Minister getroffen door wil tot samenwerking „Zeeuwse bejaardenzorg op zeer behoorlijk peil" koopavond In gehele provincie Gemengd Koor Westdorpe wil ledental uitbreiden Grote belangstelling voor opening „Backten Di Inbraak in gasfabriek te Zierikzee Voorstel van PZEM belangrijk voor de glastuinbouw Uitverkoop viel tegen Iets meer clan armenhuis Minister ook op bezoek in Vogelwaarde 0c Stcw OOK AARDENBURG WENST ZELFSTANDIG TE BLIJVEN Niet geschrokken van 25 miljoen gulden Stagecentrum Geen oplossing Steun sjr DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M.: Cijft ers 1*9 Teveel welvaart PIET VAN TILBURG Minister Luns wordt ereprins in Helmond MINISTER SCHOUWENAAR IN TERNEUZEN: Sociaal Felicitaties Oud Terneuzen V V. V-cursisten brengen Zeeland vierdaags bezoek Kortsluiting (I) Kortsluiting (2) VISSERKOOLE Geen combinatie met stad Sluis DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 (Van een onzer verslaggevers) BIEZELINGE. Minister mevr. drs. J. SchouwenaarFranssen van maatschappelijk werk is bij zonder getroffen door de sterke wil tot samenwerking, die zij over al in de provincie mb.t. de ver betering van het maatschappelijk milieu heeft opgemerkt. Deze sa menwerking gaat spontaan, on danks gebrek aan mankracht en financiën. Deze samenwerking groeit vooral vanuit het levensbe schouwelijke vlak. Hierdoor kan, volgens de minister, bijzonder doelmatig worden gewerkt. In dit verband bracht zij spe ciaal het werk van het Interparo chieel sociaal-charitatief centrum in Vogelwaarde ter sprake. Zij stelde deze samenwerking voor het gehele land ten voorbeeld. Dit werk is tot stand gekomen op initiatief van de parochies zelf, en van meet af aan mede georganiseerd en be geleid door de Katholieke Raad voor maatschappelijk werk in Zeeland. Mevr. Schouwenaar was o.m. bijzonder gefrap peerd door de grote activiteit van de huisvrouwen in Hengstdijk; een dorp zo klein dat praktisch alle leveranciers reeds naar elders zijn vertrokken. Zelfs mr. dr. A. Mes, waarnemend commissaris van de koningin in Zee land, zei dat hetgeen in Vogelwaarde wordt gepresteerd voor hem een open baring is geweest nu hij van zeer nabij van deze activiteiten en resultaten heeft kennis genomen. Hij sprak de hoop uit, dat de samenwerking van blijvende aard zal zijn en dat binnenkort een gesubsi dieerde kracht zal kunnen worden aan. getrokken om dit belangrijke werk te kunnen steunen en begeleiden. vincie, die met dergelijke cijfers op tafel is gekomen. x De minister zei de structuur van de Stichting Zeeland, het provinciaal op- bouworgaan, heel apart te vinden. Zij is een vervolg van het streven om tot een zo doelmatig mogelijke opbouw yanjiet maatschappelijk werk in de provincie te kunnen komen. De ervaringen met de Stichting Zeeland zijn voor de™1"1™1 van groot belang ï.v.m. de wet op M maatschappelijk werk, die m v°^bei,e 7 ding is. De minister is van mening, dat voorlopig nog geen behoefte bestaat aan een uniformering van de provinciale op- bouworganen in Nederland. In Zeeland zal een provinciaal stagecentrum voor maatschappe lijk werk worden gesticht. Het is het eerste in Nederland. Omdat het een experiment betreft zal het centrum voor honderd procent door het departement van Maat schappelijk Werk worden gesubsi dieerd. De minister sprak van een goed initia tief. Aan dit stagecentrum zullen mee werken de katholieke oud-academie voor maatschappelijk werk te Breda, en de academies van Rotterdam en Den Haag. Het stagecentrum past geheel in de doel stellingen van de opleiding aan de so ciale academie. Het experiment is van groot belang voor Zeeland. Verwacht wordt, dat bij degenen, die stage lopen goodwill gekweekt zal worden voor het werken op maatschappelijk gebied in Zeeland. Het woonwagenprobleem is in de af gelopen twee dagen wel ter sprake ge komen maar niet tot een oplossing ge bracht. Knelpunten bij de vaststelling van de plaatsen voor regionale woonwa genkampen zijn de geringe bevolkings dichtheid in Zeeland, en de huiver van de vele gemeentebesturen om aan een gemeenschappelijke regeling op dit punt deel te nemen. Het betreft hier gemeen ten, die tot nu toe nog niet met het probleem v*in de woonwagenkampen zijn geconfronteerd. De kennismaking van de minister met het werk van de streekcommissie voor West-Zuid-Beveland (zij sprak van een enthousiast en energiek werkende groep mensen) heeft haar doen besluiten dit werk financieel te steunen. Een en ander kan worden gedestileerd uit de persconferentie, die de minister gisteravond in rectaurant De Caisson te Biezelinge heeft gegeven. Zij deelde nog mee, dat zij volgende maand een werk bezoek zal brengen aan Groningen. In april komt Noordholland aan de beurt. ZIERIKZEE In de nacht van woens dag op donderdag is te Zierikzee inge broken in het kantoor van de» gemeente- gasfabriek aan de Scheepstimmerdijk en in dat van een naastgelegen kantoor van een emulsiefabriek. In de gasfabriek werd de toegang geforceerd door een klein gaatje in een ruit te maken, waardoor het mogelijk werd de sluiting te openen. In het andere bedrijf werd een ruit ingedrukt. In beide kantoren werd een aantal stalen bureaus openge broken. Voorzover kan worden nagegaan wordt geen geld vermist. In de gasfa briek kon de inbreker niet bij de sleutels van de brandkast, die in een der gefor ceerde bureaus lagen: de bovenste la kon hij namelijk niet openkrijgen. De rijkspolitie nam een aantal vingeraf drukken, terwijl de inbreker, voordat hij het kantoor van het gasbedrijf binnen ging. in een hoopje zand, dat in de grond voor het geopende raam lag, een prachtige voetafdruk achterliet. De ver zekering dekt de schade. Van de dader men neemt aan dat het er maar een geweest is ontbreekt tot nu toe elk spoor. (Van een onzer verslaggevers) GOES. In zijn jongste verga- dering heeft het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij Z.L.M. met instemming kennis genomen van de besprekin' gen tussen de georganiseerde land bouw en de P.Z.E.M. over de on rendabele aansluitingen in de tuin bouw op het elektriciteitsnet. Men was van oordeel dat het voorstel van de P.Z.E-M. een belangrijke bijdrage kan leveren om de on evenredigheid van de lasten, die nu de ontwikkeling van de glas tuinbouw in de weg staan, op te heffen. Over dit voorstel schreven wij reeds in onze editie van giste ren, i.v.m. de mededelingen, die het G.S.-lid, de heer A. Kaland te Kapelle, deed. In verband met de tuinbouw besloot het dagelijks bestuur deel te nemen aan Minister Schouwenaar is niet geschrok ken en was zelfs niet verrast door het bedrag van 20 tot 25 miljoen gulden, dat Zeeland in de komende tien jas«r denkt nodig te hebben om voldoende voorzie ningen in het maatschappelijk vlak te kunnen treffen. Zij kon geen antwoord geven op onze vraag of er nu voor haar aanleiding be staat Zeeland extra te gedenken bij de definitieve vaststelling van haar beleid m.b.t. de probleemgebieden in de pe riode van 1966 'tot 1968. Voor heel Neder land is in dit tijdvak door haar depar tement slechts 18 miljoen gulden te ver delen. De minister was wel blij met het feit dat in Zeeland een programma is opgesteld. Zeeland is ook de eerste pro- (Van een onzer verslaggevers) BREDA De voorspellingen van de zakelijke pessimisten, die voor de aan vang van de laatste opruimingsactie had den gezegd, dat er teveel welvaart heerst om een gunstige markt voor koopjes te scheppen, schijnen gelijk te hebben ge kregen. Uit alle grote steden van het land komen berichten over een teleur stellende uitverkoop. Hoewel de meeste bedrijven weinig mededeelzaam zijn om trent de resultaten, werd ons na een kleine telefonische enquête wel duidelijk dat er ook in ons gewest geen koopjes hoogconjunctuur heeft geheerst. Van verschillende zijden werd gezegd dat, ondanks een soms veelbelovende start van de actie, het publiek geen koopjes meer wil. Er is voldoende geld om „normaal" te kopen, waarbij de ten dens van toenemende aandacht naar duurzame artikelen ook 'n woordje mee spreekt. In de grootwinkelbedrijven in de tex tielbranche viel moeilijker een lijn te trekken. Sommigen klaagden, anderen zeiden ,,niet te willen meeklagen", wat dit dan ook precies mag inhouden. de besprekingen, die zullen worden ge houden om te komen tot een goede vak technische organisatie voor de groente teelt. Als lid van de studiecommissie, die zich hiervoor zal gaan inzetten, werd be noemd de heer C. Traas uit Kapelle. De heer Traas werd tevens benoemd als be stuurslid van de N.F.O.-kring Zeeland. Bij de bespreking van de akkerbouw was het dagelijks bestuur van mening dat de voorstellen, die het Landbouw schap bij de minister heeft ingediend voor het te voeren akkerbouwprijsbeleid 1965, onverkort moeten worden aangeno men. Van verschillende zijde werd de aan dacht erop gevestigd dat de voorstellen t.a.v. het vlas- en het graszaad een har monisatie met de regelingen in andere E.E.G.-landen ten doel hebben. Het be houd van deze produkten voor het bouw plan in de Z.-W.-kleigebieden achtte men van veel belang. In de vergadering werd een nota over de hagelverzekering in Zuid-West-Neder- land besproken. Naar aanleiding van deze nota besloot het bestuur stappen te ondernemen om te komen tot een nau were samenwerking en een betere coör. dinatie op het gebied van de hagelver zekering in het zuid-westen van ons land. Tentoonstelling Axel Het dagelijks bestuur besprak ook nog even de land- en tuinbouwtentoonstel ling. die op 1, 2 en 3 juli van dit jaar te Axel zal worden gehouden. De federatie ..Het Landbouwwerktuig" heeft ook voor deze tentoonstelling haar medewerking toegezegd, zodat de gehele Zeeuwse han del uitgebreid op de tentoonstelling zal zijn waar te nemen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Z.L.M.-tentoonstel lingen, zal deze keer in samenwerking met de federatie een show van land bouwwerktuigen plaatsvinden. Tijdens de vergadering werden door het dagelijks bestuur in de Provinciale Raad voor de bedrijfsontwikkelinog be noemd de heren J. Kakebeke uit Wol- phaartsdijk J. Klompé uit Anna Jacoba- polder en I. de Bruyne uit Cadzand. De heer J. Kooyman werd voorts voorgedra gen als arbiter van de A.S.V. Het dage lijks 'bestuur wees ir. J. Prins uit Goes aan als vertegenwoordiger van de Z.L.M. in de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland. Het bestuur stelde tevens voordrachten op voor de leden van plaat selijke en gewestelijke commissies van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap. (Advertentie) Voor iedere kamer DE JUISTE MEUBELEN WONINGINRICHTING Bosstr. hoek Lindelaan, tel. 5467 BERGEN OP ZOOM Minister mevr. Schouwenaar, even voordat zij de opening van het be jaardentehuis ,,Rachten Dieke'* ver richtte. Links naast haar burgemees ter mr. H. Rijpstra van Terneuzen; rechts de heer D. van Es, de voor zitter van de stichting protestantse bejaardenzorg. HELMOND Minister Luns zal te Helmond door de Helmondse Carnavalsvereniging ,,De Keiebij- ters" tot ereprins worden ge ïnstalleerd. Deze installatie zal morgen, za terdagmiddag om half vijf plaats vinden ten huize van de Tweede- Kamervoorzitter mr. F. J. van Thiel, bij wie de minister tijdens de weekeinden dikwijls vertoeft. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE liet r.k. Gemengd Koor Crescendo wil op korte termijn de beschikking hebben over meer leden. Het bestaat momenteel uit ongeveer 40 leden, die onder leiding van dirigent R. Pollet reeds voor de nodige succes sen hebben gezorgd. De leiding van het koor gaat er echter van uit, dat het koor eerst tot volle ontplooiing zal ko men, wanneer er tenminste 20 leden bij komen. Men is daarom van plan een ledenwerfactie te voeren onder het mot to: Kun je nog zingen, zing dan (a.u.b.) mee. Men wil met name proberen meer ge- nuwde dames aan te trekken. „Het is ?rpe de dames altijd zo ge weest, dat wanneer zij trouwden, zij ver- iw- ,waren voor het verenigingsleven. komt de laatste tijd enige veran- kinjy beb^en reeds de beschik- lniBwon en^ele gehuwde dames. Het m - er echter meer worden. Daar- «aal ®iï? ,niet gezegd, dat het arse- dame* >s uitgeput. In- zita nn1«A- diriSent R- Pollet, die bekende t e ontvi"g bij het alleszins Dekende r.k. Gemengd Koor St. Caeci- lia te St. Jansteen, dat onder leiding staat van de heer W. Bartz. Het koor heeft op het ogenblik een repertoire, dat bestaat uit bewerkingen van volksliederen van velerlei aard en enkele kleine polyfone werken. Het koor is nog niet in staat een avondvullend concert te geven. ,,Tot nog toe hebben we ons moeten beperken tot het geven van bonte avonden, waarop de voordrach ten de hoofdtoon voerden.We willen lang zamerhand de bonte avonden vervan gen door zangavonden. Dat eist uit breiding van het repertoire en uitbrei ding van het ledental. Een klein koor kan namelijk niet alles", meent de heer Pollet. Bovendien wil het vier jaar be staande koor een goed figuur slaan op het ophanden zijnde bondsconcours, ter wijl er ook nog een vererende uitnodi ging is op te treden voor Radio Gent. Dat het koor in zijn huidige samen stelling ook al tot veel in staat is ge bleken moge volgens de heer Pollet blij ken uit de tweede prijs, die men vorig jaar behaalde op het Benelux-concours te Vught en een vrij regelmatig optre den voor de B.R.T. TERNEUZEN De minister van Maatschappelijk Werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen heeft gistermiddag, tijdens de tweede dag van haar werkbezoek aan Zeeland, het nieuwe bejaardentehuis „Bachten Dieke" van de stichting protestantse bejaardenzorg officieel geopend. Zij deed dat onder bijzonder grote belangstelling; de ruime recreatiezaal op de eerste verdieping van het prachtige nieuwe tehuis was geheel gevuld met genodigden. Zij stelde bij die gelegenheid vast, dat de bejaardenzorg in de provincie Zeeland op zeer behoorlijk peil staat, hetgeen volgens haar ook niet anders kan „wanneer het beleid van het Zeeuwse college van G.S. ten deze bijzonder all-round is". De minister was in de hal van het nieuwe tehuis, dat overigens sinds de cember van het vorige jaar in gebruik is, en 102 bedden telt, ontvangen door de voorzitter van de stichting, de heer D. van Es, die haar de andere bestuursle- *ei?jen personeel van het huis voor stelde. Nadien leidde de heer Van Es de opening van het tehuis door de minis ter m. Hij zei het bestuur van de stichting te willen vergelijken met hordenlopers, die m.b.t. de verwezenlijking van het tehuis verschillende zware hindernissen hebben moeten nemen. In dat verband deelde hij mee, dat bouw en inrichting van „Bachten Dieke" f 1.700.000.heb ben gekost. Dank zij een duw in de rug door het ..dynamische gemeentebe stuur" heeft men deze horden weten te overwinnen. Er was voorts de moeilijk heid van het tehuis iets meer te maken Van Es, ..glansrijk teboven is gekomen", dan het vroegere armenhuis en er was het probleem van de personeelswerving. „Moeilijkheden die men", aldus de heer Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het tehuis is tot stand gebracht, mede door de goede samenwerking tussen de hervormde en de gereformeerde kerk. „Dit gebouw is een symbool van wat samenwerking vermag", aldus de heer Van Es, die er gewag van maakte dat het tehuis ook openstaat voor bejaarden die niet tot een kerkgenootschap beho ren. In haar toespraak belichtte mevr. Schouwenaar de sociale kant van het bejaardenoord, dat naar zij zei, een tweede tehuis voor de bejaarde moet zijn, dat hem echter niet mag afzonde ren van de maatschappij erbuiten. Zij betoogde dat deskundig personeel nodig is om de sociale taak van het tehuis tot zijn recht te doen komen. Volgens haar dient veel aandacht te worden besteed aan opvang en introductie van nieuw aangekomenen en aan het bijstaan van de bejaarden in vele moeilijkheden. Het bestuur van de stichting werd na mens het provinciaal bestuur gefelici teerd door de waarnemend commissaris van de koningin, mr. dr. A. Mes. Felici taties spraken ook uit gedeputeerde A. Kaland, die meedeelde dat G.S. van Zee land niet van zins zijn preventief toe zicht te houden op de vaststelling van de tarieven van de bejaardenoorden. „Wij denken eerder aan een represief toezicht, omdat in dat geval de verantwoordelijk heid blijft, waar die thuishoort: bij de besturen van de tehuizen", zoals hij zei. Burgemeester, mr. H. Rijpstra, van Terneuzen betoogde, dat het nieuwe be jaardenhuis demonstreert, dat de mens in een gemeente als Terneuzen tegen woordig ten onrechte afgeschilderd als alleen maar een werkgemeente in het middelpunt van de belangstelling staat. „In dit geval geldt de belangstelling de mens van oud-Terneuzen die wellicht in het nieuwe Terneuzen de weg is kwijt geraakt", aldus de heer Rijpstra. Hij betoogde, dat de accommodatie voor de Terneuzense bejaarden nog steeds uitbreiding behoeft. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat over enkele maanden het nieuwe r.k. bejaardente huis zal worden geopend. Na afloop van de openingsceremonie bezichtigden de minister en enkele an dere genodigden het gebouw. De inwo ners van het tehuis hebben 's avonds de opening van hun nieuwe „huis" gevierd. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De minister van Maatschappelijk Werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen heeft gisteren ook een bezoek gebracht aan deze gemeente. Zij was te gast bij het Interparochieel Centrum voor Maat schappelijk werk. De minister werd om vier uur 's middags ontvangen op het gemeentehuis te Stoppeldijk door waarnemend burgemeester P. J. G. Molthoff en diens dochtertje, dat me vrouw Schouwenaar bloemen aan bood. In de raadszaal werd de mi nister gedegen voorgelicht over de organisatie en het streven van het centrum, dat enige tijd geleden werd opgericht en in korte tijd het maat schappelijk werk in de gemeente op poten heeft gezet. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heer G. Hiel, de voorzitter van het centrum, de maat schappelijk werkster mevr. C. de Waal-Blommaert en de voorzitter van de sectie gemeenschapswerk van het centrum, de heer L. Kleine. De mi nister bleef gedurende ongeveer een uur in Vogelwaarde. Op de foto ziet men haar in de raads zaal te Stoppeldijk, geflankeerd door waarnemend burgemeester Molthoff, links, en mr. dr. A. J. J. M. Mes, waar nemend commissaris van de konin gin, rechts. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Een aantal V.V.V.- informateurs brengt op het ogen blik een bezoek aan Zeeland- Ze maken deze trip aan het eind van hun cursus, die afgesloten zal wor den met een examen van de A.N.V.V. Eergisteren kwamen de cursisten reeds in Zeeland aan. In Burgh werd overnacht en gisterochtend ging de tocht naar Zie rikzee, waar de gasten werden ontvan gen door burgemeester mr. Th. Dijck- meester. De meeste deelnemers aan de vierdaagse excursie waren opgetogen over het Zierikzeese stadhuis en tijdens de rondwandeling door Zierikzee konden de gasten nog meer fraaie bouwwerken bewonderen. Vanuit Zierikzee ging de tocht per veerboot naar Kats, waar begonnen werd aan een rondrit over Noord-Beveland. Hierna werd een bezoek gebracht aan de gemeente Goes, waar de deelnemers en deelneemsters officieel ontvangen werden door het gemeentebestuur. Burge meester mr. F. Huber vond het in zijn welkomstwoord zeer de moeite waard om kennis te nemen van wat er in Zee land gebeurt. Voor de mensen, die in Zeeland leven achtte mr. Huber het een boeiende belevenis de ontwikkeling van Zeeland dagelijks te kunnen volgen. Wel toonde hij zich zich ervan bewust dat de veranderingen die deze ontwikkeling met zich brengt voor sommige mensen wel eens moeilijk te verwerken is. Bur gemeester Huber vond het voor infor mateurs en informatrices van de VVV niet zo gemakkelijk om te zeggen hoe Zeeland eigenlijk is. In deze provincie is zowel het oude als het nieuwe en men moet zoeken naar een goede combinatie van beide. Mr. Huber was voorts van mening, dat „wanneer u Zeeland aanbe veelt, zullen de mensen er geen spijt van hebben." Gisteravond hebben de cursisten ge logeerd in hotel De Korenbeurs te Goes. Vandaag gaat de reis naa,r Z.-Vlaande- ren, waar men de plaatsen Hulst, Axel en Breskens aandoet. Via het veer Bres- kens-Vlissingen komt men dan in Wal cheren terecht. Vanavond zullen er voor de cursisten in Britannia te Vlissingen dia's worden vertoond over Walcheren. Morgen bezoekt de VVV-groep de schouwburg en het stadhuis te Middel burg als afsluiting van de trip naar Zeeland. Tn de Tweede Kamer hebben zich deze week twee evidente kortsluitingen voorgedaan tussen regering en parle ment. In het ene geval betrof het de ontwikkelingshulp, in het andere de werkzaamheden van de commissie voor de verzoekschriften. Wat de ontwikkelingshulp betreft stelde de Kamer zich op het sta punt, dat de Nederlandse bijdrage nog aanzienlijk verhoogd zou moeten wor den. Alle pleidooien in die richting strandden echter op de staatssecreta. ris van Buitenlandse Zaken, dr. Die penhorst. Van hem was geen oent meer los te krijgen. De Kamer was boos op de staatssecretaris. Had hij niet zelf, toen hij nog Kamerlid was, een motie mede-ondertekend, waarin om een aanzienlijke verhoging van de ontwikkelingshulp werd gevraagd? Dit debat heeft ons bijzonder wei nig bevredigd. Als ide Kamer van oor deel was, dat het beleid van staats secretaris Diepenhorst niet deugt, had zij hem naar huis moeten zenden. Men heeft dit echter niet gedaan. De Kamer kon idit ook niet doen want zij is mede verantwoordelijk voor de be perkte omvang van de ontwikkelings hulp. Ben gulden kan slechts één keer worden uitgegeven. Als men de ruimte om iets extra's te kunnen doen be stemt voor belastingverlaging, mag men niet van een staatssecretaris ver. langen, dat hij uit het niets nieuwe fondsen tovert. Men ontkomt niet aan de indruk, dat de Kamer bij dit debat voor de tribune heeft gesproken. Het was ech ter te doorzichtig om enig effect te kunnen sorteren. De Kamer zou er verstandig aan doen ons dit soort ver toningen te besparen. Er kan een kortsluiting door ontstaan met de kie zers, maar dan een echte. pel is er ook gedebatteerd op het Bin nenhof naar aanleiding van een conclusie van de commissie voor de verzoekschriften. Deze Kamercommis sie behandelt brieven van individuele burgers, die menen, dat zij onjuist door de overheid zijn behandeld. Er komen heel wat klachten bij de com missie binnen. Nederland is een rechts staat maar de toepassing van de wet geschiedt onpersoonlijk. Met bijzon dere omstandigheden kan dikwijls geen rekening wordien gehouden. Daardoor kan schrijnend onrecht ont staan. In dit geval ging het cwn een al ne gen jaar oude zaak, waarvan de hele commissie van oordeel was, dat het ongelijk aan de kant van de overheid lag. De betrokken minister weigerde echter toe te geven, zelfs nadat de hele Kamer zich uitgesproken had in de conclusie van de commissie. Men vraagt zich af, of onze volks vertegenwoordiging zich wel voldoen de realiseert, wat voor een indruk een dergelijke gang van zaken moet ma ken op de gemiddelde burger. De man van de straat kan er maar één gevolg trekking uit trekken: het parlement is blijkbaar niet in staat om onrecht te corrigeren. Er wordt al geruime tijd gestudeerd op de vraag, of er ook in ons land niet een Ombudsman moet komen. Een Ombudsman is een onafhankelijke autoriteit in de Scandinavische lan den tot wie men zich wenden kan als men meent door de overheid onrecht matig behandeld te zijn. Oppositielei der dr. Vondeling heeft onlangs ech ter verklaard, dat hij weinig voor zo'n Ombudsman voelt. Hij meent, dat dit soort zaken beter afgehandeld kan worden door de Kamercommissie voor de verzoekschriften. Het zou dan wel nodig zijn die commissie beter voor haar werk uit te rusten. Hoe de Kamer het probleem van de rechtsbescherming van de individuele burger oplost is, wat ons betreft, niet belangrijk. Als de oplossing maar goed is. De recente ervaring wijst uit, dat de huidige toestand in ieder geval nog hoogst onbevredigend is. Wij zien met groot ongeduld uit naar een initiatief terzake van de Ka mer. Nederland mag dan gelukkig een rechtsstaat zijn, de praktijk van de dag leert toch wel, dat er een grote behoefte is aan een instantie, waarbij de individuele burger om hulp kan aankloppen. Als men op het Binnen hof werkelijk verontrust is over het dalend aanzien van het parlement laat men er dan wat aan gaan doen; in casu gehoor geven, en ingrijpen als er om hulp wordt aangeklopt. (Advertentie) aeofCL (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG. In zeer voor zichtige bewoordingen heeft het college van b. en w. van deze ge meente in een pre-advies aan de raad meegedeeld, dat de voorge stelde samenvoeging van Aarden burg en Sluis niet gewenst en niet gerechtvaardigd is. Bovendien, zo zegt het college, doet het wat on logisch aan, dat de argumentering, welke aanvankelijk voor de ge meentelijke zelfstandigheid van Aardenburg en Sluis pleitte, thans ongewijzigd een tegen-motivering te zien geeft, Zoals bekend steunt deze motivering op het historische karakter van beide gemeenten. B. en w. vragen zich verder af, of de voorgestelde samenvoeging de bestuurs kracht zal verhogen, in die mate als ver wacht wordt. Het gaat hier immers om twee eenheden van 4000 en 3000 inwo ners. Volgens het dagelijks bestuur van de gemeente Aardenburg kan het ge heel van 7000 inwoners, in de sterke ontwikkeling van de streek, niet aan het beoogde doel beantwoorden. Hoewel niet gezegd in het pre-advies, zou dit kunnen duiden op de noodzaak van een nog grotere gemeente in West-Z.-Vlaande- ren. Door meerdere colleges is al gezegd dat er in de streek slechts plaats is voor één gemeente, die dan 27000 inwoners zou tellen. B. en w. van Aardenburg vinden de samenvoeging niet gerechtvaardigd daar beide gemeenten een gezonde financiële basis bezitten, waardoor thans de ont wikkelingskansen niet worden geschaad. „Wij zijn van mening, dat in het huidige tijdsbestel de voorgestelde samenvoe ging van de gemeenten Aardenburg en Sluis niet gewenst is", aldus besluit het pre-advies. Voor de raadsvergadering van n. s. maandag zeggen b. en w. er op te reke nen, dat de raadsleden alle moeite zullen willen doen, om een zo verantwoord mo gelijk standpunt te kunnen innemen.

de Stem | 1965 | | pagina 3