Prinses Beatrix bereidt zich voor op de troon VEZENO VERZEKERT ZIEKENHUIS KOSTEN M ZAANDAM Amerika gaat gat van tien km boren Dagen zeer druk bezet Europese werkgroep Maatschappelijk werk President Kennedy Vrienden Liefst drie jaar boren IJ-tunnel: 66,5 miljoen meer dan geraamd Zeg het met bloemen Een maand cel voor schuldige dodelijk ongeval voor onbeperkte duur eri tegen de kostende prijs ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT Kassier beroofd en gedood: buit 270.000 dollar 20 en 21 maart Bijeenkomst voor KVP- werkgroepen in Baarn WINTER EIST IN MAROKKO AL 23 DODEN Moskou in greep van griep DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 JANUARI 1965 Geen massa of lopende band- werk, maar licht en schoon werk wordt geboden aan meis jes van 16 jaar en ouder In de elektronische montage-afdeling bij Aviolanda N.V., Woensdr. U kunt dagelijks op ons kan toor inlichtingen verkrijgen, maar ook telefonisch 01646-450 •s avonds 01646-551 of 01640-6264 Te koop Aangeboden Bekkers. Januari aanbieding Volaut. zig-zag naaimachs. be kendste merken tegne ongek Nt iqi< ner enz Gloednieuwe volaut. z lage prijzen, o.a Boiietti, chi. Husqvarna Melson,, Gritz- m 2 nld.standen, ook voor borduren v 395,- nu 295,-. Sin ger elektr. n. nw. motor en koffer 110,-. Gebr. mach. grote sortering, geh. nagez. v.a. 25,- m. gar. Voor Breda: Bosch straat 67, tel. 41725. X Duizenden korte en lange bont mantels, desgewenst krediet service. Bij aank. wordt reis- k. vergoed. In Rotterdam ha len wij u met onze auto v. h. station. Vraag gratis folder. De Bontkoning, Hoogstraat 97, Rotterdam, tel. 117117. Wasmachines rechtstreeks van de fabriek vanaf f 125.-. Wijn- gaardstr. 5, Goes, tel. 7768. Laat door oas uw trap- of handnaaimachine elektr. ma ken. Wij hebben steeds gerev. 2e hands naaimachines in al le uitvoeringen en prijzen als: Gritzner, Etna, Kohier, Hus- quarna, Bernina in prijzen v.a. f 98. Naaimachinehandel Ver schuren. Stationsstr. 8, Axel, tel. 583. Bunkerkachel z.g.a.n. te koop. Hatingalaan 12, Hulst. IJzeren hangaar 25 x 13,5 m., watertank 700 1. te koop. J. de Maat, Wilhelminastr. 12, St.- Jansteen. Bontjas, Toscaans lam, kort model. Schauwaert, Clooster- straat 121. Kloosterzande. Te koop nieuw huis in Putte (N.B.), binnenkort vrij. Pr. na der overeen te komen. Inl. Hogebergdreef 33, Putt*. X Kredieten tot f 4000,- voor aan koop meubelen en woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Dis crete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 083, Rot terdam. .De Reu" caravans zijn be roemd door hun sublieme weg- ligging, hun chique afwerking zoekt onze showroom. Bei en hun interessante prijs. Be- crum-garage. Min. Kanstraat 16-20, Breda. Tel. 01600-39900. Alle dagen geopend. Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. '59 te koop. Min. Kanstraat 16-20, Breda. tel. 01600 - 39370. X Wegens omstandigheden prach tige .Dauphine 1957, prima st. Tel. 01682-487. Te koop Opel Kadett 1963, km.- stand 34000. uitst. st. met ra dio. mistlampen f 3.800,—. Becht, Jan Vermeerenlaan 79b, R'daal. Tel. 5163. Na 6 uur. 1 Citroen I.D. 1960 pr. st., 1 Ford Customline 1953, 1 Fiat sportwagen 1959 pr. st. te koop. Billijke prijken. G. de Bleijser, Magdalenastraat 2, Heikant, tel. 01140-2437. Steeds goede gebruikte auto's met volledige garantie. Inr. en financiering. Garage v. Kaam B. op Zoom, tel. 01640-4775. Te koop aaug. van particulier Opel Rekord 1957. A.N.W.B. gekeurd. Prijs f 1150,- telef. 01641-645. Twee drachtige Shetl. pony's en 3 ruinen Shetl. rijzadels, dresseerkarren, platte karren, Shetl.tuigen, vierwielige pony wagens en luxe vierw. pony wagentjes. tweewielige aan hangwagens. J. v. Dorst en Zn., Ginnekenweg 318, Breda, tel. 35239. Te koop: 2-wielige aangedr. kipkar, 4-wielige kipwagen bei de 5 ton en ingericht voor los graanvervoer. Vlaszaaimachi- ne 2 M, ,,Lely" kunstmest strooier en 1 idem (7 schotels). Tr. 1-schaar wen tel ploeg krom- tandegge (4 velden), zware on- kruidegge 4 M. Tel. 01686-585. Schieting zat. 30 jan. bij R. v' Kruijssen, Kloosterzande. 0& poularden. Beg. 3 uur. Schieting zat. 30 jan. in zaal bij Jos. v. Daelen, HeUe* straat. Gratis 350 fr. Beg. 3 u- Voordelige warmte door des kundige voorlichting. Een ver warm irigsapp. naar uw smaak door ruime keuze. Levering en service door geheel West-Bra bant. Install, bedr. De Weerd, N.V. Markt 33, Etten, telef. 01608-2310. Nieuwbouwwoningen met en zonder garage v.a. f 42.000,-. Makelaarskantoor Pluyter Wilhelminastraat 20, Breda, tel 41155 b.g.g. 36449. X In vrije sector '62 gebouwd he renhuis Breda Ginneken, te huur (ook te koop) hoge bil lijke hypotheek, koopsom n.o. t.k., gestoffeerd, veel sanitair, c.v.-olie, 6 slaapk., vrijkomend mrt '65.. f 350,- p. mnd.; apar te huurgarage beschikbaar. Br. onder no. 20653. Woning te koop. Vrij. Midden- str. 99, Sluiskil. Te bevr. bij: D. de Cooker, B 32, Westdorpe. X Wegens omstandigheden te k. in Lewedorp geheel vrijst. wo ning, gedeeltelijk verbouwd, de rest moet nog afgebouwd wor den. Binnen korte tijd vrij van bewoners, te aanvaarden. Tota le grondoppervl. 400 m2, Inl. G. ten Voorde, Nachtegaallaan 70, Goes. Te koop in Biezelinge een in goede staat zijnde woning. Ind. keuken, 2 kamers, gang, toilet, boven 2 slaapkamers en zolder ruimte. Komt eind mei vrij van bewoners. Totale grondoppervl. 350 m2. Inl. G. ten Voorde, Nachtegaallaan 70, Goes. SportparkKwartier 1. Mooi ge legen hoekhuis, blok v. 3, m. garage, degelijke bouw, vrijk. f 60.000. Makelaars v. d. Berg en Co, Nw. GinnekenstT. 43, Breda. Tel. 01600-24421. T" (Advertentie) en beslel tijdig I ROTTERDAM In Rotterdam is de 49-jarige landbouwer H. D. F uit Oost- voorne veroordeeld tot een 'hechtenis- straf van een maand en ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden, we gens het veroorzaken van een verkeers ongeluk waarbij een jongetje werd ge dood en drie volwassen werden ge wond. De officier van Justitie had veer tien dagen geleden tegen F. drie maan den gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar geëist. De landbouwer kwam in de morgen van 12 april van het vorig jaar met zijn personenwagen bij een inhaalma noeuvre in botsing met een uit tegen over gestelde richting komende perso nenauto met vier inzittenden. Een ze venjarig jongetje dat met zijn moeder naast de bestuurder van de tegemoet komende auto zat, kreeg door de klap een schedelbasisfractuur, waaraan het £27i r\ later in een ziekenhuis over leed. De moeder, de bestuurder en de andere inzittende werden ernstig ge wond. De landbouwer liep licht letsel op. EN BEGRIJPEN ZIEN BELEVEN „Zoveel mogelijk proberen te begrijpen. Zoveel mogelijk zien en zoveel mogelijk te weten komen. Daarvoor wil ik de tijd en de vrijheid, die ik op het ogenblik heb, gebruiken. Ik wil nu die dingen doen, waar ik later niet meer aan toe kom. Dat lijkt misschien een nogal negatieve benadering van de voorbereiding op het koningschap, maar zelf zie ik er toch wel degelijk een lijn in. Ik zou me niet zo breed oriënteren als ik niet wist wat er later moet komen. Het is onvermij delijk, dat je daarmee bij alles wat je doet rekening houdt. Ik zou bijvoorbeeld niet iets aanpakken waf er lijnrecht tegenin ging." Zo schetst prinses Beatrix vlak voor haar 27ste verjaardag haar leven als kroonprinses. Dit „profiteren van de vrijheid" be tekent het tegendeel van „een vrij le ventje". Haar dagen zijn zo gevuld met be sprekingen, studie, vergaderingen en officiële verplichtingen, dat zij aan haar hobbies niet of nauwelijks toe komt. Haar nieuwe werk in de acade mische raad en de nationale raad voor maatschappelijk werk vat zij bijzonder serieus op: „Het wordt misschien niet helemaal een volledige dagtaak, maar toch zal ik, ook in mijn particuliere leven, een heleboel dingen een beetje opzij moeten schuiven." Heel interessant en leerrijk heeft de prinses indertijd haar studiebezoek aan de internationale organisaties in Straatsburg, Parijs, Luxemburg en Brussel gevonden. Ze heeft niet ge noeg tijd om de ontwikkelingen van de E.E.G. en de N.A.V.O. in deze vorm bij te blijven houden, maar in ieder geval is het voor haar wat gemak kelijker geworden om deze zaken zij het dan wat meer uit de verte te volgen, nu ze de organisaties van dichtbij heeft gezien en de mensen, die er werken, heeft ontmoet. Helemaal „particulier" beschouwt de prinses haar activiteiten in de Euro pese werkgroep en de stichting Zil veren Jeugdcentra. De verwijten, die haar wel eens worden gemaakt, dat ze zich te veel inzet voor en te ver gaat in dit jongerenwerk, waarin zich uiteraard ook wel eens conflictsitua ties voordoen, wuift ze gedecideerd opzij: „Ik vind, dat ik iets echt hon derd procent, met hart en ziel, moet kunnen doen. Dat is gewoon nodig voor mezelf." „Bent u niet bang, dat er toch een eind aan moet komen als u koningin wordt?" „Ja, natuurlijk. Maar ik denk, dat ik tegen die tijd toch te oud voor de werkgroep zal zijn en het al jaren aan jongeren zal hebben overgedragen. Als ik nu geroepen zou worden om de taak van mijn moeder over te nemen, kon ik dit werk uiteraard niet vol houden. Maar aangezien ik niet ver wacht, dat dat althans de eerste twin tig, dertig jaar gebeurt, ga ik er met een gerust hart mee door." Ze legt uit, hoe ze in 1961 in Tou louse tijdens een ontmoeting van vier honderd Europese studenten, die was georganiseerd door de Fondation Eu- ropeënne de la Culture, een toespraak heeft gehouden, waarin ze de Euro pese jongeren opwekte tot idealisme, daadkracht en een gemeenschappelijk verantwoordelijkheidsgevoel. ..Het was mijn eerste speech op dit gebied, ik heb er .nijn hart in uitge schreven. Nu ik wat ouder ben gewor den en zelf allerlei kanten van het werk ken, zou ik het allemaal nooit meer zo durven zeggen. De gerechtvaardigde kritiek, die er na Toulouse loskwam (in de trant van: „Dat zegt ze nu allemaal wel, maar wat doet ze er zelf aan), heeft me over een heel grote drempel heengeduwd en is voor mij het begin geweest van de Europese werkgroep." Hoeveel prinses Beatrix ook van het jeugd- en ontwikkelingswerk houdt, toch richt zij bewust haar aandacht ook op een veel breder terrein. „Al heb ik een vrij druk leven, toch vond ik, dat ik mijn tyd beter kon indelen en er wel wat bij kon doen. Het heeft een jaar geduurd, voordat ik een vorm had gevonden, waarin een combinatie van theorie en prak tijk mogelijk was. Ik heb nu zitting genomen in de vergaderingen van de nationale raad voor maatschappelijk werk en de academische raad. Eerst wil ik alleen meeluisteren en me in werken in de problemen door de stuk ken te bestuderen en de mensen, die het werk doen, te leren kennen, om me, als ik er een beetje in zit, nader op dc praktijk te oriënteren." Het maatschappelijk werk en eigenr lijk alle sociale aspecten van de maat schappij boeien de prinses uitermate. Daarom behoudt zij zich ook de vrijheid voor om bijvoorbeeld na een aantal maanden eens een ander onder werp bij de kop te nemen. Zelf be schouwt zij het als een groot experi ment. In ieder geval hoopt ze dit soort werk een paar jaar te blijven doen: „Het lijkt me geweldig", zegt ze enthousiast, „om de verschillende schakeringen in Nederand te leren kennen, mensen in hun werk te ont moeten, te weten hoe ze denken, waar ze vandaan komen, waarom ze het doen.... Hoewel het in de praktijk meestal meevalt, heb je toch bij offi ciële bezoeken de neiging om wat aan de oppervlakte te blijven en ik ge loof, dat ik een heleboel dingen beter zal kunnen begrijpen als ik ze van binnen uit kan volgen, al verbeeld ik me helemaal niet, dat ik nu alles zal gaan doorgronden." Ze trekt bij haar dagindeling dus heel veel tijd uit voor deze nieuwe ac tiviteiten, waarmee ze in december is begonnen. Uiteraard wil dat niet zeg gen, dat zij haar andere verplichtin gen verwaarloost. De vraag, of zij het drukker heeft gekregen voor wat haar representatieve optreden betreft, nu prinses Irene er niet meer is, beant woordt ze ontkennend. Vroeger, toen de twee prinsessen nog studeerden, verdeelden ze hun taken vaak onder ling en vingen ze ook veel voor elkaar op. Maar in de loop der jaren kregen zij elk hun eigen „gebieden", een meer vastomlijnde belangstelling voor bepaalde onderwerpen. De persoonlijke interesse van prin ses Beatrix gaat, sinds zij in 1956 haar naam gaf aan het poliofonds, uit naar gebrekkigenzorg en revalidatie („on gelooflijk belangrijk werk"), terwijl prinses Irene naast het Spaans haar belangstelling meer richtte op de kinderbescherming, maar daar is ze niet echt aan toe gekomen. Prinses Margriet is op het ogenblik erg door haar studie gebonden, maar als ze even tijd heeft houdt ze zich bezig met medische zorg. Bijvoorbeeld het verpleegstersberocp trekt haar hij zonder aan. Dat bleek wel in de tijd dat ze zelf 's avonds vrijwillig werk deed in het ziekenhuis in Leiden. Binnenkort vertrekt prinses Beatrix voor de tweede keer naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Hoe ze dat vindt? Geweldig. „Heerlijk gewoon om terug te gaan en iedereen weer te zien. Indertijd, m 1958, was het mijn eerste grote reis. Nog maar zelden heb ik zoveel geleerd als in die maand daar. Alles was even nieuw voor me en al had rae wel vrij goed voorbereid op wat ik er zou vinden, de sfeer kan niemand je vertellen... de enorme af wisseling van de bevolkingsgroepen, elk met hun eigen cultuur, is iets fascinerends. Ik vond het ongelooflijk de moeite waard." Nu de eerste kennismaking, die voornamelijk bestond uit het absor beren en trachten te verwerken van alles wat ze zag, achter de rug is verheugt prinses Beatrix zich er heel erg op om terug te gaan. Ze wil dol graag zien wat er in beide landen in cie afgelopen jaren is veranderd en opgebouwd. Verder staan er voor 1965 geen grote reisplannen op stapel. Ook niet naar Azie. „Ik zou het heerlijk vinden." zegt de prinses, „maar je moet natuur lijk ook uitgenodigd worden voor zo'n reis: die bedenk ik echt niet zelf. Uver het algemeen komt een buiten lands bezoek voort uit een verzoek j3iVt j desbetreffende landen of van de Nederlandse regering." De prinses houdt van reizen, omdat het haar dwingt, zich te verdiepen in allerlei zaken waar ze normaal niet aan toe zou komen, in mensen, gods diensten, filosofieën en de politiek en het bestuur van vreemde landen. Voor zij aan zo'n bezoek begint, ver diept ze zich grondig in alles wat haar te wachten staat: „Je kunt soms vermijden aanstoot te geven of te kwetsen als je kleine dingen weet en het is altijd leuk om de reacties te zien als ze merken, dat je je best hebt gedaan om hun gewoonten te leren kennen." Haar reis naar Azië heeft de prinses bijvoorbeeld drie maanden voorbereid door lessen te nemen van verschil lende mensen, die haar iets konden vertellen over de antropologie, de cultuur, de sociale en economische structuur, de geschiedenis en het gedragspatroon in de landen, die zij ging bezoeken. Ze houdt foto-albums bij van al haar reizen om er later nog eens van te kunnen nagenieten. Heel bijzondere herinneringen heeft prinses Beatrix aan het particuliere bezoek, dat ze in 1963 aan de Ver enigde Staten bracht en met name aan de lunch met president Kennedy. „Het bleef beslist niet bij een be leefdheidsgesprekje. Ik heb maar heel weinig mensen ontmoet met wie ik direct zo fijn contact had. Van mijn kant probeer ik altijd wel zo snel mogelijk door het koetjes en kalfjes stadium van een gesprek heen te breken het is zonde om je tijd daarmee te verknoeien als je bijzon der interessante mensen ontmoet en dat is lang niet altijd gemakkelijk. Maar met president Kennedy heb ik geloof ik de hele wereld afgepraat." Kunstuitingen waar de prinses dol graag naar gaat kijken zijn toneel en ballet. Ze vindt het fijn, dat het bal let in Nederland nu langzamerhand een niveau heeft bereikt, dat mee begint te tellen. „Het komt echt bo ven de impasse uit, het wordt wer kelijk kunst. Ik vind het enig om die vooruitgang te volgen." Meestal gaat prinses Beatrix „puur privé" naar de schouwburg. Over de houding van het publiek bij derge lijke gelegenheden is ze bijzonder goed te spreken, over die van de pers min der: „De journalisten en fotografen bemoeien zich veel meer met mijn privéleven dan vroeger. Ik zie daar, zoals laatst met die jachtpartij, be halve goede bedoelingen toch ook wel een stuk ongezonde nieuwsgierigheid in." „Maar denkt u niet, dat de Neder landse pers, met name door de ge ruchten, die in het buitenland steeds over een eventuele verloving circu leren, attent wil blijven ,voor het geval dat'?" „Ja, natuurlijk. Maar voor het geval dat" antwoordt ze een beetje hef tig i.kunnen ze met voortijdige publikaties en gegluur met telelenzen je veel narigheid bezorgen. In andere landen zyn op die manier echt brok ken gemaakt. Bij mij gelukkig niet, maar liet is toch abnormaal als iedere Op de foto linksboven ziet men prinses Beatrix en haar particu lier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, aan het werk in de werk kamer van de prinses. De foto rechtsboven Iaat zien hoe de prinses in haar tuin speelt met haar hond. De foto links is een re cente portretopname en de rechtse foto toont, dat prinses Beatrix haar zelfopgenomen films in de eetzaal van kasteel „Drakensteyn" projecteert. eerste kennismaking of vluchtige vriendschap direct als een grote liefde wordt uitgebazuind? Ik heb zelf erg veel vrienden en kennissen, ook in het buitenland, maar het wordt be nauwend als iedere vriendschap .lief de' moet zijn." Plotseling lachend voegt ze daaraan toe: „Ik zou het er veel te druk mee krygen." Lachen doet de prinses ook maar om de wilde reportages in sommige buitenlandse bladen. In een ervan las ze laatst, dat ze iedere avond haar ophaalbrug ophaalt. „Kostelijk ge woon. En het is niet eens een ophaal brug... en dan die figuren met wie je ineens verloofd bent, soms mensen, die je van je leven nog nooit hebt gezien of die je bij voorkeur niet uit kunt staan." Moeilijker is het om de zaken maar van de humoristische kant te bekijken als er werkelijk sprake is van pure sensatielust, waarbij iedere echte be langstelling ontbreekt en ook als daarin anderen betrokken worden. „Wanneer iemand zo beleefd is om na een vergadering mij even naar mijn auto te brengen en die ongeluk kige jongen dan wordt lastig gevallen met vragen, of zijn ramen worden met telelenzen begluurd zoals is gebeurd dan maakt dat me wel eens woedend." De tijd, die prinses Beatrix voor haar privcleven over heeft, besteedt ze eigenlijk helemaal aan vrienden en kennissen. Oude vrienden uit haar school- en studententijd (de leden van haar jaarclub ontmoet ze nog steeds een paar keer per jaar en ze gaat ook naar de lustrumfeesten) en nieuwere' vrienden uit de beginperiode van de Europese werkgroep. Al die vrienden vormen een heel gemêleerd gezelschap. Ze zitten in het bedrijfsleven, het jeugdwerk en aan de universiteiten of in dienst en hun politieke en godsdienstige over tuigingen liggen zo verschillend, dat het er bij onderlinge discussies nogal eens fel aan toe gaat. Prinses Beairix geniet daar van. Ze praat dolgraag met leeftijdgenoten, die midden in hun \/erk, midden in de maatschappij staan. Ze vindt zelf, dat deze confrontatie van ideeën een prachtig tegenwicht vormt voor de contacten met de „mensen aan de top" die zij bij andere gelegenheden zo vaak ontmoet. (Advertentie) ZOVEEL MOGELIJK Ziekenfondsleden: sluit een aan vullende 2e klas kostprijspolis! VRAAG INLICHTINGEN OVER DE ONBEPERKTE KOSTPRIJS POLIS VAN VEZENO - ZAANDAM - WESTZIJDE 212 - TEL. 6 34 41 WASHINGTON De Amerikaanse re gering wil op een plaats in de Grote Oceaan, niet ver van Hawaii, het diep ste gat ter wereld gaan boren, met het doel gegevens te verzamelen over het binnenste van de aarde. Het is de bedoeling een gat met een diepte van bijna 10 km beneden zee niveau in de aardkorst te boren. Als plaats voor het experiment is uitge zocht éen positie 1000 mijl ten noord oosten van het eiland Maui in de Ha- waii-groep. Eerst zullen proefboringen van geringe afmeting op ander plaat sen in de Grote Oceaan worden ver richt, waarna op zijn vroegst in 1968 met de monster-boring kan worden be gonnen. Men schat, dat het drie jaar zal vergen de vereiste diepte te be reiken. Sommige geleerden achten het project een van de meest opwindende en op merkelijke wetenschappelijke onderne- (Advertentie) (Van onze correspondent) AMSTERDAM De IJ-tunnel in Am sterdam wordt 66,5 miljoen gulden duur der dan in 1961 was geraamd. Op grond van verkeersprognoses en technische on derzoeken werden de totale kosten in dertijd geschat op 142 miljoen. Dit blijkt thans 208,5 miljoen te moeten zijn. Het oorspronkelijke tunnelplan voorzag in een maximale capaciteit van 50.000 auto's per dag. De hoofdstedelijke ver- keersdeskundigen zijn echter tot de con clusie gekomen, dat dit te laag was ge mikt. Thans is het ontwerp, vooral op het stuk van de aan en afvoerwegen, dusdanig gewijzigd dat de maximale ca paciteit op 75.000 auto's per dag komt. Dit zal 27 miljoen kosfen. Ook het geolo gisch bodemonderzoek dat aan de tun nelbouw is voorafgegaan, is op verschil lende punten fout geweest. De funde ringspalen bleken langer te moeten zijn dan was geraamd, en er moesten meer palen worden geslagen. Het zuidelijke in gangsportaal moest noodgedwongen, van wege belangrijke, onverwachte bodem verschuivingen, in eèn open bouwput worden uitgevoerd en optredende tem peratuursverschillen. waarop men niet gerekend had, eisten speciale voorzie ningen in de constructie. Dit alles bij elkaar vergt 15.9 Miljoen gulden .De loon- en prijsstijgingen, die sinds 1961 optreden, maken de kosten 10 miljoen meer, hoger. Verwacht wordt dat de IJ-tunnel in oktober 1968 zal worden opengesteld. SAO PAULO, Brazilië Gewapende lieden hebben in Sao Paulo, Brazilië, een bankloper overvallen, doodgeschoten en beroofd van de 270.000 dollar in bank- fondsen die hij bij zich had. De bank loper was hoofdkassier bij een bekende Braziliaanse bankinstelling. mingen, die ooit zijn uitvevoerd. Zij sluiten de mogelijkheid niet uit, dat men zal kunnen doordringen in de ge heimen van het ontstaan en het we zen der planeten. Men hoopt zelfs de geheimen van het leven te kunnen ontsluieren. Eerst zal er een gigantisch booreiland moeten worden gebouwd, dat de hoog te krijgt van een flatgebouw van 30 verdiepingen. In april zal de bouw worden aanbesteed. Het zal moeten worden geconstrueerd door een werf aan de kust van de Grote Oceaan, omdat een casco met dergelijke af metingen onmogelijk het Panama-ka naal kan passeren. De proef zal de Amerikaanse regering naai- men ver wacht 68 miljoen dollar kosten. (Van onze -correspondent) Zaterdag 20 en zondag 21 maart wordt in het Romme-Instituut te Baarn een weekend-bijeenkomst gehouden voor le den van de K.V.P.-werkgroepen. Er zul len enkele belangrijke, actuele onder werpen aan de orde komen. Gesproken zal worden over „Verwezen lijking van ons program en de actuele binnenlandse politiek", „de jongste ont wikkeling in de buitenlandse politiek" en „vraagstukken, samenhangend met het radio- en tv-bestel". Opgaven en deelname kunnen gezonden worden aan het Romme-Instituut, Zandvoortweg 262, Baarn. Zodra de regering haar standpunt heeft bepaald zal door de centrale werk groep van de partij een werkstuk voor de plaatselijke werkgroepen over de materie worden uitgegeven. Op het pro gram staan nog het toekomstige huurbe leid en de democratie in het bedrijfsle ven. Opgericht en geïnstalleerd is voorts een landelijke raad van werkgroeppromo tors, bestaande uit die kringbestuursle den, die speciaal met de oprichting van nieuwe en instandhouding van bestaan de werkgroepen zijn belast. Over de re sultaten van de studie van 't lid van de Centrale Werkgroep, de heer L. P. J. de Bruyn, die gedurende anderhalf jaar tijdens een stage-periode op het partij bureau een onderzoek heeft verricht naar de feitelijke en verwachte functionaliteit van de werkgroepen en hieraan een zeer omvangrijke doctorale scriptie heeft gewijd, zullen de plaatselijke werkgroe pen binnen kort uitvoerig worden inge licht. De Centrale Werkgroep dringt er verder in een schrijven aan de plaatselij ke groepen op aan. dat deze contact zul len opnemen met hun afdelingsbesturen om te komen tot opstelling van 'n eigen K. VP.-gemeente-program voor de ge meenteraadsverkiezingen. die op 1 juni van het volgend jaar zullen worden ge houden. RABAT Volgens officiële cijfers zijn in het noord-oostelijk deel van Marokko sinds begin januari 23 mensen als ge volg van felle kou en zware sneeuwval om het leven gekomen. In de distric ten Tebdoe en Taoerir, in de provincie Oejda. ging negentig procent van de veestapel verloren. In twee andere dis tricten lag het percentage tussen veer tig en vijftig. MOSKOU De gezondheidsautoritei ten in Moskou voeren een strijd om het uitbreken van een griep-epidemie in de Russische hoofdstad te voorkomen, maar uit berichten in de kranter. blijkt dat het aantal ziektegevallen sinds enige da gen ..scherp is gestegen". Men hoopt niet dat de ziekte zich op een dergelijke grote schaal zal verspreiden als in Le ningrad een week geleden. Daar meld den de autoriteiten officieel de ernstig ste epidemie sinds de tweede wereld oorlog tot staan te hebben gebracht. Volgens officieuze schattingen is een op de drie inwoners van Leningrad door de ziekte aangetast geworden. De influ enza zou veroorzaakt zijn door het vi rus a-2.

de Stem | 1965 | | pagina 5