rdiger JA.LIA Poolse kwestie toetssteen voor vredeswil OPROEP KRANT unfants DE Jozef Stalin exploiteerde Roosevelts goede trouw ...heb ik ze wel bij me?... 19 Voldongen feit Weer nacht Uncle Joe Nieuwe dag Tanks en troepen De atoombom h.h. eigenaren van garagebedrijven, tankstations in Nederland Prins Bernhard Ernstig nemen Opinie onderzoek Voorlichting Oom Koos Niet forceren Rationalisatie Proces om bos tegen Baarn 18 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 FEBRUARI 196S ngen voor spoedige seuwsch-Vlaanderen) lechn. mal de leiding mestfabrieken belast produktieprocessen rden met het onder- der* wijzigingen en iwerkgesteld worden nderhoud en nieuw- ie installaties van de >isvesting zijn opleiding en ifdeling van de 'A TEL. 30.963 ouwelijke) ig U.L.O- tel. 04100-30881 0DERN BEDRUF ierte Breda-Noord ige idige, vrouwelijke vervaardiging van assen. -daagse werkweek 7.30 tot 17.00 uur. nan, krijgen reie- gratis verstrekt loreen persoonlijk Ishoven 25, Breda, 0 uur (aanmelden (NEFABRIEK IPORTWERKTU1GEN RU CTIE WERKEN :ooporganisatie, afdeling op voor de functie van: bestaande relaties moe- atacten leggen, zowel op leiding H.T.S. of gelijk- ctie gewerkt heeft en in iet gebied van Intern anisatie strekt tot aan- g, welke een energieke tot zelfstandigheid en n van een DEtJENE TWINTIG JAAR geleden was de kleine en geschonden kustplaats Jalta op de Krim het centrum van de^ we reld. Daar confereerden van 5 tot 11 februari de orote drie: Winston Churchill, Franklin Roosevelt en Jozef Stalin. De snel naderende ineenstorting van het Derde Rijk eiste de oplossing van een aantal problemen die al tijdens de hele duur van de Grote Alliantie op verschillende confe renties en bijeenkomsten waren besproken: de toekomst van Duitsland, de wereldvredesorganisatie en de Poolse kwestie om er enkele te noemen. r JJe beide westelijke geallieerden waren over de plaats van de con ferentie niet erg te spreken maar Stalin zag - als gewoonlijk - geen kans de Sovjet-Unie te verlaten en dus toog ook de zwaar zieke Ameri kaanse president naar De Krim. Het moet gezegd worden dat de Sov jets uitstekend voor hun gasten zorg den al viel het met name de Britse hoofdofficieren uit Churchills gevolg bitter tegen dat zij met meerdere per sonen op één kamer moesten slapen. Rekening houdend met Roosevelts fy sieke toestand werd besloten dat in diens tijdelijke verblijfplaats het schitterende Livadiapaleis alle ple naire zittingen zouden worden gehou- Stalin en zijn staf zetelden in het Joe- soepovpaleis. De Britten moesten we gens gebrek aan verdere ruimte in Jal ta naar een overigens indrukwekkend en comfortabel landhuis op bijna tien kilometer van het stadje, OL het eerste gezicht was er in Jalta reden voor optimisme. Duitsland was praktisch verslagen en de Grote Alli antie beleefde zijn hoogtepunten in dis cussies over de wereldvrede en de ma nier waarop die na de oorlog verzekerd diende te worden. Maar vooral in de harten van Winston Churchill en Antony Eden knaagde de twijfel. Zij hadden het communisme nooit vertrouwd en zelfs toen Engeland in juni 1941 de Russen onvoorwaarde lijk zijn steun tegen Duitsland toezeg de, had Churchill via de BBC-microfoon tot het Britse volk gezegd dat hij geen woord van wat hij ooit over het com munisme had gezegd zou terugnemen. Tiet beeld van de over oost-Europa en ■"■de Balkan voortrollende Sovjetlegers verontrustte de Britse eerste minister evenzeer als het hem verheugde. Bovendien en dat was de zwaarste slagschaduw over de conferentie had Stalin zijn bondgenoten voor een vol dongen feit geplaatst door het zoge naamde Lublincomité onder leiding van de Sovjetmarionet Bierut officieel te er kennen als de voorlopige Poolse rege ring, dit in weerwil van het feit dat er in Londen een door de anderen erken de Poolse regering in ballingschap ze telde en ondanks de bereidheid van de westelijke geallieerden over een nieuwe voorlopige regering te praten indien de ze zo breed mogelijk zou worden sa mengesteld. Het is Polen geweest dat op de confe rentie van Jalta het duurzaamste stem pel heeft gedrukt. „De tragedie van Jal ta" heette het later en felle kritici spraken zelfs (ten onrechte) van „het verraad van Polen". Tie eerste zitting op 5 februari begon met de bespreking van Duitslands toekomst. De drie geallieerden waren het er over eens dat Duitsland verdeeld moest worden. Er was bijvoorbeeld een plan om het te splitsen in een Pruisi sche, een Oostenrijks-Beierse staat en een onder internationaal toezicht staand Rijnland met Roergebied. Zeer delicaat was de vraag welk deel van Duitsland aan Polen moest worden gegeven. Churchill betoogde dat een dergelijk probleem niet in vijf of zes dagen kon worden opgelost en de Amerikaanse president stelde voor de bestudering van een plan tot verdeling te delegeren. Hierop kwamen de Russen met een buitensporige eis tot herstelbetaling Twintig miliard eisten zij alleen al voor zichzelf. Méér dan Duitsland ooit zou kunnen opbrengen, zeker niet indien tevens de industrie werd ontkracht. Roosevelt en Churchill verzetten zich heftig tegen deze eisen en stelden voor pas bedragen vast te stellen indien was nagegaan waartoe Duitsland in staat zou zijn. „Indien men een paard een wagen wil laten trekken, zal men het hooi moeten geven" zei Churchill. De Russen echter zetten door en maakten gebruik van Roosevelts neiging hen vaak zeer ver tegemoet te komen. De twintig miljard kwamen in het ver slag van de conferentie „als een basis voor verdere studie". betrekkelijk snel raakten de Drie het eens over het Amerikaanse plan voor de stichting van de wereldorganisatie voor de vrede, de Verenigde Naties. Aanvankelijk hadden de Russen voor elk van hun zestien sovjetrepublieken een stem opgeëist waarop Roosevelt dreigde voor elke ster in de Amerikaan se vlag ook een stem op te eisen. Maar in Jalta kwam Molotov met een plan voor de dag waarin de Sovjet-Unie wil de volstaan met drie of tenminste twee extra stemmen. Opgelucht gaven Roose velt en Churchill hun fiat en in hun telegrammen naar hun regeringen klonk een optimistischer toon door. rpoen kwam Polen aan de beurt De Poolse kwestie was al geruime tijd oud en de problemen waren talrijk. De onder gezag van de Russen staande Lublinregering was de Poolse regering in Londen vijandig gezind. Terwijl de Russische troepen Polen overspoelden begonnen de beschuldigingen aan het adres van de Poolse regering en aan dat van de restanten van het roemryke Poolse ondergrondse leger dat slag had geleverd in de straten van Warschau terwijl het Rode Leger had volstaan met toe te kijken. In brieven aan de Amerikaanse presi dent klaagde Stalin over het feit dat agenten van de Londense regering de Poolse ondergrondse aanzetten tot sa botage tegen het Rode Leger en moord op Russische soldaten. Niemand was in staat deze beschuldigingen voor de we reld te weerleggen want aan de weste lijke bondgenoten werd niet alleen toe gang maar evenzeer de geringste infor matie geweigerd. Intussen drong Stalin aan op een snelle vorming van een voorlopige Poolse regering. Al in okto ber 1944, toen Churchill in Moskou was, werd geprobeerd overeenstemming te bereiken tussen Londense en Lublin- Polen, maar die poging' mislukte omdat het Lublincomité kennelijk niet werke lijk tot samenwerking bereid was. Daar bij kwam nog dat de Londense Polen het hun vertegenwoordiger Mikolajtsjik ook niet gemakkelijk maakten en in feite waren zij even afkering van sa menwerking met de mensen van Bierut als andersom. Toen dan in Jalta het ge sprek over Polen begon had Stalin zijn .Lublincomité erkend als de voorlopige Poolse regering en het de vrije hand gegeven. In Polen werd het wéér nacht.. D e Poolse kwestie viel in verschillen de belangrijke onderdelen uiteen: 1. De vorming van een voorlopige rege ring, gebaseerd op zoveel mogelijk groeperingen van de Poolse bevolking; 2. De grenzen met Duitsland en Rus land en 3. Democratische en vrije verkiezingen zo snel mogelijk na de vorming van de voorlopige regering. Blijken zou dat de Sovjets door vooral het eerste punt te saboteren de hele verklaring van Jalta in hun voordeel zouden kunnen uitleggen, zij het dan dat daar wel wat gegoochel met begrip pen en woorden aan te pas moest ko men. Op zeven van de acht zittingen in Jalta kwam de Poolse kwestie aan de orde. Stalin en Molotov deden verschil lende concessies die ze niet van plan waren na te komen en de president van de Verenigde Staten voelde er niets voor de Russen onnodig te prikkelen door hard te zijn in de Poolse kwestie. Rusland moest de Verenigde Staten tenslotte gaan helpen tegen Japan als m Europa de oorlog zou zijn afgelopen. Bovendien stelde Roosevelt veel ver trouwen in zijn partner Stalin. In de Verenigde Staten heette de dictator evenals in de briefwisseling tussen Roo sevelt en Churchill Uncle Joe, het- ^00n uin ze^ere z*n e^n aanduiding is voor het vertrouwen en de populariteit die hij m die tijd genoot in het westen. Churchül echter liet zich niet zo gemak kelijk van de wijs brengen. Hij trachtte m R/r ^r(?e ar&umenten de door Stalin en Molotov beweerde populariteit van net Lublincomité in Polen weg te pra- ten en toen hij zich opmaakte voor een repliek tegen de lijst misdaden die de Poolse regering in Londen werd aange wreven door de Russen, zuchtte Roose velt geprikkeld „Al langer dan vijfhon derd jaar is Polen een bron van ruzie en zorg". Het ijzeren gordijn BB Landen van het Atlantisehpakt Landen van het Warschaupakt oedbb U2erengordijn De Grote Drie in Jalta. V.l.n.r. Churchill, Roosevelt, Stalin. De oostelijke grens van Polen bleek al gauw geen probleem meer te vor men. Overeengekomen werd dat dit de Curzonlijn zou zijn met hier en daar kleine afwijkingen ten gunste van Po len. In het westen wilden de Sovjets tot de Oder-Neisse gaan. Dit vonden Churchill en Roosevelt wel wat al te veel. Omdat er merkwaardig en van westelijke zijde onvoorzichtig genoeg: zonder kaarten over grenskwesties werd gepraat, drong de betekenis v^an het verschil tussen de westelijke en de oos telijke Neisse niet eens tot Stalins bond genoten door en Stalin bedoélde de wes telijke Neisse. Churchill protesteerde heftig tegen deze slokop-operatie, verklarend dat de gedwongen volksverhuizingen van vijf tot acht miljoen mensen die van de grensverlegging het gevolg moesten zyn, in strijd waren met de Britse moraal en dat hy een dergelijk plan nooit in het Lagerhuis zou kunnen en willen verdedigen. In de gezamenlijke verklaring die ten slotte uit de bus kwam verklaarden de Grote Drie plechtig dat Polen „sterk, vrij, onafhankelijk en democratisch" zou zijn „De tegenwoordige voorlopige rege ring (voordien hadden Churchill en Roosevelt nooit over een „regering" ge sproken als het over het Lublincomité ging) moest worden gereorganiseerd". Een wel erg onvoorzichtige formulering, als men bedenkt dat de Sovjets te ken nen hadden gegeven een Londense aan vulling van de Lublinregering voldoen de te vinden „omdat toch vrije verkie zingen zouden worden gehouden". Churchill en Roosevelt hadden voorge steld Polen van Lublin, Londen en lei ders uit Polen zelf voor een voorlopige regering bijeen te zoeken. De gereorganiseerde regering moest volgens de overeenkomst zo spoedig mogelijk „vrije en onbelemmerde ver kiezingen" houden. Wat de westelijke grens betreft werd verklaard dat Polen belangrijke stukken grond in het noor den en westen kon toevoegen aan zijn gebied maar dat de definitieve grens zou worden vastgesteld tijdens de Vre desconferentie Met deze.levensgevaarlijke verklaring gingen de westelijke leiders naar huis. De Amerikanen waren betrekkelijk op getogen. Roosevelts speciale adviseur Harry Hopkins sprak van „de nieuwe dag" en van „de eerste echte vredes- overwinning". Roosevelt zelf zei: „sinds de conferentie op De Krim ben ik er van overtuigd dat we de eerste stappen hebben gezet op de weg die naar de wereldvrede leidt". Churchill echter was niet zo ge lukkig. Al zeer spoedig na de con ferentie zond hij Roosevelt waar schuwing na waarschuwing maar zijn vriend en bondgenoot was ster vende, zonder dat de wereld of Churchill het wisten. Op 12 april stierf hy in Warm Springs, tydens een rustkuur. Tnmiddels had Stalin al laten zien hoe -1 hij zijn belofte dat alle Oosteuropese staten zelf en vrij hun regeringen moch ten kiezen dacht te moeten „nakomen". Op de dag dat Churchill het Lagerhuis verslag uitbracht over de conferentie, nog geen drie weken nadat die was uit eengegaan, eiste in Boekarest de Rus Wisjinsky een audiëntie met koning Mi- chaël, die na zijn staatsgreep in 1944 een regering had samengesteld, geba seerd op alle partijen. Op deze regering hadden de Sovjets het gemunt. Toen de koning weerstand bood, grepen de Rus sen naar het later in Boedapest en Oost- Berlijn zo berucht geworden ijzeren ar gument: sovjettanks en troepen bezetten de straten van Boekarest en op 6 maart trad een door de Russen gevormde re gering in werking. Na Bulgarije bevond nu ook Roemenië zich in de greep van Moskou. Datzelfde was in feite ook met Polen al het geval. De Russen weigerden elke interpretatie van de verklaring van Jalta, behalve de hunne. Door hun ver tragingsactie had de Lublinregering in Polen vry spel. Liquidaties en deporta ties waren aan de orde van de dag en de greep van de marionettenregering op het Poolse volk zou spoedig volkomen zyn. Qnmiddellijk nadat vice-president Har ry Truman de overleden Roosevelt was opgevolgd en dat gebeurde uiter aard onmiddellijk nam hij de Poolse kwestie op waar die was blijven steken bij de dood van Roosevelt. Er ging een voorstel naar Stalin opnieuw de Lub lin- en Londense Polen bijeen te bren gen in Moskou, waarop zij Poolse lei ders uit Polen zelf of in den vreemde naar voren konden brengen voor deel name aan het overleg zodat alle belang rijke Poolse groeperingen vertegen woordigd zouden zijn. Maar_ Stalin wenste niet mee te wer ken. Hij viel, zoals achteraf geredeneerd, ai m Jalta voorzien had moeten worden, terug op zijn Lublinregering als basis voor de nieuwe gereorganiseerde rege ring van nationale eenheid. Voor de zo veelste maal betoogde hij hoezeer Bierut en de zijnen door de overgrote meer derheid van het Poolse volk werd ge steund. phurchill zag geen andere uitweg meer dan een nieuwe topconferen tie. Deze begon half juli in Potsdam 'Berlijn). Churchill had hemel en aarde bewogen om de topconferentie vroeger te doen plaatsvinden omdat hij vrees de terecht zoals bleek dat voor de conferentie de Amerikaanse troepen zich zouden hebben teruggetrokken in hun bezettingszone, hetgeen de onder handelingspositie van de westelijke ge allieerden aanzienlijk zou verzwakken. Ook Potsdam werd een teleurstelling. Churchill en Eden spraken daar met Bierut en andere vertegenwoordigers van de Lublinregering die het in Polen, waar nog steeds geen westelijke waarne mers werden toegelaten, voor het zeg gen had. Het haalde niets uit. Met Stalin werd uitvoerig gesproken over de grenskwestie. De Polen waren namelijk al lang opgerukt naar de Oder- Neisse (de wéstelijke) en dat was niet volgens de afspraak op Jalta. Stalin ant woordde dat hij de Polen niet had kun nen tegenhouden. TToor Churchill was dit voorlopig het laatste gevecht met de Russen. In Engeland hadden de kiezers zich intus sen voor Labour uitgesproken. De coa litie was gebroken. Attlee, die met het oog op een mogelijke Labourzege mee naar Potsdam was gegaan volgde Churchill op. Deze vernam bij zijn te rugkeer uit Berlijn dat het Britse volk hem aan de dijk had gezet. Van de grote drie van Jalta, nog geen half jaar eerder, was er nog maar één over: Stalin. polen is in Jalta niet verraden. Het zyn de Sovjets geweest die de af spraken van Jalta naar de geest en naar de letter hebben geschonden. Keer op keer. Roosevelt verscheen in Jalta dood ziek en met één been in het graf, maar wel met alle macht van de Verenigde Staten achter zich. Hij moest beslissin gen nemen die mede vorm zouden ge ven aan de tijd waarin wij nu leven. Het was een standpunt in Roosevelts politiek dat er na de oorlog geen spra ke meer zou zijn van invloedssferen en machtsverhoudingen. Dat lijkt achteraf gezien irreëel maar men vergete niet dat de verwachtingen ten aanzien van de Verenigde Naties hoog gespannen waren, dat men in Amerika van mening was dat het communisme zijn revolu tionaire karakter verloren had. Stalin had immers de Komintern ontbonden en de Russische soldaat werd aange spoord met nationalistische leuzen en schijnbaar niet gedwongen door een hard regime. Winston Churchill daarentegen dacht wél aan invloedssferen. Daarover had hij met Stalin zelfs een afspraak ge maakt in Moskou. Zwaaiend met dit papier wees Stalin Churchill terecht toen die protesteerde ten aanzien van Roemenië. Wij hebben ons ook niet met Griekenland ingelaten, waar gij de grootste invloed hebt geclaimd, zei de cynische Stalin. Maar Churchill moest op het einde van de oorlog rekening houden met de Amerikanen. Meer dan hem lief was. Engeland was de uitputting nabij en kon zich niet meer veroorloven de Amerikanen voor de voeten te lopen. Er is ten aanzien van Jalta veel kri tiek geuit op Roosevelt zowel als op Churchill. Toch kan men de stelling ver dedigen dat beiden, gezien de politieke situatie toen, het maximum hebben be reikt. Roosevelt had er alle belang bij dat de Russen hun belofte, deel te ne men aan de eindstrijd tegen Japan zouden nakomen. Vandaar grote concessies in China, Polen en op de Balkan, waarte gen Churchill zich niet eindeloos kon verzetten. Tie stafchefs van de Verenigde Staten "en Engeland drongen er krachtig op aan dat de steun van Rusland zou wor den verworven. Andere adviseurs zei den dat het niet nodig was met het oog op „de Bom". Die was echter niet klaar en men kan het generaals te velde en admiraals op zee niet kwalijk nemen dat ze niet rekenen met een wapen dat nog niet bestaat. Tijdens de confe rentie van Potsdam was de Bom er plotseling en was Russische hulp niet meer nodig. Maar het was laat: kwart voor twaalf. Het zou vijf voor twaalf wor den eer de publieke opinie in de vrije wereld wakker werd. In 1946 schokte Churchill de wereld met zijn IJzeren Gordijn-rede. Een snel groei end besef van het gevaar en rigo- reuze maatregelen hebben er de we reld tot nu toe voor behoed dat déze wijzer verder sprong. De atoomvrede is beter dan oor log maar slechter dan echte vrede. Het is aan een nieuwe generatie „Groten" om de wereld te verlossen van de Balans van de Vrees. W. J. E. KOCK (Advertentie) De overstelpende hoeveelheid reacties van inves teerders en moderne, met de tijd meegaande mensen, noopt ons een oproep tot u te richten. Tientallen verzoeken ontvingen wij van kapitaal krachtigen om ruimten alwaar de thans reeds een succes zijnde AUTO WASSERETTE door deze groep geplaatst zouden kunnen worden. Profiteer van ons unieke systeem Cl (Combina tie Investering). U heeft dan profijt van de omzet (zonder investering) en minstens 20 verhoging van uw benzine- en smeermiddelen omzet. Wendt u voor informaties tot N.V. Wr- Herengracht 560, tel. 223588-242038. A'dam KNIPSEL Bij de Irene-kwestie van vorig jaar is nogal wat kritiek losgekomen op de dienst die belast is met de voorlichting over hofzaken. Er deugde niet veel van. Er is in de Kamer „beterschap" beloofd. Wij dachten daaraan terug toen wij in de Churchill herdenking onver wacht prins Bernhard op de beeldbuis zagen verschynen. We werden aangenaam getroffen door het gemak waarmee hij antwoordde op vra gen over zijn ontmoetingen met de zojuist overleden staatsman. Het komt veel te weinig voor, dachten wy, dat leden van het koninklyk gezin als gewone mensen voor de tv-camera's komen. We zien ze vrijwel uitsluitend als officiële persoonlijkheden met andere woorden: op grote afstand die linten doorknippen, bejaardenhuizen openen, parades afnemen of vliegtuigtrappen bestygen. De aanleiding van het prinselijk bezoek van zondag aan de studio was een trieste zaak. Sprekers van allerlei slag hadden Churchill al herdacht en sommigen op onverdraaglyk gezwollen toon. Prins Bernhard hief een heel wat menselijker toon aan. Het is bekend dat hy zichzelf en de zaken waarmee hij zich bezighoudt niet gewichtiger voordoet dan ze zyn. Het was treffend om hem over „myn schoonmoeder" te horen spreken en om daarby te bedenken dat hy ko ningin Wilhelmina bedoelde. Hy Is, dachten wy, misschien wel over te halen eens vaker voor de t.v. te komen praten. Niet per se als er iets byzonders is gebeurd. Maar ge woon: om zichzelf en zy*n gezin aan de mensen thuis bekend te maken. (Vrye Volk) De heer Louis Toebosch is per 1 februari benoemd tot directeur van het Brabants Conservatorium. Er zullen weinigen zijn, die de juistheid van de keuze in twijfel trekken. Toebosch is een voortreffelijk musicus met een geweldige reputatie. De Stem heeft hem uitstekend getypeerd als een „hygiënisch muzikaal denker". Dezelfde krant haalde uit zijn mond een uitspraak over de huidige kerkzang. Hij betreurt het verloren gaan van kostbare culturele tradities omdat men in de kerk volks wil gaan doen. Men zou zeggen: de stem des volks is de stem van God, maar dat is een gemakkelijke dooddoener van een serieuze opmerking door een serieus man. In de kringen van kerkzangers heerst op het ogenblik veel onbehagen, zoals er anderzijds onbehagen heerst over de kerkkoren. Dat is een ongezonde toestand; het zal zaak zijn, dat wederzijds begrip wordt gewekt en dat terzake bevoegde instanties pogen beide partijen te verzoenen. De uitlatingen van iemand als de heer Toebosch dienen ernstig te worden genomen. (Onderweg) Bepaalde persorganen en parlementariërs blazen tiitslagen van pu blieke enquêtes (b.v. 70 pet. pró REM) zó op, dat b.v. bij het aannemen van de „anti-REM-wet" een „waar woedegehuil losbarstte" onder het publiek.. Prof. Frangois: „De bedreigingen, dat men voortaan niet meer zou stemmen op politieke partijen, die zich hadden uitgesproken in strijd met de uitslag van het opinieonderzoek, waren niet van de lucht. Deze uitlatingen tonen wel aan, hoe weinig een groot deel van de kiezers de eigenlijke taak van de volksvertegenwoordiging in haar samenspel met de regering begrijpt." (Haagse Post) „Een belangrijk facet van het hele probleem van seksuele voorlichting aan onze jeugd is, dat zeer veel ouders het vraagstuk voor zover in alle nuchterheid van een vraagstuk moet worden gesproken dit niet of slechts zeer ten dele voor zichzelf hebben verwerkt. Dat is niet verwon derlijk omdat wy al een oudere generatie in den regel zijn opgegroeid in de sfeer van het tahoe, dat het seksuele in onze jeugd heeft omgeven. Het was ongepast over deze zaken te spreken. Nu stellen ouders zich vaak primair de vraag: was het vroeger niet goed? Of: is wat wy nu in de hedendaagse moraal en leefwyze bespeuren wel juist? Het leefpatroon van de kinderen wordt als zo anders ervaren, dat ouders soms een zeker schuldgevoel krijgen als zy hierin geen verandering kunnen brengen. (Trouw) In de BANIER, het partij-orgaan van de Staatkundig Gereformeerde Partij verzorgt ene Oom Koos een rubriekje voor de jeugd. Ook Koos kent maar een soort raadseltje. Hieronder volgt er een proeve van. 2. Zoek uit elk der volgende zinnen een woord, zó, dat de woorden tezamen een tekstgedeelte vormen uit Johannes 18 van vers 30 tot en met 40. a. Ik, de Heere, worde niet veranderd. b. Als ik het boek vind, stuur ik het u. c. Waarom heb je geen les geleerd? d. De schuld Uws volks is verzoend. e. Wij kwamen door de deur in de kamer. f. Zij hebben Hem overgegeven. 3. Noem de naam van: a. de zoon van Boaz en Ruth. b. de persoon, die 600 jaar was toen de zondvloed kwam. c. de man van Naomi. d. de eerste der drie vrienden van Daniël. e. Davids vader. f. de man wiens oor door Petrus werd afgeslagen. g. het geboorteland van Job. h. de Honoriet die tegenstander was van Nehemia. Welke naam vormen de eerste letters der gevraagde namen? Als we horen, dat oudere katholieken zich afvragen wat nu wezenlijk belangrijker is, een vertrouwde bedevaart of het lezen van de opeens gepropageerde bijbel twee onvergelijkbare grootheden dan be grijpen we iets van de onrust die er heerst. En als pater Adolfs schrijft van een kapelaan die een oud vrouwtje de rozenkrans uit de handen rukt, dan voelen wij de tragiek van mensen die een vernieuwing willen forceren zonder het inzicht dat dit geen kwestie is van dagen, maar een zaak van voorzichtige beïnvloeding der mentaliteit. Er is al eens een officiële hereniging van Kerken mislukt omdat het volk niet vertrouwd was gemaakt met de gedachte en het nog in de stellige overtuiging leefde dat <.de anderen" tot de grote zondaars ketters en scheurmakers behoorden. Zoals ook nu nog de angst voor roomsheid en de afkeer van protestantisme sluimert bij mensen, die misschien een halve eeuw niet anders hebben gehoord en nu opeens óm moeten. (Onderweg). Er is geen twijfel over mogelijk dat het bouwrecord van 1964 meer dan 100.090 gereedgekomen woningen vele Jaren eerder bereikt had kun. nen worden, indien van het naoorlogse begin af aan meer aandacht was besteed aan de rationalisatie van de woningbouw. Hadden de voorstanders van een industriële aanpak, zoals oud-wetliouder L. Boum.i van Bussum, meer kans gekregen hun ideeën tot verwezenlijking te brengen, dan waren er nu veel meer mensen voor veel minder geld onder de pannen. De ontwikkeling in die richting is door een complex van machten en krachten tegengehouden. Een van die factoren is de nog altijd lachwekkende verscheidenheid in de gemeentelijke bouwvoorschriften. Een andere is het hardnekkige gebrek aan belangstelling voor de industriële bouw onder de Nederlandse architecten, die van huis uit nu eenmaal meer op hebben met (dure) esthetica dan met (goedkope) efficiency. Van produktiviteit in de bouw gesproken (Parool) BAAR X Namens een aantal inge. zetenen zaj de Baarnse advocaat, mr. J. Grooten bij de Utrechtse rechtbank bin- nenkort een proces tegen de gemeente aanhangig maken, naar aanleiding van het besluit om in het Maarschalkbos een ziekenhuis te bouwen. Het bos werd in 1921 aan de gemeente geschonken met de bepaling, dat er niets gebouwd zou mogen worden en het publiek altijd gebruik van het bos als wandelplaats moet kunnen maken. Mr. Grooten betwijfelt de rechtsgeldig heid van de nieuwe overeenkomst met de nabestaanden van de schenkster. Zijns inziens hebben de erfgenamen niet het recht het bos aan de bedoelingen van de schenkster te onttrekken. Verder zal de procedure vooral gevolgd worden op basis van artikel 1353 van 't burgerlijkwet boek en de interpretatie van prof. Rutten daarvan. Uitgaande van die zienswijze is mr. Grooten van mening, dat in de over eenkomst sprake is van een derde be ding, daar in de akte van het publiek genoemd wordt. Het publiek mag volgens de heer Grooten bij de wijziging van de schenkersvoorwaarden dan ook niet ge passeerd worden. Aangenomen wordt, dat ook het comité „Behoud Maarschalker- bos verschillende mensen in staat zal stellen om tegen de gemeente te gaan procederen. (Advertentie) (anders even naar de apotheker of drogist BIJ ELK DOOSJE NU EEN GRATIS WISENT-SPELDJE L

de Stem | 1965 | | pagina 11