de net ROUWEN MEISJES TERHOUT „K°mt U alstublieft bij de vorstin eten GlAD+ZOUTVEILIG O Frol Kozlov overleden „GROOTSTE BRIT ALLER TIJDEN" RUST IN ZIJN GEBOORTEGROND Graf in Bladon trekt nog vele duizenden KIND (2) GEDOOD IN VLAMMENZEE Afdingen bij dure aankopen onaris Nachtelijke brand in Breda :ITTERS en >FITTERS MONTEURS MONTEURS Nieuwsgierig over de brug Vader bekent na 1,5 jaar moord op kind Smith had biefstuk al besteld „Onze Vader" voor bijeenkomsten van oecumenische aard Schaamteloze souvenirjacht JTE BREDA DACBLAD VOOR ZEELAND Bricncnoord gaat vandaag in bedrijf Opklaringen Oud-wielrenner Wies van Dongen zwaar getroffen Consumentenbond adviseert: Al» 105e JAARGANG No. 24806 Voor God, Koningin en Vaderland iroter* vraag naar anw ELWERK >p da hoogt* atallan var angepast* werktijden, bedrijf, onder werktijd en en 8 uur. ONDERDELEN 11. M uur 46». nken en onze bedrijven, sthodeverbetering sterking van aagd een ran de sewerkingen en e benodigde en. >edrijf te Zaandam Ilteren bij \STEN Jergen op Zoom. 1ST DANK ZIJ AARDGAS it aardgas heeft het Energie- eda voor de ombouw en de gasvoorziening vele handen en WATER vragen wij: (metaalbewerking of gawalo) ploma's van voortgezet Gawa. )t aanbeveling. ie afdeling ELEKTRICITEIT .V.-diploma strekt tot aanbe- diploma L.T.S. afdeling elek. m leeftijd, ervaring en be- Ipfitters, fitters en monteurs ,20 per maand, exclusief de s van 156,54 tot 328,73 per gdregeling. IE TOEKOMST, EEN UIT EN- EN ZIEKTEKOSTEN- 'ij u: stematische scholing door op- diploma's •ding toelage g vakantie per jaar. elinge sollicitaties gelieve u irectie van het Energie- en Prinsenkade 14, Breda. Tele- ok een afspraak maken voor avonduren. Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J- v. i Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 2234) (5 lijnen). Postgiro 1114111 MA AN PAO 1 FËBBUABI I9A3 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon^2893) ROTTERDAM De Brienen- oordbrug bood zaterdagmiddag het beeld van een drukke winkelstraat in de sisterklaastijd vele dui zenden schuifelden over het gloed nieuwe, ongeveer twintig meter brede wegdek van de fraaie brug die vandaag door koningin Juliana wordt geopend. Het waren uiteraard vooral Rotterdammers, die van de ge legenheid tot bezichtiging gebruik maakten, maar de vreugde om de nieuwe oeververbinding beperkt zich beslist niet tot de Maasstad. Ook al is het ingewikkelde wegen stelsel aan de noordkant van de brug nog lang niet klaar, de op de spitsuren zo moeilijke passage van de Maas wordt er voor het ver keer toch wel een heel stuk ge makkelijker door. Het gehele project Brienenoord wordt straks een voorbeeld van moderne verkeersbehandeling, zo wel wat wegenaanleg betreft, als wat bewegwijzering, verkeerslich ten enz. aangaat. WINTERSWIJK Een gruwelijke kindermoord, anderhalf jaar geleden ge pleegd, is eerst in het afgelopen week einde aan het licht gekomen, nadat de moeder van het kind aangifte had ge daan. De stiefvader van het kind, de 24-jarige textielarbeider B. P., heeft be kend, dat hij het kind heeft doodgesla gen. Het kind, een jongetje van twee jaar, stierf in mei 1963. De ouders hadden destijds verklaart, dat de kleuter van de trap was gevallen. De politie vond bij haar onderzoek toen geen aanwijzin gen, die aan een misdrijf deden denken. De moeder kreeg echter onenigheid met haar man en deed aangifte, nadat zij de echtelijke woning had verlaten. B. zal dezer dagen voor de officier van justitie te Zutphen worden geleid, DE BOEKHOUDER, die de Rotterdam se recherche vertelde het slachtoffer te zijn geworden van een overval, heeft bekend deze zelf in scène te hebben ge zet. Hij had zichzelf met de perforator op het hoofd geslagen, om het echt te doen lijken. EEN MAGAZIJNBEDIENDE uit Wy- chen heeft getracht zijn broer door vergiftiging om het leven te brengen, om zo het beheer te krijgen over het familiekapitaaltje. DE HERTOG en hertogin van Glou cester zijn na afloop van de begra fenis van sir Winston Churchill gewond geraakt bij een auto-ongeluk. De her togin heeft een arm gebroken. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer, maar hier en daar tijdelijk ook mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Van ochtend lichte tot matige vorst. Van middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Vandaag: zon onder 17.27 uur. Maan onder 16.59 uur. Morgen: zon op 8.19 uur. Maan op 9-12 uur. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De plechtige uitvaart van wijlen Sir Winston Churchill werd in Londen bijgewoond door vier konin gen, onder wie koning Boudewijn van België, koningin Juliana van Nederland, een vijftal presidenten en bijna dertig premiers en ministers van buitenlandse zaken. De aanwezigheid van deze laatsten maakte een massa diplomatieke con tacten mogelijk, die gevarieerder waren dan bij gelegenheid van een zitting van de algemene V.N.-vergadering. Voor premier Wilson en diens nieu we minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, was het een welkome gelegenheid. Vooral de overkomst van president De Gaulle werd door Wilson met beide handen aangegrepen als een kans voor een onderhoud, die hij zich niet mocht laten ontglippen. Tijdens het korte maar betekenisvolle overleg met het Franse staatshoofd kon de grond slag gelegd worden voor een spoedig bezoek van de Britse premier aan Pa rijs. Ook ontving Wilson kanselier Erhard van West-Duitsland. Hun gesprek duur de meer dan een uur en was blijkbaar lang niet uitsluitend gewijd aan het voorgenomen bezoek van de Britse eer- ste-minister aan Bonn. Wilson en Erhard hebben nu van de gelegenheid gebruik gemaakt om reeds voorlopig de kwesties te bespreken, die zij samen verder zullen uitdiepen in Bonn. Wilson was met de buitenlandse vorsten, eerste-ministers van het Ge menebest en de afgevaardigden van Groot-Brittanniës drie oorlogsbondge noten Amerika, Frankrijk en Rus land te gast op een lunch, die ko ningin Elisabeth aanbood op Bucking ham Palace. Voor deze lunch was premier Ian Smith van Rhodesië over het hoofd ge zien. Deze ernstige vergetelheid dreigde de betrekkingen tussen de regeringen van beide landen nog te verslechten. De pijnlijke situatie werd op het nip pertje gered door een persoonlijke tus senkomst van koningin Elizabeth. Na de dienst in St.-Pauls was eerste-minis- ter Smith stilletjes teruggekeerd naar zijn hotel om daar het middagmaal te gebruiken. Hij zat reeds aan tafel met zijn ambassadeur, Evan Campbell, en had een stevige biefstuk besteld, toen twee boodschappers van het koninklijk paleis in volledig ceremonieel ornaat het restaurant binnengehold kwamen. Met veel nederige verontschuldigin gen verklaarden zij, dat er een spijtige vergissing begaan was. In naam van Hare Majesteit werd Smith gevraagd zich dadelijk naar Buckingham Palace te begeven. Hij gaf natuurlijk direct gevolg aan de wens van de koningin. Rhodesische ki'ingen geloven echter dat de Britse regering Smith moedwillig over het hoofd heeft gezien. Achteraf schijnt Smith dit geval toch niet al te ernstig opgenomen te hebben. Hij bracht ondanks alles een kort be leefdheidsbezoek aan zijn college Wil son in Downing Street, maar weigerde met hem het Rhodedische onafhanke- lijkheidsvraagstuk te bespreken. Wilson zowel als Stewart hebben overleg gepleegd met Dean Rusk, die president Johnson moest vertegenwoor- Advertentie) DE KRINGRADEN van de drie jour nalistenkringen hebben het ontwerp voor de c.a.o. 1965 voor dagbladjour nalisten goedgekeurd. PRINSES BEATRIX heeft gisteren haar 27e verjaardag met een intiem feestje met haai familie en enkele vrienden gevierd. WEST-DUITSLAND heeft de uitleve ring gevraagd van Petras Dominas, de hoofdverdachte van de overval op een juwelierszaak in Amsterdam. EEN LID van G.S. van Zuid-Holland heeft een voorstel gedaan om het aan tal provincies in Nederland te verhogen, o.a. door Zuid-Holland „op te delen" in enkele nieuwe provincies. digen. Naar verluidt hebben zij de fi nanciële crisis van de V.N. en de voor uitzichten van een Navo-kern wapen strijdmacht onderzocht. Ondertussen vroeg men zich in Britse kringen nog altijd af, waarom president Johnson zijn vice-president Hubert Humphrey niet afgevaardigd had naar de begrafenis. Op het Foreign Office ontving minis ter Stewart ook nog zijn Nederlandse collega Luns, Roednev en maarschalk Konjev, die Churchills plechtige uitvaart namens de Sovjetregering bijgewoond hebben, zijn gisteren per vliegtuig naar huis gegaan. Tijdens hun vertrek werden op de Lon dense luchthaven strenge veiligheids maatregelen toegepast. Dit was ook het geval toen president De Gaulle per Cara veile naar Parijs vertrok. Scotland Yard zag al deze hoge be zoekers met een zucht van verlichting veilig vertrekken. Tijdens de uitvaart waren de driehon derd detectives van de speciale afdeling van de Yard allen gewapend om de veiligheid van de vorsten en presiden ten te kunnen verzekeren. De speciale afdeling werd gesteund door 2300 ge wone politiemannen en de 1500 detec tives van Groot-Londen. Er hebben zich echter geen incidenten voorgedaan. BOXTEL Op veler verzoek heb ben de nieuwtestamentici, die in het verband van het Nederlands Bijbel genootschap bezig zijn met de revisie van de vertaling van het Nieuwe Testament en de nieuw-testamentici, die eenzelfde arbeid verrichten bij de Katholieke Bijbelstichting overleg ge pleegd over één voor beide zijden ac ceptabele vertaling van het Gebed des Heren, met lofprijzing. Dit gebed zal gebruikt kunnen worden in gemengde bijeenkomsten en het storend element van verschillende vertaling aan ka tholieke en protestantse zijde zal kunnen worden vermeden. Onlangs zijn zij gereed gekomen met hun voorstel, dat zowel in de vergadering van het bestuur van de Katholieke Bijbelstichting, als in die van het 'hoofdbestuur van het Nederlands Bij belgenootschap is aanvaard. De door de vertalers voorgestelde tekst van het Gebed des Heren met lofprijzing luidt: Onze Vader, die in de hemel zijt, Uw naam worde geheiligd, Uw koninkrijk kome, Uw wil geschiede, op aarde zoals in de hemel. Geef ons heden ons dagelijks brood, en vergeef ons onze schulden, zoals ook wij onze schuldenaars vergeven, en leid ons niet in verzoeking maar verlos ons van de boze Want van U is het koninkrijk, en de kracht en de heerlijkheid in eeuwigheidAmen. MOSKOU Frol Romanovitsj Kozlov de gewezen vice-premier van de Sovjet- Unie en lid van het centrale partijco mité, is zaterdag op 57-jarige leeftijd overleden. Hij begon zijn carrière op 15-jarige leeftijd tot hij de onbetwiste rechterhand werd van Kroestjev, die wel eens liet doorschemeren, dat Kozlov zijn opvolger was. In 1961 waren er al berichten dat hij aan een hartziekte zou lijden, maar op het 22e congres, dat later in dat jaar werd gehouden, werd hij tot partijsecre taris herkozen. Op de officiële aankon diging kwam zijn naam direct onder die van Kroestjev voor, waarmee de tra ditie werd gebroken van het alfabetisch opsommen van de namen van partij secretarissen. Kozlov was niet meer actief sinds hij in april 1963 door een hartaanval werd getroffen. Bij de reorganisatie van de leiding in de Sovjet-Unie in november jl., een maand nadat Kroestjev van het toneel was verdwenen, verloor hij zijn plaats in het partijpresidium. Hij bleef echter lid van het centrale partijcomité, hoewel het twijfelachtig is dat hij nog aan het werk van het comité heeft deel genomen. Volgens Tass overleed Kozlov in Mos kou. Nadere bijzonderheden werden niet meegedeeld. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Het kerkhof van het dorpje Bladon in Oxfordshire, waar wijlen sir Winston Churchill begraven werd, trok gisteren duizenden Britten uit het gehele land. Ze kwamen per wagen, per trein, per autobus, per fiets en te voet. Bladon begon spoedig te beseffen dat het nog lang een aantrekkingspunt voor vreemdelingen zal blijven. Tijdens de begrafenis zelf hadden dui zenden politiemannen het kerkhof om singeld. De inwoners van het kleine dorp werden pas bij het graf van sir Winston toegelaten, toen zijn familie leden vertrokken waren. Ondanks de bittere kou bleven tot diep in de nacht nieuwsgierigen toestromen. Zondag morgen vroeg zag het kerkhof reeds opnieuw zwart van de mensen. Moeders met zuigelingen op de arm verdrongen elkander voor het verse graf om goed te kunnen zien van wie de 29 kransen afkomstig waren. Tij dens de duisternis richtte een politie man een schijnwerper op de kaarten en de linten, zodat iedereen de teksten kon lezen. Op een krans van rode anjelie ren waren de volgende eenvoudige woorden bevestigd: „Aan mijn lieve ling Winston, van Clemmy". Dat is lady Churchill, sir Winstons 79-jarige echtgenote. Daarnaast lag een krans van witte anjelieren, witte aronskelken, witte fresia's, gladiolen en lelietjes van da len, met een zwartomrande kaart, waar op koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië eigenhandig geschreven had: „Van de natie en het Gemenebest.. In dankbare herinnering* Elizabeth R.'" Er lagen rode anjelieren van presi dent Tito van Joego-Slavië, met de woorden: „Aan een groot staatsman", en gele tulpen van president Gamal Abdoel Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek. De politie moest her haaldelijk ingrijpen, omdat souvenirja gers trachtten bloemen mee naar huis te nemen. De „beroemdste Engelsman aller tij den" rust thans in zijn geboortegrond, op korte afstand van het kasteel „Blen heim Palace", waar hij 90 jaar geleden enkele weken te vroeg ter wereld kwam. Het stoffelijk overschot werd ter aarde besteld in aanwezigheid van lady Churchill, hun kinderen, kleinkinderen en andere naaste familieleden. Churchill's laatste rustplaats, die gisteren nog door een massa be- lang stellenden werd bezocht. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Een felle uitslaan de brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag het café van de oud-wielrenner Wies van Don gen, aan de Haagdijk te Breda, volkomen verwoest. Een zoontje van de caféhouder (2 1/2 jaar oud) kwam in de vlammen om. Slechts aan het doortastende op treden van de brandweer en van een buurman was het te danken dat de brand geen catastrofale omvang kreeg. De ouders en drie kinderen konden nog juist op tijd uit het huis, dat brand de als een fakkel, ontsnappen. Het pand werd in een minimum van tijd volko men vernietigd. Een enorme vonkenzee verspreidde zich tot honderden meters in de omtrek, zodat de situatie voor de hele omgeving bijzonder hachelijk was. Op last van de politie werden de bewo ners van de aangrenzende huizon tij delijk geëvacueerd. Anderen in de buurt, die in paniek raakten door de vuurzee en de enorme rookontwikke ling, vluchtten in pijama de straat op. Het echtpaar Van Dongen lag pas een half uur op bed, toen een buurman, de heer R. Couvreur, kwam alarmeren, dat er brand was. Hij was wakker gewor den door een grote rookontwikkeling in zijn huis. Hij slaagde erin om langs de achterkant van het brandende huis binnen te komen en de heer en me vrouw Van Dongen te waarschuwen. Samen met de vader kon hij mevrouw Van Dongen en drie kinderen res pectievelijk één, vier en zes jaar oud langs dezelfde weg in veiligheid bren gen. Toen de vader nogmaals naar bo ven wilde gaan om zijn vierde kind, dat op de bovenste verdieping sliep, te redden, ging dit niet meer, doordat de De dorpelingen keken van een af stand toe. Bij het open graf las een an glicaanse dominee enkele korte gebe den. Daarna werd de kist neergelaten in de kuil. De gehele plechtigheid nam slechts twaalf minuten in beslag. De familie leden knielden of maakten een laatste buiging en gingen heen. Nu ligt Winston Churchill zoals hij het wenste, naast zijn vader, moeder en broer John. In de 90 merkwaardige ja ren en acht weken tussen zijn geboorte en dood heeft hij ongeveer anderhalf miljoen kilometer afgelegd. Een dozijn politiemannen blijft bij het graf de wacht betrekken tot de pu blieke nieuwsgierigheid afgenomen is. Toen het stoffelijk overschot ter aarde besteld werd, hebben zich slechts twee kleine incidenten voorgedaan. Pers, ra dio en televisie respecteerden de wens van lady Churchill en stoorden de fa milie niet. Maar toen de rouwende familieleden het kerkhof verlieten, werd in een boom op het speelplein van de dorps school naast de kerk een fotograaf ont dekt. Hij had zijn camera verstopt in een boodschappentas. De politie legde beslag op zijn film. De fotograaf zelf werd niet gearres teerd. Het andere incident deed zich later voor op het kerkhof, toen voor de eer ste maal iemand bloemen als souvenir trachtte te bemachtigen. Om dit te hel pen voorkomen, plaatste de politie nog trap volkomen onbegaanbaar was ge worden. De vlammen sloegen toen al door de ruiten aan de voorkant van de bovenste etage tot aan de overkant van de straat. Toen de brandweer vijf minuten na de melding met twee autospuiten, een nevelwagen en een ladderwagen arri veerde, sloeg het vuur al over op de huizenrij ernaast. Aanvankelijk werden de vlammen met drie nevelspuiten be streden. Even later werden hier nog zeven lage-drukstralen aan toegevoegd. Mede dank zij de hulp van de vrijwilli ge brandweer uit het centrum van de stad slaagde men er na een uur in de brand in te sluiten. Niettemin werd het dak van een sportkledingmagazijn aan de linkerkant van het huis ook gedeel telijk verwoest. De brandweerlieden ondervonden bij de bestrijding van het vuur veel hinder van de geweldige rookontwikkeling en de schroeiende hitte. Dit kwam onder meer door het vele hout dat in de oude huizen aan de Haagdijk is verwerkt en het feit, dat de daken daar meestal on- beschoten zijn. Daardoor ontstond een zware trek, die de vlammen meters hoog de lucht injoeg. Ook de ingewik kelde bouw van het pand leverde ver traging bij de blussing op. Nadat het vuur bedwongen was toon de het huis de aanblik van een ruïne. De vloeren van de eerste en de tweede verdieping waren gedeeltelijk verdwe nen en beneden was het een onbeschrij felijke ravage. Regelmatig vielen door de gaten in de vloeren brandende en smeulende stukken huisraad naar bene den. 's Morgens vroeg kon het stoffelijk overschot van het in de vlammen omge komen kind worden geborgen. Het vele smeulende materiaal noopte de brandweer tot zondagavond zes uur een permanente wacht bij het huis te laten. Deze heeft in de loop van de dag nog verschillende malen moeten optre den. De beide huizen, die grenzen aan het pand van de heer Van Dongen, hebben zware waterschade gekregen. Het on derzoek naar de oorzaak van de brand is nog in volle gang. Door de geweldige ravage in het café kan de recherche nog niet zeggen hoe de brand ontstaan is. Het schijnt echter wel vast te staan, dat de brand achter in het café is ont staan. een schijnwerper bij. De mannen van de wet zijn ook opgetreden tegen com mercieel aangelegde lieden van het dorp, die kamers met een goed uit zicht op het kerkhof aan journalisten verhuurd hadden tegen betaling van tweeduizend gulden per man. (ZIE VERVOLG OP PAGINA 3) DEN HAAG De consumenten moe ten. waneer zij een auto, radiotoestel, tv-toestei, bandrecorder, wasmachine of een ander artikel, waarvoor de verticale prijsbinding is verboden, willen kopen, maar flinke kortingen op de geadver teerde prijzen bedingen. Dit adviseert de Nederlandse Consu mentenbond, omdat het naar zijn me ning steeds duidelijker is geworden, dat het bedrijfsleven niet van plan is zich bij het verbod van de verticale prijs binding neer te leggen. De consumen tenbond zegt nog geen enkele adverten tie van een fabrikant of importeur te hebben gezien, waarin een prijs werd vermeld met de mededeling erbij, dat de geadverteerde prijs alleen maar een adviesprijs is (een fabrikant mag voor de betrokken artikelen alleen maar een adviesprijs adverteren, waaraan de winkelier zich echter niet behoeft te houden). Men gaat rustig door met het noemen van een prijs, alsof er niets veranderd is. aldus de bond, die vindt dat Philips het heel erg maakt. Van' Philips verschenen onlangs grote adver tenties over een nieuw televisietoestel. Met grote letters stond erbij: „kost f 898,De Consumentenbond vraagt zich af: hoe kan Philips weten hoeveel dit toestel in een winkel kost als hij zijn winkeliers vrij laat in het vaststel len van hun verkoopprijzen? Zich loyaal neerleggen bij beslissingen van een op democratische wijze tot stand gekomen regeling is er volgens de bond blijkbaar niet bij. De bond vertrouwt echter, dat de regering niet met zich zal laten sollen en dat zij verbieden zal op een dergelijke manier met de prijzen te adverteren, In afwachting van dit verbod moeten de consumenten dan maar flink afdingen op de geadverteer de prijzen of anders hun aankopen zo lang mogelijk uitstellen. Bij de zware brand, die zater dagnacht woedde in het café van de heer Van Dongen, ondervond de brandweer veel hinder van de enorme rookontwikkeling.

de Stem | 1965 | | pagina 1