RTIN ROP ÏLIK Boek van de haat is kreet om liefde nairena AFBREKEN EN OPBOUWEN 'T IS MAAR EEN WEET Een fotomodel wordt GEMAAKT K0NTAKT GEZOCHT! •Sii Ontwerpen van kinderen Veroordeeld tot de stoel Politie zoekt Eichmann jr. PROEFSCHOTEN MINUTEMAN 7K- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 Autobiografie van jonge neger Lading „Pendrecht" geheel gelost Natrena smaakt even goed eniscalorievrij. Helper van Eichmann HERMANN KRUMEY KREEG VIJF JAAR Amerikaanse slagkracht DOOR Walter Breedveld HET OOG WIL OOK WAT Krijgt ons voedsel een kleurtje De wet Afbreken Omvormen Schoenen slijten Bereikt Aankoop handdoeken Modern braden Ventilatie en onzer verslaggevers) RDAM. Dat Neden te veel heeft aan afge. to's, waar we geen raacl komt omdat er nog te Pas bij voldoende aam en de peperdure machi* bel, waarmee ln enkele ijd van een autokarka? tje schroot gemaakt kaïj lat men onder de arnj nemen. Verleden Jaar is land het miljoen auto. bereikt, waarvan hej in het westen thuis* getal van een miljoaj 164 behaald door de toe^ het wagenpark in éép net 250.000 auto's. Hou* it cijfer als gemiddeld? omende jaren aan, dap uit, dat er elk jaar eep t aantal auto's naar d? >p verdwijnt. veelheid rechtvaardigt de m een autovernietigtagsmar door de s chrootonderneming Waalhaven" te Rotterdam is gekocht en in april ir? worden genomen. De Amsieav deronderneming „Hollandiav ids een half jaar een derger ne in bedrijf, maar deze is weer sterk verouderd en zou j zijn, ware het niet, dat deze id ere doeleinden kan wordep Blijkt de Rotterdamse niar geld te kunnen opbrengen^, overwogen ook nabij Utrecht ege Leiden - Den Haag een nstallatie te plaatsen. Elders zal men bij het laag blijvep nbod goedkopere machines |ie alleen maar in staat zijn van het karkas te verfcleir het vervoer naar de vernier line minder kostbaar wordt- te auto's vormen in bijna elk rolbleem. In Duitsland, waar l groter is dan hier, vindt irnietigingsmachines te duur nen de karkassen in de ra,, regelrechte aanslag op de van het landschap. In Zweden iien de auto's in zee, maar lebben de vissers geprotesr at het zeewater daardoor te oudend wordt en de visstand igd. In de dunbevolkte strer lerika, waar het plaatsen van iet rendabel en waarvandaan e kostbaar is, zet men de auto's eenvoudig langs de icago vond men in één jaar karkassen langs de wegen* •nde factoren leiden tot een er aanbod van oude auto's, ed men tien jaar met een bg maar vijf jaar. doordat 't het zelf-sleutelen aan het en de reparatiekosten als- iging vertonen te stijgen. Autokerkhoven •e kwamen de meeste afdan- de autokerkhoven terecht. De daarvan bekommerden zich de geringe schrootwaarde, ouwden hun roestende stapel, een speeltuin voor zelfsleu- er naar hartelust onderde- Daar zaten vrijwel de eni- ten voor de sloper^ in, want ar een schrootbedrijf kost wat het opbrengt. Daardoor kerkhof een aangelegenheid vraarop de overheid moet toe- raimtelijke ordening en het van recreatiegroen hebben als alle beschikbar© hoeken gestampt met verroeste au- larschijnlijk komen er dan orschriften, waarbij het ge- aatsen van oude auto's zal er kt. onszelf vrijwaren tegen de an zal de oude auto uit de ,r moeten verdwijnen. Op de ^kleding na heeft vrijwel al- afgedankte auto waarde. De is slechts, dat men ze niet in versmelten, want de Hoog- het staal, het gietijzer, alu- nikkel wel los gesneden ar niet aan een stukje. Het i de autokarkassen van on- n verschillend materiaal is drovend werk en kost han- omdat arbeid kostbaar is. .len de autoslopers geld toe de modernste Amerikaanse ontledingsproces zelf uit- t het bij een constant in be- n deze machine rendabel om ■n te verwerken tot ovenkla- voor de Hoogovens, oude auto's steunen we bo- nationale economie, want in nieuwe staal verwerken de afhankelijk van het verwer- 250 tot 650 kg schroot, art ons land in hoge mate van erts in het buitenland, irijf stellen van deze nieuwe Rotterdam is gekoppeld aan maatregel van het stadsbe- irkassen uit de stad te ver- eft de politie een wrak aan, le eigenaar opgespoord «fi s gesteld het karkas binnen e tijd naar de schroothoop eren dan wel op te draaien 'keuring. Hij kan ook zijn g zetten op een verklaring, nd doet van zijn oude auto. jnt na een tip van de politie reinigingsdienst, die het kar- aar de schroothoop brengt. Van tijd tot tijd confronteert de krant ons met het rassenprobleem dat de Verenigde Staten, ondanks de wette lijke gelijkberechtigdheid van neger en blanke, nog altijd hevig beroert. Onze algemene reactie op de zich telkens weer uitende haat jegens de kleurling wordt gekenmerkt door verontwaardi- Ilgging en afwijzing en vooral wanneer er sprake ls van duidelijke of vermeen de gevallen van klasscjustltie, waarvan een iow neger de dupe is geworden, zijn we bereid optochten te houden en manifesten en gratieverzoeken te onder tekenen. We doen dat zonder de achtergronden van een dergelijke zaak te kennen. Er wordt slechts geappelleerd aan ons rechtsgevoel en dat is voldoende. Zo'n zaak was die van de neger Paul Crump, die als 18-jarige jongen 'n mis daad beging en die daarvoor door een blanke jury ter dood werd veroordeeld. Dat de wereldopinie zich ermee ging bezighouden heeft tot resultaat gehad dat de executie werd uitgesteld en dat Crump een nieuw proces kreeg. Hij zal zijn leven niet op de elektrische stoel i Advertentie) B.z.a.: Olifant. Goed karakter. Gaarne bereid verbintenis voor het leven aan te gaan. Tik geen bezwaar als u maar wer kelijk weet te genieten van zo'n ras zuivere Olifant borrel. Een weldaad. Proost! Statiegeld op erewoord retour. Nazi-activiteiten BUENOS AIRES De politie van Bue nos Aires is op zoek naar de zoon van de in Israël terechtgestelde jo denmoordenaar Adolf Eichmann, de 27-jarige Horst Adolf Eichmasn, om dat diens portret werd gevonden on der bezittingen van een opgerolde nazi-groep. De vorige week deed de Argentijnse po litie, die een tip gekregen had, een inval in een verlaten verondersteld pompstation bij het Ezeiza vliegveld. Er bleek een naziclub in te huizen. De leden openden het vuur op de agenten en wisten te ontkomen. Onder de munitie, hakenkruisarmbanden eh -vlaggen, hommen, gasmaskers en SA-uniformen, trof de politie ook een portret van Eichmann junior aan. Dit heeft haar aanleiding gegeven tot de veronderstelling dat de appel niet ver van de boom is gevallen en dat Horst Eichmann aan het hoofd staat van 'n met de anti-joodse ,tacuara'-bewe- ging geassocieerde nazi-groepering. Uit gezaghebbende kring is meegedeeld dat Eichmann junior na de dood van zijn vader in 1962 wraak had gezworen op diens rechters. Horst Adolf Eichmann leeft met zijn Argentijnse vrouw in de San Martin wijk van Buenos Aires waar hij het beroep van automonteur uitoefent. Sinds het begin van de vorige week heeft men hem niet meer gezien. moeten beëindigen., en verder zijn we hem al lang weer vergeten. Het boek dat hij in de dodencel schreef en dat nu een Nederlandse vertaling in de Diamantreeks van H. Nelissen te Bilthoven verscheen, is niet slechts een terugblik op de zaak Crump. Het is veel meer geworden. Een aan klacht, in de eerste plaats, tegen de maatschappelijke structuur van vooral de grote Amerikaanse steden, waar de kleurling door de meerderheid der blan ken wordt gehaat, vertrapt en stelsel matig getreiterd. Tegen de afschuwe lijke situatie die het mogelijk maakt dat negers hun eigen rasgenoten het leven onmogelijk maken, tegen de huichelach tigheid. de wreedheid en vooral de on voorstelbare onverschilligheid die een samenleving van welvarende mensen en niet alleen blanken aan de dag legt voor de omstandigheden waarin de kleurlingen in het „Zwarte Babyion" van de miljoenenstad moeten leven, en die de daar opgroeiende jongen met zijn aangeboren opvliegendheid wel moeten voorbestemmen tot een leven van con flicten met zijn omgeving, tot misdaden op den duur- Crump heeft het verhaal van zijn jeugd verteld met de kennelijke intentie zijn haat uit de bladzijden van zijn boek te laten schreeuwen. Haat jegens zijn rasgenoten, belichaamd in de vader van zijn hoofdfiguur Guy Morgan, die hem en zijn moeder op het meest dramati sche moment laf in de steek laat, haat jegens de profiteurs onder blanken e»n zwarten, die van de ellende een brood winning maken, haat jegens de politie die zijn rug geselt en zijn geld afineemt, haat jegens de koningen der onderwe reld tegen wie hij niettemin vol ontzag opziet en van wier gunst hij gebruik maakt. Maar wie het boek leest voelt achter die haatkreten de a»ngst, het onuitspre kelijke verdriet van een tot man op groeiende jongen die geen enkele kans krijgt om een normaal leven te leiden en een beetje doodgewoon menselijk ge luk te vergaren. Zijn levensgang vanaf de rampzalige avond waarop zijn dronken vader hem en zijn moeder een ernstig ongeluk be zorgde, tot aan het moment waarop hij het pistool richt op het voorhoofd van de politieman, vormt een onontkoomba- j ontwikkeling. Zijn drift en onbuig zaam karakter bepalen die reeks van gebeurtenissen uiteraard evenzeer, maar als hij niet in de ijskoude sfeer van onverschilligheid en naakte haat had behoeven leven, zou hij een alles zins aanvaardbaar lid van de maat schappij zijn geworden. De Guy Morgan van het boek is voor driekwart de schrijver Paul Crump, die in „Veroordeeld tot de stoel" geenszins een pleidooi voor zichzelf heeft willen houden. Het is eerder een documentair verslag van de vernietiging van een jong leven, een destructie waaraan de maatschappij voornamelijk schuldig is. „Veroordeeld tot de stoel" is geen prettig, maar wel een obsederend boek, dat een blik gunt op naar we mogen hopen Amerika's langzaam genezende etterende wonde: zijn rassenprobleem. BUENOS AIRES Met handpompen heeft men het laatste gedeelte van de 19.000 ton gasolie, kerosine en diesel olie uit de tanks van de Rotterdamse tanker „Pendrecht" gelost. De „Pen drecht", die sedert 21 januari in de La Plata rivier ten zuiden van Buenos Ai res aan de grond zit, zal nu naar een droogdok worden gesleept voor inspec tie en reparatie. Men heeft gebruik moe ten maken van handpompen omdat het gebruik van elektrische pompen, die dik wijls vonken produceren, te gevaarlijk (Advertentie) Calorievrij zoet Goedgekeurd door ae N.V.S. FRANKFORT In het proces te Frankfort tegen twee vroegere mede werkers van Adolf Eichmann is de 59- jarlge Hermann Krumey veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf, terwijl de 53- jarige Otto Hnnsche werd vrijgesproken. Tegen beiden was levenslang en ont zetting uit de burgerrechten geëist. Het openbaar ministerie had zowel bij de voormalige vertegenwoordiger van Eich mann in Hongarijë, Krumey. als in het geval van Eichmanns „huisjurist" Hunsche medeplichtigheid aan moord op minstens 300.000 Hongaarse joden in 1944 bewezen geacht. Het proces heeft negen maanden geduurd. 55 55 VANDENBERG De Amerikaanse luchtmacht heeft op de vliegbasis Van- denberg in Californië, vlak na elkaar twee intercontinentale ballistische pro jectielen van het type „Minuteman" ge lanceerd. Het gold een oefening van eenheden van de Amerikaanse strategische lucht macht (SAC). De meervoudige lancering, die „golf. lancering" wordt genoemd, wordt toege past in tijd van oorlog wanneer direct slagkracht vereist wordt. Het was voor de tweede maal dat een dergelijke oefe ning op Vandenberg werd gehouden. (Advertentie)" Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis. „Ik heb nooit meer iets van die mensen gehoord", zei Godefrieda. Die onverwachte opmerking bracht de adjudant in verwarring. Te haastig antwoordde hij: „Die man heeft...hij is in de gevangenis gestorven", ver beterde hij zich. „De vrouw ig her trouwd." Godefrieda voelde het bloed uit haar gezicht wegtrekken. Die man heeft zich in de gevangenis ver hangen voltooide ze in gedachten de afgebroken zin. Het kermisspel had dus twee vroege doden geëist. Nu was ook verklaard waarom de vrouw het geld niet meer nodig had. Lang ge leden was het gebeurd en toch neep de ontroering nog haar keel dicht, tranen kwamen haar in haar ogen. „Harrie wc _t hier iets van", zei ze met schorre stem. „Heeft hij er met u over gesproken?" vroeg de adjudant „Niet rechtstreeks, hij heeft het mii wel laten blyken. Misschien was hij bang dat hij zich later zou verspre ken. Dat kon ik wel waarderen." „Het was beter geweest", zei de ad- i'udant, „als ik wat minder impulsief lad gereageerd toen Harrie vertelde dat Friedjes grootmoeder Griniau heet. Ik heb hem gezegd dat hij er niet met Friedje over mocht pra ten." „Dat heeft hij ook niet gedaan, meneer Van Rensene". „Waarom wilt u er nu over praten?" vroeg hij. „Toen Harrie vertelde, dat u hulp veldwachter in West-Brabant bent ge weest, dacht ik terstond dat hij daar een bepaalde bedoeling mee had. Ik kreeg ook de indruk dat hij een on gunstige mening had over mijn over leden man Dat wilde ik graag zeker weten. Ik ben blij dat u het mij nu zo onomwonden hebt gezegd." De adjudant keek even naar de voorbijstromende rivier eer hij zei: ,,Ik heb de geschiedenis aan mijn vrouw en aan Harrie verteld op de manier zoals een politieman dat doet. Alleen de feiten, geen beschouwingen. De feiten waren nogal aangrijpend, de gevolgen nog meer. Of Harrie daar door van uw overleden man een on gunstige indruk heeft gekregen, weet ik niet. Het kan best zijn. Als u dat graag heeft wil ik er nog wel eens met hem over praten." „Wat zou dat voor zin hebben, meneer van Rense ne? De feiten zijn toch niet ongedaan te maken." „Ik zou hem kunnen zeg gen hoe ik nu zelf over Jan Griniau denk. Dat is zeker niet ongunstig. Ik heb zojuist gezegd dat de politie in die dagen de menselijke kant van de dingen weinig bekeek, hetgeen niet wil zeggen dat de veldwachters per soonlijk er ongevoelig voor waren. Tijdens de kermisdagen springt ieder een op de dorpen uit de band, de politie is dan ook extra waakzaam. Als ze niet waren betrapt, had nie mand er iets van geweten en zij zelf zouden het als een avontuurtje heb ben beschouwd, dat ze vlug moesten vergeten. Maar de man heeft hen wel betrapt en hij trok zijn mes. De politie komt er aan te pas, de man wordt veroordeeld en sterft in de ge vangenis; de getroffene sterft om streeks dezelfde tijd in zijn bed. Voor hen was het drama afgelopen, voor de nabestaanden ging het door. De mensen hadden er hun mening over, nogal verschillend en waren er een tijdland mee bezig. Met de kermis sen gaat Gods gesel over het land, preekten de pastoors. Bovendien is alles altijd aangepast aan de tijd waar in wij leven. Hertog Jan de Goede komt uit de historie naar ons toe als een zeer vroom man. Maar er was geen dorp of gehucht in zijn hertog dom waar niet een vriendinnetje woonde. Toen hij stierf liet hij zeven kinderen na van zijn wettige vrouw; op het platteland liepen meer dan dertig zonen en dochters rond. Jan Griniau was een vrijbuiter met een ruim geweten als 't aardige meis jes en jonge vrouwen betrof. Verder was hij een goed betrouwbaar man, vrijgevig tot op het roekeloze af. Zijn leven was vol pikante incidenten waarvan een hem noodlottig is ge worden. De herinnering aan hem is geromantiseerd. Men praat in West- Brabant over Jan Griniau in vertel lende vorm. Tientallen van zulke ver halen worden daar tijdens de winter maanden 's avonds aan de kachel verteld. Hij is uitgestegen boven het noodlottig incident als een man voor wie de vrijheid de grootste waarde had en die hij dan ook volledig voor zichzelf opvorderde. Jan Griniau is geïdealiseerd, de bietenboe ren zijn vrouw en u zijn vergeten. Jullie ko men alleen nog voor in het verhaal omdat het anders geen tragisch ver haal zou zijn. Daar zijn ze gek op." „Zegt u dit om mij te troosten?" vroeg Godefrieda. „Ik vertel u dit omdat het zo is", antwoordde de ad judant. GODEFRIEDA dacht er nog 'n poos op door en dan kwamen de jongens haar voor de geest. Friedje was nu op haar bestemming gekomen, heel goed naar het leek. Hoe zou het met de ayderen gaan? De jongens werden ouder en zelfstan diger, eens zou de dag komen dat ook zij zouden weggaan uit het ou derlijk huis. Waar zouden ze terecht komen? Mari heeft een dimensie meer, had Harrie twee jaar geleden gezegd. Go defrieda wist niet precies wat het woord dimensie betekende, maar ze begreep wel wat Harrie er mee be doelde. Er was nog niets van te zien. In de constructiewerkplaats van me neer Frits van Vlijmen was hij ten slotte toch met ruzie weggeraakt. Na een paar weken gelanterfant te heb ben, had hij werk gekregen in een garage waar ook auto's en fietsen werden gerepareerd. Een rommelige vieze troep, 's avonds was hij met geen tang aan te vatten, zijn over als stonden stijf van de olie en de smeer. Geen vrouw wordt als fotomodel geboren. Als zU het worden wil, levert ztf zich over aan beulen, zy wordt stuk geslagen en, als zy dat overleeft, opnieuw ln elkaar gezet. Dan is zy geschikt ge maakt voor de camera. In ons land is de levensmid delenfabrikant niet verplicht om bij of op zijn produkten aan te geven of er een kleurstof of conserveermiddel aan toege voegd is. De huisvrouw wordt er dus niet, zoals b.v. haar Duitse zuster, met nadruk op gewezen dat haar gele vermi celli, haar roze, groene of gele puddingpoeder, haar marsepein gebakjes, de zuurtjes waarop haar kinderen zuigen, door de industrie of de fabrikant zijn gekleurd. Wij willen er echter wel op wijzen dat het gebruik van kleurstoffen en conserveermiddelen in de levens middelenindustrie niet vry is, d.w.z. dat het niet is toegestaan, aan zo maar van alles en nog wat een kleur stof of andere vreemde stof toe te voegen. Het gebruik van deze stoffen is geregeld in onze levensmiddelen wetten. Veel gebruikte levensmidde len, zoals brood, aardappelen, verse groente en vruchten, melk en karne melk. vlees en vleeswaren en vis mogen niet gekleurd worden. Uitzon deringen, die de regel bevestigen, zijn krentenbrood (dat ziet u dan wel aan de gele kleur), vruchten op sap e.d., zgn. zeezalm in blik, garnalen in blik of glas, viskuit. In Parijs is het modespektakel in volle gang. Nog een paar weken en alles wat de nieuwe mode aangaat is u onder ogen gekomen: met duizenden tegelijk zullen de foto's ter publikatie de wereld rond vliegen. Miljoenen foto's ver spreiden daarna die mode in vele variaties; een half jaar lang. Dan begint het wper van voren af aan. Voor elke foto heeft een meisje gepo seerd. Dacht zij zo maar op een dag: ik word model, en is zij toen meteen naar een fotograaf gestapt? Verleden jaar verhuisde de 23- jarige Jutta Helleken met haar man van Genève naar New York. Eerst had de Duitse Jutta stewar dess willen worden, maar haar ouders zagen haar liever als ver pleegster. Ze werd leerling in Ge nève om meteen Frans te leren, werd er verliefd en trouwde. Daar mee leek de carrière als werkende vrouw afgesloten. De knappe vrouw genoot van de bootreis; medepassagiers genoten van het kijken naar de knappe jonge vrouw. „Hebt u er nooit aan gedacht kapitaal te slaan uit uw schoonheid?" vroeg een medereizi ger. „U zou mannequin of foto model kunnen worden". In New-York bleek het leven een tonig te zijn, het kleine huishoudentje kon Jutta niet de hele dag boeien. Toen dacht zij terug aan de zin: „Hebt u er nooit aan gedacht kapitaal te slaan.." Zij nam de telefoon en maakte een afspraak met New-Yorks meest vooraanstaande mannequin, en modellenbureau. Veertien dagen later zat zij zenuwachtig en op haar paas- best, in een wachtkamer vol lotgeno ten bij Eileen Ford. Eei. voor een worden de aspiranten ontvangen door Eileens echtgenoot Jerry die met een strenge voorselectie zijn vrouw een massa werk bespaart. Jerry om vatte Jutta in één blik, de mooie grijsgroene ogen, de hoge jukbeende ren, de sensitieve mond, de lange slanke handen, de sierlijke voeten.. „Veel te dik," was zijn commentaar. Voor de zekerheid liet hij haar nog even heen en weer lopen. „Onmiddel lijk twintig pond eraf. Hier is een dieet. Over vier weken terugkomen." En zij kon gaan. Maar Jerry Ford doet alleen maar de moeite deze paar woorden te zeg gen als hij wat ziet in een meisje. Als hij wat in haar ziet en als zij doorzettingsvermogen genoeg heeft, zal ze eens haar foto's in kranten en tijdschriften tegenkomen. Het werden vier weken van een ontbyt met grapefruitsap, een halve meloen, 2 gekookte eieren en zwarte koffie zonder melk; een middagmaal met gegrilde, gehakte biefstuk, een rauwe tomaat en een glas taptemelk; een avondmaal van groentesap, kip of vlees of biefstuk en groente (zon der boter), halve meloen, zwart© kof fie. Onder het dieetvoorschrift stond: ik heb dit dieet zó eenvoudig, sma kelijk en gezond gemaakt dat het ge makkelijk is zich eraan te houden. Jerry bezit galgehumor, want Jut ta leed gruwelijke honger, werd erg nerveus en moeilijk, niet bepaald tot plezier van haar man. Maar de pon den vlogen om zo te zeggen in het rond, en dat schijnt een vrouw er bo venop te kunnen houden. Zij deed vlij tig aan ochtendgymnastiek, heupen en taille werden steeds slanker. Na vier weken meldde zij zich vol ver trouwen bij de agent. Een blik van de wreedaard was genoeg: Nóg tien pond eraf. Over twee weken terug". Eileen Fords mannequins zijn de slankste van New-York, 1 m 76 lang en hoogstens 92 pond zwaar. Deze haute-couture stroomlijn is het ge heim van de beroemde modetijd schriften als Harper's Bazaar en Vogue. Jutta hongerde zichzelf uit tot 94 pond en verscheen voor de derde keer bij Jerry. Toen mocht zij einde lijk bij Ëileen binnenkomen. „Zij zei mij onverbloemd wat er verkeerd aan mij was", geeft Jutta toe, „en stelde ijskoud vast dat ik omgevormd moest worden. Een mooi gezicht is nog niets, zei ze. Gewicht, figuur, de charme die de glamour- mannequin stempelt zijn resultaten van noeste arbeid. Niemand is van nature zo. Je moet honderd trucjes leren om je pluspunten voor de ca mera uit te laten komen en je fouten te maskeren. Het mooiste meisje kan wel thuis blijven als zij zich niet in verschillende typen kan veranderen en ze moet wel 50 manieren kennen om haar haren te doen. Ze moet iets verstaan van het kleren-maken, an ders kan zij ze niet goed dragen. En even belangrijk als dit alles is een zeker gevoel voor élégance en styl." Zij werd voor de schoonheidsspiegel gezet, een gpiegel waardoorheen foto's gemaakt worden. Aan de hand van de foto's kon Jutta later een volledige studie maken van de kunst door ma- ke-up een ander te worden. De kapper kwam en knipte met een grote schaar Een vreemde stond op van de toilet tafel. Zij kreeg een handdoek om mee te experimenteren, om te drape ren als tulband, en de grote camera man maakte de eerste proefopnamen. Het is de camera die talent vast stelt. De New-Yorker Fred Smith die eigenlijk illustrator is, gaat door voor de man die met zijn camera mannequins kan maken. Met begin nelingen bereikt hij de beste resulta ten. Fred zegt: „Honderden meisjes komen dagelijks naar New-York om hun geluk in een glamour-beroep te beproeven. Het is ontzettend moeilijk je staande te houden. Nooit het en thousiasme verliezen,alsmaar schoen zolen verslijten met het achterna lo pen van een kans." De enige manier om het vak te le ren is zoveel mogelijk foto's te laten maken. En dan maar vergelijken met de werkelijkheid voor de lange spie- geL Zó staat mijn been lelijk zó zie ik er onnatuurlijk uit. Dèt is de beste kant van mijn gezicht. De ene foto graaf is behulpzaam, de ander ver velend. Dagelijks naar de fotograaf en telkens horen: nou ja, we zien wel of het wat wordt, is niet erg bemoe digend". En dan op een dag is alles veran derd. Een aanvraag van Vogue en je bent er: Jutta werd uitgenodigd voor testfoto's, ze is opgenomen in het kaartsysteem. Intussen ontdekte New-York's beroemde hoedenmaker Mr. John dat zij een uitgesproken hoedengezicht heeft. En met de ene hoed na de andere voor de camera's poserend, ontdekte Jutta dat zy, niet alleen door make-up, maar ook door gelaatsuitdrukkingen, een ander kan worden. Hierdoor ziot zy nieuwe perspectieven: model voor de TV. Heeft één opmerking van een me depassagier de verpleegster in een carreer-girl veranderd? Welnee, toen zy als klein meisje stewardess wilde worden, droomde zij al van glamour. Meneer Helleken was gewaar schuwd! De wetgever staat toe dat gekleurd worden: boter, margarine, kaas, puddingpoeders, ijs, vermicelli, gebak en suikerwerk, huishoudjam en -marmelade (van de vruchtenjams mag al leen de aardbeienjam bijge kleurd zijn), goedkope limonades, pudding- saus, (vruchten) limonade siropen, vruchtenwijn, tomatenpuree, mosterd, bier en azijn (alleen caramel is als kleurstof hierin toegestaan) Gehakt mag niet gekleurd worden; wel mag een zgn. kleurbehoudend middel worden toegevoegd, een stof, die voorkomt dat het vlees verkleurt. Drie stoffen staan de slager hiertoe ten dienste: citroenzuur, ascorbine- zuur (vitamine C) en nicotmezuur (een van de B-vitaminen). Wie zo weinig mogelijk kleurstoffen wil gebruiken kan in plaats van ge kleurde puddingpoeders bloem of maï zena nemen, in plaats van vermicelli, spaghetti of aardig gevormde maca roni. Vruchtesap en -drank en de meeste vruchtenjams zijn niet gekleurd; ho ning, stroop en chocolade (strooisels) evenmin. Sommige kleurstoffen mogen wèl in levensmiddelen gebruikt worden, an dere niet. Alleen een kleurstof waar van men weet of op zeer goede gron den aanneemt dat hij onschadelijk is, mag in het voedsel voorkomen. De genen, die bij de levensmiddelen industrie betrokken zijn, beschikken over een lijst van toegelaten kleur stoffen. Hierop komen zowel „na tuurlijke" als synthetisclie kleurstof fen voor: het gaat er namelijk niet om of een stof natuurlijk is of niet, maar wel of er bij -uitgebreide onder zoekingen een schadelijke invloed van is geconstateerd. Koopt u voor de borstplaat een flesje kleurstof, waar op staat dat hij geschikt is voor ge bruik in levensmiddelen, dan kunt u er zeker van zijn. dat deze kleurstof voorkomt op de lijst van toegestane kleurstoffen. De Britse Consumen tenbond heeft een aantal raadgevingen gepubli ceerd voor de aankoop van badhanddoeken die ook waardevol zijn voor de Nederlandse huis vrouw. In de eerste plaats dient het materiaal op sterkte beoordeeld te worden. Vooral opletten, dat de lussen niet rafelen. De badhanddoek met ste vig afgewerkte zelfkant houdt zich het best in de was en is bestand te gen mangelen. Het des sin bepaalt tegenwoordig voor een groot deel de prijs van de handdoek. Fraaie ingeweven rozen zijn duurder dan eenvou dige strepen. De prijs is dus niet altijd een maat staf voor de kwaliteit. In de keukens van gro te Amerikaanse hotels, kantines en dergelijke maakt men vaak gebruik van een instrumentje, waarmee het gaar wor den van vlees of wild tij dens het bereiden wordt bevorderd en de duur daarvan belangrijk kan worden beperkt. Het ap paraatje lijkt op een ge wone thermometer doch is gevuld met een spe ciale vloeistof, Freon-12, die de eigenschap heeft gemakkelijk hitte op te nemen en weer af te ge ven. Dit apparaatje wordt in de massa van het vlees gestoken en zorgt ervoor, dat de tem peratuur in het binnenste van het voedsel, dat men toebereidt, stijgt tot die van de buitenzijde. In de V.S. brengt nu, onder de naam Ther- mo-pins, een firma der gelijke instrumentjes in de handel in een eenvou dige vorm, zodat het in de keuken van de gewo ne huisvrouw bruikbaar is Het kleine, strakke kastje op de foto boven in de hoek van de keu ken doet denken aan een radioluidspreker. Maar dit kastje, dat er op het oog zo simpel uitziet, bergt in zijn binnenste een nieuwe wasemka- naalventilator, na jaren lange onderzoekingen en proefnemingen ontwik keld door een Nederland se ventilatorenfahriek. Deze ventilator, die di rect op het wasemkanaal kan worden aangesloten, heeft een enorm ventile rend vermogen dank zij het gebruik van een cen- trifugaalwaaier, waarme de bovendien de in het wasemkanaal eventueel zonder enige moeite aanwezige tegendruk wordt overwonnen. Door middel van een regelschakelaar kan de huisvrouw kiezen uit twee snelheden. Het lage toerental is over het al gemeen voldoende. Als op een bepaald moment bijvoorbeeld tijdens bakken of braden veel ventilatie noodzakelijk is, kan zij het hoge toerental inschakelen. De motor, storingvrij voor radio en t.v., is geschikt voor con- tinugebruik en verbruikt weinig stroom (55 watt). Met uitzondering van de waaier en de motor is de wasemkanaalventilator geheel vervaardigd van kunststof. De montage is eenvoudig, zonder breek werk. De vormgeving is fraai en modern; uitvoe ring in de kleur ivoor. Prijs inclusief regel schakelaar voor twee snelheden 125. De ven tilator wordt drie jaar schriftelijk gegarandeerd. Verkrijgbaar bij alle za ken in elektrotechnische apparaten. Een bekend feit is, dat vele kinderen een fijn gevoel hebben voor kleur en lijn, en dat zij vaak een verbluffende vaardigheid in het tekenen bezitten. Vaak gaat deze begaafdheid op latere leeftijd weer geheel of ten dele verlo ren. Zij beperkt zich overigen niet tot „normale" kinderen; juist de niet ge heel volwaardigen blijken niet zelden zeer speciale gaven in dit opzicht te bezitten. De Britse industrie maakt daarvan gebruik. Speciaal op de ten toonstellingen, die de Britse National Society for mentally handicapped chil dren Nationale Vereniging voor geestelijk gestoorde kinderenorganiseert is de belangstelling van de industrie groot, bijvoorbeeld van de zijde van de fabrikanten van textiel en behangselpapier. Men schrijft ook teken- en kleurwedstrijden voor kinderen uit, waarvan de resultaten dan als basis dienen van de decoratie van huishoudelijke of sier voorwerpen. De effecten zijn vaak bijzonder aantrekkelijk. In het kader van de komende Britse Week in Amsterdam (van 15-23 mei aanstaande) zullen Britse fabrikanten dergelijke stoffen en voorwerpen aan het Nederlandse publiek aanbieden. ■C-

de Stem | 1965 | | pagina 11