I Drs. Schmelzer over wegenprobieem: Vandaag Eis tegen Bossche vrouw weer 15 jaar Van Aartsen wil met Brabanders praten tapijt op kamer breedte ZIJN Minister zal zo nodig op de vingers getikt worden Nazi-processen: niet meer dan een schertsvertoning Wegenfonds onvoldoende Willem l ogt nu helemaal aan de dijk MEUBELEN „Stop er maar liever mee NEGENMAAL LEVENSLANG VOOR SS'er Gouddiefstal: in Engeland: waarde buit vele miljoenen COMMISSARIS ZEELAND ONTVANGT BEZOEK SAAB VAN GLAS 8 ETALAGES 1965 eethoeken cing eve verlichting advies treeks aan particulier LD 1 1500 SEDAN LUXE SEDAN JASJES prijs is 69.^® ika 1 PANTALONS prijs is 22.^0 I A MANTELS prijs is 159- e inkoopprijs foon 31196 DAGBLAD VOOR ZEELAND LEON WELLS Kans op regen Derde broer vrij van dienst WEGGEBRUIKERS l^p.ebl.9 0e Stem MAN DOOR WURGING GEDOOD Ontslagbrief van AVRO Leo Horn hield zich niet aan de spelregels alle kwaliteiten binnen 10 dagen leverbaar 10J« jaargang No. 24811 Vnor God, Koningin en Vaderland ijn. „Als we gisteren aan on tstemming waren gekomen, ik u het graf getoond, dat e wezens omsloten houdt, mij het liefst waren. Met revolver werd één van hen ood. zal u het verhaal ver- n, dan begrijpt u ook beter haat tegen de roodhuiden. Uitgave) N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Diraeteurs Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. 11 bla) Bureau) Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: ijsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 Z ATERDAG 6 KBKUARt 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,7-5 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893) „ZUIDEN KAN OP K.V.P. SCHMELZER minister de kans geven REKENEN" (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Brabant behoeft zich over de houding van de K.V.P.- fractie om een rechtvaardige verdeling uit het rijkswegenfonds, beslist geen zorgen te maken. Dat zei drs. W. Schmelzer, voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, in een gesprek dat wij met hem hadden over de grote ontevredenheid die in het zuiden heerst over de wegenbouw plannen van minister Van Aartsen. Drs. Schmelzer streeft echter naar duidelijkheid. Brabant heeft precies gezegd wat het wenst. De minister moet nu de kans krijgen de juistheid te bewijzen van hetgeen hij in de kamer heeft beweerd: 1. Er is geen achterstand voor Brabant. 2. Deze provincie krijgt een rechtvaardig deel uit de middelen van het rijkswegenfonds. Zou de bewindsman dat niet waar kunnen maken, dan zal de K.V.P.- fractie niet aarzelen om te proberen het beleid van minister Van Aartsen om te buigen. Kortmann maandag met twee (wegen)moties naar Den Haag (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant uitgenodigd voor een gesprek over de Brabantse eisen ten aanzien van de rükswegenaanleg. Maandag reist de Brabantse commissaris van de koningin, dr. C. N. M. Kortmann, naar Den Haag. Htf zal de minister tijdens' dat gesprek twee moties overhandigen, die de Provinciale Staten in hun vergadering van gisteren hebben aangenomen. De Staten hebben zich gisteren eensgezind opgesteld achter Gedeputeerde Staten, die begin deze week in een brief aan de Tweede-Kamerleden de onmiddellijke aanleg hebben bepleit van vijf autosnelwegen. Deze brief zal ook aan de leden van de Eerste Kamer gestuurd worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zoals thans de pro cessen tegen nazi-misdadigers in West-Duitsland gevoerd worden is het beter er maar mee op te hou den. Het heeft bij de huidige gang van zaken ook weinig zin de ter mijn van verjaring van oorlogsmis- gaden te verlengen. BIJ EEN dynamietontploffing in Crystal River, in de staat Florida, zi n v«f personen om het leven gekomen. VAN 12 tot 25 april en van 31 mei tot 13 juni zullen Westberlijners weer ver kenten *n ^0St"Ber^jn kunnen bezoe IN BELGIE zullen hoogstwaarschijnlijk op 23 mei algemene verkiezingen wor sen gehouden in verband met de voor gestelde grondwetsherziening. hltelrXf»ï'?c'lting' medegedeeld door v»i i, 'J;1 geldig tot vanavond: zen nfg en mogeIijk wat re- I af ,n Matige, aan de kust '°e krachtige wind tussen zelfde noor<lwest. Ongeveer de- Vandaap- Cra'uren aIs gisteren. i onder t.582°SurdCr UUr- Ma3n i °P 811 uur' Zon on(Jer I Maandar 0p 10-40 uur' der 014 uur mP 8 09 uur' Maa" on- er u.14 uur. Maan op 10.57 uur. Dit zei gisteren op een persconferen tie de heer Leon W. Wells, een Poolse jood, die van 19401945 was gedeti neerd in het Poolse concentratiekamp Kanovska en na de oorlog optrad als getuige in processen in Neurenberg en bij het Eichmann-proces in Jeruza lem. Zijn ervaringen beschreef hij in zijn o.m. ook in Nederland verschenen boek FA 63. Sinds 1953 is de heer Leon Wells Amerikaans staatsburger. Volgens hem doen de nazi-processen zoals ze thans gevoerd worden, meer kwaad dan goed, doordat ze het recht tot scherts maken. In dit verband her innerde de heer Wells aan de recente vrijspraak in het proces te Frankfort van Otto Hunsche, beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op 300.000 joden en de veroordeling tot slechts vijf jaar van Hermann Krumey, die van hetzelfde feit was beschuldigd. „Op deze wijze bereiken deze processen het tegendeel van wat ze moeten aantonen: de schuld van de beklaagden", aldus de heer Wells. Als argument voor zijn afwijzende houding tegen de verdere processen voerde de heer Wells voorts aan, dat men West-Duitsland niet mag stijven in zijn overtuiging dat het zich door dit soort processen reinigt. De discussie in West-Duitsland be weegt zich thans meer in de richting of er nu vijf of zes miljoen joden zijn vermoord, alsof dat iets zou veranderen aan de mate van schuld, aldus merkte J WeJ.ls °P- Hij zei ook dat het aan onderwys over de nazi-periode en iiv5Jn juwelen op de scholen in Duits land volledig ontbreekt, omdat de oude- fvnnf verleden niet gecon fronteerd willen worden. Bij velen leeft de gedachte dat alles na 25 jaar maar vergeten moet worden, zei hij. Wetsontwerp DEN HAAG Minister De Jong van Defensie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat de derde broer uit een gezin te beginnen met de lichting 1966 ook vrijstelling van militaire dienst zal verlenen. Deze uitlatingen van fractieleider Schmelzer laten geen ruimte meer voor twijfels: de K.V.P.-fractie is bereid aan redelijke Brabantse eisen, in 's lands vergaderzaal kracht bij te zetten. Maai de heer Schmelzer draagt, uiteraard, een bredere verantwoordelijkheid dan alleen voor de Brabantse belangen. Hij zal in het beleid dat de K.V.P.-fractie moet voeren, deze belangen dienen af te wegen tegen de achtergrond van de in totaal beschikbaar komende midde len. Nu Brabant meent te kunnen aan tonen dat de wegenbouw in deze sterk geïndustrialiseerde provincie op on evenredige wijze is achtergebleven, is het vanzelfsprekend dat de K.V.P. een krachtige poging doet deze fout in het beleid van de rijksoverheid te herstel len. Maar dan dient ook minister Van Aartsen de kans te krijgen om aan te tonen dat hij in zijn wegenbouwbeleid, wèl met de belangen van de beide zui delijke provincies heeft rekening ge houden. In dit verband wees de heer Schmelzer er op dat niet alleen Bra bant ontevreden is. Ook in Zeeland en Limburg zijn er wensen, die uitgaan boven hetgeen minister Van Aartsen op het ogenblik bereid is te doen. Het spreekt vanzelf dat het beleid van de rijksoverheid nimmer mag lei den tot een bewuste achterstelling van een bepaalde streek of provincie. Het is even vanzelfsprekend dat een grote fractie als die van de K.V.P. in haar beleid met alle facetten aan deze zaak verbonden rekening moet houden. Voor de K.V.P.-fractie staat vast dat in Brabant en in het zuiden als geheel grote belangen in het geding zijn. Het Brabantse wegennet heeft een natio nale en internationale betekenis. De minister zal er dan ook goed aan doen in zijn beschouwingen deze functie van de Brabantse, Zeeuwse en Limburgse wegen, als verbinding tussen de rand stad Holland en het Benelux-midden- gebied, £et Franse industriegebied en het Roergebied, te betrekken. „Men moet deze hele aangelegenheid niet alleen uit een oogpunt van strikt regio naal belang zien, maar bepaald ook in het licht van de betekenis die ook de verbindingen in het zuiden van ons land hebben in nationaal en internatio naai opzicht, nu en in de toekomst", al dus drs. Schmelzer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe rijkswe genregeling voorziet volgens de Neder landse wegverkecrs- en vervoerfedera- tie niet in de behoefte van de wegen aanleg in de provincies en de gemeen ten. De financiële middelen zijn voor de meest urgente wegenplannen nau welijks of niet beschikbaar. Als gevolg daarvan kunnen de steeds stijgende aantallen verkeersmiddelen straks in de letterlijke zin niet meer voor- of achteruit. Op sommige plaat sen is dit bij vrije dagen nu al over duidelijk. Aldus het centraal overleg van deze organisaties. Al deze overwegingen hebben het centraal overleg van de Nederlandse wegverkeers- en vervoerfederatie ertoe bewogen op 18 februari in Amsterdam een groot congres te houden onder de slagzin: „De ontwikkeling van de we genbouw in Nederland bij rijk, pro vincies en gemeenten". Het wegenbeleid is volgens het cen traal orgaan voor de weggebruikers kortweg onaanvaardbaar. De provincie- en gemeentewegen komen volledig in de verdrukking. Zij kunnen nu al nau welijks voldoen aan de groeiende ver- keersvraag. De federatie verwacht voor de naaste toekomst dan ook een com plete verkeerschaos, wanneer hierin niet zo snel mogelijk voorzien wordt. „Wij achten het daarom tijd worden om een voor iedereen duidelijk hoor bare noodklok te luiden", aldus de fe deratie. Op het congres zal o.m. het woord worden gevoerd door het Eerste-Ka- merlid J. Teyssen, tevens lid van Pro vinciale Staten van Noord-Brabant en burgemeester van Waalwijk. Hij spreekt over het wegenbeleid van de overheid m verleden en toekomst. Zouden niet méér gehuwde vrouwen gaan werken als ze zelf bun werk tijden mochten bepalen? Philips heeft er aldus tientallen „geworven" om te voorzien in een structureel te kort aan arbeidskrachten. Onze re dacteur John Bindels wijdt er een uitvoerige reportage aan. Pag. 21. Vrede en vriendschap voor altijd. Dat was het ideaal van Jalta, twin tig jaar geleden. Wat is er van te rechtgekomen? Daarover schrijft on ze redacteur Wim Koek. Pag. 19. Wie een kerk wil houwen komt voor een duizelingwekkende hoeveelheid problemen te staan. Ze betreffen ze ker niet alleen het geld, al kan de zorg daarvoor uitgroeien tot een nachtmerrie. Pag. 17. Hebben de planologen de wijsheid in pacht? Nee, zegt drs. Verburg van het E.T.I. in Zeeland. Maar hy vindt wel dat ze een stevig woordje mogen meepraten. Pag. 15. Van Gerard Knuvelder zijn kort ge leden twee boeken verschenen, „Spiegelbeeld" en „Kitty en de Man darijntjes". Onze redacteur Willem van der Velden bespreekt ze. Pag. 13. DEN BOSCH De rechtbank te 's- Hertogenbosch lieeft gisteren de behan deling voortgezet van de zaak tegen de 61-jarige vrouw C. H. R. W. uit 's- Hertogenbosch en haar 29-jarige kost ganger J. K. die op 22 maart 1964 sa men de echtgenoot van de vrouw, de heer Evers-Zuidwijk, door wurging van het leven hebben beroofd. De zaken waren door de rechtbank aangehouden om het psychiatrisch rap port te doen uitbrengen. Tegen de vrouw had de officier van justitie op 25 juni 1964 reeds vijftien jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Het psychiatrisch rapport be treffende de vrouw constateerde een ("Van onze Londense correspondent) LONDEN In de haven van Southampton is gisteren uit het ruim van het lijnschip „Capetown Castle" een aantal goudstaven verdwenen ter waarde van een miljoen gulden. Daar naast gingen de dieven er vandoor met 873 dozen ongemunt goud ter waarde van 70 miljoen gulden. De dieven had den een bergplaats opengebroken. Zodra de diefstal ontdekt was wer den de dokken van Southampton vol ledig afgegrendeld. De helft van de bemanning van de „Capetown Castle" had voor de aan komst van de politie de dokken reeds verlaten. De honderd passagiers werden per boottrein naar Londen vervoerd. Nadat het alarm geslagen was werden alle personen- en vrachtwagens, die de dokken verlieten, door de politie door zocht. Ambtenaren van de Nationale Bank van Engeland (waarvoor het goud bestemd was), douanebeambten en de tectives controleerden het nog overge bleven goud in de speciale trein, die vertrekkensgereed stond op de kade. Ze telden de stevige metalen dozen, om met zekerheid te weten hoeveel er vermist werden. De politie kwam te weten dat twee mannen via de loopplank een pakkist op de kade gedragen hadden, enkele uren voor de gouddiefstal ontdekt werd. Het waren twee goedgeklede he ren. Ze legden de kist in een grijze per sonenwagen en reden weg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. dr. A. Mes, waarnemend commissaris van de konin gin in Zeeland, zal vanmiddag voor het eerst na het begin van diens ziekte, een kort bezoek brengen aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die nog steeds ver pleegd wordt in het Academisch Zie kenhuis te Utrecht. De commissaris van de koningin in Zeeland is onlangs ontslagen uit de af deling voor patiënten met ademhalings moeilijkheden. Om hem zoveel moge lijk rust te geven zal hij voorlopig nog in het Academisch Ziekenhuis blijven. Mr. dr. Mes zal de commissaris stel lig op de hoogte brengen van het gro te medeleven van heel Zeeland met het verloop van zijn ziekte. Van dit mede leven wordt tijdens bijeenkomsten van de laatste tijd herhaaldelijk getuigenis afgelegd. Donderdagmiddag verzocht de minister van Maatschappelijk Werk de waarnemend commissaris nog haar bes te wensen voor een spoedig herstel aan de commissaris over te brengen. Vorige week zaterdag was jhr. mr. De Casembroot voor het eerst in staat om, de familie niet meegerekend, bezoek te ontvangen. De eerste die hem toen beterschap kwam toewensen, was mr. E. Toxopeus, minister van Binnenland se Zaken. De 50-jarige ex-sergeant van de SS, Heinrich Iilaustermeyer, is tot negen maal levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord op 9 joden, gepleegd- in het getto van Warschau. Volgens de openbare aanklager had de man „uit louter bloeddorst" geschoten. Zie uitvoerig bericht elders in ons blad. aanmerkelijk verminderde toereken baarheid op het moment van het mis drijf, die echter alleen toegeschreven werd aan haar haatgevoelens ten op zichte van haar man. Geestesstoornis sen achtte de psychiater niet aanwezig. De officier van justitie, mr. Breugom. meende, dat als men bij ieder misdrijf, dat door haat wordt ingegeven, ver minderde toerekenbaarheid gaat stel len, men de weg openstelt voor aller lei vreselijke dingen en men moet op houden met het uitoefenen van het strafrecht. In het algemeen stelde hij, dat men nooit blindelings het psychiatrisch rap port moet volgen. Men moet niet aan de leiband van de psychiater lopen doch zelfstandig oordelen en de gegevens van het rapport kritisch hanteren. De of ficier persisteerde by zjjn eis van vijf tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het psychiatrisch rapport over de kostganger J. K. schetste deze als iemand, die door zijn beperkte geest vermogens nauwelijks in staat tot oor delen is en tot het bepalen van zijn daden, en die door de omstandigheden en de invloed van de vrouw tot het misdrijf gedreven is. Mjr. Breugom verzette zich heftig tegen de veronderstelling in het rap port, dat dergelijke misdrijven alleen in een toestand van verminderde toe rekeningsvatbaarheid begaan kunnen worden. Hij meende, dat men, wanneer men daarvan overtuigd is, men ertoe moet komen de strafwet op te ruimen, maar men moet haar niet met medisch- wetenschappelijke argumenten sabote ren. De officier meende, dat deze ver dachte voor lange tijd uit de maat schappij verwijderd dient te worden. Meer dan ter beschikking stelling van de regering achtte hij daartoe een langdurige gevangenisstraf een vol doende garantie. Hij eiste 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest, gevolgd door ter beschikking stelling. In beide zaken zal de rechtbank 18 februari vonnis wijzen. (Van onze radio-t.v.-redacteur) „Ik heb op 2 februari een brief van het AVRO-bestuur gekregen waarin mij werd meegedeeld dat ik ontheven ben van mijn functie als adviseur-honorair van de gedelegeerden van het algemeen bestuur van de AVRO". Dat vertelde ons gisteren de heer Willem Vogt, er openhartig aan toevoe gend, dat het AVRO-bestuur deze stap heeft genomen op grond van het feit dat hij bij herhaling zonder overleg ar tikelen in kranten had geschreven die de AVRO schandelijk achtte. In een interview dat een verslaggever van De Volkskrant hem had afgeno men, zou de heer Vogt zich, volgens het AVRO-bestuur, zelfs beledigend hebben uitgelaten. „Mijn adviseurschap was trouwens maar een wassen neus", aldus de heer Vogt. „Goed, ik heb misschien wat te veel bittere woorden gespuid in dat interview, maar wat wil je als je merkt dat ze je alleen maar als een recalci trante patiënt beschouwen?" De heer Vogt. de man die in Neder land de radio heeft geïntroduceerd (de eerste uitzending was zijn initiatief), werd bij het 40-jarig jubileum van de AVRO tot adviseur-honorair benoemd. In 1952 werd hij al uit het bestuur weg gestemd. De AVRO-voorzitter, mr. dr. L. H. Slotemaker, zal woensdag in een pers conferentie zijn visie op de zaak geven. Pat Carlsson-Moss introduceerde tij dens een rally in Stockholm een nieu we sportwagen van de Saab-fabrie- ken, vervaardigd van fiberglas. De 60 pk motor kan de wagen een snelheid geven van 200 km/uur. De auto zal eventueel in serie worden vervaardigd en eerst worden geprobeerd op de Amerikaanse markt. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Voetbalbond is nogal verbolgen over de publicatie van een bericht dat scheidsrechter Leo Horn, die naar aan leiding van de „kattenmepperkwestie" door de hond tot 1 mei geen wedstrijd den mocht fluiten, maandagavond. In Utrecht met het bestuur van de K.N.V.B. een onderhoud zal hebben. Het is duidelijk waarover dat zal gaan. Leo Horn wil van die schorsing af. De Bentveldse textielfabrikant Leo Horn heeft zichzelf al voor dit onderhoud be nadeeld door het bericht persoonlijk aan een Amsterdams ochtendblad te geven. De K.N.V.B. is van mening dat een der gelijke handelwijze niet strookt met de „spelregels". Feit is dus wel dat Leo Horn het zich wel door deze publicatie al moeilijk heeft gemaakt. (Advertenties) grote markt 58 catharinastraat 4 breda 01600 - 34700 - 34733 vraag stalen op zicht Rechtstreeks particulier Gratis inlerieur-advies. MATHENESSESTRAAT 41, Breda Telefoon (01600) 42645 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS.

de Stem | 1965 | | pagina 1