Café Royal in Londen - een trefpunt voor aristocraten DE ZOUTVERPLAATSING AUTO VERANDERT IN BLIK VERGIFTIGINGSGEV ALLEN NEMEN IN AANTAL TOE EEN LEGENDE GAAT JUBILEREN Basis gelegd door failliete Fransman BOEKENPLANK Onze rusteloze aarde 6 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 FEBRUARI 196S Goed gastheer Kinderen zijn het vaakst slachtoffer Eerbetoon aan Rodin De kleine wildernis Tui'nvijvers en waterplanten Toeval en noodlot Science-fiction verhalen Psychologische encyclopedie (Bijzondere correspondentie) „Is dat niet.ja, dat is.kijk daar, aan die hoektafelde da me met de blauwe nertsjas vroeg het fluisterend aan de kelner, die zich over haar stoel boog in de Grill Room van het Café Royal. De kelner glimlachte en vertelde haar dat de bedoelde persoon hier vaak dineerde, maar er de voorkeur aan gaf zonder ophef te komen en te gaan. Beroemde namen en beroem de gezichten horen evenzeer bij het café Royal als de verrukkelijke ge rechten op de spijskaart of het over vloedige decor van de prachtige eet zalen. Het Café Royal in de Lon- dense Regent Street is nu reeds een eeuw lang het stamcafé van emi nente mannen en vrouwen. Schrij vers en journalisten, acteurs en dichters, staatslieden en geleerden, magnaten en vaak zelfs personen van koninklijken bloede, schreven hun namen in het gastenboek. Het café Boyal, dat zich bevindt waar Regent Street met een flauwe bocht uit komt op Piccadilly Circus, is één van 's werelds bekendste eethuizen. Deze re putatie is begonnen met het uitstekende voedsel en de wijnen, doch tegenwoordig is het café even bekend om de beroemde cliëntèle uit heden en verleden of schoon zowel voedsel als wijnen nog even voortreffelijk zijn als altijd. Toen honderd jaar geleden een Franse immigrant genaamd Daniel Nicolas The- venon een klein café-restaurant opende in Glasshouse Street, zag alles er nog heel anders uit. Daniel en zijn vrouw Celestine kwamen uit het Bourgondische Vachy. Ze waren naar Londen gevlucht en hadden niets anders bij zich dan wat ze konden dragen, want Daniel was fail liet als gevolg van de verliezen in de fi lialen van zijn Parijse wijnhandel. Ze kwamen in Londen aan op het toen nog nieuwe Victoria station: Daniel had vijf pond op zak en zijn vindingrijke echtge note had er ook nog twee kunnen over sparen. Daniel Nicols, zoals hij verkoos zich in Engeland te laten noemen, had visie en besloot, daartoe gesteund door de cu linaire bekwaamheden en de spaarzaam heid van zijn vrouw, in Londen een restaurant te openen. Zij werkten en spaarden gedurende twee jaar, openden een cafeetje en kochten later de winkel van een kleermaker, Regent Street 68, die ze bij hun pand trokken. Twee jaar later werd de zaak herdoopt tot Cafe Royal. De keuze van de naam was, meent men, bepaald door de royalistische opvattingen van Daniel Nicols. Maar het embleem van het Cafe Royal, een „N", met lauweren omkranst en met een kroon erboven, was ontstaan doordat Nicols zich bij de neus had laten nemen door zijn schoonzoon George Pigache. Genoemde Pigache was een bewon deraar van Napoleon; hij deed zijn schoonvader die „N" aan de hand als de initiaal van Nicols; maar voegde er later de Napoleonistische kroon aan toe om zijn eigen keizerlijke gevoelens te bevre digen. Het café draaide spoedig op volle toe ren als centrum van de intelligentsia, want schilders en politici van naam, zo wel als auteurs en mensen met geest kwamen er regelmatig eten. Men denkt hierbij onmiddellijk aan Oscar Wilde. Zijn regelmatig bezoek aan het café stamt van het begin van de tachtiger jaren en spoedig volgde een groep van artiesten en schrijvers, ten dele van wege de geestige spitsvondigheden waarvoor Wilde beroemd was, ten dele om de uitstekende wijnkelder van het café. Nicols was een sympathieke gast heer die nooit trachtte de vrijgevochten sfeer van bohème in te perken, hoewel hij en madame Celestine stonden op de hoogste maatstaven in alles wat met het restaurant verband hield. Wilde „hield zitting", het raakte be kend, in de oude Domino Room. Gedu rende zijn „bewind" kon men personen als James McNeil Whistler, sir William Rothenstein, Aubrey Beardsley, Frank Harris en Ernest Dowson rond de marme ren tafel bijeen zien. Hun uiterlijk en hun omgangsvormen trokken bijna even veel aandacht als hun conversatie, die zich dikwijls tot alle aanwezigen richtte. De basis voor het schandaal rondom de vriendschap tussen Oscar Wilde en lord Alfred Douglas werd gelegd in het Cafe Royal waar ze vaak samen werden gezien. De vader van lord Alfred, de achtste markies van Queensberry (be kend vanwege de „Queensberry Rules"), ontmoette Wilde voor de eerste maal in het Cafe Royal in november 1892. Ze gebruikten samen de luch. In het begin van 1894 lunchten Wilde en de lord Alfred (Bosie) nogmaals in het Cafe Royal in gezelschap van de markies. Uiterlijk leek bij die gelegenheid alles pais en vree, maar spoedig daarna begon het schan daal. Wilde diende een aanklacht in tegen de markies wegens laster ondanks de moedige pogingen van Frank Harris, eveneens gedurende een historische lunch Op 11 februari bestaat het café Royal in Londen, één van 's werelds beroemdste eethuizen, 100 jaar. Sinds een bankroete Fransman en zyn vrouw him bescheiden gelegenheid openden in wat in die tijd de meest mondaine straat in Londen was, is het café Royal een levende legende geworden. (Bijzondere correspondentie) HAMBURG De natuurlijke neiging van het kind, vooral in de leeftijd tot zes jaar, om alle voorwerpen die in zijn bereik komen te ijakken en zo mogelijk in de mond te stoppen is een van de hoofdoorzaken voor het in de afgelo pen jaren met sprongen gestegen aan tal vergiftigingsgevallen bij kinderen. Maar al te gemakkelijk kan het kind bjj de in zijn omgeving rijkelijk aan wezige giftige stoffen, zoals bijvoorbeeld chemische schoonmaakmiddelen en me dicamenten. Daarbij is de onachtzaam heid van de ouders bijna altijd de feite lijke oorzaak, die tot de vergiftiging leidt, aldus de Westduitse kinderarts pro fessor dr. R. Gadeke. Vele ouders denken er niet aan, dat de uitwerking van een geneesmiddel ten gevolge van de bijzondere toestand, waar in het groeiende organisme bij een kind verkeert anders kan zijn dan bij een volwassene. Zo kwam het bijvoorbeeld tot een reeks van ernstige vergiftigingen, voor een deel met dodelijke afloop, door achteloos weggeborgen staalpillen of dra gees, waarvan het suiker- of chocolade laagje kleine kinderen ertoe verleid had, grote hoeveelheden ervan op te eten. Juist deze gevallen laten duidelijk zien, hoe belangrijk een goede voorlichting van de bevolking op dit gebied is. Daar om ook eiste de Heidelbergse kinder arts dr. H. Heiwig op de 13e Confe rentie van de Noordwestduitse Maat schappij voor Kindergeneeskunde in Göt- tingen de oprichting van meerdere ver giftigingscentra voor de Bondsrepubliek, die zowel met de voorlichting van de bevolking als ook met de behandeling van vergiftigingsgevallen belast zullen worden. Dr. Heiwig, die werkzaam is aan de Heidelbergse universiteits-kinderkliniek, gaf tijdens de conferentie een overzicht van het voortdurend groeiende aantal vergiftigingsgevallen dat ontleend was aan zijn praktijkervaringen. Volgens dit overzicht is het aantal vergiftigingen, zowel absoluut als relatief gezien, schrik barend gestegen. Was dit in het jaar 1939 0,5 per duizend, in 1963 waren het er 19 per duizend. Daarbij waren 80 procent van de patiënten kinderen, Hoe zeer het nonchalante gedrag van de vol wassenen bij het ontstaan van deze on gelukken betrokken is, blijkt uit het feit, dat 90 procent van de kinderen jonger dan zeven jaar was. de meisjes 'n .natuurlijke' bescherming bezitten op grond van hun aangebo ren terughoudendheid. Van de ingenomen stoffen waren vol gens de gegevens van dr. Heiwig 46 procent van medicinale en 54 procent van niet-medicinale aard. Onder de ge neesmiddelen namen slaapmiddelen met 13 procent, en pijnstillende en kalme rende middelen met 8 procent de eerste plaatsen in. Olie en terpentijn stonden met 11,5 procent bij de niet-medicinale stoffen aan de top. Met 10 procent speel den hier ook voedingsmiddelen en plan ten een bijzondere rol. Aan de hand van deze cijfers kunnen de ouders maar al te duidelijk zien, van welke kant voor hun kinderen het groot ste gevaar dreigt. Giftige schoonmaak middelen, brandstoffen en medicamen ten, ook de schijnbaar onschuldige, zou den daarom eigenlijk altijd achter slot en grendel bewaard moeten worden. Om dikwijls voorkomende verwisselingen te voorkomen zouden zij óf in de origi nele verpakkingen óf voorzien van een etiket met duidelijk opschrift op een vei lige plaats moeten staan. In geval van twijfel zouden kinderen zonder tijd te verliezen naar een ziekenhuis gebracht moeten worden. De ervaringen van de Heidelbergse kinderarts hebben aange toond, dat een deskindige behandeling dikwijls alleen in het ziekenhuis kan worden gegeven. Veel jongens Jongens worden naar het schijnt ern stiger bedreigd dan meisjes; want hun aandeel bedroeg 60 proc. Deze waar neming is praktisch gelijk aan de re sultaten van onderzoek in andere gro te Westduitse kinderklinieken. Waar. schijnlyk ls de ernstiger bedreiging van de jongens toe te schrijven aan hnn grotere ondernemingslust, i rwtfl in het Cafe Royal, hem zijn actie te laten staken. Niet lang daarna verdween Wilde uit het Cafe Royal en met hem verdween veel van de schittering. Frank Harris, bombastisch journalist en man van de wereld, nam de plaats van Wilde in als het middelpunt van de literaire gemeenschap van het Cafe Royal. Zijn „regime" was zeer rumoerig, Onder degenen, die zich bij hem aanslo ten behoorden zowel Bernard Shaw als verscheide bekende personen uit de tijd van Wilde. Eens was er een befaamd twistgesprek tussen Harris en lord Alfred Douglas toen zij als concurrerende uitge vers elkaar in 'het Cafe Royal ontmoet ten. Daarna merkte iemand op dat zijne hoogheid „helaas had nagelaten te haan delen volgens de Queensberry Rules". Ten tijde van de eeuwwisseling was het Cafe Royal befaamd om zijn schrijvers, dichters, kunstenaars en humoristen. Mo dellen, goede en slechte, vonden er werk. In mei 1902 hielden de Engelse bewon deraars van Rodin er een banket te zij ner ere. De maaltijd eindigde met een uitbarsting van enthousiasme voor de kunstenaar en hij vertrok in een rijtuig getrokken door studenten in de beelden de kunsten, met de schilder Joan Sargent op de bok. Na de dood van Daniel Nicols leidde Celestine het bedrijf. Hoewel allerminst een harde zakenvrouw was zij scherpzin nig in de keuze van personeelsleden on der wie zij een goede discipline wist te handhaven. Twee voortreffelijke perso nen uit het restauratiewezen deden onder haar bewind him intrede bij het Cafe Royal: de twee „Augustus". Het waren Auguste Judah en Auguste Od- denino, die beiden aan de reeds bestaande reputatie van het Cafe Royal nieuwe luis ter wisten bij te zetten. De kunst had altijd een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van het Cafe Royal en na de verdwijning van Harris begon een nieuw tijdperk, waarin de schilder C,R.W. Nevinson de leiding had. Augustus John maakte er vaak schetsen. Bij het tot dusver geheel man nelijke gezelschap voegden zich thans vrouwen die zelf op literaire en artistie ke gebieden lauweren hadden geoogst; en voor Nina Hammett, de „prinses" van de avant-garde groep, was het Cafe Royal een tweede tehuis. Daar was het ook dat zij James Joyce en Rudolf Valentino in troduceerde. Een andere veelvuldig bezoeker was Aleister Crowley, die de zwarte kunst beoefende en wiens slechte reputatie gedurende jaren als een donderwolk over het Cafe Royal hing. Zyn defi nitieve vertrek was, als ging hij af van het toneel, luidruchtig en kwalijk riekend. Want hij vertrok zonder de rekening te betalen van een verjaar dagsfeest in één van de gereserveerde eetzalen, een stormachtige maaltijd waarbij hij, door de vreemde kracht van zijn persoonlijkheid, velen die hij nadeel, onrecht of moeilijkheden had berokkend, ertoe had gebracht op zijn gezondheid te drinken! Hedentendage zitten magnaten, dokto ren effectenmakelaars en sportlieden in smoking verzadigd van gerookte forel, kippeborst en uitgezochte wijnen zwij gend en met deskundige blik te kijken naar de veelbelovende jongeren die strijd leveren onder de kristallen kronen van de Napoleon Suite. In de rokerige zaal beginnen de aankondigingen altijd met My lords and gentlemenen de verslagen strijder is altijd een „dappere verliezer". Bij tijd en wijle eert de club vooraan staande personen met een banket in het Cafe Royal. Sinds 1956 hebben tot de ere gasten o.a. behoord sir Vivian Fuchs, Mike Hawthorne, Donald Campbell en kolonel-vlieger Douglas Bader. Beroemde namen en beroemde gezich ten het Cafe Royal kent ze allemaal. Van de muren zien de portretten van de gevierde gasten van het verleden neer op de tafels waaraan niet minder be faamde gasten van heden de lunch of het diner gebruiken. Want dit restaurant, dat veel méér is dan een restaurant, heeft sinds jaar en dag de vooraanstaanden tot zich getrokkenWilde, Churchill, Gigli, John, Valentino, Priestley, Eliot, Betjeman, Coward, Dylan Thomas om er slechts enkelen te noemen. Een juweeltje van een boek, deze door Sterling North vertelde geschiedenis van een kleine jongen, die een jaar lang leeft met een door hem uitgegraven was- beertje. De hoofdstukken dragen dan ook alleen de betreffende maand als titel. „In mei 1918 kwam er een nieuw vriendje in mijn leven: een type, een persoonlijk heid, een wonder met een ringstaart", zo begint deze boeiende reportage, die in april van het volgende jaar eindigt met .,Ik legde de noten op een boomstronk vlak bij het water, in de hoop dat Schoffie ze zou vinden. Daarna peddel de ik vlug en wanhopig bedroefd weg van de plek waar we afscheid hadden genomen Wie wasbeertjes, die nu eenmaal be houdens in de dierentuinen, in ons land niet te zien zijn, wel eens bezig heeft gezien in films veelal gemaakt door dierpsychologen om vast te leggen hoe intelligent en onderhoudend, tegelijk als een hond aanhankelijk zij kunnen zijn, zal willen aannemen, dat men dit boek in één adem uitleest. Het werd in 1963 bekroond met de Dutton Animal Book Award en is verlucht met kostelijke te keningen van Robert Nix. Zeer aanbevolen voor oude en jonge natuurliefhebbers. (Scheltens en Giltay, A'dam) H. H. J. Papenfuss schreef een zeer fraai uitgegeven gids voor degenen, die zo rijk zijn een grotere of kleinere vijver in hun tuin te nebben. In goed geschreven, za kelijke hoofdstukken verneemt men alles wat belangrijk is. voor het vervaardigen, beplanten en onderhouden van een vij ver, de diverse soorten van planten, drij vend en ondergedoken of beter geschikt als oeverbeplanting, de meest geschikte vissoorten en nog tal van andere zaken, die men moet weten om op dit gebied met succes te liefhebberen.'Goede teke ningen en bijzonder fraaie foto's, verder een handig register maken, dat men zich met de aanschaf van dit boek beslist nimmer bekocht zal voelen. Zeer aan bevolen. (Kosmos, Amsterdam) H. De Duitser Wilhelm von Scholz heeft aan zijn vele publikaties een boekje toegevoegd dat hij noemde „De rol van toeval en noodlot in ons leven", dat in een vertaling van E. de Gems door El sevier als pocket op de Nederlandse boekenmarkt kwam. Aan de hand van vele, vaak wat on benullige maar soms ook frappante ge vallen uit de praktijk schetst de schrij ver op welk een verrassende wijze het toeval in ons leven kan ingrijpen en hij filosofeert dan op nogal zwaarwichtige wijze de synthese tussen toeval en lots bestemming aan elkaar. Bijzonder boeiend is het niet en de indruk die men van het boekje overhoudt is nauwelijks meer dan van een anekdotisch. Isaac Asimov is een van die Ameri kaanse geleerden die de science fiction volkomen serieus nemen. Naast de populair-wetenschappelijke boeken die hij al geschreven heeft (en die de moeite van het lezen meer dan waard zijn) heeft hij zich gewaagd aan een boekje met science-fiction verhalen, die Prisma in een pocket uitgaf. Sommige doen de lezer weinig en hebben slechts een klein grapje als uitgangspunt, zoals „Een plaats met veel water", of „Er is niemand hier, be halve Andere daarentegen bevatten een soms beklemende spanning en lijken profe tisch. Wanneer de nacht valt" bij voor beeld beschrijft het lot van een planeet in een ver zonnestelsel die slechts een maal in de tweeduizend jaar nacht kent en welks beschaving dan ook prompt na elke twintig eeuwen sterft aan dit voor de bewoners huiveringwekkend natuur verschijnsel. Zo is ook „Het dode ver leden", dat gebaseerd is op de moge lijkheid dat er een machine te maken zou zijn waarmee men in het verleden kan kijken, een hoogst interessant ver haal. Als grote Phoenix Pocket is een psy chologische encyclopedie, samengesteld door drs. H. van Praag en drs. J. Mandel, verschenen. Behalve alle gang bare trefwoorden uit de nog vrij jonge psychologische wetenschap, bevat de en cyclopedie een aantal inleidende hoofd stukken, waarin de verschillende stro mingen in de psychologie, de diverse methodieken van psychologisch onder zoek en verscheidene definities uit de doeken gedaan worden. Een bijzonder heid is, dat drs. H. van Praag, de zgn Indische psychologie volop recht heeft gedaan. Ook de parapsychologie wordt zij het compact behandeld. Voor studenten, maar ook voor geinteresseerden in de psychologie een nuttig en duidelijk boek. Het bevat tal van illustraties. De Foe- nix Pockets zijn een uitgave van W. de Haan n.v. Standaardboekhandel Zeist en Antwerpen. mm Wanneer in een warm ge- oied een zoutwaterbekken \/an de open zee werd afge scheiden, dan kon het water verdampen en bleef slechts het zout achter. Gebeurde iets dergelijks meerdere ke ren achtereen dan konden wa re zoutlagen worden ge vormd. Meestal werden deze later in de geschiedenis van Ie aarde door jongere ge steente-afzettingen bedekt. Het gevolg hiervan was, dat het zout in de onder grond onder steeds hogere druk kwam te staan. Nu is zout naar verhouding een betrekkelijk licht gesteente, lat vrijwel niet samengeperst kan worden. Dit in tegenstel ling tot bijvoorbeeld klei, dat door druk een veel beperk ter ruimte kan gaan inne men. Zo kan het gebeuren, dat het zout op een gegeven mo ment een lager soortelijk ge wicht heeft dan het gesteen te, dat er bovenop ligt. Het zal u duidelijk zijn, dat zulk aen situatie niet blijvend kan oestaan, evenmin als men vend. De landoppervlakte is achter wel vlak. Dit betekent lat het gesteente boven het hoogste punt van de welving iets dunner is en* de druk ioor dit gesteente op het zout uitgeoefend daardoor iets geringer. Het zout dat en licht stuk hout blijvend mder water kan houden. Het ïout zal steeds proberen laar boven te komen. Het zelfde is met een zoutlaag iet geval. De eerste afbeelding toont aen doorsnee door een stuk je aardkorst, met een zout laag in de ondergrond. Deze zoutlaag is van boven niet precies vlak, maar iets gol- inder te hoge druk staat, zal lan langzaam in de richting van het punt met de gering ste steendruk schuiven. Hier- ioor wordt de welving van le zoutlaag nog versterkt. Afbeelding 2 (links onder) :oont dezelfde laag van af- leelding 1, maar dan circa 15 miljoen jaar later. Het Irukverschil tussen de top van de welving en de verder weg gelegen delen van de zoutlaag is nu nog groter ge worden. De zoutverplaatsing gaat door. Boven de opwel- ving van de zoutlaag worden le andere gesteenten omhoog gedrukt en door erosie ver wijderd, in de omgeving, waar het zout vrijwel ver- Iwenen is daalde de landop pervlakte zodat zelfs een overstroming optreden kan. Hierdoor is het beeld van afbeelding 3 verkregen. Weer enkele tientallen miljoenen jaren later is de situatie van ifbeeld.'ng 4 bereikt. Het zout is als een pijler naar boven loorgebroken. Eenmaalaan ie oppervlakte gekomen werkt het echter zijn eigen verdwijning in de hand, ioordat het grondwater het grootste deel ervan oplost en wegvoert. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Dat Neder, land een te veel heeft aan afge, dankte auto's, waar we geen raad mee weten, komt omdat er nog te weinig zijn. Pas bij voldoende aanr bod worden de peperdure machir nes rendabel, waarmee in enkele minuten tijd van een autokarka? een pakketje schroot gemaakt kaï) worden, dat men onder de arn) mee kan nemen. Verleden jaar werd in ons land het miljoen auto. mobielen bereikt, waarvan hej merendeel in het westen thuis, hoort Dit getal van een miljoei} werd in 1964 behaald door de toet name van het wagenpark in jaar tijd met 250.000 auto's. Hour den we dit cijfer als gemiddelde voor de komende jaren aan, dap volgt hieruit, dat er elk jaar eep even groot aantal auto's naar d? schroothoop verdwijnt Deze hoeveelheid rechtvaardigt de aanschaf van een autovernietigingsmar chine, die door de schrootondememiai^ ,,Hollandia-Waalhaven" te Rottend anj in Amerika is gekocht en in april lp gebruik zal woerden genomen. De Amsteav damse moederonderneming „Holland iav heeft al sinds een half jaar een derger lijke machine in bedrijf, maar deze is intussen al weer sterk verouderd en zou onrendabel zijn, ware het niet, dat deze ook voor andere doeleinden kan wordep aangewend. Blijkt de Rotterdamse mar chine zijn geld te kunnen opbrengen,, dan wordt overwogen ook nabij Utrechf en halverwege Leiden - Den Haag een dergelijke installatie te plaatsen. Elder? in het land zal men bij het laag blijven van het aanbod goedkopere machine? plaatsen, die alleen maar in staat zijp het volume van het karkas te verfcleir nen, zodat het vervoer naar de vernier tigingsniachine minder kostbaar wordt;. Afgedankte auto's vormen in bijna elk land een probleem. In Duitsland, waar het aanbod groter is dan hier, vindt men de vernietigingsmachines te duur en werpt men de karkassen in de ra^ vijnen, een regelrechte aanslag op de schoonheid van het landschap. In Zwedep deponeert men de auto's in zee, maar hiertegen hebben de vissers geprotes.- teerd, omdat het zeewater daardoor te De drukschijf drukt en snijdt tegelijkertijd het koetswerk van het - J J sterk ijzerhoudend wordt en de visstand 7. Het karkas wordt in de machine geplaatstVan rechts komt een ■*- drukschijf in werking. chassis wordt belaagd. In de dunbevolkte stre ken van Amerika, waar het plaatsen van machines niet rendabel en waarvandaan transport te kostbaar is. zet men de afgedankte auto's eenvoudig langs de weg. In Chicago vond men in één jaar tijd 20.000 karkassen langs de wegen. Verschillende factoren leiden tot een steeds groter aanbod van oude auto's. Vroeger deed men tien jaar met eer. auto; nu nog maar vijf jaar. doordat 't genoegen in het zelf-sleutelen aan het afnemen is en de reparatiekosten als maar de neiging vertonen te stijgen. A u tokerkhoven Tot nu toe kwamen de meeste afdan- kerktjes op de autokerkhoven terecht. De eigenaren daarvan bekommerden zich weinig om de geringe schrootwaarde, maar beschouwden hun roestende stapel, plaats als een speeltuin voor zelfsleu- telaars, die er naar hartelust onderde len uitvisten. Daar zaten vrijwel de eni ge verdiensten voor de slopers in, want vervoer naar een schrootbedryf kost meer dan wat het opbrengt. Daardoor is het autokerkhof een aangelegenheid geworden, waarop de overheid moet toe zien, want ruimtelijke ordening en het scheppen van recreatiegroen hebben De auto is gedeformeerd tot twee langwerpige schijvent.whet on- weinig zin als alle beschikbar© hoeken der stel en het koetswerkworden volgestampt met verroeste au tolijken. Waarschijnlijk komen er dan ook wel voorschriften, waarbij het ge tal stapelplaatsen van oude auto's zal worden beperkt. Willen we onszelf vrijwaren tegen de ze chaos, dan zal de oude auto uit de samenleving moeten verdwijnen. Op de versleten bekleding na heeft vrijwel al les aan de afgedankte auto waarde. De moeilijkheid is slechts, dat men ze niet compleet kan versmelten, want de Hoog ovens willen het staal, het gietijzer, alu minium en nikkel wel los gesneden hebben, maar niet aan een stukje. Het ontdoen van de autokarkassen van on derdelen van verschillend materiaal is een zeer tijdrovend werk en kost han denvol geld, omdat arbeid kostbaar is. Daarom willen de autoslopers geld toe hebben. Nu de modernste Amerikaanse machine dit ontledingsproces zelf uit voert, wordt het bij een constant in be drijf zijn van deze machine rendabel om autokarkassen te verwerken tot ovenkla* re brokken voor de Hoogovens. Met onze oude auto's steunen we bo vendien de nationale economie, want in elke 1000 kg nieuwe staal verwerken de Hoogovens, afhankelijk van het verwer kingsproces, 250 tot 650 kg schroot. Dit bespaart ons land in hoge mate de aankoop van erts in het buitenland. Het in bedrijf stellen van deze nieuwe machine in Rotterdam is gekoppeld aan een nieuwe maatregel van het stadsbe stuur om karkassen uit de stad te ver wijderen. Treft de politie een wrak aan, dan wordt de eigenaar opgespoord voor de keus gesteld het karkas binnen een bepaalde tijd naar de schroothoop te transporteren dan wel op te draaien voor een bekeuring. Hij kan ook zijn handtekening zetten op een verklaring, dat hij afstand doet van zijn oude auto. dnJZl lJJ;^rpige scheen worden uit de machine gedrukt en ?e door een soort guillotine in moten gesnedenkas gratis naar de schroothoop brengt.

de Stem | 1965 | | pagina 10