Kosygin naar Hanoi, Bundy in Saigon Loterijprijs: vorm van loon? Controle op prijzen bejaardentehuizen nog moeilijke zaak Johnson wijst De Gaulle's suggestie koel af Duitse hereniging Zuidoost-Azic Taylor de laan uit? ZEEUWSE COUREURS HIEEDEN GEEN WINTERSLAAP KERK IN EEN CRISIS ~WBE8SSÊÊÊÊs:^"''' JK GA HEUS WEL DOOD" Touwtrekken om Z.O.-Azië GENAAMD STEPHANIE Nederlanders te bescheiden zegt Herter Leurenaar na val gedood mm DAGBLAD VOOR ZEELAND De Gaulle GOUDWISSEL- STANDAARD UIT DE TIJD GEEN KLEURLINGEN OP KIEZERSLIJST Kongo gaat met toverspreuken rebellen te lijf Motreg en Minister Schouwenaar in Zeeland Om den brode 105e JAARGANG No. 24810 Voor God, Koningin en Vaderland Al Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 - tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 MaP V R IJ P A O 5 FEBRUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) DUICOv IAMERIKA: PRATEN MET PEKING? NOOIT! PARIJS Op De Gaulles nogal stijve „persconferentie", die overi gens meer weg had van een lezing, ontbrak zo waar de humor niet. Toen een journalist belangstellend informeerde naar de gezondheid van de president, antwoordde deze: „Ik mag niet klagen. Maar maakt u zich geen zorgen. Een dezer dagen zal ik stellig doodgaan". DE GAULLE Peking in V.N. drukken WASHINGTON/PARIJS/HANOI - Amerika en Engeland zien weinig heil in president De Gaulles voorstel een vijfmogendheden-conferentie (met Rood-China! bijeen te roepen ter bestudering van middelen om de Verenigde Naties op de been te houden. Het Franse staatshoofd stelde dit gisteren voor tijdens zijn elfde persconferentie in het Elysée. Amerika blijft bij zijn standpunt dat alleen Nationalistisch-China V.N.-lid is en dat het der halve onmogelijk is dat Peking meepraat over herziening van het handvest van een organisatie, waarvan het zelf geen lid is. President Johnson zegde gisteren toe „met genoegen De Gaulles suggestie te zullen bestuderen". Duidelijk is intussen dat de Franse president op deze wijze wil proberen Communistisch-China's lidmaatschap van de V.N. „erdoor te drukken". PARIJS President De Gaulle heeft gisteren op zijn persconferentie ver klaard, dat de goudwisselstandaard niet langer overeenkomt met de werkelijk heid van vandaag. De nadelen ervan ne men toe. Het is nu de tyd het vraagstuk nog eens kalm te bezien, zo verklaarde het Franse staatshoofd. De EEG heeft thans even grote goud reserves als de Verenigde Staten en de ze zouden nog groter zijn als de zes landen al hun dollars in goud hadden omgezet. „De alles overtreffende waarde van de dollar is verloren gegaan", zo zei De Gaulle. De dollar is volgens hem niet langer een onpartijdige internatio nale waardemeter, maar een betaalmid del, dat aan één land toebehoort. In een pleidooi voor de terugkeer naar de gouden standaard zei president ïJe Gaulle, dat er een gouden regel in J nraftale valutahandel bestaat, I herstel van het evenwicht tussen het ene monetaire gebied en het taal?re r middel van het edele me- DE INDONESISCHE rebellenloirW Kahar Moezakker is kortgeleden^ Djakarta gesneuveld' 20 meldt radio IN EXLOO is een landbouwer aange houden die ervan verdacht wordt zijn eigen boerderij in brand te hebben Be stoken. IN LEOPOLDSTAD worden voorberei dingen getroffen om te komen tot een een-partijregering, die Kongo na de verkiezingen van maart zal gaan be sturen. Over de crisis in de volkerenorgani satie zei De Gaulle gisteren voorts, dat het hoog tijd werd naar de geest van het handvest terug te keren. „Het is duidelijk dat Washington, Moskou, Lom den, Peking en Parijs tot een vergelijk moeten komen, zoals zij in het verleden tot een vergelijk zijn gekomen, waar door zij de Verenigde Naties hebben kunnen oprichten", aldus De Gaulle, die zich bereid verklaarde aan zulk een vergelijk mee te werken. De crisis was volgens hem te wijten aan een machtsverschuiving van de Veiligheidsraad naar de assemblée en de secretaris-generaal, sedert de affai res Korea, Suez en Hongarije. De Gaulle brak voorts een lans voor een vreedzame unie van Oost- en West- Europa, „zich uitstrekkend van de At lantische Oceaan tot de Oeral". Dit was volgens hem de enige kans op een her eniging van de beide Duitslanden. Hij wekte de Europeanen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn op zich in zulk een unie te organiseren, zonder inmen ging van boven af. Stellig doelde hij hier op de Verenigde Staten. Hij onder streepte dat een van de eerste voor waarden, waaraan moet worden vol daan, de politieke en defensieve unie van de E.E.G. is. Volledige overeen stemming met alle buurlanden over Duitslands grenzen en innige samen werking tussen Bonn en Parijs, achtte hij onontbeerlijk. „Het Duitse vraag stuk is alleen door Europa op te los sen. De Sovjet-Unie dient daarbij te beseffen, dat haar toekomst ligt in sa menwerking met dc vrije volkeren en niet in een totalitair stelsel." In Duit se regeringskringen was men zeer ver heugd over de prominente plaats, die de hereniging in De Gaulles perscon ferentie innam. Aan het slot van zijn „perscoferen- tie" had De Gaulle nog enkele vrien delijke woorden over voor Engeland. „Er zijn geen bergen tussen ons", zo zei hij, ..alleen een Kanaal en eens zal het mogelijk zijn door een tunnel naar de overkant te komen". Tegen ieders verwachting in besteed de De Gaulle geen woord aan de crises in Zuidoost-Azie. Iedere ingewijde was er bij voorbaat van overtuigd dat de Franse president de recente ontwikke lingen in dat gebied zou aangrijpen door nogmaals zijn stokpaardje te be rijden: neutralisatie van Vietnam, Laos en Cambodja. Premier Kosygin is intussen met een Sovjet-delegatie onderweg naar Noord- Vietnam. Morgen zal hij daar arriveren. Voordien zal hij echter Peking nog even aandoen. Men vermoedt dat de Russen de Chi nese regering op de hoogte willen stel len van hetgeen zij in Noord-Vietnam gaan bespreken. Dat het daarbij tot een bijleggen van ideologische geschillen zal komen, wordt hoogst onwaarschijn lijk geacht, omdat dit in enkele dagen onmogelijk is. Wel gelooft men dat Ko sygin $oor zijn bezoek aan Peking de indruk wil wekken van Russisch-Chi- nese eenheid, ondanks zijn binnendrin gen in de Chinese invloedssfeer. Eer der neemt men aan dat Kosygins ver blijf in Rood-China de betrekkingen nog zal vertroebelen, omdat de Chine zen terecht vrezen dat Rusland nog meer economiscne en militaire hulp zal verlenen aan het op Peking georiën teerde Noord-Vietnam, dat daardoor in het ideologische conflict wel eens de zijde van Moskou zou kunnen gaan kie zen. Tekenend hiervoor is, dat Kosy gin Noord-Vietnam zeker zal vragen te verschijnen op de communistische par tijconferentie, die op 26 maart in Mos kou zal worden gehouden en die een doorn in het oog van Peking is. President Johnsons voornaamste me dewerker op het gebied van de natio nale veiligheid, Bundy, is gisteren in Zuid-Vietnam aangekomen om daar drie dagen lang de politieke en mi litaire situatie te bespreken. Hij verze kerde de Zuidvietnamezen, dat Ame rika in samenwerking met hen zou blij ven streven naar de nederlaag van de Vietcong. Kennelijk vond Washington het verstandiger Bundy naar Saigon te sturen en ambassadeur Taylor maar op Een gewapende politieagent loopt naast een dubbele rjj in Selma (Ala bama) gearresteerde schoolkinderen, die demonstreerden voor het plaatse lijke gerechtsgebouw. Ondanks de vele demonstraties en de vele (slech te) publiciteit, zyn er in Selma nog geen kleurlingen op de lijst van kies gerechtigden ingeschreven. zijn post te laten, omdat al tweemaal tijdens diens afwezigheid een staats greep is uitgevoerd. In Saigon houdt men er intussen re kening mee, dat Bundy's komst wijst op ontslag voor Taylor, wiens contro verse met Zuidvictnams sterke man, generaal Khan, niet bevorderlijk is voor een succesvolle bestrijding van de Vietcong. President Johnson heeft gis teren eveneens een persconferentie ge houden. Op de vraag of Amerika het regime-Khan zal erkennen, gaf Johnson geen antwoord. In Laos zyn de gevech ten van opstandige militairen intussen beëindigd. Enkelen van dezen zijn ech ter spoorloos verdwenen en vermoede lijk naar het buitenland uitgeweken. Dit is de eerste officiële foto van de vier dagen oude prinses Stephanie, het jongste kind van het Monagaski- sche vorstenpaar. De foto toont prin ses Gracia met haar dochtertje in het prinselijke paleis in Monaco. IN APELDOORN is de 43-jarige S. A. van der Loo uit Apeldoorn met zijn personenauto aangereden door een trekker met oplegger. Hij werd zwaar gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. LEOPOLDSTAD Om de rebellen in Kongo te bestrijden heeft de centrale Kongolese regering in Leopoldstad een medicijnvrouwtje gehuurd. Haar naam luidt Mama Onema, een naam, die voor vele Kongolezen een magische klank heeft. Zij is ongeveer 1,42 meter lang, heeft een gerimpeld gelaat en zal iets ouder dan 60 jaar zijn. Zij werd on langs door de Kongolese regeringstroe pen tijdens een schermutseling in de buurt van Kindoe gevangen genomen. Zij steunde de rebellen door met tover formules de goden om hulp te vragen. Mama Onema is per vliegtuig naar Leo poldstad overgebracht waar zij ermee instemde naar de centrale regering over te lopen. Men heeft nu vraagge sprekken met Mama Onema opgeno men, waarin de vrouw verklaart, dat zij de toverspreuken, die zij weleer te gen premier Moise Tsjombe uitsprak, nu heeft omgedraaid. De bandjes zullen naar de dorpen in het rebellerende oosten worden gezonden, waar zij toverspreuken tegen de rebel len-generaal Nicolas Olenga zullen voortbrengen. Westerse militaire waar nemers in Kongo vinden dit een fan tastisch idee. i Weersverwachting, medegedeeld door Ir K-n-M.I- geldig tot vanavond: 2 Veel bewolking met hier en daar wat 2 ueg?n. "jotrpgen. Matige, aan de 2 kust krachtige noordwestelijke wind. pezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. 6 2 Vandaag: zon onder 17.35 uur. Maan 5 onder 21.45 uur. 2 Morgen: zon op 8.12 uur. Maan op J 10.24 uur. UtrTh? ne rechtbank in Utrecht moet uitmaken of de loterij vóoe h.in'V' Electrofae' te Amersfoort al dan niSf"0"*:0"he<!tt Kcowiseerd, c.a.o Ud is met de "ctaal- stond°rrflniUUrl0neis in de onderneming loterii nninanM aa? deze wekelijkse ïotenj open. Men kon er gratis aan van 100 denhri°ldpriiS Was een bedraS Sn fsdaaraaist werden er tien piyzen van 5.- uitgekeerd. tenaagrm vn°ne^ber,'63 maakte ee" a™b- nrontc k i loontechnische dienst naar 7 0p' omdat de prijzen m*mnS al* loon beschoüwd moeiten worden, een verhoging die af week van het in de c.a.o genoemde maximum. ««uuemue De directeur van het bedrijf zei gis teren tijdens de zitting loon als een prestatiebeloning van arbeid te be schouwen. Daar was bij de loterij geen sprake van, dus kon het nooit een loonfactor zijn, zo zei hij. De officier van justitie had er be grip voor dat Electrofact niet in staat is om haar werknemers faciliteiten te verlenen bij de aankoop van produkten die in het bedrijf worden vervaardigd (Elektrofact maakt meetapparatuur). Andere bedrijven kunnen de werkne mers aan het einde van de week met een extra mandje levensmiddelen naar huis sturen, maar hij kon zich moeilijk voorstellen dat de echtgenoten van de Electrofact-employés een mandje meet apparatuur op prijs zouden stellen. Hij begreep dan ook dat de directie had gezocht naar een middel om toch iets bijzonders voor het personeel te doen. Maar hij meende het te moeten betwij felen of dit wel het juiste middel was. De officier vindt de loterij een on toelaatbare loonsverhoging. In zijn eis wilde hij niet tot uitdrukking bren gen dat hij deze zaak niet zo erg vond, maar meer het principiële karakter. Die eis luidde een boete van 260,- of 26 dagen hechtenis. De verdediger betwistte de strafbaar heid van de loterij. De prijzen hebben niets met een contra-prestatie van het personeel te maken. Vandaar dat de loterij prijzen onmogelijk als loon be schouwd kunnen worden, zei hij. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. AMSTERDAM De Amerikaanse oud-minister Christian Herter, die nu speciaal vertegenwoordiger van de Amerikaanse president van handels aangelegenheden is, heeft gisteren in Amsterdam Nederland geprezen als een betrouwbare, integere en intelli gente bondgenoot. Hy vond Neder land echter ook wat te bescheiden. Geen land is als partner zo be trouwbaar, zo zei hij. Maar het Ne derlandse volk heeft teveel de neiging zijn invloed in de wereld te onder schatten, onder meer op het gebfëd van handel, doch daar niet alleen. Hij vroeg zich af, welk ander volk van 12 miljoen zielen internationaal zo veel meer gewicht in de schaal legt, dan men op grond van dit aantal zou verwachten. Herter gaf dit compliment aan Neder land aan het begin van de rede over de betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten op een bijeenkomst van de Europese Beweging te Am sterdam. Zie voor een uitvoerig ver slag van deze rede onze financieel- economische pagina. ZEVENBERGEN In de VCS (Ver enigde Coöp. Suikerfabriek) te Zeven bergen is gisteren de 59-jarige heer P, Verwijmeren uit Leur van 5 meter hoogte gevallen en zo ernstig gewond, dat hy ter plaatse is overleden. H\j was op een balustrade bezig Ijzer door te branden en verloor daarbij zyn even wicht. r"~"r KAMPERLAND/HOEK Voor het tweede jaar nu hebben de Zeeuwse wielrenners zich tijdens de winter maanden intensief voorbereid op het nieuwe seizoen. In de daarvoor uit stekend geschikte omgeving van Kamperland en Hoek trainden de coureurs 's zondags onder deskundige leiding en de ervaringen van vorig jaar doen de hoop rechtvaardigen, dat renners uit deze provincie weer regelmatig „van voren" zullen zitten. Over deze trainingsmethode op het strand en in de duinen leest men op onze sportpagina. DELFT „De ontwikkeling en be weging van de Kerk zijn in een kri tiek stadium gekomen, maar zij vor men de onmisbare tekenen van le ven", zei Bernardus kardinaal Alfrink gistermiddag in de jaarlijkse lande lijke bijeenkomst van katholieke stu denten, die in Delft werd gehouden, en die gewijd is aan het thema „De Kerk in een crisis". „De gevestigde meningen zijn op drift geraakt en in de haast om bij te blijven zijn waar den over boord geworpen die mis schien beter behouden hadden kun nen blijven", aldus de Nederlandse primaat. Voor een uitvoerig overzicht van zijn belangwekkende rede: zie pagi na 7. MINISTER SCHOLTEN gaat op het ogenblik na of het gewenst is maatre gelen voor te bereiden teneinde ver keersstremmingen en ernstige moeilijk heden op rijkswegen te voorkomen. (Advertentie) (Van een onzer redacteuren) BIEZELIN GE De minister van maatschappelijk werk, mevr. drs. J. Schouwenaar-Franssen, is gisteravond tijdens een persconferentie in restaurant De Caisson te Biezelinge aan het einde van haar tweedaagse bezoek aan Zee land, ingegaan op de onrust die by een groot deel van het Nederlandse volk heerst over de recente en aanzienlijke stijgingen van de tarieven in de pen sion- wi verpleegtehuizen voor bejaar den. Uit de vele brieven, die zij hierover ontvangt, heeft zij de conclusie getrok ken, dat over het algemeen wordt aan genomen, dat de verhoging van de a.o.w. wordt doorberekend in de prijzen. Zo is het volgens de minister echter niet. De kostprijs en dus ook de tarie ven konden in het verleden betrekke lijk laag worden gehouden omdat de personeelskosten vaak laag gehouden konden worden (door het grote aantal onbetaalde religieuzen dat in dergelijke tehuizen werkzaam was) en door het feit dat uitbreidingen van de gebouwen vroeger grotendeels gesubsidieerd wer den. De kostprijs is inmiddels sterk ge stegen doordat alle arbeid tegenwoor dig volledig wordt betaald, terwijl de vérgaande subsidiëring tot Het verleden is gaan behoren. De besturen van de bejaardenoorden staan nu voor de wer kelijke kostprijs en zij berekenen die door in de tarieven. Wel hebben vele besturen uit sociale overwegingen ge wacht met de aanpassing van hun tarie ven tot de verhoging van de a.o.w. werd vastgesteld, aldus de minister. De con trole op de prijs vaststeling ligt bij G.S. Zij moeten ervoor zorgen dat er een billijke verhouding bestaat tussen de prijs en hetgeen de bejaarden geboden wordt. Op onze vraag of de minister van me ning is dat de colleges van G.S. vol doende toegerust zijn om deze controle snel en degelijk uit te voeren, gaf zy in direct een ontkennend antwoord. Zy wees nl. op de billijkheid van het ver zoek dat G.S. van Zeeland tijdens het werkbezoek tot haar hebben gericht, om begrip te hebben voor het feit dat de controlerende taak van het provin ciaal bestuur geschiedt door iemand die aan dit werk slechts een halve dag kan besteden. Op een andere vraag onzerzijds zei de minister dat het nog te vroeg is om te kunnen beoordelen of de gemeenten in staat zullen zijn de hogere uitgaven die zij door het in werking treden van de algemene bijstandswet mogen verwach ten, op te vangen. Tier en daar heeft men nl. de indruk dat door de krappe financiële positie van de ge meenten de nieuwe wet minder soepel zal worden toegepast dan wordt beoogd. De financiering van deze nieuwe taak der gemeenten is volgens mevrouw Schouwenaar echter tot op grote hoog te verzekerd. Het vraagstuk van de bejaardenzorg is een van de belangrijkste onderwer pen van bespreking geweest tijdens het werkbezoek van de minister aan Zee land. Zij toonde zich bijzonder gelukkig met het standpunt van G. S. van Zee land dat het bejaardenprobleem inte graal dient te worden aangepakt. Zee land is tot nu toe de tweede provincie die zich dit beleid duidelijk voor ogen heeft gesteld. De eerste provincie was Utrecht. Het provinciaal bestuur o.l.v. de commissie Kaland, verzamelt op het ogenblik gegevens om naar een zo vol ledig mogelijk complex van voorzienin gen te kunnen toe werken. Die voorzie ningen beginnen bij het zogenaamde open bejaarden werk en ze worden door getrokken in de dienstencentra bij be jaardenwoningen, de pension- en ver pleegtehuizen voor bejaarden, en de ge riatrische afdeling in de ziekenhuizen. Recente onderzoekingen hebben aan getoond dat 30 procent van de bejaar den in pensiontehuizen behoefte heeft aan verpleging. Verschillende deskundi gen spreken daarom liever over ver zorgingstehuizen dan over pensiontehui zen. Meer en meer hoort men pleidooien voor het versterken van de medische begeleiding in deze verzorgingstehuizen. De minister zei hierover dat het bejaar- denvraagstuk momenteel inderdaad op geheel nieuwe wijze wordt belicht Er zijn echter nog niet voldoende gege vens beschikbaar om tot duidelijke uit spraken te komen. De minister gaf toe dat meer overleg over deze materie tus sen de verschilende departementen noodzakelijk zal zijn. Voor het zover zal komen zullen echter meer gegevens vanuit het grondvlak beschikbaar moe ten zijn. In verband hiermee juichte zij de aan de gang zijnde onderzoekingen, waaronder die in Zeeland, van harte toe. Speciaal met betrekking tot het open bejaardenwerk heeft mevrouw Schou- wenaar-Franssen met voldoening gecon stateerd, dat op het ogenblik in Zeeland twee dienstencentra in aanbouw zijn: een in Axel, een in Oost- en West-Sou burg. Verschillende aanvragen vanuit Zeeland zijn in behandeling. Zij zullen, aldus de minister, de grootst mogelijke aandacht krijgen. In dit verband werd gewezen op de mogelijkheid bestaande gemeenschapshuizen als dienstencentra te benutten. BREDln-Hnet0sno-er versla^vers) cialistische Twee de-Kamerlid, me vrouw G. Brauti- gam, is de laatste dagen zwaar in het nieuws van wege een opmer king die zij maak te in de Tweede Kamer over de (slechte) kwaliteit van het brood in Nederland. Deze broodaffaire heeft een voorgeschie denis. Mevrouw Brautigam brengt die naar voren in een open briof aan de hoofdredacteur van DAGBLAD DE STEM. De open brief, gisteren in „Het Vrye Volk" afgedrukt, staat op pagina 7, tegelijk met het antwoord dan ook maar in een open brief van de hoofdredactie.

de Stem | 1965 | | pagina 1