e jaar ik 69 1.19 39 35 59 ..Toekomst w.-Z.Vlaanderen beperkt tot de recreatie5' Hypermodern gemeentehuis oij CO-OP f' - 200 boeren gaan bedrijf verkopen Yestigj ing Technisch n.v. te Terneuzen geopend Hans Tiemeyer was bijna weggelopen uit Singer BURGEMEESTER I VAN LEEUWEN: Burgemeester Sas van Gent misnoegd over woningbouw Tv.-toestellen voor plaatselijke ziekenhuizen Vrouw valt tussen trein en perron Gedaald aanzien Bezinning nodig 1 groenten co-op- WINSTAANDEEL dagblad de stem van donderdag 28 januari 1965 In Oostburg staan vijftien huizen nog onbewoond Landelijk congres van speeltuin organisaties Te Zaamslag Protestmeeting tegen herindeling Ook 1965 biedt weinig perspectief Noord-zuid verbinding Diepvriesspinazie 20 procent omlaag In Zeeland Poolse film voor Z.Y.U. Ie Bres kens Kroon vermindert waarborgsom voor uitbreiding school Sierlijke entree industrieterrein Voor silver Arendskerke Vergadering schutters Meningsverschil over toekenning kampioenschap WEER „ANDERS DAN ANDEREN" t véél groenten eten gezond joral ïn deze zonarme win- m ;n. En n moderne huis- eft niet, zoals uw groot- 'roeger), om deze tyd van J vel eens zorgelijk te kijken m n gezonde zomergroenten P vindt u nu een ruime de heerlijkste groenten. de moderne wijze, met een aan vitamineverlies, in 4 en blik bewaard. Een sug- 4 :em eens van die lekkere, ;ht Hollandse sperziebonen. J fze week bij CO-OP bijzon- 4 elig. En let u ook eens op 4 ;o'n CO-OP blik zit! U CO-OP, uw consumenten- j e, altijd het volle pond J reld. VOOR HET JAAR 1965 et succes van co-op i fiemelk bewijst dat de erlandse buisvrouw 'n staudige buisvrouw is jaar geleden Introduceerde >P koffiemelk voor een opval- lage prijs. Dat was het resultaat en naarstig zoeken van CO-OP een koffiemelk die efficiënt g€* tceerd kon worden (en dus ;oop) en toch aan hoge kwali-« isen voldeed. nieuwe CO-OP koffiemelk werd de huisvrouw direct enthousiast lard. Zij proefde meteen de teit er van en zag het grote oordeel. Na de succesrijke in- ctie werd de populariteit van )P koffiemelk snel nóg groter, u na twee jaar kan CO-OP het ugende feit constateren dat de -landse huisvrouw reeds 5.350.000 kocht. re even aannemen dat elke fles )P koffiemelk minstens goed is kopjes heerlijke koffie, dan we aan 321.000.000 kopjes p die met CO-OP koffiemelk jenotenEen felicitatie waard CO-OP aan de verstandige Ne- ndse huisvrouw. gezinsblik a 220 gram 500 gram <jes van 44 NU kjes van 72 NU ,,Hoy" per stuk 99 'JES per stuk 59 ukken van 1.95 voor 1.39 „Zo Zacht" 4 rollen 69 iaar bij kker CA 65-05 Deze prijzen zijn geldig van 3 januari t/m 3 februari 1965 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg heeft in zijn nieuwjaarsrede, tij dens de raadsvergadering van woensdagavond, gezegd, dat de vooruitzichten voor west-Zeeuwsch Vlaanderen als land van toe komst, worden beperkt tot de re creatieve natuurlijke functie. De veelvuldig gesuggereerde ontwik keling van de streek als woonge bied, o.m. voor de Kanaalzone, ziet de heer Van Leeuwen aangetast, door o.a. het bijeenbrengen van al le verzorgingsobjecten en algeme ne voorzieningen in de Kanaalzone, waardoor voor de flanken weinig overblijft om op te komen. Arbeid en bevolkingsgroei, zo zegt de burgemeester, kan alleen de industrie in toenemende mate en in omvang verschaf fen, zodat West-Zeeuwsch-Vlaanderen vooralsnog op dit terrein geen kansen biedt. Een goed woonklimaat zou door deze ontwikkeling kunnen overblijven. „Het moge nog zo aantrekkelijk schijnen in zo'n woongebied te kunnen blijven, er moet dan genoegen worden genomen met een vermindering van functie", aldus de heer Van Leeuwen. Deze teruggang vindt hij moeilijk aanvaardbaar, omdat uitge breide voorzieningen, zoals onderwijsin stituten, ziekeninrichtingen en een uitge breide middenstand, in de streek nodig blijven. Voor de recreatieve ontwikkeling van West-Zeeuwsch-Vlaanderen acht burge meester Van Leeuwen het nodig dat in de overheidssector meer gecoördineerd wordt. Volgens hem zal genoegen moeten worden genomen met een langzame ont wikkeling, tenzij langs de kust met be bossing en het scheppen van kansen tot vrije bebouwing, de mogelijkheden tot groei niet worden tegengehouden. Met betrekking tot de ontwikkeling van zijn eigen gemeente Oostburg, vindt de heer Van Leeuwen de uitwerking van bouwplannen allemaal te lang duren. Hij doelt hiermee o.m. op het nieuwe zieken huis, het bejaardenhuis op het Ledelplein, maar ook op de w.w.-woningen. De te ruggang met 28 bewoners tot een totaal van 3886, schrijft de burgemeester deels toe aan het niet tijdig gereedkomen van de 36 w.w.-woningen, die in '62 en '63 zijn opgedragen. Ook de acht stuks van '64 werden, ondanks vroegtijdige op dracht, niet opgeleverd. Met op de achtergrond de strijd om meer nieuwbouwhuizen, stonden in Oost- burg eind vorig jaar, sinds geruime tijd vijftien particuliere woningen leeg, ter wijl een lange lyst van woningzoekenden is aangelegd. Als onderwijscentrum staat Oostburg op zeer stevige fundamenten. Ruim 70 leerkrachten gaven in het open baar onderwijs aan 1013 leerlingen onderwijs, in de sector bijzonder on derwijs waren 49 docenten werk zaam met 821 leerlingen. In 1964 bestond het korps rijkspolitie uit een groepscommandant en 6 manschap pen. Er werden 631 overtredingen gecon stateerd. Het aantal ongevallen bedroeg 68, in vorige jaren 48, 39 en 31. Het financieel bijzonder nauwe keurs lijf, waarin Oostburg de taak als cen trumgemeente van West-Zeeuwsch- Vlaanderen moet volbrengen, laat in het geheel geen ruimte voor redelijke wen sen. Burgemeester Van Leeuwen kan dan ook slechts weinig anders zeggen, dan dat er veel dingen zijn die de aandacht hebben. „In het aanstaande jaar zal ge tracht worden er gedeelten van te ver wezenlijken". BURGEMEESTER J. L. VAN LEEUWEN beperkte streektoekomst BREDA Op zaterdag 30 januari wordt er in Helmond een congres belegd van het Landelijk Verbond Katholieke Speeltuinorganisaties. Het programma van dit congres voorziet, naast een huis houdelijk gedeelte, in een Brabantse kof fietafel en een inleiding door de heer R. v. d. Kooy over „Buitenspel en de rol van de speeltuin daarin". Deze in leiding wordt toegelicht met dia's. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Het is tie be doeling dat de inwoners van de gemeente Zaamslag zaterdagmid dag een massaal protest tegen het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen zullen laten horen. Het actiecomité dat onlangs in het le ven werd geroepen op initiatief van de plaatselijke Oranjevereniging, heeft een protestmeeting uitgeschreven, die zater dagmiddag om vier uur voor het ge meentehuis - in de open lucht dus - zal worden gehouden. Bij die gelegenheid zal het woord worden gevoerd door de heer P, de Leeuw de voorzitter van het actiecomité, die waarschijnlijk nog eens zal betogen dat Zaamslag zelfstandig moet en kan blijven en niet hoeft te wor den verdeeld tussen de gemeenten Ter- neuzen en Axel. Het gemeentebestuur van Zaamslag neemt een zelfde standpunt in. v,.; ?v5ns wordt men nog in de gelegen - S^steld zijn handtekening te plaat- ®p een lijst, die de namen van de hprinr£»u van Zaamslag, die tegen de mpptinl ng,zijn" zal bevatten. Voor de muziekvereniging „De X? po? g i ®0r het dorp marcheren. £pt aan de inwoners heeft r!fpö*?«lr 5° e er9p gewezen, dat de meeting een waardige betoging zal moe ten worden en niet mag gaan ontaarden fberrieschopperij". In geval van slecht weer zal de vergadering geen doorgang n!U^en' ¥e"z.al, cian we' zi.in handteke- ning op de lijst kunnen plaatsen. (Van onze correspondent) De burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. E. den Boer sprak tydens de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar zijn nieuwjaarsrede uit. Reden tot misnoegen geeft allereerst de geringe toename van de bevolking, die uitsluitend moet worden geweten aan de geringe bouwtoewijze en de achterstand die ontstaan is door het lange uitblij ven van de gunning der 44 w.w.-wonin gen, aldus de burgemeester. Misnoegen is er ook over het niet tot overstemming komen met grondeige naars over de aankoop van percelen, die de gemeente nodig heeft voor sport velden en industrieterreinen en over het uitblijven van rijksgoedkeuringen ten behoeve van de gegadigden, die zitten te springen om te gaan bouwen. Mis noegen tenslotte ook over het schamele bouwvolume, dat voor het jaar 1965 in de premie- en vrije sector aan de ge meente Sas van Gent is toegewezen. „Gelukkig zijn er ook pluspunten, die ons reden geven tot voldoening", ging de burgemeester verder. Hij dacht in de eerste plaats aan het grote project van het bouwrijpmaken van het plan Noord- West, waarmee in de afgelopen zomer een aanvang werd gemaakt. De burge meester noemde verder de ingebruikna me van de twaalf bejaarden woningen en de voortgang van de bouw van het bejaardencentrum. Een van de voor naamste zaken waarmee wij zullen wor den geconfronteerd op korte termijn is de herindeling der gemeenten. De burge meester wilde daar niet op vooruitlo pen. Hij wilde echter alleen ernstig pro testeren tegen de uitlating van de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die er in zijn nieuwjaarsrede zijn teleurstelling over spuide, dat het nieuwe plan niet voor ziet in een gemeente in de kanaalzone. Een dergelijke uitlating komt neer op een volledige miskenning van de posi tie welke Sas van Gent als industriege meente zich in de loop der jaren ver worven heeft. Het betekent ook, al dus de burgemeester, een miskenning van de betekenis van Sas van Gent als historisch promotor van de industriële ontwikkeling op Nederlands gebied langs het Kanaal Gent - Terneuzen. Onze gemeente voldoet aan alle voor waarden om een eigen bestaan te voe ren en wanneer zoals in de bedoeling ligt, het areaal van de gemeente wordt uitgebreid zodat zowel voor de woning bouw als voor de industrievestiging meer mogelijkheden zullen komen dan is er gesn enkel aanwijsbare reden om de opdeling van onze gemeente in een grote kanaalgemeente te bepleiten. Overigens ziet het gemeentebestuur met een intense belangstelling de ver dere ontwikkeling rondom het kanaal te gemoet. De burgemeester ging ook verder in op het cultureel centrum, da't op ieders verlanglijst staat. Zoals het gemeentebe stuur reeds in de begeleidende brief bij de begroting mededeelde, heeft het ge meentebestuur via de stichting Zeeland de voorbereiding daarvoor op gang ge kregen. Er zal ter zake contact met de vereniging worden gezocht. Mogelijkhe den voor een sporthal en instructiebad zullen daarbij mede worden bekeken. Wat betreft de noord-zuid verbinding ten westen van het kanaal heeft het ge meentebestuur kort geleden een bespre king gehad met het provinciaal bestuur. Tevoren had het zich bij de Belgi sche minister van bruggen en wegen georiënteerd over de plannen op Bel- (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Met ingang van vandaag wordt de prijs van Groko-diepvriesspina- zie met ongeveer twintig procent ver laagd. Achter deze actie staan weer de namen Aart Zuiderent, de fabrikant in Zundert, en de Dongenaar Wim Spran- gers, de zuidelijke vertegenwoordiger van de Diepvries-Unie, de grossiersorganisatie, die de spinazie in Nederland distribueert BURGEMEESTER R. DEN BOER gisch gebied. Daarbij bleek, dat tussen Gent en Zelzate inderdaad een weste lijke weg is geprojecteerd, die echter bij Zelzate afbuigt naar de tunnel en niet. zoals oorspronkelijk gedacht was zich in noordelijke richting voortzet over de noordelijke grens. Het provinciaal be stuur heeft toegezegd de zaak van de noord-zuidverbinding ten westen van het kanaal in overleg met rijkswaterstaat nog te overwegen, mede in verband met de onvoldoende outillage van de be staande rijksweg langs het kanaal. Wat de woningbouw betreft, aldus de bur gemeester kunnen wij u een zeer ver heugende mededeling doen, dat de 63 woningen van het mijnbeambtenfonds doorgang zullen vinden. Het gemeente bestuur verwacht zeer spoedig de rijks goedkeuring. Verder is het gemeentebe stuur in nauw contact getreden met de plaatselijke industrie om aan de hand van cijfer- en feitenmateriaal bij de be voegde overheid de noodzaak van de grote toewijzing voor volume te beplei ten. Ook wat betreft de ontwikkeling van de Zandstraat deelde de burgemeester mede, dat het gemeentebestuur zal blij ven pleiten voor de wegverbinding zuid noord en de totstandkoming van een woongebied in de omgeving van de kreek bij grenspaal 314. (Van onze parlementaire .redacteur) DEN HAAG Het bestuur van di Stichting Ontwikkelings- en sanerings fonds voor de Landbouw heeft de aan vragen van 2630 boeren, die hun bedriji willen verkopen goedgekeurd. Deze per sonen kunnen thans tot verkoop over gaan en daa.rmee hun bedrijfvoering be ëindigen. Minister Biesheuvel heeft dit gisteren in de Tweede Kamer commissie voor de landbouw medegedeeld en daardoor gro te ongerustheid, vooral bij ir. Horsman (KVP), weggenomen. De Kamer vreesde nl. dat het O. en S.-fonds wel veel aan vragen had ontvangen, maar nog niets had afgewerkt. Minister Biesheuvel ont zenuwde die vrees. In totaal zijn thans 4400 aanvragen om bedrijfsbeëindiging ontvangen, waarvan 500 uit Noord-Brabant en 200 uit Zeeland. De overige aanvragen betroffen 400 uit Overijssel, 300 uit Limburg en 300 uit Zuid-Holland. Rond 800 aanvragen moesten worden afgewezen. Van ongeveer 1600 personen moeten nog nadere inlichtingen worden ontvangen. De minister beloofde de Kamer, dat hij welwillend zou staan tegenover voorstel len van het bestuur van het fonds om de kriteria voor bedrijfsbeëindiging te wijzigen. Hij dacht daarbij met name aan een verlaging van de leeftijdsgrens van 55 jaar. De maandelijkse uitkeringen zijn intussen per 1 januari reeds met 18.5 pro cent verhoogd. (Van onze correspondent) KAPELLE Toen de 37-jarige me vrouw Van de Velde-van de Schraaf uit Kapelle woensdagmorgen op het station te Kapelle-Biezelingen aankwam reed de trein juist weg. Zij sprong nog op de treeplank, maar stapte mis en viel tus sen het perron en de trein. Een reiziger die het zag gebeuren trok direct aan de noodrem. Gelukkig bleek mevrouw Van de Velde-van de Schraaf geen nadelige gevolgen te hebben ondervonden var haar val. De trein kreeg enkele minuter vertraging. GOES De Z.V.U.-leden in Midden- Zeeland en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen volgende week gaan kijken naar de Poolse film „Een mes in het water" van Roman Polanski. Deze film draait op dinsdag 2 februari in Grand Theater te Goes, op woensdag 3 februari in het Ci ty Theater te Middelburg en op donder dag 4 februari in het Luxor Theater te Terneuzen. BRESKENS De Kroon heeft een beschikking gegeven op een beroep van het r.k. kerkbestuur van de parochie van de H. Barbara tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland waarbij de waarborgsom wegens uit breiding van de lagere school, welke van dit kerkbestuur uitgaat, is bepaald op 4812,17 gulden. Het geschil, dat het schoolbestuur enerzijds en b. en w. van Breskens als mede Gedeputeerde Staten van Zeeland anderzijds verdeeld hield betrof de vraag of bij de berekeni*g van de waarborg som wegens uitbreiding van de school de kosten van het aangeschafte school- meutAIair van 944 gulden mede in aan merking moest worden genomen. De Kroon heeft thans bepaald, dat over de kosten van het bedrag schoolmeubilair geen waarborgsom verschuldigd is, zo dat het beroep gegrond verklaard is en de waarborgsom is teruggebracht op 4670 gulden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen heeft gistermor gen de officiële opening van de Terneu- zense vestiging aan de mr. F. J. Haar man weg van Technische N.V. een combinatie van de onlangs gefuseerde bedrijven N.V. Rood en Kahle en N.V. Technische en Keramische Handelsver eniging verricht. Door een druk op een knop „ontstak" hij alle in het be drijf aanwezige lichtpunten. De direc teur van Technische, de heer E. R. Cam ping uit Rijswijk, was dermate verheugd over dit „spontane gebaar" van de eer ste burger dat hij het gemeentebestuur twee t.v.-ontvangers aanbood „in de hoop dat men er een goede - Terneu- zense - bestemming aan zal geven". De aanbieding van deze geschenken moest tevens de dankbaarheid van het be drijf voor de goede medewerking van het gemeentebestuur bij de totstandkoming van het filiaal gestalte geven. De t.v.-toestellen werden nog deself de morgen aangeboden aan de beide ziekenhuizen in de gemeente: aan het Julianaziekenhuis te Terneuzen en het St.-Elisabethziekenhuis in Sluiskil. De directies ervan toonden zich bijzonder verheugd over de vorstelijke geschenken. De heer Camping toonde zich in zijn toespraak bijzonder tevreden over het feit dat de vestiging te Terneuzen" de zevende van „Technische" in Neder land is verwezenlijkt. Hij vestigde er de aandacht op dat het Terneuzense fi liaal eigenlijk een voortzetting is van vestiging van de N.V. Rood en Kahle te Axel, die zes jaar geleden haar activi teiten ging ontplooien en die spoedig met huisvestigingsmoeilijkheden kreeg te kampen: de behuizing bleek te kien; in Terneuzen kan men nu verademen De heer Camping betoogde dat de vesti ging in Terneuzen van Technische N.V. een grossierderij in elektrotechnische en aanverwante artikelen van beteke nis is voor geheel Zeeuwsch-Vlaande- ren. Hij zei dat het bedrijf voor de toe komst nog voldoende uitbreidingsmoge lijkheden heeft en de algemene voor uitzichten voor het bedrijf zeker niet ongunstig zijn. Burgemeester Rijpstra merkte de Ter neuzense vestiging van Technische aan als een belangrijke voor Terneuzen, niet in het minst omdat Technische een goede toekomst tegemoet gaat. Hij noemde het filiaal een „sieraad bij de entree van liet industrieterein Mr. F. J. Haarmanweg" en betoogde dat zulks niet in het minst te danken is aan de kwa liteiten van architect N. J. Rouw te Hoogerheide. De openingsplechtigheid werd bijge woond door een beperkt aantal geno digden. Het gezelschap maakte na afloop nog een rondwandeling door het ge bouw. De directie van Technische reci pieerde 's middags nog in het bedrijf, OP DE FOTO: Burgemeester mr. H. Rypstra opent de Terneuzense vestiging van Tech nische N.V. door een druk op de knop, waardoor alle in het bedrijf aanwezige lichtpunten in werking werden gesteld. (Van onze correspondent) SLUISKIL Tijdens de vergadering van de Zeeuwsch-Vlaamse handboog- schuttersbond die in hotel „Meert" te Sluiskil onder voorzitterschap van de heer J- Bruggeman werd gehouden werd een protest van de vereniging „St. Se- bastiaan" uit Koewacht nietig verklaard. Het bestuur van de vereniging zei niet akkoord te kunnen gaan met de beslis sing van het hoofdbestuur dat ondanks dat Koewacht het hoogste aantal pun ten had behaald deze vereniging niet tot kampioen had uitgeroepen. Bovendien werd de schuld voor het grootste gedeel te de secretaris verweten. Het bestuur beriep zich op het reglement waarin ver meld zou zijn, dat de vereniging die slechts met één schutter uitkomt onmo gelijk tot kampioen kan worden ver klaard. Bovendien zo zei men, heeft de secretaris deze beslissing niet alleen in overleg met andere bestuursleden geno men. De vergadering bleek het met deze zienswijze eens te zijn en men veroor deelde scher de houding van „St.-Sebas tiaan". De heren R. van Waes en J. Ver- eecken werden als bestuurslid herkozen. De voorwedstrijden voor de viertallen- kampioenschappen zullen te Kloosterzan- de, Axel en Westdorpe worden gehouden. Op 12 juni volgt de finale te Aarden burg. Keizers en koningen van de aan gesloten maatschappijen zullen elkaar de allerhoogste eer betwisten te Zuiddorpe op 22 augustus. Besloten werd de huidi ge contributie te handhaven. Tenslotte werd de samenstelling van de vertegen woordigers op het Europese landentoer- nooi besproken en de samenstelling van het Zeeuwsch-Vlaamse 24-tal dat het te gen Zuid-Beveland zal moeten opnemen. rjezer dagen zijn de resultaten be- kend geworden van een opinie onderzoek naar de waardering van de Nederlandse burger voor het parle ment. Die appreciatie blijkt niet bij zonder groot te zijn: meer dan vijftig procent van de ondervraagden heeft geen hoge dunk van het werk, dat onze afgevaardigden verrichten en slechts 22 procent staat zeer positief tegenover het parlement. Met deze enquête wordt de malaise- situatie getekend, waarin het politieke bedrijf in Nederland zich op het ogen blik bevindt. Wie hiervoor een ver klaring zoekt stuit op een hele reeks factoren. De werkwijze van de Tweede Kamer, de verminderde invloed van het parlement als gevolg van inter nationale samenwerking en de inge wikkeldheid van de huidige problema tiek zijn er slechts enkele van. Voor zover de „schluld" van de gedevalueerde waardering aan het parlement zelf te wijten is menen wij twee hoofdoorzaken te kunnen aan wijzen. De eerste is, dat men zich te druk maakt over wat in wezen futiliteiten zijn, de tweede het ont breken van parlementariërs van for maat. Vergelijk b.v. eens de aandacht die de REM op het Binnenhof heeft ge had met de zorg om het beangstigende probleem van de ontwikkling van 'Nederland in de komende 20 a 30 jaar. Over het probleem van de ruimtelijke ordening, het leefbaar houden van ons land wordt op het Binnenhof nauwe lijks nog gepraat. Men bijt er zich vast in de probleempjes van de dag zonder zich te bekommeren om de wereld van morgen. Natuurlijk gaat ook het kabinet hier niet vrij uit. Onze ministers zijn over het algemeen bekwame bestuurders, maar veel mannen met visie hebben wij onder hen nog niet kunnen ont dekken. Waarschijnlijk zijn het parlement en het kabinet wat te kleurloos voor de mensen van vandaag. Natuurlijk, het democratisch staatsbestel heeft zijn gebreken. Zouden we nog beschikken over parlementariërs van het formaat van Romme, Oud en Schouten, die gebreken zouden minder opvallen. Zij, de parlementariërs-grote-stijl, ver stonden de kunst om grote lijnen te trekken, om het politieke bedrijf on der ieders belangstelling te brengen. En... zij wisten hoe gereageerd moest worden op activiteiten, die het gezag van het parlement ondermijnen. Het lijkt moeilijk voor bestrijding vatbaar, dat er een zeker verband bestaat tussen het gedaald aanzien van het parlement en een bijna stelsel matige, tegen Tiet parlement gerichte campagne van enkele persorganen. Is hier sprake van een bewuste ondergraving van de democratie? Of is hier alleen een verkoop-argument in het geding? Zeker is dat de pers campagne bijzonder sluw wordt ge voerd Smaad en laster worden juri disch 'zo „aangekleed", dat de aange vallene zelden een aanklacht kan in dienen. Men negeert daarom maar die vuilspuiterij. Maar wat is dan uit eindelijk de indruk naar buiten? Vele argeloze zielen zullen zeggen: „Ze durven zeker niets terug te doen. Dan zullen die anderen wel gelijk hebben." Geestelijk Weerbaar", het officieel orgaan van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Neder land wijdt een belangwekkende be schouwing aan deze zaak. „Geestelijk Weerbaar" constateert hij de partijen, die vrijheid en democratie aanhangen, een gemis aan agressiviteit tegenover de (pers) belagers van de democratie. Op die manier geeft men de straat vrij aan de vijanden van democratie en vrijheid, vreest het blad. Nu wij ons opmaken om binnenkort de twintigste verjaardag van onze be vrijding te gaan vieren is er zeker alle aanleiding om ons nader te be zinnen op het gevaar van de schijn gestalten, die het politiek extremisme van onze tijd kan aannemen. (Van onze correspondent) 's-HEER ARENDSKERKE Deze plaats krijgt een hypermodern ge meentehuis aan de Deeioeg. Via een brede trap komen de bezoe kers van het raadhuis in de hal. Aan hun linkerhand liggen de vertrekken voor de burgemeester en wethouders en de gemeente secretaris. Rechts van dc hal be vindt zich de raadzaal. Vanuit de vleugel, waarin het administra tieve gedeelte zal worden onder gebracht kijkt men op een groot terras. Het raadhuis is een ont werp van irs. Rothuizen en 't Hooft te Goes en ivordt gebouwd door de aannemer K. Fraanje uit Lewedorp. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) LAREN Niet minder dan zeventien maal heeft Bert Garthoff op onvolprezen wijze de televisierubriek „Anders dan anderen" gepresenteerd. Het was al byna drie jaren geleden, dat Rob de Vries als laatste „slachtoffer" in de befaamde stoel zat. Zoals u gisteravond hebt kunnen zien zat Rob de Vries daar weer op het po dium in de Singer Concertzaal. Binnen enkele minuten werd zijn plaats ingeno men door zyn vriend, de sympathieke acteur Hans Tiemeyer. Maar het had weinig gescheeld of Hans Tiemeyer was weggelopen. U moet weten dat de tv-uitzendinig reeds gisterenmiddag op de beeldband werd vastgelegd, omdat de heer Tie meyer ergens in het land moest spelen in het stuk „Zes personages" van Piran dello. Achteraf bleek de toneelvoorstel ling te zijn verschoven, maar dit had het voordeel dat Hans Tiemeyer zich gister avond zelf op de beeldbuis kon zien in een hoofdrol, waarvan iedereen zal heb ben genoten. De heer Tiemeyer was eerst door de VARA verzocht om mee te werken in de jury van een „top of flop"-uitzending. Tijdens een vraaggesprek na afloop ver klaarde hij, dat hij deze uitnodiging had afgeslagen. „Wat heeft het voor zin om mij daarvoor te vragen, ik weet niets van die plaatjes af. Ook al is dit tv-pro- gramma erg populair bij de jeugd, het DE VOORMALIGE Oostenrijkse voetbal international Ernst Ocwirk, is door de Italiaanse club Sampdoria Genua, waar van hij trainer was, aan de dijk gezet Hij wordt voorlopig vervangen door de Italiaan Giuseppe Baldini. Zijn ontslag wordt in verband gebracht met de 0—3 nederlaag, die Sampdoria afgelopen zon dag leed tegen Lanerossi, waardoor de gradatie-gevaar ontstaan is. heeft een commerciële inslag en daar voor interesseer ik mij in de laatste plaats. Het is mijn vak niet. Wel zou ik die fijne jonge mensen hebben willen vertellen wat de werkelijke inhoud van het leven is. Maar dat accepteren ze niet van mij in die omgeving. En toch ben ik er in gelopen, omdat Rudi Meyer me vroeg of ik een lezing voor de jeugd in Laren wilde houden over toneel en film. Maar toen ik de Singerzaal binnenkwam en Rob de Vries daar zag zitten, toen schrok ik en bijna was ik weggelopen. Mies Bouwman toonde haar grote kwa liteiten als interviewster. Als zij met mensen spreekt is ze op haar best. Zelf was ze over haar terugkeer in de rol van gastvrouwe niet ontevreden. In het televisieprogramma, woensdag avond, gaven professor mr. J. P. Oud en dr. W. Drees een verklaring voor de im populariteit van het parlement. Een on langs gehouden enquete wees namelijk uit, dat zich slechts 22% van het Neder landse volk interesseert voor wat het parlement doet. Mr. J. P. Oud, de ex- fractieleider van de WD ontwikkelde (in „Achter het nieuws") een interes sante gedachte en wel deze, dat het goed zou zijn het parlement via de t.v. meer tot het Nederlandse volk te brengen. Hij zei: Als er moderne middelen zijn om de werkzaamheden van het parlement tot de verbeelding van het volk te laten spreken, behoren die te worden aange wend. Het geijkte middel daartoe is de t.v. Het zou helemaal niet gek zijn, in dien het parlement een televisiedienst in het leven riep. geschraagd docr des kundige journalisten, die op elke zit tingsdag een verslag van bijvoorbeeld een half uur zouden presenteren. Veel kijkers zullen zich ook geamuseerd hebben met „De ernst van Ernst", het bekende toneelstuk van de vlijmscherpe Oscar Wilde, dat op het tweede net in een Engelse uitvoering prachtig werd ge bracht. J.

de Stem | 1965 | | pagina 5