Gerstebroodrage niet te stuiten |EÜ3 jg EEB| O.A.S. Nieuw t.b.c.-o rider soek bij rekruten in Ossendrecht Griep...? Kapelaan J. Huysmans te Breda bedrijfsaalmoezenier Omzet diepvries vliegt omhoog na prijsverlaging Niet gezonder dan gewoon ander brood 30 ct zó lekker- zó gezond Hulster Gemengd Koor weer op grammofoonplaat Werkgroep oesters blijft ontevreden Ook proeven in Vught Over herindeling Z.B. Prov. bestuur brengt advies uit aan minister Voorlichtingsavond ruilverkaveling Stoppeldijk Aalmoezenier A. C. v. Alplien naar Oosterhout BIJ SPRANGERS TE DONGEN EN GROKO N.V. ZUNDERT Middenstand Terneuzen gaat tentoonstelling inrichten Pootaardappelteelt Afzet moeizaam verlopen In Liefdehuis Hulst Zuster Justina viert zilveren professiefeest Europese impasse Een front Programma KNVB afdeling Zeeland Weinig patiënten Limburg wil wel Morgen centrale liengstenkeuring in Den Bosch DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1965 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De gerstebroodrage heeft het land stormenderhand veroverd. Twee weken geleden Mas er buiten Aarlanderveen geen bakker te beken nen, die een gerstebrood in zijn kar had, maar nu vraagt iedereen erom. Maandag introduceerde een groot Bre daas bakkersbedrijf, dat tien filialen heeft, het produkt (vermoedelijk als eerste in het zuiden). Gistermiddag bleek de voorraad al niet op de vraag berekend. Alle winkels waren uitver kocht. Hoe komt men erbij om alsmaar gerstebrood te gaan eten, vraagt men zich af. Vermoedelijk, omdat in de advertenties van de producenten ge suggereerd wordt, dat het buitenge woon gezond is. De moderne mens heeft blijkbaar van alles en nog wat over voor zijn gezondheid. „Maar de klanten vinden het ook zeer smakelijk" vertelde ons een der directeuren van het Bredase bakkersbedrijf. Zelfs mijn kinderen zijn er gek op", zei hij. „Vorige week kon ik ze er slechts met pijn en moeite toe bewegen een snee bruinbrood te eten. Maar won der boven wonder dat gerstebrood eten ze als koek". I"*r zijn zelfs al huismoeders, die vrezen dat zij hun kinderen tekort doen als ze geen gerstebrood op tafel brengen. Die angst is echter geheel ongegrond. Bekwame doktoren hebben verklaard, dat gerstebrood niet gezon der is dan gewoon ander brood. Een rage is het en waarschijnlijk niet meer. Maar niemand weet hoe lang het zal duren. Het is allemaal begonnen door de heer C. den Brader in Aarlanderveen, die overigens reeds jaren geleden beweerde, dat in de oorlog de mensen veel minder gezondheidsklachten had den dan in deze tijd van overvloed, (Advertentie) Rillerig? Onprettig Pas dan op voor griep! Neem direct 2'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende gr.iep snel en doeltreffend te bestrijden. lAetifiouwep GOES. Het provincaal bestuur van Zeeland heeft aan de minister van bin nenlandse zaken advies uitgebracht m.b. t. de herindeling van gemeenten op Zuid- Beveland. De door de betrokken ge meenten overgelegde stukken zijn even eens naar de minister gezonden. LAMSWAARDE De plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling Stop peldijk zal op woensdagavond 10 februa ri a.s. in de zaal vain R. Heijens te Lamswaarcte een voorlichtingsavond geven over de verkavelingswerken, die dit jaar zullen plaatsvinden in de Dul- laert-, Stoof-, Vitshoek- en Mispadpol- der. De voorlichtingsavond zal die avond om half acht beginnen. omdat toen veel gerstemeel in het brood verwerkt werd. Verder zou men door het eten van gerstebrood op zeer hoge leeftijd nog fit en vitaal kunnen blijven en zonder enige moeite bijvoor beeld een zogenaamd „vogelnestje" aan de ringen kunnen maken. Ook doet het verhaal de ronde dat de leden van een of andere bergstam in de Himalaja, die op gerstebrood zijn aangewezen, gemiddeld 102 jaar oud worden. Wat er ook van waar mag zijn, de heer C. den Brader uit Aarlander veen heeft destijds zijn bakker T. van Leeuwen weten te bewegen gerste brood te gaan bakken. Als we goed -ijn ingelicht heeft thans reeds het nai ve dorp deze broodsoort op het menu staan. Sindsdien gaat het met magen en darmen zo wil het verhaal veel beter in Aarlanderveen. Voor de rest van het land zijn deze resultaten geheim gebleven tot onlangs een jour nalist met zijn neus tegen het gerste brood aanliep. Hij brouwde een opwin dend verhaal. Toen waren de poppen aan het dan sen, want enkele uitgeslepen bakkers zagen wel brood in dat gerstebrood. De directeur van het Bredase bak kersbedrijf verklaarde dat het 'rood van zijn collega in Aarlander veen onder de handelsnaam Gestaai brood" beschermd is. Zodoende heeft men in eigen bakkerijen zelf een pro cédé moeten vinden voor het bakken van brood, dat een bepaald percen tage gerst bevat en verder nog een aantal toevoegingen. Het is zoge naamd veredeld brood. Het is ook duurder dan ander brood. Als men alleen gerst zou gebruiken zou het brood niet voldoende volume krijgen, (zie foto). Vooralsnog heeft men slechts proeven kunnen nemen met gerstemeel, omdat gerstebloem moeilijk te krijgen is. Na een tiental bakproeven vorige week genomen bleek men ver genoeg gevorderd te zijn om een goed produkt in de han del te kunnen brengen. De omzet in twee dagen tijd is verbluffend. De plannen bestaan om volgende week ook gerste-witbrood, gebakken van gerstebloem te produceren. Tenminste als er voldoende gerstebloem beschik baar is. Want het zou wel eens kunnen gebeuren, dat een massale consumptie van gerstebrood de produktie van de bierbrouwerijen zou gaan stagneren. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De bisschop van Breda heeft benoemd tot bedrijfsaalmoezenier in het werkgebied Oosterhout A. C. van Alphen; tot bedrijfsaalmoezenier te Bre da en conrector van de Zusters van de Elisabethstichting J. M. C. M. Huys mans; tot kapelaan van de parochie van O.L.V. van Altijddurende Bijstand te J. HUYSMANS (Van een onzer verslaggevers) BREDA De heer W. Sprangers uit Dongen, wiens naam indertijd op de lip- ppti van ieder huisvrouw was i.v.m. zijn goedkope Friki-kippen, heeft gisteren, evenals zyn Zundertse collega A. Zui derent van Groko N.V., weer een gulden dag beleefd. De maandag aangekondigde sterke prijsverlaging van een aantal diep vriesprodukten, noopte hem gisteren nl. enkele extra diepvrieswagens in te zet ten (naast de vijftien, die hij altijd al heeft rijden) om zo snel mogelijk aan de plotseling gestegen vraag te kunnen voldoen. De verlaging van 20 tot 30 pet op de prijs van de diepvriesprodukten deed talrijke winkeliers in Brabant en Zeeland naar de telefoon grypen om zo (Van onze correspondent) SLUIS Als gevolg van de te levisie-uitzending van vorige week, waarbij de Sluizenaar Jopie Smoorenburg activiteiten van de OAS aankondigde (de onder grondse actie Sluisvanwege het voorstel tot samenvoeging van Aardenburg en Sluis, verscheen er nu op het verkeersbord op het Haaiplein vanwaar men vanuit Sluis Aardenburg binnenkomt de waarschuwing: „Pas op voor de DAS vlug mogelijk nieuwe voorraad in huis te hebben. Vooral de diepvriesspinazie is er uitge vlogen. Enerzijds vanwege het feit, dat dit produkt nog méér dan dertig procent in prijs is verlaagd, anderzijds omdat spinazie in blik nog wel eens een bij smaak heeft en de verbruikers dus nu temeer de gelegenheid aan willen grijpen om diepvriesspinazie te kopen. De prijsverlaging, die gisteren is inge gaan, heeft de heer Sprangers al meteen een omzet opgeleverd, die het viervoudige omvat van de normale verkoop. Zoals gezegd liep de spinazie het beste. Andere produkten waren in volgorde van ge stegen verkoop soepgroenten, boeren kool en andijvie. De Friki-man verwacht mede gezien deze opmerkelijke start, voor de komende tijd een blijvende goe de vraag. De heer A. Zuiderent, directeur van de Groko N.V. in Zundert, die gisteren ook zijn prijzen omlaag heeft gebracht, kon evenals de heer Sprangers een zeer sterk gestegen omzet noteren. En ook hier was de spinazie favoriet, op de voet gevolgd door de andijvie. De heer Zui derent heeft, naar hij ons vertelde, grote verwachtingen van de huidige prijsont wikkeling. Verwachtingen, die hij vooral baseert op het feit, dat de huisvrouw z.i. momenteel meer prijsbewust is ge worden dan voorheen. Om het nu gewon nen verkoopterrein te kunnen blijven be zetten haakt Groko N.V. onmiddellijk op de prijsverlaging in door een advertentie campagne. Overigens was het ook in Zun dert nodig extra wagens in te zetten om de spullen tijdig bij de afnemers te kun nen bezorgen. De totale omzet bedroeg bij dit bedrijf circa 170 ton. Breda B. A. J. Krijbolder; tot assistent van de parochie van O.L.V. van Fatima pater A. van Rens s.v.d. Voorts heeft de bisschop, op voordracht van de pre laat van Tongerlo, eervol ontslag ver leend aan Wiro Spaas, o.praem, als ka pelaan van de parochie H. Johannes de Doper te Roosendaal. Bedrijfsaalmoezenier Van Alphen, tot nu toe in eenzelfde functie aan de A.K.U. te Breda, gaat dus in Oosterhout de plaats innemen van aalmoezenier Thee- wes, die kortgeleden benoemd is tot vi caris-generaal. „Ik vind het niet prettig om mijn hui dige werk nu al in de steek te laten, vooral omdat ik er vertrouwd mee be gin te raken", vertelde aalmoezenier A. C. van Alphen als eerste reactie op zijn benoeming tot bedrijfsaalmoezenier te Oosterhout. Aalmoezenier Van Alphen, werkzaam bij de AKU en de Tuchtschool, rekent er echter op dat hij in Oosterhout snel contact met de samenleving zal hebben. Hij is in Dongen geboren en groot ge worden, zodat de volksaard niet veel zal verschillen met de zijne. Volgende week hoopt de nieuw benoem de aalmoezenier in zijn standplaats te beginnen. Hij heeft overigens nog geen voorstelling van de werkzaamheden, maar de werkwijze van zijn voorganger, mgr. Theewes, is voldoende aangeslagen om voor navolging vatbaar te zijn. Aalmoezenier Van Alphen is sinds zijn priesterwijding in 1959 kapelaan te Hank en tegelijkertijd streekkapelaan in de omgeving van Hank geweest. In 1964 volgde zijn benoeming tot bedrijfsaal. te Breda. Na elf jaar. Kapelaan Huysmans uit Breda kijkt eveneens een beetje geschrokken tegen zijn benoeming aan. Een benoeming die ongetwijfeld eervol is. maar die als scha duwzijde heeft, dat hij een werkterrein moet gaan verlaten, waaraan hij in de loop van elf jaren met vele banden ver bonden is geraakt. ,,De parochie van het Heuvelkwartier", aldus aalmoezenier Huysmans, „is een bijzonder dynami sche parochie. Alles leeft er". Met na me kan de nieuw benoemde bedrijfs aalmoezenier dat getuigen van de jeugd, want juist op het terrein van het jeugd werk, zoals gidsen, verkenners, hobby clubs e.d. heeft hij er hard gewerkt. Zijn nieuwe benoeming dwingt hem er toe, al blijft hij in Breda, al zijn pa rochiële en wijkbezigheden af te stoten. Wel blijft hij werkzaam in de Bredase Adventscommissie, het terrein van de oecumene dus, en in het stedelijk pas toraal comité. Het aantrekkelijkste van zijn nieuwe functie is voor aalmoezenier Huysmans, dat het nog voor een groot deel een onontgonnen gebied is. Hij wordt be drijfsaalmoezenier voor de A.K.U., een bedrijf met omtrent 2600 werknemers. „Ik sta vreemd tegenover het bedrijfs- apostolaat", moet de nieuwe aalmoeze nier bekennen, „maar dat betekent dat ik de zaak ook fris kan aanpakken" Hij behoort ook tot de oprichters van het gemeenschapshuis „De Vlieren" en heeft nog steeds zitting in het bestuur. Het gerstebrood valt bij het publiek goed in de smaak. Meni geen kan er niet genoeg van krij gen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de week van 21 tot en met 29 mei a.s. wordt alhier een grote middenstandstentoonstelling ge houden. Het organiserend comité wordt gevormd door de heren W. Bliek. J. Kramer, W. Wieland. J.a van Dixhoorn jr, D. Mannaert en .1. Reuling. Het comité heeft al zoveel collega middenstanders bereid gevonden hieraan deel te nemen, dat de 100 meter lange tent, die hiervoor op de Markt zal wor den gezet, al voor het grootste gedeelte volgeboekt is. Het is het streven van het comité een tentoonstelling te orga niseren, groter en beter dan Terneuzen ooit gekend heeft. Er zal minstens iedere avond een bekend dansorkest optreden, met steeds andere, van radio en t.v. be kende artiesten. Het is ook de bedoeling een dansvloer te leggen zodat er iedere dag kan worden gedanst. Ook voor de kinderen zal voor een groot aantal at tracties worden gezorgd. Allerlei acties zullen deze tentoonsteling zo aantrekke lijk mogelijk maken. Door een bijzondere vorm van reclame en presentatie zullen de deelnemende middenstanders tijdens deze week de aandacht op Terneuzen en- hun zaken vestigen. Vooral van Hemel vaartsdag (27 mei) zuilen de organisators een topdag maken. Het ligt tevens in de bedoeling, dat de gemeentepolitie en het Verbond voor Veilig Verkeer afde ling Terneuzen e.o. met enkele speciale stands aan deze tentoonstelling deelne men. Advertentie)1 AXEL Op de telersvergadering, die door de Stichting Keuringsdienst Zeeland van de NAK te Axel werd gehouden, stond de pootaardappel in het middel punt van de belangstelling. De laatste jaren is het areaal poot- aardappelen in Zeeland vrij constant, nl. 550 a 600 ha, terwijl de kwaliteit goed is. Zo werd in 1964 slechts 1 procent af gekeurd. terwijl bij de nacontrole de partijen ruimschoots aan de normen ble ken te voldoen. Ondanks de goede kwa liteit is de afzet moeizaam verlopen. Bij een totaal aardappelareaal in Zeeland van ongeveer 10.000 ha, waarvoor circa 1000 ha pootgoedteelt noodzakelijk is, ver dient de Zeeuwse pootaardappel in eigen provincie meer belangstelling. Kwalita tief is er ook dit jaar geen enkele reden meer, dat de consumptietelers hun poot- goed uit andere gebieden aankopen. Door de keuringsdienst werden ver schillende aktualiteiten betreffende de pootaardappelteelt behandeld. Uitvoerig werd ingegaan op de gewijzigde regeling voor overname van overschotten poot- aardappelen door de Stopa. Door deze wijziging is het thans mogelijk, dat de pootaardappeltelers hun overschotten niet alleen in april, doch ook per 1 februari en per 1 maart aan de Stopa kunnen aan bieden. Voor de vervroegde overname per 1 februari bleek veel belangstelling te bestaan. In een levendige discussie werden nog verschillende punten nader toegelicht. YERSEKE De werkgroep Oesters te Yerseke heeft in het gemeentehuis ver gaderd over de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp dat de schade voor de oesterkwekers zal regelen. De werkgroep was geenszins gelukkig met het antwoord van de minister. De groot ste teleurstelling was het vasthouden van de regering aan het percentage van 50 procent m.b.t. de vergoeding van de oestervoorraden. De werkgroep sprak zijn verontrusting uit over het uitblijven van bijzondere maatregelen voor de naamloze vennootschappen, die, verge leken bij de particuliere ondernemingen een ongunstige positie innemen. Op beide punten is de laatste hoop gevestigd op de openbare behandeling van het wets ontwerp. HULST Gezien de goede resultaten, die de platenmaatschappij met de ver koop van de kerstliederenplaat van het Hulster Gemengd Koor verkregen had, heeft men niet geaarzeld opnieuw enige goede prestaties van dit gerenommeerde koor op de plaat vast te leggen. De diri gent Jo Ivens had daarvoor enige beken de polyfone composities voor zijn koor bewerkt. In de Willibrordusbasiliek te Hulst, zeer geschikt voor het uitvoeren van polyfone muziek, zijn de oprnamen ervan gemaakt en de resultaten zijn op nieuw zeer prijzenswaard. Van een onbekende componist uit de eerste helft van de 16e eeuw werd uitge voerd „Presulem Sanctissimum", een quodlibet waarin op vermakelijke wijze in de verschillende partijen enige liede ren door elkaar geklust worden. De kos telijke tekst, waarin Duits en Latijn ook al door elkaar gehaspeld zijn, wordt leven dig voorgedragen. Het bekende Echo-lied van Orlando di Lasso Zuidnederlands grootmeester uit de 16e eeuw dat op dezelfde kant van de plaat voorkomt, iets of wat dominerende sopran hier< solokwartet, dat in de basiliek op on veer vijftig meter van het koor stond op gesteld, voortreffelijk gerealiseerd. Een iet of wat dominerende sopraan hieraan doet weinig afbreuk. Aan de andere kant van de plaat is op nieuw Orlando di Lasso aan het woord. Het geestige „Quand mon mari", waarin over een jaloerse echtgenoot verhaald wordt, is spits en zuiver gezongen. Als laatste opname „Drei gute Dinge" van Daniel Friderice uit „Musikalisches Strauszlein" vertellend over drie goede dingen in het leven, zijnde koele wijn, een vrolijk gezicht en muziek. Deze plaat, uitgebracht onder het merk Imperial, zal zeker zijn weg weer vinden. De goed verzorgde znmg, de egale koor- klank, de frisse voordracht en de zuivere intonaties, dit alles gepaard aan de mar kante tempi die Jo Ivens gekregen heeft, staan hiervoor borg. L. S. (Van een onzer verslaggevers) HULST In het moederhuis Mater Dei van de zusters franciscanessen van Breda heeft zuster Justina in de wereld Maria van Acker uit Terhole haar zilveren professiefeest gevierd. Zuster Justina is werkzaam in het r.-k. Liefde huis (bejaardentehuis) alhier, waar het feest vandaag in intieme kring nog eens zal worden gevierd. Zuster Justina kwam ongeveer ander half jaar geleden naar Hulst. Zij was ook gedurende de oorlogsjaren, toen het Liefdehuis voor het grootste gedeelte nog in gebruik was als ziekenhuis, hier werkzaam. Zij heeft veelal deel uitge maakt van de huishoudelijke dienst en heeft ten behoeve van de bejaarden ook dikwijls culinaire activiteiten ontplooid. Het feest zal worden bijgewoond door o.m. zuster Sophie, die ongeveer veertig jaar in het Liefdehuis heeft gewerkt. Zuster Sophie is een tante van zuster Justina. JO IVENS .markante tempi. Tie begrotingsbehandeling vain Bui- tenlandse Zaken in de Tweede Ka mer Is nogal in mineur verlopen. Dat was eigenlijk wel te verwachten. We zitten met Europa op het ogenblik en een impasse en niemand ziet een weg om daar uit te komen. En kanselier ERHARD dan? Ja ze ker. Bonn doet alle mogelijke moeite om de gedachten van de politieke sa menwerking nieuw leven in te blazen maar het is toch niemand ontgaan dat Erhard hierbij niet verder kijkt dan de koanende september-verkiezin- gen. De CDU heeft een succesje nodig in verband met die verkiezingen. Kan men het Nederland kwalijk nemen, dat het de Europese eenwording als een te groot goed beschouwt om on dergeschikt gemaakt te worden aan een verkiezingsstrijd in Duitsland? Wij juichen ieder nieuw initiatief toe. mits het een duidelijk perpectief geeft. le KLAS A Walcheren 1-Domburg 1. Schoondijke 1Groede 1. Retranchement 1Hoofd plaat 1. Philippine 1-Jong Ambon 1. Oostburg 1-Noormannen 1. le KLAS B Dreischor 1-Luctor 1. Kruiningen 1- Robur 1, Kwadendamme 1-Renesse 1. Patrijzen 1-Hansw. Boys 1. Res. le klas Goes 3Clinge 2. Middelburg 4-Bier- vliet 2. Oostburg 2-Vogelwaarde 2. RCS 2Luctor 2. Vlissingen 4-Zeelandia 2. 2e KLAS A Ria W 1Graauw 1. HW '24 3Ter neuzen 3. Sluiskil 2Corn. Boys 3. Koe wacht 2-Schoondijke 2. 2e KLAS B Walcheren 2-Patrijzen 2. 2e KLAS C Zonnemaire 2-Renesse 2. Burgh 2— Dreischor 2. 3e KLAS A Walcheren 3—Domburg 2. Retranche ment 2-Hoofdplaat 2. Zeelandia 3Groe de 2. Jong Ambon 2IJzendijke 2. 3e KLAS B 's H. Arendskerke 1-Lewed. Boys 2. Kruiningen 3-Robur 2. Luctor 3-Kwaden- damme 2, Robur 3-RCS 3. 3e KLAS C Graauw 2-Axel 3. Clinge 3-Sluiskil 3. Hontenisse 3IJzendijke 3. Ria W 2— Philippine 2. Breskens 3-Vogelwaarde 3 NEDERLAND is op passende wijze ver tegenwoordigd geweest bij de begrafe nis van Winston Churchill, zo heeft mi nister Luns gisteren in de Tweede Ka mer dr. Geelkerken (A.R.) geantwoord. Dat mr. Marijnen niet aanwezig was deed hieraan niets af, zo zei de be windsman. A. VAN ALPHEN OSSENDRECHT De militair geneeskundige dienst heeft een al lang gekoesterde wens in vervul ling zien gaan. In de legerplaats Ossendrecht namelijk werd van alle rekruten, die daar gisteren in I militaire dienst kwamen, een I schermbeeldfoto gemaakt. Boven- I dien werd op hen de zogeheten reactie van Mantoux uitgevoerd. I Dit werd gedaan door drie mobiele teams, terwijl in Vught een vierde mobiel team rekruten aan eenzelf de onderzoek onderwierp. Gisteren nog werden alle scherm beeldfoto's „gelezen". Over drie dagen gebeurt dat nog eens, terwijl men dan bovendien de resultaten van de Mantoux- reacties heeft. Met het toepassen van de ze nieuwe methode van onderzoek voor komt men, dat infectueuze lijders aan tuberculose enige dagen tot een week „onherkend" bij hun onderdeel zouden verblijven en anderen zouden infecteren. Aan twee voorwaarden moest worden voldaan om het streven van de militair geneeskundige dienst te realiseren. Ten eerste moest de personele en materiële organisatie voor vier mobiele röntgen, teams tot stand komen en verder moest de opkomst van de nieuwe lichting ge spreid worden over een aantal dagen. Zou dat laatste niet gekund hebben, dan had men voor te grote bedragen moeten investeren. Er zouden dan, om alle re kruten op één dag te onderzoeken, meer röntgenteams nodig geweest zijn. Alleen de vier auto's (met Belgische röntgen apparatuur), die men nu gekocht heeft kostten al een half miljoen gulden. Met het nieuwe systeem van onder zoek dat ook in de verdere toekomst zal worden toegepast is het mogelijk geworden om op de dag van opkomst besmettelijke tuberculoselijders te isole ren. Die rekruten, bij wie na drie dagen 'n sterk positieve Mantoux.reactie wordt gevonden, worden ter nadere observatie in een militaire ziekeninrichting opge nomen. Daarna kan worden bepaald of ze alsnog dienst kunnen doen onder me dische controle, of moeten worden afge keurd. Nederland neemt, wat de tuberculose betreft een bijzondere en heel speciale positie in. In de buurlanden, maar ook verder weg, is het aantal tuberculose patiënten en ook het getal van degenen, die aan de ziekte bezwijken, veel hoger dan in ons land. Voor het feit, dat de tuberculose in ons land afneemt (maar dat afnemen voltrekt zich steeds trager) zou men ook een aanwijzing kunnen vinden in de mi litaire cijfers. Van de lichting 1959 wer den van degenen, die bij opkomst in dienst een positieve Mantoux-reactie ver toonden (hetgeen wil zeggen dat ze ooit eens geïnfecteerd waren met een tuber kelbacil) 29 dienstplichtigen ziek, dat is 4,52 promille van degenen, die positief reageerden. 41 Dienstplichtigen die on besmet in dienst kwamen gingen in hun diensttijd aan de ziekte lijden. Voor de lichting 1960 zijn die getallen 24 (3 96 pro mille en 13, voor de lichting 1961 zijn ze 24 (4.14 promille en 10 en voor de lichting 1962 zijn ze 17 (3,46 pro mille en 7. rje minister van Verkeer en Water- staat, mr. Van Aartsen, heeft ook in tweede instantie op het Binnenhof als zijn mening (en beleidslijn) ver kondigd, dat Brabant, wat de wegen betreft, niet te klagen heeft. Dit vast. houdienidheid getuigt van politieke overmoed en een verontrustend ge brek aan inzicht in het wegenvraag- stuk in het Benelux-middengebied. Mr. Van Aartsen behoort kennelijk tot de soort der dikhuidigen. Bij het ver dere Brabantse optreden zal hienmee rekening gehouden moeten worden. Sommigen maken het de minister overigens wel gemakkelijk. In plaats van één front te vormen gaan zij elk aar, ongetwijfeld tot grote vreugde van mr. Van Aartsen, te lijf met ver togen, dat niet weg A maar weg B of C of D de hoogste prioriteit verdient Uit dit onderling geruzie treedt de minister naar voren als de man, die de verdeel- en -heers-tactiek kan toepas sen. Ons standpunt is bekend. Wij gaan uit van het feit, dat er in Brabant al leen al zeker een viertal wegen is aan te wijzen, dat op de kortst mogelijke termijn verbeterd dient tte wordem Een dergelijke verbetering is echter niet ineens te realiseren. Men moet ook letten op wat politiek haalbaar is. Haalbaar is de Zoomweg. Indien straks op politiek-financiële gronden ide keuze op de Zoomweg zou vallen, kunnen wij ons daarmee zeer wel ver. enigen. Met deze weg wordt immers niet al leen het belang van West-Brabant ge diend maar wordt ook Zeeland wat meer uit het isolement gehaald. Als de Zoomweg niet op de kortst moge lijk termijn wordt aangelegd is het gevaar levensgroot, dat Zeeland maar vooral ook West-Brabant ondergaan in het spanningsveld tussen Rotter dam en Antwerpen. Zeeland en West- Brabant moeten zich zelf kunnen blij ven. Daartoe idient de (industriële) ontwikkeling binnen de eigen streek krachtig bevorderd te worden. Daar toe is de Zoomweg een eerste voor waarde. Is ons standpunt dus duidelijk, nu het Provinciaal Bestuur van Brabant de Brabantse eisen in een brief aan parlement en regering op tafel heeft gelegd, is voor ons het ogenblik geko men om verder over de prioriteiten le zwijgen. Het gaat ten slotte niet om één bepaalde weg, het gaat om de wegen in Brabant en in Zeeland. Wil Zuid-Nederland iets gedaan krijgen in „Den Haag", dan zal men zich nu in één front achter de Provinciale Be sturen dienen op te stellen. Met die eenheid geven wij hun een vuist om bij minister Van Aartsen op tafel te kunnen slaan. Zeer onlangs hebben wij ervoor ge pleit de Brabantse wegenkwestie niet in te eng verband te bezien maar be dacht te blijven op de samenhang der dingen in het middengebied der Bene lux. Tot onze voldoening leeft ook ln Limburg het besef, dat de zuidelijke provincies meer vennogen. als zij ge zamenlijk optrekken. Het dagblad „De Nieuwe Limburger" stelde dinsdag in een commentaar: Het komt ons voor, dat Limburg er goed aan zou doen méé op te trekken naar Eindhoven, waarheide provincies gelijke belangen hebben te verdedi gen. Zij vergroeien met de noordelijke Belgische provincies meer en meer tot één gebied en het wegennet zal bij die ontwikkeling moeten worden aange past. De Limburgse KVP, die immers in versterkte mate aandacht wil gaan vragen voor de regionale belangen, zou in Eindhoven gemene zaak met de Brabanders kunnen maken! Wij wachten met belangstelling af, hoe in Brabant op deze aangeboden hand gereageerd zal worden. De centrale premiekeuring voor trek- paardhengsten in de provincie Noord- Brabant vindt, in tegenstelling tot een eerder foutief bericht in één der land bouwbladen niet plaats op 9 februari doch op donderdag 4 februari a.s. De keuring vangt aan om 12 uur in aan sluiting op de maandelijkse paarden markt, welke op die dag eveneens in de Bossche vecmarkthallen wordt ge houden- Alle goedgekeurde en verschil lende nieuw aangekochte hengsten ne men aan deze centrale keuring deel en tussen de hoogst geplaatsten van iedere rubriek zal aan het einde van de keu ring de strijd om het Noordbrabants kampioenschap worden gevoerd. Het slot van deze grote hengstenparade wordt gevormd door een défilé van kampioe nen. oud-kampioenen en Belgische im ports die ter opluistering aanwezig zijn.

de Stem | 1965 | | pagina 3