Brussel biedt wel een huis maar geen „thuis" Matrozen willen betere uniformen Nederland vergroot produktie cement Britse kapiteins zoeken eerherstel voor collega Bevolking is niet gastvrij |)c (iaullc stuurt nok lintje terug Tijd werk! mee Marineafdeling Den Helder: Kosygin naar Rood China BINNENHOF „Academische" achterstand katholieken wordt minder LEEUWEN AAN TAFEL EUROPESE AMBTENAREN: GOEDBETAALDE BALLINGEN Luchtmacht op cle bres voor veilig verkeer Gering verband longkan ker- lucht onreine Met mes stekende verloofde hoort vier jaar eisen DERDE FABRIEK BIJ ROTTERDAM: Weer aap dood na huidziekte Weer arrestaties in Rotterdamse havenfraude Naar 3 miljoen ton per jaar Ai I R°ND |gi|| HET Concentratie op geestes wetenschappen Titanic-ramp blameerde Lord BURGEMEESTERS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 PARIJS President De Gaulle zal een onderscheiding, die hij sep- tember verleden jaar bij /bin bezoek aan Ecuador heeft ontvangen, terug sturen naar Quito, omdat de regeren de junta een Franse onderscheiding heeft teruggezonden- omdat deze „niet hoog genoeg" zou zijn. De moeilijkheden zijn ontstaan omdat één hooggeplaatste Ecuado- riaanse fui fienaris, wiens identiteit niet is be! uitgemaakt, geen onder scheiding Mees toen deze weiden overhandigd aan verschillende lunc- tionarissen. De regering van Ecuador schijnt van mening te zijn dat de Franse onderscheiding, het groot kruis in de ..Légion d'honneur". aan alle vier leden van de regerende junta had moeten worden toegekend. De Gaulle had echter besloten alleen de voorzitter van de junta, vice- admiraal Ramon Castro Gijon, te on derscheiden. Het groot-officierskruis werd toe gekend aan de andere leden van de junta. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris W. den Toom van Defensie (Luchtmacht) heeft alle leden van de luchtmacht in een open brief opgeroepen een voorbeeld te zijn in het verkeer. ,,U weet. dat een goed voorbeeld in de regel goed wordt ge volgd. Laat de Koninklijke Luchtmacht daarom zowel in als buiten de dienst in zijn geheel voorgaan in dit goede voor beeld. Het is niet alleen de kleine moei te maar vooral de vele kostbare mensen levens waard", zo schrijft de staatssecre taris. Hij meent dat de werkelijke oorzaak van de vele ongevallen en verkeersop stoppingen te vinden is in het gebrek bij tal van automobilisten aan verkeersdis- cipline en aan respect tegenover andere w: gebruikers. AMSTERDAM Vier deskundigen hebben naar aanleiding van de opvat ting. dat luchtverontreiniging bijdraagt tot het ontstaan van longkanker en chronische bronchitis een onderzoek in gesteld naar de sterfte door deze ziekten in Rotterdam en Amsterdam en een vergelijking getrokken met de agrari sche provincies Friesland. Groningen, Zeeland en Drente en de mijnprovincie Limburg. De deskundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat luchtverontreiniging ten ten hoogste een ondergeschikte rol speelt bij het ontstaan van longkanker. De toeneming van de sterfte aan chro nische bronchitis bij mannen in de twee grote steden sinds 1950 een ver schijnsel, dat zich niet in de andere ge bieden heeft voorgedaan is volgens de onderzoekers niet zonder meer te verklaren, maar houdt mogelijk verband met de kwaliteit van de lucht in de steden. Gebleken is, dat er bij mannen in de periode 1950 - 1962 overal een belang rijke toename van de sterfte aan long kanker is geweest, maar dat de fre quentie van longkanker onder mannen in de vier agrarische provincies veel la ger ligt dan in de twee steden. Aan het einde van de periode 1960 - 1962 was de longkankersterfte bij mannen in de twee grote steden ongeveer twee maal zo hoog als in de agrarische provincies en in Limburg ca 1,5 maal zo hoog. Het verschil in longkankersterfte tus sen de twee geslachten is in 1951 - 1961 overal verder toegenomen. On'der de be volking van Rotterdam en Amsterdam overleden in 1961 ongeveer vijftien maal zoveel mannen aan longkanker als vrouwen. Vergelijking van de trends bij vrouwen geeft niet de indruk, dat het leven in de stedelijke milieus op zich zelf een belangrijke bijdrage levert tot het ontstaan van longkanker. De onderzoekers schrijven de toene ming van longkankersterfte uitsluitend aan het roken van sigaretten toe. BRUSSEL Brussel bouwt. Gaandeweg komt er een „skyline" tot stand met Amerikaanse allu res. Meer dan één van die gebou wen herbergt Europese instellin gen. Want de oude residentiestad van het Koninkrijk der Verenigde Nederlanden, thans voorlopig van de Gemeenschappelijke Markt en van Euratom, laat werkelijk niets onbeproefd om te worden uitge roepen tot officiële en permanente hoofdstad van Europa. De infra structuurwerken werden aangevat in 1956 en de voltooiing ervan is nog niet in zicht. Zal de stoute droom van de Belgische regering en van het Brusselse stadsma gistraat in vervulling gaan? Europa is nop maar in wording. Het eventuele toetreden van Groot-Brittannië tot de Euromarkt, van andere landen der z.g. Vrijhandelszone, en eventueel nog van andere mogendheden, zou de geografi sche ligging van Brussel wel eens te exentrisch kunnen maken, opdat uit die hoofde haar kandidatuur nog langer ver dedigbaar zou zijn. Men weet ook, dat er nog andere steden binnen dc gren zen van „De Zes'' hun kandidatuur als Europese hoofdstad staande hbuden: Luxemburg, thans zetel van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, laat .historische' argumenten gelden, Straats burg, zetel van het Europese parlement, beroept zich op de functie van „brug" tussen Fransen en Duitsers, twee belang rijke partners van de Euromarkt; Parijs is niet slechts een commandopost in de Westerse Verdedigingsorganisatie, maar gaat bovendien prat op haar faam van wereldstad; ook Nice en Milaan koeste ren enige ambitie en er werd zelfs voor gesteld 'n totaal nieuwe Europese hoofd- Voortgaande op de huidige gegevens zijn de kansen van ^Brussel veruit het gunstigst, en de hele bouwpolitiek van de openbare besturen in de Belgische hoofdstad is gebaseerd op die Euro-hy pothese. De tijd werkt ook in het voor deel van Brussel. Daar wordt het Euro pese apparaat op- en uitgebouwd, en stad te bouwen in de dunbevolkte streek zuidelijk van de Nederlands-Limburgse grens. een eventuele verplaatsing ervan zou op de duur zoveel strubbelingen met zich meebrengen, dat men van dit avon tuur ook al om praktische redenen zou afzien. Het merendeel van de Europese ambte naren woont in de Brusselse agglo meratie, de raad van ministers ver gadert er, de grote beslissingen van de jongste jaren o.m. het graanak- koord, - werden te Brussel getroffen. Brussel is van lieverlede een begrip geworden met Europese draagwijdte. Er is zelfs sprake van, de zetel van de EGKS uit Luxemburg naar Brus sel over te brengen, en het zou niet zo gek zijn dat het Europese parle ment vergadert*in dezelfde stad waar ook de Europese raad van ministers bijeenkomt. Maar hoe leeft, in dit Brussel dat rusteloos bouwt en zijn Europese ambi ties met alle middelen kracht bijzet, de mens die het Euro-apparaat laat functioneren, de ambtenaar in dienst van de E.E.G. of van Euratom? Vin den zij in Brussel wat zij ervan ver langen? Prima huisvesting, comfort, studiegelegenheid voor hun kinderen, ont spanning, gastvrijheid? Voelen de Ne derlandse, Duitse, Franse, Italiaanse en andere ambtenaren zich „thuis" te Brussel, of is hun zending in de Bel gische hoofdstad een soort ballingschap waaraan ze zich slechts onderwerpen omdat er zulke hoge salarissen aan vastzitten? De Europese instellingen te Brussel heb ben iets minder dan drieduizend ambte naren in dienst: 756 Belgen, 719 Duit sers. 584 Fransen, 577 Italianen, 260 Ne derlanders en 87 Luxemburgers. Naast deze kaders is er nog een veertigtal bedienden van andere nationaliteiten, vooral Engelse en Spaanse vertalers. Het vinden van een behoorlijke huis vesting was gewoonlijk voor de buiten landers geen probleem. Er is voldoende keuze. Weliswaar zijn de huurprijzen vrij hoog, maar het niveau der Euro salarissen is daarop berekend. Evenmin zijn er problemen inzake bevoorrading. De winkelzaken van Brussel kunnen wed ijveren met de beste ter wereld. Ook de verbindingen tussen Brussel en de centra van de partner-landen per vlieg tuig of per trein zijn talrijk en snel. Desondanks zijn er wel enige knelpun ten. Het onderwijs van de kinderen der Euro-ambtenaren is er één van. Ze ker, er is In het Brusselse een Euro pese school, maar ze is overbevolkt. De ouders geven de voorkeur aan on derwijs in het vaderland. Brussel heeft middelbaar onderwijs in het Duits en het Italiaans, er is een Frans Lyceum, doch dan komt de universiteit, cn op een paar uitzonderingen na wordt die bezocht in het eigen land, hetzij om re denen van taalkundige aard (voor Italia- sen en Duitsers), hetzij omdat de diplo ma's van Belgische universiteiten op en kele uitzonderingen na niet officieel door andere landen worden erkend. Om voor bereid te zijn op het universitair onder wijs in eigen land, worden ook veel kin deren van Euro-ambtenaren naar secun daire scholen in het vaderland gezon den. Een ander knelpunt is het klimaat van Brussel. Voor Franse en Italiaanse zuiderlingen heeft dat klimaat ook wel te maken met het weer, maar allen bedoelen er ook mee: het menselijke klimaat. De leefsfeer. Brussel heeft fraaie lanen, rijke winkels, tal van ca barets, bioscopen met de nieuwste films, er is een uiteenlopende keuze in schouw spelen, muziekuitvoeringen, tentoonstel lingen, er heerst een vrij intens cultu reel leven waaraan Nederlanders, Fran sen en Luxemburgers volop kunnen deel nemen. Dat is echter te weinig om zich echt thuis te kunnen voelen. De Europese ambtenaren vinden Brussel een kille, on gastvrije stad. Ze slagen er nauwelijks in, zich in de Belgische hoofdstad vrien den te maken die hen af en toe eens uitnodigen op 'n gezellig avondje. Prach tige administratiegebouwen worden voor hen opgetrokken met brede poorten, maar de deuren der Brusselse huizen blijven voor hen gesloten. Er ontstaat geen vriendschap en geen vertrouwe lijkheid. Daarom voelen de Eu ro-ambtenaren zich een tikkeltje vereen zaamd en zoeken ze wat gezelligheid onder elkaar: de Fransen bij de Fran sen, de Nederlanders bij de Nederlan ders enzovoorts. De Brusselse overheden zijn zich wel bewust van deze tekortkoming, maar zij kunnen de inwoners van de Belgische hoofdstad nu eenmaal niet tot gastvrij heid dwingen. (Van onze correspondent) DEN HELDER De afdeling Den Helder van de vereniging voor beroeps schepelingen bij de zeemacht heeft ter behandeling op de jaarvergadering die omstreeks juni wordt gehouden, een voorstel ingediend bij het hoofdbestuur om het matrozenuniform te vervangen door een uniform zoals dat thans door onderofficieren en officieren wordt ge dragen- Als het voorstel wordt aange nomen. betekent het dat de braniekraag, het baaien hemd, de geknoopte zwarte das en de borstlap uit de marine zullen verdwijnen. Daarmee zou esn einde zijn gekomen aan een traditie van eeuwen. Vroeger bonden de matrozen hun lange haar in de nek bijeen tot een staartje om dit ook te laten dienen om sabel slagen af te weren maakten ze dit staartje hard met pek ter bescherming van het uniform werd toen de branie kraag ingevoerd. Vooral bij oudere ma trozen is het dragen van het matrozen- uniform een zaak die nogal veel kritiek heeft opgeleverd. Tot voor enkele jaren moesten bv korporaals-schoenmaker en korporaals-barbier tot hun' 45ste jaar in het matrozenuniform lopen, omdat de marine voor deze dienstvakken geen hogere rangen kent. De korporaals met meer clan zes dienstjaren hebben echter sinds enkele jaren toestemming het on derofficiersuniform te drages. De afde ling Den Helder verwacht niet dat de marineleiding erg enthousiast zal zijn over het voorstel. De matrozen hebben DEN HAAG Vier jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest heeft de procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag gisteren geëist tegen de dertigjarige F. B. uit Amsterdam, die een meisje in Delft zo ernstig met een mes had gestoken, dat ze enige tijd in levensgevaar heeft verkeerd. Hij was met het meisje verloofd. B. ontdekte echter dat zij hem met een ander bedroog. Later hoorde hij dat ze met die man zou trouwen. Tijdens een ruzie bracht hij haar enkele steken toe. De rechtbank had de man veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Van dit vonnis was de offi cier van justitie, die vier jaar had ge- eist. in hoger beroep gegaan. De man ontkende de bedoeling te hebben gehad het meisje te doden. Hij had haar slechts wat schrammen wil len toebrengen, zei hij. De procureur-generaal wilde het slachtoffer niet helemaal van schuld vrijpleiten, maar hij achtte de door de rechtbank opgelegde straf te licht. Op 19 februari zal het hof arrest wij zen. echter weinig oog voor de traditie, zij hebben het meer op hun portemonnee waaruit het matrozenuniform moet wor den bekostigd. Bij bevordering na zes jaar als korporaal te hebben gediend zijn het baaien hemd, de borstlap en de zwarte muts waardeloos geworden. Premier A. Kosygin van de Sov- jet-Uniedie gistermorgen in Pe king is aangekomen, bij het ver trek van het vliegveld van Mos kou. Hij is hier in gezelschap van: v.l.n.r. N. Podgorny, L. Brezhnev, premier Kosygin zelj en D. Polianski. ROTTERDAM De geheimzinnige huidziekte in de diergaarde Blijdorp, die al eerder in het apen-huis enige slachtoffers eiste, heeft de kop weer opgestoken. Vrijdagmorgen overleed „Adriaan", de oudste mannelijke orang oetang van de diergaarde. Hij werd in 1951 geïmporteerd en men schat, dat hij dertig jaar oud is geworden. Bij de overige oerang oetans hebben zich nog geen ziekte-verschijnselen voorgedaan. Gezien echter de gevolgen van de eer ste uitbarsting van de infectieziekte, is de toestand niet ongevaarlijk. ROTTERDAM De arrestaties in de zaak van de Rotterdamse havenfraude volgen elkaar in snel tempo op. Gisteren arresteerde de recherche van de Maas- stedelijke rivierpolitie de 29-jarige ex- loodscontroleur B. P. B. en de 46-jarige loodscontroleur F. L., beiden, uit Rot terdam. Zij waren, evenals het tweetal dat donderdag werd gearresteerd, perso neelsleden van de n.v. Globus scheep vaart-expeditie en controle-maatschappij Zij worden verdacht van het noteren van onjuiste maten en gewichten op inla- dingsformulieren. Er zijn nu in totaal 21 arrestaties verricht. Het einde van de serie aanhoudingen lijkt nog niet in zicht. (Advertentie) DE WESTDUITSE regering zal zich niet verzetten tegen verlenging van de verjaringstermijn voor oorlogsmisda den, wanneer het parlement zich op 10 maart daarvoor uitspreekt. De menin gen in de politieke partijen zijn echter nogal verdeeld. UTRECHT Vrijwel alle landen heb ben cementhongcr. Dat blijkt uit de wereldcijfers. In 1950 bedroeg de totale produktie „slechts" 133 miljoen ton, in 1962 ruim 362 miljoen ton. In 12 jaar tijds dus bijna een verdrievoudiging. De „honger" is in Nederland beslist niet het grootst. Op de wereldlijst voor het cementverbruik (berekend per hoofd van de bevolking) staan we op de een na onderste plaats. De rode lantaarn draagt Engeland. Zwitserland, dat enorm veel cement nodig heeft voor het bou wen van stuwdammen en waterkracht- werken, voert de wereldcementlijst aan. Op de bouwbeurs, die van 8 tot en met 16 maart, gelijk met de voorjaarsbeurs in Utrecht wordt gehouden, zal de Ne derlandse cementindustrie ook vertegen woordigd zijn. De hele cement- en cementverwerkende industrie telt rond 17.000 werknemers en de omzet bedraagt thans ongeveer 500 miljoen gulden per jaar. De cementproduktie in ons land is een aangelegenheid van twee bedrijven: de ENCI in Maastricht en de Cemij in IJmuiden. Tezamen produceerden ze in 1958 nog 1,3 miljoen ton cement, maar in 1963 2,1 miljoen ton. Vooral de produktie van Hoogovencement neemt snel toe. De produktiemogelijkheden breiden zich zowel bij de ENCI als bij de Cemij voort durend uit. Dat is hard nodig, want in 1962 moest nog 1,4 miljoen ton uit hgt buitenland komen. Volgens de voor lopige cijfers bedroeg de import in 1964 zelfs 1,6 miljoen ton. De bouwnijverheid neemt rond 40 pro cent van de beschikbare hoeveelheid cement af, de betonwarenindustrie rond 30 procent, weg- en waterbouw zo'n 12 procent en de resterende 18 procent wordt voor verschillende doeleinden benut, meestal verband houdende met het bouwvak. Verbetering is te voorzien als de derde cementfabriek bij Rotterdam klaar is. Het is een gemeenschappelijk project van ENCl en Cemij. De fabriek zal een begincapaciteit van rond 300.000 ton Hoogovencement per jaar hebben. Het produktievermogen van de nieuwe fabriek kan worden opgevoerd tot een miljoen ton per jaar, zodat over enkele jaren de Nederlandse cementproduktie de drie miljoen ton per jaar zal over schrijden. r Notitiesi-v (Van een onzer verslaggevers) BREDA De katholieken, die naast de gereformeerden, in 1930 relatief de minste academici telden, hebben deze achterstand in de periode tot 1960 aanmerkelijk ingelopen. Waren er in 1930 nog slechts 28 per 10.000 katholieken academisch gevormd, in 1960 waren dit er reeds 74. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over academisch gevormden van 30 jaar en ouder uit de algemene volks telling 1960. In absolute aantallen waren er in 1930 3219 katholieke academici, waarbij 143 vrouwen. In 194" was dat opgelopen tot 7819, waarvan 787 vrouwen en in 1960 14.640, waarvan 1407 vrouwen. Hierbij zijn niet gerekend de theolo gen omdat, aldus het C.B.S., in 1930 en 1947 de r.-k. priesters met alleen een groot-seminarie-opleiding, niet als aca demici zijn geteld. Een gevolg is hier van natuurlijk, dat voor de godsdienstige richtingen, die relatief veel theologen tellen, door het elimineren van deze groepering, de aantallen academici aan merkelijk worden verminderd. Opgemerkt wordt dat met name de zielzorgers en kloosterlingen, die het me- ■endeel van de theologen uitmaken, niet n alle opzichten vergelijkbaar zijn met de overige academisch gevormden. De meesten van hen hebben de studie op het kandidaatsniveau afgesloten. Hoe belangrijk dil aantal theologen voor het totaal is. blijkt uit de analyse van 1960. Toen waren er 13.233 manne lijke katholieke academici. Mét de theo logen waren dat er 21.234! Het precen- tage rooms-katholieken steeg in de pe riode 19301960 van 15 tot 23 procent. Het C.B.S. wijst er op, dat de stij gende tendens van het katholieke aandeel geen veranderingen heeft te weeggebracht in de reeds in 1930 en 1947 bestaande ongelijkmatige ver deling van de katholieken over de diverse studierichtingen, nl. een con centratie in de geesteswetenschap pen (letteren) en maatschappijweten schappen (rechtsgeleerdheid), in 1947 ook economie en sociologie, In de afgelopen dertig jaar is dit nog eerder sterker dan zwakker geworden, zodat kan worden gesproken van een stabiel patroon. Opvallend genoeg heeft het ongekeer de zich voorgedaan bij de onkerkelijken, die zich concentreerden op de exacte wetenschappen, met name wiskunde, na tuurwetenschappen en techniek. De groep „niet-kerkelijke gezindte" had in 1947 per tienduizend personen 204 academisch gevormden. In 1930 waren dat er 172. Merkwaardig is dat het hoogste aantal is te vinden bij de remonstranten met niet minder dan 1157 of in absoluut aan tal 2858. De Nederlands-hervormden stegen van 40 in 1930 maar 88 per 10.000 in 1960. In totaal hadden zij in 1960 15.265 academi ci van 30 jaar en ouder. Bij hen blijkt een relatief sterke oriëntatie te bestaan op geneeskunde, tandheelkunde, dierge neeskunde en landbouwkunde, tegenover een zwakke oriëntatie op de letteren. Het totaal aantal academici in Neder land steeg van 62 in 1930 naar 92 in 1947 en 116 in 1960 per tienduizend. KAMPALA De vereniging tot ontwikkeling- van het wildlcven in Oeganda heeft toeristen, die in een tentenkamp in het nationale park Marchison Falls van de jungle wil den genieten, de schrik op het lijf gejaagd. Op een avond kregen enkele toeris ten waar voor hun geld toen een troep van 12 leeuwen het kamp bin nentrok. De van angst bevende toe risten konden vanuit hun tenten zien, dat de leeuwen rustig rond het door hen verlaten vuur lagen en allengs de stoelen gingen proberen. De stoelen waren kennelijk niet com fortabel genoeg en de dieren be proefden met- weinig succes de stoe len op hun eetbaarheid. Na deze nieuwe teleurstelling wendden de leeuwen zich tot de tafel en ont dekten dat het tafelkleed zo niet eetbaar, dan toch uiterst geschikt was voor touwtrekken zolang het hield. De beesten verdwenen tenslotte in het struikgewas, één van de stoelen met zich meevoerend. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis. LONDEN De Britse scheepskapi teins hebben vrijdag een nieuwe actie ingeluid om een vroegere, inmiddels ge storven, collega, wie destijds verweten werd niets gedaan te hebben om de op varenden van het zinkende passagiers schip Titanic te hulp te komen, van elke blaam gezuiverd te krijgen. De „Mer cantile Marine Service Association", de organisatie van Britse kapiteins, ver zoekt in een petitie aan het Britse mi nisterie van handel om een nieuw on derzoek in de zaak van kapitein Stanley Lord, die volgens haar het slachtoffer is geweest van een rechterlijke dwaling. Kapitein Lord die drie jaar geleden op 84-jarige leeftijd overleed was gezagvoerder van het 6223 ton metende passagiersschip „Californian", toen de Titanic, Engelands nieuwste schip dat naar men zei niet kon zinken, in de nacht van de 15e april 1912 op de Atlan tische Oceaan verging na op een ijsberg te. zijn gelopen, op zijn eerste reis naar New York. Zowel in Groot-Brittannië als in de Verenigde Staten, werd na een openbaar onderzoek verklaard dat ka pitein Lord, toen 35 jaar, vele van de 1500 omgekomen passagiers en beman ningsleden had kunnen redden, wanneer hij zijn schip snel naar de plaats van met pension ging. de ramp had laten stomen. Gezegd werd, dat de „Californian" zich slechts acht tot tien mijl van de zinkende Titanic in kalm water bevond. Lord heeft daar tegen steeds geprotesteerd. Volgens hem lag zijn schip op minstens negentien en mogelijk zelfs dertig mijl afstand en wist men aan boord niets van het drama dat zich elders op zee afspeelde. Daar hij het officiële onderzoek slechts als getuige bijwoonde, kon kapitein Lord niet tegen de uitspraak in beroep gaan. Jarenlang heeft kapitein Lord gevoch ten om zijn naam gezuiverd te krijgen echter tevergeefs. In 1958 toen hij al lang gepensioneerd was wendde hij zich tot zijn vakorganisatie om hulj*. Sindsdien heeft de secretaris-generaal van deze organisatie, Leslie Harrison, bewijsmateriaal verzameld om aan te kunnen tonen, dat er inderdaad sprake is geweest van een rechterlijke dwaling Het bestuur van de MMSA vraagt de minister van handel, Douglas Jay, dat deel van het officiële onderzoek dat betrekking heeft op Lord aan een nieuwe beschouwing te onderwerpen. Ondanks de'op hem geworpen blaam is kapitein Lord op zee gebleven, tot hij (Van onze parlementaire redacteur P. v. d. Sanden) DEN HAAG Het is met de benoe ming van burgemeesters vaak een vreemde zaak. Iedereen weet welke gemeente wanneer vacant komt en zodra deze datum in zicht is begint het speculeren naaf de mogelijke kan- didaat, die door de koningin, op voor dracht van de minister van Binnen landse Zakengehoord de commissa ris van de koningin in de betrokken provincie zou kunnen worden be noemd. Er zijn voor de burgemeesters benoemingen een aantal maatstaven, In de eerste plaats de politieke en op de tweede de godsdienstige. Die zijn beslissend, wanneer de geschikt heid van de kandidaten geen duide lijke voorkeur zou aangeven. Maar juist die politieke kleur maakt de zaak zo moeilijk, omdat men met de vin ger op bepaalde cijfers wijzend zou kunnen aantonen, dat een zekere groepering in het jongste verleden te veel en een andere te weinig burge meesters heeft mogen leveren. Het ka binet heeft kennelijk voor wat de pro vincie Zuid-Holland betreft, van het gezeur af willen zijn. door een pakket te maken van alle beschikbare Junc ties, inclusief het voorzitterschap van de binnenkort te kiezen eerste Rijn- mondraad. Zolang daarbij, los gezien van de deskundigheid dus, de verdelende rechtvaardigheid wordt betracht, is er geen enkel bezwaar. Maar er zijn natuurlijk meer burgemeesters te be noemen. Er komen ook vacatures in Groningen en Friesland, in Brabant en Limburg. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft het kabinet bij de beslis singen, nu voor Zuid-Holland geno men, ook rekening gehouden met de landelijke situatieDat heeft voor de KVP het verlies opgeleverd van het burgemeesterschap van Schiedam, waarvoor geen andere stad in de plaats is gekomen, of zal komen. Wèl krijgt de KVP het voorzitter schap van de Rijnmondraad. Een be langrijke functie, die wel eens zou kunnen staan of vallen met de per soon, die haar gaat bekledenVoorlo pig schijnt de huidige burgemeester van Tilburg, mr. Becht bij onder scheidende kabinetsformaties ook vaak voor liet ministerschap van bin nenlandse zaken genoemd de beste papieren te hebben. Tenminste als hij zelf Tilburg wil prijsgeven. Het is in het katholieke kamp de laatste jaren gelukkig wat minder geworden met het bedanken voor openbare functies. Het schijnt dat nu de P.v.d.A. er last Kan gaat krijgen. De heer J. j. Berger, lid van de Tweede Kamer heeft tenminste officieel bedankt voor het burgemeesterschap van Rotter dam, zoals „Het Vrije Volk" even of ficieel heeft meegedeeld. Ook een Rot terdamse socialistische hoogleraar-in dustrieel heeft het bij minister Toxo- peus laten afweten. Het zal nu eenie der wel duidelijk zijn, dat het weinig zin heeft, dat politieke partijen elkaar over dit soort gebeurtenissen verwij. ten gaan maken. Het gebeurt thans „zelfs" bij niet-confessionele partijen.

de Stem | 1965 | | pagina 15