Grote maten klagen ALEXANDRE FOR MEN I Amsterdam krijgt school voor 2400 leerlingen Voor ons nooit leuke kleren Nieuwe premier van Perzië Geen verdere belasting verlaging ZE HEBBEN GELIJK, ZEGT KATOENINSTITUUT Saai en stijf De vraag De aanbod „Mijn liefste Clementine" Alexandrom ZEEP DIE NIET KAN ZINKEN Alle onderwijs- typen onder één dak Officier van justitie gelastte inval in woonwagens Leven wij veel te royaal? Wittevêen DOOR Walter Breedveld Een opknappertje voor Uw man. mevrouw; LADY CHURCHILL DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1965 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Binnekort hoopt men in Amsterdam te beginnen met de bouw van een schoolgemeenschap voor 2400 leerlingen, die uniek is in de wereld. Er is nergens iets vergelijkbaars, met uitzondering misschien van enkele cam- pusscholen in Amerika. De gemeen schap, waarvoor in het buitenland grote belangstelling bestaat, zal alle school typen omvatten, waarin de mammoet wet voorziet. Bovendien zullen de ver schillende leerprogramma's door voort durend intern beraad en door centrale leiding op elkaar worden afgestemd. Men verwacht hiervan de leerlingen in staat te stellen met een minimum aan tijd- en energieverlies die opleiding te kiezen, die het best bij hun persoon lijkheid past. In principe zijn alle loka len met bijbehorende ruimten, bijeen- gebracht in groepen voor de verschillen de vakken en niet voor de verschillende schooltypen, al heeft ieder type in het geheel een aanwijsbare „thuishaven". Bij de plaatsing van deze thuishavens ten opzichte van elkaar is gelet op leef tijdsgroepen en de geaardheid van het onderwijs. Biltse burgemeester: DE BILT De actie in het woon wagenkamp in De Bilt is door de rijks politie zelfstandig uitgevoerd, nadat de gemeentepolitie tevoren op de hoogte was gesteld en om assistentie van twee man was gevraagd. Deze assistentie is verleend. De opdracht de wagens te betreden was de rijkspolitie rechtstreeks door de officier van justitie verstrekt. Dit heeft de voorzitter van de Biltse gemeenteraad, burgemeester K. Fabius in een raadsvergadering meegedeeld naar aanleiding van schriftelijke vragen van de KVP-fractie. De groepering naar vakken heeft het voordeel, dat docenten in hetzelfde vak uit de verschillende schooltypen bijeen gebracht worden en verlost worden uit hun schoolisolement. Hetzelfde geldt voor de leerlingen, die hun „thuishaven" vele malen per week zullen verlaten. De ze schikking veroorzaakt uiteraard veel heen en weer geloop, maar dit wordt als een voordeel van het plan ondervonden, want dit verkeer bevordert de ontmoe ting van leerlingen van verschillende schooltypen, zowel binnens- als buitens huis. Door het verkeer als een pedago gisch element in het schoolgebouw te aanvaarden, kan de schoolgemeenschap architectonisch uiteenvallen in kleinere ruimten, die in open verband met elkaar staan, zodat de verbinding met de totale gemeenschap niet verloren gaat. De leer lingen kunnen elkaar in kleinere groe pen ontmoeten en zich desondanks be trokken voelen bij het geheel. Naast de ze groeps-individualiserende ruimten, zijn er in dit schoolgebied talrijke ge legenheden voorzien voor de ontmoeting van iedereen met iedereen: de tuinen, de kantine, de aula. de ruimten voor expressievakken, culturele vrijetijdsbe steding in clubwerk en niet in de laatste plaats° de bibliotheek. Deze is gepro jecteerd in het hart van het plan. De leeszaal loopt door in de tuin. De bouw kost ruim 20 miljoen gu,lden en kan als de vereiste vergunningen snel afkomen in augustus 1966 voltooid zijn. TEHERAN De sjah van Iran heeft de minister van financiën, Amirabbas Hoveida, aangewezen ais nieuwe pre mier van het land. Hoveida volgt Has san Ali Mansoer op, die, zoals wij gis teren meldden, aan zijn verwondingen, opgelopen bij een moordaanslag vorige week, is bezweken. De jongere broer van de vermoorde premier, Javand, is benoemd tot minis ter van staat en blijft vice-premier. De nieuwe premier Hoveida is 45 jaar en staat op goede voet met „het westen", maar is niet zo uitgesproken pro-westers als zijn voorganger. Hij is directeur van de nationale Iraanse olie maatschappij. Hij is een van de beste economische experts van Iran en heeft zijn land menigmaal in het buitenland op internationale olie-conferenties verte genwoordigd. In een toespraak heeft de sjah gezin speeld op de mogelijkheid, dat godsdien stige fanatici in een „heilloze samen werking" met de communisten verant woordelijk moeten worden gesteld voor de moordaanslag op premier Mansoer. (Advertentie) Zekerheid met' een OLVEH Perfecte Groeipolis. (Advertentie) Volgens de voorzitter van de Soci aal Economische Raad bestaat de verwachting, dat men in Nederland dit jaar 31/2 tot 4 miljard gulden meer zal besteden. Deze veel te royale besteding verhoogt het ge vaar dat de gulden een deel van zijn waarde zal verliezen. De huisvrouwen en zij die regelma tig op de markt of bij de straat handelaar kopen behoeven echter niet bang te zijn dat zij te veel uit geven. De marktkoopman heeft belang bij een snelle en grote omzet, koopt in met overleg en zeer voor delig; heeft minder kosten en laat zijn klanten in dit voordeel delen. Elke gulden die op de markt en bij de straathandelaar wordt uitge geven is verantwoord en goed be steed, want... OP DE MARKT IS UWGULDEN EEN DAALDER WAARD! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witteveen en staatssecretaris Van den Berghe zijn van mening, dat ook na de komende verla ging van de loon- en inkomstenbelasting het tarief op allerlei punten nog te zwaar is. Maar in deze kabinetsperiode zijn geen verdere verlagingen te ver wachten, omdat de structurele ruimte uitgeput is. De bewindslieden zeggen dit in hun memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de belas tingvoorstellen. Zij erkennen, dat de druk van de directe belastingen in verhouding tot die der indirecte belastingen te hevig is en dat aan een verschuiving niet kan worden ontkomen. Maar de ontwikkeling der drukverhouding is nauw verweven met de ontwikkelingen op fiscaal gebied in EEG-verband, wat niet wegneemt, dat de loon- en inkomstenbelasting van Nederland ook in Europees licht gezien bijzonder hoog is, aldus de bewindslieden. In feite wordt aan de verschuiving al gewerkt, doordat de regering de tijdelijke verhoging van de benzine- en sigaretten- belasting laat voortbestaan. Door deze prolongatie was een ruimere verlaging der inkomsten- en loonbelasting mogelijk zo zeggen minister en staatssecretaris. Daarna gaan we naar het landgoed Zegenree. Daar kun je heerlijk wan delen, het is er heel stil. Het is verboden terrein, behalve voor men sen uit het dorp". Ze maakten de wandeling door het dorp maar kort, want ze hadden veel bekijks. „De komende dagen hebben ze weer iets om over te praten", zei Friedje. „Ze zien jou minstens aan voor een ba ron". Op Zegenree was het inderdaad verrukkelijk om te wandelen. Het weer was goed, een beetje fris. maar daar waren ze op gekleed. Ze bracht hem naar het perceel knoestige knot wilgen. Het grauwe water van de Dommel stond hoog, op sommige plaatsen stroomde het tussen de wil gen. „Wat is hier voor opmerkelijks te zien?" vroeg hij. „Als je dat aan opa zou vragen, zou hij zeggen dat je hier staat op gezegende grond. Dit is een magische plek voor de Dommelhoeve. Meer dan zestig jaar geleden stond opa hier de wilgen te snoeien, hij was toen knecht bij een pachter van Zegenree. Over het wa ter heen zag hij een spits mager meisje in onze wei. De afstand was te groot om haar goed op te kunnen nemen, maar hij dacht dat ze een lief gezichtje had. In ieder geval was ze niet lui, dat kon hij afleiden uit haar manier van doen. Toen hij even later hoorde dat Marinus Beerdonk, de boer van de Dommelhoeve, in de val onder de brug was verdronken en dat dat meisje. Marjan, alleen achterbleef, heeft hij eerst een tijdje na staan denken en is toen naar de pastoor gegaan om te eggen dat hij met Marjan wilde trouwen" „Dat was dus liefde op het eerste gezicht veraf", lachte Harrie. „Waar was hij het meest voor geïnteresseerd, voor de hoeve of voor het meisje?" „Ik denk voor de hoeve. Hij was een l arme boerenknecht en wat waren die I f yr??ger waarc*? Ook tegenwoordig I a hebben ze nog niets te betekenen. Hij i gedacht hebben dal als hij daar J zijn gatje in kon draaien, ijn kost- J je was gekocht. Daar mag je geen kwaad van denken, Harrie. Het was f een voorbeeldig echtpaar en hij heeft i in zijn leven wel bewezen dat er iets j in hem stak". Harrie keek om zich heen. De knoestige knotwilgen ston- a den narrig in het drabbige water, een J dikke waterrat vluchtte voor hen weg, het zag er maar triest uit. „Het is hier geen opgewekt plekje", zei hij. f „In de zomer als de dunne twijgen van de wilgen uitschieten, is het heel l aardig Harrie". Ze liepen verder over het intens rustige landgoed, voorbij a de propere, scheefgezakte boerderij- a en met hun vergroende rieten daken. Dan stonden ze voor het fraaie oude I J landhuis. „Hier woonde heel vroeger f een baron, die goed bevriend was f met Jan Griniau. Voor hij doodging heeft hij grootvader het rentmeester schap van Zegenree aangeboden, maar dat heeft die eigenwijze man geweigerd. Hij wilde liever vrij zijn in zijn huis bij het mastbos in Crom- voirt. De baron was e.-n typisch heer. Hij wilde de Dommelhoeve kopen omdat hij dan ook over de rivier 1 heen in zijn eigen land kon kijken. f Dat heeft opa niet gedaan" Ze lie- l pen tot Wansoord het oude kasteel- tje dat Harrie in verrukking bracht. Het lag er ook zo idyllisch met de grijze half begroeide muren en de beelden in de voorgevel tussen de ruige begroeiing. Hij kon er -niet op uitgekeken komen. „Hier woonde vroeger een beul van de boeren", zei Friedje. „Een rijke nietsnutter, een schoft van een vent. Toen Marinus Beerdonk verdronk, was de hoeve half van hem. Hij dacht dat hij de arme Marjan wel voor een paar cen ten uit kon kopen. Dan had h;„ de Dommelhoeve met een hoop winst aan de baron kunnen verkopen. Daar heeft opa een stokje voor gestoken. Opa heeft hem eens terdege de oren gewassen. Dat was een gedurfde on derneming in die dagen. Nu woont er een zekere meneer Piëtard, een oude zonderling van wie niemand iets afweet". Harrie keek weer naar het kasteeltje. ..Het is mopi, Friedje. Een stuk landelijke historie. In de zomer zal het hier verrukkelijk zijn". „Ja, het is hier een mooie streek. Ik zou hier best ergens willen wonen. Een lief huisje tussen het groen Dat zal wel erg moeilijk voor jou zijn". „Die romantische gedachte moet je maar uit je hoofd zetten", lachte hij. Nog even bleven ze kijken en dan zei Friedje: „We moeten teruggaan. Ik denk dat ik moeder nog moet hel pen in de keuken. Harrie vond het best. Eerst wilde hij echter nog even minnekozen onder het oog van de gipsen beelden. Dan namen ze de korste weg en zetten er een pasje bij. „Hoe vind je ze bij ons thuis?" vroeg Friedje. „Aardig en bijzonder harte lijk. Je kunt wel zien dat je groot vader een man is geweest waar fut in zat. Dat is eigenlijk nog zo. Maar de interessantste figuur vind ik toch je grootmoeder". „Grootmoeder is een schat van een vrouw, Harrie. Vader en moeder zijn ook lief. Ze zijn eenvoudiger, er zit niet zoveel in. Moeder is niet een boerin, die altijd naar mest en hooi ruikt; ze is ook geen doetje, op een bepaalde ma nier is ze goed aangepast aan de nieuwe tijd. Een echte werkezel, geen minuut kan ze stilzitten Vader komt uit Bokhoven Hij is hier goed thuis- geraakt, maar je kunt aan zijn oog opslag toch nog zien dat hij geboren is in het open polderland bij de grote rivieren. Grootmoeder is heel apart. Ik weet niet hoe ik haar aard en karakter moet beschrijven. Zeker is dat zc grote invloed heeft gehad bij ae opvoeding van de kinderen". Daarna vertelde ze van de ritten met de brik. Daar had ze wel eens meer iets over gezegd, echter nooit zo uitvoerig als nu. Harrie luisterde gespannen naar het levendige verhaal. Heel Brabant had ze gezien en ze wist er veel van. Ze kende de volks aard in de verschillende gewesten en vertelde bijzonderheden uit de steden, de dorpen en van het landschap, waar Hame uit op kon maken dat Gode- frieda zich niet had bepaald tot alleen maar wat rondrijden- DAN WAREN ze thuis. „Nu moet jij je een uurtje alleen bezig zien te houden", zei Friedje. „Wandel wat door de beemd of langs de Dommel, misschien dat opa met je mee wilt gaan". Harrie keek haar aan met 'n plagerige glimlach. Moet je echt je moeder helpen of wil je de boel controleren?" vroeg hij. Hij kuierde door de beemd, praatte een 1 poos met Godefriedus, die op de ak- ker rondslenterde, en dan was het 1 tijd om te gaan eten. Ze waren er nu allemaal. Mari, Toontje, Willem en Jan. Allen zondags gekleed, de nagels verzorgd, fris gewassen en de haren netjes gekamd, de schoenen gepoetst. De drie oudsten stonden als pilaren in de woonkamer, alle drie geurden ze naar reukzeep en eau de cologne. Er vonkte een fel lichtje in Fried- 1 jes ogen toen ze hen zag staan. „Jul lie gaan niet liggen donderstenen", fluisterde ze snibbig. Mijnhemel nog aan toe, ze waren zo mak als scha pen en ze deden niets bijzonders. Toch was er iets ongewoons in hun houding. Wat was het precies? Het was gees tig, grappig. Harrie had daar wel gevoel voor, zijn ogen glinsterden van pret toen hij kennismaakte met zijn toekomstige zwagers. Hij begreep dat Friedje 1 en de wacht had aangezegd en nu speelden ze hun rol van nette broers voortreffelijk. Het was een kostelijke maaltijd. Boeren-hors-d'oeuvre; veel te vette soep; dikke schijven koud varkens vlees met perziken; gebraden runder haas met aardappelen en verscheide ne soorten groente, waarvan de mees te nooit op tafel kwamen omdat nie mand ze beliefde; chocoladepudding en fruit. Daarbij dronken ze zurig gerstebier Naar boerenaard maak- tem ze er geen langdurige geschiede- nis van; in een goed uur waren ze door het menu heengegeten. Er werd niet veel gepraat aan tafel en zeker niet uitbundig, je hoorde wel voort durend het zachte getik van het nieu we verchroomde bestek Nu en dan waren er kleine grapjes, waar zelfs Toontje aan meedeed. Als Willem iets wilde zeggen, stak hij eerst heel vlug zijn vinger even op. Toen hij het de eerste keer deed werd Friedje driftig, Harrie veinsde het niet te zien. Toen hij het in de loop van de maaltijd nog een paar keer deed, vond ze het wel grappig. Het werd een demonstratie, hij keek haar niet eens aan als de dikke wijsvinger even omhoog ging. Dan volgde een of an dere onnozele vraag of opmerking. Dat was wel pesterij, maar daar had ze geen vat op. Redeneer maar eens met een slagersknecht,- die ieder ge voel voor logica veinst te missen. Toontje keek een paar maal quasie onopvallend hoe Friedje haar bestek gebruikte. Dan kwam er een glunder tevreden uitdrukking in zijn ogen en hij pakte zijn vork een beetje anders in de hand. Na de maaltijd gingen ze naar de heerlijk verwarm de opkamer waar de mannen en de jongens een sigaar of sigaret rook ten Harrie stak zijn sigaret weer heel secuur in zijn pijpje. Ze kregen koffie met cake, later een glaasje. „Er is in de winkels voor óns nooit eens een vlot pakje of een leuke jurk," is de hartekreet van de niet-zo-slanke vrouwen. In deze steeds herhaalde klacht heeft het Nederlands Katoeninstituut aanleiding gevon den tot een oriënterend onderzoek. Zijn er wel Wij zouden de niet-zo-slanken graag ontzien en zeggen, dat maat 44 nog geen grote maat is. Maar de onder zoekers hebben aangenomen: onder ook in de etalages en op shows, op elke drie japonnen er één moeten zien van een grote maat. Dat ge beurt nooit! Integendeel, wij zien op shows bijna uitsluitend maat 38 (als er bont getoond wordt maat 36) en dan zijn we nog verwonderd dat de japonnetjes óns niet zo leuk staan! De mode wordt ons vandaag zo vaak in woord en beeld gepresenteerd, dat de vrouw-van-nu in tegenstelling !ot haar degelijke moeder-vroeger, in de eerste plaats een modieus uiter lijk vraagt en pas in de tweede plaats kwaliteit. Maar, laat de moderne moeder dan niet meer zo degelijk zijn, ze is wel bescheiden en opoffe rend want uit de gegevens blijkt, dat zij de andere huisgenoten voor laat gaan en pas in laatste instantie iets voor zichzelf koopt. Met dat al heeft de welvaart de kledingsector nog niet zó beinvloed als men zou vermoeden. Waarschijnlijk is het geld eerst naar andere leveranciers gerold, naar die van de brommers en was machines, tv's en bankstellen. Als langzamerhand iedereen heeft wat hij hebben wil, zal de kledingindus trie wel meer in de belangstelling komen. grote maten verstaan we 44 en ho ger. Daar gaan we dus vanuit. Drie factoren beinvloeden de om vang van de vrouw: de leeftijd; de burgerlijke staat en het kinderen krijgen en de welstandsklasse. Leeftijd. De ouder wordende vrouw krimpt een beetje in de lengte maar komt aan in de breedte. Dat aankomen geschiedt niet ge lijkmatig over 't gehele lichaam, maar de een „krijgt het op de heupen", de ander in de taille, de derde om de boezem. (Deze individuele manier van aanko- men maakt het de confectiefa- brikant natuurlijk niet gemak kelijk om een gangbare pasvorm te vinden.) Burgerlijke staat. Trouwen bete kent: dikker worden. De onge huwde vrouw is over het alge meen iets slanker dan de gehuw de zonder kinderen. Moeders zijn alweer over het algemeen) het dikst. Welstandsklasse. Met het stijgen van de welvaart neemt de leng te toe en het gewicht af. Onze huidige welvaart is dan ook dui delijk oorzaak van het feit dat de EXTREEM grote maten (50 en hoger) steeds minder voorko men. Van de 4,3 miljoen vrouwen boven de 14 jaar (die Nederland telt) draagt 36 procent maat 44 en hoger! Dat is ruim 1 op de 3. IVij zouden dan ,,Die grote maten staan altijd oud, onmodern, stijf", zegt de niet-slanke al bij voorbaat. Wat wilt u! De mo de wordt ontworpen voor onvolwassen vrouwen, daar helpt geen lieve moe dertje aan. In de laatste Parijse col lecties liepen al mannequins van 14 zoveel grotc-maat-koopstcrs als men denkt? Be handelt de textielindustrie deze groep stief moederlijk? Deze vragen hebben een rapport opgeleverd, dat is samengesteld aan de hand van gegevens van confectiefabrikanten, winke liers en consumentenonderzoeken. jaar met groot succes. Een lengte van 1,76 m en een gewicht van 92 pond is de eis van een Amerikaans mannequin-bureau. Dit zijn de hoogst elegante kapstokken waaraan onze mode wordt opgehangen; voor der gelijke wilgetwijgen - met vrouwe lijke gratie - creëren de grote mode ontwerpers. Als de door hen vastge stelde vorm en lijn, moet worden „vertaald" voor maat 42, gaat er al heel wat van de gratie verloren; bij maat 44 wordt het model geweld aan gedaan; bij maat 46 en hoger wordt het vermoord. Het rapport van het Katoeninsti tuut zegt, dat de haute couture thans meer aandacht gaat besteden aan de grote maten. Daar wordt waarschijn lijk mee bedoeld, dat Nederlandse couturiers (van wie niets dan goeds) hun smaak en hun krachten willen wijden aan het zoeken naar een compromis. Dat zal heel gelukkig zijn, maar het zal een compromis blijven. Want zolang de haute cou ture in de grote modecentra, de ont werpers die het beeld van de kleding in de westerse wereld onherroepelijk bepalen, het mode-ideaal zien als een in de groei gestuite vrouw, zal de volwassen vrouw (om niet te zeggen de uit-de-kluiten-gewassen vrouw) kleren dragen die niet voor haar zijn ontworpen, maar slechts met meer of minder succes bij haar zijn aan gepast. Ofschoon dus 36 procent van de vrouwen boven 14 jaar een grote maat hebben, blijkt uit het rapport dat de vraag naar die maten in de winkels aarzelend is te noemen. Als reden daarvan geeft men op dat dus moeder er wel eens bij inschiet als zij eerst aan de anderen denkt. Voorts ook dat de niet-slanke vrouw minder geneigd is tot de zogenaam de impuls aankopen. Zij koopt meest al pas laat in het seizoen, als zij iets echt nodig heeft; niet omdat ze de verleiding niet kan weerstaan, niet omdat ze dat jurkje eenvoudig niet kan laten liggen. En tenslotte staat wel vast dat de volslanke vrouw dikwijls haar kleren zelf naait. Voor de winkelier is dit een sector vol moeilijkheden, waaraan grotere risico's zijn verbonden dan aan de sector kleinere maten. De pompkos- ten (kosten om het kledingstuk pas klaar te maken) zijn voor de grote maten altijd hoger. Het rapport komt tot de conclusie, dat de vrouwen zeker niet helemaal Mode-ideaal dat ons steeds voor ogen wordt gehouden: 1.76 lang92 pond zwaarmaat 38. Toch heeft één op drie vrouwen hoven 14 jaar, maat 44 of hoger ongelijk hebben met hun hartekreet. Dit zou blijken uit het groeiend aan tal confectiefabrikanten, dat zich nu toelegt op grote maten en het toene mend aantal detailzaken, dat ze ver koopt. Ze moet bemerkt hebben, dat de volslanke vrouw tot nu toe stief moederlijk is behandeld. Er is duide lijk geconstateerd, dat het aanbod grote maten kleiner is dan in verband met het marktonderzoek zou mogen verwacht worden. Als tengevolge van de welvaart de extreem grote maten (50 en hoger) verdwijnen, zullen de overblijvende maten meer aandacht krijgen en daarbij aan schoonheid winnen. Het gevolg zou kunnen zijn dat we niet langer hoeven te klagen: ouderwets, saai. stijf; ook al blijft hypermodern, opwindend en vlot moeilijk te reali seren in maat 44 tot 48 De acteur Richard Bur ton, die zich „peter" van de salons Alcxandre- voor- mannen laat noe men, hier omringd door Alexandre (links), de Japanse mas seur en enkele andere le den van de équipe. „Mijn briljantste prestatie is ge weest mijn vrouw ertoe te brengen mij te huwen," heeft Wiston Churchill eens gezegd „Mijn liefste Clementine" (geschreven door Jack Fishman, een besteller in Amerika en Engeland, succesvol in Neder land) doet vermoeden dat Church ill beter had kunnen zeggen: „Mijn briljantste prestatie is ge- weest mijn vrouw ertoe te brengen voor mij te leven zoals zij gedaan heeft." De jonge Clementine Ho- zier was intelligent genoeg om te weten dat een huwelijk met dit „heetgebakerd jongmens" offers zou vragen. Dat zij mee zou gaan bouwen aan zulk een carrière en het thuisfront zou vormen voor de leeuw die vocht voor de wereld, kon zij niet voorzien. Fishman laat zien dat zij dit gedaan heeft met voor bijzien van het eigen leven en dat van haar kinderen; ook in het boek staat Winston op de voor grond, Clementine in zijn schaduw. Het licht is wat romantisch ge kleurd. (Hollandia N.V. Baarn) PARIJS. In een omgeving van zéér verfijnde smaak, in de sfeer van een zéér Engelse club, heeft de beroemde Alexandre (kapper van koninginnen) alles in hef werk gesteld om de ver moeide zakenman innerlijk én uiterlijk weer fit te maken. En wel, zonder hem het gevoel te geven dat hij zijn tijd verdoet. Wij kennen Alexandre als de meest toonaangevende dameskap per van Parijs, van de wereld mo gen we wel zeggen. Aan de Fau bourg Saint Honoré staat het im posante huis, dat hij deelt met Hubbard Ayer (Beauté): een goud kleurige boutique met een enkel kunstwerk in de etalage als entrée voor hen beiden; dan de smeed ijzeren liftkooi en marmeren trap pen naar de eerste étage van Alex andres salons en naar de tweede étage van Ayer's cabines. In de sa lons zijn mooie jongemannen in zwart zijden costuums bezig met kappen, in waskamers zijn kap sters druk met wassen en verven, in aparte boudoirs worden achter bescheiden gesloten deuren vorste lijke schonen behandeldBoven wachten de ruststoelende appara ten, de rose potjes en flesjes, de kalmerende handen van de erva ren schoonheidsspecialisten van het Institut Hubbard Ayer. Na zich in dit paleisje jarenlang te hebben geconcentreerd op de schoonheid van vrouwen, breidt Alexandre zijn zorgen thans uit over mannen. Juist in deze dagen van de grote modecollecties nu ieder die met schoonheid te maken heeft de ogen wendt naar Parijs, heeft de groot meester zijn instituut voor heren aan de modieuze rue Marbeuf geopend. Tussen twee alweer even exclusieve etalages, geeft de glazen deur met gouden A toegang tot de „gift-shop" een woord dat met souvenir-winkel slecht is vertaald. Meneer zal er al les kunnen vinden wat hij zoekt: in het okerkleurig gedecoreerde, ma honie interieur liggen dassen, hand schoenen, avondshirts, golfuitrustin- gen, er staan paraplu's en wandel stokken en., exclusief, alléén in dit huis. de verzorgingsprodukten van Alexandre for men en Ayer Sport. Boven komen wc in het hol van de leeuwen. Een receptie met rood leren wanden en Engelse prenten geeft toegang tot vertrekken, die lu xueus nochtans sober getint zijn in gericht. De kapsalon, geheel in mahonie en bruin buckskin, is het terrein van vijf haarstylisten, die een speciale aan dacht hebben voor de fameuze coupe a l'anglaise. Nieuw, zelfs voor Pa rijs, is de vermaarde Japanse mas sage, die door Amma Shiatsu wordt uitgevoerd. In de haarkliniek( lichtgrijze wan den en groen marmer) houdt men zich bezig met elke denkbare kuur voor hoofdhuid en haar. Wij ontmoe ten er niet alleen de goede oude be kenden uit grootmoeders tijd, de ca- millen, d>e cocosolie, de bast- en kruidenaftreksels, maar ook de aller laatste haarverftechnieken (wat dacht u! niet alleen voor dames, hoor!) Evenals op de Faubourg Saint Ho noré zijn ook hier koninklijke cabi nes, geinspireerd door Japanse in terieurkunst en uitgevoerd in rood lak en bamboe, en gedecoreerd met Ja panse prenten. Ze zijn gereserveerd voor vorstelijke personages als de ko ning van Thailand en koning Hoes sein van Jordanië. In het Alexandrom heeft de maltre zün hart gelegd: in deze relax-cabi nes zijn schoonheidsexperts geduren de drie kwartier bezig met het he rengelaat en ze gebruiken daarbij de preparaten die Hubbard Ayer speci aal voor heren heeft gecreëerd; me neer ondergaat een reiniging, een massage, een spray, een behandeling van zijn acné-tjes en voorts datgene wat zijn individuele verzorging nodig heeft. Dat alles zou niet compleet zijn zon_ der Finse sauna, hier gebouwd van pijnbomen uit Oregon en uit de Fran se streek Les Landes, met twee Sur- repos (extra-relax)-banken en een ca_ bine voor lichaamsmassage waar een gediplomeerd masseur de gespierde armen zwaait. Voor hen die intussen hun zaken niet in de steek kunnen laten, blijft de telefoon onder hand bereik en staan geoefende secretares ses in aanslag klaar. Een snackbar (uitgevoerd in hout en staal) is permanent open. Zelfs heren die op dieet staan, kunnen er naar wens gevoed worden. En aangezien we thans meer dan ooit leven in Pa rijs - MODEstad: het personeel is gekleed in tunieken die zijn ontwor pen door Jean Pomarède van het huis Jacques Heim. Badzeep, die kan drijven, is al jaren in de handel. Dank zij een speciale sa menstelling, waardoor het soortelijk gewicht van de zeep aanzienlijk lager is dan dat van de gebruikelijke soor ten, zinkt deze vrij kostbare zeep niet. Tlians wordt echter zeep van normale samenstelling in de handel gebracht, die ook niet zinkt. In het centrum van de zeepmassa is namelijk een hol en luchtdicht ..ei" van plastic blijkbaar wéér een ei van Columbus! aange bracht en dit doet de zeep drijven. Een bijkomstig maar vooral niet te ver waarlozen voordeel is. dat de aanwe zigheid van deze „harde kern" de ge bruiker ook in dc gelegenheid stelt, dc zeep tot het laatste restje te ge bruiken.

de Stem | 1965 | | pagina 9