„Niet alleen Spanjaard kan goed de flamenco dansen" Agent van C.I.A. zweert: „Ik ben de tsarewitsj" KCWIWf») AANWINSTEN VOOR SNIP EN SNAPREVUE: heeft natüürlijk de ovale Candy-trommel Zierikzee met tekort van ruim 3,5 ton zeer somber Carlo v. t Broek kampioen hengstenkeuring te Goes Lureleicabaret op 4 februari in Hulst Van Briencn officieel DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 Amsterdammer Sierlijke voet Monaco Bij de film Stervend zwaantje N.V. SLAVENBURG'S BANK Extra dijkgeschot voor Calumiteuze Hoofdplaat en Thomaespolder Geheim agent EEN HU KAN DE WAS DOEN MEIAM Verkoop voor het land van Hulst: J0 DE B00Y, Gentse- str. 14, Hulst, t.o. postkantoor, Telefoon 01140-3301 HOLLESTELLE N.V., Ganzepoortstr. 28, Goes, tel. 01100- Specialiteit in wasautomaten 6995 Rijk moet mee restaurerenanders. Breuk tussen K.Y.P. en prot.-christelijken Herindeling gunstig onU in Groei Droog weer In 1961 liep kolonel Michael Goleniewski, chef van de tech nische en wetenschappelijke af deling van de Poolse geheime dienst, over naar het westen, omdat hij vreesde dat zijn su perieuren ontdekt hadden dat hij sinds 1958 een contra-spion voor de westelijke mogendheden was. Sindsdien hebben zijn in lichtingen geleid tot de aanhou ding van spionnen in verschil lende Westeuropese landen, zo als Blake, Lonsdale, Vassal, Kro- gers, Wennerström, Felfe en Bieber. Hij heeft de Amerikaan se Centrale Inlichtingendienst, de CIA, ook waardevolle infor maties gegeven over de commu nistische spionage-organisaties. Twee weken geleden verklaarde hij dat hij eigenlijk groothertog Alexet, enige zoon van wijlen tsaar Nicolaas II en tsarina Alexandra Feodorowna, was en dat hij de Amerikaanse justitie zou verzoeken zijn aanspraken op de naam Romanoff en op de door de tsaar in het buitenland gedeponeerde 400 miljoen dollar te bevestigen. Hij vertelt in dit artikel zijn relaas in eigen woorden. 105e JAARGANG In alle kerken en kapellen van Madrid speelt Maria Magdalena uitsluitend haar nederige rol in het eeuwenoud bijbels verhaal, maar daarbuiten, op de café terrassen en de trambalcons, duiken achter dezelfde naam onmiddellijk vu rige flamenco's op, hoofse zapateado's, stampende voeten, wervelende rokken en hijgend olé-geroep. Want voor de Ma- drilenen is Maria Magdalena op de eer ste en de vele volgende plaatsen de zwartharige leidster van een dansgroep, die op het Iberisch schiereiland al jaren aan de smalle top opereert. Waar zij verschijnt, gaat het er Spaans aan toe en springt een vonkenregen van inge houden hartstocht over het voetlicht. Slanke dansers springen met roffelen de hakken rondom telkens wegglippende schonen, die tot aan de hals in een zee van rode stroken staan. Met de handen aan hun krappe vest, het hoofd hautain geheven, laten ze zich door gitaren en castagnetten opzwepen naar een laaien de climax, die het keurmerk van een exotische Moorse cultuur draagt. De Nederlander die achteraf de foto's van haar kapitale show bekijkt, ziet de vertrouwde taferelen en denk er auto matisch bij, dat een dergelijke dans- explosie alleen maar veroorzaakt kan worden door mensen, die de zon en het ritme met de moedermelk hebben op gezogen. Spijtig stelt hij ook vast, dat de weldoorvoede Hollandse lijven te mas sief zijn voor de flamenco en dat de bij behorende hoofden te veel naar boeren kool en dijken dichten ruiken om ze pasklaar te kunnen maken voor een Spaanse dans. Legt hij bijvoorbeeld zijn eigen royale omvang naast de nerveu ze jongen die elk moment uit de foto kan springen, dan moet zelfs de meest verstokte vaderlander toegeven dat in onze polders zulke typen niet voorkomen. Het verschil is daarvoor te evident: je kunst nu eenmaal niet tegelijk goed kaas maken en een sierlijk roffeltje met je hakken maken. Hij heeft zich daar maar bij neer te leggen. Op dat moment zegt de man aan de andere kant van de cafétafel: „Die jon gen met dat hoedje op, dat ben ik. Dat was vorig jaar toen we nog bij Maria Magdalena werkten". Hij heeft een vol ledige Spaanse uitmonstering zwart haar smal gezicht en een middel, dat geheiligd wordt door zijn levensdoel maar zijn uitspraak is onmiskenbaar Amsterdams en hij maakt er ook geen geheim van dat zijn vader een ambu lante Mokumse kelner is. Die Spaanse schone aan de andere kant van de foto is zijn vrouw. Ankie uit Den Haag, die van zichzelf hoogblond is, maar voor de lokale kleur een pot zwarte haar verf had gekocht. „Het moest immers allemaal echt lijken", zegt haar man verontschuldigend „en als het publiek ziet dat je een buitenlander bent en toch even goed danst als een Spanjaard, dan is het voor hun chauvinisme een grote afknapper. Natuurlijk is het je reinste flauwekul, dat alleen een Span jaard de flamenco goed kan dansen, want er zijn er meer die het niet kun nen dan wel. Je kunt ook niet iedere Amerikaan in een jazz-ballet zetten zet ten en toch is de jazz in de States ge boren. In feite gaat het alleen om het zuiver ritmegevoel. Een kwesie dus van ,,je hebt het of je hebt het niet". Ankie en ik hebben het nu toevallig en we zijn ook nog gek op Spaanse dansen om dat je je daarin volledig kunt uitleven. Om diezelfde reden dansen we ook graag op jazzmelodieën, want daar zit ook de gejaagdheid en de felheid van onze jeugd in. Voor dat echte klassieke werk moet je in de wieg zijn gelegdMij is het allemaal te koel en te beredeneerd. Er komt geen gram hartstocht aan te pas en trou wens: ik sympathiseer allerminst met het Nationaal Ballet en waar zou je als danser anders terecht kunnen in Nederland?" lucht dansten", zegt ze zacht, „we za ten samen in een jazzballet en reis den heel Europa af. In Monaco ston den we met kanonnen als Bécaud en Valente in één programma en het suc ces was enorm, maar toch verlang je naar Nederland. Amsterdam was in on ze fantasie zo onbeschrijflijk mooi ge worden, dat we in Zweden ineens de kriebels kregen en onze koffers pak ten. We zouden oorspronkelijk met het ballet doorreizen naar Duitsland, maar voor ons hoefde het niet meer. We wis ten dat My Fair Lady het goed had ge daan in Holland en we dachten dan ook dat er volop werk op ons lag te wach ten. Hier hebben we pas gemerkt dat er niets veranderd was en dat de mu sicals stuk voor stuk de mist waren ingegaan. Alles was weer als vroeger." ,.Toch zie ik tekening in de strijd", zegt Ruud Wower haastig, „dit enga gement bij Snip en Snap is immers ook uit de lucht komen vallen? Met Ankie ging het nog eenvoudig, die is gewoon ingevallen voor een danseres, die terugging naar Engeland, maar mij konden ze allleen als toneelknecht gebruiken. Ik heb weken lang met een enorme stofjas aan in Carré rondge- sloft en telkens als mijn vrouw langs stoof, vertrok ik geen spier, want ome Henk wilde niet, dat het technisch personeel zich met de artiesten be moeide. Ome Henk zei altijd: ,,Je mag er alleen maar naar kijken" en voor de rest moesten we zetstukken sjou wen en rookbommen aansteken. t is voor een danser wel even wennen, maar ik sta toch liever in Carré ach ter de coulissen dan elke maandag mijn hand te moeten ophouden voor de overbrugging. Ik hoopte trouwens, dat er wat zou gebeuren, dat ik kans zou krijgen en die is ook gekomen. Eén van de dansers moest naar het ziekenhuis en de volgende dag stond ik al bij de kleermaker om mijn re- vuepak te passen. Ome Henk zei al leen: „Nou heb je je zin". Het waren de eerste woorden, die ik van hem hoorde, want een prater is hij niet". Samen dansen ze nu in de Snip en Snap-revue, samen werken ze daartus sendoor aan 'n onzekere toekomst. Ruud Wower geeft les aan de Amsterdamse academie voor kleinkunst en zijn vrouw probeert een sierlijke voet aan de grond te krijgen als fotomodel en figurante in films. In Spanje heeft ze al een paar kleine rolletjes gespeeld als Engels spre kende dienstmaagd met een Spaans ac cent en als Spaans sprekende dienst maagd met 'n Engels accent. Daarnaast heeft ze geposeerd voor een Spaans mo dehuis. „niet te vaak" voegt ze er zelf aan toe, „want als ze door de telefoon zeiden dat ik een zwarte avondjapon aan moest hebben" zei ik: „het spijt me, maar op die dag ben ik al bezet. Ik kon ze toch niet gaan vertellen, dat ik geen zwarte avondjapon had". Zijn vrouw knikt nadrukkelijk. Ankie Wower is inmiddels weer blond, omdat ze als danseres in de Snip en Snapre- vue niet langer de Spaanse schone hoeft uit te hangen. Er zijn trouwens meer verschillen met haar Spaanse periode: ze moet nu dikke wollen kleren dragen om bevriezing te voorkomen en als ze onder het gesprek door de caféruit kijkt, inspireert het grijze winterweer haar onmiddellijk tot een fraai gestileerde pruillip. „En dan te bedenken, dat we deze zomer nog in Monaco in de open- Ruud Wower blijft zich hardnekkig in zijn danscarrière vastbijten. ,,Ik heb het wel bij de film geprobeerd", zegt hij, „maar het heeft alleen maar niks opgeleverd. Op een gegeven moment zou ik de hoofdrol krijgen in een zigeu nerfilm, maar op het laatste ogenblik kwam een Spaanse acteur uit Amerika terug en spontaan hebben ze mij toen laten vallen. De dans fascineert me trouwens meer dan de film. Ik werk graag 's nachts aan mijn choreografie- en, ik heb een hoop ideeën in de jazz- richting en die hoop ik in de loop van volgend jaar te kunnen realiseren. Ik heb de eerste weken in ek geval vol doende tijd, want door die brand in K. en W. in Den Haag hebben we nou in eens vrijaf tot 20 januari. Met zijn vrouw deelt hij ondertussen een fraai, onverzadigbaar heimwee naar Spanje. ,,Als ik 's avonds door de regen naar Carré ging", zegt hij, „kreeg ik altijd visioenen van Spaanse straatjes. We woonden daar allerbelabberdst, maar toch was het leuk, omdat je wist, dat de zon scheen en dat het café vlak om de hoek lag. Op straat ontmoette je altijd wel een vriend en daar ging je spontaan wat mee drinken. Werken ging ook gemakke lijker, want een dansstudio huurde voor twintig peseta's per uur. Ankie en ik hebben daar stug gerepeteerd, tot we gecontracteerd werden door dat jazz ballet. Toen was er geen tijd meer voor, omdat je van de ene stad naar de andere trok. Met Maria Magdalena lag dat heel anders, want die stond een jaar lang in dezelfde zaal. Madrid stikt van de theaters en elke buurt heeft zijn eigen zaal, waar de omwonende families trouw heentrekken om hun favoriete gooche laars en dansers te zien. Het is een won derlijk publiek, dat enorm enthousiastmer", zegt ze, „dat Nederland nog is, als het ze bevalt en volkomen apa thisch blijft wanneer zij het niet goed vinden. Dan wordt er niet geklapt, maar ook niet gefloten. Ze laten je alleen barsten. Dat is een vreemde gewaar wording. Fiesta Gitana, dat hier zo'n succes heeft gehad, zou het bijvoorbeeld in Madrid nooit hebben gehaald. Op de vloer stampen kan iedere Spanjaard en olé roepen ook, maar om in Spanje suc ces te hebben, moet je toch echt wel wat meer in je mars hebben". Terzijde neemt zijn vrouw daar de monstratief akte van. „Het is doodjam- niet rijp is voor een goed jazzballet, want daar moet ik het uiteindelijk van hebben. Ik ben geen klassiek type. Kan ik het helpen dat ik anders gebouwd ben en niet in aanmerking kom voor het stervend zwaantje? Ze kijkt naar haar man, die aandach tig knikt en dan schouderophalend zegt: „Wees blij. kind, want zo'n zwaantje gaat je ook mijlen de keel uithangen. We blijven rustig repeteren en wachten onze kans af. En als het hier niet lukt, dan kunnen we altijd nog naar Spanje." „Spanje", herhaalt zijn vrouw lang zaam. „We moeten toch weer eens con tact opnemen met Maria Magdalena". (Advertentie) KREDIETEN Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150 )- 3553 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Mijn familie is in 1918 in Jekate- rinenburg niet afgeslacht. Keizer Josjihito van Japan kocht de bols' jewieken om, om ons vrij te laten. Jankei Joerowski, de bolsjewisti sche commandant van onze bewa king in Jekaterinenburg door gaans aangeduid als onze beul heeft in werkelijkheid het door Lening en Trotsky gesmede com plot om ons heimelijk uit Rusland te laten vertrekken, uitgevoerd terwijl hij de wereld deed geloven dat wij waren geëxecuteerd. Mijn vader wilde niet in ballingschap gaan, maar voelde dat hij het moest doen om de levens van mijn moeder en mij te redden. Hij beloofde zijn ware i- dentiteit nimmer te onthullen. Natuur lijk hoopte hij dat de toestand in Rus land eens zou veranderen, maar toen wij eenmaal in Polen waren werd het nog gevaarlijker. Verzet van politieke en dynastieke zijde verhinderde ons de eer ste jaren naar voren te treden. Later waren er de oorlog en de communis ten. Eerst gingen wij naar Warschau. Ver volgens besloten wij, na Lenins dood, in 1924 dieper ondergronds te gaan en naar de omgeving van Poznan te ver huizen. Maarschalk Pilsoedski was on ze beschermer en had onze familie on der de naam van Toerinski en later Go leniewski laten naturaliseren. Wij leefden in armoedige omstandig heden omringd door de loyale Witrussi- sche ondergrondse. Mijn moeders gezondheid is nimmer hersteld van de ontberingen in Siberië en in 1924 stierf zij. Mijn vader is slechts één keer buiten Polen gegaan in 1927 of 1928 is hij incognito naar Kopenha gen gereisd om zijn zieke moeder, de keizerin-weduwe Marie Feodonovna, te bezoeken voor zij stierf. Na de Duitse bezetting in de tweede wereldoorlog werd het nog erger. (Van onze correspondent) GOES De Kon. Vereniging „Het Ne- derlandsche Trekpaard" afdeling Zeeland heeft een verplichte hengstenkeuring ge houden op de Grote Markt. In combinatie hiermee vond ook een hengstenpremie- keuring plaats. Van de in totaal 38 aangevoerde heng sten bij de verplichte keuring werden er tien afgekeurd, waarvan acht drie jarigen. Afwezig waren vijf, eveneens allen driejarige hengsten. In het Keur- stamboek werden opgenomen Roland van Watervliet van W. de Buck en zoon te Meliskerke, René van Tolhoek van Al. Serrarens te Ossenisse, Monty v. 't Hoog land van Al. Serrarsen te Hontenisse, en Fifils van Aardenhof van W. de Buck en zoon te Meliskerke. Voor de kampioenskeuring bij de pre- miehengstenkeuring werden in de keu ringbaan teruggeroepen de eerstgeplaats- ten in de rubrieken hengsten van vier jaar en ouder. Uit het „driehengstschap" dat overbleef van de zes teruggeroepenen, te weten Carlo van 't Broek, Elegant van Braam hof en Baron van Kruispolder, kende de jury de hoogste eer toe aan de machtige brulnschimmel Carlo v. 't Broek van de heer A. N. Steendijk te Nienwer- kerk. Een glunderende eigenaar mocht uit handen van de voorzitter afdeling Zee land van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsshe Trekpaard", de heer A. L. C. Brooijmans de plaquette van de afde ling Zeeland in ontvangst nemen. Verder kreeg hij een medaille van de commis saris der koningin in de provincie Zee land. Deze werd uitgereikt door de bur gemeester van de gemeente Goes, de heer F. Huber. Door het goede weer trokken de keu ringen grote belangstelling. Uitslag hengstenkeuring Goedgekeurd voor dekkingGambo v. Essenhof, eig. A. Termote en A. J. v. d. Meulen-Becu, IJzendijke Frank v. Willemskerkepolder, eig. C. den Hamer jr., Schondijke Baron van Axel, eig. C. N. den Hamer en Zn., Schoon- dijke en Oostburg Diogène v. 't Hoog land, eig. Al. Serrarens, Ossenisse Karei v. 't Broek, eig. Wed. Iz. de Buck, GrijpskerkeHenk. eig. A. Termote, IJzendijke en Gebr. Hendrix, Heel (Limb.); Bernard, eig. C. N. den Hamer en Zn., Schoondijke en Oostburg en Adr, J. Catseman, Biervliet Roland v. Wa tervliet, eig. W. de Buck en Zn., Melis kerke René v. Tolhoek, Al. Serrarens, Ossenisse Herseur v, Astrid, eig. W. de Buck en Zs., Meliskerke Monty v. 't Hoogland, eig. Al. Serrarens, Ossenisse Fifils v. Aardenhof, eig. W. de Buck en Zn., Meliskerke Carlo v. 't Broek, eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk Elegant v. Braamhof, eig. Al. Serrarens, Ossenis se Dinant d'Orange, eig. Wed. Iz. de Buck, Grijpskerke Frits v. St. Leendert eig. Jos. F. de Waal, HulstMarlon v. Braamhof, eig. A. J. E. Temmerman, HoofdplaatBaron v. Kruispolder, C. N. den Hamer en Zn., Schondijke en Oostburg en Adr. J. Catseman, Biervliet'. Leon v. Roza, eig. Hengstencomb. „Wal cheren", p.a. E. Koppejan, Zoutelande Tarzan v. Broekeind, eig. J. der Wedu wen, Kerkwerve Gambo v. d. Liter, eig. W. de Buck en Zn., Meliskerke Nico v. Krukkemshof, Hengstencomb. „Walcheren", p.a. E. Koppejan, Zoute lande Favori v. Moerkapelle, eig. C. N. den Hamer en Zn., Schoondijke en Oost burg en Adr. J. Catseman, Biervliet. Uitslag hengstenpremiekeuring Hengsten geboren 1962, grote maat Baron v. Axel, eig. C. N. den Hamer en Zn., Schoondijke en Oostburg Diogène v. 't Hoogland, eig. Al. Serrarens, Osse nisse. Hengsten, geboren 1962, midden maatGambo v. Essenhof, eig. A. Ter mote en A J. v. d. Meulen-Becu, IJzen dijke Frank v. Willemkerkepolder, eig. C. den Hamer, jr., Schoondijke. Hengsten geboren 1962, kleine maatKarei v. 't Broek, eig. Wed. Iz. de Buck, Grijps kerke. Hengsten geboren 1961 en 1960, grote maatFifils v. Aardenhof, eig. W. de Buck en Zn,. Meliskerke Monty v. Hoogland, eig. Al. Serrarens, Ossenisse. Hengsten geboren 1961 en 1960, midden maatCarlo v. 't Broek, eig. A N. Steendijk, NieuwerkerkRené v. Tol hoek, eig. Al. Serrarens, Ossenisse Heng sten, geboren 1961 en 1960, kleine maat Roland v. Watervliet, eig. W. de Buck en Zn., Meliskerke. Hengsten geboren 1959 of vroeger, grote maatBaron v. Kruispolder, eig. C. N. den Hamer en Zn., Schoondijke en Oostburg en Adr. J. Catseman. BiervlietMarlon v. Braam hof, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofd plaat Favori v. Moerkapelle, eig. C. N. den Hamer en Zn., Schoondijke en Oost burg en Adr. J. CatsemanBiervliet Nico v. Krukkemshof, eig. Hengsten comb. „Walcheren", p.a. E. Koppejan, Zoutelande Frits v. St. Leendert, eig. Jos. F. de Waal, Hulst. Hengsten geboren 1959 of vroeger, middenmaatElegant v. Braamhof, eig. Al. Serrarens, Ossenis se Tarzan v. Broekeind, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve. Hengsten geboren 1959 of vroeger, kleine maat Leon v. Roza. eig. Hengstencomb. „Walcheren", p.a. E. Koppejan, Zoutelande. Als beste driejarige hengst werd aan gewezen Baron v. Axel, eig. C. N. den Hamer en Zn., Schoondijke en Oostburg. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT. Tijdens een ver gadering van de Calamiteuze Hoofdplaat en Thomaespolder, donderdag in het Wapen van Zeeland gehouden, is be sloten om een eenmalig buitengewoon dijkgeschot te heffen. Deze hogere last voor de ingelanden, die f 4.000,— opbrengt, is nodig voor de bekostiging van de dijkval bij nummer Eén, die vorig jaar optrad. De herstel lingswerkzaamheden vergden en bedrag van drie ton. Voorzitter dijkgraaf A. J. M. Cam- maert deelde de vergadering mee dat de toestand in de polder in het algemeen behoorlijk is. Uitleg werd gegeven over het nieuwe waterbeheersingsplan van het Vrije van Sluis en de voorgestelde opheffing per 1 januari 1966 van de nog zelfstandige polders en waterschappen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De begroting 1965 werd met een post onvoorzien van ruim f 1.200,vastge steld. Tienduizend gulden werd gevo teerd voor de verbetering van de Oost- langeweg terwijl de polder zich garant verklaarde voor 2,5 procent van de aan- legkosten van nieuwe weg nummer Een Breskens. Deze weg, die in een grote behoefte zal voorzien en over een jaar of twee wordt verwezenlijkt, zal een bedrag vergen van een half miljoen. In de vacature G. Thomaes werd Th. Thomaes als lid van de dijkraad gekozen. De heer A. C. C. Thomaes werd herko zen als gezworene. Besloten werd 2000 m2 water in de piaskreek voor f 25, per jaar te verpachten aan de gemeente Hoofdplaat voor de aanleg van een vuil nisbelt. Tijdens de bijeenkomst werd kanton nier P. J. van Waes gehuldigd vanwege zijn zilveren ambtsjubileum. Hem wer den een geschenk onder couvert aange boden. TOERISTEN, die op groepsreizen per schip of chartervliegtuig een bezoek aan Rusland willen brengen, hebben in het vervolg geen visum meer nodig. NEW YORK. Ik werd door de Amerikaanse regering hierheen ge bracht na 33 maanden voor de Verenigde Staten te hebben gewerkt in de schaduw van de dood. Het enige wat ik wil is onder mijn eigen naam te leven en aanspraak te maken op dat wat mij rechtens toekomt. Ik ben in een vrij land. Waarom zou ik in isolement blijven leven? Mijn vader werkte als houthakker in de stad Rostrzeto, 55 km ten westen van Poznan. Hij stierf daar in 1952. Ik ben tien jaar lang ziek geweest als gevolg van Siberië en kon lange tijd niet lopen. De bloederziekte van mijn kindsheid, die Raspoetin met kruiden en kalmerende gesprekken enigszins had verholpen, werd nu gecompliceerd door de na-weeën van malaria. Vele jaren van harde therapie waren nodig om mijn gestel te verbeteren en kracht te geven. Tijdens de tweede we reldoorlog kreeg ik een kantoorbaan, maar zodra mijn gezondheid het toe stond nam ik dienst in het Poolse le ger en werd officier bij de geheime dienst. Tenslotte namen mijn anti-Bols jewistische activiteiten de vorm aan van ondergronds werk voor de Verenigde Staten. Nadat ik door de CIA naar de Vere nigde Staten was gebracht werden vele proeven genomen, die hebben bevestigd, dat ik werkelijk de tsarewitsj, groother tog Alexei Nicholaewitsj Romanoff, ben. Er werden proeven genomen met betrek king tot mijn bloederziekte en afdrukken van mijn vingers en zolen, die werden vergeleken met die van de tsarewitsj, die in Londen waren bewaard. Mijn tan den werden vergeleken met afdrukken die in bezit waren van de dochter van de tandarts uit mijn kindsheid. Voorts werden proeven genomen van mijn hand schrift en proeven met röntgentstralen. Men zei mij, dat al deze proeven be vestigend waren, maar ik kreeg ze niet voor eigen gebruik. Insfcede daarvan zegt de CIA geen commentaar te hebben op mijn aanspraken. Ik heb met de heer Allen Dulies (voormalig hoofd van de CIA) gesproken, maar hij stelde zich niet voor mij open en zei slechts: „Met een mooie snor en baard zou u precies op uw vader lijken". Verleden week heb ik de CIA per brief opnieuw de resultaten van de proef gevraagd. Als ik ze niet krijg zal ik sommigen van hun zegslie den voor de rechtbank dagen. Ja, ik zal mtfn aanspraken voor de Amerikaanse rechtbank bewijzen. Ik heb ai vier jaar van mijn verschrikke lijke leven in de Verenigde Staten ver spild. Verleden jaar is een speciaal wetsontwerp op verzoek van de CIA bjj het Congres ingediend om my het staatsburgerschap te verlenen, met de vermelding dat mijn verdiensten „van waarlijk grote betekenis waren". Maar (Van een onzer verslaggevers) HULST. Onder auspiciën van de Kunstkring Van den Vos Reynaerde zal het Lureleicabaret op donderavond 4 fe bruari a.s. in de aula van het Jansenius- lyceum te Hulst haar programma. „Wij Lurelei, een onverkwikkelijke bestsel ler" presenteren. Medewerkenden zijn die avond Jasperina de Jong, Sylvia de Leur, Eric Herfst, Leen Jongewaard, Ro bert Bos en Rudy van Houten. Het pro gramma is samengesteld door Eric Herfst en Guus Vleugel, de regie werd gevoerd door Luc Lutz. Het is inmiddels voor de kunstkring te hopen dat de belangstelling voor deze voorstelling groot zal zijn. De bodem van de Kunstkringschatkist is bij na blank, zoals voorzitter J. H. Stolte bij vorige gelegenheden heeft laten we ten. Een lichtpuntje voor de kunstkring is dat deze voorstelling geschiedt „met medewerking van dde „Stichting Zeeuw se Volksuniversiteit." ik heb mijn staatsburgerschap nog niet gekregen. Ik denk dat er mensen zijn die moeilijkheden vrezen. Ik zal aanspraak maken op het for tuin van mijn vader voor mijzelf, mijn zusters (zij zijn allen nog in leven) en andere familieleden. Er is genoeg voor allen. Ik ben een oude man (60) en ik leef van 500 dollar per maand met een vrouw en een baby in deze dure stad (New York). Ik heb in armoediger om standigheden geleefd, mgar nu heb ik recht op een meer comfortabel leven. Mijn hele leven in de ondergrondse was ik anti-bolsjewistisch en ik zal dati niïïe%7=,^ ietScttt±';n T„fdUeAT he' Westen mij zal gebruiken tegen het nigde Staten t© steunen. Het is '•Fm-lonstpn Fiat 7011 vppI verstandipp». 7iiTt I gelijk dat het Oosten mijn persoon wil Uosten' Dat zou veel verstanaiger z«tt gebruiken tegen het Westen. Ik hoop dat| (Advertentie) Modern en efficiënt opgezette productie maakte het Candy mogelijk, de nieuwe Super-A-Matic voor zó'n prijs op de markt te brengen. En de Candy SAM heeft alle Candy- voordelen. Ook de ovale buitentrommel, die met minder water toch een hoog niveau geeft (dus: snelleropwarmen Verder: 5 kg wasgoed, zes wasprogramma's, "mini-maten" (90x44x63 cm); dezelfde familie als de Candy Superauto- matic 5 1098.-) en de Automatic 5F 898.-). Laat u de nieuwe Candy SAM eens demonstreren! CANDY ZIERIKZEE De raad van Zierikzee heeft de begroting voor 1965 vastgesteld met een tekort van 355.000. De alge mene beschouwingen die naar aanleiding van dit sombere financiële aspect wer den gehouden, kwamen in grote trekken neer op het veroordelen van de regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten en van het intrek ken van de voor Zierikzee en geheel Schouwen-Duiveland zo belangrijke kernfaciliteiten. Ook de restauratiekos ten van monumenten vergen te veel. Ter zake werd een motie aanvaard. De heer Darikers, sprekende namens de prot. chr. fractie, was van mening, dat de gemeenten hun zelfstandigheid geheel dreigen te verliezen nu zij financieel steeds minder armslag krijgen. De heer Verheijen (PvdA) kondigde aan, dat zijn fractie in de toekomst haar stem niét meer zou geven aan restaura ties van monumenten zo niet minstens 90 pet. subsidie van het rijk zou wor den verkregen. Over monumentenzorg sprak ook de heer M. C. Doeleman (VVD). Hij achtte het noodzakelijk met de restauraties te stoppen als ze de gemeente zoveel zouden blijven kosten; teveel noodzakelijke pro jecten moeten op uitvoering blijven wachten, omdat de restauraties zoveel geld opslokken. De heer Simmers (KVP) toonde zich verheugd over de sterke aanwas van de bevolking in het afgelopen jaar, een ge volg van een belangrijke industrialisatie, waaruit vertrouwen in de toekomst kan spreken. Ook deze spreker was voorstan der van het op het tweede plan plaatsen van de monumentenrestauratie. Hij drong opnieuw sterk aan op het op gang bren gen van de woningbouw binnen het sa neringsplan in de binnenstad. Voorts op perde hij het plan om in een der oude scholen een instructiebad aan te leggen. Namens alle raadsfracties diende de heer Simmers een motie in, waarby aan de ministers van onderwijs en binnen landse zaken ter kennis wordt gebracht, dat de raad van mening is, dat de restau ratiekosten voor de gemeente (in 5 jaar tijds ruim een half miljoen gulden) met haar 7500 inwoners een veel te grote last vormen, dat de raad deze erfenis uit het verleden als een nationale zaak ziet en dat de raad voor de voortzetting van de restauraties byzondere steun van het rijk verwacht. Bij de behandeling van de te verlenen subsidies ontstond er op eens een vuurwerk temidden van de tot dan toe wat gezapige sfeer. De lont voor dit vuurwerk werd aangestoken door de heer De Boer (PCF)die daags voor de raadsver gadering thuis bezoek had gekre gen van de heer G- Anker, voorzit ter van de plaatselijke V.V.V. Deze had zijn verbolgenheid aan 6e heer De Boer geuit over het voorstel van b. en w. aan de raad het subsidie voor 4e VVV te verlagen van 2600 tot 1000 gul den per jaar. Volgens de heer Anker was de gemeente nimmer bereid tot het opne men van contact met de VW en zouden de heren raadsleden-middenstanders M* C. Doeleman en J. Simmers veel te wei nig contributie aan de VW betalen, zo als trouwens vele andere zakenlieden. De heer De Boer had de heer An&r gedreigd deze woorden letterlijk in raadsvergadering te zullen herhalen, h^* geen blijkbaar de bedoeling vam laatst genoemde ook was. Toen de heren Doeleman en Simin^ hun namen hardop hoorden noemen, d8* len zij de heer De Boer fel aan. Zij von den het ongehoord, dat hij zich voor^et karretje van de heer Anker liet spaWtën en dat hij zich bovendien niet ontzag ia de raad namen te noemen. De heer Dol leman zei verder nog, dat de heer Anker als voorzitter van de VW aan de leden contributie-aanslag op wilde leggen. vind het opleggen van een aanslag door één bepaalde instantie al mooi genoeg; de heer Anker behoeft dat niet ook no# eens te doen. Ik wil mijn eigen contri butie bepalen", aldus de zeer veront waardigde heer Doeleman. De heer Simmers sloot zich hier volko men bij aan. Deze verklaarde ons na <jc vergadering de samenwerking met d® prot. christelijke fractie in de raad te zullen verbreken. De raad besloot met algemene stem men 't subsidie aan de VW met 1600 te verlagen en de resterende 1000 alleen dan uit te betalen, indien de WV e®rst opening van zaken zou geven. Uitgave N.V. Uitg. DirecteurDrs. W. Hoofdredacteur; L. Le Redactieraad J. AA. A C. J. v. Hootegem, mr. Mes, mr. H. AA. L. de Rij Vercauteren, L. J. v. 't BureauBreda - Rei< tel. 22341 (5 lijnen). Po| Bureau voor de Zeeuv (Van een onzer veii ROTTERDAM Met de knop heeft koningiij termiddag de twee he Van Brienenoordbrug l dig neergeklapt. Op hei neerkomen klonk een lj direct daarna een hej Schepen begonnen te II leek nieuwjaar in de ziek van de Marinekap het uitgebreide gezelsl gang over de nu officiel gestelde brug. Tevoren had minister] in de Van Ghent-kazeï harde cijfers doortimm gehouden over het beli brug en haar plaats il raam van rijks- en Eurl De commissaris van de Zuid-Holland, mr. J. Kla te grapjes over de nal brug, waardoor Fransen! Nederlands kunnen werl aan Scheveningen toe zijl Met de naam wordt tri geknoeid: op de richtiil de stad staat kortweg 1| brug, terwyl het eiland, zyn naam gaf, eigenlijks nensoordbrug moest hetll vaarlijk het is niet mei aan de naamgever te bed wel hieruit, aldus mr. II een Van Brienen burgeml weest en dit zal Roti drieten van Amsterdam Overigens heeft de bril deel dat men uit het zuil Rotterdam straks links J liggen en aldus, nog steed sesz, als voordeel voorl dat het transitoverkeer q nel sterk wordt teruggeb (Van een onzer verslag I GROEDE De plannen tl lyke herindeling zijn ook bil van b. en w. bepaald ongui gen. In een pre-advies voor gadering van aanstaande don[| ken b. en w. hun grote vervl ontevredenheid uit. De voor] indeling, waarby Groede tot 1 tie met Breskens en gei Schoondijke en Hoofdplaat ren, woudt niet het belang v<| en overbodig genoemd. „Groede", zo zeggen b. door de jaren heen getoond kunnen zijn". Zij spreken! vrees uit, dat het goede vef dat is bereikt, beduidend gaan als de voorgestelde her! kracht is. Ronduit verklaart het colfl herindelingsplan noch in detf hoofdlijnen deugt, voor zoveJ king heeft op Groede althal dan toch de schaalvergroting gaan, dan ziet het dagelijks Groede 't liefst een grote wea Vlaamse gemeente en wannl haalbaar is, samenvoeging va gemeenten. Primeur blijft ecll standig Groede. Maar liefst! worden in het pre-advies| waaruit volgens b. en w. kanl concludeerd dat Groede haar 1 tijd goed heeft kunnen dopi| nog kan en wil. Het lijstje i| hoofdzaken uit het bouwprogj af 1945. Aan de orde komen de herbestrating, aanleg van tl blusvijvers, restauratie van d*l aanleg hertenkamp, een spoil een instructiebad, sportveldej van 22 w.w.-woningen. Al c fen voorzieningen duiden volg van Groede op voldoende be^ waarvoor de raad hulde en| dient. OE THANT is voorgedrag* Nobelprijs voor de vrede v BIJ DE na eind juli a.s. te gemene verkiezingen op C len de Griekse en de Turl ten op één gemeenschap^ zerslijst worden vermeld. IN GUALDALAJARA, Mes personen onder de voet gel het leven gekomen toen na een muziekvoorstelling ee van 15.000 man een station laten, terwijl eenzelfde m< binnen wilde. PRINS BERNHARD, die jachtpartij naar Spanje heeft gisteren in Madrid gebracht aan Irene en Carl BREZJNEV en Podgorny h geheim bezoek gebracht aan Over wat met Kadar be wordt het stilzwijgen bewas HET STAAT nu vast, dat de van buitenlandse zaken van vier", Engeland, de Verenig<| Frankrijk en de Sovjet-Unie een kort bezoek aan Wenen z gen ter herdenking van het jaar geleden het verdrag wer kend, waarbij Oostenrijk na zetting zijn onafhankelijkhe kreeg. Weersverwachting, medegede liet K.N.M.I., geldig tot van Droog weer met opklaringer ke tot matige, aan de kust harde wind tussen noorcr noordoost. Weinig verandé temperatuur. Vandaag: zon onder 17.29 ui onder 18.09 uur. Morgen: zon op 8.17 uur. 9.34 uur.

de Stem | 1965 | | pagina 10