Te weinig Vlamingen in Belgische top-baantjes Spaak belooft: Vóór 1968 taalevenwicht Vanavond laatste groet Lagerhuis „lack Owen" Oanh nu interim premier ZACHT, SOEPEL SILHOUET MET NATUURLIJKE TAILLE ERHARD VRAAGT OM SUCCESSEN Spaak wint Gemakkelijker gezegd dan gedaan Waanidee Naijver DIOR TOONDE ZOMERCOLLECTIE Uit 90 tanden In Nederland: 60.000 „vreemde arbeiders Vrouw tijdens (ook door?) brand versuft Uitkering 3,5 pet voor radio-t.v.-mensen Generaal Weygand (98) overleden Russische admiraal Kernonderseeboten van VS. worden geschaduwd Gemeenten klagen nood bij ministers AFSCHEID VAN CHURCHILL Nederlandse vlieger in RAF-hulde INVALIDEN In 1966 wellicht 25000 studenten kamers tekort Sociaal fonds EEGhuizen voor arbeiders Y oorwaardelijke straffen voor roof aan boord Naar nieuwe regering Zuid-Vietnam: Taylor „Geen commentaar Johnson Amerika maakt het economisch uitstekend DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 JANUARI 1965 Door de traditionele Belgische diploma tie wordt de dualiteit van de Belgische bevolking onvoldoende in het licht ge steld. en dit is trouwens een verwijt dat de Walen gemeen hebben met de Vla mingen: dat de Belgische diplomatie België bekijkt door de centralistisch- unitaire ..Brusselse" bril. Onder de druk van de openbare opinie in Vlaanderen, kracht bijgezet niet al leen door de kleine Volksunie-partij, maar ook door de Vlaamse vleugels der grote nationale partijen zoals de Chris telijke Volkspartij en de Belgische So cialistische Partij, is er zoals reeds ge zegd de laatste jaren zeer veel ten goe de veranderd. (Van onze Belgische correspondent Luc van Gastel) BRUSSEL De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, PH. Spaak, heeft in antwoord op een Volksunie-interpellatie beloofd, dat er in 1968 taalevenwicht zal bestaan in het diplomatieke kader van België. De laatste jaren zjjn de taaltoestanden in deze kringen aanzienlijk ver beterd, maar van het beloofde evenwicht is men desondanks nog zó ver verwijderd, dat de verklaring van minister Spaak in Vlaanderen scep tisch werd beluisterd. Dank zij een gunstige demografische evolutie vormen de Vlamingen de meer derheid van de Belgische bevolking. Die numerieke meerderheid zal eerlang wor den omgezet in een volstrekte parle mentaire meerderheid. Een meer dan honderdjarige hegemonie van het Frans wordt echter niet zomaar in een hand omdraai weggewerkt In de administra ties en in tal van leidende instellingen is het overwicht van het Frans nog sterk. Er is nog geen taalevenwicht (en dus zeker geen taaloverwicht der Vlaam se meerderheid) bij de topambtenaren van de meeste ministeries, nog minder bij het gerecht, nog minder in de ho gere officierskaders van het leger en nog minder in de Belgische diploma tie. Traditioneel betrok de Belgische diplo matie haar vertegenwoordigers uit de Franssprekende of verfranste adel en hogere burgerij, merendeels totaal Ne derlands onkundig. Dit betekent, dat tot vóór een jaar of tien een Vlaming, die zich tot een Belgisch gezantschap in het buitenland wendde, het geluk op uitzonderlijke wijze aan zijn zijde moest hebben, wilde hij daar een diplomaat ontmoeten, die hem in zijn moedertaal te woord kon staan. Maar de nadelige gevolgen van zulke zituaties zijn vanzelfsprekend veel vér strekkender. Een diplomaat verzorgt, om het met moderne termen te zeg gen, de public relations en de human relations van zijn land en zijn volk in den vreemde. Welnu, van personen, die de taal van de meerderheid van hun landgenoten niet machtig zijn en die zeker niet leven in de geest van die landgenoten, kan niet worden verwacht, dat ze hun vertegenwoordigende op dracht met ere vervullen. Is het niet bedenkelijk, dat na 130 jaar Belgische diplomatie zeer veel intellectuelen in het buitenland nauwelijks vermoeden, dat er in België nog een andere taal wordt gesproken dan Frans, en dat het hen enorm zou verbazen als zij zouden ver nemen, dat België overwegend Neder landstalig is? Deze diplomaten handelen traditioneel vanuit een unitaristisch standpunt. Zij zullen b v. tentoonstellingen organiseren, gewijd aan de ..Belgische schilderkunst in de 16e eeuw", hoewel zoiets een his torische nonsens is, omdat België des tijds niet bestond en de cultuur-historie slechts een Vlaamse en een Hollandse schildersschool kent. De Belgische diplomaten moeten thans beide landstalen kennen. Voorlo pig blijft het vanzelfsprekend in een aantal gevallen veeleer theorie, want er is een reeks diplomaten van de oude garde, die men met de beste wil van de wereld nooit aan het praten van Ne derlands kan krijgen. En ook Belgies diplomaat nummer één, P. H. Spaak, is Nederlands onkundig. Maar omdat de binnenlandse verstandhouing hem lief is, aanvaart hij de stelling van het taalevenwicht in de Belgische diplo matie, en steunt hij de inspanningen van zijn socialistische partijgenoot, de vice- minister van Buitenlandse Zaken Hen drik Fayat. Deze Brusselse Vlaming heeft trouwens zijn naam gegeven aan een wet, die het snelle wegwerken van het bestaande onevenwicht mogelijk moet maken: jonge Vlamingen, die vol doen aan een aantal eisen, kunnen toe treden tot de diplomatie, en daarin func- tes toegewezen krijgen zonder schat plichtig te zijn aan de z.g. anciënni teit". De gevolgen bleven niet uit. In 1951 werden de Belgische diplomatieke pos ten in slechts 13 procent der gevallen door Vlamingen geleid; in 1961 waren 26 procent der posthoofden Vlamingen en in 1964 34 procent. Globaal bekeken zijn er in de buitenlandse diensten thans 123 Vlamingen en 238 Franstaligen- In 1961 was de verhouding nog 94 Vlamin gen tegen 228 Franstaligen. In de lagere administratieve klassen is het taalevenwicht reeds bereikt, doch aan de top is het onevenwicht nog op vallend. Bij de topambassadeurs is het percentage Vlamingen nu 30 procent (in 1961 15 procent). Spaak heeft beloofd, dat zeer spoedig vijf Vlaamse diploma ten aan de top zullen worden benoemd. In de tweede administratieve kies se staan 15 Vlamingen naast 70 Franstali gen en in de derde administratieve klasse zijn er 38 Vlamingen en 96 Frans taligen. Er moet dus nog een zeer grote in spanning worden geleverd om over drie jaar het door Spaak beloofde evenwicht te bereiken, temeer daar tijdens de jongste speciale aanwervingsexamens in het raam van de wet-Fayat 37 van de 38 kandidaten werden afgewezen Met de dragers van de „Grenadier Guards" stram in de houding op het achterdek, vaart de „Havengore" met een met de „Union Jack" afgedekte kist over de Theems tijdens de re petitie van de begrafenis van sir Winston Churchill, donderdag. Het aanwercen van jonge Vlaamse di plomaten heeft trouwens naijver ver oorzaakt onder Franstalige Belgische diplomaten. Weliswaar heeft het oprich ten van tal van nieuwe onafhankelijke landen en van supra-nationale instellin gen het uitbreiden van de diplomatieke kaders in de hand gewerkt, maar de snelle bevorderingen, die voor de Vla mingen zijn weggelegd, vormen een steeen des aanstoots. Leden van de oude garde spreken sma lend over de „Fayat-boys" en beweren dat de kwaliteit van de Belgische diplo matie door die parachutage-politiek een heel slechte dienst wordt bewezen. Zij vrezen, dat het over een jaar of twee nóg erger zal worden, wanneer de jon ge Vlamingen, die thans „gerodeerd" worden in ondergeschikte posten, be langrijke opdrachten zullen toegewezen krijgen- 55 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Nederland werken op het ogenblik 60.000 buitenlandse ar beiders die 1,3 pet. uitmaken van de be roepsbevolking. Zij vertegenwoordigen ongeveer negentig nationaliteiten, waar onder zich grote aantallen Italianen, Spanjaarden, Grieken, Turken en Belgen bevinden. Bij dit aantal buitenlandse ar beidskrachten behoren ook vele Belgische grensgangers, die in Nederland zelf niet zoveel bijzondere sociale voorzieningen nodig hebben. Het geldt echter wel voor vele andere buitenlanders, vooral voor hen, die uit Zuid-Europa komen. Thans werken voor deze buitenlandse krachten vijf landelijke instellingen, vijf provinciale instanties (in Limburg 2, in Noord-Brabant, Utrecht en Overijssel een) en 17 plaatselijke of regionale in stellingen. Bovendien heeft het departe ment van Maatschappelijk Werk in iede re provincie een bureau gevestigd, van waaruit voorlichting aan en over de bui tenlandse arbeidskrachten gegeven wordt en waar deze personen terecht kunnen voor allerlei sociale kwesties. Nederland is een van de Westeuropese landen waar zich nog de minste buiten landse arbeidskrachten bevinden. In W.- Duitsland is reeds 3,3 pet. van de be roepsbevolking van buitenlandse afkomst. Maar Zwitserland spant de kroon. Daar is niet minder dan 28 pet. van de ar beidskrachten uit het buitenland afkom stig, waaronder zeer vele Italianen. Zij vormen voor de Zwitserse regering een (Van een onzer verslaggevers) apart probleem. DEN HAAG Een 20-jarige vrouw, die tijdens een brand op een zolderetage van een pension in Den Haag in de dak goot zat en daaruit moest worden gered, is accuut opgenomen in een ziekenhuis. v+- bran(i' werd de vrouw naar het politiebureau vervoerd en door een arts onderzocht. De vrouw was totaal versuft 7n Jertelde allerlei verwarde verhalen lVj deelde zij mee, dat ze slaaptabletten naa ingenomen. Gezien haar toestand, waarin ze reeds voor de brand verkeer- de arts de vrouw direct in het ziekenhuis opnemen. VP "€t nament van de brand was er ee? 15-jarig meisje in huis. Gezien hÏ f .m'nderjarigheid werd zij op last van nnrioi? rP° te Den Haag naar haar uders getransporteerd. De oorzaak van oe brand is nog niet bekend. PARIJS Ook het beroemde huis van Dior decreteert voor de komende lente en zomer een zacht, soepel silhou et met de taille op de natuurlijke plaats. De collectie van Dior, ontworpen door Mare Bohan, laat rokken zien met zachte plooien en gegroepeerde plissés Het lyfje is slank en aangesloten- Bloemenkleuren (zoals helderrose en bleekgroen) geven 's avonds de toon aan. Overdag komen marineblauw, wit en beige aan bod. Marc Bohan had de roklengte van vorige seizoenen aangehouden nog juist de knie bedekkend maar een serie avondjaponnen liet hij halverwege de kuit eindigen. De ontwerpen voor overdag waren van koele élégance zoals ven slank afkleden- de japon van licht linnen met een los aangesloten ceintuur en enkele knopen, maar zonder enige versiering. Er werd een negentiende beige mantel bij ge dragen. De mannequin droeg een witte turban die de koele élégance nog ver sterkte- De tailleurs bij Dior verschillen wei nig van de huidige rage van uitstaande rokken met plooien in plissés. Bij Dior zijn de rokken ook geplisseerd. maar beginnen de plissés precies onder de heup. Sommige rokken zijn van plooien voorzien. De jasjes zijn aangesloten en slank afgekleed. Bij alle tailleurs voor overdag worden blouses gedragen. Bij de avondtoiletten biedt Bohan de keus tussen doorschijnende chiffon en weelderige borduursels van kraaltjes. De collectie heeft een oosterse toets door de vele turbans en tunieken. Inmiddels is in Barcelona bekend ge maakt. dat onder het thema „Europa HILVERSUM Het radio en t.v.-per- soneel krijgt de drieëneenhalf procent uitkering over 1964, waarvoor het plan al enige tijd bestond, zo heeft het bestuur van de Nederlandse Radio Unie vanmid dag meegedeeld. De uitkering geschiedt met instemming van alle betrokken in stanties op grond van de mogelijkheden, cIi^_-ii2—^^-1-salarisregeHng^^aiiw^zig^zyn. kleedt zich", van 1 tot 6 februari een internationale modeweek voor heren zal worden gehouden. Paraderende mannelijke mannequins, de presentatie, .yan nieuwtjes op het ge bied van de kledingindustrie en van he- renaccessoires, de vertoning van films en conferenties tussen internationaal be kende scheppers van herenmode zullen schering en inslag zijn. PARIJS De Franse generaal Maxime Weygand is gisteren in zijn woning in Parijs overleden. Hij was 98 jaar oud. Weygand was be velhebber van het Franse leger vlak voor de nederlaag tegen de Duitsers aan het begin van de twee de wereldoorlog. Weygand is een „onderdeel" van de Franse militaire geschiedenis geweest sinds hij aan het eind van de eerste we reldoorlog als lid van de staf van maar schalk Foch de voorwaarden tot overga ve voorlas aan de Duitsers. In de donkere dagen van 1940 toen de herinnerde de Franse regering zich de woorden van Foch „Als Frankrijk in moeilijkheden verkeert, Duitse legers Frankrijk overspoelden, laat Weygand dan komen". De generaal was echter niet in staat veel te doen met de vluchtende en gedesorganiseerde Franse legers. Later werd hij benoemd tot gouverneur van Algerië, doch in 1942 werd hij door de Duitsers gearresteerd en gevangen gehouden tot het eind van de oorlog. Hij ivoonde in Parijs vlak bij het monument voor de onbekende soldaat aan de voet van de Are de Triomphe. Weygand heeft zich nooit kunnen neerleggen bij de regeringsmethoden van -president De Gaulle en noemde hem mijnheer De Gaulle Appels naar Ierland GOES De Ierse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat zij in de periode 16 febr. tot en met 7 juli 1965 vergunningen zullen afgeven voor de invoer van appe len in dit land. Of er vanuit ons land ook appelen in hoeveelheden van betekenis uitgevoerd zullen worden naar Ierland valt thans nog moeilijk te zeggen. Wel kan dit land wanneer de grens is opengesteld dikwijls een afnemer van betekenis zijn van Ne derlandse tuinbouwprodukten. Zo zijn er dit seizoen reeds regelmatig peren naar Ierland verladen. 55 MOSKOU De Verenigde Staten zyn thans kwetsbaarder dan ooit tevoren, aldus de opperbevelhebber van de Rus sische Marine admiraal Sergei G. Gorshkof. De admiraal zegt dat de Atlantische en de Grote Oceaan niet langer een be veiliging betekenen voor de Verenigde Staten. „De „traditionele verdedigings systemen, gevormd door de uitgestrek te oceanen, zijn thans tot nul geredu ceerd door geleide projektielen en de marine" (van de Sovjet-Unie). Hij zei verder, dat de Amerikaanse vloot van atoomonderzeeboten en hun kern- projektielen „leven in de schaduw van de Sovjet-macht". „De Russische marine volgt zorgvuldig de bewegingen van de onderzeeboten met geleide projektielen, weet in wel ke gebieden ze zijn gestationneerd en houdt ze gedekt met geleide projek tielen met multi-megaton atoomkoppen, die ze tot graven van de Amerikaanse zeelieden kunnen maken", aldus de admiraal. DEN HAAG De ernstige financiële moeilijkheden van de gemeenten zijn het onderwerp van een gesprek geweest dat een delegatie uit het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gisteren met de ministers van Binnen landse Zaken en van Financiën heeft ge had. De delegatie, onder leiding van de voorzitter van de vereniging, de heer mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, gaf uitdrukking aan de toenemende ongerustheid in gemeente lijke kring over de pijnlijke gevolgen die uit de financiële noodsituatie waarin de gemeenten zijn komen te verkeren, dreigen voort te vloeien. In een uitvoe rige en open discussie met de bewinds lieden mocht de delegatie hen deelge noot maken van de ernstige bezorgdheid van de gemeentebesturen. Verschillende aspecten van het vraagstuk der gemeen telijke financiën werden tijdens de audiëntie ter sprake gebracht. De dele gatie deed een dringend beroep op de bewindslieden om op de korst mogelijke termijn doeltreffende maatregelen te ne men, teneinde de gemeenten enig perspectief te openen op een verbetering van de zorgelijke situatie waarin zij zijn beland. (Van onze correspondent) LONDEN Eerste minister Wilson heeft sir Harry Hylton-Foster, de „spea ker" van het Lagerhuis, sir Alec Douglas- Home en Jo Grimond verzocht zich van avond te 22.30 uur by hem te voegen voor een laatste hulde van het Lager huis aan wijlen sir Winston Churchill. De drie partijleiders en de „speaker" zul len ongeveer vyf minuten in de houding staan naast de militaire schildwachten rond de katafalk in de Westminster Hall. Ondertussen blijft het publiek in de zaal toegelaten om het stoffelyk overschot te groeten. Gisteravond waren reeds ongeveer 130.000 personen voorbij de katafalk ge komen en nog stonden buiten in de ijzige koude duizenden andere mannen, vrou wen en kinderen geduldig op hun beurt te wachten. Op een gegeven ogenblik was de kronkelende rij bijna 3 km lang. Ze strekte zich uit over de gaanpaden in de omgeving van het parlementsgebouw, door een plantsoen, over een brug en vervolgens nog een heel eind aan de andere zijde van de Theems, Het duurde gemiddeld anderhalf uur om in de „Zaal der Koningen" te komen. Tijdens de vorige nacht verminderde on danks de felle koude de grote volkstoe loop pas tegen de ochtend. Een uur na middernacht werden ia de massa, die ernstige verkeersopstoppingen veroor' zaakte, nog talrijke kleine kinderen op gemerkt. Men schat nu dat tegen zater dagochtend 6 uur, wanneer de Westmin ster Hall gesloten wordt, ruim een kwart miljoen mensen een laatste groet zullen gebracht hebben aan sir Winston. Gistermiddag kwamen de hertogin van Gloucester, prinses Marine, en de hertogin van Kent het stoffelijk over schot groeten. Zij werden gevolgd door twee gewezen premiers, burggraaf Attlee (Labour) en Harold MacMillan (conser vatief). Nadien werd ook de 70-jarige eerste minister van Australië, sir Robert Menzies, opgemerkt in de Westminster Hall. Sir Robert zal tijdens de begrafenis een van de slippedragers zijn. Er komen oorlogsinvaliden, die door verpleegsters voortgeduwd worden wagentjes. Soms vertellen de verpleeg sters op fluistertoon wat er te zien is, omdat hun patiënten blind zijn. Onder tussen wordt aan degenen die buiten in de kou staan, warme thee uitgereikt. Po litiemannen trachten zo goed en zo kwaad het gaat het drukke verkeer te regelen. De katholieke aartsbisschop van West minster, dr. John Heenan, die dinsdag tot kardinaal benoemd werd, zal zater dag de requiemdienst bijwonen in St.- Pauls. Nog nooit tevoren is bij een der gelijke gelegenheid een katholieke bis schop aanwezig geweest in deze angli caanse kathedraal. De Chinese volksrepubliek zal niet ver tegenwoordigd worden op Churchills be grafenis. Hoewel Rood-China er een zaakgelastigde op nahoudt in Londen, weigert Peking deel te nemen aan dc internationale Churchill-hulde. In de Britse hoofdstad begonnen gis teren de eerste buitenlandse personali teiten aan te komen voor de begrafenis van sir Winston. Scotland Yard heeft uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge troffen. Naar de luchthaven werd een "legertje gewone politiemannen en detec- BONN Het is wel duidelijk geworden dat de leidende po litici van alle par tijen in de Duitse Bondsrepubliek hun kerstvakantie niet gebruikt hebben om „Feierabend" te vie ren. maar dat er stevig doorgewerkt, vergaderd, geïnspireerd en geconspi reerd. is. Vooral de C.D.U. heeft de rustdagen benut, om zich ernstig te beraden over de duidelijk deconfi ture, waarin zich de C.D.U. bevindt en die haar leiders met zorg ver vuld over de kansen bij de parle mentsverkiezingen van dit jaar. Er hebben in de kerstvakantie bijeen komsten plaatsgevonden, waaraan fi- en dat Schroder zich min of meer op het achterplan zal bewegen. De kansen van de C.D.U. m.b.t. de ver kiezingen zijn vooralsnog niet gun stig. Legt men zijn oor in vertrouw de kring te luisteren, dan hoort men dat Erhard niet beantwoord heeft aan de verwachtingen, dat Schroder? politiek mislukt is, en dat het abso luut nodig is Erhard op het inter nationale plan enige successen toe te spelen. Vervanging van Schroder op buitenlandse zaken is om tacti sche redenen voor de verkiezingen niet mogelijk. Onder de kandidaten van de C.D.U. voor het Auswartige Amt staat professor Hallstein onge twijfeld nummer één. Er bestaat ech ter een controverse tussen Erhard en Hallstein en Erhard verzet zich met op A.A. wel willen aanvaarden, maar houden hem liever in reserve voor eventuele vervanging van Erhard als bondskanselier, als ooit de nood aan de man zou komen. Bij de organisa tie van Erhards bezoek aan De Gaulle werd van Franse zijde gepre ciseerd, dat een dergelijk bezoek vol komen los moet staan van het dooi de Engelse premier Wilson aange kondigde bezoek aan Bonn en dat dit bezoek eerst na Erhards bezoek aan De Gaulle kon plaatsvinden. Dit stond in lijnrechte tegenspraak tot Schröders standpunt, die eerst met Wilson wilde praten, voor contact met De Gaulle zou plaatsvinden. De Gaulle persoonlijk zou hiervan heb ben gezegd: „Wat de heer Wilson te zeggen heeft, behoeft hij mij niet via het definitieve besluit genomen de uitnodiging te aanvaarden. Erhard zou zich naar Rambouillet door mi nister Westrik laten vergezellen. Schroder zou in Parijs achterblijven. Het verloop en de afloop van de con ferentie van Rambouillet zijn welbe kend. In Bonn is men er niet onte vreden over en men heeft er een aantal gunstige conclusies uit ge trokken. Allereerst: de C.D.U.-C.S.U. zien in de ontmoeting De Gaulle- Erhard een welgeslaagde inzet om Erhard als staatsman populairder te maken. Erhard beschouwt de over eenkomst in de E.E.G. over de graan prijs als zijn persoonlijk succes. Hij wil dat gehonoreerd zien in verdere successen op het gebied van de poli tieke unie. fui"®n als Adenauer, Erhard, Barzel (leider van de C.D.U.-Bondsdagfrac- tie), Krone, Dufhues (zakelijk leider van de C.D.U.), Strauss, Schroder enz. deelnamen, en waar de impasse °P buitenlands politiek gebied en de „schuld" daaraan ter sprake kwamen. Een aanmerkelijk deel van de C.D.U.- Bondsdagafgevaardigden meent, dat het om verkiezingsredenen noodza kelijk is dat de regering-Erhard nog enige successen op buitenlands poli tiek gebied kan bereiken, en dat Schröder alsnog door een ander zou worden vervangen. Dit laatste heeft men blijkbaar laten rusten. Maar ge zien Erhards activiteit is het wel duidelijk dat initiatieven op buiten lands politiek gebied voor de nog resterende regeringstijd voornamelijk van de bondskanselier zullen uitgaan hand en tand tegen diens kandida- tur voor het A.A. Aan professor Hall stein is door de C.D.U. een kandida tuur voor de Bondsdag in Stuttgart aangeboden. Maar deze heeft daar voor bedankt, omdat ctê kans voor de C£.U.-kandidaat tegenover de S.P.D.-kandidaat in Stuttgart uiter mate gering is. Daarom blijft Hallstein voorlopig in Brussel en „in reserve" voor een eventuele ministeriële post na een C.D.U.-overwinning. Erhard ziet op het A.A. in de vervanging van Schro der liever de minister van economi- sche zaken Schmucker. Van deze zegt men dat hij de enige minister is die fen„ merkelijk Europese „Konzep- A°£tt eft' Andere kopstukken in de C.D.U. zouden eventueel Schmucker Bonn te vertellen, maar wens ik uit zijn eigen mond te horen". In de avond van 4 januari bracht een bij zondere afgevaardigde van president De Gaulle een door deze persoonlijk met de hand geschreven uitnodiging aan bondskanselier Erhard voor een bespreking op Rambouillet. In deze uitnodiging stond uitdrukkelijk ver meld dat het ging om een ontmoe ting onder vier ogen en zonder de ministers van buitenlandse zaken. Wel werd daarnaast gesuggereerd dat er bij De Gaulle geen bezwaar be stond indien minister Krone bonds kanselier Erhard naar Rambouillet zou vergezellen. Op 5 januari, na de receptie ter gelegenheid van Adenauers verjaardag, is in een bij eenkomst, die Erhard organiseerde, De Gaulle is hem daarin een schrede tegemoet gekomen. De poli tieke lijn die Bonn in de komende tijd volgt, kan men het best als volgt omschrijven: de bondsrepu bliek moet zich zo diep mogelijk en gageren in de Europese Economische Gemeenschap om over de E.E.G., At lantische verdedigingspolitiek en Duitse herenigingspolitie besprekin gen te voeren. Slechts op die wijze verzekert zij zich van onverbreke lijke steun der Europese medeleden. De bondsrepubliek heeft van Wilson niets te verwachten. Johnson heeft een gematigd isolationisme aange kondigd. Dus redeneert men in Bonn, moeten we met De Gaulle zien te ar rangeren, maar dan een De Gaulle in de E.E.G. verpakt. Ook al met het oog voor het moment na De Gaulle. tives gezonden om ervoor te zorgen dat de buitenlandse bezoekers geen kwaad zou geschieden. De Sovjet-afgevaardigden onder-premier Roednev en maarschalk Konjev werden gisteravond op London Airport begroet door de ambassadeur van hun land, Alexander Soldatov en andere Russische diplomaten. Slechts twee van de 114 na ties, die uitgenodigd werden op de begra fenis van sir Winston hebben nog niet geantwoord. Het zijn Oeganda en Trini dad en Tobago, twee lidstaten van het Gemenebest. De Chinese weigering .is de enige die tot dusver werd ontvangen. Mongolië kan zich niet laten vertegen woordigen wegens de ziekte van zijn am bassadeur, die in de Poolse hoofdstad Warchau gevestigd is. Een Nederlandse militaire vlieger, ka pitein H. Tap, zal een van de zestien supersone straaljagers van de Britse luchtmacht besturen die zaterdag bij de begrafenis van sir Winston Churchill een saluut zullen brengen. Kapitein Tap is momenteel gedetacheerd bij de R.A.F. Koningin Elizabeth, de hertog van Edin burgh, prinses Margaret en lord Snow- don hebben zich gisteravond naar West minster Hall begeven. De Nederlandse Studenten Raad heeft bij de inschrijving voor het cursusjaar 1964-'65 een enquête gehouden naar de huisvestingssituatie van de Nederlandse student. De resultaten zijn vastgelegd in een rapport, „Studenten huisvestin gen Nederland". De voornaamste conclusies zijn: Bij ongehuwde studenten bedraagt het kamertekort op het ogenblik ongeveer 13.000 kamers, d-w.z., dat 34,46 procent van de studenten ofwel geen kamer heeft of een, die kleiner is dan 10 m2 (de rijksnorm is 12 m2) ofwel in een woonruimte huist, die onbewoonbaar is verklaard. Men vreest, dat dit tekort nog zal toenemen. In 1965 en 1966 zullen 8991 kamers gereedkomen. Dit zou impliceren, dat het tekort, naar de huidige gegevens in 1966 4000 kamers zou bedragen, maar er is dan geen rekening gehouden met de kamerbehoefte van de ankomende stu denten en de daling van het uantal door particulieren verhuurde kamers, waar door het werkelijk tekort in 1966 wel licht 25.000 zal zijn- BRUSSEL De uitvoerende commis sie van de Europese Economische Ge meenschap heeft deze week een voor stel goedgekeurd om het sociale fonds van de E.E.G. in te schakelen bü dc bouw van arbeiderswoningen, aldus is donderdag in Brussel vernomen. Het voorstel is een onderdeel van en kele door de commissie gewenste wijzi gingen van het reglement van het fonds om de doeltreffendheid ervan te ver hogen. In de huidige situatie met vrijwel vol ledige werkgelegenheid moet de taak van het fonds er minder op zijn gericht werklozen op te vangen dan wel de sta biliteit van de werkgelegenheid te ga randeren. Behalve een grotere aandacht voor de beroepsscholing om de arbeiders in staat te stellen aan de eisen van de arbeidsmarkt te voldoen, wenst de com missie, dat het fonds financieel kan gaan helpen bij de bouw van arbeiderswonin gen. Het tekort daaraan is een van de belangrijkste obstakels bij het verkeer van werknemers in de „Zes". De stabili teit van de arbeider, die in een andere lid-staat van de gemeenschap is gaan werken, laat te wensen over door het feit, dat door het tekort aan huisvesting het gezin niet kan overkomen. Het sociale fonds is eind 1960 in wer king getreden met als doel in de „Zes de vrijheid van vestiging van arbeiders te bevorderen. Het heeft tot 31 december van vorig jaar 24.5 miljoen dollar uitge geven om 330.000 arbeiders uit de zes E.E.G.-landen in staat te stellen een nieuwe werkkring te aanvaarden. AMSTERDAM Gisteren hebben zich 24 personen voor de Amsterdamse po litierechter moeten verantwoorden we gens diefstal en-of heling van een aan tal goederen van de meest uiteenlopen de aard aan boord van het Indonesisch* vrachtschip „Tjokroaminoto". Enkele verdachten, die wegens ziekte, emigra tie of verblijf op zee niet waren ver schenen, werden bij verstek veroordeeld. De opgelegde straffen varieerden van twee maanden voorwaardelijk met een geldboete van 100 gulden tot een week voorwaardelijk. In een geval volgde vrij spraak. Op 28 oktober brak in de Amsterdam se haven brand uit op het schip- Het liep zware schade op. Tijdens de blus- singswerkzaamheden werd op grote schaal gestolen: levensmiddelen, kom passen, touwwerk, dranken, dekens en rookwaar. Ongeveer 150 mensen, onder wie een groot aantal havenarbeiders wa ren bij de bergingswerkzaamheden be trokken, 24 werden aangehouden. Ver moed wordt dat nog tientallen anderen zich aan diefstal hebben schuldig ge maakt. Uit de verhoren bleek dat de meeste verdachten de indruk hadden, dat' de goederen, die ze hadden meegenomen, toch waardeloos waren, omdat ze door het vuur waren aangetast of onder wa ter hadden gestaan. Hiervan was in de meeste gevallen echter geen sprake. De bemanningsleden van vier ber gingsvaartuigen, allen verdachten, waren door hun firma's in dienst gehouden. Allen bekenden hun aandeel in de dief stallen. De officier van justitie nam de zaak bijzonder ernstig op. Diefstal van goe deren aan boord van schepen moet ern stig gestraft worden, vond hij. De of ficier eiste in de meeste gevallen een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een week. Tegen een schipper van een bergingsvaartuig requireerde hij wegens diens hogere functie twee weken. De politierechter zei bij zijn uitspraken, dat men hier kan spreken van een gemeen schappelijke roes, waarbij de een de an der aanstak. Een der mannen werd vrij gesproken. Een ander, die slechts een veroest eri door brand aangetast scheeps belletje als souvenir had meegenomen kreeg een week voorwaardelijk met een geldboete van 40 gulden. Voor het weg nemen van een blik koek luidde het von nis: drie weken en een geldboete van zestig gulden. Een der verdachten, die reeds eenmaal eerder was veroordeeld, kreeg een straf van twee maanden voor waardelijk en een geldboete van 60 gul den. SAIGON Zuidvietnams „ster ke man", lt.-gen. Ngoeyen Khan, heeft woensdag de 43-jarige Oanh benoemd tot interimpremier. Vol gens Khan zal Oanh aanblijven tot 'n nieuwe permanente regering is gevormd. Phan Khac Suu zou zich bereid hebben verklaard als staats hoofd aan te blijven voor de duur van het interimbewind. Suu was aanvankelijk na de boeddhistenop- roer afgezet. Amerika's ambassadeur, generaal Max well Taylor, heeft geen woord kommen- taar op de machtsovername geleverd. In Washington is officieel verklaard, dat men niet verrast was door de coup. Op een persconferentie verklaarde Khan: „Ik ben er zeker van, dat de Verenigde Staten en hun vertegenwoordiger in Viet nam alle stappen goedkeuren, die in het belang van het Vietnamese volk en de Verenigde Staten zijn". Taylor heeft zich altijd verzet tegen een militair bewind in Saigon. Interimpremier Oanh is Zuidvietnams bekendste econoom en fiancier. Onder ex-premier Hoeong was hij vice-premier. Zijn vrienden noemden hem .Jack Owen' omdat hij in de Verenigde Staten en Ja pan studeerde. Hij doceerde aan de Har vard universiteit. Toen Ngo Dinh Diem in 1963 werd vermoord keerde hij naar zijn vaderland terug en werd minister van economische zaken. Eind augustus 1964 werd hij waarne mend premier toen Ilhan moest bekomen van de schok van het volksoproer. In september trad hij weer af. Oanh is zozeer op het westen inge steld, dat er Vietnamezen zijn, die den ken dat hij Amerikaans staatsburger is. Hij heeft het in alle regeringen vooral uitgehouden omdat hij vakminister is en als partijloze geen machten achter zich heeft. De nieuwe regering heef gisteren te elfder ure afgezien van de openbare terechtstelling van een tot de Viet Kong behorende terrotist. Het publiek had ongustig op de voor genomen executie gereageerd. Duizen den nieuwsgierigen waren naar de plaats van terechtstelling gekomen, waar poli tiemannen met de bajonet op het geweer de plaats had afgezet. Na verloop van tijd liet de politie echter weten, dat de terechstelling niet zou doorgaan. WASHINGTON In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Ameri kaanse congres heeft president Johnson voorgesteld de vereiste gouddekking van 25 procent op te heffen voor de deposi to's bij de Federal Reserve Banks, waar door ongeveer 5 miljard dollar meer aan goud beschikbaar zou komen voor even tuele buitenlandse behoeften. De gouddekking van 25 procent zal dus blijven bestaan voor het papiergeld, dat onder het publiek in omloop is. De Ame rikaanse bankbiljettenomloop omvat on geveer 35 miljard dollar en de deposito's bij de Federal Reserve Banks hebben een omvang van circa 19 miljard dollar. President Johnson noemde de econo mische toestand van de Verenigde Staten uitstekend en zei dat de periode van toe nemende welvaart, die nieuwe kracht heeft geput uit de belastingverlaging van 1964, op het punt staat het vijfde jaar in te gaan. Het bruto nationaal produkt in 1965 zal waarschijnlijk het record van 1964 over schrijden en op 660 miljard dollar uitko men. Naar schatting zal de werkloosheid afnemen tot beneden de 5,2 procent van 1964. Er zijn goede redenen om aan te nemen, dat de prijsstabiliteit uit de pe riode van 1959 tot en met 1964 zich ook in 1965 zal voortzetten.

de Stem | 1965 | | pagina 15