DJ ES RAGE MET EEN PE PUNT Zo gaan we de brug over Reputatie van een merk hangt er soms van af Strauss - de impopulaire - wil weer ministerszetel Couverti in Nedei Hoogtepunt al voorbij? HUIS OF FLAT Kosten c betalen Havenarbeider stal wat los en vast zat Over de dam Tien miljoen Bonzend hart „DAGBLAD DE STEM" Hèt Dagblad J V GEEN TWIJFEL IN BONN: Oppositie tegen C.S. U. voorzitter neemt nog toe Nog eenmaal per week fruitveiling BEKENDMAKING Wordt strijd op Cyprus hervat MOC Omzetten EXPOSITIE spim (Van één onzer verslaggevers) Lang hebben handel en huisvrouw er huiverig tegenover gestaan maar ook zij zijn tenslotte overspoeld door de speldjesrage, waarmee het kind zijn wil aan de samenleving oplegt. Schoensmeer, tandpasta, wasmiddelen, chocola, sigaren, beschuit, boter, pudding, koffie of smeerkaas worden niet meer gekocht om kwaliteit of prijs. De enige eis, die men stelt, is dat er een speldje bij is. Moeder moet wel, want zij kan niet zonder speldje thuiskomen en de handel zit in hetzelfde dwangbuis, want het ontbreken van een speldje fnuikt de omzet. Het verhaal wil, dat zulk een sym pathieke sjaggeraar nu ruim een jaar geleden met een partij onverkoopbaar blik kwam te zitten. Hij liet ze ver stampen tot speldjes en vond er zo waar een argeloze koper voor, die al gauw spijt kreeg van deze aankoop. Met een beetje reclame erbij kun je er goud voor maken, had de blikkoop- man gezegd. Ten einde raad stapte de man naar een reclamebureau, die hem typogra fisch verantwoorde showkaarten be zorgde. Van dat moment af vlogen de speldjes de deur uit. Dagenlang schoo' den de kinderen samen voor zijn deur. Een van de grootste Nederlandse kof fiebranderijen dreigt de markt tijdelijk te verliezen, omdat ze (nog) niet aan de rage wil meedoen. De fabrikant van een bepaald merk chocoladepasta, die zich niet aan de speldjes wilde prik ken, verloor de slag van een aanzien lijk duurder merk, dat wél de grillen van het lagere schoolkind volgt. De schrik sloeg de directie om het hart. Zij liet adverteren, dat ook haar merk voortaan speldjes cadeau gaf. De klan dizie keerde terug, maar dit betekende een nieuwe dreun op de goodwill van dit merk, want de speldjes waren er nog niet- Het was de directie niet be kend, dat de speldjesfabrieken zo over vol zitten met opdrachten, dat een maand levertijd heel gewoon is. Wij hebben een poging gedaan om de documentaire film van deze rage terug te draaien, maar het begin levert een vaag, grijs beeld op met onduidelijke contouren. Het is met speldjes-verzame len hetzelfde als met tollen en knikke ren: wie of wat is het dat de kinderen ertoe inspireert om op die dag en dat tijdstip allemaal tegelijk te beginnen me een bepaalde bezigheid? Een nevelig pro bleem en een netelige aangelegenheid ook, omdat dit verschijnsel de hele sa menleving doortrekt. Destijds stond de plastic-industrie onder druk, omdat er honderdduizenden hoelahoeps in snel tempo moesten worden aangemaakt. Duizenden werden er verdiend, duizen den verlies geleden door handelaren die met de heupringen in hun maag bleven zitten toen de hoeprage plots afknapte. De geschiedenis herhaalt zich met de speldjes. De geijkte gelegenheidskoop lieden, die dank zij de hoela's m een auto reden en daarna weer op de fiets waren aangewezen voor karige markt- schnabbels, zijn nu weer door de speld jes in een auto gezet. Het schijnen deze mensen met hun kinderlijke naturen te zijn, die intuïtief het hart van het kind peilen. ROTTERDAM Kort na zijn arrestatie heeft de 23-jarige havenarbeider Th. M. b. uit Rotterdam tegenover de recherche bekend, schuldig te zijn geweest aan een grote serie inbraken in Amsterdam, Rotterdam, Zandvoort, Bloemendaal en Heemstede. Hij stal uit binnenschepen en winkels. In de havens van Amsterdam en Rot terdam bezocht hij de afgelopen maan den een aantal binnenvaartuigen, waar hij radio's, scheerapparaten, camera's en kleding ontvreemdde. In Rotterdam be stal hij zijn hospita en zijn vriend. Buit: grammofoonplaten en kleding. Uit de kassa's van twee winkels in de Maas stad stal de havenarbeider geld. In Zand voort, Bloemendaal en Heemstede ont vreemdde hij geld en goederen uit huizen en winkels. B. wordt er voorts ook nog van ver dacht schuldig te zijn geweest aan ver duistering van een bedrag van f 144 ten nadele van een vereniging waarvan hij de penningmeester was. De havenarbeider werd gearresteerd, nadat hij een schipper van een binnen vaartuig een gestolen bandrecorder te koop had aangeboden. B. werd drie jaar geleden veroordeeld in verband met een serie van 32 inbraken. Toen dit schaap met speldjes over de dam was, volgden er meer. Een fabri kant van een bepaald merk dure dames- (onder)goederen zat in diezelfde tijd te gen een mislukte actie aan te kijken. Hij hoorde van het speldjes-succes, be dacht een andere merknaam en deed er gratig speldjes bij. In een week tijd werd de hele vooraad uitverkocht ter wijl men voor de actie drie maanden had uitgetrokken. Schoorvoetend volgden meerfabrikanten. Happig waren ze er niet op, want de prijzen van de speld jes liggen tussen de vijf cent en een kwartje- Dit kunnen de meeste winst marges niet velen. Zo zitten we nu met het verschijnsel dat er fabrikanten zijn die met speldjes geld op hun produkt toeleggen, alleen maar om hun omzet veilig te stellan en hun kostbare ma chines draaiende te houden. Het gebeurt zelfs, dat produkten on verkocht blijven, waarbij speldjes worden gegeven. De speldjes worden door de fabrikant los bijgeleverd en goedige de taillisten geven ze uit een grote doos weg aan bedelende kinderen. Als de speldjes op zijn, blijft het produkt on verkocht liggen en draait de detaillist voor de kosten op. Om aan deze on gewenste toestand een einde te maken, worden de speldjes bij het produkt ver pakt of er zo stevig aangehecht, dat ze er niet met een speelse nagel kun nen worden af gepeuterd. In zijn speelse liefhebberijen is het kind grillig. Het is bijna niet mogelijk en daarbij te kostbaar om die grillen te volgen. Voor fabrikanten, die veel geld hebben geïnvesteerd in speldjes dan wel tobben met een dalende omzet, daagt er echter hoop. Kenners leiden dit uit bepaalde verschijnse'_n af, dat de rage ten einde loopt. Zij menen met zeker heid te kunnen zeggen, dat van de zo mer het speldje definitief uit de belang stellingssfeer van het kind zal zijn ver dwenen. Nu al daalt de interesse in „le lijke" speldjes. In het begin kon men twee lelijke speldjes ruilen tegen een mooie. Deze ruilkoers heeft zich voort durend gewijzigd en bedraagt nu één op zeven. Een fabrikant, die nu nog in wil haken op de speldjesrage moet met speldjes van minstens een kwartje voor de dag komen- Marktonderzoekers zien een verdere teruggang in deze ra ge, wanneer in de grote- vakantie de kinderen elkaar niet meer zullen opjui- nen. Nu nog beginnen met speldjes be tekent het weggooien van geld aan een zo langzamerhand onbetaalbaar gewor den actie. In de speld jesf abrieken draait men echter nog op volle toeren. In de groot ste maakt men er 250.000 in de week, tien miljoen per jaar, deels in opdracht van fabrikanten, die aan de actie mee doen, deels voor eigen rekening. Hier voor „poseerden" populaire figuren uit de wereld van sport en T.V.Anton Geesink, Sjoukje Dijkstra, Leo Horn, Coen Moulijn. Beatles, Pipo, Lassie, Ivanhoe, Swiebertje, Bromsnor, Bonan za, Stief been. De Alberti's, Anneke Grön- loh, Adamo, Blue Diamonds, Dorus, Rob de Nijs, en vele anderen- De speldjes rage heeft onder de fabrikanten een jacht teweeggebracht om de afbeeldings- DE BEATLES eerst betalen rechten. Voor dit afbeeldingsrecht wor den bedragen betaald, die variëren van duizend tot drieduizend gulden, afhan kelijk van de beroemdheid van de fi guur alswel van diens zakelijk inzicht. Voor dit bedrag werden de Beatles niet gevangen. Zij hebben in Londen een onderneming gevestigd, die zich uitsluitend bezighoudt met het ver kopen van allerlei rechten naar alle landen ter wereld. Deze Seltaeb vroeg voor de rechten in Nederland een der mate hoog bedrag, dat dit op deze beperkte markt moeilijk op te bren gen was. Geen nood, men heeft elkaar gevonden op een redelijk bedrag, ver meerderd met een aantal procenten van de omzet. Bescheidener maar even redelijk de lend m de opbrengst figureert Anton Geesink met zijn zwarte tors op een speldje. Toen bekend werd dat hij naar Tokio zou gaan, nam de heer F- van Buren, schoonzoon en rechtenverwerver van de Zeister speldjesfabrikant van Ve- luw, direct contact met Anton op. Maar Anton kon geen medewerking geven- Hij zat gevangen voor het gat van het ama teurisme, dat toen nog op bijzonder kren terige wijze werd geïnterpreteerd. Het moet dus geheel op rekening gescho ven worden van het doorzettingsvermo gen van de rechtenverwerver, dat Anton in dit opzicht toch tegen de mat ging. Hij stemde toe onder de strikte voor waarde, dat er voor zijn eventueel be slissend optreden in Tokio geen speldje de fabriek uit mocht. De fabrikant heeft het geweten. Niet alleen zat hij met een nog harder bon zend hart aan de T.V- als Antons naas te familie van Anton's succes hing zijn verkoopsucces af maar bovendien heeft hij in de beslissende Olympische week opdringende handelaren als lastige vliegen voor zijn fabriekspoort moeten wegslaan. Pas de dag na de zege van Anton kregen de handelaren hun zin. In meer dan één opzicht trouwens, want zij vroegen en kregen een tot twee gul den voor die speldjes, waarvorr de klein handelsprijs was vastgesteld op 65 cent, Men zou dit als een schromelijke over drijving van de prijs moeten laken, wa re het niet dat in dit soort gelegenheids- handel dit verschijnsel gezien moet wor den als een compensatie voor de ver liezen, die men lijdt op speldjes, die als gevolg van Antons succes onver kocht blijven. Er zijn fabrieken, waar de speldjes volautomatisch uit de machines rollen 120 per minuut, waarna ze met de band met lak worden ingekleurd en worden gesoldeerd op de pinnen, die door een Duitse toeleveringsindustrie worden geleverd ook al met ver traging vanwege de rage. Dit lakken en solderen gebeurt door thuiswerkers waarvan sommige fabrieken er 75 tot 100 hebben voor gemiddeld drie gul den per uur. Geen fabriek kan zijn bedryf uitbreiden en inrichten voor een rage. En aan werkwillige thuis werkers is er geen gebrek. Heel de dag door verschijnen ze aan de fa briekspoort. Als de marktonderzoekers gelijk heb ben, zal de rage luwen en stuk klappen als een te vol geblazen ballon, waarin met een speldje wordt geprikt. Dan zullen unieke speljes op de ruilbeurs geen 25 gulden meer doen zoals vorige week in Amsterdam. Dan zullen handel en huisvrouw weer op prijs en kwaliteit gaan letten. Intussen houden de markt onderzoekers een natte vinger in de wind om te voelen wat de volgende rage zal zijn. SITUATIE 'JSSELMONDEPLEIN v. brienenoordbrug ALLEEN SNELVERKEER - i IT Dordrecht (Van een onzer redacteuren) JJoe gaan we de Van Brienen- oordbrug over? U kunt zich op dit tochtje voorbereiden door uw route op bovenstaande kaart uit te stippelen. Op de beide on derstaande kaartjes kunt u zich alvast vertrouwd maken met de borden die u gebieden voor te sorteren. Als u nu even de moei te neemt, helpt u straks mee aan een vlotte verkeersafwikkeling en voorkomt u misschien onge lukken. Want als u niet weet hoe het moet, gaaf u weifelen en daar kunnen brokken van ko men. Rijen meisjes en jongens lakken de kleur in de speldjes of solderen de pinnen eraan. MüNCHEN Begin april wordt in München de jaarvergadering gehouden van de Christelijk So ciale Unie, de Beierse zusterpartij van dr. Adenauers Christelijk De mocratische Unie, waarmee zij sinds het bestaan van de Bonds republiek in Bonn de regering heeft gevormd. Ondanks alle geruchten, kan met ze kerheid worden gezegd, dat Franz-Jo- seph Strauss wederom voorzitter van de C-S.U. zal worden. Wat niet wegneemt, dat ook in de partij en daarbuiten in Beieren de oppositie toeneemt tegen de man, die nog altijd gele als de impo- pulairste Duitse politicus. De nieuwbenoemde secretaris-gene raal van de C.S.U., Anton Jaumann Strauss' „intimus Zimmermann" werd gewipt maakte inmiddels voor de partij aanspraak op een ministerszetel voor Strauss in de regering in Bonn, wanneer de C.D.U. en de C.S.U. in sep tember wederom de verkiezingen zouden winnen. Vooropgesteld, dat Strauss een portefeuille wil hebben. In publieke verklaringen heeft Strauss tot dusverre altijd weer bestreden, dat hij alweer ministeriële ambities heeft. Iedereen betwijfeld echter of Strauss nog veel langer bereid zal blijven om een schaduwbestaan te voeren. Men spreekt er over, dat Strauss eventueel op een weinig geëxponeerde post zijn ministeriële comeback in Bonn zou kunnen vieren, b.v. aan de portefeuille van bevordering der wetenschappen. Dat is precies dezelfde portefeuille, die hij jaren geleden het allereerst overnam. Toen heette dit ressort echter nog het ministerie voor atoomzaken en werd 't beheerd door prof. Siegfried Balke. Van atoomzaken stapte Strauss over naar defensie, waar hij einde 1962 zijn poli tieke nek brak over de „Spiegel''-affaire, d-w.z. de door hem gelaste arrestatie in Spanje van de waarnemend hoofd redacteur van het Hamburgse nieuws- weekblad Conrad Ahlers. Verder over de manier waarop hij het Westduitse parle ment onjuiste inlichtingen gaf over zijn rol in de „Spiegel''-arrestaties. Op het allerlaatste ogenblik moest de toenma lige bondskanselier dr. Adenauer nog zijn laatste regering reorganiseren. Strauss verdween en dr. Kai-Uwe von Hassel nam de portefeuille van defensie van hem over. (Van onze correspondent) KAPELLE Met ingang van de ko mende week wordt bij de veiling het aantal veilingdagen van fruit ingekrom pen tot een per week. Er zal dan enkel nog worden geveild op donderdagmiddag steeds om 1 uur. Door deze beperking van het aantal veilingdagen wordt be reikt, dat er voor de handel steeds 'n vol doende kwantum fruit te koop is. Voor heen bleef de wekelijkse fruitveiling steeds op woensdag, maar omdat op die dag o.m. de sinaasappelveiling in Rotter dam wordt gehouden is thans besloten over te gaan op de donderdag. Het bestuur van de R.K. Tuinbouwvereniging „St. Martinus" te Schijf zal onder bonafide vervoerders trachten AAN TE BESTEDEN het vervoer van de tuinbouwproducten vanaf de laadplaatsen te Schijf naar de Coop. Veilingvereni ging „Oudenbosch en Omstreken" G. A. te Ouden bosch, voor een tijdvak van vier maanden, vanaf 1 juni t.m. 30 september 1965. Inlichtingen aangaande de voorwaarden voor het vervoer kunnen worden ingewonnen bij de voorzit ter dhr. M. Vergouwen, Scherpenbergsebaan 22 te Schijf. De inschrijvingen, welke per moeten geschieden, moeten uiterlijk 15 februari voor 18 uur n.m. zijn ingeleverd bij genoemde voorzitter. Later binnen gekomen inschrijvingen worden niet meer behan deld. HET BESTUUR, M. VERGOUWEN, voorzitter Amerikaanse firma zoekt voor één van haar em ployés en zijn gezin (1 kind) voor tijdelijk te huur: met c.v. (eventueel gemeubileerd). Uitsluitend Breda en omgeving. Brieven onder no. S 28607-oo, bureau van dit blad. NE WYORK Cyprus heeft een brief aan secretaris-generaal Thant ëe' stuurd, waarin verzocht wordt om een volledig onderzoek door de V.N. naal Turkse voorbereidingen om de strijd op Cyprus te hervatten. In de Cypriotische brief wordt beweerd dat Turkije clan destien wapens blijft sturen naar de Turks-Cypriotische rebellen, die zich op nieuwe aanvallen voorbereiden. (Van onze fit BREDA - De popula depotfracties en aandel en neemt stormenderha twee frappante voorbee citeit, die daarop wijze avonds slechts in de beu te kijken om te zien hc het publiek voor dit soo Enerzijds is dit het gevi die het aan een groter c maakt zich te interessera en met name voor dee Maar, op nog een andere wi thans mogelijk gemaakt om van de talrijke vormen van schappijen, die zelf haar mi aantal aandelen. Blijkens in de laatste tijd| buitengewoon interessante gegevens van de afdeling tions" van de Vereniging v., fectenhandei te Amsterdam handel in participaties, depo aasdelen in beleggingsmal is de handel in deze vaarc toegenomen, dat zij de omz aandelen, die van oudsher polie hadden, in de handel il gend kapitaal, naar de kroo) zelfs beginnen te overtreffe wij, dat, na de nominale w kend, de omzetten in de as, het Rotterdamsche Beleggin tium, het Robeco, verreweg beleggingsmaatschappij in in 1964 ter beurze niet min bedragen dan ruim f 67 mil 1,343.000 stuks van f 50 nJ Dit is voor alle beleggings pijen de gebruikelijke coupujj wil zeggen wordt duidelijh men ziet, dat dit bedrag ven overtreft van Philips, de Uni I Kon. Petroleum, om nog mi spreken van de ACU en de delen. De nominale omzet i Philips bedroeg n.l. „slechts' joen in 1964, die in Kon. Olie 1 en die in Unilever f 24 milj Nu zeggen de omzetten ns male bedragen niet veel reëel omgëkette bedragen, ora] het koerspeil, waartegen wordt, afhangt, welke bedraj de handel zijn gemoeid. W< voor de omzetten de effectie' als maatstaf aanneemt, dan globaal genomen tot dezelfdi n.l. dat de handel in aand' grote beleggingsmaatscha: beurze meer om het lijf he> in de grote internationale foi onder volgen enkele vergelij staving van deze stelling. De omzetten in de 5 grote N aandelen in beleggingsmaai waren als volgt: (omz Robeco f Interunie f Vereenigd bezit van 1894 f Ned. fondsen Mij. „Nefo" f Unitas f Totaal 1964 f Totaal 1963 f Ter vergelijking diene, dat in aandelen in internationale enkele van de voornaamste b se waarden ais volgt was: (omz. Koninklijke Petroleum f Philips, g.b. f Unilever f Alg. Kunstzijde Unie f Expl. Mij. Scheveningen f Kon- Ned. Hoogovens n.r.c. f Kon. Zout-Ketjen, n.r.c. f Amst.-Rotterdam Bank 1 Nat.-Ned., cert. f Dordtsche petroleum Mij f Zwanenberg-Organon f Buëhrmann-Tetterode f Alg. Bank Nederland f Scholten Foxhol 1 Van Gelder Zn. f Totaal 1964-1-10 f l1 Zoals men ziet begint de aandelen in beleggingsmijen. UTRECHT Op de inti voorjaarsbeurs die van 8 tot maart in Utrecht wordt gehoiD seren ook de Nederlandse bet couvertartikelen (metalen tafe keukengerei en hotelzilver) p Een van deze bedrijven beho grootste Europese firma's branche. De Nederlandse couvertindi in 1912 is ontstaan, wordt getyf een regelmatige groei. De om: vier bedrijven steeg bijvoörbee miljoen gulden in 1950 tot 26 in 1961 en 31,5 miljoen guide Van deze omzet wordt ongi vierde deel geëxporteerd, voi naar EEG-landen. Nederland importeert ook vei goederen, maar uit de veel hi zen die het buitenland voor on messen en lepels wil betaler voor de hunne, blijkt ook e« rijk verschil in kwaliteit. Zo i land in de periode januari van het vorige jaar ruim 301 tafelmessen met vast lemme w?2rde van 2,4 miljoen guide zelfde tijdvak werden 148.600 aerlandse tafelmessen uitgev 2,1 miljoen gulden. Hetgeen e: komt, dat de Nederlandse rr dozijn bijna tweemaal zoveel de buitenlandse. In dezelfd* w-erden 441 ton lepels en vor

de Stem | 1965 | | pagina 16