Meevallers van honderden MaHMS Hele toto- ton voor één man Rebellen vuren op Laos5 hoofdstad „DAG ZUS" NA 53 JAAR fleXa Tekorten niet zo groot als te verwachten was in Eindhoven ZES DODEN IN VERKEER Laserstraal kaatst tegen satelliet Senaatscommissie in België akkoord met Schelde-Rijnverdrag Gerda zi.et er geen brood, in Wegen-manifestatie Ook Zeeuwen en Limburgers VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN zei de tuinder DAGBLAD VOOR ZEELAND En géén spiraal... O.a. in Breda en Etten Zwaar bewolkt Weer scheurtjes in kanonsteunen van A.M.X.-tanks Geen daling van vleesprijzen te verwachten Personeel van rampmijn niet aan het werk 105e JAARGANG No. 24809 t/onr God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaaf, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; ƒ0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rei, zzo**» w «i|i»g»'/' 2893) Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraai^ 24 telefoon 2601C\- BURG. WITTE VEEN ZIET HET GUNSTIG IN Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Witteveen van financiën heeft gister middag in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het tekort op de lopen de rekening van de betalingsbalans over 1964 naar verwachting iets beneden de 900 miljoen gulden zal liggen. Aangezien oorspronkelijk dit tekort geraamd werd op 1250 miljoen kon minister Witteveen over deze lagere uitkomst alleen maar verheugd zijn. Minister Witteveen produceerde in de Senaat nog een gunstig cijfer: het tekort op de rijksbegroting 1965 zal naar verwachting geen 916 miljoen maar ruim 600 miljoen bedragen. Hierbij is reeds reke ning gehouden met de stijging van de ambtenarensalarissen, de grote re belastingopbrengst, en met de gevolgen van de belastingverlaging per 1 juli en de transactie betreffende de Breedbandaandelen. WITTEVEEN niet pessimistisch (Van onze verslaggevers) VENLO Op de rijksweg te Baarlo zün gisteravond de 20-jarige J. Han- nink uit Heithuysen en de 18-jarige H. Coppes uit Neer om het leven geko men. De beide mannen zaten in een trekker met oplegger. Deze raakte op onverklaarbare wijze te ver op het lin ker weggedeelte en botste tegen een te gemoetkomende vrachtauto van de fir ma Appel uit Waalwijk. H. en C. wer den vrijwel op slag gedood. De ravage na het ongeluk was zo groot dat het verkeer geruime tijd omgeleid moest worden. ETTEN Bij het oversteken van Rijksweg 65 onder Etten is gistermid dag de 60-jarige mevrouw Nuyten-Bra- ber uit Breda verongelukt. Zij zat op een bromfiets en werd aangereden door een personenauto, bestuurd door H. B. uit Etten. Mevrouw Nuyten was op slag dood. BREDA De 64-jarige P. Dictus uit Achtmaal is gisteren door een ongeval in Breda eveneens om het leven ge komen. Hij kwam op zijn bromfiets op de Sprundelsebaan in aanrijding met een voetganger, die voor hem links van de weg liep. De bromfietser kwam zo danig te vallen dat hij een schedel- basisfractuur opliep. Enkele uren later overleed hij in het St.-Ignatiuszieken- huis. KLAZIENAVEEN In Klazienaveen is gistermiddag de zesjarige Jan Kroe- sen uit Nieuw-Dordrecht omgekomen. Het jongetje werd vermoedelijk aan gereden door een zware vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door W. J, uit Volendam. De bestuurder reed, omdat hij niets van het ongeval had gemerkt, door. Hij kon pas later worden gewaar schuwd. HEERENVEEN De 69-jarige voet ganger M. M. uit Heerenveen is giste ren bij het oversteken van Rijksweg 32 door een personenauto aangereden en raakte daarbij zo ernstig gewond dat hij in de loop van de dag overleed. VIER MENSEN zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk te Garoua in Kame roen. BIJ EEN scheepsramp bij Sardinië zijn dronken zesUen personen ver- VIJFENTWINTIG mensen zijn om het leven gekomen toen een bus in Mexico in een ravijn stortte. SOEKARNO WIL, althans volgens de Oostduitsers, betrekkingen ,,op een ho- brichnt1VeaU" met d0 regering van U1_ PL^JJ^HOVEN *s 3-jarige Monique ochijff op oen met hekken beveiligd niet openbaar overpad onder een trein gekomen en op slag gedood. TUSSEN IBURG en Hankenberge in Duitsland is een Britse Canberra-bom- menwerper verongelukt. De twee be manningsleden kwamen om. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking en lüer en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige, langs de Waddcnkust tijdelijk vrij krachtige noordwestelijke wind- Wei nig verandering van temperatuur. Vandaag: zon onder 17.33 uur. Maan onder 20.32 uur. Morgen: zon op 8.14 uur. Maan op 10.08 uur. Er waren nog andere elementen in de ontwikkeling van de nationale eco nomie, waarop de bewindsman van Fi nanciën met voldoening kon wijzen: "1 Het hoogtepunt van de spanning op •*- de arbeidsmarkt zijn we gepasseerd, aldus luidde de conclusie van de bewindsman uit de meest recente werk loosheidscijfers. 2 Het door de regering gevoerde con junctuurbeleid heeft tot resultaat gehad dat in 1964 geen verdere spi raalwerking van lonen en prijzen is op getreden. Relatief is de prijsstijging in 1964 zelfs buitengewoon rustig geweest, aldus de bewindsman. Er moet nog wel rekening gehouden worden met een wat vertraagde doorwerking van de loon explosie in de prijzen. 3 Stijging van het reële nationale produkt in 1965 heeft de verwach tingen overtroffen en 7 procent be dragen. De produktiviteit der arbeids duur steeg met vijf a zes procent. 4 Het volume van de particuliere in vesteringen is in 1964 met 16 pet. gestegen. Trekt men daar echter de investeringen ten behoeve van de wo ningbouw en de aardgasvoorziening en de aanschaf van nieuwe auto's af, dan bedraagt de stijging nog maar 8 pet. Minister Witteveen achtte dit percen- (Van onze correspondent) VELP Harry Klaassen uit het Gelderse Velp is de eerste Nederlan der die de hele ton uit de sporttoto in zijn zak kan steken. De achttien jarige jongeman was de enige die in de toto van de afgelopen zondag alle 13 wedstrijden goed voorspelde. Er was voor de eerste prijs in totaal beschikbaar 179.971,55, zodat hij de hele (belastingvrije) ton de zijne mag noemen. Op deze foto ziet men hem, terwijl zijn ouders toekijken, de telefoni sche mededeling van de Sporttoto in ontvangst nemen. Het zal mis schien verstandig zijn als de familie Klaassen voorlopig de deur stevig op slot houdt, want totowinnaars plegen nogal eens aanloop te krijgen van mensen die het beste met de geluk kigen voorhebben en die patente ad viezen komen geven over de beleg ging. De rest van de eerste prijs gaat voor tweederde deel naar de twee de prijs en voor de rest naar de der de prijs. Voor de tweede prijs 139.715,96) hebben zich 84 deelne mers aangemeld, die elk ruim 1600,- krijgen. Niet minder dan 741 deelnemers krijgen uit de pot van de derde prijs (j 69.875.98) per goed ingevulde kolom 94 gulden. Een peu leschilletje vergeleken met Harry's onafgeroomde ton, maar toch altijd meegenomen. tage bepaald niet excessief, omdat het slechts 1 pet. hoger ligt dan het stij gingspercentage van het bruto natio naal produkt. De ontwikkeling van het tekort op de lopende rekening van de betalings balans over 1964 gaf het volgende beeld te zien: In het eerste kwartaal bedroeg het tekort 500 miljoen en in het tweede kwartaal 800 miljoen. In het derde kwartaal echter was er een overschot van 300 miljoen, en voor het vierde kwartaal van 1964 wordt dit overschot eveneens op plus minus 300 miljoen ge raamd. Minister Witteveen haakte aan een en ander de conclusie vast „dat de mist voor een groot deel is opgetrokken en dat zich nu een duidelijke beweging naar herstel van het economisch even wicht begint af te tekenen, een be weging die zich ook in 1965 kan voort zetten, omdat de rijksbegroting voor dit jaar binnen de lijnen van de weg naar het evenwichtsherstel blijft". Een belangrijke voorwaarde blijft volgens de minister „een evenwichtig terugschroeven van de bestedingen bin nen allerlei sectoren". Dit laatste geldt volgens de minister niet op de laatste plaats de gemeentelijke investeringen. In 1964 hebben deze nog tot overbe- steding bijgedragen, maar in 1965 zullen ze aan de teugel gehóuden moeten wor den en moeten zij bijdragen tot het noodzakelijk evenwichtsherstel. Reeds is een beweging gaande die tegenge steld is aan de overschrijding van het gemeentelijk leningplafond. Al met al zei minister Witteveen de pessimistische visie van zijn- voorgan ger, prof. Zijlstra. over de economische ontwikkeling in 1965 niet te kunnen delen. VIENTIANE De Laotiaanse hoofd stad Vientiane is gisteren gebombar deerd, waarbij minstens 30 doden en talrijke gewonden zijn gevallen. Het bombardement op het centrum van de stad is uitgevoerd door de opstandige troepen van generaal Siho Lamphoeta- koel. Als antwoord daarop heeft gene raal Koeprasith Abhay, stafchef van het leger, het kamp waar de rebellen zijn gelegerd, gebombardeerd. Beide partijen zijn ongeveer 1500 raan sterk, maar generaal Koeprasith Abhay beschikt over vliegtuigen en tanks, als mede over kanonnen met grote draag wijdte, die het rebellenkamp kunnen beschiaten. Het bombardement was gericht tegen het koninklijk paleis, waar zich behal ve de regering een belangrijke troe penmacht bevindt. Ongeveer 4000 vluchtelingen zijn uit Vientiane de ri vier de Mekong overgestoken naar de Thailandse grensprovincie Nongkhai, om aan de gevechten in Vientiane te ontkomen. Gisteravond was Vientiane praktisch weer onder controle van het leger van generaal Abhay, dat premier Soevanna Phoema trouw is gebleven. Er worden versterkingen per vliegtuig aangevoerd, terwijl ook vanuit de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang troepen on derweg zijn. Volgens in Washington ontvangen be richten heeft generaal Sycossy, die aan het hoofd der opstandelingen stond, zich weer bij de regeringsgetrouwe troepen aangesloten. Generaal Siho PARIJS Franse geleerden zijn erin geslaagd een laserstraal via een aard- satelliet terug te laten kaatsen. Zo iets is even moeilijk als het raken van een oog van een vlieg, die zich op een af stand van 5 kilometer met een snelheid van 100 km per uur voortbeweegt. Een laser is een kristal dat door sti mulering met elektrische stroom een krachtige en sterk geconcentreerde lichtstraal van een bepaalde frequentie uitzendt. De satelliet, waarop het knappe Franse experiment werd uitgevoerd, was de Amerikaanse „Explorer 22", die op een hoogte van 1625 km rond de aarde draait en speciaal voor derge lijke proefnemingen met kwartsreflec tors is bekleed. De Explorer 22 heeft een snelheid van 5,76 km per seconde. Lamphoetakoel, het hoofd der natio nale politie, koos daarentegen de zijde der opstandelingen. Hij wordt gesteund door troepen van generaal Khang Khong, de commandant van het tweede militaire district, die vice-premier ge neraal Phoemi Nosavan trouw is ge bleven. De" strijd zou, volgens leden van prins Soevanna Phoema's kabinet, deel uitmaken van een komplot van vice- premier Phoemi Nosavan, om een deel van zijn verloren macht terug te win nen. Amerikaanse functionarissen zien de situatie alleen als een machtsstrijd tus sen rechtse generaals. BRUSSEL De commissie van bui tenlandse zaken van de Belgische senaat heeft gisteren met 14 tegen 2 stemmen en vier onthoudingen het Bel gisch-Nederlands verdrag voor de ver betering van de Schelde-Rijnverbinding goedgekeurd. De zes senatoren, die niet vóór het wetsontwerp hebben gestemd, zijn allen Walen. De commissieled'en kregen opnieuw de verzekering dat de zoetwatervoor ziening van België niet in het gedrang zal komen door de verplichte levering daarvan aan Nederland. België moet slechts water ter bestrij ding van de verzilting van het Zeeuw se meer leveren, voorzover het gebruik van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding de verzilting doet toenemen. Ook zal de levering van zoet water volgens het verdrag alleen van België kunnen worden geëist voorzover Bel gische belangen niet in gevaar komen De uitwerking van de bepaling wat be treft de hoeveelheid en wijze van le vering moet nog door de regeringen van beide landen geschieden. Enkele senatoren verklaarden dat zij hun goedkeuring van het wetsontwerp bij de openbare behandeling zullen herzien, indien bij de debatten over het verdrag in de Nederlandse Eerste Ka mer zou blijken dat Nederland andere opvattingen huldigt. Verwacht wordt dat de Belgische se naat het wetsontwerp niet voor 16 fe bruari in openbare vergadering zal be spreken. De kamer van volksvertegen woordigers heeft het al vorig jaar met grote meerderheid goedgekeurd. De Eerste Kamer zal in de vergade ring van dinsdag 9 februari a.s. het wetsontwerp tot goedkeuring van het Schelde-Rijnveirdrag behandelen. dank u wel excellentie SCHIPHOL Met vele omhelzingen en liefkozingen hebben een be jaarde broer en zuster uit Rusland bij een weerzien na 53 jaar elkaar op Schiphol groet. De ge magere cus, de heer A. J. Richter, die in Ir- koetsk (Siberië) woont, arriveerde gisteren uit kou. Zijn in versum zuster, M. Druyf-Richter, die als jong meis- be- 77-jari- musi- Mos- Hil. wonende mevrouw je naar Nederland was gekomen en die regelmatig schriftelijk contact met hem had onderhouden, herkende hem nau welijks toen hij uit het vliegtuig stapte. „Ik ben bang voor zoveel publici teit", zei de heer Richter gekscherend toen hij na de begroeting in de pers kamer van de luchthaven de verslag gevers te woord stond. „Maar ik heb mijn stok bij mij", vervolgde hij, zijn wandelstok dreigend naar de pers uit stekend. Daarna beantwoordde hij in vlot Engels en Duits bereidwillig alle vragen die aan hem werden gesteld. Het weerzien tussen broer en zuster is, zoals bekend, te danken aan minis ter Luns, die in Moskou met zijn Sov jet-ambtgenoot Gromiko over de mo gelijkheid Sovjet-staatsburgers, voor wie een bezoek aan Nederland om bij zondere redenen wenselijk te achten is, in staat te stellen naar Nederland te komen. De thans 69-jarige mevrouw Druyf- Richter, die evenals haar broer in Riga is geboren, kwam in 1913 als meisje van 18 jaar naar Nederland om er een nicht op te zoeken, die met een Neder lander was getrouwd. Zij ontmoette bij die gelegenheid de jonge Amsterdamse zakenman Maurits Druyf, die een pel terijenzaak in de Kalverstraat had en trad een jaar later met hem in het hu welijk. Enkele jaren later kwam haar broer Leo eveneens naar Nederland. Hij is tientallen jaren werkzaam ge weest als chef-inkoper van de Bijen korf in Amsterdam. Ook hij had zijn broer in Rusland ruim een halve eeuw niet meer gezien. De bejaarde musicus uit Rusland zal ongeveer een maand lang bij zijn zus ter in Nederland blijven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mevrouw Gerda Brautigam ziet er nog steeds geen brood in. Bakkers uit heel Nederland hebben, na haar recente uitspraak, dat het Nederlandse brood zo smakeloos is, hun produkten naar Den Haag op gestuurd om haar te laten proeven. Ze vindt er echter nog steeds niets aan. „Ik weet heus wel dat er goed brood is", zei ze gisteren. „Ik heb zelf ook een goede bakker, maar om dat ik zo vaak buitenshuis moet eten weet ik ook dat veel brood wel kan dienen als ondergrond voor een plak worst, maar brood is het niet". Ze vertelde uit het hele land 200 reac ties gehad te hebben op haar op merkingen in de Tweede Kamer. Bakker Sonneveld uit Sliedrecht, die het initiatief nam tot de massale broodzending naar Den Haag, zei hierover: „Het was geen verguld sneetje van ons dagelijks brood dat ruim een week geleden in de open baarheid kwam. De kritiek op het brood verdient noch het brood noch de man die het maakt". Er kan, vol gens hem. niet gesproken worden van kwaliteitsverschil tussen „brood van-de-kleine-bakker" en industrie brood. Het is immers allemaal één pot meel (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN Het districtsbureau van de K.V.P. In Noord-Brabant heeft ook de kringbesturen van Zeeland en Eimburg uitgenodigd voor de grote ma nifestatie, die zaterdagmorgen 13 fe bruari in de Cocagnezaal gehouden wordt. Zoals gemeld belegt de K.V.P. in Brabant deze bijeenkomst om kracht bij tc zetten aan de verlangens in deze provincie. Dat de ontstemming over het beleid van minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) groot is, blijkt uit het feit dat gisteren al bijna hon derd geïnviteerden hadden laten weten dat zij present zullen zijn. Daartoe behoort ook het Zeeuwse K.V.P.-kringbestuur. Zoals wij al ver schillende malen schreven is het we- geiivraagstuk actueel voor het t hele Benelux-middengebied. In politieke kring wordt opgemerkt dat minister Van Aartsen het wel eens heel moei lijk zou kunnen krijgen als de drie zuidelijke provincies één front zouden vormen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal AMX- tanks bij de Nederlandse brigade in West-Duitsland vertoont opnieuw scheurtjes in de steun onder de eleva tie van het kanon. Het ishet oude euvel, dat vorig jaar eveneens bij een groot aantal tanks opgetreden is, maar dat slechts provisorisch hersteld kon worden omdat de Franse AMX-fabriek de nieuwe steunen nog niet kon leve ren. Zij zijn nog steeds niet geleverd en de Nederlandse legerleiding zal het •nieuwe materiaal niet eerder aanvaar den voordat het door Nederland be proefd is. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie deelde ons gisteravond mee, dat de legerleiding de nieuwe mankementen in de steun verwacht had. Het zijn namelijk nog steunen van het oude materiaal. De gescheurde steunen van vorig jaar zijn vervangen door andere, die van hetzelfde mate riaal gegoten waren. Men was dus voorbereid op herhaalde klachten. De fout blijft optreden zolang nog geen steunen van nieuw materiaal aanwezig zijn. Deze kunnen, zo verwacht men in Den Haag, nog wel even op zich laten wachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De consumentenprijs voor rund- en varkensvlees gaat dit jaar zeker niet opvallend omlaag. Wel blijft zij de maiktprijs, zij het wat ver traagd, volgen. De voorzitter van het produktschap vee en vlees, mr. F. van Dijk, die dit gistermiddag in Den Haag voorspelde, voorzag wel een verdere verschuiving van het vleesgebruik. De prijzen hebben al in de hand gewerkt dat meer varkens- dan rundvlees gecon sumeerd wordt en dit verschijnsel zet zich waarschijnlijk voort. De hoge vleesprijzen ziet de voorzit ter van het produktschap mede als een welvaartsverschijnsel. Overal ter we reld is de vleesconsumptie sterk toege nomen, waardoor het marktevenwicht veel moeilijker en ingewikkelder ge worden is. Het produktschap tracht de consumentenprijs zeker zo redelijk mo gelijk te houden. Men moet, aldus mr. Van Dijk, echter niet vergeten dat bij een voor producenten te lage vlees- prijs de markt nog veel moeilijker gaat worden, met alle gevolgen van dien. BERLIJN De in Oost-Duitsland verblijvende atoomspion Klaus Fuchs heeft gisteren gezegd dat West-Duits land tegen 1968 zes atoombommen per jaar kan produceren. Installaties in het centrum voor kern onderzoek te Karlsruhe zijn volgens hem ontworpen voor de produktie van zuiver plutonium voor kernwapens. „Dat betekent dat in 1968 kernmateriaal voor zes atoombommen van 20 kiloton per jaar kan worden geproduceerd", zei hij in een vraaggesprek met een Oostduiste krant. (Advertenties) LENS Geen enkele mijnwerker is gisteren afgedaald in de steenkolenmijn bij Avion in Noord-Frankrijk, waar in de nacht van maandag op dinsdag 21 mijnwerkers de dood vonden bij een mijngasexplosie. De mijndirectie had dinsdagavond meegedeeld dat het werk woensdagmorgen zou worden hervat, waarbij een aantal mijnwerkers met opruimingswerkzaamheden in de onge luksschacht zou worden belast en de anderen op andere plaatsen te werk zouden worden gesteld. Vakbondslei ders riepen echter woensdagmorgen de ongeveer driehonderd mijnwerkers op niet af te dalen voor zo lang de stoffe lijke resten van hun collega's zich nog op het terrein van de mijn bevinden. Ook eisen zij maatregelen ter vergro ting van de veiligheid. Na een minuut stilte in acht te hebben genomen gingen de mannen van de ochtendploeg naar huis. President De Gaulle heeft 30.000 francs geschonken aan de nabestaan den van de 21 mijnwerkers, die dinsdag zijn omgekomen bij de explosie in een mijn bij Rijsel. De stichting Europa-kinderhulp te Amsterdam heeft de kinderen van bij de ramp omgekomen mijnwerkers uit genodigd voor een vakantie in Neder land van medio juni tot medio juli. Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwetken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Nou dan ben ik de béste groentekweker van Nederland

de Stem | 1965 | | pagina 1