Minister stelt Zeeuwen gerust In Eindhoven moet victorie beginnen Koningin toch bij begrafenis Af sluitdop op leiding losgeraakt Nationaal aandacht trekken Boekhouder afgetuigd bij overval 26 januari BRABANTSE K.V.P. TIMMERT AAN DE WEG Vraaggesprek met jarige kroonprinses GASVERGIFTIGING BREDA: OOK VROUW DOOD Is jou in april naar Soekarno Half miljoen slachtoffers in Leningrad Verkoper als moordenaar gedoodverfd DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen sprake van wijziging Deltawet GRIEP IN RUSLAND Wild-west bij grens Kruislander (45) omgekomen VERDEELDI tijdens werk CARAVANS Londen breidt invitatie uit Begrip Plaatselijk sneeuw In Rotterdam Johan Fiolct (63) thuis overleden 105» JAARGANG No. 24804 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 2» JANUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) OPROEP WEGENFRONT TE FORMEREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onrust die in Zee land is ontstaan door een actie om de Oosterschelde open te houden, is door minister Biesheuvel in de Tweede Ka mer definitief weggenomen. Er is geen sprake van dat de regering een wijzi ging van de Deltawet, waarin tot af sluiting van de Oosterschelde is beslo ten, zou overwegen, zei de bewindsman In antwoord op een vraag van de heer J. van Dongen TK.V.P.). De heer Van Dongen had er in dit verband ook op gewezen dat de onrust werd gestimu leerd door het feit, dat een ambtenaar van minister Biesheuvel bij de actie zou zijn betrokken. De minister stelde de zaak anders. Hij zei leterlijk: „Door mijn toedoen is een ambtenaar van mijn departement er juist niet bij betrokken. Vandaar dat hem een spreekverbod is opgelegd. Ik kan niet toestaan dat ambtenaren tegen een bestaande wet gaan ageren. Er moet discipline zijn, ook in de amb telijke zaak". Daarmee is deze zaak nu volledig uit de wereld. Hoe groot het verlangen naar een duidelijke uitspraak van de minister was, bleek wel uit het feit dat met de heer Van Dongen (K.V.P.), ook de heren Van Bennekom (A.R.), Vermooten (P.v.d.A.) en v. d. Peijl (C.H.U.), opheldering aan de minister vroegen. Trouwens, bij de behandeling van de visserijparagraaf van de begroting van Landbouw en Visserij, donderdag door de kamercommissie, kregen de Zeeuwse zaken grote aandacht. Er zou nl., aldus de heer Van Dongen, ook onrust zijn in de „mosselwereld" over de toewij zing van nieuwe percelen, terwijl de garnalenvissers evenmin tevreden zou den zijn. Dr. Vermooten (P.v.d.A.) vroeg om een plan voor de bevissing van de Waddenzee, omdat naast de traditionele vissers daar nu ook veel Zeeuwen zijn gekomen. Onder deze vissers is een felle strijd gaande. Minister Biesheuvel deelde allereerst mede dat hij de strikte ordening op het terrein van de mosselverkoop wat wil verlichten. De huidige regeling, waar bij elke concurrentie is uitgesloten, da teert uit de crisisjaren. Het produkt- schap gaat zich nu beraden over de situatie. Daaruit kunnen maatregelen voortvloeien die aan de vrije concur rentie enige ruimte gaan bieden. De studie bevat niet meer maar ook niet mindear dan dat, aldus de bewindsman. Gezien alle verand«ringen die zich als gevolg van de Deltawerken zullen vol trekken, kon mr. Biesheuvel niet zeg gen op welke havens de visserij zich in de toekomst zal concentreren. Dat hangt nl. niet af van de minister maar van het gedrag der garnalen. Hiervoor is een wetenschappelijk biologisch on derzoek noodzakelijk. Mr. Biesheuvel zei dat over de gehele problematiek ook een ambtelijk onderzoek wenselijk is. Het resultaat daarvan zal in een rap port aan de minister worden voorge legd. Het aantal verwaterplaatsen voor mosselen, dat in de Wadenzee kan wor den aangelegd, wordt vastgesteld in overleg met het bedrijfsleven. mjïl(*er ^an ^at, aldus de bewindsman, Een van de vragen van de kamerle den betrof de eventuele opheffing van net Centraal Mosselverkoopkantoor te Bergen op Zoom. De minister zei ook deze mythe te willen opruimen, want vaHen besIuit is no& nie* NICHOLAS KAfZENBACH is door president Johnson tot minister van jus titie benoemd. Hij is de opvoleer van Robert Kennedy. DE RAAD van Europa heeft om spoedmaatregelen gevraagd die voorko men dat oorlogsmisdaden als gevolg van verjaring onbestraft kunnen blij ven. EEN SABOTEUR heeft op het vlieg veld van Edmonton (Canada) zes Ame rikaanse straaljagers met dynamiet be schadigd en een wachtpost doodge schoten. Een Duitse immigrant is op _verdenkin£j»earresteerd^^^^^^^ (Van enze speciale verslaggever) EINDHOVEN/BREDA De maat is vo!. Brabant komt in beweging. Het partijbureau van de K.V.P. in Noord-Brabant heeft het initiatief genomen tot een gezamenlijke actie om minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) duidelijk te maken dat hij wat al te luchthartig omspringt met de belan gen die met de rijkswegenaanleg in Brabant gemoeid zijn. Zaterdag 13 februari zet de K.V.P. in Eindhoven een massale mani festatie op touw, waarvoor alle belanghebbenden uitgenodigd worden: K.V.P.-politici en die van andere partijen, vertegenwoordigers van het be drijfsleven en representanten uit de bestuurlijke sector. Een van degenen die het woord zullen voeren is het Tweede-Kamerlid dr. N. H. L. van den Heuvel. Overwogen wordt ook om de aandacht van Nederland te trekken door middel van aanplakbiljetten, plakplaatjes en dergelijke. Vandaag gaan de voorzitters van de beide Brabantse K.V.P.-kieskringen, drs. Van Casteren en ir. Siepmann, als mede het Tweede-Kamerlid dr. Van den Heuvel naar Den Haag. Zij zul len daar een onderhoud hebben met de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. J. van de Kerk, en de hoofdinge nieur-directeur van de afdeling Land wegen en Wegverkeer, ir. A. E. J. Nap. In Brabant is men al lang ontstemd over het beleid dat nu al jaren ten aanzien van de rijkswegenaanleg in deze zuidelijke provincie gevoerd wordt. Het programma dat minister Van Aartsen overlegde toen hij zijn plan om een rijkswegenfonds in te stellen bekendmaakte, wekte opnieuw bittere teleurstelling. De K.V.P. in Brabant heeft er al in juni van het vorig jaar op gewezen dat het verkeer in deze provincie, die blijkens de dodencijfers de onveiligste van het land is, volslagen vast zou lo pen als er geen grootscheepse maatre gelen genomen worden. Een uitvoerig rapport van het provinciaal bestuur kwam tot dezelfde conclusies. Op een vergadering van de Westbrabantse K.V.P. in Tilburg, sloeg voorzitter Van Casteren met de vuist op tafel. In de Provinciale Staten sprak men zijn ver- MOSKOU De ernstige griepepide mie in noordwest-Rusland heeft zich uitgebreid tot Tallinn, de hoofdstad van de Sovet-republiek Estland, zo is in Moskou bekend geworden. De epi demie woedt al drie weken. Het aantal zieken groeit van dag tot dag. Het vakbondsblad Troed raadt de ouders aan hun kinder enniet mee te nemen naar gelegenheden als schouw burgen en bioscopen en ze ook niet van het openbaar vervoer gebruik te laten maken. Een medisch deskundige in Moskou drong voor de radio aan op massa-inenting. Gezondheidsautoriteiten in Moskou wil den donderdag niet zeggen of de epi demie de hoofdstad bereikt heeft. Volgens ramingen heeft in Leningrad ruim een half miljoen mensen aan griep geleden. Of er mensen aan zijn gestorven is niet bekend. Dr. N. II. L. v. d. Heuvel actie ontrusting uit. De Kamers van Koop handel en andeer organisaties hamer den op hetzelfde aambeeld. Het bleef echter bij verspreide acti viteiten. Hoezeer het vraagstuk leefde in brede lagen van de bevolking, bleek uit de vraaggesprekken die DAGBLAD DE STEM met de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in het vooruitzicht, publiceerde. Aan de vooravond van het Kamerdebat gaf de Brabantse commissaris van de konin gin in deze provincie, dr. C. N. M. Kortmann. in een exclusief interview met ons blad blijk van zijn ernstige teleurstelling en grote bezorgdheid. (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE In de omgeving van Kerkrade loopt thans een man rond die alleen nog politiewagens ziet die hem vervolgen. Het is een 35-jarige Duitser uit Essen, die in de omgeving van Aken en Kerkrade werkzaam is als vertegenwoordiger van een groot Duits concern. Oor zaak van zijn spookbeelden is het feit, dat sinds maandagmiddag zes tien uur de Duitse Kripo in Roer mond opsporing en aanhouding heeft verzocht van een van moord verdach te man uit Essen: zigeunertype, 1.70 m lang, rijdend in een wit-grijze Opel-Kapitan met Essens kenteken, zich vermoedelijk ophoudend in het grensgebied bij Aken. Kennelijk stemt de beschrijving van de verte genwoordiger overeen met die van de moordenaar, wiens portret met een op de Duitse televisie verscheen. De niets vermoedende vertegenwoor diger viel de afgelopen dagen al drie keer in handen van de Duitse politie in het district Alsdorf, die aldus meende haar slag geslagen te heb ben. Als verdacht van moord werd de vertegenwoordiger in een open bare wild-westscène te Herzogenrath bij Kerkrade onder wapengekletter verhoord. Daarnaast werd hy nog twee keer door de politie der oos terburen in zijn wagen achtervolgd en aangehouden. Het feit dat hij een wite Opel-Kapitan, afkomstig uit Es sen berijdt, en een donkere huids kleur heeft, is kennelijk voldoende voor deze show, zo oordeelt hij zelf. Over het lichtzinnige optreden van de Duitse politie is de vertegen woordiger geenszins te spreken. „Op het laatst ga je zelf nog geloven dat je werkelijk iets hebt gedaan", zo meent hij. Hij stapte dan ook naar mr. Moszkowicz te Maastricht, die evenwel tegen het optreden juridisch niets in te brengen achtte. Wel werd door zijn toedoen via twee Akense advocaten schriftelijk stelling geno men tegen een dergelijke politiële handelwijze. „Wat mij is overkomen, kan iedereen gebeuren en dit kan men als vrije burger toch niet tole reren", aldus deze hoogst veront waardigde Duitser. Verdeeldheid binnen de K.V.P.-frac tie in de Tweede Kamer maakte het dr. Van den Heuvel onmogelijk om op 26 januari, afgelopen dinsdag, het vraagstuk met een vuistslag op tafel te leggen. Het resultaat van de eerste ronde in het parlementaire gevecht om de wegen was voor Brabant ronduit teleurstelend. Minister Van Aartsen zei dat Brabant niet mocht klagen. „De maat is nu vol", zei ons gisteren een woordvoerder van het K.V.P.-bureau in Eindhoven. Bedoeling van de manifestatie die op 13 februari gehouden wordt, is om één front te vormen en zo nationaal de aandacht te trekken. Men moet in Nederland weten dat de Brabantse rijkswegen niet alleen de onveiligste van het land zijn en niet alleen van belang zijn voor de Brabantse indu strie (de sterkst bemande van het land) en het Brabantse bedrijfsleven, maar adt zij ook onmisbare verbindin gen zijn voor het internationale ver keer. In Brabant is men bovendien van mening dat de minister omwille van de rechtvaardigheid rekening moet houden met de enorme achterstand die Brabant in de voorbije jaren heeft op gelopen. Als Brabant méér vraagt is dat ook om die achterstand in te lo pen. ROTTERDAM Op de terreinen van Shell Nederland n.v. in Rotterdam heeft zich donderdagmorgen een ongeval voorgedaan, dat aan de 45-jarige onge huwde A. Houtepen uit het Brabantse dorp Kruisland het leven heeft gekost. De heer Houtepen, die voor een aanne mersbedrijf transportwerkzaamheden verrichtte, viel met zijn hoofd tegen het uiteinde van een stapel pijpen. Hij liep daarbij ernstige verwondingen op, waaraan hij korte tijd later overleed. In de Amsterdamse RAI wordt vandaag een caravan show geopend, waarvan wij de belangrijkste noviteiten elders in dit blad beschrijven. Dat ook het verblijf in een caravan een aangename vakantie geeft, blijkt uit de vindingrijkheid van de bouwers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Koningin Juliana zal toch morgen, tezamen met prins Bernhard, de uitvaartdienst van Winston Churchill in de Londense St.-Pauls cathedral hijwonen. Van middag zal het vorstelijk paar naar de Engelse hoofdstad vertrekken. In de plaats van de koningin zal prinses Christina morgen de her denkingsdienst in de kloosterkerk in Den Haag bijwonen. Prinses Christina was petekind van sir Winston. ningin en prins op prijs zou worden gesteld. Dit bericht werd heden ont vangen en onmiddellijk werden nieu we arrangementen getroffen. In de afvaardiging van de Neder landse regering komt geen wijziging. Het kabinet zal worden vertegenwoor digd door minister Luns. In antwoord op de vraag waarom minister-presi dent Marijnen niet zelf de begrafenis plechtigheid bijwoont, zoals zovele pre miers, werd opgemerkt dat mr. Ma- rijnen zich in de West bevindt en dat minister Luns de regering steeds bij dergelijke gelegenheden in het buiten land heeft vertegenwoordigd, zoals bij de begrafenis van president Kennedy en de bijzetting van paus Joannes. Wat de minister-president betreft klopt het verhaal niet helemaal. Van verschillende zijden is het kabinet te verstaan gegeven dat bij een zó belang rijke figuur als sir Winston Churchill, aan wie Nederland tenslotte mede de vrijheid dankt, ook van kahinetszijde het hoogste eerbewijs verlangd zou mo gen worden, in casu: de aanwezigheid van de minister-president. (Zie ook pag. 7). Ter gelegenheid van de zeven entwintigste verjaardag van kroonprinses Beatrix, die zondag op Soestdijk wordt gevierd, pu bliceren wij elders in dit blad een vraaggesprek met haar. Deze foto werd bij het interview gemaakt in de werkkamer van de kroonprinses, op het kasteel Drakesteyn. Koningin Juliana toch naar Londen Deze verrassende wijziging in het programma van het koninklijk gezin is het gevolg van een gewijzigde uitnodi ging van Britse zijde, zo werd ons des gevraagd door een officiële woordvoer der medegedeeld. Direct nadat uit de oorspronkelijke invitatie bleek dat slechts één lid van het Nederlands ko ninklijk huis werd verwacht, werd Lon den te verstaan gegeven dat de konin gin onmogelijk alleen zou kunnen ko men. omdat het nu eenmaal gewoonte is dat de vorstin bij dergelijke gelegen heden door haar man wordt begeleid. Daarom werd besloten dat prins Bern hard de uitvaartdienst zou bijwonen na mens de koningin, die dan naar de kloosterkerk zou gaan. Van Britse zijde werd begrip getoond voor deze opvatting en langs de daar toe geëigende kanalen kreeg Soestdijk te horen dat de aanwezigheid van ko- Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Over het algemeen veel bewolking met op enkele plaatsen sneeuw, doch ook enkele lokale opklaringen. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 17.23 uur. Maan onder 14.05 uur. Morgen: zon op 8.23 uur. Maan op 7.28 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Twee doden zijn sinds donderdagnamiddag te betreuren als gevolg van de koolmonoxyde- vergiftiging in 't huis van 't echt paar Van Dongen-de Laat aan de Bredase Beekstraat. Mevr. M. van Dongen, bewusteloos in het St.-Ig- natiusziekenhuis binnengebracht, stierf daar gisteren op de dag dat ze vijfenzestig werd. Een dochter trof haar woensdagavond in de huiskamer aan. waar het televi sietoestel nog aanstond en de gepen sioneerde gemeentewerkman A. van Dongen (75) dood in zijn leunstoel zat. Intussen hebben arbeidsinspectie, re cherche en gemeentelijke instanties een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van deze tragische gasvergiftiging. In de straat, waar een aannemer in op dracht van de gemeente Breda nieuwe gasleidingen iaat leggen, waarlangs straks het aardgas wordt aangevoerd, werd bij Van Dongens huis de werk- sleuf geopend. Daarbij werd geconsta teerd dat een afsluitdop van een der leidingen niet goed afsloot. Bij het be ëindigen der dagelijkse werkzaamhe den wordt steeds de oude aan de nieu we leiding gekoppeld door middel van een verbindingsstuk. De uiteinden van de leidingen worden dan met doppen afgesloten. Over een afstand van een meter zou het gas horizontaal door de grond zijn gegaan en vervolgens door de funde ring van het huis onder de vloer van de woonkamer zijn gekomen. Mogelijk, aldus de politie, heeft het gas een ho rizontale weg genomen, omdat de be vroren bovenlaag van de grond de uit- werd aangestampt. Dat bij het aan- Ook binnen is een lek in de gaslei ding gevonden. De politie acht dit niet abnormaal, omdat zich in de leidingen van bijna ieder huis gas verlies voor doet. Het gemeentelijk gas-, water- en elektriciteitsbedrijf vermoedt, dat de afsluitdop is losgeraakt toen de grond wer daangestampt. Dat bij het aan brengen van de dop de normale zorg vuldigheid is betracht, wordt als vrijwel vaststaand aangenomen. Een controleur van het gemeentelijk bedrijf heeft de werkzaamheden nagegaan en in orde bevonden. Hoe de afsluitdop is losgeraakt is nog een vraag. Het model wordt in Breda al jaren gebruikt en tot voor kort is er nooit iets mee gebeurd. Het losgeraakte exemplaar heeft de justitie donderdag voor nader onderzoek in beslag geno men. Mr. J. Pijnenburg belast zich met dit onderzoek. Dat de gasconcentratie in het huis niet groot is geweest wordt verklaard door het uitblijven van een ontploffing. Verondersteld wordt dat het gas heel geleidelijk door de vloer- kieren is gestroomd. TOKIO/DJAKARTA De premier van de Chinese volksrepubliek Tsjoe en-Lai, zal in april een bezoek aan In donesië brengen op uitnodiging van president Soekarno, zo is donderdag in Peking bekendgemaakt. In een gezamenlijk communiqué, uit gegeven aan het slot van het bezoek van de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio aan Peking, werd gezegd dat Tsjoe de uit nodiging van het Indonesische staats hoofd „met genoegen heeft aangeno men". Het communiqué werd uitgegeven na dat minister Soebandrio uit Peking was vertrokken. In het communiqué werd voorts ge zegd dat Soekarno Tsjoe en zijn Chi nese ambtgenoot, maarschalk Tsjen Ji, had uitgenodigd de tiende verjaardag van de eerste Afro-Aziatische conferen tie in Bandoeng bij te wonen. Soebandrio, wiens land heeft gezwo ren Maleisië „te verpletteren", was naar Peking gegaan om steun van de Chine zen te verkrijgen. Volgens het communiqué hebben bei de landen besloten hun technische sa menwerking en onderlinge handel uit te breiden, het scheepvaartverkeer tus sen de twee landen tot ontwikkeling te brengen en „hun vriendschappelijke contacten op militair terrein te ver sterken". Het communiqué vermeldde echter niet of communistisch China troepen en wapens zou zenden om Indonesië te helpen bij de „verplettering" van Ma leisië. Voor Soebandrio's vertrek werd een „overeenkomst voor economische en technische samenwerking en een kre dietovereenkomst" gesloten, aldus het communiqué. Volgens het Indonesische persbureau Antara heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Ga- nis Harsono, in Peking gezegd dat de Chinese volksrepubliek Soebandrio be loofd heeft Indonesië een krediet van 100 miljoen dollar te verlenen. ROTTERDAM Onbekenden hebben donderdagmiddag een roofoverval gepleegd bij de n.v. Kustvaartunie aan de Mathenesserlaan in Rotterdam. Zy maakten een bedrag van 8200,- buit. Bij deze overval is de 29-jarige boekhouder C. L. A. Clavier uit Pa- pendrecht neergeslagen, maar niet ern stig gewond. De heer Clavier was rond het mid daguur naar een bank geweest om geld te halen voor het uitbetalen van de zogenaamde weekbrieven. Hij had hiervoor een bedrag van 7000,- opgenomen, dat hij in een enveloppe stopte, waarin zich reeds 1200,- aan kleinere coupures bevond. Deze en veloppe legde hij op zijn bureau. Te gen kwart over een kwamen twee mannen, één van ongeveer 50 jaar oud en één ongeveer 25 jaar oud, zijn ka mer binnen, zogenaamd om werk te vragen op een van de schepen van de maatschappij. Voor de heer Clavier echter een ant woord had kunnen geven kreeg hij een harde klap op het achterhoofd waardoor hij wat versuft raakte. On geveer een klein uur later vond zijn directeur, die op kantoor kwam, hem nog steeds in deze toestand ep de grond liggen. De 8200,- waren in middels verdwenen. De heer Clavier is naar het Dijkzigtziekenhuis overge bracht. maar kon na behandeling naar huis gaan. Hij had een wond in het achterhoofd en een hersenschudding opgelopen. AMSTERDAM Na een langdurig ziekbed is vanavond te zijnen huize in Amsterdam op 63-jarige leeftijd overleden de toneelspeler Johan Fiolet. Johan Fiolet was dit seizoen verbon den aan de toneelgroep Centrum, waar hij het laatst optrad als de senator in „De eerbiedige lichtkooi" van Sartre. In 1926 begon hij zijn toneelloopbaan bij de koninklijke vereniging Het Ne derlands Toneel. Gedurende vele jaren is Johan Fio let leraar geweest aan de academie voor dramatische kunst te Amsterdam en was hij als leraar verbonden aan de Nederlandse Opera. Voor de oorlog maakte hij deel uit van de vaste hoor spelkern en sinds de aanvang van de televisie verleende hij daaraan regel matig zijn medewerking. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1