ZES" HOUDEN VAST AAN STEUNBEDRAG Senaat: „Optreden politie is ruwer UIbricht later naar Nasser? KLM-directeur boos op attenteBredanaar DIEPVRIES GOEDKOPER Van Briencnoordbrug officieel geopend Gracia heeft een dochter Dominee King gearresteerd Beloning DC-8 model DAGBLAD VOOR ZEELAND Herindeling niet gunstig ontvangen in Groede Droog weer Griep in Moskou houdt aan Gaat Kosygin in Hanoi Chinezen tegenhouden DRIE DODEN OP DE WEG C. MEERBACH hoofdredacteur Brab. Nieuwsblad Carnavalsplak voor Stiefbeens 20°Jo IN OPTOCHT NAAR DE GEVANGENIS Georgan i seerden hebben recht op „extraatje" 105e JAARGANG No. 24806 Vnor Qod, Koningin ert Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 M A A N B A 6 t ffcbkUAnt \96S Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,7.5 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES .kstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen.- Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, h-.euwstraat 41 telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met een druk op de knop heeft koningin Juliana gis termiddag de twee helften van de Van Brienenoordbrug bijna gelijktij dig neergeklapt. Op het moment van neerkomen klonk een harde klap en direct daarna een heel vuurwerk. Schepen begonnen te loeien en het leek nieuwjaar in de haven. Mu ziek van de Marinekapel begeleidde het uitgebreide gezelschap in zijn gang over de nu officieel in gebruik gestelde brug. Tevoren had minister Van Aartsen in de Van Ghent-kazerne een met harde cijfers doortimmerd betoog gehouden over het belang van de brug en haar plaats in het grote raam van rijks- en Europawegen. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, maak te grapjes over de naam van de brug, waardoor Fransen al aan het Nederlands kunnen wennen eer zij aan Scheveningen toe zijn. Met de naam wordt trouwens veel geknoeid: op de richtingborden in de stad staat kortweg Brienenoord brug, terwyl het eiland, dat de brug zijn naam gaf, eigenlijk Van Brie- nensoordbrug moest heten. Hoe ge vaarlijk het is niet meer aandacht aan de naamgever te besteden blijkt wel hieruit, aldus mr. Klaasesz, dat een Van Brienen burgemeester is ge weest en dit zal Rotterdam ver drieten van Amsterdam. Overigens heeft de brug het voor deel dat men uit het zuiden komend Rotterdam straks links kan laten liggen en aldus, nog steeds mr. Klaa sesz, als voordeel voor Rotterdam, dat het transitoverkeer door de tun nel sterk wordt teruggebracht. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE De plannen tot gemeente lyke herindeling zijn ook by het college van b. en w. bepaald ongunstig ontvan. gen. In een pre-advies voor de raadsver gadering van aanstaande donderdag spre ken b. en w. hun grote verwondering en ontevredenheid uit. De voorgestelde her indeling, waarby Groede tot de combina tie met Breskens en gedeelten van Schoondijke en Hoofdplaat gaat beho ren, wondt niet het belang van de streek, en overbodig genoemd. „Groede", zo zeggen b. en w. „heeft door de jaren heen getoond zelfstandig te kunnen zijn". Zij spreken daarbij de vrees uit, dat het goede verzorgingspeil dat is bereikt, beduidend achteruit zal gaan als de voorgestelde herindeling van kracht is. Ronduit verklaart het college, dat het herindelingsplan noch in details, noch in hoofdlijnen deugt, voor zover het betrek king heeft op Groede althans. Wanneer dan toch de schaalvergroting moet door gaan, dan ziet het dagelijks bestuur van Groede 't liefst een grote west-Zeeuwsch- Vlaamse gemeente en wanneer dat niet haalbaar is, samenvoeging van alle kust- gemeenten. Primeur blijft echter een zelf standig Groede. Maar liefst 22 punten worden in het pre-advies opgesomd, waaruit volgens b. en w. kan worden ge concludeerd dat Groede haar boontjes al tijd goed heeft kunnen doppen, en dat nog kan en wil. Het lijstje vermeldt de hoofdzaken uit het bouwprogramma van af 1945. Aan de orde komen daarop o.m. de herbestrating, aanleg van twee nieuwe blusvijvers, restauratie van de kerktoren, aanleg hertenkamp, een sportlokaal en een instructiebad, sportvelden en bouw van 22 w.w.-woningen. Al deze getrof fen voorzieningen duiden volgens b. en w. van Groede op voldoende bestuurskracht waarvoor de raad hulde en dank ver- dient. OE THANT is voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede van dit jaar BIJ DE na eind juli a.s. te houden al gemene verkiezingen op Cyprus, zul len de Griekse en de Turkse Cyprio ten op één gemeenschappelijke kie zerslijst worden vermeld. IN GUALDALAJARA, Mexico, zijn 19 personen onder de voet gelopen en om het leven gekomen toen na afloop van een muziekvoorstelling een menigte van 15.000 man een station wilde ver laten, terwijl eenzelfde menigte haar binnen wilde. PRINS BERNHARD, die voor een jachtpartij naar Spanje is gereisd, heeft gisteren in Madrid een bezoek gebracht aan Irene en Carlos. BREZJNEV en Podgorny hebben een geheim bezoek gebracht aan Hongarij Over wat met Kadar besproken wordt het stilzwijgen bewaard. HET STAAT nu vast, dat de ministers van buitenlandse zaken van de „grote vier", Engeland, de Verenigde Staten. Frankrijk en de Sovjet-Unie op 15 mei een kort bezoek aan Wenen zulen bren gen ter herdenking van het feit, dat 10 jaar geleden het verdrag werd onderte kend, waarbij Oostenrijk na 17 jaar be zetting zijn onafhankelijkheid terug kreeg. Weersverwachting, medegedeeld door net K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog weer met opklaringen. Zwak ke tot matige, aan de kust af en toe harde wind tussen noordwest en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 17.29 uur. Maan onder 18.09 uur. Morgen: zon op 8.17 uur. Maan op 9 34 uur. Deze foto toont het interieur van een van de grootste Russische res taurants, nl. dat van het Oekraïne hotel in Moskou. Om de besmetting van de aldaar heersende A-griep zoveel mogelijk tegen te gaan, dra gen de obers en diensters witte maskers voor de mond. MONTE CARLO Prinses Gracia van Monaco heeft gisteren het leven geschonken aan een dochter, prinses Stephanie Marie Elisabeth. Het is het derde kind van prins Rai nier en prinses Gracia. De twee oud ste kinderen zijn Caroline, die op 21 januari 1957 werd geboren en Albert, die op 14 maart 1958 het levenslicht zag. NEW YORK De New York Herald Tribune heeft de komende reis van premier Kosygin naar Noord-Vietnam in verband gebracht met het bericht uit Moskou, dat de Sovjet-Russische leiders zullen reageren op de uitnodi ging van president Johnson de Ver. Staten te bezoeken. „Wat de Sovjets in Hanoi doen zal in zeer sterke mate bepalen wat zij en wij in Washington moeten zeggen. Aange nomen moet worden dat de Russen een massa hoofdofficieren naar Noord-Viet nam zullen zenden om de rode Chinese invloed aldaar het hoofd te bieden. Wanneer de Sovjet-groep dat doet door te proberen de Noordvietnamezen uit hun steeds nauwere verstrikking in de Zuidvietnamese burgeroorlog te halen, zal dat de meest positieve stap zijn die Moskou zou kunnen nemen ter vermin dering van de spanning in de wereld. Meer zelfs, de Sovjet-Unie zou een bar rière oprichten tussen rood-China en Indonesië. Met het optreden van de Sovjet-Unie als rem in Hanoi zouden de Russen iets concreets en veelbelo vends hebben om in Washington over te spreken. De Sovjet-Russische aan kondiging van de twee bezoeken zou daarom een van de meest betekenis volle zetten op het internationale schaakbord sinds vele jaren kunnen blijken te zijn. De wereld zal de ont wikkeling van deze stap met even veel hoop als vrees afwachten", aldus de New York Herald Tribune. (Van onze E.E.G.-correspondent G. Aalbertsberg) BRUSSEL President Johnsons spe ciale onderhandelaar in de Kennedy- ronde, Christian Herter, is gisteren in Brussel gearriveerd en is in de mid daguren zijn besprekingen met de Europese commissie begonnen. Hij sprak eerst de heren Mansholt, Marjo- lin en Rey en daarna professor Hall- stein. De besprekingen gaan in eerste instantie over de vraag of de Ver enigde Staten het plan van de E.E.G. om in de agrarische sector van de Kennedy-ronde te onderhandelen op basis van het totale steunbedrag dat elk land zijn landbouw geeft, om het verschil tussen de binnenlandse prys en de wereldmarktprijs te compense ren, aanvaardt of niet. ERICA De 22-jarige R. Pais uit Nieuw-Amsterdam is om het leven ge komen, toen hij met zijn motorfiets te gen een aanhanger van een vrachtwa gen reed. De vrachtauto kwam uit een uitrit. HELMOND De 25-jarige mevrouw J. Coolen-van Lierop uit Gemert is om gekomen, toen zij vermoedelijk door de gladheid van de weg de macht over het stuur verloor en met haar auto tegen een lantaarnpaal botste. HARDERWIJK Bij een viaduct in Harderwijk is een bestelauto enige ma len over de kop geslagen. Twee van de zes inzittenden werden uit de auto ge slingerd. De 62-jarige B. Kaspers uit Stadskanaal werd hierbij op slag ge dood. Daaromtrent bestaat tot op de dag van heden door tegenstrijdige en ver warrende verklaringen van Ameri kaanse zijde geen zekerheid. Naar een officiële zegsman van de Europese commissie verklaarde zal de heer Her ter worden medegedeeld dat de E.E.G. op dit punt voet bij stuk houdt. Deze onderhandelingsmethode is uit gewerkt door dr. Mansholt en zijn medewerkers. Dezen gingen van de ge dachte uit dal, indien men inderdaad op internationaal niveau wil komen tot grotere vrijmaking van de handel in landbouwproduklen, het niet voldoende is alleen maar over de invoerrechten te praten. Vergeleken met de enorme subsidies in welke vorm dan ook, die de verschillende landen hun landbouw verstrekken, zinken deze invoerrechten als middel tot steun en protectie vol strekt in het niet. Om het vertrouwen te kweken, dat nodig is voor de vrij making van de internationale handel in landbouwprodukten, zo redeneerde dr. Mansholt verder, is het nodig daar in te betrekken alle factoren en maat regelen die daarop van invloed zijn en men dient van iedereen te eisen precies uit de doeken te doen hoevéél steun hij zijn landbouw verschaft. Reeds in maart van het vorig jaar heb ben de Amerikanen in Genève mede gedeeld, dat zij deze methode voor een aantal belangrijke agrarische produkten (zoals graan), aanvaarden. Maar sinds dien zijn verklaringen afgelegd waar uit men de conclusie zou moeten trek ken dat zij op hun besluit zijn terug gekomen. Een dergelijke verklaring werd ook dezer dagen door de Jeider van de Amerikaanse delegatie te Ge nève, de heer Blumenthal, afgelegd, waarna men het nuttig oordeelde de besprekingen in het landbouwcomité van de G.A.T.T. te onderbreken totdat door het bezoek van de heer Herter klaarheid in de situatie was gebracht. Overigens valt dit bezoek van de Ame rikaanse onderhandelaar samen met de zitting van de ministerraad van he den, waarop ook de Kennedy-ronde een punt van bespreking is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Welke normen gel den er bij de politie voor het gebruik van vuurwapens? Bestaat hiervoor een algemene richtlijn? Grijpt de politie te gemakkelijk naar pistool of karabijn en is de politic soms overbelast? Zou het in dit verband niet beter zijn meer vrouwelijk personeel in te schakelen voor bepaalde functies? Met al deze vragen heeft de Eerste Kamer minister Scholten van Justitie de gelegenheid gegeven zijn zienswijze over de kwes tie met vuurwapens by de politie be kend te maken. Bovendien krijgt hij daarby de kans er op te wijzen onder welke spanningen vele politieambtena ren hun dienst moeten verrichten en met welk tekort het politie-apparaat vooral in vele steden moet werken. Enkele senatoren geven in het voor lopig verslag op de begroting 1965 van Justitie blijk van een andere onrust. Zij menen nl. ook bij de politie ver ruwing in haar optreden te moeten constateren. Daarbij klinkt vooral hun vraag bijzonder kritisch hoeveel poli tiefunctionarissen nog in dienst zijn, die tijdens de bezetting hun opleiding in het (destijds beruchte) Schalkhaar ge noten hebben en hoeveel minderjarige politieambtenaren actief dienen. Daartegenover staat de mening van vele senatoren, die in het algemeen grote waardering opbrengen voor het optreden van de politie. Deze kamer leden zijn er zich namelijk van be wust dat het gedrag, vooral dat van de zogenaamde nozems, tegenover de po- ROOSENDAAL Met ingang van 1 februari is de heer C. Meerbach (42), voorheen chef-redacteur van het Bra bants Nieuwsblad, benoemd tot mede hoofdredacteur van het blad. De heer W. Assmann, tot dusver hoofdredacteur, en de heer Meerbach zullen nu geza menlijk het hoofdredacteurschap bij het Brabants Nieuwsblad uitoefenen. De heer Meerbach trad op 11 maart 1940 in dienst van „De Zoom" te Ber gen op Zoom, welke krant in 1942 fu sioneerde met het Roosendaals blad „De Grondwet", waaruit het huidige Brabants Nieuwsblad is ontstaan. In 1948 werd de heer Meerbach benoemd tot chef-redacteur bij deze krant. litie „wel eens" te wensen overlaat. Toch is het ook hun opgevallen dat nogal eens dodelijke ongelukken of ernstige verwondingen het gevolg zijn van het gebruik van vuurwapens door de politie. Zij vragen zich daarbij af of de Nederlandse politie hiervoor wel voldoende opgeleid is. Het moet im mers een hoge uitzondering zijn dat een verdachte door een waarschuwings schot of doordat een wapen per onge luk afgaat, getroffen wordt. „Moet daarom het aantal gevallen, waarbij van het vuurwapen gebruik gemaakt dient te worden, niet beperkt worden, bijvoorbeeld tot misdrijven waarvoor voorlopige hechtenis toegelaten is?" En moeten de voorschriften in de politie wet niet gelden voor ieder politiekorps in iedere gemeente en tegelijk voor het korps rijkspolitie? De Hoornse carnavalsvereniging „Ospylac", heeft Rien van Nunen en Piet Roemer, heter bekend als Stiefbeen en Zoon, onderscheiden in de orde van „De gouden klomp met de gouden linten". De foto laat zien, hoe prins Pieter de Eerste Stiefbeen sr. de versierselen behorende bii de orde omhangt. Rechts Stiefbeen jr., en adjudant Robertino. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Met ingang van vandaag worden de diepvriesgroenten en -fruit, die op de markt worden gebracht door de Nederlandse Diepvries Unie tot twintig percent in prijs verlaagd. Dit heeft de directie van deze coöpe ratieve In- en Verkoopvereniging, waarin veertien verkoopkantoren van diepvriesprodukten samenwerken met de N.V. Groko te Zundert, Friki, Don gen en Artic-Nederland, gisteren ir Breda meegedeeld. Voorts heeft de Nederlandse Diep^ vries Unie haar marktterrein aanmer kelijk uitgebreid door een fusie met Belgiës grootste ijsproducent Artic- Bianca (70 percent van de totale Belgi sche omzet) en een andere vorm van samenwerking met het Franse distri butiebedrijf van diepvriesprodukten, de firma René et Cie S.A. te Parijs. In de diepvriesgroenten- en fruitsec tor alleen al denkt de Nederlandse Diepvries Unie de produktie nog dit jaar te kunnen verdubbelen. Ook wordt het niet uitgesloten geacht dat in de toekomst nog meer prijsverlagingen kunnen worden ingevoerd. Twee jaar geleden ontstond er grote deining in de diepvrieswereld toen Groko en Friki de prijzen drastisch verlaagden. Sindsdien zijn zij het goed koopst gebleven. (Zie ook pagina 9) SELMA De Amerikaanse neger leider dominee Martin Luther King is gisteren gearresteerd bij een poging een massale optocht naar het gerechts hof van het district Dallas te organi seren. De mars was bedoeld als pro test tegen de procedure die werd ge volgd bij het inschrijven van niet- blanke kiezers. Ongeveer 300 andere negers werden eveneens in hechtenis genomen op grond van de verordening die verbiedt optochten te houden zonder toestem ming. Wilson Baker, het hoofd van de open bare veiligheidsdienst in Selma, ging tot de massale arrestatie over nadat hij tegen King had gezegd dat de negers een gemeentelijke verordening overtra den. King en zijn medestanders leidden de grote groep mensen, die uit een ne- gerkerk was gekomen. Baker hield de negers aan nabij de kerk en gelastte de leiders de stoet te verdelen in klei nere groepen. King zei dat de negers, krachtens de grondwet, gerechtigd waren met elk aar te wandelen. Baker liet de negers nog een blok verder marcheren en beval vervolgens de arrestaties. King leidde de nog steeds ordelijke stoet van achter elkaar marcherende negerparen naar de gevangenis. Er de den zich geen incidenten voor. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De heer H. W. J. Boerrig- ter importeur en verkoper van LPG- installaties voor het Bredase garagebe drijf Leendert Vriens heeft een boze brief op zijn dak gekregen van de di recteur van KLM-Nederland, de heer J. F. van Oldenborgh. Dit als uiteindelijk resultaat van zijn oorspronkelijk zeer gewaardeerde opmerkzaamheid, waar van hy op 2 januari j.l. blyk had gege ven. Vandaag precies een maand geleden constateerde de heer Boerrigter op Schiphol een beschadigd plaatje aan het remkleppenmechanisme aan de vleugel van de DC-8, die gereed stond naar Houston in de Verenigde Staten te vlie gen. Hij waarschuwde meteen de gezag voerder van het toestel, die het vlieg tuig terugtaxiede naar het platform. De passagiers moesten overstappen in een andere DC-8 en vertrokken met een uur vertraging. Niet alleen de gezagvoerder toonde zich tijdens de reis dankbaar tegenover zijn attente passagier. Enkele weken later, toen deze weer was teruggekeerd in Breda, kwam directeur van Olden borgh de heer Boerrigter persoonlijk bedanken. Een aardige geste, te meer daar vol gens de KLM-persdienst het geconsta teerde mankement aan de vleugel van geen betekenis was. De heer van Olden borgh bracht zelfs een kleine attentie mee naar Breda, bestaande uit een mi- niatuur-DC-8, waarin een klokje was gebouwd. Bij zijn afscheid liet directeur van Oldenborgh echter het woord „steekpenningen" vallen. Hierover vroeg de enigszins verwonderde Breda naar de volgende dag in een brief op heldering. Die kreeg hij niet. In plaats daarvan wel een boze brief van de KLM-directeur, die hem verweet „de goede naam van de KLM en haar pro- dukt schade te hebben toegebracht" en verder „dat het voorval in een zeer on gunstig daglicht was komen staan". Mo gelijk is de KLM-directeur boos gewor den, omdat de heer Boerrigter hem ge schreven had, dat hij van een Ameri kaanse luchtvaartautoriteit gehoord had, dat men voor een tip als hij gegeven had in de V.S. wel 25.000 dollar over had. UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond wil de nadelige positie van de georganiseerde werknemers op heffen door bij het afsluiten van c.a.o.'s te bedingen, dat aan de werknemers partijen jaarlijks een percentage van de loonsom wordt uitgekeerd. De vakbon den zouden van dit geld aan hun leden dan eenmaal per jaar een uitkering ineens kunnen doen. Deze nieuwe gedachte is gelanceerd in „Ruim Zicht", het orgaan van de N.K.V.. dat ook voorstander is van een verschil in beloning tussen georganiseer- den en ongeorganiseerden. Het verschil in beloning zou dan aan de werkne merspartijen kunnen worden uitgekeerd als tegemoetkoming in de kosten voor het afsluiten van de c.a.o. De uitkering ineens via de vakbond op basis van een percentage van de loonsom vindt „Ruim Zicht" evenwel een betere oplossing. BONN/KAIRO Alle felle protesten van Westduitse zijde hebben niet kun nen voorkomen dat president Nasser zijn uitnodiging aan de Oostduitse lei der UIbricht om voor een staatsvisite naar Egypte te komen, handhaaft. Wel is het mogelijk dat een spoedbijeen- komst van de Egyptische president met de Westduitse ambassadeur in Kairo. Georg Federer. zal resulteren in een uitstel van het Oostduitse b^oek, dat aanvankelijk eind van deze maand zou plaatsvinden. plaatsvinden en volledige diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zou inluiden. Handhaving zonder meer zou beteke nen dat West-Duitsland nog deze week tot tegenmaatregelen zou moeten over gaan. Uitstel kan het gesprek tussen Kairo en Bonn wellicht nog in een be tere sfeer brengen. De Duitse tegenmaatregelen zouden o.a. stopzetting van Bonns financiële hulp aan Egypte kunnen inhouden. Deze bijstand beloopt tot dusverre een bedrag van 759,2 miljoen mark. Als Duitsland deze hulp stopt dreigt Nas sers tweede vijfjarenplan mis te lopen. Federer is intussen hals over kop naar Bonn gevlogen om kanselier Er- hard verslag uit te brengen van zijn besprekingen met Nasser. Waarom de Egyptische president Bonn opzettelijk voor het hoofd wilde stoten door UIbricht naar Kairo te no digen, heeft „Der Spiegel" gisteren uit gebreid uit de doeken gedaan. Nasser zou er, zo beweert het blad, achter ge komen zijn dat ex-kanselier Adenauer in 1960 op een geheime bijeenkomst met de Israëlische ex-premier Ben Goe- rion, militaire hulp ter waarde van 320 miljoen mark zou hebben toegezegd aan Nassers aartsvijand. Hiervan zou reeds voor 200 miljoen mark aan wa pens (tanks, pantserwagens, torpedo- boten en straaljagers) in Haifa zijn aan gekomen. Alsof dit nog niet genoeg was. zo beweert bet blad verder, heeft Bonn de Westduitse raketgeleerden in Egypte destijds onder hevige druk ge zet om naar West-Duitsland terug te komen en niet langer mee te werken aan het vervaardigen van raketten, die alleen maar een bedreiging voor Israël inhouden. Een aantal geleerden heeft hieraan, zoals bekend, gevolg gegeven, tot gro te ontstemming van Nasser, die vrees de zijn leiderschap in de Arabische we reld te verliezen. Bovendien zou de aanstaande ontmoeting tussen kanselier Erhard en de Israëlische premier Esj- kol en Duitslands plan een consulaat te openen in Tel Aviv, Nasser zwaar op de maag liggen. Tegen deze achter grond, aldus nog steeds „Der Spiegel", moet men Nassers uitnodiging aan UI bricht zien. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 11