t KOMENDE 10 JAAR 25 MILJOEN GULDEN NODIG Nieuw net voorkomt massa moord op jonge platvis COAK-officieren beëdigd Bond van oud-leerlingen niet geheel gelikwideerd HpaöbïaO pc Stctn Douane-emplacement bij Sas van Gent wordt het grootste van Nederland V. VE KRACHT Zeeland laat minister Schouwenaar weten: Concentratie van polders Aanvaring op het Krammer Nieuw veerhavencomplex Perkpolder aanbesteed DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 J let wat er in Iste vlees van Aam op staat, eem-worstjes. |s. Hier Haus- üingworst en lleverworst en 3n de jongste >f aanmerkin- de afd. Inkoop Structuur Stichting Zeeland uniek Unicum Streekcommissie In W.-Z-Vlaanderen Laagste inschrijving: f 8.178.000,- Smokkelauto te Verrebroek aangehouden E.H.I.O.-diploma's plichtnood wachters Werkendams bedrijf eerste gegadigde Secretaris tijdens Z.L.M.- jaarvergadering Haast maken met ruilverkaveling te Kapel Ie Middelbaar landbouwonderwijs Dinsdag 9 februari: Honderdjarige in Terneuzen Kleine teruggang veilingomzet „Zuid-Beveland" Begin Kerkenbouw m' v Herindeling in Steense raad J roge1 bescherminsswacht Meer toezicht in het Zwarte Gat op stand bergeend lafcï^ afdeling boekhouding. Typediploma en prak- >f studerend hiervoor. :n met het voeren van ;mede enige jaren kan die. oor W. VAN DER STEEN MIDDELBURG/'s-HEER ABTS- KERKE. De minister van maat schappelijk werk, mevr. drs. J. S. SchouwenaarFranssen, is giste ren begonnen aan een tweedaags werkbezoek aan Zeeland. Het is de bedoeling haar tijdens deze dagen informatie te verschaffen over si tuaties en opvattingen in Zeeland m.b.t. onderwerpen die haar depar tement betreffen. Zo heeft drs. KI. Laansma, directeur van de Stich ting Zeeland, tijdens een bijeen komst van de minister met- het college van G.S., een opsomming gegeven van de voorzieningen die in Zeeland in de komende tien jaar getroffen zullen moeten wor den in de maatschappelijke en medische sector en op de gebieden van sport en cultuur. De heer Laansma kwam tot een totaal be drag van 20 tot 25 miljoen gulden. Het is van belang, dat de minister deze behoeften kent, omdat zij binnen kort haar maatschappelijk beleid voor de probleemgebieden voor het tijdvak 1966- 1968 zal vaststellen. Drs. Laansma bracht geen urgenties naar voren. Het door hem gegeven basisschema zal dit jaar in de verschillende bij de stichting aange sloten raden in details worden uitge werkt. Gedeputeerde A. Kaland gaf mevr. Schouwenaar een overzicht van wat vol gens het provinciaal bestuur in Zeeland nog gebeuren moet om in de provincie tot een integraal modern bejaardenbeleid te komen. In dit verband werd gewezen op het instellen van de wet op de be jaardenoorden in Zeeland, en op het aanstellen van een inspectrice, die op de naleving van de bepalingen in de wet zal letten. Als ideale voorzieningen m.b.t. de bejaardenverzorging werden achter eenvolgens genoemd het open bejaar- denwerk, waardoor bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven, de bejaardenwoning in combinatie met open bejaardenwerk, het pensiontehuis en het verpleegtehuis voor bejaarden. Tussen beide laatste voorzieningen in staat de geriatrische afdeling in het ziekenhuis. Kort daarvoor had de minister in de bestuurskamer van de Stichting Zeeland een toelichting gekregen op de structuur van de Stichting Zeeland. By de voorbe reiding van het werkbezoek bleek dit een speciale wens van de minister te zijn. De structuur van de Stichting Zeeland is dan ook een unicum in Zeeland. Gedeputeerde J. v. d. Bos, voorzitter van de Stichting Zeeland, schetste de grote lijn van de werkwijze van de stichting. De voorzitters van de bij de stichting aangesloten raden gaven een korte ty pering van hun werkzaamheden. Minis ter Schouwenaar bleek bijzonder geïn teresseerd. Op haar vraag hoe deze structuur bevalt kreeg zij te horen, dat de voorlopige ervaringen goed zijn. De stichting is echter nog te kort in de huidige vorm werkzaam om een defini tief oordeel te kunnen vormen. Overi gens is de aparte architectuur van de Stichting Zeeland nog niet helemaal vol tooid. De instelling van een Raad. voor Maatschappelijk werw, hopenlijk dit jaar nog, zal de organisatie van de stichting afronden. De minister begon haar oriënterend bezoek aan Zeeland gistermiddag in het politiegebouw te 's Heer Abtskerke, waar zij een gesprek had met de streek- commissie voor west-Zuid-Beveland. De heer D. Lodder, voorzitter van de streekcommissie, gaf een overzicht van het ontstaan van de commissie. De heer Lodder zei dat de streekcommissie zich niet beperkt tot de landbouwproblemen. Ook de andere aspecten van het maat schappelijk leven in westelijk Zuid-Be veland worden besproken en bestu deerd. Ir. J. Hasenack, staffunctionaris van de Stichting Zeeland, en tot voor kort secretaris van de streekcommissie, gaf een korte schets van de werkwijze van de commissie. Na deze inleidingen kwam een open en genoeglijk gesprek tot De foto toont de aankomst van mevrouw dra. J. Schouwenaar- Franssen voor het verenigingsge bouw Irene te 's Heer Abtskerke. Rechts mr. dr. A. J. J. M. Mes waarnemend commissaris van de koningin in Zeelanddie haar verwelkomde. Links de heer S. van Leeuioen, hoofd van het bu reau Zeeland van het ministerie van maatschappelijk werk. stand. Op de vraag van de minister hoe het staat met het individueel maatschap pelijk werk in het gebied van de com missie kon worden geantwoord dat zo wel van katholieke als protestants-chris telijke zijde effectieve voorzieningen zijn getroffen. Ook het bejaardenvraagstuk kwam ter sprake, speciaal m.b.t. de huisvesting. De commissie wees op de verouderende bevolking in de Zak van Zuid-Beveland. Het werd gewenst geacht, dat in elke gemeente een aantal bejaardenwoningen beschikbaar is. Daaraan ontbreekt nu nog wel het een en ander. Op de vraag van mevr. Schouwenaar-Franssen of de commissieleden een beïnvloeding van de Sloe-ontwikkeling op de streek ver- wachten, kwam een gereserveerd be vestigend antwoord. De streek zal mis schien als woongebied kunnen fungeren; hier en daar zullen toeleveringsbedrijven worden gesticht, zo werd o.m. geant woord. De heer Lodder bood de minister ten slotte een mand met fruit aan. Tijdens het diner dat het provinciaal bestuur de minister gisteravond in ho tel De Burg te Middelburg aanbood, werd o.m. de situatie m.b.t. de woonwa genkampen in Zeeland besproken. 'Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Dit jaar nog zal een werkcommissie in het leven worden ge roepen, die G.S. uitgewerkte voorstellen zal voorleggen over de algehele samen voeging van de polders in West-Z.- Vlaanderen. In de streek bestaan nog nog de vol gende calamiteuze polders: Tienhon derd te Cadzand, Adornis te Nieuwvliet, Oud en Jong Breskens en Hoofdplaat en Thomaes, die opgenomen zullen worden in het waterschap Het Vrije van Sluis. De instelling van de calamiteuze pol der is alleen nog in Zeeland te vinden. Voordat dit typische verschijnsel historie zal worden, moeten de Bijdragenwet Del tawerken en de Wet ter vervanging van „Calamiteuze Wet" van 1870, van kracht worden. Het verschijnsel calamiteuze polder is in de geschiedenis gegroeid, tot een wei nig aantrekkelijke vorm van beheer van land- en zeewering. In deze voorname lijk kleine polders drukt een enorme last op de ingelanden. Zij moeten tot een maximum belast worden, vooraleer rijk en provincie, in een verhouding van 2 tot 1, de tekorten aanzuiveren. Onder de volledige concentratie van de polders in he t West-Zeeuwsch-Vlaamse land ressorteren ook de Nederlandse ge deelten van de internationale polders. BRUINISSE Woensdagavond ont stond er nabij het afgesloten Krammer te Bruinisse een aanvaring tussen het 1300 ton met kunstmest geladen motor schip Trio en de motorsleepboot Expres se, die een zandbak sleepte. De Trio, op weg naar België, voer in het vaarwa ter, toen vanuit het afgesloten Krammer de Expresse met aanhangende zandlVfT dwars in haar koerslijn kwam. De sleep boot liep met de voorsteven dwars in de zij van de Trio. De Expresse liep zware schade aan het voorschip op en is de vluchthaven van het Zijpe binnengelo pen. De Trio die lekkage kreeg, kon de reis vervolgen. ST.-JANSTEEN In het grensplaatsje Verrebroek (B.) werd door de Belgische douane een auto tot stilstand gebracht, waarin 650 kg Nederlandse boter werd aangetroffen. De auto en de boter wer den in beslag genomen. Men stelde po gingen in het werk om de chauffeur van de auto aan te houden maar deze toonde zich een beter hardloper dan de doua niers. De auto was bij de gemeente Clin- ge de grens gepasseerd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zeventien plichtnood wachters van de organisatie Bescher ming Bevolking in Zeeuwsch Vlaanderen, die enige tijd geleden in het bezit waren gekomen van het E.H.B.O.-diplo ma, werden door dokter Boland geëx amineerd voor het E.H.I.O.-diploma. Slechts twee werden te licht bevonden, zodat 15 kandidaten het examen met succes hebben afgelegd. Van deze 15 zijn er 12 in Terneuzen woonachtig, en 3 in Zaamslag. Niet alleen voor de kandidaten zelf, maar ook voor de do cent, de arts Van Breda Vriesman, en voor de instructrice, mevrouw Verlin de-Maandag, betekent zulks een mooi resultaat. (Van een onzer verslaggevers) HULST. In het gebouw van rijkswaterstaat te Middelburg heeft vanwege deze laatste instan tie de aanbesteding van de aan leg van het nieuwe veerhavencom plex te Perkpolder onder de ge meente Hontenisse plaatsgehad. Laagste inschrijver was de N.V. Aannemings- en Handelsbedrijf Van Oord te Werkendam voor de somma van f 8.178.000,een prijs die, naar wij van bevoegde zijde hebben vernomen, rijkswaterstaat alleszins meegevallen is. Het is overigens nog niet zeker dat over dertig dagen het werk aan BIEZELINGE De komende ruil verkaveling in het tuinbouwcentrum Ka- pelle-Biezelinge vormde een belangrijk punt van bespreking op de jaarverga dering van de afdeling Biezelinge van de Z.L.M. Dit gebeurde vooral naar aanleiding van een causerie van Z.L.M.-secretaris J. Markusse over bedrijf en gezin, waar in deze er o.m. op wees, dat de verka veling in dit tuinbouwgebied een ontzag lijk moeilijke zaak is, die niettemin aan gepakt dient te worden en hij raadde ook aan om, zo gauw mogelijk een begin te maken. Ook de aanwezigen bleken door drongen te zijn van de noodzaak hiervan. Gewezen werd op de wenselijkheid, dat bestaande ondernemers in dit gebied naar andere streken gaan, b.v. de Fle- vo-polders. Een gevolg van de ruilver kaveling zal nl. zijn, dat' er minder be drijven kunnen zijn in dit tuinbouwcen trum. Bedrijfsvergroting is een onmis bare voorwaarde om te slagen in te toe komst. De heer Markusse behandelde verder de mogelijkheid voor bedrijfsbeëindiging via het O. en S- fonds en raadde de on dernemers in de agrarische sector ook aan meer gebruik te maken van kre diet voor verantwoorde investeringen. De leiding op deze bijeenkomst berust te bij de heer P. Scheele. Secretaris K. Dees zei in zijn jaarverslag, dat de afdeling 109 leden heeft, dat is 7 meer dan een jaar geleden. De heren W. J. Bierens en P. Zandee werden als bestuursleden herkozen. UTRECHT De landelijke bond van oud-leerlingen van inrichtingen voor mid delbaar landbouwonderwijs, opgericht op initiatief voor de vereniging van oud-leer lingen van de landbouwschool te Goes welks voortbestaan de laatste maanden aan een zijden draad hing wordt nog niet geheel gelikwideerd. Zo is besloten op de algemene bondsvergadering te Utrecht. Deze vergadering op welker agenda als belangrijkste punt de eventuele likwida. tie prijkte, was goed bezocht, beter dan in de laatste tijden het geval was. Blijk baar hield het al of niet voortbestaan van de bond de gemoederen nogal bezig zoals ook uit de zeer uitvoerige discus sies bleek. Voorzitter A. H. Munters uit Fijnaart, deelde mede, dat het bestuur zich na de laatste algemene vergadering ernstig over het al dan niet voortbestaan van de bond had beraden. Het was tot de conclusie ge komen dat likwidatie toch niet gewenst is en het stelde voor de bond niet te ont binden doch in stand te houden echter met beperkter werkzaamheden: in plaats van het bekende mooie jaarboek zou een summier overzicht over diverse kwesties aan de aangeslotenen kunnen worden ge zonden en wat de jaarlijkse excursie betreft: deze zou zo mogelijk wel georga niseerd kunnen worden, mits er voldoen de belangstelling voor bestond. Er blijft dan nog enig contact tussen de leden over het gehele land. Het eind van de bespre kingen leverden als resultaat dat de bond waarvan nu eenmaal de statuten der or ganisatie nog bestaan, voorlopig nog in stand zal worden gehouden, zij het dan met beperkte werkzaamheden. „Weg is weg" zo werd gezegd en ge zien de méérderende belangstelling, die vrijwel overal blijkt, kan het zeer wel nuttig blijken te zijn dat de bond nog bestaat; hij kan dan gemakkelijk tot her nieuwd leven gewekt worden. Uit het jaarverslag stippen we nog aan dat het aantal jaarboeken in enkele ja ren is verminderd van ruim 3000 tot 2000; door de vermindering van het aantal is de kostprijs hoger. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De nieuwe com mandant van de eerste COAK, kolo nel J. C. C. Crena Uiterwijk heeft zeven vaandrigs der militaire admi nistratie beëdigd, tot reserve tweede luitenant. De plechtigheid vond plaats op het binnenplein van de Majoor Berghuyskazeme aan de Zuidsingel. Na de inspectie der troe pen door kolonel Crena Uiterwijk legden P. J. de FeyterE. J. H. van Kordelaar, J. C. Vercammen, R. YpenbergJ. W. Groenendaal, J. P. van der Jagt en L. J. Verhoef de eed van trouw af. Kolonel Crena Uiterwijk was de eerste, die hen feliciteerde met hun beëdiging. In zijn korte toespraak legde hij er de nadruk op, dat trouw aan de koningin niet betekent' trouw aan haar persoon, maar trouw aan haar volk. Vervolgens begaf het gezelschap genodigden zich naar het Molen waterwaar de leden van de Eerste Coak defileerden. Op de foto slaan de 7 beëdigden het défilé gade. TERNEUZEN In het bejaardenhuis Scheldeoord te Terneuzen wordt dins dag 9 februari de dag, waarop een der bewoners, de heer H. Kayser honderd jaar wordt, volop feest gevierd. Met het personeel en de medebewoners zal de eeuweling 's morgens in de conversatie zaal koffie drinken. Om kwart over twaalf wordt hem en zijn familie een diner aangeboden. Van kwart over twee tot kwart over vier wordt er een recep tie gehouden, waarop ook het gemeente bestuur zijn gelukwensen zal komen aan bieden. Om half zes is er weer met de familie een koffietafel. Tenslotte zal om zeven uur de harmonie Terneuzen de heer Kayser een serenade brengen. GOES In een eerder opgenomen overzicht over de Zeeuwse veilingen werden de omzetten vermeld over de kalenderjaren 1963 en 1964, met de be dragen welke in 1964 meer, of minder geveild werden in vergelijking met het voorgaande kalenderjaar. In deze uit „Groenten en Fruit" overgenomen cij fers werd voor de V.V.Z.B. in Goes ver meld, dat in de jaren 1963 en 1964 res pectievelijk f 8.552.000,. en f 7.065.000,- werd geveild. Dit zou een teruggang jn omzet betekenen van f 1.487.000. Nu de volledige cijfers bekend zijn blijkt de omzet in het kalenderjaar 1964 f 8.370.000,- te zijn. Dit is in vergelij king met 1963, een kleine teruggang met f 182.000,- De appeloogst in 1964 was groot, van deze fluitsoort werden heel veel kilo's geplukt en geveild. De zomerras- sen hiervan, en de mindere kwaliteiten van de winterrassen, waren laag in prijs. Dit is wel de belangrijkste oor zaak, dat de geldelijke omzet iets te rugliep. deze inschrijver zal worden gegund. Zoals wellicht bekend moeten de in schrijvers thans ook een ontleding van de aannemingssommen indienen. Mede aan de hand daarvan zal wor den bepaald aan welk bedrijf het werk zal worden gegund. Maar naar ons van dezelfde zijde werd ver zekerd is de kans, dat het werk aan het Werkendams bedrijf zal worden gegund, groot. Overigens waren de inschrijf sommen nogal verschillend: de hoogste inschrij ver was de combinatie Van de Vorms' Aannemingsbedrijf N.V. en Gebr. C. en Th. Wijnands' Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam voor f 12.870.000,een ver schil van ruim f 4.500.000,ten opzich te van de laagste inschrijver dus. Op één na laagste inschrijver was de Aanne mingsmaatschappij Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht (f 8.571.000,Derde op de lijst staat de combinatie N.V. Aanne mingsbedrijf v.h. fa. T. van Breejen Van den Buyt te Aardenhout en N.V. Gebr. Van Oord te Werkendam (f 8.741.000,Op een na hoogste in schrijver was R. Boeltje en Zn N.V. te Zwolle (f 11.480.000,—). Aan de hoge kant was ook de N.V. Aannemingsbedrijf v.h. fa. W. van Hattum en Zn te Zalt- bommel (f 10.955.000. Er waren in het geheel 22 inschrij vingen. Waarschijnlijk zal men meteen na de gunning met de uitvoering van het werk beginnen. In het bestek zijn opgenomen de verruiming van de huidige veerhaven en de aanleg van een nieuw veerplein met toegangswegen en alle bijbehorende werken. De nieuwe aanlegsteiger is in een apart bestek ondergebracht. De aan besteding daarvan zal ook nog in de loop van dit jaar plaatsvinden. In het bestek, dat gistermorgen werd aanbe steed, is evenmin opgenomen de aanleg van een aanbrug, die nodig zal zijn wan neer te zyner tijd een dubbeldeks ferry boot op de veerdienst Kruiningen Perkpolder zal worden ingezet. Daarvoor moet de minister echter nog een beslis sing nemen. Nederlandse katholieken worden opgewarmd om aanstaande zondag gul te geven voor de kerkenbouw. We weten nu waaraan ons lieve geld wordt gespendeerd. Mgr. Nierman heeft daarover op een persconferen tie geen twijfel laten bestaan. In de toekomst zal worden getracht, kleine intieme en sobere kerkgebouwen te realiseren. Daarmee valt van ons het gevoel af, dat ons voorgaande jaren bekroop als we op Kerkenbouwzondag naar de be- delpreek luisterden. Toen konden we ons maar moeilijk van de gedachte losmaken, dat ons lieve geld werd ge stort in een bodemloze (bouw)put waaruit majestueuze kerken en kolos sale torens verrezen. Zij pasten naar ons gevoel niet in de gemeenschap die zich als de „Kerk der armen" pleegt aan te dienen. We hebben ook wat moeite gehad met de vraag hoe men in een tijd van grote woningnood, van duizend-en-een andere doelein den waarvoor onze bijdragen worden gevraagd nog godshuizen kan bouwen waaraan en waarin heel veel dingen worden ontworpen, die in feite niet terzake doen. De hoge torens hebben wij nooit goed kunnen rijmen met de functie van het kerkgebouw. Men kan natuurlijk opmerken, dat het voor God nooit hoog genoeg is, maar daar in juist ligt de beperking, die we ons dienien op te leggen om tot een verant woorde uitgave van de soms met moeite bijeengebrachte gelden te ko men. De kerkenbouwers hebben nu de wens te kennen gegeven een andere richting in te slaan. Zij worden daar toe enerzijds gedwongen door de ver. nieuwde liturgie, die aanpassing van het godshuis eist. Anderzijds hebben zij ingezien, dat het geld, waarmee on nodige tierlantijnen en bijbouwsels werden geschapen voor nog zoveel an dere noden kan worden aangewend. indien de voornemens inderdaad gestand worden gedaan, zijn wij meer dan ooit tevoren genegen de knip van onze portemonnee te halen. I i -j: ji VI r. i Ê2 (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Aan de Nederlands- Belgische grens alhier is men hezig met de aanleg van een douane-emplacement, dat het grootste en modernste van Ne derland zal worden. Het emplacement zal een oppervlakte beslaan van ruim 12.000 vierkante meter. Er komen twee gescheiden rijbanen met een gemiddelde breedte van Ü0 me ter. De doorlaatcapaciteit zal belang rijk groter worden, daar er nu twee rijen komend en twee rijen gaand verkeer te gelijk kunnen worden afgewerkt. Dit be tekent, dat vooral tijdens het toeristen seizoen de doorlaatsnelheid verdubbeld kan worden. Het emplacement zal mo derne en comfortabele kantoren krijgen, aan de kant van Sas van Gent voor de Nederlandse douane en aan de kant van Zelzate voor de Belgische douane. Het is de bedoeling, dat er op het centrale emplacement een hechte samen werking tussen beide diensten zal komen, (Van onze visserij-medewerker) IJMUIDEN Het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek heeft in nauwe samenwerking met de Waddenzee-visser J. Boersen een revolutionair gar- nalennet ontworpen, dat een einde gaat maken aan de economische verspilling van miljoenen stuks ondermaatse platvis, die jaarlijks door de bestaande garnalennetten worden weggevangen. Het nieuwe net heeft een octrooi-aanvrage van de Directie Visserijen gekregen, die goede hoop heeft dat dit net in de naaste toekomst algemeen ingang in de zeevisserij zal vinden voor de garnalenvisserij. Het nieuwe net vangt gemiddeld 25 procent meer garna- len van betere kwaliteit, en brengt een enorme werkbespa- ring voor de vissers mee, omdat geen ongerechtigheden van de zeebodem meer worden meegevangen. Van het grootste economische belang is echter, dat het nieuwe net de onder maatse platvis en jonge garnaal de kans geeft door de wijde mazen in een speciaal geconstrueerde trechter te ontsnappen. Het net, in de constructie waarvan de prakti sche beroepsvisser J. Boersen uit Den Oever en de RIVO- bioloog dr. R. Boddeke een groot aandeel hebben, maakt dus een einde aan de massale moord op ondermaatse schol, tong, schar, bot en andere vis, die geen kans krijgt tot volle wasdom te komen. Een studie van dr. Boddeke op het RIVO heeft aange toond, dat vorig jaar alleen al 1 miljard stuks jonge schol door de garnalennetten van de Nederlandse vissers ver nietigd zijn. Voor de schar is dit aantal op 400 miljoen stuks vast te stellen, aan tong werden er in een seizoen ruim 155 miljoen ondermaatse exemplaren vernietigd. Dat betekent, dat de visserij zelf de kip met de gouden eieren slacht. Ruim 60 procent van de aanvoer van tong van de Noordzee komt van Nederlandse kotters, die er dus alle belang bij hebben, dat de jonge tong de kans krijgt groot te worden. Het nieuwe net zal dus vooral voor de Neder landse vissers enorme voordelen afwerpen. In visserij kringen gelooft men. dat het nieuwe RIVO-net. dat met groot enthousiasme ook door een aantal ingewijde beroeps vissers werd ontvangen, snel ingang zal vinden. Een visser kan zich niet permitteren dat zijn collega grotere vangsten maakt met het nieuwe net. De kans is er trouwens ook, dat er overheidsvoorschriften zullen komen, Verwacht mag worden, dat ook andere Europese landen deze netton zul len gaan gebruiken voor de garnalenvangst. Een van de bijkomende winstpunten is, dat de komende jaren ook de zeehengelarij profijt van de nieuwe netten gaat trek ken. Het sparen van de jonge vis kan binnen enkele jaren de zeevisstand weer wat op peil brengen, zodat ook de vangkansen langs de kusten beter kunnen worden De slechte vangsten van de laatste jaren zijn mede aan 'deze roofbouw met de oude garnalenkor te wijten Het nieuwe net is een volslagen nieuwe ontwikkeling, dat. een octrooi krijgt. Alle nettenbouwers zullen echter over het ontwerp mogen beschikken, omdat hiermee Europese visserijbelan- gen gediend zijn. In onze krant hebben we vorig jaar al een artikel gewijd aan de proeven met nieuwe garnalennetten Het betrof toen een Frans net, dat ook hier in de praktijk beproefd werd. Dit net had vele mogelijkheden, maar bleek op de grotere Nederlandse schepen met meer motorvermo gen met te voldoen. Dit heeft toen tot de constructie van een geheel nieuw net geleid, waarbij de visser Boersen uit Den Oever, die aan de experimenten van dr. Boddeke deel nam, een bijzonder inventief aandeel had. De foto geeft een beeld van de voor bereidende werkzaamheden voor de aanleg van het douane-emplacement. Ook wat d technische uitrusting betreft zullen de allerlaatste vindingen op het gebied van communicatiemiddelen wor den toegepast. Hiervoor zal de nieuwste apparatuur worden aangeschaft, die in Duitsland reeds in gebruik is Momenteel is men bezig met de bestrating van de terreinen, welke wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf H. Horstman uit Souburg. Wanneer aïles meeloopt zal het emplacement in maart gereedkomen. ST. JANSTEEN Tijdens de van middag om vier uur te houden openbare vergadering zal de raad van St. Jansteen zijn gevoelen omtrent het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen bepalen. De be spreking over de herindelingsplannen werd tijdens de vorige vergadering ver daagd. Er zullen nog enkele andere pun ten worden behandeld; de raad wordt ge vraagd de slotwijziging voor de begro ting van het dienstjaar 1964 van de Gemeentelijke instelling voor Maatschap pelijke Zorg vast te stellen. Tenslotte zal de rekening 1961 worden aangebo den. Vj O (Van onze correspondent) OOSTBURG In de Burgerzaal van het gemeentehuis vond de jaarvergade ring plaats van de vogelbeschermings- wacht in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen o.l.v. burgemeester J. L. van Leeuwen. Hij gaf een overzicht van de activiteiten en van het afgelopen jaar. Uit het finan cieel verslag van de heer J. de Zwart bleek, dat er een gering financieel te kort was van f 61,32. Secretaris H. En kelaar werd in zijn functie herkozen, de heer Magnus bedankte als bestuurs lid en nieuwe bestuursleden werden J. Riemslag uit Biervliet en J. van Arrre- rongen uit Aardenburg. Aandacht werd gevraagd voor meer toezicht in het Zwarte Gat, met het oog op de stand van de bergeend- Na het huishoudelijk gedeelte werden enige vogelfilms ge draaid van de heer M. van Lede uit Knokke, die zelf niet aanwezig kon zijn. Ze werden uitvoerig toegelicht door de heer H. Enkelaar. Deze filmattractie werd bijgewoond, door een groot aantal leden van de Heemkundige Kring. Deze films waren voor een groot deel in de streek opgenomen en demonstreerden het rijke vogelleven dat er nog in het Zwin en de kreken en plassen te zien ia

de Stem | 1965 | | pagina 5