Unieke toeristische functie eist een zelfstandig Sluis W allenrecreatie-plan bezorgt Sluis bijna 5 km wandelweg VVV-INFORMATRICES IN BRESKENS EN AXEL Zorgvuldige beoordeling plan - monumentenlijst Vlissingen en Souburg doelwit verzamelaars Stellingen en conclusies in rapport aan G.S. Stichting Beheer Landbouwgronden kocht minder Uitspraken rechtbank Middelburg 4 Drie miljoen gulden uit infrastructuur-pot nodig Zesentwintig prinsen kiezen mee DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 PROTESTERENDE V.V.V. MEENT Verliezen In drie dagen: Eerste Zeeuwse „Lely-bungalow" thans gereed Grenspassage Faciliteit Jaarvergadering Zebra-leden Geïnspireerd „Lurelei" in Hulst ZLM vraagt gemeenteraden „SLUIS OP WALCHEREN" "^:rv LGvjA cl P ii i Voorlichtingsmiddag suikerbieten teelt Dinsdag in Breda Onvoldoende controle Niet millimeteren Rozenkrans Waakzaam zijn toerisme ontstaan, dat afwijkt van dat naamste middel van bestaan, speciale (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De vereniging voor vreemdelingenverkeer alhier heeft bij G.S. protest aangetekend tegen het herindelingsvoorstel Sluis bij Aardenburg te voegen. In een ge degen rapport komt de afdeling tot stellingen en conclusies die tot nu toe bij de voorbereidingen niet ter sprake zijn gekomen. Aan de hand van indrukwekkend cijfer materiaal is de afdeling tot de be vinding gekomen dat het uitscha kelen van een eigen gemeentebe stuur de ondergang van een wel varende stad Sluis betekent. In de voorgestelde samenvoeging ziet de VVV een miskenning van de bijzondere plaats, die Sluis als toeristencentrum in neemt in binnen- en buitenland. Volgens het rapport is met deze kwaliteit geen rekening gehouden en wordt voorgesteld het toeristische Sluis samen te voegen met het overwegend agrarische Aarden burg. Het enige aanwijsbare gemeen schappelijke belang, de handhaving van het historische karakter en het behoud van het stedenschoon, dat door G.S. als motivering voor de samenvoeging is aan gevoerd, wordt door de VW Sluis een te smalle basis genoemd om het samengaan te kunnen verdedigen. Bij de vrees de zelfstandigheid te ver liezen speelt in Sluis een grate rol, dat op de eerste plaats de nieuwe gemeente Aardenburg zal heten en dat op de tweede plaats in de betreffende ge meenteraad de Sluise belangen zullen worden behartigd door een meerderheid uit Aardenburg, wleke gemeente 1000 inwoners meer telt. In het rapport wordt dan ook gezegd, dat de naam Aardenburg de drommen toeristen niets zegt. Sluis heeft zich ont wikkeld als de ingangspoort en de vitrine voor heel Nederland voor honderddui zenden toeristen, die vanaf de Belgische kust, Noord-Frankrijk en Engeland naar Nederland komen. Op korte afstanden Nederland komen. Op korte afstand van internationale badplaatsen als Knokke en Blankenberge en van de cultuursteden Brugge en Gent, is in Sluis een soort (Van onze correspondent) TERNEUZEN In het uitbreidings plan aan de Rijksweg in de Westrijk- polder te Hoek is in drie dagen een z.g. „Lely-bungalow" (de eerste in de provincie Zeeland) gereed gekomen. Met een montageploeg van zes personen was het karwei in drie dagen gefikst. De toekomstige bewoners zijn momenteel druk bezig met het huis te meubileren en hopen er a.s. maandag in te trekken. De bungalow is volledig geprefabri ceerd, geverfd en de wanden zijn van een isolerende laag voorzien. De inhoud bedraagt ongeveer 430 m3. De woonka mer heeft een oppervlakte van plm. 37,5 m2. De totale lengte van de woning bedraagt 11 m en de breedte 12,5 m. De bungalow bevat behalve de ruime woonkamer vier slaapkamers, een bad kamer met ligbad, ruimte voor toilet, een ruime hal met tochtportaal, een ruimte voor centrale verwarming, een luxe keuken en een garage. De garage kan gemakkelijk worden gebruikt als eetkamer of als zit-slaapkamer omdat hij in het segment is verwerkt. Op de eerste dag werd het eerste segment van de bungalow geplaatst, de volgende dag twee segmenten en de derde dag weer twee. Om een dergelijke bungalow te bouwen behoeft men geen rijksgoedkeu ring te hebben, omdat de minister een extra contingent van deze systeembouw ter beschikking heeft gesteld. Wel moet men van gemeentewege toestemming hebben. Nodig is alleen de grond en de fundering. De bungalow kost ongeveer f 55.000 en werd verkocht door het make laarskantoor J. F. Rouw te Terneuzen in andere plaatsen in Nederland. Tenge volge van deze gunstige ligging zijn tot ver in België richtingaanwijzingsbo<r- den met de vermelding Sluis te vinden. De omvang van het toerisme wordt dui delijk gemaakt door de grenspassage aan het Benelux-grenskantoor. Tellingen heb ben uitgewezen, dat hier per jaar vier miljoen personen, 750.000 auto's en 9.000 autobussen over de grens komen. Al dit verkeer moet gebruik maken van de twee hoofdstraten dwars door Sluis. Op een inwoneraantal van 2700 treft men in Sluis 140 middenstandszaken, zeven grote en zes kleine hotels, tien pen sions en een ANWB-kampeerterrein aan. Als enige plaats in Zeeland beneden de 3000 inwoners treft men in Sluis een weekmarkt aan. Ruim 50 procent van de 750 gezinnen is rechtstreeks of zijdelings betrokken bij het toerisme. Het vreemde- lingenbezoek dat een top bereikt in de zomermaanden, strekt zich in flinke mate uit ook in de winter, wanneer duizenden Belgen Sluis als koopstad bezoeken. Ontegenzeggelijk stelt een dergelijke ontwikkeling van het toerisme als voor- eisen waarmee het gemeentebestuur ver trouwd is geraakt. De plaatselijke WV- vereniging is er dan ook van overtuigd dat een Aardenburgs gemeentebestuur hieraan niet kan voldoen. Daarbij komt nog, zo zegt het rapport, dat een be langrijk hulpmiddel van de ontwikkeling van het Sluise toeristenverkeer is geble ken de veelvuldige nationale en inter nationale contacten die het huidige ge meentebestuur onderhoudt. Tot slot brengt de VVV de voor ons land unieke faciliteit in het geding, nl. het feit, dat alle winkels in Sluis het gehele jaar door van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur mogen open zijn. Samenvoeging met Aardenburg zou wel eens direct of indirect het wegvallen van of beknotting van deze faciliteit kunnen inhouden. „En dit zou dan de doodsteek voor het toerisme in Sluis betekenen", aldus besluit het rapport. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Stichting Beheer Landbouwgronden heeft het vorige jaar 146 boerderyen aangekocht met 1766 ha. aan grond. In 1963 bedroegen deze aantallen resp. 131 en 1330. Noord-Brabant behoort tot een van de provincies, waar de meeste grond door de stichting is gekocht. In deze provincie werden vorig jaar 22 boerde rijen aangekocht met een totaal aan grond van 231 ha. De prijs bedroeg ge middeld 6980 gulden per ha. De hoogste bedragen werden in de beide Hollanden uitgekeerd. In Zuid-Holland werd een boerderij aangekocht met elf ha. voor meer dan veertienduizend gulden per ha. Zeeland is derde bij het gemiddelde, met ongeveer 8500 gulden per ha. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De arrondissements rechtbank heeft de volgende uitspraken gedaan: C. J. M., winkelaar te Vlissingen die in december 1963 bij Krabbendijke met zijn auto een dodelijke aanrijding had veroorzaakt, werd veroordeeld tot twee geldboeten, elk van 125 gulden of tweemaal 10 dagen. Dood door schuld werd niet bewezen geacht. Mej. M. L. L. te Terneuzen, die een aanrijding had veroorzaakt en tegen wie 200 gulden of 14 dagen en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid werd geëist, werd veroordeeld tot 150 gulden of 15 dagen. J. K.. 43 jaar, kastelein te Rotterdam die in juni 1964 met zijn auto onder de gemeente Kruiningen uit de bocht was gevlogen, waardoor een inzittende uit zijn wagen werd gedood, werd veroor deeld tot vier weken onvoorwaardelijk met ontzegging rijbevoegdheid voor één jaar. Hij reed onder invloed van drank. J. R., 50 jaar, drogist en postagent te Vlissingen, werd wegens verduistering in dienstbetrekking en valse aangifte van een inbraak, veroordeeld tot 9 maan den, waarvan 4 voorwaardelijk met af trek. AXEL/BRESKENS Vrijdag hebben 16 informatrices van diverse plaatselijke V.V.V.'s bezoeken gebracht aan Axel en Breskens. De directeur van het Provinci aalse Zeeuwse V.V.V., de heer de Regt, alsmede zijn assistent, de heer v. d. Wal, waren bij het gezelschap. Op het gemeentehuis te Axel werd het gezelschap ontvangen door burgemees ter Van Dijke en het plaatselijke bestuur van de V.V.V. Hierna volgde een rond leiding door de stad, waar diverse be zienswaardigheden werden getoond. Tenslotte gebruikte het gezelschap de lunch in hotel Zomerlust. In Breskens heeft burgemeester J. Eek hout aan de hand van het glas-in-lood- raam in het gemeentehuis een uiteenzet ting gegeven van de toeristische ligging en de evenementen van de gemeente en het belang van goede verbindingen met de Belgische kust en de gehele streek. Hierna werd een bezoek gebracht aan de vissers- en de jachthaven, waarna men via de Promenade naar de veer haven ging, waar in Mills restaurant een verfrissing werd aangeboden. Hier werd nog het woord gevoerd door de heer J. Heyboer, die eveneens op de toeristische evenementen en het grote belang van de vakantie-verblijven langs de West- Zeeuwsch-Vlaamse kunst wees. Vier Breskense bedrijven hadden surprises be schikbaar gesteld, die de dames wer den overhandigd. De Zeeuwse Brabantse Turnkring, aan gesloten bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, houdt vandaag (zaterdag) in het ,,Slot Ostende" te Goes haar jaarvergadering. De belangrijkste punten van deze ver gadering zijn de vaststelling van de be groting voor 1965. de bestuursverkiezin gen en het vaststellen van het werk programma voor 1965. L. Soeting, voorzitter van de techni sche Commissie, treedt af en stelt zich met herkiesbaar. Het kringbestuur heeft A. Beyer kandidaat gesteld. In het werkprogramma voor 1965 ne men de cursussen ter opvoering van het turnpeil een zeer grote plaats in. Up het programma staat een leiders cursus van het KNGV, een cursus rit mische gymnastiek, een voorturncursus oe, ze en le graad en een technische dag. HULST Onder auspiciën van de Kunstkring Van den Vos Reinaerde en de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit heeft het Lurelei-cabaret donderdaga vond in de aula van het Janseniusly- ceum zijn programma „Wij Lurelei, een onverkwikkelijke bestseller" gepre senteerd. In de kolommen van dit blad zijn de goede prestaties van Lurelei reeds eerder in het zonnetje gezet zodat het weinig zin heeft de litanie lofprij zingen momenteel aan te vullen. Van de voorstelling van gisteravond zouden wij slechts willen zeggen dat Lurelei er zich beslist niet met een Jantje van Lei den heeft afgemaakt, ook al biedt de aula van het lyceum niet die accomo- datie, die het cabaretgezelschap eigen lijk behoeft. De akoestiek bijvoorbeeld is niet zo best, zodat met name Sylvia de Leur soms vooral in haar liedjes on verstaanbaar was. Voor het overige: niets dan lof, vooral voor Leen Jonge- waard, bijzonder goed op dreef in zijn nummer „Het moderne repertoire". Pia nist Rudy van Houten bleek al even ge- inspireerd als de rest van het ensemble. Laat men de gordijnen van het toneel in de aula even nakijken; het opentrek ken en het doen „vallen" ging nogal eens met storende moeilijkheden gepaard. Er was een verheugend grote belang stelling. Dat verklaart dat voorzitter J. H. Stolte van de kunstkring in een opmerkelijk beter humeur was dan bij vorige gelegenheden. W. W. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij (Z.LM.) heeft in een brief aan de gemeenteraden van alle Zeeuwse gemeenten deze raden dringend verzocht om de ontwerp- lijst van beschermde monumenten, die deze gemeenteraden voor het geven van advies wordt voorge legd, met grote zorgvuldigheid te willen beoordelen, opdat geen on evenredige lasten op het agrarische rijfsleven zuUen worden gelegd. "u,1 'l"tu,ur van de ZLM heeft deze nitvoerie h« 'n .haar io"e5te vergadering kwam ..I Pr"ken. Bij deze bespreking boerr)erifar vnren dat door plaatsing van dê defin'. °p zowel de ontwerplüst als menten .i van beschermde monu- beperkingen en beiem- een effiói..N'""'" worden opgelegd aan ente inrichting en een goed en tevens noodzakelijk gebruik van de agra rische bedrijfsgebouwen. Zowel voor het bedrijf als het gezin zuilen de gevolgen veelal van aanzien lijke omvang zijn, omdat men vooral ook ui de land- en tuinbouw zeer sterk is ge- Donden aan de bedrijfsgebouwen, zo meent het dagelijks bestuur, dat er voorts nog op wijst dat de uitoefening van het agrarisch bedrijf de laatste decennia sterke wijzigingen heeft ondergaan. Deze wijzigingen zullen zich in de toekomst verder voortzetten. Volgens het dagelijks bestuur zullen de verdere rationalisatie, mechanisatie en de nieuwe technieken andere vormen van bedrijfsvoering vragen. Dit betekent dat het gebruik van de gebouwen en de ruimte in die gebouwen allerlei aanpas singen vraagt. Deze aanpassingen zullen dan noodzakelijk moeten worden uitge voerd willen de gebouwen dan nog eco nomisch aan hun doel beantwoorden. Daar de aanpassing aan de zich snel wijzigende eisen des tijds een levens belang is voor de land- en tuinbouw, dreigen, aldus het bestuur der ZLM de bepalingen der monumentenwet de agra rische sector zwaar te treffen. Temeer daar het aantal boerderijen op de voor. lopige lijsten aanzienlijk is. De V.V.V.-da«mes en -heren met in hun midden burgemeester J. Eek hout van Breskens. G. i l~ -«Ki u-t V <,C'VpT t.L% r, l ft- G w Ut VA •vVH O» (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De K.R.O.-uitzending over de Zeeuwse plannen tot herindeling der gemeenten, waarin Vlissingen, Sou burg en Sluis aan bod kwamen, heeft de nationale verzamelaarsmarkt in beroe ring gebracht. De bekende sigarenband jes en lucifersmerken, W2«armee Vlis singen en Souburg te kennen geven aan dacht te willen hebben voor hun strijd om zelfbehoud of machtsuitbreiding, zijn in korte tyd een gewild verzamelobject geworden en staan nu zeer hoog op de markt genoteerd. HET MINISTERIE van de Westduitse staat Baden-Wuerttemberg heeft beves tigd, dat procureur-generaal Erwin Schuele, directeur van het centrale bu reau voor onderzoek van nazimisdaden te Ludwigsburg in West-Duitsland, ac tief lid van de nationaal-socialistische partij is geweest. GOES De vereniging voor bedrijfs voorlichting Wset-Zuid-Beveland en de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Goes organiseren op maandag 8 februari in de Prins van Oranje te Goes een voorlich- tingsmiddag over de suikerbietenteelt. Op deze middag zal de voorjaarsmecha- nisatie in de bietenteelt centraal worden gesteld door middel van een viertal in leidingen. Praktijkervaringen zullen wor den weergegeven door de heer J. Koert te Wolphaartsdijk. De heer J. Andringa uit Goes zal een inleiding houden over precisiezaaimachines en rijenspuiten. Chemische onkruidbestrijding is het onderwerp waar de heer P. Verhage uit Goes over zal spreken, terwijl teelttech niek en de resultaten belicht zullen wor den door ir. M. van de Beek uit Goes. Na de inleidingen zal er door de heren ir. J. Jorritsma van IRS te Bergen op Zoom, ir. H. de Bruin, rijkslandboüwcon sulent te Goes (gespreksleider) en de inleiders een forum worden gevormd. Dat de verzamelaarsdie op lu cifermerken en sigarenbandjes uit zijn, vaak niet eens precies weten waar Sluis ligt, wordt geïl lustreerd door bijgaande foto. De afzender van de brief is in de ver onderstelling, dat Sluis op Wal cheren ligt Hoe goed zo'n uitzending wordt op genomen blijkt wel uit het feit dat een groot aantal schriftelijke verzoe ken om merken bandjes gericht is aan de „Burgemeester van Sluis op Wal cheren". Naast de vra«ag naar stoffelijke din gen, wordt ook adhesie betuigd. Bur gemeester B. H. G. ter Haar-Romeny van Souburg ontving o.m. een brief van een inwoner van Lonneker, waar in meegeleefd wordt met de Soubur gers, omdat Lonneker van 1930 tot 1933 in een soortgelijke situatie ver keerde en ingelijfd werd bij Enschede. Of de verzamelaars hun vraag be antwoord zullen zien, staat niet va«st. Van het gemeentebestuur van Sluis krijgen de betrokkenen een briefje met de mededeling verkeerd verbon den te zijn. DIEVEN HEBBEN voor de derde maal binnen korte tijd een juwelier in de Londense wijk Mayfair bestolen. Deze keer namen zij „maar" voor 50.000 gul den aan edelstenen mee. OP WEG naar school is gisteren de ze ventienjarige L. Thelen uit Kerkrade om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets in aanraking kwam met die van zijn vriend en met zijn hoofd tegen een trottoirband viel. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De beperktheid van de industriële ontwikkeling in het West-Zeeuwsch-Vlaamse land is er mede oorzaak van, dat de toe komst van de streek in zeer nauwe betrekking wordt gebracht met een verdere ontplooiing van de recreatie. Meer en meer besteden de besturen van de veertien nog zelfstandige gemeenten aandacht aan algemene en bijzondere voorzieningen, die het leefklimaat voor de toerist, maar ook voor de streekbewoner, gunstig beïnvloeden. Het na te streven doel daarbij is, de drie natuurlijke pijlers van de toeristi sche inventaris, te weten de kust, de historie en het landelijk rustieke, van een zodanige franje te voorzien, dat zij op een moderne wijze leefbaar worden. Dat daarbij het „onderhoud" van de pijlers niet uit het oog mag worden verloren, is een zaak van levensbehoud. In de historische sector heeft de ge- meente Sluis haar taak verstaan en o.m. weer een groot project aangekondigd. samenwerking met de Nederlandse Heide Maatschappij is een wallen-recrea- tieplan opgezet dat een bedrag van meer dan 3.000.000 gulden zal vergen. Dit plan dat een oppervlakte beslaat van ruim dertig ha zal de aantrekkelijk heid van de gemeente en de toeristische inventaris van de provincie Zeeland be langrijk verhogen. Vandaar dan ook dat het financiële onderdeel, als moeilijkste punt van het plan, getracht wordt ten uitvoer te leggen, via de Recreatie Raad ten laste van de infrastructuurpot. Bur gemeester P. F. van Hootegem, immer op de bres voor het behoud van zijn historische stad, deelde ons mede, dat G .S. er wel voor voelen, zodat in Den Haag de beslissing genomen moet wor den. Voor de gemeente blijft er altijd nog een drie ton aan kosten aan vast zitten. „Wanneer het om geschiedenis en cultuur gaat, is de Sluizenaar altijd be reid iets te doen," aldus de burgemees ter, die wat dit betreft geen strubbe lingen verwacht. Het recreatieplan komt hierop neer, dat de wallen, zeven ravelijnen en de grachten in hun oude staatwor den ge bracht, zodat er een unieke wandelweg van bijna vyf kilometer om Sluis ont staat. Bijbehorend zijn de West-, Oost en Zuidpoort. De Westpoort of Steenen Beer, waar over wij al uitvoerig hebben bericht, is in het plan opgenomen ter restauratie in de huidige staat. Men heeft er van af gezien om ter plaatse te gaan graven naar wat er allemaal nog te vinden is, omdat de kosten dan niet te overzien zijn. De vestinggrachten zullen een breedte van zestien tot dertig meter krijgen. Van de wallen en grachten zijn momenteel dertig ha. verpacht als wei land. De nodige werkzaamheden bestaan o.m. uit het ophogen van bepaalde gedeelten van de wallen. Van de oorspronkelijke verdedigingswerken van Menno van Coehoorn is niet alles bewaard geble ven o.m. door de bunkerbouw van de Duitsers in de laatste wereldoorlog. Van de 4000 bomen, die Sluis telt, staan 3000 populieren geplant in 1948, op de wal len. Een klein, maar opmerkelijk detail van het wallenrecreatieplan vormt een wateruitlaat onder de grachten als voort zetting van het voormalige Mastgat. De bodem van deze uitlaat bestaat name lijk uit grafstenen De Sluise wallen weldra wandelweg? (Van een onzer redacteuren) BREDA Niet minder dan 26 Bra bantse carnavalsprinsen zullen op dinsdag 9 februari present zijn in Bre da. Zoals gemeld, verkiezen zij daar de man, die zich bijzonder inspant voor het wegenvraagstuk. De uitver korene zal begiftigd worden met een speciale carnavalsonderscheiding. Aan wezig zullen zijn de prinsen van Bre da, Oosterhout, Dongen, Waspik, Nis pen, Zevenbergen, Made. Oudenbosch, Steenbergen, Halsteren, Drunen, Huy- bergen, Ossendreclit, Hoeven, Zeven- bergschen Hoek, Vlijmen, Standdaard- buiten, Roosendaal, Leur, Oud-Gastel, Putte, Wouw, Nieuw-Vossemeer, Ros bergen, Stampersgat en Noordhoek. ook geen West-Berlijn. De Gaulle wil een EEG-blok in de NAVO. Hij ondergraaft daarmee de Atlan tische eenheid, de enige garantie voor de vrijheid van de gehele Westerse wereld. En hij wil in de aanval tegen de dollar, die West-Europa uit de ruïne van de laatste wereldoorlog heeft laten verrijzen. Generaal De Gaulle heeft voor Frankrijk veel gedaan. Voor West- Europa blijven zijn grandeurdromen echter levensgevaarlijk. In vele pension- en verpleegtehuizen voor bejaarden zijn de tarieven per t januari jl. aanzienlijk verhoogd. Die tariefsverhoging is gemotiveerd met een verwijzing naar gestegen kost prijzen. Vele bejaarden betwijfelen echter - dit is ons uit talrijke brie ven gebleken of de verhouding tus sen ide kostprijsstijging en de tariefs verhoging wel de juiste is. De controle op een en ander berust thans bij Gedeputeerde Staten. Zijn deze echter in staat hun controleren de taak snel en doeltreffend uit te voeren? Na de mededelingen, die mi nister mevr. Schouwenaar-Franssen op een persconferentie in Biezelinge heeft gedaan, is onze twijfel terzake nog aanzienlijk versterkt. In Zeeland wordt de controle verricht door iemand, die er maar een halve dag aan kan werken. Zijn wij goefti ge ïnformeerd dan ligt de situatie in Brabant niet veel anders. Het komt ons voor, dat de Provin ciale Staten met deze gang van zaken geen genoegen kunnen nemen. Zoals de zaken nu staan komt er van een werkelijke controle op de verpleeg- prijzen voor bejaarden weinig of niets terecht. Daarmee vervalt een stuk rechtsbescherming, die de ervaring heeft dit uitgewezen van groot be lang is. Nu het hier een groep mensen betreft, die zich veel minder gemak kelijk tegen onrecht kunnen verdedi gen dan zij die nog actief aan het ar beidsproces deelnemen, zijn Provin ciale Staten meer dan ooit verplicht zich van hun eigen controlerende taak te kwijten. jCr is nog een belangrijk punt in het sociale vlak, dat de aandacht vraagt: de wijze waarop de Algemene Bijstandswet door de gemeenten wordt toegepast Ook hier rijzen vraagtekens. De Al gemene Bijstandswet, die per 1 ja nuari jl. van kracht is geworden, geeft iedere burger in moeilijke omstandig heden recht op bijstand. De bedoe ling van de wetgever is geweest, dat er bij die hulpverlening niet gemilli meterd zou worden. Iedereen heeft recht op een sociaal minimum en daaronder wordt ook de plezierige franje van het leven gerekend als het rokertje, de krant en een reisje naar de kinderen. Legt men echter z'n oren goed te luisteren dan krijgt men toch het gevoel, dat niet ieder gemeentebe stuur handelt in de geest van de wet. Er zijn ons normbedragen voor huis vesting, voeding en kleding ter ken nis gebracht, die bepaald vooroorlogs aandoen. De betrokken wethouders en ambtenaren zouden er goed aan doen zich terzake eens te laten voorlichten door hun echtgenoten. Ze zullen dan heel spoedig tot de ontdekking ko men, dat het leven vandaag aan de dag heel wat duurder is dan zij, blij kens de door hen vastgestelde nor men, schijnen te denken. Erkenid moet intussen worden, dat de gemeenten ook wel wat klem zit ten. De uitvoeringskosten van de Al gemene Bijstandswet drukken voor een goed deel op hun schouders. En ze zitten financieel al zo krap. De gemeenteraden zullen er goed aan doen zeer nauwlettend de uitvoe ring van de Algemene Bijstandswet te volgen. Ook hier geldt, dat de zorg voor de sociaal zwakkeren tot de pri maire verantwoordelijkheden behoort van vertegenwoordigende lichamen, in dit geval zowel de gemeeniteradien als het parlement. Als blijken mocht, dat de gemeenten bij gebrek aan mid delen de Algemene Bijstandswet niet bevredigend kunnen naleven, zal ide Tweede Kamer moeten ingrijpen. ^u we allemaal ons hart gelucht hebben over de „zwarte dagen" van het Concilie wordt het langza merhand tijd ons bezig te houden met hetgeen er verder dient te gebeu ren. Kardinaal Alfrink heeft in zijn rede voor de Delftse studenten het juiste kader voor die bezinining aangegeven: het oog gericht houden op het wezen der dingen, schijn en wezen van elkaar onderscheiden en de eerlijke overtuiging van de anlder respecteren. Tenslotte hebben wij al lemaal, progressieven en conservatie ven met elkaar gemeen, dat het ons uiteindelijk alleen gaat om de toe komst van de Kerk. In die Kerk moet naar onze mening ruimte blijven voor de stille devotie, voor de rozenkrans bijvoorbeeld. In jde Nieuwe Linie" stond laatst een verhaal van een jonge kapelaan, die een oud vrouwtje de rozenkrans uit de handen rukte. Die kapelaan had er goed aan gedaan eerst eens op de handen van dat vrouwtje te letten, op haar gezicht ook. Misschien zou hij dan lijnen en groeven hebben ge zien en een echt doorleefd godsver trouwen hebben ontdekt, die hem on danks zijn moderne theologische handboeken voor raadsels zou hebben geplaatst. Het raadsel namelijk van de mens in zijn persoonlijk contact met God. Dit contact dient men ne derig, met eerbied tegemoet te tre den, ook als het langs de kralen van een rozenkrans loopt. £)e „Gaullistische Hoogmis", noemt de internationale pers de periodie ke persconferentie van president De Gaulle. We zijn er opnieuw weinig ge sticht van teruggekeerd. Kan men nog begrip hebben voor het standpunt van de generaal, dat een land als communistisch China in de V.N. thuis hoort, het diep gewortelde anti-Ame rikaanse sentiment waarvan de Fran, se president opnieuw heeft blijk gege ven, maant tot grote waakzaamheid. De Gaulle wil een Europa van Brest tot aan de Oeral, zonder Amerika. Zonder hetzelfde Amerika, dat met zijn militaire macht West-Europa na de oorlog overeind heeft gehouden. De Gaulle wil het Duitse vraagstuk zon der Amerika oplossen. Zonder Amerika zou er Inderdaad geen Duits vraagstuk zijn, maar

de Stem | 1965 | | pagina 3