kers lerven Cliurchills uitvaart een roerend huldebetoon Busje na slippartij tegen boom: Gastelaar gedood Slechts drie landen waren niet vertegenwoordigd dig bij de band DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 ZO DROEG ENGELAND SIR WINSTON NAAR HET GRAF .50 BADEN SCHAPPIJ N.V., AMSTERDAM. rxjr~ V luchtige vulling. Maar u wilt uw ie met een vulling licht en luchtig. De door de "Union Jack" bedekte kist is hier gefotografeerd tijdens de plechtige tocht door het centrum van Londen op weg naar de Theems. Een overzicht van Sint Paul's cathedrallijk overschot van ChurchilL tijdens het binnendragen van het stoffe- Bovenstaande foto laat zien hoe Sir van de „Havengore" over de Theems Winstons stoffelijk overschot aan boord vervoerd wordt. Gekroonde en ongekroonde hoofden van bevriende naties werpen een laatste blik op Churchill's kist. Op de voorste rij v.l.n.r. koningin Elizabeth, prins Philip koningin-moeder Elizabeth en prins Char les. Tweede rij v.l.n.r. prinses Margaret en Lord Snowdon. Derde rij vanaf vierde van links prins Michaël van Kent, prin ses Marina, de hertog van Kent en de hertog en hertogin van Gloucester, de „princess royal". Vierde rij midden: groothertog Jan van Luxemburg, presi dent De Gaulle, koningin Juliana en prins William van Gloucester. Achterste rij Prins Bernhard en koning Frederik van Denemarken. De kist, nog steeds bedekt met de ..Union Jack'' wordt op Waterloo Station naar de wachtende trein gedragen. A De achtergebleven familieleden van Sir Winston: v.l.n.r. de klein zoon van de overledene, Winston, zijn schoonzoon Christopher Soa- mes, zijn dochter Sarah, zijn doch ter Mary Soames, zijn echtgenote lady Clementine en zijn zoon Ran dolph bij hun aankomst bij de kathedraal. De kist met het stoffelijk overschot wordt de trappen van de kathedraal op gedragen. Zo stonden de mensen langs de route. Jong en oud had zich reeds uren tevoren opgesteld om de Britse oorlogsleider een laatste groet te brengen. reldberoemde klok uit respect voor sir Winston tot middernacht stilgelegd. Ruim 7000 militairen marcheerden statig met 65 passen per minuut in de begrafenisstoet of vormden een erehaag in de straten van de middenstad. Het was precisiewerk dat tot in de puntjes verliep. Voor de gewezen oorlogsleider moest de traditionele militaire pracht en praal tot in de puntjes vertoond worden. Tien muziekkapellen speelden treurmarsen in de ongeveer anderhalve kilometer lange stoet en 140 matrozen bewogen de koninklijke affuit voort, waarop destijds ook het stoffelijk over schot van koningin Victoria rustte. De rouwdienst in de anglikaanse St.- Pauls kathedraal werd bijgewoond door hoge vertegenwoordigers van 110 na- ties.^ Alleen China, Mongolië en Cam bodja stuurden geen afgevaardigden. Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië nam plaats in de kathedraal naast prins Philip en hun oudste kin deren. Het was de eerste maal in de Britse geschiedenis dat een regerend monarch de rouwdienst van een onder daan bijwoonde. Het was tevens de eerste maal se dert de reformatie dat een katholieke kerkvorst aanwezig was in St.-Pauls. De pas door paus Paulus tot kardinaal benoemde mgr. Heenan, aartsbisschop van Westminster, kwam zijn grote eer bied voor sir Winston tonen aan de Britse protestanten. Bovendien was het in deze eeuw de eerste maal dat een staatsbegrafenis gegeven werd aan een niet-adellijke Brit. Sir Winston nam voor goed afscheid van Londen aan boord van de barkas ..Havengore", die het stoffelijk over schot over de Theems naar een aan legsteiger bracht. Op Waterloo Station plaatste men de kist in een speciale trein, getrokken door de stoomlocomotief „Winston Churchill. In Londen waren de staatsbegrafenis plechtigheden toen afgelopen en zwe gen de B.B.C.-televisie- en radiozenders een half uur ten teken van rouw. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL In Brecht (België) is een busje met arbeiders, die v\n hun werk in Frankfurt terugkeerden, ge slipt. De 34-jarige J. Oerlemans uit Oud-Gastel, gehuwd en vader van 3 kinderen, kwam daarbij om het leven Twee Roosendalers, waaronder de chauffeur, liepen verwondingen aan het hoofd op. Het ongeval had plaats op een weg gedeelte dat uit keien bestond en twee betonwegen met elkaar verbindt. De bestuurder van het busje, die de route reeds verschillende malen had afge legd, remde bij het naderen van de zo genaamde „kinderkopjes" af om de vrij flauwe bocht te nemen. Toen het busje echter op het keiwegdek kwam begon het meteen te slippen en sloeg het met de rechtervoorzijde tegen een boom. De naast de bestuurder gezeten Oerlemans werd daarbij zeer zwaar gewond en overleed kort na het on geval. Het busje werd aan de rechter voorzijde totaal vernield. De bestuurder Van O. en de mede- inzittende S. liepen verwondingen aan het hoofd op. Zij konden na ter plaatse verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. APELDOORN In Apeldoorn is de 20-jarige fabrieksarbeider H. Drent door een hem achterop komende vrachtauto overreden, nadat hij door een toeval op de rijbaan kwam te val len. De heer Drent liep daarbij zulke ernstige verwondingen op dat hij tij dens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. ROTTERDAM De zesjarige Be rend A. Hoogendoorn is in Rotterdam door een melkwagen overreden en daarbij zo ernstig gewond dat hij later in het ziekenhuis overleed. AMSTERDAM De 80-jarige heer J. Hoeve uit Amsterdam is veronge lukt toen hij een donker weggedeelte overstak en door een personenbusje werd aangereden. Kort daarop overleed hy in een ziekenhuis. (VERVOLG VAN PAGINA 1) I De eenvoudige begrafenis te Bladon werd in Londen voorafgegaan door een vorstelijke uitvaart, die als historische gebeurtenis zal opgetekend blyven. Zy vond plaats in aanwezigheid van vor sten, presidenten, regeringsleiders en een half miljoen binnen- en buitenlan ders, die rillend van de kou postgevat hadden op paden, pleinen, op daken en in ramen. In geheel de wereld, ook in landen achter het ijzeren gordijn, wa ren naar men schat 350 miljoen men sen getuige van de plechtigheden, dank zij rechtstreekse televisie- en radio-uit zendingen. Voor de staatsbegrafenis waren meer dan driehonderdduizend personen het stoffelijk overschot komen groeten in de Westminster Hall van het parle mentsgebouw. De uitvaart begon stipt te kwart voor tien Britse tijd. Toen Big Ben geslagen had, werd deze we-

de Stem | 1965 | | pagina 5