7 Verkoop bedorven vlees: zware eisen ROZENKRANSGEBED RAAKT IN ONBRUIK Dui: HOOFDSCHOTEL: VLEES! Gustaaf de Cooker hanteert 65 jaar het slagersmes Gemeente secretaris jubileert Vernieuwing of verslapping l Dames van DES kunnen voor surprise zorgen Waaro EDELST]] IN IDii Uniek jubileum in Westdorpe Eerste ratiowoningen-Axel in de maand april klaar Automaniak uit Eindhoven gearresteerd Missielanden maken het verlies goed BOEKENPLANK SCHONl b 10 Kleermaker In Westdorpe Kilo per dag W'f W% J1 W' - .ij i Ij.j r.A jPffl 'HL -si Ook Vlaco-activiteiten in Hulst Daarna oplevering seven huisen per week Manuren Thuiswerkers Missaals In oost-Z.-Vlaanderen Ook ratiobouw in premie- en vrije sector n Galante listen X Dr. Josef Mommer: De biecht in leer en praktijk Moderne fysica I Einde van een vlucht HOCKE YCOMPETITIE Heren Dames Programma Smaragi Wedloop ti Duitsers Amerikai DAGBLAD DE MEM VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE In Westdorpe zal op donderdag 18 februari a.s. een uniek jubileum worden gevierd. De heer Gus taaf de Cooker (80) is er dan 65 jaar slager. Op enkele jaartjes na heeft hij dat vak altijd uitgeoefend in Westdorpe. Het jubileum zal waarschijnlijk in stilte voorbijgaan, tenzij de N.T.S. haar belofte gestand doet en op 17 februari haar op wachting in Westdorpe zal komen maken. Voor het overige zal Gustaaf op de ju bileumdag waarschijnlijk een amicale klap op zijn nog stevige schouders krij gen van zoon Georges (55), die in 1950 de slagerij aan de Graaf Jansdijk van zijn vader overnam, maar zich nog re gelmatig door zijn vader laat helpen in de zaak. Geen grote huldigingen dus. Gustaaf zit er ook niet zo erg om verlegen. Hij weet zich ervan verzekerd populair in ook, daar help ik nog twee dagen per week bij slager De Block." en dat is hem eigenlijk al meer dan genoeg. Overigens is Gustaaf vastbesloten straks zijn 70-jarig jubileum te gaan vie ren: „Vijf jaartjes ruk ik het altijd nog wel en zolang ik kan blijf ik bij mijn zoon en bij De Block in Sas van Gent werken. Zo maar voor mijn plezier." De vader van Gustaaf was een eer zaam kleermaker» die veel vreugde be leefde aan zijn werk en van mening was dat ook Gustaaf kleermaker moest worden. Gustaaf verzette zich hevig te gen deze vaderlijke plannen. ,,Ik wil slachter of slager worden", liet hij dik wijls weten- En: „Ik kan zolang ik wil (Van onze correspondent) WESTDORPE Zoals al eerder ge meld viert de gemeentesecretaris van Westdorpe, de heer G. C. van Haelst, woensdag a.s. zijn 40-jarig ambtsjubi leum. Het gemeentebestuur benoemde hem in 1925 tot ambtenaar ter secreta rie; hij werd, door de voormalige gemeen tesecretaris de heer Kieboom, in deze functie benoemd met ingang van 1 mei 1949. Vanaf die datum is de heer van Haelst tevens ambtenaar van de burger lijke stand en ontvanger van 't burgerlijk armbestuur (thans Gemeentelijke Soci ale Dienst). Van diverse polders is hij ontvanger-griffier. Daarnaast heeft hij nog zitting in de besturen van veel plaat selijke verenigingen en instanties. De heer van Haelst is een zeer geliefd per soon in Westdorpe. Met raad en daad staat hij iedereen bij, wanneer dat nodig is. Alles wat hem gevraagd wordt (en méér zelfs!) doet de jubilerende secreta ris met grote opgewektheid. Het is dan ook niet te verwonderen dat hij door het gemeentebestuur en de gemeentena- rerr woensdag a.s. in de bloemetjes zal worden gezet. Eerst wordt om tien uur een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen in de parochiekerk van Westdorpe. In een openbare raadsvergadering, die om vier uur begint, zal hem uiteraard veel lof worden toegezwaaid. Tijdens de receptie die van vijf uur tot half zeven in de raadzaal wordt gehouden, wordt ieder een in de gelegenheid gesteld de heer van Haelst en zijn familieleden geluk te wensen. Ook verenigingen of deputaties daarvan, wordt de kans hiertoe geboden, 's Avonds volgt in het verenigingsge bouw „Concordia" een gezellig samen zijn voor de familie, gemeentebestuur en genodigden. op de tafel gaan zitten, voor mijn part twintig jaar, maar een goede broek zal er nooit vanonder myn handen komen." Gelukkig had Gustaaf twee ooms, vee handelaren die in de jonge Gustaaf een puike slager zagen. Zij zorgden er voor dat Gustaaf aan de slag kon in slagerij De Klerck te Gent (B). Hij bleef daar anderhalf jaar. Om zijn opleiding tot slager enigszins te vervolmaken ging hij daarna een half jaar werken in het abat toir te Gent. „Toen ik naar Westdorpe verhuisde en daar een winkeltje begon bij mijn ouders thuis kon ik slachten als de beste". Hij kreeg een klein vertrekje van het ouderlijk huis toegewezen, waar in hij moest slachten en vlees verkopen tegelijk. Hij werkte zich gedurende ze ven jaar in het zweet en kon zich daar na de trotse, niet helemaal onbemiddelde man van Julma Buysse „een lieve vrouw, die helaas reeds enige tijd ge leden overleden is" noemen. Uit hun huwelijk kwamen drie kindren voort, die opgroeiden in een winkelhuis schuin te genover de ouderlijke woning van Gus taaf. Gustaaf de Cooker stuurde zichzelf in 1950 met pensioen. Zoals gezegd: hij deed zijn zaak over aan zoon Georges. Maar nog vier dagen per week „ik vind het rot-moeilijk om niks te doen" hanteert hij het slagersmes. „Hij is het beslist nog niet verleerd", verzekert ons zijn zoon. Zijn vrije uren besteedt hij o.m. als lid van het Schuttersgilde „St. Sebastian" en de duivensociëteit De Vol harding. Een belangrijk gedeelte van de dag besteedt Gustaaf ook aan zy'n maalty- den. Hoofdschotel Vlees Wat dat betreft is hij altijd een schitterend voorbeeld voor zijn cliëntèle geweest. „Ik kan per dag een kilo vlees op. Want het is zo lekker. En gezond. Maar het vlees is zo duur tegen woordig. Dus eet ik maar een halve kilo", vertelt hij. Zyn voorkeur gaat uit naar runderbiefstuk. Gustaaf heeft nooit veel medelijden met „beesten" gehad. „Ik heb er van mijn leven duizenden geslacht. Dat is smerig werk. Vroeger had ik daar geen erg in. Alles ging onherroepelijk voor de bijl- Ik denk er nu een beetje anders over. Ik slacht nooit meer. Niet, dat ik het niet durf, hoor. Misschien heb ik nu een beetje meer medelijden." Er zijn overigens nog meer verschillen met vroeger. Hij vertelt: ,,Het is nog niet eens zo lang geleden dat je voor 80 cent een kilo van het beste vlees kon krijgen. Wij slagers betaalden voor een flink beest van 200 kilo honderd piek. En dan zeiden we nog: Duur beest is dat. Nu betaal je er f 1000,- voor". Een ding is hetzelfde gebleven. Gustaaf heeft als slager altijd een goedbelegde boter ham kunnen verdienen. En ook daarom is slager-zijn volgens hem „een schoon vak." Gustaaf de Cooker helpt nog regel matig in de zaak van zijn zoon aan de Graaf Jansdijk. En ook slager De Block te Sas van Gent heeft een vak kundige hulp aan hem. v*j» sas»»*mWim L... mmmmmmm -- Ti V A Ijipf y\ 85iR§5s-< S«ï -\w-G L V :- .-.yy (Van een onzer verslaggevers) AXEL De realisering van de plannen voor de arbeidbespa- rende bouw van 960 w.w.-wonin- gen in dertien gemeenten in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen verloopt tot op heden geheel volgens plan. Dat is de mening van de heer W. P. van der Poel uit Terneuzen, de directeur van de N.V. Vlaco te Terneuzen, die de bouw van de woningen voor haar rekening heeft genomen. De verwachting is gerecht vaardigd dat in de loop van de maand april de eerste van de 120 woningen in het Axelse plan- Oost, die momenteel in aanbouw zijn, zullen kunnen worden opge leverd. Het is de bedoeling, dat daarna elke week zeven wonin gen voor bewoning gereed zullen komen. Eind november vorig jaar is de n.v. Vlaco, die ongeveer anderhalf jaar gele den werd opgericht en momenteel be schikt over ongeveer 80 werkkrachten, begonnen met de bouw van 72 wonin gen in, het plan-Noord II in de gemeen te Hulst. Men is momenteel nog doende met het leggen van de funderingen. Wan neer die werkzaamheden over een week of zeven voltooid zullen zijn zal de „funderingsploeg" verhuizen naar de ge meente Hontenisse, waar in eerste in stantie 48 woningen in het uitbreidings plan tussen Kloosterzande en Groenen dijk gebouwd zullen worden. De Hulster woningen zullen dan snel van de grond komen. Tn Axel wachten inmiddels de eerste blokken woningen in het plan-Oost op de finishing touch. Over enige tijd zullen er de nodige vloeren in gelegd worden, terwijl daarna de schilders aan het werk kunnen. Alle 120 woningen, waarover de gemeente Axel in het kader van het ratioplan in eerste instantie de beschik king zal krijgen, zijn nu in aanbouw. Het werk verloopt volgens de heer Van der Poel geheel volgens schema. De bouw is misschien ietwat gestagneerd door het kwakkelweer van deze winter. Daar staat echter tegenover dat men nog maar weinig vorstverlet heeft moe ten geven. „Aangenomen dat strenge winterse da. gen of weken uitblijven kunnen we in de komende weken zelfs een voorsprong op het schema nemen", aldus de heer Van der Poel. Overigens is niet alles van het spreek woordelijke leien dakje gelopen. Men heeft met name nogal veel moeilijkheden ondervonden bij de aanleg van de fun deringen, zowel in Axel als in Hulst. „We zijn er in het begin van uitgegaan dat de grondstructuur in Axel en Hulst dermate goed is dat het storten van de funderingen op staal afdoende zou zijn Wat dat betreft zijn we tot nu toe echter bedrogen uitgekomen. We hebben ver schillende keren grondverbeteringen moeten toepassen. En dat neemt nogal wat tijd in beslag", aldus de heer Van der Poel. In het plan-Oost in de gemeente Axel zijn de eerste 120 van de in totaal 960 Oost-Zeeuwsch-Vlaam. se ratiowon\ngen in aanbouw. De twee blokken op de achtergrond zijn van de „finishing touch" toe. Op de voorgrond heerst nog volop bouwactiviteit. Desondanks is het aantal manuren, dat de bouw van elke woning vergt, aan de lage kant. De bedoeling was dat aan elke woning 800 tot 900 manuren besteed zou den worden. Het ziet er naar uit dat dit aantal lager zal liggen dan men had ver wacht, alhoewel: „Dat valt op het ogen blik nog maar moeilijk te berekenen", aldus nogmaals de heer Van der Poel. Het is de bedoeling dat alle 960 woningen in de loop van 1968 gereed zullen zijn. De KNWU heeft Joop Middelink we derom benoemd tot coach van de Ne- derlande renners op de weg. Omtrent een coach voor de baanrenners is nog geen beslissing genomen. DE RESULTATEN van de overgespeel de wedstrijd uit de vierde ronde van het Engelse bekertoernooi luiden: Manchester United-Stoke City 1-0 en Stockport-County-Liverpool 0-2. AMSTERDAM,. Op de Oudeschans te Amsterdam in de hoofdstad heeft de politie de 21-jarige snackbarbediende H. W. uit Eindhoven in 'n niet aan hem toe behorende auto aangetroffen. De Eind- hovenaar, al 14 keer terzake van auto- en andere diefstallen veroordeeld, was pas drie dagen geleden uit de gevange nis ontslagen. De volgende dag reeds had de politie in zijn woonplaats hem 's nachts in de auto van een ander aan getroffen. De eigenaar van de wagen in de hoofdstad verklaarde aan de po litie dat hij zijn auto had afgesloten. UTRECHT „Het is ontstellend en af grijselijk wat deze mensen hebben ge daan. Zij hebben uit winstbejag met de gezondheid van anderen gespeeld". Dit zei de Utrechtse officier van justi tie gisteren in de zaak tegen de gebroe ders Van M. uit Zwartebroek, die voor de rechtbank stonden wegens het han delen in ongekeurd en bedorven vlees. Toen ambtenaren in mei vorig jaar het bedrijf van de familie Van M. bezoch ten, troffen zij er 20 kalfspoten aan, 10 kalfskoppen, complete dode kalveren en biggen en een grote hoeveelheid de len van gestorven dieren. Dit alles ver spreidde een afgrijselijke stank. Onder een ledikant was zelfs een heel kalf verborgen, dat drie dagen tevoren was geslacht Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de gebroeders, de 23-jarige Steven en de 42-jarige Teunis, sinds begin '63 regelmatig kalveren en varkens zonder vergunning hebben geslacht, het vlees niet hebben laten keuren, destructie- materiaai hebben achtergehouden en ongekeurd en bedorven vlees hebben verkocht. In zijn requisitoir stipte de officier nog even aan, dat het vlees was doorverkocht aan een zekere Van de B., die inmiddels al is veroordeeld. Deze Van de B. verkocht het op zijn beurt weer verder, onder andere aan hotels. in de zaak-Zwartebroek zijn in totaal ne gen verdachten. Drie zijn er al veroor deeld, een verdachte zag zijn zaak ge seponeerd. De gebroeders Van M. moes ten zich gisteren verantwoorden teza men met hun vader, die de handel van zijn beide zoons oogluikend had toege- De officier eiste tegen Steven van M. in totaal 5 maanden hechtenis onvoor waardelijk en twee boeten van f 250,- die elk door hechtenisstrafen van 30 dagen vervangen kunnen worden. Te gen Teunis van M. eiste hij in totaal zeven maanden hechtenis en een boete van f 500- of 50 dagen hechtenis. De officier vond het aandeel van vader Van M. (68) ernstig genoeg om tegen hem drie boeten van elk f 250,- of driemaal 50 dagen te eisen. '.eide broers ontkenden aanvankelijk dat zij de clandestien geslachte kalveren en varkens hadden doorverkocht. Later gaven zij toe het te hebben verhandeld, clandestien te hebben geslacht en de keuring te hebben ontdoken. Op de vraag waarom ze het vlees niet ter keuring hadden aangeboden, antwoord de Steven van M., dat dit geen zin had, omdat het toch zou worden afgekeurd. De vader distantieerde zich geheel van de handel va nzijnz oons. Zijn excuus was, dat hij geen vat had op zijn jon gens. Hij wist wel, dat cr bij hem ka davers werden verwerkt, maar hij had er geen enkele bemoeienis mee gehad. De meervoudige economische kamer zal over twee weken uitspraak doen. (Van één onzer redacteuren) OIRSCHOT De rozenkrans is eeu wen lang: een specifiek attribuut van de katholiek geweest. Hoewel de belang stelling voor dit gebedssnoer in vele tijdperken van de geschiedenis verschil lend is geweest, schijnt er nu toch wel een dieptepunt bereikt te zijn. Alle grossiers in religieuze artikelen beginnen bedenkelijk te kijken, als men hen vraagt naar de omzet in rozen kransen. Dit is niet alleen in Neder land het geval. Ook in West-Duitsland heerst een malaise. Of „de markt" zich zal herstellen is een vraag waar over de geleerden van mening ver schillen. In het algemeen wordt ver ondersteld, dat de verminderde be langstelling voor de rozenkrans aan de nieuwe liturgie te wijten is. Im mers in de Misviering volgens de nieuwste inzichten heeft de stille, in dividuele devotie een bescheiden plaats gekregen. In de stille devotie hoort de. rozenkrans krachtens zijn aard thuis. Men meent te weten dat dit al zo is sinds de 11e eeuw. inderen zeggen echter, dat de hele ka tholieke Mariadevotie (en wellicht zelfs de devotie in het algemeen) aan het verkommeren is. Misschien volgt dat uit de begrijpelijke neiging van de katholieke theologen om mid den in het oecumenische gebeuren de Marialogie wat meer op de ach tergrond te houden, Misschien ook slaat in onze rationalis tische tijd het „vroom geprevel'niet meer aan. Men heeft wellicht behoef te aan een andere praktijk om tot me ditatie te komen. Merkwaardig is nu echter, dat in de missielanden, waar de besluiten van het concilie evenzeer gelden als in West-Europa, de rozenkrans een bij zonder 'populair devotiemiddel is. De paters montfortanen te Oirschot. die met een rozenkransproduktie van 60.000 stuks per jaar (vervaardigd in een eigen fabriekje te Maastricht) tot de groot-industriëlen op dit gebied beho ren, zien de toekomst dan ook zonnig in. De montfortanen leveren uitsluitend ro zenkransen aan de missie en zij kun nen nauwelijks aan de vraag voldoen. Behalve de 60.000 rozenkransen die zij zelf machinaal vervaardigen, laten zy jaarlijks nog tienduizend exemplaren in thuiswerk assembleren. De zusters van Sint-Petrus Claver in Maastricht beheersten b v. in 1964 de markt met hun produktie van 120.000 stuks. De fabrieken die voor de binnenlandse markt werken staan er minder gun stig voor. Alhoewel geen omzetcijfers konden worden verstrekt, overheerst toch de indruk dat de rozenkrans een winkeldochter dreigt te worden. Van een catastrofe kan men uiteraard niet spreken. De rozenkransfabricage ge schiedt in Nederland (behalve in de fabriek van de montfortanen) hoofd zakelijk in thuiswerk. Er zijn tegen woordig, ook in de sector religieuze artikelen, zoveel andere objecten voor de thuiswerkers, dat deze categorie er al evenmin door getroffen wordt dat de rozenkrans minder in de be langstelling staat dan vroeger. 'eer veel rozenkransen worden in Ne derland ingevoerd uit Italië. Vooral daardoor komt men tot het enorme assortiment van 36 hoofdtypen. De montfortanen, die speciaal een pers conferentie belegden om den volke te doen weten dat hun rozenkransen nog bijzonder in trek zijn, houden het zoals gezegd op de export aan. Zij vervaardigen rozenkransen met plas- tie kralen in diverse kleuren. De ge lovigen in de missiegebieden plegen de rozenkrans als sieraad orn de hals te dragen en bij de fabricage wordt dan ook rekening gehouden met die bijzondere manier van mediteren. De montfortanen, als echte Maria-ver eerders, maken zich echter wel be zorgd over de verminderde balngstel ling voor de rozenkrans in Nederland, en dan bekijken zij het niet eens za kelijk. Het zou wel eens een groot ver lies kunnen betekenen, zeggen zij, als wij deze gebedstechniek geheel kwijt raakten. De rozenkrans is alleen maar een middel tot meditatie en geen doel op zichzelf. Bidden is de moeilijkste vorm van arbeid die bestaat en men moet daarom het gereedschap niet verachten. Maar de rozenkrans moet geen amulet worden. De montfortanen vrezen intussen, dat niet de nieuwe liturgie, maar dood gewoon: de oude lethargie de oorzaak is van. de rozenkransmalaise. Wel dui delijk aanwijsbaar is, dat de verkoop van missaals terugloopt als gevolg van de nieuwe Misliturgie. Een grote uit gever van kerkboeken vertrouwde ons toe dat het stellig vier tot zes jaar zal duren, eer een uitgever het 'waagt om een kerkboek, gebaseerd op de nieuwe liturgie op de markt te bren gen. Hier is het economische verlies voelbaar. Us noodoplossing verstrekken vele ka tholieke boekhandelaren momenteel gratis inlegvellen aan hun cliënten- Deze inlegvellen bevatten de 150 re gels Mistekst die veranderd zijn. Bij gebruik van dit „spiekbriefje" is elk missaal volkomen up to date te ma ken. In een geheel aangepast missaal zouden echter ook de nieuwe psalm berijmingen en de nieuwe devotielie deren moeten worden opgenomen, ter wijl ook de vaak krampachtige tektst van sommige meditaties veranderd zou moeten worden. Dit grote werk nu, schrikt de uitgevers af, omdat niemand weet wanneer de experimen teerperiode afgelopen is. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Stichting Riatiobouw te Rotterdam stelt momenteel een on derzoek in naar de mogelijkheden van de arheidbesparende bouw van woningen in de premie- en vrije sec tor in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. In geval men te zijner tijd tot ratiobouw in deze sectors zou kunnen over gaan zouden, naar verluidt, de ge- meenden Axel, Hulst en Sas van Gent in een tijdsbestek van enkele jaren kunnen worden voorzien van elk ongeveer 300 premie- en vrye sector woningen. Naar burgemeester M. K. van Dijke van Axel ons mee deelde bevindt het onderzoek zich nog in een beginstadium. Ratiobouw ook in deze sectors is naar zijn mening noodzakelijk en nut tig omdat de gemeenten over het al gemeen te kleine contingenten toege wezen krijgen. Momenteel is een plan ;voor de arheidbesparende houw van 960 w.w.-woningen in dertien gemeen ten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in uitvoering. De woningen worden ge bouwd door de N.V. Vlaco te Ter neuzen, die ook in de toekomst grote bouwstromen hoopt te kunnen opvan gen. „En dan vooral in (Oost)- Zeeuwsch-Vlaanderen", zoals Vlaco- directeur W. P. van der Poel ons toe vertrouwde. Op nieuwjaarsdag gaf de Haagsche medie de première van het vermakelijke maar nogal frivole blijspel The Beaux Stratagem van de Ierse toneelschrijver George Fanquhar. De zo pas bekroonde vertaler Ernst van Altena zette het stuk in het Nederlands over onder de titel Galante listen. Hij bracht enkele veran. deringen aan en besnoeide de tekst. Bo- vendien voegde hij twee liedjes van ei. gen makelij toe. Thans is deze komedie, die verschelde ne platheden bevat, bij de Uitgever}; Heijnis te Amsterdam in druk versche nen. Coupures en bewerkingen, die voor de opvoering noodzakelijk waren, zijn hier weggelaten, zodat de lezer van het volledige stuk kan genieten. W. v.d. y. Dit boekje is naar de tweede druk wit het Duits vertaald, het vermeldt geen jaartal. De opzet van de schrijver is en ik acht hem daarin geslaagd in eenvoudige voor iedereen verstaanbare uiteenzettingen de nieuwe theologie over het sacrament van de biecht tot gemeenr goed te maken. Uit het werk van vak mensen heeft hij datgene gelicht, dat hem voor een bredere kring van chris tenen zinvol en levensvatbaar voor kwam. Bovendien heeft hij de hier ont wikkelde gedachten jarenlang getoest aan de levende praktijk. Hier en daar zal de moderne zielzorger gedachten aantreffen die, bij ons althans, reeds achterhaald zijn. We leven nu eenmaal snel en op het punt van biechten is een jarenlange „toetsing" wel héél lang. Dè „benadering" zoals de ondertitel luidt, is dan ook niet zo heel „nieuw" meer. (Uitgeverij Helmond). J. H. Bij Prisma verschenen twee uit hel Duits vertaalde populair-wetenschappe lijke pockets, „Moderne fysica I en II", van de hand van de Oostenrijkse na tuurkundige Friedrich Katscher, ver taald door dr. J. Deknatel. Ze geven op een boeiende en overzichtelijke manier een samenvatting van de huidige stand van de natuurkunde en hij behandelt Uiteraard met name de jongste ontwik kelingen in deze oude eri iedere dag boeiender wordende wetenschap. Hij doet dat in taal die ook de niet-ontwik- kelde lezer gemakkelijk verstaat (dat wordt van vele wetenschappelijke schrij vers gezegd, maar het is lang niet altijd helemaal waar) en hij slaagt er naar onze mening uitstekend in niet alleen begrip te kweken maar ook belangstel ling voor de natuur die de mensen steeds voor nieuwe wonderen, maar daardoor tegelijkertijd voor nieuwe mogelijkheden stelt. j „Fluchtpunt" van de Duitse schrijver Peter Weiss kreeg in de vertaling van Hermien Manger „Einde van een vlucht" tot titel. Het verscheen bij J. M. Meulen- hoff te Amsterdam en is het tweede au tobiografische werk van deze auteur. In 1940 vluchtte hij naar Zweden, nadat hij zijn vader en moeder en zijn geboorte land vaarwel had gezegd. (Een vroeger boek heette „Afscheid van mijn ouders"). Zijp belevenissenin .Stockholm, eerst als schilder, later als schrijver, zijn in de ze memoires vastgelegd. Peter Weiss neemt daarbij geen blad voor de mond. Zijn opvatting over de omgang met vrou wen stemt niet met de onze overeen. Vooral een passage, waarin een abortus beschreven wordt, stuit ons tegen de borst. Geen boek voor jeugdige lezers. W. v.d. V. (Van onze hockeymedewerker) Het einde van het gesloten seizoen be tekent het begin van de voortzetting van de competitie. Vanaf 20 december heeft de competitie stilgelegen, terwijl de slechte weersomstandigheden oorzaak wa ren, dat de geplande inhaalwedstrijden in zeer beperkte mate doorgang konden vinden. Nemen we de ranglijsten onder de loep, dan blijkt daaruit, dat slechts in enkele afdelingen enige topploegen op de kampioenshaven afstevenen. In de prom. klasse A (heren) kan o.i. Eindho ven de hoogste titel niet meer ontgaan, terwijl HTCC II (prom.klasse B, heren) zeer stevig in het kampioenszadel zit, maar voor de overige afdelingen dur ven we geen gok naar de kampioensrich ting te wagen. In ieder geval zal a.s. zondag een lijvig programma worden afgewerkt, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat in sommige afdelingen afscheiding tussen de concur rerende ploegen zal ontstaan. le KLASSE De ranglijst in deze afde ling luidt momenteel: HTCC 8-13, EMHC 8-9, Venlo 8-8, 's-Hertogenfeosch 8-8, MOP 8-7, K. Fit 8-6, Breda 5-4, Tilburg 5-3. Op eigen bodem gaat Breda duelleren met Tilburg. Beide clubs hebben elkaar in deze competitie nog niet ontmoet en dientengevolge is een prognose moeilijk te stellen. Dat de Tilburgers altijd lastige tegenstanders zijn is zowel insiders als „de blauwen" wel bekend. Mogelijk heb ben de Bredanaars uit de laatste ontmoe ting voldoende lering getrokken om dit duel tot een goed einde te kunnen bren gen. Koploper HTCC zal in de plaatselijke strijd tegen EMCH wel aan het langste eind trekken. Keep Fit zal met moeite het bezoekende 's-Hertogenbosch kun nen bedwingen. Venlo krijgt bezoek van MOP en kan zich revancheren voor de indertijd iin 's-Bosch geleden neder laag. PROMOTIEKLASSE A De ranglijst geeft het volgende beeld: Eindhoven 8- 16, MEP 9-12, EMAC II 8-11, Zw. Wit 9- 10, Were Di 8-8, MOP III 8-5, Forward 8-3, Push II 8-1, waaruit volgt dat de strijd voor de bezetting van de laatste plaats zich voornamelijk tussen Push II en Forward zal afspelen, 't Lijkt ons dat het geen al te beste dag voor de groenwitten zal worden, omdat zij in de derby tegen Zwart Wit het onderspit zullen moeten delven en Forward op eigen bodem in de ontmoeting tegen MOP III zeker niet kansloos is. Eindho ven lijkt ons te sterk om één winstpunt bij MÉP achter te laten, terwijl Were Di het bezoekende EMHC II de halve winst kan ontnemen. PROMOTIEKLASSE B Thans luidt de ranglijst: HTCC II 9-18, Push 8-9. Breda II 7-8, HUAC 7-8, MOP II 9-6. Rapidity 7-5, HMHC 7-4, Eindhoven II 8-4. Daarin verkeert Push in een moeilijke situatie, omdat het door Breda II wordt bedreigd, waarin het gevaar schuilt, dat de Bre dase ploeg de groenwitten gaat over vleugelen en zodoende de kans op het spelen van promotiewedstrijden verke ken is. Om die kans te behouden moét Push zijn bezoek aan HMHC met de volle winst afsluiten, temeer waar Breda II op bezoek bij Eindhoven II, in staat wordt geacht te zegevieren. HTCC II gaat bij zijn bezoek aan Rapidity met de buit strijken en MOP II kan tegen het be zoekende HVAC een draw forceren. le KLASSE Ook hier nog volop span ning gezien de ranglijst, welke luidt: EMHC 8-12, Or. Zwart 9-11, MOP 8-9, 's-Bosch 8-8, Were Di 7-7, Keep Fit 9-7, Forward 7-6, Breda 8-4. Een somber beeld voor Breda, dat in eigen omgeving met Oranje Zwart moet duelleren. Ook ditmaal zullen de „blauwtjes" met een nederlaag genoegen moeten nemen. Forward kan met het bezoekende MOP een puntenverdeling overeenkomen. Keep Fit zal het op eigen bodem 's-Hertogen- bosc herg lastig maken. EMHC moet op bezoek bij Were Di en zal door grotere routine de zege mee naar Eindhoven nemen. Het overige programma luidt: Heren - 2e klasse A EMHC III - DES (3), HOCO - Forward II (3). Tilburg II- Liberty (1), 2e klasse B 's-Bosch II Warande (1), MOP IV - Hopbel (2), Or, Zwart - Eindhoven III (1)„ Rapidity II- Oirschot (1), 3e klasse A Breda III M'burg (2), Pelikaan - Were Di II (1)» Push III - Zw. Wit III (1), Rapide Tempo (1), 3e klasse B Hopbel II* HOCO II (1), HTCC III - Tilburg III <P. Push IV - 's-Bo'sch IV (2), Waalwijk - 0t Zwart III (1), 4e klasse A Breda V; Forward III (2), Tilburg VI - Were III (2), Tilburg V - Liberty II (1), Z*. Wit IV - M'burg II (1), 4ie klasse B Breda IV - Tilburg IV (1), Forward Ti Push V (3), Warande II - Waalwijk (3), Were Di IV - EMHC V (1). Dames - promotieklasse A DES - IJdefl (1), EMHC II - Were Di II (1), 's-Bosch II - Push (2), Tilburg - MEP (1), pro motieklasse B Hopbel - Rapidity (2)» HTCC - Racing (2), HUAC - Or. Zwart II (3), Push II - Venlo Girls (1), klasse A HOCO - Warande (3), MOP III - Forward II (3), Pelikaan - Were Dl III (2), Waallijk - Liberty (1), 2e klasse B HOD - Oirschot (2), MJOP II Best (1), Nuenen - K. Fit II (2), Tilburg II - Breda II (3),3e klasse A Liberty II - Push IV (1), Rapide - Tempo (3), Tempo II - Breda III (1), 3e klasse B Forward III - MOP IV (1), Or. Zwart III - Racing II (2), Push V - Basko Ij (1), 4e klasse A DES II - Were Dl V (1), Forward IV - HOCO II (1), Tilburg V - Tilburg III (2). 4e klasse B MEP II - Or. Zwart IV (1), K. Fit IV - Eind hoven II (2), Uden II - MOP V (1), Were Di IV - Tilburg IV (1). Een massademonstrati. deze demonstraties e<S Frankrijk dat de stakin Gewoon omdat zich meer fit voe! En zijn geheim s| dashboardkastje een rol King. Hei King pepermunt, dagelijkse middel en verkwikking. 1 King hoort in uw als uw papieren. (Bijzondere correspor^ IDAR-OBERSTEIN In Paltsgebied, aan de uitlo Hunsrück ligt de wereldbeh edelstenenstad Idar-Obersteii heeft zy te danken aan di amethisten, die - 20 miljoi leden in de poriën van vul va gegroeid - hier zeer ve werden. Het spreekt Vanze hier vele edelsteenslypers thans bevindt zich in Idar-O belangrijke sieradenindustr ogenblik is Idar-Oberstein o, de tweede maal grote roem en wel by de experts en van edele stenen. De eigenaar van een slij] vinder Walter Zerfass is synthetische smaragden te jo zuiver zijn, dat ze zelfs hebben boven natuursmaragc ne schoonheidsfoutjes, bijvc steenkoolpartikeltjes ol sche Dat bevestigde in ieder ge\ missie van internationale ners. toen de heren onlang' stenen voor de eerste k£ zien. Het bericht van een ges. ragdsynthese in Idar-Oberst grote verrassing voor de vak niemand iets van de kweek vernomen. En toch werkt iass al meer dan tien jaar vaardigmg van synthetisch De smaragden „groeien"

de Stem | 1965 | | pagina 6