Luns handhaaft Europa-politiek et-griep ons weinig kwaad doen Man wurgde jonge vrouw: zeven jaar Agent redt jongetje van dood EXPLOSIE: 21 DODEN Van Aartsen geeft geen krimp... Socialisten: Kabinet is „uitverkopen-regering'' Ondanks Rambouillet ;a NIEUWE AANVAL IN 1WEEDE KAMER VRIJWILLIGERS NAAR BORNEO Indonesië in atoomclub Nieuws voor u... Scherk Gezichtsmelk! Eerste felle stormloop op Labour afgeslagen ROOSENDALER BIJ PARIJS VERONGELUKT Prinsen - wegen - prinsen Brabant kan rustig slapen55 DAGBLAD VOOR ZEELAND Veel bewolkt Moord op baby met 3,5 jaar afgestraft Harsono houdt vol 105e JAARSANö No. 24606 Voor God, Honing ia en V aderlat r Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSuAu a ftBKUAKi lv«a Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2393) Na een opleiding tot guerrillastrij der te hebben gevolgd gaan in de Indonesische havenplaats Balikpapan aan Borneo's oostkust „vrijwilligers" aan boord van een schip, dat hen naar het door Indonesië omstreden gebied (Brits-Noord-Borneo) zal brengen. Op pagina 7 treft men uit voerig nieuws van het Maleisische front aan. Breedband-affaire (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de verkoop van de zich in handen van de staat bevin dende aandelen Breedband n.v. aan de Hoogovens is gisteren in de Eerste Ka mer van socialistische zijde heftige kritiek geleverd. Ir. Vos sprak er „schande" van zoals de regering deze affaire behandeld heeft. Hij vroeg zich af „waar we met deze uitverkopen-re gering aan toe zijn". Van K.V.P.-, A.R.-, C.H.U.- en V.V.D.-zijde vond men dat de staat een goede transactie tot stand heeft gebracht. Maar wel be stonden er met name bij de K.V.P. be zwaren tegen de bij deze verkoop ge volgde procedure, waarbij het parle ment voor voldongen feiten werd ge plaatst. Ir. Vos vond niet alleen de trans actie op zich miserabel, hij meende te vens dat de regering de morele be voegdheid miste om het parlement bui ten dit soort zaken te houden en pas achteraf in te lichten. Hij vroeg voorts waarom er gediscrimineerd moest wor den door niet de betrokken volledige raden van commissarissen tegelijk in te lichten, maar eerst bepaalde commissa rissen te informeren. Tenslotte vroeg hij openbaarmaking van het door bei de partijen ingeroepen advies van prof. Lieftinck omtrent de overdrachtsprijs van het aandelenpakket 435,3 mil joen). De liberaal mr. De Wilde vond dat de staat met deze aandelenverkoop voor 435 miljoen „een uitstekende trans actie" verricht had. Hij noemde de vol ledige integratie van Hoogovens en Breedband een zaak van belang voor het gehele concern. „Er is geen sprake van een machts concentratie in het kwadraat", aldus mr. De Wilde. Dit is een gerstebrood, dat een onstuitbare opmars is begonnen. U kunt er over lezen op pag. 3. VAN 18 tot 23 maart zullen in Kongo nationale verkiezingen worden gehou den. De leden van de kamer van volks vertegenwoordigers zullen worden ge kozen. IN NIJMEGEN is de 45-jarige M. Re- mie bekneld geraakt onder een stalen deur van 900 kilo. Een collega kon het gevaarte opkrikken en het slachtoffer wegtrekken. Remie overleed echter op weg naar het ziekenhuis. DE 36-jarige loodgieter G. J. Schouten uit Dordrecht is van een dak van 7 me ter hoogte gevallen en in het zieken huis overleden. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking, maar over het al gemeen droog weer. In het zuidoos ten aanvankelijk nog mist. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 17.31 uur. Maan onder 19.20 uur. Morgen: zon op 8.16 uur. Maan op 9 52 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Eu ropese politiek is ook na de bijeen komst tussen generaal De Gaulle en kanselier Erhard op Rambouillet onge wijzigd gebleven. Nederland zal zich niet tegen een hervatting van het Eu ropese overleg op ministersniveau ver zetten. Het zal er wel op aandringen En- echter geen absolute voorwaarde. Minister Luns verklaarde dit gister avond in de Tweede Kamer bij de be handeling van zijn begroting. Nu de heren Erhard en De Gaulle naar een hernieuwd overleg streven, achtte de bewindsman het gewenst nogmaals dui delijk te maken, hoe Nederland hier over denkt. Mr. Luns gaf de Neder landse visie in zeven punten: 1. Het beleid zal gericht blijven op een geïntegreerd, open, democratisch Eu ropa, onder handhaving en verster king van de atlantische samenwer king; 2. Als de vijf andere landen het over leg van de ministers van buitenland se zaken willen hervatten zal Ne derland dit niet uit de weg gaan; 3. Het heeft geen zin de verdeeldheid, die thans bestaat, te organiseren; 4. Onder deze omstandigheden heeft het geen zin een speciaal, politiek secretariaat op te richten. Koppeling van een dergelijk secretariaat aan de EEG-instellingen in Brussel is een andere zaak. 5. De defensie mag niet in het overleg betrokken worden. 0. De politieke consultatie mag nooit leiden tot aantasting van de EEG. Nederland wil de weg-terug beslist niet opgaan. Het wil wel verder op de weg naar het nieuwe verenigd Europa. 7. Een eventuele topconferentie moet zeer zorgvuldig worden voorbereid. Of zij kan worden gehouden hangt af van het resultaat van de minis tersconferentie. Over de multilaterale kernmacht kon de bewindsman geen nieuws vertellen. Amerika wacht thans op het overleg tussen de Europese betrokkenen. De minister wilde niet zeggen, of de M.L.F.-plannen hebben afgedaan of de finitief in de ijskast zijn terechtgeko men. Wel is gebleken, dat de belang stelling van Amerika niet is vermin derd. De crisis in de V.N. werd door minis ter Luns zeer betreurd. Hij meende dat het voortbestaan van de V.N. als zin- MINISTER LUNS zelfde politiek volle organisatie op het spel kan staan. De meerderheid van de leden wil de V.N. actief laten optreden voor het be houd van de vrede. Een minderheid wil dit alleen dan, wanneer zij er zelf mee instemt. Minister Luns verwachtte, dat de algemene vergadering volgende week voor langere tijd zal worden ver daagd teneinde het voeren van onder handelingen over de oplossing der vraagstukken mogelijk te maken. Wat Nieuw-Guinea betreft stelde de minister de Kamer gerust: De verplich ting van Indonesië een volksstemming te houden blijft bij haar uittreden uit de V.N. onverminderd van kracht. Het gaat hier immers om een plechtig ge sloten overeenkomst tussen Nederland en Indonesië. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Er is geen enkele reden om alarm te slaan, nu vanuit Rusland berichten binnenkomen over een groot aantallen gevallen van Azia tische griep. Voor zover ons bekend is er in Nederland geen enkel geval ge constateerd. Volgens de laatste berich ten neemt deze vorm van griep in Rus land overigens" al weer af en daarmee ook de kans dat zij westwaarts zou doordringen. Dit neemt niet weg dat wij op onze hoede zijn". Dit vertelde ons gisteren een woord voerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Toen de eerste berichten uit Rusland binnenkwamen, heeft het ministerie de inspecties van de volksgezondheid ver zocht extra attent te zijn op de A- griep, ondanks het feit dat de in Rus land woekerende griep een goedaardig •karakter heeft. „Zonder dat er extra maatregelen zijn getroffen is men Nederland dus klaar om meteen tot tegenactie over te gaan als er zich ge vallen van A-griep zouden voordoen. Die tegenactie zal dan bestaan uit het direct inenten met een anti-vaccin van personen uit de directe omgeving van de betrokkene, met name van dege nen, die door een andere ziekte een verhoogde vatbaarheid hebben. De meeste huisartsen hebben dit vaccin in voorraad of kunnen het op zeer korte termijn bij een inspectie verkrijgen" aldus de woordvoerder. Als er geen complicaties optreden moeten A-grieppatiënten ongeveer een week het bed houden. Zou zich in Ne derland een epidemie voordoen, dan schat men de duur daarvan op drie we ken. Het afschermen van de mond wordt weinig zinvol geacht. ROERMOND De rechtbank in Roermond heeft gisteren de 32-jarige autospuiter R. B. uit Krommenie ver oordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eis was tien jaar met aftrek. B. stond terecht wegens doodslag op de 26-jarige Francisca van den Aakster uit Alkmaar. In de avond van 25 maart van het vorige jaar heeft B. de jonge, gescheiden vrouw, met wie hij samen leefde. gewurgd in een hotelkamer in het Duitse industrieplaatsje Greven- broich. Na zijn daad trok de man lif tend en te voet naar Roermond, waar hij zich in de loop van de nacht bij de politie meldde. AMSTERDAM De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren de 27.-jarige kassier Max V. uit de hoofd stad wegens poging tot doodslag op de 22-jarige stuurman Ton N. A. V. tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In de haven van Muiden had de kassier met een pistool een schot gelost op de stuurman. Tegen V. was vijf jaar met aftrek geëist. In de hem nu opgelegde straf is tevens de straf voor een poging tot diefstal ver disconteerd. De 31-jarige judoleraar John C. B., die de kassier het pistool zou hebben verschaft, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde medeplichtig heid, waarvoor twee jaar met aftrek tegen hem was geëist. AMSTERDAM De 35-jarige Hil- versumse vrouw M. van P. is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3!2 jaar met aftrek van voorlopige hechtenis wegens doodslag op de pasgeboren baby (een meisje) van de 26-jarige W. M. ivi. Dc eis was vijf jaar met aftrek. De rechtbank veroordeelde de moe der, tegen wie 2V2 jaar met aftrek was geëist, tot anderhalf jaar met aftrek terzake van medeplichtigheid aan de doodslag. M. van P. had augustus vorig jaar W. M., die haar had medegedeeld in verwachting te zijn, in haar huis in DJAKARTA Generaal Harsono, die enige tijd geleden al had gezegd dat Indonesië binnen zeer korte tijd de be schikking over een eigen kernwapen zou hebben, hetgeen direct door de re gering in Djakarta was tegengesproken, heeft nu opnieuw gepocht op een ko mende Indonesische kernbom. „Tweehonderd geleerden werken er dag en nacht aan", aldus de generaal, die hoofd van de technische dienst is van het Indonesische leger. Hij voegde daar opnieuw aan toe dat zijn land dit jaar nog geleide projectie len zal kunnen maken. Of die de kern bom, waarover hij sprak, zullen kunnen vervoeren, zei hij niet. De huidige stand van Indonesiës we tenschappelijk en technisch kunnen op nucleair gebied maakt het weinig waar schijnlijk dat Harsono's bewering ge heel op waarheid berust. Mogelijk is het zijn bedoeling ge weest het buitenland te laten gissen of China misschien hulp zal bieden aan Indonesië bij de vervaardiging van een kernwapen. (Advertentie) Hoe reinigt en stimuleert u uw huid 't best? Speciaal voor de niet meer zo jeugdige en de droge huid is er nu Scherk Gezichts melk. Dringt diep in de poriën, maar is toch mild. Verwijdert alle stof en reinigt grondig, zonder huid-irritatie. Scherk Ge zichtsmelk... nieuw, ideaal, onmisbaar. Royale flacon 4,95. Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes f 3,- en f3,85. r' Hilversum opgenomen. M., die van haar man af was, verbleef in een tehuis voor ongehuwde moeders, waaruit zij was weggelopen. De baby was op 28 augustus geboren. M. van P. had het kind op bed gelegd en er enige dekens en een of meer kussens op gestapeld. Toen zij dacht dat de baby dood was, had zij het kind in de tuin van een vriendin begraven. Het kind werd nog dezelfde dag door de politie opgegraven en bleek toen nog te leven. Het overleed pas 26 uur later in een Hilversums ziekenhuis. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Een verwoed Lagerhuis debat maakte gisteravond een einde aan de „godsvrede", die wegens de ziekte en het overlijden van Churchill twee weken lang alle nationale poli tieke bedrijvigheid stilgelegd had in Groot-Brittannië. De regeringspartij en de conservatie' ve oppositie vlogen elkaar bijna let terlijk in het haar, de ene om Wilsons beleid te verdedigen en de andere om de socialistische premier te kelderen. Sir Alec Douglas-Home, leider van de oppositie, diende een motie van wantrouwen is. die de Labourregering beschuldigde van „onbekwaamheid". Home werd herhaaldelijk toegejuicht door zijn aanhangers. Hij noemde Wilson „een stier in een porseleinwinkel". Volgens de conserva tieven hebben de socialisten geen ver stand van regeren en storten zij het land in de afgrond. Wilson had tijd genoeg gehad om zich grondig voor te bereiden op dit debat. Hij ging uit van het principe dat de aanval de beste vorm van verdedi ging is en bracht het grof geschut van de „Tory's" tot zwijgen met een ver pletterend ovei zicht van de tekortko mingen en mislukkingen tijdens dertien jaar conservatief bewind, voor Labour aan de macht gekomen was. Zijn regering had al de grote econo mische problemen geërfd van haar con servatieve voorgangster, aldus Wilson. Hij kondigde aan de toestand kost wat kost gezond te maken, op gevaar van zelf onpopulair te worden. Over de conservatieve motie kon pas laat in de nacht gestemd worden. Zij werd met 306 tegen 289 stemmen ver worpen. De negen liberalen hadden namelijk besloten niet mee te stemmen. De li beralen keuren het Labourbewind af, maar ook zij stellen de vorige conser vatieve regering aansprakelijk voor de huidige economische wantoestand. Hun houding was een lelijke streep door de rekening van de oppositiepartij, die Wilson hoopte te kunnen kelderen en nieuwe algemene verkiezingen uitlok ken. Een gasontploffing in een kolenmijn bij Lens in Noord-Frankrijk heeft gisteren 21 doden geëist. Op de foto staan familieleden en collega's voor de hekken het resultaat van dc red dingspogingen af te wachten. (Zie el ders in dit blad). ,(Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL In de nacht van maandag op dinsdag is de Roosendaalse chauffeur F,r. Mens, werkzaam bij Miro's expeditiebedrijf alhier, verongelukt op het wegstation van de T.I.R. nabij het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs. Het slachtoffer was gehuwd, 35 jaar en va der van twee kinderen. De heer Mens heeft vermoedelijk een collega willen helpen bij het aankoppelen van een aan hangwagen aan diens vrachtwagen, waar bij hij tussen beide bekneld raakte. (Van een onzer redacteuren) BREDA. Breekt men zich in Brabant het hoofd over het wegenvraagstuk, men bereidt zich ook voor op carnaval. Vrijwel alle carna valsprinsen tussen Den Bosch (Oeteldonk) en Bergen op Zoom (Krabbegat) komen op dins dag 9 februari naar Breda. Zij schrijven aldus geschiedenis, want in de carnavalshistorie is geen dag bekend waarop zoveel prinsen bij een waren. Aanleiding zün de wegen waarover ztf van hun re sidenties uit naar de Baroniestad rijden. De Door luchtige Hoogheden stellen zich voor die avond samen uit te maken wie zich bijzonder verdienstelijk maakt voor de oplossing van het hoogst serieuze wegen probleem. De man die uit het prinselijk conclaaf als de ge kozene te voorschijn komt, zullen de verenigde prinsen begiftigen met een speciale carnavals-onderscheiding. Deze zal op een later tijdstip uitgereikt worden. Hy krijgt het „Commandeurschap in de Orde van de Brabantse Keien eh Kinderkoppen, met de Toeter en het Groene Lint van de Leutige Brabantse Wegen bouwers". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 25-jarige Haagse aspirant-agent Jan Renema heeft dins dagmorgen door resoluut en kordaat optreden het leven gered van een 2-ja- rig jongetje. Het kind, Martinus Rijk- sen, had slijm in dc luchtwegen gekre gen en dreigde te stikken. Het lichaam pje was geheel blauw en de ademha ling was gestaakt. De agent paste di rect mond-op-mondbeademing toe. Na zes minuten gaf het jongetje weer le venstekenen. Het is in een kinderzie kenhuis opgenomen. De aspirant-agent stond gisterochtend om kwart voor acht op de bus te wach ten toen plotseling een man naar de bushalte kwam rennen, die luidkeels schreeuwde dat het lichaampje van zijn zoontje blauw was en dat het jongetje niet meer ademde. De agent holde naar het huis van de man en zag het kind op tafel liggen. Elij voelde in de mond of de luchtwegen verstopt waren, maar toen hij niets vond ging hij tot mond- op-mondbeademening over. „Na zes mi nuten", zo vertelde de aspirant-agent ons later in het hoofdbureau van po litie, „zag ik de handen en daarna ook de voeten bewegen. Weer een minuut later begon het kind zelf te ademen. De vader had inmiddels de huisdokter gewaarschuwd, die even Jater kwam en het kind onderzocht. Tijdens het on derzoek moest ik weer mond-op-mond- beademen. omdat het kind zelf niet op eigen kracht kon ademen". Inmiddels was ook een ambulance wagen gearriveerd, waarna onmiddel lijk een zuurstoffles werd aangelegd en het kind naar het ziekenhuis werd overgebracht. Aspirant Renema zag hierna dat hij ook niets meer kon doen. pakte zijn pet en tas en nam de bus naar de politieschool bij het hoofd bureau. De les op school was al twin tig minuten aan de gang toen Renema arriveerde en aan brigadier Botter ver klaarde waarom hij te laat was. Aan gezien hij geen gegevens had geno teerd moest hij van de brigadier weer terug om dat verzuim goed te makefi. Renema heeft zes maanden geleden zijn E.H.B.O.-diploma gehaald en het was de eerste keer dat hij mond-op- mondbeademing toepaste. De moeder van het kind had tevoren ook al ge probeerd het kind op deze wijze aan het ademen te krijgen, maar zij deed het niet goed. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft dinsdagmiddag in de Tweede Kamer nog eens beweerd dat de provincie Noord-Brabant een rechtvaardig en evenwichtig deel krijgt van de gelden die tot 1970 aan de rijkswegenbouw worden be steed. De K.V.P.-afgevaardigde, mr. dr. N. v. d. Heuvel, was het daar in het geheel niet mee eens. Het debat zal binnen kort worden voortgezet bij de open bare behandeling van de begroting van het rijkswegenfonds. Tevoren zal de bewindsman schriftelijk zijn beleids lijn aan de kamer hebben verstrekt. Bij de replieken op de begrotingsbe handeling van Verkeer en Waterstaat besteedde dr. v. d. Heuvel (K.V.P.) vrijwel al zijn tijd aan het vraagstuk van de Brabantse wegen. Hij herhaal de nog eens dat deze provincie in het verleden is achtergesteld en ook thans geen evenwichtig deel der beschikbare middelen zal krijgen noch in het jaar 1965, noch in de vijfjarige periode tot 1970. Dr. v. d. Heuvel zei, dat hij uitvoerig „uit de doeken gedaan wil zien hoe de minister de bedragen wil verdelen, met name tegen de achter grond van hetgeen zich de laatste tien jaar in Brabant heeft afgespeeld". Minister Van Aartsen was van me ning dat er geen sprake zou zijn van achterstelling van Noord-Brabant. Hij zou zei hij graag op het betoog van de K.V.P.'er zijn ingegaan, maar vond dat dit straks beter kan gebeu ren als de begroting van het rijkswe genfonds aan de orde zal zijn. Daarover worden eerst nog een voorlopig ver slag door de kamer en een memorie van antwoord door de minister uitge bracht. In deze memorie zal, zo dacht mi nister Van Aartsen. aan K.V.P.-fractie- leider drs. W. K. N. Schmelzer duide lijk worden gemaakt dat de thans be kende verdeling wel redelijk is. De be windsman zal het vraagstuk dan be spreken tegen de achtergrond van de gehele wegenvoorziening in ons land. „Brabant kan rustig gaan slapen", zei ir. Posthumus (P.v.d.A.) spottend De begroting van Verkeer en Water staat werd hierna z.h.s. aangenomen. Ook de Stichting Ontwikkeling Bra bantse Industrie (SOBI) heeft een tele gram aan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer gestuurd. Inhoud: „De Noordbrabantse industrie behoeft een modern en adequaat verkeerswegennet, wil zij zich op gezonde wijze kunnen blijven ontwikkelen en expanderen. De huidige situatie betekent, naast vele an dere nadelen, een ernstige schadepost zowel voor de nationale als de Bra bantse industrie".

de Stem | 1965 | | pagina 1