwe Vlissingseweg ter hoogte van de Oosterscheldestraat. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van een personenauto J. Th. uit 's Heer Arendskerke vanaf de ventweg de rij baan opreed. Hij kwam daarbij in bot sing met een personenauto rijdende in de richting Vlissingen, bestuurd door F. M. S. uit Middelburg. De auto van S. werd hierdoor naar de linker weghelft gedrukt en kwam op zijn beurt in bot sing met een derde personenauto be stuurd door L. J. A. V. uit Muiderberg, Alle drie de auto's werden zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Politieke Jongeren Contactraad Van daag zal in het Nederlands Koffiehuis een sociëteitsavond worden gehouden van de Politieke Jongeren Contactraad. Als gesprekspartner zal optreden de heer B. van Mourik, voorzitter van het Zeeuw-, se Vredescomité. De tweede zitting van het jongeren- parlement zal worden gehouden op vrij dagavond 19 februari in de raadszaal van het stadhuis. Het jongerenparlement zal worden geleid door de heer J. van Bennekom, lid van de Tweede Kamer. Aan de orde zal worden gesteld een no ta van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, drs. S. van der Zee, over het bevolkingsvraagstuk en de ge boorteregeling. Bromfietser gewond In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half twee raakte de bromfietser M. J. V. ernstig ggwond bij een val met zijn brom fiets. Hiet ongeluk gebeurde in de Mag noliastraat vermoedelijk doordat de ach- terrem van de bromfiets vastliep. De bromfietser kwam hierbij zo ernstig te vallen dat hij met een schedelbasisfrac- tuur in het ziekenhuis moest worden op genomen. Biezelinge Jaarvergadering NCAB Onder lei ding van de heer Chr. Goeree hield de Ned. Chr. Agrarische Bedrijfsbond zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag van secretaris J. Godeschalk bleek, dat het ledental stabiel is gebleven in 1964. Bonds bestuurder P. Minnaard gaf een toelich ting op de bondsactiviteiten. Na de pau ze werd door de toneelgroep „Nilvilen- tibus Arduim" uit Kapelle opgevoerd het komische spel in drie bedrijven „Het jongemannenhuis". Hansweert Aanvaring In de buitenhaven kwam het Nederlandse motorschip Alone aanvaring met het m.s. Marie. Beide vaartuigen liepen lichte schade op. Serenade Voor de heer W. Back werd door de Koninklijke Harmonie „Schelde- galm'' een serenade gebracht. Dit in ver band met het feit, dat de heer Bakx 25 jaar lang lid is van deze harmonie. E: werden ook woorden van waardering gesproken. Kapelle Schoorsteenbrand Zaterdagavond om streeks zeven uur ontstond een schoor steenbrand in de woning van de heer A. E. van R. in het Vroonland. De brand weer, die werd gealarmeerd, was spoe dig ter plaatse en had het vuur weldra onder de knie. De schade bleef beperkt. Oliebollen voor de muziek Heel Ka pelle en Biezelinge heeft zaterdag olie bollen gegeten, die werden verkocht ten bate van het jeugdkorps van de muziek vereniging „Ons Genoegen'. Op het Kerkplein stond een oliebollenkraam, waar volop werd gebakken en een groot korps van vrijwilligers zorgde er voor, dat ze werden verkocht. R.E., 19 jaar, messbediende te Amster dam, N. 20 jaar, varensgezel te Hoek van Holland en B. (laatstgenoemde was niet verschenen) hadden op 18 november toen zij in Souburg een feestje hadden bij gewoond, dezelfde avond bij hun bezoek aan Vlissingen een wachthuisje van de gemeente omvergetrokken en stukge. maak.t E. en N. verklaarden, dat het huisje toch afgebroken moest worden. Ze hadden die avond ieder tussen de vijf en tien flesjes bier gedronken. De officier eiste tegen elk 150 gulden of 30 dagen. De uitspraak van de politierechter luidde ÏOO gulden of 20 dagen. H. J. St., 48 jaar, perser te Middelburg, wilde met zijn auto in de Baanstraat te Middelburg draaien, doch hierbij veroor zaakte hij een aanrijding met een gepar keerde auto. Zonder zijn identiteit be kend te hebben gemaakt was hij doorge reden. Hij had wel zijn verontschuldiging aan de andere autobezitter aangeboden. De officier zeide: „U hebt er verkeerd aan gedaan om door te rijden". Hij eiste 50 gulden of 10 dagen. De politierechter vonniste overeenkomstig. De 29-jarige A. R. te Oostkapelle was in de bossen tussen Oostkapelle en Dom- j burg door de politie aangetroffen met twee levende lokeenden in zijn fietstas- sen. Hij, had deze volgens zijn verklaring opgevangen en hij wilde ze thuis aan zijn kinderen laten zien. Tegen de politie zei hij, dat hij ze terug wilde brengen bij de eigenaar d. H. in zijn woonplaats. De verbaliserende wachtmeester der rijkspo- litie bracht naar vofen, dat het dan toch wel opmerkelijk was, dat verdachte i s zich met de lokeenden verwijderde van de richting waar de eigenaar van de eenden woonde. Hij werd bijgestaan door zijn raadsman mr. Peeck. De verdachte had ook nog verklaard, dat hij met de boswachter wilde praten, omdat hij van - deze hout zou krijgen. Bij onderzoek van 1 de politie bleek de boswachter hiervan i niet op de hoogte te zijn. De politierech- ter vond het beter om deze zaak maar vier weken aan te houden om de bos. M wachter alsnog in de gelegenheid te stel- - len zijn getuigenis af te leggen. Muziek- en toneelavond Vrijdagavond presenteerde de harmonie en drumband van Concordia haar jaarlijkse muziek- en toneelavond in het Centrum. De zaal was geheel gevuld toen de voorzitter de heer A. Audenaerde de aanwezigen wel kom heette. Achtereenvolgens werkten de drumband en de harmonie een muzi kaal programma af dat zeer in de smaak viel. De toneelgroep onder regie van de: heer A. de Beer bracht hierna het to neelstuk „Mensen in nood" van Will Brakenburg. Het spel stond op een be hoorlijk peil; zonder uitzondering heb ben allen hun beste beentje voorgezet, Na afloop was er nog een gezellig bal op muziek van The Williams. Aanrijding Zaterdagmiddag verliet J. van de V. uit Koewacht met zijn personenauto het Szijdlowskiplein. Op dat ogenblik kwam een personenauto, bestuurd door M. L. uit Everghem, het plein oprijden. De bestuurders bemerk ten elkaar te laat op, waardoor zij fron taal op elkaar botsten. Beide voertuigen liepen aanzienlijke schade op. GEZINSVERZORGSTER Op „Bouvigne" te Breda zijn diplo ma" s gezinsverzorging uitgereikt. Het getuigschrift' (groep „Vita Nova") werd uitgereikt aan: M. Bakkers, Hoeven; J. Bastiaansen, j Wagenberg; R. Broeders, Langeweg; G. van Buizen, Groningen, J. Franken, Clkige; L. de Groot, Bergen op Zoom; j K. Huysmans, Kruisland; R. de Jong, Wagenberg; T. van -de Luytgaarden, j Standdaarbuiten; M. Luykx, Roosen- l daal; C. van Meer, Lepelstraat; W. Musters, Bavel; J. Niederer, Bergen op Zoom; L. van Nijnatten, Leur; M. Pol derman, Wouwse Plantage; E. van Puf- felen, Schiedam; A. Schaffelaars, Rijen; J- Suykerbuyk, Bergen op Zoom; E. Verbaten, Klundert; J. Vermeer, Alphen; W. Verswij veren, Middelburg; J. Vroonland, Hoedekeoskerke; A. Wil- lemse, Standdaarbuiten. Het diploma (groep A.D.I.O.S.) aan: A. Bayens, Dongen; M. Balemans, Te. teringen; G. Bilderbeek, Terneuzen; G, Coordes, Wormerveer; T. van Docige», Gilze; B- de Groen, Kruisland; E. Vc& Hooydonck-de Groen, Steenbergen; N. de Koster, Heinkenszand; R. van Ley- ij se»n, Oosterhout; R. Notenboom, Roo sendaal; R. Oomen, Breda; L. van de Put, Dordrecht; J. Schellekens, Alphen; G. de Schepper, Kloosterzande; M. Vier- bérgen, Bergen op Zoom. Dinsdag 9 februari Hansweert 7.54 en 20.30 uur; Terneuzen 7.18 en 19-55 uur; Vlissingen 6.51 en 19.27 uur; Wemeldinge 8.30 en 21.00 uur. RKJB-eursus In hotel Du Commer ce werd voor de leden van de RKJB en de RKBJB de laatste avond georgani seerd van een godsdienstige cursus. De leden van deze organisaties hebben ge durende twee bijeenkomsten een open lijk gesprek gehad met de geestelijke adviseurs. De onderwerpen van deze a- vonden waren: het geweten, en het leven van de mens. De geestelijke ad viseurs zijn kapelaan O. A. Gielliet en rector A. Verdurmen. MIDDELBURG City: 20 u. Marnie. 18 j. OOSTBURG Ledel: 20 uur Irma la Douce. 18 j. Eenhoorn: 19 uur Ledenverg. Varkens- verz. „Uit Voorzorg". Du Commerce: 15 uur V.P.Z. bijeen komst; 19.30 uur Vergadering Vrou wengilde. De Eenhoorn: Filmavond Rode Kruis. ST.-JAN STEEN Verenigingsgebouw: 19.30 uur „Circus Knie" door de Camere van Rhetorica St-Jan ten Steene. BIERVLIET Oude Raadhuijs: 19 uur Toneelavond P.J.G. voor bejaarden. GOES St-Joanna: 19.30 uur Optreden Turkse groep. Randwijck: 15-16.15 uur Optreden Turkse groep. Prins van Oranje; 13.30 uur Voorlich tingsmiddag suikerbietenteelt. TERNEUZEN Luxor: 20 uur Irma la Douce. 18 j. OOSTBURG Ledel: 20 uur Irma la Douce. DE KLINGE Cinema v. Dijck: 19.30 uur De overwin naars. HULST Bioscoopgebouw: 20 uur De volgelingen van Dracula. aardenburg 19.30 uur Raadsvergadering. Du Commerce: 19.30 uur Vergadering Vrouwengilde 15 uur Bijeenkomst V.P.Z. De Eenhoorn: 19 uur Verg. Varkensver zekering en filmavond Rode Kruis. GENT Kon. Opera: 20 uur Nat. Theater met ,,L' alouette". MIDDELBURG Prov. Griffie: 10.30 uur Ontvangst d&' nemers Kasporgo feestweek. - N.V. Vitrite 14.15 uur Excursie NJfy Concert en Gehoorzaal 20 uur LezM» over studentenhuwelijken door ds. van Bruggen. SCHOONDIJKE Wijffels: 19.30 uur De trotse rebel BIERVLIET De Vriendschap: 17 uur Gezinsdag N.C.B. P. Doens; 10 uur Alg. vergaöe* ring N.C.B. TERNEUZEN Luxor: 8 uur Irma la Douce OOSTBURG Du Commerce: 20 uur Vergadering oliehandelaren Milliamo De Tol; V*'6 uur Vergadering Melkcontrole. Ledel: 8 uur Irma la Douce Het Centrum: 8 uur Gisteren, vandaae en morgen. ANTWERPEN K.V.O.: 20 uur Gravin Maritza BRUGGE Stadsschouwburg: 20 uur Nationaal Toneel „Blootsvoets in het park (Van een onzer ve AMSTERDAM „Gc 6" is hei motto, dat w< aan de zesde loterij va keersmiddelenactie, die februari begint. De loter zeshonderdduizend loter Met aftrek van onderu prijzen, zal bij een su bijna een half miljoen baar komen voor vervi behoeve van Nederlands I overal ter wereld. Alle rijen zijn een volledig i te opmerkelijker omdat sinds de eerste loterij beid is. De opbrengst steeg n Vorig jaar bijvoorbeeld honderdduizend gulden aan de aankoop van vei gedeeltelijke subsidie door tientallen Nederlanl sen van netelige problei den verlost. De aankopt hadden betrekking op scooters, jeeps, motoren, fietsen, zeewgardige schei kano's, bestelwagens, tra (Van een onzer versa „Op de keper besehl niets veranderd". Nuch Helen Simonis, al vijf turge van de Haagse het bekend worden vJ dat Paul Steenbergen hl Diels heeft opgenomen f tieke leiding. „Binng vervolgt zij, „is er alti overleg geweest. Als if een stuk wel iets voor zen Joris Diels en Pau gen het ook. Gedrieën dan over de koop. Het enige verschil met onze samenwerking nu oo! pfficieel is geworden." Hel in haar flat aan de Scheve Deynootweg met een tone hand. Op de vraag over ee van haar taak zegt zij: volgen wat er in het buiten: we stukken uitkomt en klassieke en semiklassie goed bijhouden". Helen Simonis doet dat al Voor haar geen reizen na hoofdsteden voor het bijwo mieres en persoonlijke conta teurs. voor haar uitsluitend de tijdschriften en kranten, ken worden aangekondigd en later de stukken zelf. G< per dag, dat zijn er 365 jaai na 2000 in die afgelopen vr Haagse Comedie. Het kan niet anders of fenomenale kennis van het pertoire. Dat is de basis, bij een keuze is tenslotte of schikt is voor het gezelschaj ook intuïtie aan te pas. He onmogelijk om alle nieuwe te vragen; bij het aanvrag een selectie toegepast. „Je kunt ook niet alleen afgaan", zegt zij, „een stuk, rika valt, kan het hier w doen". En even later: ,In het zaak om er onmiddellij Je zou hier kunnen spreker schuwelijke jacht op stukk lijkheid is namelijk, dat, wa

de Stem | 1965 | | pagina 2