Pa pi iei r voor pen Bejaarden maken zich nog (te) veel zorgen Artillerie in het insektenrijk Jeugdige Afrikaan operatief redden Rath Doodeheefver PROGRAMMA S RADIO EN T.V. DE VERHOOGDE PENSIONPRIJZEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 i- Komt het rode potlood er aan te pas HOOR EN WEDER HOOR Motie van wantrouwen Vliegtuigindustrie speelt Engelse regering parten Bombardeerkever is groot chemicus Voornemen Nederlandse arts: Nog 6 weken en het is lente! Dan vraagt ieder een om het nieuwste r&d-behang (want voorjaar is tijd van vernieuwing). Maar... de complete collectie 1965 is nu al uit. Vraag erom bij de vakman; die heeft nu (nog) alle tijd voor u! (Van redactiewege ingekort) Gaarne zou ik over het arti kel onder bovenstaande kop gepubliceerd in uw blad van 23 januari j.l. nog enige toe lichting willen hebben. Hoe sympathiek het schrijven ook is voor de bejaarden, in het bij zonder voor ons, die in een be jaardenhuis zijn, toch is er iets wat niet voldoende naar voren komt. Namelijk dit, als u de pensiongasten van de bejaar dentehuizen, die door de jong ste prijsverhogingen in moei lijkheden zijn gekomen, zegt dat de Algemene Bijstandswet hun uitkomst is en dat zij daar „recht op hebben, dan denkt men op het eerste gezicht dat is iets nieuws. Het lijkt mij echter meer, dat het oude „steuntrekken" slechts wat is verguld. Een andere kwestie is het beschei den eigen vermogen, dat men mag hebben om toch voor bijstand in aanmerking te komen. Heb je zelf helemaal niets, dan is de zaak wel duidelijk. Ik neem aan, dat je dan bijkrijgt wat je tekort komt. Maar heb je zelf iets meer dan een be scheiden spaarpotje, dan moet je de verhogingen van de pensionprijzen zelf maar zien te bekostigen met het geld, waar je vroeger hard voor hebt gewerkt. Bovendien wijst de Algemene Bijstandswet, par. 3, art. 55 tot 67, nadrukkelijk op de mo gelijkheden van verhaal, op de eer ste plaats op de nalatenschap. Nu nog iets betreffende de prijs verhogingen in kwestie. In het boven vermelde artikel staat, dat de minis ter van economische zaken op 22 januari vorig jaar een „prijsbeschik- king bejaardenoorden" heeft uitge vaardigd. Volgens deze beschikking mochten de prijzen slechts met 4 pro cent worden verhoogd ten opzichte van het prijsniveau van 1 oktober 1963. Op 29 september 1964 werd deze prijsbeschikking weer ingetrokken, omdat op 1 september van vorig jaar de ,,Wet op de bejaardenoorden" vol ledig in werking was getreden. Deze wet stelt het toezicht op de bejaar denoorden in handen van de provin cie. Maar nu lijkt het hek helemaal van de dam, gezien de aanval van de bejaardenhuisbesturen op de pen siongasten. Toevallig hebben ze allemaal Ineens het inzicht gekregen, dat ze het voor de oude prijs niet meer kunnen doen. En nu weten we uit berichten van de krant, de radio en de televisie wel dat het prijsniveau met 6 pro cent is gestegen vorig jaar, maar in veel bejaardentehuizen zijn de prij- zen met twintig procent en soms nog veel meer omhoog gegaan. Zo is het toevallig ook nog eens een keer. Wij zijn dan ook bijzonder benieuwd hoe Gedeputeerde Staten zullen reageren op de exploitatie-begrotingen van de bejaardenhuizen. Mij dunkt, dat er al licht bij zullen zijn, die met een rode balpen een bijzondere aantekening zul len krijgen. xv.g. PHAN. Naschrift redactie Wij kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat ge achte briefschrijver (naam en adres zijn ter redactie bekend) de vinger legt op enkele zere plekken. Dit is gebleken uit soortgelijke reacties, die wij ontvingen. Wij menen hem de volgende ge vraagde toelichting te kunnen geven. Vooreerst drie punten betreffende de drastische verhoging van de pen sionprijzen: - Er dient allereerst een onder scheid gemaakt te worden tussen de pensionprijsverhogingen van dé periode 1 januari 1964 tot 29 sep tember 1964 en die van na 29 sep tember '64 de eerstgenoemd mogen gezien de ministeriële verordening de 4 procent (ten opzichte van 1 oktober 1963) niet te boven gaan. Men kan aan de hand van de ge dane betalingen gemakkelijk con troleren of dit het geval geweest is. Mochten de verhogingen even tueel te hoog geweest zijn, dan kan de minister van economische zaken hiervan in kennis worden gesteld. - De pensionprijsverhogingen, die na 29 september tot stand zijn ge bracht, vallen onder toezicht van het provinciaal bestuur. Dit be schikt echter niet over de bevoegd heid een „prijsstop" in te voe ren. Het kan alleen nagaan of de prijzen billijk zijn ten opzich te van de geboden accommodatie, dienstverlening en verzorging. De Brabantse bejaarden kunnen hier over inlichtingen inwinnen bij de inspecteur voor de bejaardenoor den, die bureau houdt op de Pro vinciale Griffie in Den Bosch; de bejaarden in Zeeland kunnen zich wenden tot de inspecteur in Mid delburg. - Belangrijk is verder vooral, dat de bejaarden in de pensions uit hun midden een „commissie van overleg'' kiezen. Volgens een be sluit van Gedeputeerde Staten van Brabant is ,,De houder van een bejaardenoord verplicht de com missie van overleg te horen over vaststelling, wijziging en aanvul ling van het reglement van orde, alsmede in alle aangelegenheden waarin zulks voor de goede geest in de inrichting nodig of gewenst is. Tenslotte nog een opmerking be treffende de opinie die briefschrij ver er op nahoudt over de Alge mene Bijstandswet. Deze wet geeft inderdaad „recht" op uitkering wanneer men die nodig heeft. Dit is dus werkelijk iets nieuws. Ook de normen zijn ruimer gesteld. Het uitgangspunt van de Algeme ne Bijstandswet is wezenlijk an ders dan van de inmiddels opge heven Armenwet. Overigens gaat de Algemene Bijstandswet terecht van het standpunt uit, dat iedere staatsburger moet trachten op de plaats zelf in zijn eigen onder houd te voorzien. Een bijzonder handig en duide lijk foldertje over het doel en de uitvoering van de Algemene Bij standswet kan men gratis verkrij gen bij de voorlichtingsdienst van het ministerie van maatschappelijk werk in Den Haag. Het draagt de titel: „Rechten en plichten van overheid en burger". Ook di verse gemeenten stellen desge vraagd eigen toelichtingen beschik baar. LICHTRECLAME Sinds enige tijd is er een autohandel gevestigd aan de Oosterhoutseweg nabij Breda. Wij kunnen ons voorstellen dat de eigenaar van voornoemde zaak zijn naam 's avonds graag in het zonnetje zet: reclame is reclame. Maar de noodzaak om een van de schijnwerpers zó te stellen, dat het verkeer uit de richting Breda praktisch verblind wordt, ontgaat ons. We hebben al meer klachten over dit licht gehoord. We vermoeden dat de autohandelaar te goeder trouw zijn verlichting zo gesteld heeft, maar we hopen dat hierin spoedig verandering komt. Het verkeer is al riskant ge noeg. BREDA, FIATEUR (Lichtreclames mogen alleen met goedkeuring van de gemeente (in Breda verzorgt de afdeling gemeen tewerken aanvraag en verwerking van deze zaak) worden geplaatst. Door controle op commerciële cam pagnes blijft het aantal hinderlijke objecten beperkt. Indien in de praktijk blijkt, dat weggebruikers toch hinder ondervinden van het licht dit kan variëren van ver blinding tot misleiding dan stelt de gemeente na waarschuwing overigens een onderzoek in. Bij ingevaarbrenging van de ver keersveiligheid treedt de gemeente corrigerend op. Aangezien niet in iedere gemeente de dienst open bare werken met deze taak is be last, doet men er goed aan klach ten aan de plaatselijke politie over te brengen. Redactie) „MENSEN VAN MORGEN Kees Brusses film „Mensen van morgen" krijgt in haar tweede versie waarschijnlijk een nieuwe figuur, die de veel besproken Loeki zal vervan gen. Zal daarmee de zaak geheel ge regeld zijn? Naar mijn smaak moet ook de figuur van de novice Francine de Wit van de religieuze gemeenschap Bethanië te Bloemendaal ,,uit de rou latie" worden genomen. In het contact blad van Bethanië en ook in „Onder weg", weekblad voor het bisdom Bre da, heb ik namelijk gelezen, dat de novice door de filmmaker sterk is vertekend. Film en werkelijkheid schij nen nogal uiteen te lopen. Hier volgen enkele citaten, waarbij ik nauwkeurig heb vermeden ook maar iets uit zijn verband te lichten. Over de film zelf: Ik herken me zelf niet helemaal. Ik vind, dat ik er erg „wit" uit te voorschijn kom, weinig genuanceerd en van een strak ke vroomheid die levensvreemd is. Bij de confrontatie met mijzelf in de film heb ik me gegeneerd. Bij de schijn die gewekt wordt dat er een gesprek tus sen de(ze) dertien mensen plaatsvond, blijf ik koel gereserveerd, met een ern stige blik of een begrijpende glimlach. Terwijl ik juist het engagement zou willen, tussen hen gaan staan en delen in de rijkdom en de armoede en de nuchterheid van hun bestaan. Mijn le venskeuze is niet in de werkelijkheid neergezet. Er wordt ook niets zicht baar van de achtergrond van waaruit die keuze voortkomt. Het blijft alle maal anoniem. En verder: Mijn op dracht zie ik als een deelname aan het totale engagement, dat Hij (Christus) ons heeft voorgeleefd. In de film werd dit niet transparant; bleek ik niet le vensecht, geen mens onder de mensen; „een religieuze astronaute", zoals ie mand tegen mij zei. Uit haar verdere verhaal blijkt dui delijk, dat Francine de Wit wel midden in de wereld wil staan als ,,een mens van morgen", maar kennelijk anders dan in de film van Brusse werd ge suggereerd. Want daarin is de novice een „hemelse randfiguur" gebleven. Voor de bioscoopbezoekers is zij van uit een kortsluiting naar het klooster gevlucht. Aldus blijft het praatje van „de religieuze-uit-tekort" in de wereld. En de non, met of zonder kap, een vreemde in de twintigste eeuw. Na dit alles kan men tegenwerpen: maar is er dan geen contract tot stand gekomen met de filmonderneming, waardoor de overste, c.q. Francine zelf c.q. de religieuze gemeenschap van Bethanië als zodanig gebonden is? Dat laatste zou juist zijn, indien aan de persoon van de novice en aan haar geestelijk streven recht was gedaan. Zoals echter blijkt uit de citaten is dat niet geschied. Dan rijst de vraag, of Bethanië zich aan zo'n contract gebon den kan achten. Intussen kunnen we begrip opbren gen voor de gedachte, dat het alleen maar fair is, wanneer „Bethanië" zich houdt aan de eens gegeven toestem ming. Dat neemt niet weg mijn stel lige overtuiging, dat de film „Mensen van morgen" althans ten aanzien van de novice Francine de Wit gebrekkig en on-af is. BREDA VAN OORSCHOT GASVERSTIKIÜNG Wij vragen ons af of het zo door moet gaan met de ongelukken als ge volg van slecht afgesloten gasleidin gen. Nu werden twee mensen in de Beekstraat te Breda het slachtoffer van een losgeschoten gasstop. Wordt het geen tijd dat de justitie ingrijpt en dat de betrokken hoofdopzichters onmiddellijk worden gestraft? BREDA C. K. BEEKSTRAAT (Als er sprake is van schuldige na latigheid zullen zoals wel van zelf spreekt maatregelen niet kunnen uitblijven. De justitie heeft de zaak momenteel nog in onder zoek. Redactie) „SPORTMAN VAN HET JAAR Toen ik dinsdagavond 26 jan. gezel lig naar de t.v. zat te kijken en ik hoor de dan dat Ant. Geesink en niet Jan Janssen tot sportman van het jaar werd uitgeroepen was de gezelligheid voor mij er gauw af. Hoe is het mogelijk dat iemand die wereldkampioen wordt op de weg, (voor Nederland bijna 20 jaar geleden) en dan de groene trui en de race Parijs-Nice nog wint, niet tot sportman van het jaar wordt uitge roepen? Ant. Geesink is Olympisch kampioen geworden en heeft dus de mooiste ti tel behaald die een atleet kan behalen. Maar wereldkampioen worden op de weg is de mooiste titel voor een wiel renner. Bovendien waren er bij de Olympische Spelen maar 2 judofavorie ten. Geesink en die Japanner. Bij het wereldkampioenschap op de weg wa ren het er wel dertig. Janssen heeft ze allemaal verslagen. Nee, voor mij is er maar één die sport LONDEN De Britse conservatieve oppositie heeft opnieuw een motie van wantrouwen in de Britse regering inge diend. De conservatieven zyn niet te spreken over de behandeling van het vraagstuk van de Britse vliegtuig industrie. De politiek van de Britse regering op dit punt zou uiteindelijk uitlopen op bijna volledige afhankelijkheid van de Ver. Staten. In de motie wordt verder aangedron gen op het benutten van elke gelegen heid tot versterking van de samenwer king met Engelands Europese bond genoten. Aan de andere kant hebben zes Labour- leden van het parlement een motie in gediend waarin sterk gepleit wordt voor nationalisatie van ondernemingen, die arbeiders dreigen te ontslaan. De Britse minister van luchtvaart, Roy Jenkins, heeft met het hoofd van de vliegtuig fabriek Hawker Siddeley een onderhoud gehad. Deze onderneming heeft bekend gemaakt, 14.000 werknemers te zullen ontslaan in verband met het verloren gaan van twee projecten, die de regering deze week heeft laten varen. (Advertentie) HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN^ (Bijzondere correspondentie) ERLANGEN Dat insecten hun vijan den met vergif besproeien is bekend. Maar om met vergif te schieten met be hulp van 'n chemische springstof en on der 't verwekken van 'n luide knal, dat blijft voorbehouden aan de zgn. bom bardeerkever (Brachynus). Dit insect is (Van onze correspondent) AMERSFOORT De 11-jarige Afri kaanse jongen Francis Walenkamp is voor een operatie van Salisbury naar Amsterdam gevlogen. Hü is afkomstig uit Limbi In Malawi, voorheen Nyassa- land. Twee Nederlandse artsen daar hebben door een drievoudig operatief ingrijpen tevergeefs geprobeerd een chronische oorkwaal, die catastrofaal kan worden, tot stilstand te brengen. Specialistische hulp is nodig. De neus-, keel- en oorarts van de Mariastichting te Haarlem, dr. Ijsvogel, heeft belange loos zijn medewerking toegezegd. In af wachting van de operatie te Haarlem verblijft Francis in het Maria-internaat te Amersfoort. De Afrikaanse jongen ls een pupil van de missiepost Limbi. Daar zijn werk zaam de zusters van O.L. Vrouw van Amersfoort. Sedert 1959 heeft deze con gregatie haar werkterrein uitgebreid met missiewerk in het aartsbisdom Blanthyre in Malawi. In enkele jaren werden verscheidene grote projecten tot stand gebracht. In Blanthyre werd o.a. door aannemer Henk Huurdeman een ontwerp voor een huishoudschool van architelt M. van Geel uitgevoerd. Bei den zijn afkomstig uit Amersfoort. In Limbi hebben de zusters een tehuis voor verwaarloosde kleurlingen, veelal vondelingen uit de talrijke gebroken ge zinnen. Het Rode Kruis bracht enige jaren geleden een jongen binnen, die er zeer ernstig aan toe was. Zijn afkomst was onbekend. Hij werd toevertrouwd aan zuster Gertrude. Bij zijn doop kreeg hij de naam Francis. Zuster Gertrude, die voortaan zijn tweede moeder zou zijn, heeft een bijzondere verering voor Fran- ciscus. De geboortedatum van de Von deling, die onbekend is, werd daarom gefixeerd op 4 oktober, Sint-Franciscus 1954. Bij gebrek aan een familienaam adopteerde zij hem in haar familie: Wa lenkamp. Dit zijn de gegevens van zijn paspoort, waarop de Raptim hem gratis vervoerde naar Nederland- De Nederlandse pater Starmans, arts en chirurg in Malawi, en de Nederlandse gouvernementsarts Boorsteyn beschikten in dat gebied niet over voldoende accommodatie om de chronische oorkwaal van Francis tot stilstand te brengen. Een neef van zus ter Gertrude, de Haarlemse arts IJs vogel, wil nu trachten de jongen te ge nezen. Na de operatie blijft hij nog een half jaar in Nederland, de verloftijd van zuster Gertrude. Zij volgt in deze tijd enkele cursussen om zich verder te be- kwames voor de missiearbeid, In Limbi is zij o.a. als fotografe, assistent van pater Loop, die in Nederland een tijdlang de Bond Zonder Naam heeft geleid. Hij is daar nu uitgever van de eerste pe riodiek, die volledig in Malawi wordt verzorgd. De titel van het tijdschrift „Moni", is het woord, waarmee de bewoners van het land elkaar begroeten. een oude bekende. Het komt in geheel Europa voor. In Duitsland bereikt de bombardeerkever een lengte van onge veer een centimeter. In Afghanistan ko men exemplaren voor met een lengte van zeven centimeter. Zware artillerie in het ryk der insecten, zou men kunnen zeg gen. Een wetenschappelijke groep van de universiteit Erlangen-Neurenberg on der leiding van dr. Schildknecht heeft zich nader bezig gehouden met de zo luid knallende springstof van het insect. Uit Afghanistan werden enkele reuzenexem- plaren geïmporteerd, de overige kevers werden gevangen in Noord-Beieren, waar zij in de wouden vrij veelvoudig voorko men. De in Duitsland voorkomende Bra chynus heeft donkerblauwe vleugels en felrode poten, kop en nek. Als men zo goed bewapend is als de bombardeer kever kan men zich tenslotte veroorloven om op te vallen door felle kleuren. Reeds een Franse militaire arts uit de Napoleontische tijd, L. Dufour, besteedde tijdens de veldtocht naar Spanje in 1808 aandacht aan de bombardeerkever. Wan neer de gifstraal van de bombardeerke ver de hand van een mens trof dan wer den daarop paarse vlekken zichtbaar. Deze trokken echter na korte tijd weer weg. Een door de bombardeer kever beschoten mier gaat onder de meest afschuwelijke pijnen te gronde. Uit de roodachtig-paarse vlekken, die het gif op de menselijke huid veroor zaakte, concludeerde Dufour, dat de springstof van de brachynus te vergelij ken was met kruit, dat immers salpeter bevat. Wanneer men kruit tot ontplof fing brengt ontstaan salpeterzuur en oxy- demengsels van stikstof, de zogenaamde nitrose gassen. Deze stoffen veroorzaken paarsachtige vlekken op de menselijke huid. Tot kort geleden beschouwde men deze interpretatie, in iets gemoderniseer de vorm, als de juiste. Maar de onderzoe kingen in Erlangen hebben andere re sultaten opgeleverd. Ook de Duitse onderzoekers gingen uit van de paarse vlekken op de huid. Een Amerikaans zoöloog had een overeen komstige belevenis, toen hij eens per on geluk met zijn hand in een hele verza meling bombardeerkevers terecht kwam. Maar tegenwoordig denkt men daarbij niet alleen meer aan kruit. De moderne scheikunde biedt andere mogelijkheden, Een van de Erlangense onderzoekers herinnerde zich, dat hij vroeger eens paarse vlekken op zijn hand had gekre gen toen hij met foto-ontwikkelaar mors te. De fotografisch-ontwikkelaar bevat echter hydrochinon. Zou het kunnen dat de kever met deze scheikundige stof zijn (Advertentie) vijanden beschiet? In ieder geval was er een nieuw uitgangspunt gevonden voor het onderzoek. Van een aantal bombardeerkevers nam men de blaasjes waarin zij het vergif bewaren. Deze minuscule blaasjes wer den bevroren, gepulveriseerd en chemisch met behulp van moderne micro-metho den geanalyseerd. Het eerste verrassende resultaat was, dat bleek, dat het vergif van de kever rijk is aan waterperoxyde. Waterstofperoxyde is het normale stof- wisselingsprodukt van vele levende we zens, ook van de mens. Maar omdat het uitermate giftig is voor het weefsel wordt het onmiddellijk door een enzyrii, de katalase, vernietigd en kan men het bijna niet ontdekken, hoewel men weet dat het een tussenfase van de stofwisseling is. Volgens metingen in Erlangen wandelt de bombardeerkever echter rond met een oplossing van 28 procent, zonder er eni ge schade van op te lopen. Voorts ontdekten, de onderzoekers, dat het vergif van de kever, zoals verwacht hydrochinon bevat. Daarvan bestaan che misch twee verschillende soorten, name lijk parabenzohydrochinon en toluhydro- chinon. Nu is het hydrochinon een zeer krachtig reductie-middel, terwijl water- stof-peroxyde een zeer sterk oxydatie- middel is. Wanneer twee van die stoffen samenkomen reageren ze zeer heftig. He1 reductie-middel zal proberen aan zijn partner zuurstof te onttrekken en zijn eigen twee waterstof-atomen kwijt te ra ken: er wordt water gevormd. De per- oxyde staat zijn overbodige zuurstof heel graag af. De twee stoffen zijn dus heel tegemoetkomend voor elkaar. Het resul taat van de reactie is dat naast water nog zuurstof vrijkomt, het hydrochinon wordt gedehydreerd, er blijft gewoon chinon over. Opdat beide vloeistoffen niet voortijdig met elkaar zullen reageren en de kever opblazen, bewaart hij ze gescheiderf Pas wanneer een vijand opduikt, laat de ke ver ze beide in een mengkamer lopen en doet er nog enzym bij. Daardoor explo deert het mengsel nog sneller. Enzymen zijn stoffen, die als bemiddelaar bij che mische reacties optreden en deze nog hef tiger maken. De springstof van de kever ontploft met een luide knal, de explosiedruk slingert het vergif in de richting van de vijand. Het „kanon" van de bombardeer kever bevindt zich van achteren; hy moet zich dus omdraaien om zijn tegenstander te bestoken. Toch weet hy wonderbaar lijk zuiver te schieten. Det methode van de kever getuigt van een grote kennis van de organische che mie. De kever kent waterstofperoxyde, hij kent chinon, hij weet wat een „redox- reactie" is: daarbij wordt de ene stof ge reduceerd, terwijl de andere oxydeert. Hij weet zelfs, dat hij beide stoffen ge scheiden moet bewaren. Kortom, hij be zit een kennis die overeenkomt met die van een chemicus die op het punt staat zijn doctoraal te behalen. En dat alles zonder een universiteit te hebben bezocht. man van het jaar is en dat is Jan Jans sen. Hij is de man die volgens mij het meeste recht op de eretitel heeft. HULST EDDY TAELMAN MOOIE GESTE Toen ik afgelopen zomer met verlof in Nederland was en met name in Breda, mocht ik daar een confectie bedrijf bezichtigen, omdat mijn zuster er medewerkster is. Voor ons, mijn medezuster en ik, die jarenlang in primitieve missiegebieden hebben door gebracht, wat dit een wonderlijke be levenis. Die moderne produktiemetho- de en al die hypermoderne machines, het was voor ons bijna ongelooflijk. Maar nog ongelooflijker werd het, toen ons zo'n machine beloofd werd voor Afrika, voor onze huishoudschool. Maar het ongelooflijke is bewaarheid geworden! De machine bevindt zich momenteel in Afrika. Zonder enige kosten onzerzijds, naast nog een royale gift voor de missie, die wij bij ons bezoek mochten ontvangen. Dit wilde ik toch wel graag in Holland laten weten. Is dit geen prachtig voorbeeld? Toen ik in Holland was frappeerde het mij hoe mooi en welvarend mijn vaderland geworden was in al die ja ren van mijn afwezigheid. Ja, dan merk je pas goed, hoe groot de tegen stelling is met de missiegebieden, waarin wij werken. Sr. M. ODULPHA Witte zuster van Lavigerie Bou-Nouh Grande Kabylie, Algérie RUIMTEGEBREK Wat wordt door verschillende geleer de heren toch dikwijls de toekomst zwart geschilderd, vooral als het gaat over de beperkte ruimte (en vooral de woonruimte) in ons landje. Zij zou den onze jonge generatie bang ma ken voor de toekomst. De ouderen zul len wel eens het hoofd schudden en zeggen-, „Daar ligt toch nog wel on gebruikt en onbebouwd land in ver schillende provincies". Jachtterreinen zijn toch niet zo belangrijk, dat vindt men in Afrika toch genoeg, en als men ons landje van grens tot grens bekijkt, dan ligt er toch nog wel wat onbe nut. Wat de belangstelling en waardering van onze regering voor enkele pro- vincies betreft, dat laat nog wel wat te wensen over. Noord-Braban' is bij voorbeeld voor de randstad Holland toch zeker wel van betekenis gezien zijn ligging in internationaal verband en de levering van arbeidskrachten. Ik meen dat de aandacht te sterk op de randstad Holland gevestigd is en dat hierdoor aan andere gedeelten van ons land te weinig aandacht wordt geschonken. Men is in Den Haag wel trots op onze grootste wereldhaven, maar wel licht vergeet men soms dat andere de len van ons land en daaronder niet het minst Noord-Brabant hier belang rijk hebben toe bijgedragen. Wat de verdeling van onze woonruim te betreft: er zijn toch nog gemeen ten genoeg, die bouwgrond ter be schikking hebben en ook uitbreiding willen en wensen, evengoed als de randstad. Ik geloof dat de plattelands gemeenten gezamenlijk meer op tafel moeten slaan bij rijk en provincie. C. J. v.d. KIEBOOM Pieter Breugelstraat 34 Raamsdonksveer ontwerpers en fabrikanten van behang Zaterdag 6 februari HILVERSUM I 402 m VARA: 12,27 Land- en tuinb.meded. 12,30 Act. sportnws. 12,55 VARA-Varia 13,00 Nws. 13,15 Stereo: Licht ork., lichte vocale ens, en zangsol. 13,40 Uitlaat, progr. voor twintigers 14,15 Radio Jazz club 14,45 Voor nu en later, lez. 15,00 Ra- diokamerork. en instr. kwintet, klass. en moderne muz. 16,00 Nws. 16,02 Boek- bespr. 16,20 Amateursprogr. 16,45 Stereo: Tango-rumba ork. en zangsol. 17,10 Ste reo: Licht instr. septet 17,30 Weekjour- naal 18,00 Nws. en comm. 18,20 Tijd voor teenagers 19,20 Nwe. gram. 20,00 Nws. 20,05 Trammelant in Loeren a.d. Hor, amus.progr. 21,00 Soc. comm. 21,15 Stereo: Licht instr. ens. 21,45 Ik trek door het land, licht progr. 21,55 Fragm. uit de mu sical Funny Girl (opn.) 22,30 Nws. 22,40 Cabaretprogr. 23,10 Even naplaten, licht muz. progr. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m KRO: 12,00 Angelus 12,03 Country and Western Express (gr.) 12,24 Martkber. 12.27 Land- en tuinb.meded. 12,30 Nws. 12,40 Kerkenbouwzondag 1965, toespr. 12,45 Licht instr. ens. en zangsol. 13,05 Platennws. 13,15 V.d. jeugd 14,10 Musi cerende dilettanten: fanfaremuz. 14,30 V. d. kleuters 14,40 Franse les 15,00 Lichte orkestmuz. en zangsol. 15,30 Signaal: do cumentatie voor en over jonge mensen (11) 15,50 Metropole-ork. en zangsol.: lichte muz. 16,30 Gitaarmuz. (gr.) 17,00 Lichte gram. 17,30 Kunstkroniek 18,00 Dansork. 18,20 Licht pianospel (opn.) 18,35 Popul. gram. 18,50 Lichtbaken, lez. 19,00 Nws. 19,10 Actualiteiten 19,30 Om- roepork. en sol., klass. en semi-klass. werken (opn.) 20,30 Rieleksen. amus. progr. 21,35 Man en paard, act. kroniek 21,45 Roulette, muz. spelletje 22,00 Liedjes uit Vlaanderen en Nederland 22,25 Boek bespr. 22,30 Nws. 22,40 Epiloog 22,45 Kruispunt: gesprek over Christen-zijn in kerk en wereld van vandaag 23,15 Nwe. klass. gram, met comm. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12.03 Stereo: Lichte orkest muz. 12,33 Weerber., meded. en ber. 12,35 Gevar. progr. 12,55 Progr.-overz. en ber. 13,00 Nws. en weerber. 13,20 Schudden voor gebruik 14,00 Nws. 14,03 Musical 15,00 Nws. 15,03 Radioweek I. II en III 15,15 Hoorspel 16,35 Lichte muz. en comm. 17,00 Nws., weerber. en meded. 17,15 Koorzang 17,30 Kerkorgelrecital 17,50 Pianorecital 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18.28 Paardesportber. 18,30 Kleinkunst- progr. 18,45 Sportkron. 18,52 Lichte muz. 19,00 Nws., weerber. en radiokron. 19,40 Jazzmuz. 20,00 Orkestconcert 21,30 De keuze van Walter 22,00 Nws. en ber. 22,15 Lichte orkestmuz. 22,45 De zeven kun sten 23,00 Nws. 23,05 Dansmuz. 23,25 Ra dio- en televisiebal 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,00 Nws. 12,05 Gevar. muz. (13,00 Nws.) 14,00 Nws. 15,00 Nws. 15,02 Feuill. 16,00 Nws. 16,02 Belcanto 17,00 Nws. 18.00 Nws. 18,02 V.d. sold. 19,08 Muz. medaillon 19,30 Nws. 20,00 Spel 21,00 Lichte muz. 21,15 Gevar. muz. progr. (22,00 Wereldnws 22,55 Nws.) 23,55-24,00 Nieuws. Zondag 7 februari HILVERSUM I 402 m VARA: 8,00 Nws., sportmeded. en soc. strijdlied 8,18 Weer of geen weer, gevar. progr. 9,45 Geest, leven, toespr. IKOR: 10,00 Kinderd. 10,30 Protest, kerkd. 11,30 Vraag en antwoord 11,40 Gram. 11,45 Re sonans - opgevangen en teruggekaatst uit het hedendaagse doen en denken AVRO: 12,30 Lichte orkestmuz, en zang sol. 13,00 Nws. 13,07 De toestand in de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Carrousel, een progr. dat alle kanten op gaat 14,10 Noordhollands Filharm. ork. en sol.: klass. en moderne muz. I.d. pauze: 14,48-14,58 Voordracht 15,40 Dansork. met zangsol. 16,10 Country and Westernmusic (gr.) 16,30 Sportrevue 17,00 Licht ens. en zangsol. V-^RA: 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportrep. en -beschouwingen 18,30 Walsork. 19,00 Bij nader inzien, forum 19,35 Vrij entree, cabaret AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. uit Europa, Noorwegen (opn.) 20,45 Operamuz. (gr.) 21,30 De wereld van Barend Bargerbeer, hoorspel 22,05 Lichte Weense muz. 22,30 Nws. 22,40 Act. en sportuitsl. 2e klas voetbal 23,00 Om- roepork., klass. en moderne muz. (opn.) 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m IKOR: 8,00 Nws. 8,15 Goede morgen, een progr. met bemoedigende initiatieven op kerkelijk en oecumenisch terrein 8,45 Inl. op de vroegdienst 9,00 Vroegdienst 9,45 Nws. en waterst. KRO: 10,00 Inl. hoogmis 10,05 Hoogmis 11,15 Lichte gram. 12,10 Boekbespr. 12,20 Klarinet met or- kestbegel. (gr.) 12,30 Nws. 12,35 Buitenl. comm. 12,45 Meded. of gram. 12,50 De drie musketiers, licht progr. 13,10 Kinder koren en licht instr. ens. 13,30 V.d. kind. 14,00 Klass. kamermuz. (gr.) 14,30 Omroep dubbelkwartet, geest, liederen 14,50 Klass. pianomuz. 15,00 De hand aan de ploeg, lez. 15,05 Marathon, lichte gram. en sportber. (16,25-16,30 Toto-uitsl.) 16,30 Modern pianoconcert (opn.) Convent van kerken: 17,00 Geref. kerkd. NCRV: 18,00 Gew. muz. (gr.) 18,20 Geest, huis- muz. 18,40 Gesprek in de pastorie 19,00 Orgelconcert, oude en moderne muz. 19,15 De vooruitgang der mensheid, lez. (1) 19,30 Samenzang van geest, liederen 20,00 Nws. 20,07 Reflex, een wekelijkse bespie geling over leven en samenleven KRO: 20,15 Intern, volksliederen 20,40 De in dringster, hoorspel (dl. 1) 21,15 Klass. kamermuz. (gr.) 21,30 Zang en piano, klass. liederen (gr.) 22,05 Wissewassen licht progr. 22.25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Epiloog 22,50 Lichte muz. (opn.) 23,10 Lichte gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Satirisch progr. 12,55 Progr.-overz. 13,00 Nws. 13,20 V.d. sold. 14,00 Nws. 14,03 Opera- en belcantocon cert 15,30 Gevar. muz. en sportber. (Om 17,00 Nws.) 18,00 Nws. 18,03 Pianorecital 18,30 Kath. uitz. 19,00 Nws. 19,40 Amus.- muz. 20,00 Gevar. muz. progr. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,30 Cabaretprogr. 23,00 Nws. 23,05 Stemmig gemengd avond- progr. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 13,00 Nws. 13,15 Gevar. progr. 17,00 Nws. 17,10 Gevar. progr. (verv.) 19,30 Nws. 20,00 Gevar. muz. progr. (Om 22,00 Wereldnws. 22,55 Nws.) 23,55-24,00 Nws. Maandag 8 februari HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Klokkijken, kinderprogr. 8,00 Nws. 8,10 Klankjuwelen (gr.) 8,50 Ochtendgym. 9,00 De groenteman 9,05 Moderne orkestmuz. (gr.) 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijd. 10,00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10,50 V.d. kleu ters 11,00 Nws. 11,02 V.d. vrouw. HILVERSUM II 298 m NCRV; 7,00 Dagopening 7,10 IQass. ka mermuz. (gr.) 7,20 Sportuitsl. van zater dag 7,30 Nws. en herh. SOS-ber. 7,40 Ra diokrant 7,55 Lichte gram. 8,10 Gew. muz. (gr.) 8,30 Nws. 8,40 Lichte gram. 9,00 Verz.progr. v.d. zieken 9,40 V.d. vrouw 10,10 Moderne kamermuz. (gr.) 10,20 Rondom het woord, theologische ether leergang 11,05 Lichte gram. NEDERLAND I NTS: 15,00 Weekjournaal VPRO: Sportactualiteiten 15.40 Eurovisie: Rep. rugby Schotland—Wales plm. 17,10-17,55 V.d. kind. NTS: 19,30 Patrouillewagen 54, film 20,00 Journaal VPRO: 20,20 A Paris, licht progr. 20,55 Laat je niet kis ten, licht progr. 21,30 Operatie Galilea, rep. 22,00 Mensen kijken. Een progr. waarin u gewone en minder gewone men sen zult ontmoeten, die praten over din gen die hun na aan het hart liggen NTS: 22,40-22,45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20,00 Nws. in het kort 20,01 De schavuiten - Arme Tony Fleming, film VARA: 20,50 Sport met Spaak, Spaak met sport 21,30 Zwerven en zien, liedjes 21,45 Achter het nieuws. BELGIë VLAAMS 10,00 Progr. voor oudere kijkers 10,30- 11,50 Volksuniversiteit 17,15 Tienerklan ken, progr. v.d. jeugd 17,45 Schooltelevisie 18,55 Zandmannetje 19,00 Religieus progr. 19,30 De grote oorlog: Verdun, documen taire 19,55 Hier spreekt men Nederlands 19,59 Weerber. 20,00 Nws. 20,25 Cup: wedstr. onder de supportersclub om de tv-beker 21,35 Act. 22,05 De zaak mr. Mudd, tv-film 23,00 Radio- en televisie bal 23,30 Nws. BELGIë FRANS 16,30 Ces mossieux au capieau gris, toneelstuk 18,30 Ber. 18,33 Slagvelden: De invasie in Zuid-Frankrijk, documen taire 19,00 Progr. over dolfijnen 19,30 L'affaire Marlowe, detectivefilm 20,00 Journaal 20,30 Laurel et Hardy en Croi- sière, film 21,25 Acker Eilk-show, gevar. muz. progr. 22,00 Journaal. Zondag 7 februari NEDERLAND I RKK: 11,00 H. Mis CVK-IKOR: 19,30 Televisiecatechisatie NTS: 20,00 Jour naal 20,05 Sport in beeld AVRO: 20,30 Kijkt u ook vanavond, revue-progr. 21,15 Een Florentijns treurspel, tv-spel 21,55 Kunstgrepen NTS: 22,25-22,30 Journal NEDERLAND II NTS: 19,30 Robinson Crusoë. Een weke lijkse serie voor de jeugd 20,00 Jo# 20,05 Tom Ewell-show (Our vacation). film 20,30 De telefoon (Night panic). spel 21,20 Festival, een rubr. van kotw films 22,00-22,15 Sport in beeld. BELGIë FRANS 11,00-11,45 H. Mis 15,00 Studio 5, gevar. programma. Programmaoverzicht en re portages volleybalwedstrijd. Sportcom* mentaren en uitsl. 19,30 Le courrier du désert, feuill. 20,00 Journaal 20,30 Beau- coup de bruit pour rien, spel 22,20 Journ. BELGIë VLAAMS 14,30 V.d. land- en tuinb. 15,00 tv-feuiU- v.d. jeugd (herh.) 15,25 Ons dorp (La douceur du village), filmrep. 16,15 Volks concert, klass. muz. 16,45 De Flintstones, tekenfilms 17,10 Rep. volleybalwedstr. 18,35 Sportuitsl. 18,40 Klein, klein kleu tertje, progr. v.d. kind. 19,00 Het huis met de zes zusters, Japanse film v.d. jeugo 19,45 De avonturen van Popeye, teken film 19,55 Weerber. en meded. 20,00 Jour naal 20,15 Sportact. 20,45 Robert en Bertrand, muz. komedie 21,55 Filmprogr. 22,35 Journaal

de Stem | 1965 | | pagina 6