Beperkte geldelijke middelen remmem Oostburgs taak Bunkers ontploffen in de Herdijkte Zwarte Polder ie wielen der geld Minister Maatschappelijk Werk bezoekt Zeeland Koopje: 91 weefgetouwen voor ruim vijf mille Raad Clinge: geen genade voor herindelingsplan Verlichting en bestrating in slechte staat DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 JANUARI 1965 delburg Drank gekocht" Firma ronkelaar en Buijze [OOGWATER Vandaag Morgen BEGROTINGSBEHANDELING Werkzaamheden in kader Deltawet Ie Eindhoven Opening studio voor gesproken blindenlectuur „Wij willen zelfstandig blijven of samengaan met Graauw" Hulst gebaat bij uitbreiding naar t noorden Plan Piccwet Historie OP 3 EN 4 FEBRUARI Meijerink veiling voorbij Weverij inventaris als een partij schroot verkocht VVZB veilt fruit eenmaal per week Zeeland krijgt veel aandacht in t.v.-film Deltawerken Excursie N.I.V.E. bij Vitrite N.V. 13 februari Duidelijkheid Goede geste Chemische stoffen schadelijk voor vogelstand Ise weken gevangenisstraf on- ldelijk en 9 maanden ontzeg- I de rijbevoegdheid met aftrek Itijd van inname rijbewijs, met |g van de civiele vordering gulden. De politierechter, mr. vonniste conform voor deze Iden zaak. 1 67 jaar, los werkman te Mid- J had op 30 augustus van het Ir op de Blauwedijk te Middel- Ier drank invloed een bromfiets I Hij verklaarde niet dronken eweest, waarop de politierechter r/oordde: „Maar u staat ook niet |enbare dronkenschap terecht, zoudt u bij de kantonrechter jn". De officier achtte hem op In niet voldoende bekwaam om pfiets te besturen. De verbali- B., hoofdagent van politie te g, had hierover getuigenis af- J)e officier eiste 1 week voor- |ke gevangenisstraf met een 1 van 2 jaar en ontzegging een i te besturen voor de tijd van In. benevens 50 gulden boete en ■ichtstelling van het consults- I voor alcoholisme. De politie- lonniste conform. 12 jaar. hulpmachinist te Vlis- lad over de jaren 1963 en 1964 Kullende Vlissingse winkeliers hoofdzakelijk dranken ponder betaling. De politierech- Het is reeds bekend van 380 och waarschijnlijk loopt het in Jden guldens. Zelfs een kind lop uit gestuurd om de zaken 1 De officier zei: „De politie- Jeeft er al op gewezen, dat het Ifeiten betreft. Zo'n geval heb Jet meegemaakt en hoofdzake- ■drank". Juidde: een voorwaardelijke ge- tra f van 3 maanden met een van 3 jaar en onder toezicht- /an het consultatiebureau voor kbestrijding. De politierechter conform. De verdachte zei, dat weer een goede betrekking dat het voor hem niet nodig om die drie maanden uit te (Advertentie) )te verscheidenheid brengen gezellige huiseiyke sfeer lij aankoop van ƒ500. sten voor 2 personen vergoed 5ANDE TEL. 01170-2161 EÜZEN: ZUIDLANDSTR. 14 TEL. 01150.3529 zaterdag 30 januari: Hansweert .55 uur, Terneuzen 1.04 en 13.24 ingen 0.35 en 12.53 uur, Wemel en 14.47 uur. IG imerce 14 uur Studieclub; 18.30 vereniging hoorn 19.30 uur Uitvoering De ters >era 19.30 u. Die Lustige Witwe 1.15 uur Irma la Douce, 18 j. BURG 19.30 uur De trotse rebel, a.l. ruis-film GEN pshuis 20 uur Uitvoering emm ;en 0.15 uur Irma la Douce, 18 j. CT ndschap 19.30 uur Toneel RKJB JB ÏS 19.30 uur Toneelavond Volks- ngsgebouw 19.30 uur Land- Drlichtingsavond pen .15 uur De sluwe Rosina ;en 0 uur Zorro wreker der parti- f4 j. 10 uur Julia, de onweerstaanbare jen ra 20 uur De kardinaal, 14 j. MJRG 19.30 uur Wrekende kogels, ge v. Dtfck 19.30 uur Lauwrenr abië KE t 20 uur Love in Las Vegas GENT i 20 uur Voortvluchtig ;en ).15 uur Irma la Douce, 18 j. ;g 15 uur Irma la Douce, 18 j. >gebouw 20 uur Irma la Douce, rzande ubssen 15 uur Schieting raat elen 15 uur Schieting 9 uur Zorre kruist de de" uur Julia, de onweerstan EN 20 uur De kardinaal, 14 j 9 en 21 uur Zorre, wreker deJ' sn, 14 j. urg uur De kardinaal, 14 j. 19 en 21.15 uur Wrekende ko- 14 j. HT lorp 15 uur Schieting ia 18.30 uur Instuif-dansavond indkerkje is 19.30 uur Toneel door Insp- tsschool >tein 19.30 uur Bal i Commerce 19 uur Prijskamp aart IET 19.30 uur De trotse rebel. HE MENT oliandais 18.30 uur PrijikamP jaart EN uur Dichter en Boer tN CADZAND In de Herdykte Zwarte Polder is begonnen met de opruiming van zes zware gevechts- en schuilbunkers uit de laatste we reldoorlog. De door het R\jk be kostigde werkzaamheden worden uitgevoerd in verband met de ver zwaring van de zeewering in het kader van de Delta en zullen tot mei duren. De zes kolossen hebben een gezamen lijke inhoud van 4000 m3 en leveren ruim 8.000.000 kg betonpuin en verwrongen staal op. Het puin zal door het water schap Het Vrije van Sluis worden ge bruikt voor de verharding van wegen. Onder leiding van waterbouwkundige A. Platschorre uit Cadzand wordt de sloop uitgevoerd, voor de Haagse firma De Bruin, door mannen van de firma De Roos uit Rotterdam. Met donderende ontploffingen vliegen enkele malen per week twee meter dik ke betonnen muren en daken de lucht in. De 42-jarige springmeester P. J. Faas uit Breskens, die nu vieftien jaar in het vak zit, gebruikt daarvoor kilo's springstof. Per kubieke meter beton is 6 a 7 ons nodig. Per ontploffing wordt ongeveer 20 kubieke meter bunker ver brijzeld. Bij de werkzaamheden, die op zich niet van gevaar ontbloot zijn, is men gestoten op een aantal luchtdoelgrana- ^oor de Opruimingsdienst on schadelijk gemaakt zullen worden. Foto boven Hoog worden betonblokken de lucht ingeslingerd. Wolken van stof en puin vormen een ondoor zichtig gordijn. Foto onder Zes zware bunkers worden in de *1l,ïwane Polder sesloovt, om de dijkverzwaring te kunnen uitvoeren. EINDHOVEN Woensdag- 3 febru ari zal in de Technische Hogeschool de officiële opening plaatsvinden van een studio, die gesproken boeken zal gaan maken voor slechtzienden, c'ie normaal met in staat zijn boeken te lezen. De boeken worden vervaardigd voor de blindenbibliotheek ..Le Sage ten Broek" te uiave, die reeds vanaf het jaar 1918 op?,et heeft blinden en slechtzienden 1 §ez!ndten, in binnen- en bui- schaS g°e hraille-lectuur te ver- (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De raa<d van Clinge heeft tijdens de donderdagmiddag gehouden vergadering een krachtig protest aan getekend tegen het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten in Zeeuwscli-Vlaanderen. Samenvoeging met de gemeente St.-Jansteen bij de ge meente Hulst acht men „volstrekt onaan vaardbaar". De gemeente kan naar het inzien van de raad zelfstandig blijven. „Wij behoeven geen uitbreiding. Een eventuele mogelijkheid van een combinatie van de gemeenten Graauw en Langendam en Clinge staan wij voor, temeer wanneer Graauw en Langendam zich heeft uitgesproken voor een derge lijke samenvoeging", zoals de voorzitter, (waarnemend) burgemeester P. V. M. Vercauteren opmerkte. De raad toonde zich er verwonderd over. dat G.S. geen moeite hebben ge troost om in de toelichting op het wets ontwerp de naar aanleiding van het eerste herindelingsplan voor de raad Clinge aangedragen bezwaren te weer leggen én dat de noord-oost-hoek van de huidige gemeente Clinge de Hed- wig-, Emma- en Prosperpolder is toebedeeld aan de nieuwe gemeente Hontenisse. Tenslotte bleek men er ook geërgerd over, dat G.S. in de toelichting opmerken, dat met inpoldering van het Land van Saeftinge „op dit moment" gf,en rekening mag worden gehouden „Ik heb altijd gedacht dat besturen vooruitzien is", zeiden de raadsleden B. de Keyzer en A. Lockefeer daarover. Conclusie van alle beraadslagingen was dat „zij, die het plan hebben ontwor- p+en' J^HHelijk niet goed thuis zijn in deze streek zoals wethouder E. van Ruym- u _eiV6szins geëmotioneerd zei. De „f,er P,lasschaert sprak als zijn mening uit, dat de toezending van het wetsont. Vlaamfo" "J*0" van de Zeeuwsch- tin gemeenten maar een formali. is. „Men ziet onze bezwaren niet eens hangenmotiveerde hij. Het plan-Picavet de vorming van een gemeente in oostelijk Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, gesuggereerd door het Hul ster ex-raadslid B. Picavet heeft ove rigens weer een aanhanger gevonden in de persoon van de heer De Keyzer. „De gemeenten moeten groter worden. Maar laat men geen half werk doen maar ten oosten van de lijn Heikant-Kampen één gemeente maken", zei hij. Naar zijn mening is overigens de gemeente Clinge een gezonde gemeente, die ook in geval van samenvoeging met Graauw en Langendam voor een behoorlijk verzor- gingspeil kan blijven zorgen. De heer A. van Duyse merkte de toe lichting van G.S. op het wetsontwerp aan als een „verschrikkelijk theoretische argumentatie" en „baarlijke nonsens". G.S. hebben naar zijn mening bij het op stellen van het plan helemaal geen re kening gehouden met de verschillende geaardheden van de gemeenteschappen van Clinge, Hulst en St.-Jansteen. „Laat men Hulst az*nsluiting geven op het werkelijke Land van Hulst, noordelijk van Hulst', zei hij onder meer. Ook de heer A. Lockefeer verklaarde zich „sterk tegen" het wetsontwerp. Maar indien de herindeling dan toch een feit moet worden laat men dan in ieder geval de noord-oost-hoek van de gemeente Clinge niet bij de gemeente Hontenisse voegen. „De afstanden naar het gemeentehuis te Kloosterzande is te groot terwijl de mensen in de noord oost-hoek in alle opzichten bij de ge meente Clinge horen", argumenteerde hij. Wethouder K. Willaert stelde vast, dat men bij het maken van het (herindelings) plan kennelijk niet ver genoeg terug geblikt heeft in de historie. „Die leert dat Hulst bloeide toen het aansluiting had op de Westerschelde. Wat is dan logischer dan een uitbreiding naar het noorden. Bovendien: veel Hulster be. drijven hebben vestigingen in Walsoor den", aldus de heer Willaert, die uit breiding van Hulst met Clinge en St.- Jansteen „onlogisch" acht. Ook hij pleit te ervoor de noord.oost-hoek niet aan Hontenisse toe te bedelen. Wethouder Van Ruymbeke noemde hef „een onrecht", wanneer een gezonde gemeente bij een andere wordt gevoegd. Samenvoeging van de gemeenten Clinge en Graauw zei hij het meest ideaal te vinden. „Maar als er dan toch de com binatie Hulst, St.-Jansteen en Clinge moet komen dan dient daar in ieder ge val de noord-oost-hoek aan te worden toegevoegd", zei hij. Voorzitter Vercauteren had aan het begin van de vergadering betoogd, dat de raad er het beste aan zou doen te persisteren in het ten opzichte van het eerste plan ingenomen standpunt. Hij sprak er zijn verwondering over uit dat, Clinge niet zelfstandig kan blijven, ter. wijl men wel minder levensvatbare ge- rri c nt o 11 (de combinaties Koewacht- Zuiddorpe-O verslag en IJzendijke-Hoofd- plaat) als het huidige Clinge creëert. OOSTBURG Tijdens de vlotte behandeling van de begroting 1965, die met een post onvoorzien van ruim 7 mille sluit en werd goed gekeurd, heeft de raad van Oostburg weer eens te kennen gegeven, dat de gemeente haar taak als streekcentrum niet volledig kan vervullen, wanneer de financiën zo beperkt blijven. Feit is immers dat Oostburg elk jaar opnieuw grote sommen dient neer te tellen, voor voorzieningen, waarvan de streek in ruime mate profiteert, zonder dat daar tegemoet komingen tegenover staan. Een voorbeeld daarvan is de onderwijssec tor. Kostbare instellingen worden door Oostburg in stand gehouden, ten behoeve van 2000 leerlingen, uit de gehele streek. Buiten het cen trale komt overigens ook het gemeentelijke voorzieningsprogramma niet volledig aan zyn trekken. Zonder bepaald hoog te grijpen hebben de raadsleden W. de Coene (KVP), C. le Nobel en J. Barendregt van de vrije lijs ten en P. van Hee (PvdA) gewezen, op de erbarmelijke straatverlichting. Hoe wel, zoals de heer De Coene zei, het verlichtingsplan in 1960 werd goedge- keurd, blijft het een duistere zaak, die zeer langzaam tot klaarheid komt. De heren Barendregt en Le Nobel voer den de kwaliteit van de bestrating aan, als een van de onderdelen van een nor maal voorzieningsplan, die niet geheel uit de verf komen. Ook de KVP'er W. van Dongen was deze mening toegedaan. Beide eerstgenoemde raadsleden zagen een uitkomst in de uitbesteding van het onderhoud van straten, pleinen en trot toirs. Volgens hen, kan met de huidige bezetting van de dienst, de zaak nimmer rond gemaakt worden. Burgemeester J. van Leeuwen kon niet anders dan het met de raadsleden eens zijn, maar het oude liedje van de geldvoorraad legde hem beperkingen op. Uit het budget van 15.750 zal getracht worden een deel te splitsen voor uitbesteding van onderde len. De heer Barendregt vroeg zich af, waarom in de Kroonwijk geen gelegen heid aan particulierenwordt geboden om w.w.-woningen aan te kopen. De heren E. Dekker (CHU) en de Coene schaarden zich achter hem. De burgemeester zei dat b. en w. geen voorstander zijn om be doelde huizen uit de hand te geven. Het college wil het gehele complex (18 jaar i^ud) in bezit houden, om bij eventuele volledige herbouw ter plaatse van een nieuwe wijk, geen vertraging te onder vinden van onteigeningsprocedures. Voor de jongere type woningen zal de zaak echter worden bekeken. De heer Le Nobel vroeg aandacht voor o.m. de politieverordening, de beplanting in de Kroonwijk, de Sinterklaasintocht en de gemeentekluis. Het raadslid wil verordeningen opgenomen zien om het brommerlawaai en de wegwerpflessen te kunnen bestrijden en het parkeren van autobussen en grote vrachtwagens door de gemeente te kunnen regelen. Hem werd medewerking toegezegd. Ook wat betreft de te hoge beplanting in Kroon wijk, die gesnoeid zal worden. Zoals be kend geschiedde de Sinterklaasintocht in Oostburg met de brandweerauto, terwijl deze gelegenheid door de spuitgasten was aangegrepen om hun nieuwe uniformen te tonen. De heer Le Nobel was het met deze gang van zaken niet eens. Hij zou liever zien dat de brandweer de nieuwe uniformen eens op een wedstrijd toonden, waarop de heer Van Leeuwen antwoord de, dat van de verkleedpartij bij het col lege niets van te voren bekend was. De archiefkluis onder het gemeentehuis staat sinds geruime tijd niet meer onder water. De toestand is echter nog onvoldende ze ker om de stukken er weer in op te ber gen. De heer Dekker stelde de vraag of de gemeente wel voldoende medewerking geeft aan bouwkandidaten, dit omdat bouwrijp gemaakte gronden zo lang braak blijven liggen, hetgeen veel geld kost. Hij wees verder op het voorbijgaan aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de ontwikkeling, wat volgend hem de mi nimale streekgedachte tot oorzaak had. De heer Dekker doelde daarmee op de omstandigheden, dat bij de kwesties van de havens van Breskens en Hoofdplaat, de streek onmondig blijft. Burgemeester Van Leeuwen zei, dat de streek sympathie betuigt, maar dat fi nanciële deelname een zeer moeilijk punt is. „Breskens heeft zelf een beperking gekozen, door het industrieschap met Wanneer dat schap tot de gehele zou zün uitgebreid, was de financiële deel name te overwegen geweest. Bovendien werkt men in Breskens met een beperk te belangengroep, door de verhuur of verkoop van de kaden aan bedrijven. De streekgedachte en daadwerkelijke mede werking zou overigens de oprichting van een havenschap ter sprake brengen", al dus de burgemeester. Wat de haven van Hoofdplaat betreft hebben de bestuurderen in B.S. en O. adhesie betuigd, zoals wij al hebben be richt. Op een vraag van de heer De Coene deelde burgemeester Van Leeuwen mee, dat de plannen voor het bejaardenhuis op het Ledelplein, waarover wij al meld den, bij de minister ter goedkeuring lig gen. Het raadslid vroeg voorts aandacht voor de verhoogde subsidie-aanvrage voor het maatschappelijk werk en de ge zinszorg in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals bekend subsidieert het rijk 40 pct.Jhr. De Casembroot een attentie te sturen. evenals de gemeenten, terwijl 20 procent door de particuliere c.q. kerkelijke sec tor moet worden opgebracht. Dit laatste schijnt steeds moeilijker te worden, re den waarom de gemeenten 45 pet. is ge vraagd. De burgemeester zei hierover na der overleg te moet enplegen, omdat de verhoudingen worden scheefgetrokken. De gemeente zou dan meer bijdragen dan het rijk. Bovendien schijnt de interkerke lijke opzet van het maatschappelijk werk en de gezinszorg in de streek, nog niet geheel rond te zijn. In de interkerkelijke commissie willen de gemeenten door twee leden vertegenwoordigd zijn, terwijl de instellingen maar een zetel ter beschik king stellen. De heer E. Dekker werd desge vraagd geantwoord, dat een oorlogs monument in de streek, dat door bur gemeester J. Eekhout van Breskens voor het eerst aan de orde is gesteld, uit de bevolking gefinancierd moet wordenWanneer de gemeenten daarvoor opdraaien zou veel van de ziel en betekenis verloren gaan", zei de heer Van Leeuwen. De rattenbestrijding, die overigens de gehele streek bezighoudt, is in Oostburg aangevat met een verscherpte controle op de varkenshokken. Bovendien zal vol gende maand een voorlichtingsdag in Oostburg worden georganiseerd. Tot slot stelde de heer Van Hee het onderhoud van de plantsoenen, niet in eigendom van de gemeente, aan de orde. Volgens hem zijn de berekende tarieven te laag. De burgemeester zegde toe de zaak te bekijken. Hij zag een oplossing in een vereenvoudigd onderhoud, of prijs verhoging, of mogelijk deze plantsoenen (bij watertoren o.m.) een openbaar ka rakter te verlenen. De raad herdacht aan het begin van de vergadering Winston Churchill en ging akkoord met het voorstel commissaris (Van een onzer verslaggevers) GOES De minister van Maat schappelijk Werk, mevrouw J. S. Schouwenaar-Fransen brengt op woensdag 3 en donderdag 4 febru ari een werkbezoek aan Zeeland. Woensdagmiddag 3 februari zal de mi nister om 15.00 uur in het verenigings gebouw „Irene" van de Nederlands Hervormde Kerk te 's-Heer Abtskerke worden begroet door de waanemend commissaris "der koningin in Zeeland mr. dr. A. J. J. M. Mes. Daarna volgt MINISTER SCHOUWENAAR (Van een onzer verslaggevers) HULST Het roerend goed van de vorig jaar failliet gegane Wes- terscheldetextielfabrieken G. H. Meijerink N.V. te Stoppeldijk in de gemeente Vogelwaarde heeft bij de veiling ervan in hotel De Graanbeurs te Hulst ongeveer f 45.000,opgebracht. Een ogen schijnlijk geringe opbrengst die „echter in overeenstemming is met wat de insiders ervan ver wachtten", zoals ons werd mee gedeeld door de curator in het faillissement, mr. H. M. L. de Rechter te Hulst. De veiling door S. I. Troostwijk en Ar nold Troostwijk te Amsterdam ten overstaan van notaris mr. W. Seydlitz te Hulst had een betrekkelijk vlot ver loop. De belangstelling was redelijk en de prijzen lagen op een behoorlijk ni veau. zoals men van bevoegde zijde op merkte. De inventaris van de weverij van de Wes- terscheldetextielfabrieken" is dus in feite niet meer is geweest dan 'n „hoop oud ijzer". Partijen van 27 trommel weefgetouwen en 64 onderslagweef- getouwen en 64 onderslagweefgetou- wen voor bedragen van resp. f 1700,— en f 3600,(klaarblijkelijk als schroot) van de hand gedaan. ,,En daar hebben wij nu hypotheek op", verzuchtte waarnemend burgemeester P. J. G. Molthoff van Vogelwaarde. Het roerend goed van het confectie-ate- lier van de Verenigde Nederlandse Textielbedrijven J. W. Meijerink en Co te Winterswijk, dat ook op het indu strieterrein te Stoppeldijk was geves tigd, ging woensdag voor f 60.000, weg. Resten nu nog de als uiterst so lide aangeprezen fabrieksgebouwen, die nog niet verkocht zijn. De gebou wen, die in 1961-1962 werden opgetrok ken. zijn uit de hand te koop. Gisteren en eergisteren was de interesse ervoor niet groot. Enkele personen wonnen er inlichtingen over in, echter niet, nadat zij voorzichtig te kennen hadden gegeven „alleen" maar eens poolshoog te te willen nemen. GOES. Omdat de aanvoer, vooral van buiten de koelhuizen bewaarde par tijen fruit, nu gaat minderen, besloot de V.V.Z.B. te Goes om met ingang van de maand februari nog éénmaal per week te veilen. Dit gebeurt op dinsdag. Nadat achtereenvolgens op de z.g. ..tussendagen" geen fruit meer werd ge veild, vervalt nu ook de donderdag hier voor. Door de grote oogst in 1964 heeft het tweemaal veilen van fruit per week, tot eind januari 1965, langer geduurd dan ooit tevoren. Van de oogst 1963 bijvoorbeeld werd na 19 december overgegaan op éénmaal veilen per week. en in 1962 werd reeds op 4 december begonnen. Verwacht wordt nu dat op de dinsdag veilingen nog flinke aanvoeren fruit verhandeld zullen worden, vooral appels (en peren) uit de koelhuizen, alsmede nog een resterend gedeelte van het bui ten de koelhuizen bewaarde fruit. het welkomstwoord door de waarne mend burgemeester van 's Heer Abts kerke, de heer M. van Liere. Het ge sprek dat de minister te 's Heer Abts kerke zal hebben met de streekcommis- sie voor West-Zuid-Beveland wordt na het welkomstwoord ingeleid door de he ren D. Lodder, voorzitter van de streek- commissie en burgemeester van Driewe gen en Ellewoutsdijk, en ir. J. Hasenack, staffunctionaris van de Stichting Zee land en secretaris van de streekcommis- sie. Woensdagmiddag om 16.00 uur houdt de minister besprekingen met het dage lijks bestuur van de Stichting Zeeland te Middelburg. Om 18.00 uur volgt er een bespreking met Gedeputeerde Staten van Zeeland op de provinciale griffie te Middelburg. Hierna krijgt de minister in hotel De Burg te Middelburg als afsluiting van deze eerste dag door het provinciaal be stuur een diner aangeboden. In het gebouw van de Stichting Zee land te Middelburg heeft de minister op donderdag 4 februari om 9.00 uur een gesprek met de contactcommissie dei- provinciale samenwerkingsorganen voor maatschappelijk werk. Na dit gesprek gaat de minister Zeeuwsch-Vlaanderen bezoken. Om 11.30 uur komt zij in Terneuzen aan, waar de begroeting plaatsvindt door de burge meester mr. H. Rijpstra. Na een rond rit door de stad gebruikt de minister de lunch ten huize van burgemeester Rijpstra. Om 14.00 uur verricht de minister te Terneuzen de officiële opening van het bejaardencentrum „Bachten Dieke", uit gaande van de Stichting Protestantse Bejaardenzorg in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Na toespraken door de minister en burgemeester mr. Rijpstra zal het gebouw worden bezichtigd. Om 17.20 uur geschiedt de overtocht via de veerdienst Kruiningen-Perkpol- der, waarna de minister om 18.00 uur in „De Caisson" te Kapelle de pers te woord zal staan. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) BUS SUM Met enige trots nodigde de heer E. A. Schüttenhelm de journa listen uit voor een pre-view van de twee de film, welke Johan Blansjaar in op dracht van de N.T.S. heeft gemaakt over de vorderingen aan de Deltawerken. Tra ditiegetrouw zendt de N.T.S. elk jaar in februari deze t.v.-documentaire uit. Terecht wees de heer Schüttenhelm op de metamorfose, welke vooral Zeeland zal ondergaan als de grootste oeverver bindingen gereed zijn en hij zegde toe, dat de N.T.S. in het kader van het re- gionaal magazine „Van Gewest tot Ge west" als anderszins in het komende jaar veel aandacht aan deze provincie zullen besteden. In de tweede t.v.-documentaire over de Deltawerken, welke maandagavond 1 februari om 20.30 uur via Nederland 1 zal worden vertoond, wordt allereerst de cameralens gericht op de voltooide brug over het Haringvliet bij Numansdorp. De film vertoont een uitstekend beeld van de machtige werkzaamheden aan de Grevelingendam, waar gondelmachinis ten 120 000 ton stortmateriaal in zee heb ben laten vallen. Vervolgens ziet men filmbeelden van de fraaie brug van het gehele Delta project. de Oosterscheldebrug. Spectacu lair is de reportage van het invaren van de elders gefabriceerde brugstukken. Tenslotte vertelt filmer Blansjaar over de stand van zaken in de slagader van het Deltagebied: het Haringvliet. GOES De afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency or ganiseert op dinsdagmiddag 9 februari een bijeenkomst in de N.V. Vitrite Fa briek te Middelburg. Dit bedrijf zal ge durende deze bijeenkomst als gastheer optreden. In de cantine van het bedrijf wordt een lezing gehouden, waarna een rondleiding volgt Liet Is bijzonder verheugend, dat Brabant inzake de wegen kwestie nu aan de grote weg gaat timmeren. Dagblad De Stem zal de komende actie steunen in dezelfde geest als waarin de krant van het be gin af aan voor de wegen in zuidwest- Nederland op de bres heeft gestaan. Wij hopen, dat de KVP op de mani festatie van 13 februari a.s. een krachtig geluid zal laten horen. Aan kreten heeft Brabant echter niets. Het belangrijkste is, dat er in één gesloten front wordt opgetreden. Als Brabant onderling verdeelt blijft, ver anderd er niets. Helaas zijn er sterke aanwijzingen, dat er op het ogenblik van een geslo ten front nog geen sprake is. Woens dag heeft de vaste Tweede-Kamer commissie van Verkeer en Waterstaat een vertrouwelijke voorbespreking ge had met minister Van Aartsen over de begroting van het Rijkswegenfonds. Volgens onze informaties hebben toen Brabantse Kamerleden voor allerlei uiteenlopende belangen gepleit, die hoe nuttig ook, onmogelijk in één keer gerealiseerd kunnen worden. Die ver deeldheid heeft geen goede indruk gemaakt op het Binnenhof. Overigens vragen we ons af of Bra bant er niet verstandig aan zou doen bij de verdere wegenactie op de een of andere manier ook Limburg en Zeeland te betrekken. Beide provin cies zitten ergens met dezelfde (ach terstands) moeilijkheden als Brabant en hebben een soortgelijke functie in het middengebied der Benelux. Tenslotte nog deze vraag: Wanneer zou de TV ontdekken ,dat er in Zuid- Nederland een wegenvraagstuk van de eerste orde bestaat? Zelfs in de re gionale nieuwsuitzendingen is men er aan voorbij gegaan. r)e Partij van de Arbeid gaat studeren op het vraagstuk van de geboor- tenregeling. Dit gebeurt op verzoek van een aantal leden, die op dit punt een duidelijke uitspraak wensen van hun partij. Wij zijn erg benieuwd naar het resultaat van deze socialistische studie. Van de zijde van het partijbestuur van de PvdA is namelijk meegedeeld, dat er geen oordeel zal worden ge geven over de religieuze en morele aspecten,, die met problemen als sek suele voorlichting en geboortenrege- ling zijn verbonden. De PvdA stelt zich op het standpunt, dat een politieke partij een dergelijke uitspraak niet kan en niet moet doen. De PvdA heeft de confessionele partijen nogal eens gebrek aan dui delijkheid verweten. Wij voorzien, dat dit verwijt geretourneerd zal moeten worden als de PvdA inderdaad het vraagstuk van de geboortenregeling los zou willen maken van de morele aspec ten. Zij zijn er immers onlosmakelijk aan verbonden. L1 uropese politieke plannen zijn er zoals men weet in serie. Ze vor men samen een hete brei waar onze politici behoedzaam omheen lopen. Dat is ook bij het jongste Frans-Duitse verbroederingsfeest in Parijs weer ge bleken. In Straatsburg is nu nog een nieuw plan aanbevolen, dat van geheel andere makelij is. Het wil alle leden van de raad van Europa, de oudste Europese organisatie die zeventien landen omvat, in de gelegenheid stel len aan een gesprek over de politieke unie deel te nemen. De Raad gevende Vergadering, de grootste par lementaire club van Europa, heeft die aanbeveling aanvaard met alleen de gaullistische broeders als tegenstem mers. Dat men hier met een verse bijdrage te doen heeft, die gedoemd is in de ijle sfeer der machteloze de monstratie te blijven hangen, is wel duidelijk. In de Raad van Europa legt men zich er steeds meer op toe met veel kleine en op zichzelf niet spec taculaire bijdragen aan de groeiende eenheid iets positiefs te bereiken. Men weet er dat zulke evoluties als hier aanbevolen niet bij meerderheid van stemmen tot stand komen. Maar toch heeft de Straatsburgse geste haar waarde. Zij is een duidelijke demonstratie van de afkeer in Europa van een verder doorwerkende politieke verdeeldheid. De buigen de EEG levende landen hebben er op gestaan op deze wijze hun wens te uiten tot de grote Europese familie te blijven behoren. Zij keuren het af als de zes landen der gemeenschap hun samen werking op economisch terrein nu ook gaan uitbreiden tot buitenlandse poli tiek, defensie en cultuur. Dit is een ernstige waarschuwing, die men in de gemeenschap niet in de wind kan slaan. De Europese vrijheid heeft een breder fundament, dan dat der zes landen en de Europese cultuuur heeft een bredere schakering. Wij mogen dat niet uit het oog verliezen, ook niet al zijn er aanwijzingen dat men ook buiten de zes landen niet altijd voldoende begrip voor de onderlinge afhankelijkheid opbrengt. (Van onze correspondent) SLUIS In samenwerking met de heemkundige kring wordt in het jaar verslag van de vogelbeschermingswacht West-Zeeuwseh-Vlaanderen het water schap Het Vrije van Sluis attent gemaakt op het verdwijnen van binnendijken met de daarop voorkomende beplantingen, hetgeen schadelijk is voor de vogelstand en het natuurschoon. Het schemisch rei nigen van sloten en het gebruik van gif tige stoffen bij bespuiting van landbouw gewassen doen eveneens schade aan de vogelstand. Nieuwe middelen worden met succes toegepast bij het behandelen van slachtoffers van stookolie. Het verslag gaat verder uitvoerig in over het ver dwijnen van de bergeend en de oever zwaluw en protesteert tegen het gebruik van windbuksen en winddrukpistolen. Aandacht werd ook gevraagd over de bonte kraai, die steeds minder voorkomt.

de Stem | 1965 | | pagina 3