Federatie luidt alarmklok: MEDICUS VERWAARLOOST ZIEKE BEJAARDE THUIS Groeiende kerk eist meer kardinalen Vnor t een ei(Jen stijl JODENVERKLARING NIET OP AGENDA GENOMEN Vrije Studenten Partij wil Nijmeegs corps hervormen MARCUS Hulpverlening coördineren Opleiding onvoldoende Verruiming van goedkeuringen in de bouw Speelt vermoeidheid fringe rol bij Voetverzorging Zo moet het PAUS GEEFT UITLEG 3"u,e »S«°e8<Ur0m BEIEREN: STAATJE IN EEN STAAT UU I BINNENHOF Conflict houdt flatgebouw in Amsterdam op Geen vrees voor inflatie KLM-vliegtuig onder rode vlag naar Leipzig .Vijfdaagse voor detailhandel op lange baan Op conferentie Oosterse kerken -Notities Gewonde bij brand op kustvaarder Oorlogsmisdaden kosten Russen de dood DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1965 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De verzorging van de zieke bejaarde thuis schiet in Nederland aan alle kanten ho peloos tekort. Dat blijkt onmid dellijk bij lezing van dc brochure over dit onderwerp, die door de Nederlandse Federatie voor Be jaardenzorg is uitgegeven. Het kleine boekje staat letterlijk stampvol met gebreken, die kleven aan de huidige praktijk. Een werkgroep, in het leven geroepen door de sectie gezondheidszorg van de federatie, signaleert het vol gende: De bejaarde patiënt heeft niet in gelijke mate deel aan de vooruitgang van de geneeskundige wetenschap en de moderne gezondheidszorg als de patiënt uit een jongere leeftijdsklasse. Ten aanzien van de huisarts: aan de bejaarde patiënt kan de huisarts in het algemeen onvoldoende tijd besteden. Hij kost meer tijd dan een jongere patiënt. Op een spreekuur kan moeilijk meer dan een kwartier voor hem worden uitgetrok ken, terwijl ook de tijd van een huisbe zoek te beperkt is voor een adequaat on derzoek. Te weinig aandacht wordt be steed aan het geven van adviezen be treffende de aandacht, de voeding en de levenswijze. Nog onvoldoende in de aan dacht staat het jnobiel houden en vroeg mobiliseren van de patiënt, in het bijzon der ter voorkoming van atrofie (het uit teren) van de spieren, verstijving van de gewrichten en onvoldoende bloeddoor- stroming van de huid. De veelvuldig voorkomende urineweginfecties worden te weinig ontdekt en behandeld. De huid verzorging wordt veelal te laat in dc behandeling betrokken. Een medische documentatie per patiënt is veelal nog niet aanwezig. De opleiding schenkt onvoldoende aan dacht aan de vorming van de toekomsti ge arts, in het bijzonder ten aanzien van het kunnen leggen en hanteren van re laties met patiënten. Ook leert de op leiding te weinig omtrent dc normale mens in zijn verschillende leeftijdsfases zowel lichamelijk als in geestelijk en maatschappelijk opzicht. Geriatrie en re validatie zijn nog niet als vakken in de medische opleiding opgenomen. In de be staande geneeskundige bladen vindt de huisarts te weinig artikelen, die zijn in gesteld op zijn werk met betrekking tot bejaarden. Door de kacunes in de opleiding en de bijscholing en wegens onvoldoende tijd tot studie bezit de huisarts te weinig kennis van de mogelijkheden, die de Vragen aan minister DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Van Heivoort en Kolfschoten, beiden K.V.P., hebben er in schriftelijke vragen b(j de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op aangedrongen de maximumgrens, waarvoor gemeentebe sturen rijksgoedkeuringen kunnen afge ven, op te trekken tot 50.000. De kamerleden vragen dit ten behoeve van vele agrariërs, die in verband met structuurwijzigingen in de landbouw, ge dwongen zijn bedrijfsgebouwen te stich ten of te verbouwen, maar moeilijkhe den ondervinden bij het verkrijgen van rijksgoedkeuringen, die gezien de be perkte bevoegdheid der gemeentebestu ren, slechts tot een maximum van 10.000 afgegeven mogen worden. (Advertentie) JAGER GEZOCHT! Partner gezocht om gezellig mee op Safari te gaan. Jachtterrein: mijn zit kamer. Jachtdoel: natuurlijk gezellig ge nieten van zo'n zuivere, zachte Olifant- borrel. Het puikje uit Schiedam. Olifant jenever. Een weldaad. Proost! DEN HAAG Volgens statistieken zou slechts bij een gering percentage van de verkeersongelukken vermoeid heid als hoofdzaak moeten worden aan gemerkt. Hieruit zou men de gevolg trekking kunnen maken, dat vermoeid heid nagenoeg geen rol speelt bij de verkeersonveiligheid. Deze gevolgtrek king is echter misleidend. Tot deze con clusie is de commissie vermoeidheid chauffers" gekomen. Vermoeidheid, zo zegt ze, is moeilijk te constateren, te meer als dit door on deskundige politieambtenaren moet ge beuren. Vermoeidheid verminderd zo als bekend het concentratie- en obser vatievermogen waardoor voorrangsre- gels overtreden worden, er met te gro- te snelheid wordt gereden etc. De commissie meent, dat er om ver moeidheid te voorkomen een uniforme bebakening moet zijn. dat voor het ont werpen van nieuwe wegen advies van specialisten moet worden ingewonnen, dat het onderzoek naar de goede lees baarheid van verkeersaanduidingen moet worden verdiept, dat er grote aandacht moet worden besteed aan vlakheid, stroefheid en kleur van de rijbaan, dat er een goede optische geleiding moet zijn en dat het patroon van de wegen en de inrichting van ontmoetingspunten van wegen overzichtelijk moet zijn. Van belang zijn ook de omstandigheden waar onder de chauffeur moet werken. zieke bejaarde komt veel tekort., kort... huidige geneeskundige wetenschap voor zijn bejaarden patiënt biedt, Ten aanzien van de specialist: het *evaar van perfectionisme in de genees kunde dreigt zeer bij de specialistische >ehandeling van de bejaarde patiënt. De ernst van de gevonden „afwijkingen" vordt vaak overschat. De specialist is ;teeds minder geneigd aam huis te con- :ulteren, daar hij zich zonder zijn vele mlpmiddelen insufficiënt voelt. Te wei- lig is hij zich bewust van de psychologi sche betekenis van het consult. Ten aanzien van de gebreken in de polikliniek. Deze zijn vrijwel alle van or ganisatorische aard. Lange wachttijden (moeilijk voor de begeleiders) het moei zame aan en uitkleden. Te weinig wordt er naar gestreefd het gehele onderzoek zo te organiseren, dat het in één polikli- nisch bezoek kan worden afgewerkt. De persoonlijke benadering schiet nog al eens tekort. .Ten aanzien van de para medische hulpkrachten: heilgymnasten en masseurs worden te weinig of te veel ingescha keld. Thuisblijvende zieken, die voor deze hulpverlening in aanmerking ko men, blijven hiervan vaak verstoken, om dat het contact tussen huisarts, wijkver pleegster en heilgymnast-masseur te ge ring is. Ook op het terrein van de voe ding van de zieke bejaarde thuis is het samenspel niet ideaal. Voedings- en di- eetvoorschriften worden door de arts vaak vaag gegeven. Op het voor bejaarden zo belangrijke punt van een goede voetverzorging is geen enkele officiële regeling getroffen. Terwijl voor de kappers regels gesteld zijn om mes en schaar te mogen hanteren, is het daarentegen iedere Nederlander toegestaan met deze zelfde en nog andere attributen aan het lichaam van een mede mens te manipuleren en in zijn huid te snijden zonder dat eisen van vakbe kwaamheid worden gesteld. Ten aanzien van de wijkverpleeg ster: niet alle wijkverpleegsters zijn vol doende op de hoogte van de reactive ringsmogelijkheden voor de zieke be jaarden en de daarbij te gebruiken hulp middelen. Op een enkele uitzondering na is er voor wijkverpleegsters geen gele genheid tot voldoende bijscholing in dit opzicht. Ten aanzien van de hulpkrachten: voor het uitvoeren van verzorgingshan- delingen zijn slechts weinig opgeleide hulpkrachten bij de kruisverenigingen in dienst. Vele zieke bejaarden blijven me de hierdoor van een goede verzorging verstoken. Deze omstandigheid werkt de toeloop naar de tehuizen in de hand. Ten aanzien van het maatschappe- AMSTERDAM Conflicten tussen de aannemer en onderaannemers over de prijs voor dat deel van het werk. dat zij voor hun rekening nemen, hebben tot ge volg gehad dat in Nieuwendam (Amster dam-Noord) de werkzaamheden aan 524 flatwoningen vrijwel geheel stil zijn ko men te liggen. Bouwvakarbeiders, die in dienst staan van de onderaannemers, worden elders aan het werk gezet of krijgen hun ontslag. lijk werk; het maatschappelijk werk ge richt op zieken is nog zeer weinig ont wikkeld mede door gebrek aan krachten. Ten aanzien van de huishoudelijke kracht: het voornaamste gebrek van de huidige situatie ten aanzien van de huis houdelijke hulpverlening aan bejaarden, die niet of niet ten volle in staat zijn de huishouding te voeren, is de onvoldoende omvang van de geboden hulp. De werkgroep concludeert, dat het als een ernstig tekort van de huidige toe stand gezien moet worden, dat er zo wei nig samenwerking bestaat tussen de ver schillende personen en diensten, die be moeienis hebben met hulpbehoevende zieke bejaarden. De vele en vaak van elkaar afwijkende adviezen brengen de bejaarden in verwarring. In een aanbeveling tot verbetering van de bestaande toestand meent de werk groep, dat er voor de bejaarden geen aparte gezondheidsdienst in het leven ge roepen moet worden. Wel zullen de ver schillende personen en diensten, die met de zieke bejaarden bemoeienis hebben, meer contact met elkaar moeten hebben om tot 'n goede samenwerking te komen. Die samenwerking zou plaatselijk ge stalte kunnen krijgen in een samenwer kingsorgaan, dat coördinerend optreedt en zorg draagt voor een deskundige en efficiënte hulpverlening. Het is van het grootste belang ervoor te zorgen, dat de hulpverlening een persoonlijk karakter draagt. De medische zorg behoeft verbe tering. De huisarts zal dit moeten bewerkstel ligen. Bij hem moet voortdurend de be langstelling worden gewekt voor de spe cifieke klachten en verschijnselen bij be jaarden. Voorts zullen door hem wegen gevonden moeten worden, waardoor het hem mogelijk wordt een redelijke tijd te besteden aan zijn bejaarde patiënten. De werkgroep vestigt tenslotte de aandacht op het belang van de preventie (het voor komen van ziekten), eea-rpo. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren in een algemene audiëntie ant woord gegeven op de allerwege gestelde vraag waarom er plotseling zoveel nieu we kardinalen benoemd zijn en wat nu de betekenis is van het komende consisto rie van 22 februari. Zjjn uitleg kwam beknopt hierop neer dat de internatio- lisatie en uitbreiding der Kerk haar eisen stellen ook ten aanzien van het aantal kardinalen. Overigens zullen de benoemingen binnen de beperkingen van het benodigde aantal bljjven, zo dat men niet bevreesd behoeft te zijn voor een inflatie in de waarde van het kardina laat. De paus zei dat het consistorie van 22 februari een volkomen normale beteke nis heeft: namelijk de aanvulling van het kardinaalscollege. Maar het heeft toch ook wel iets bijzonders. In de eerste plaats noemde hij in dit verband de groei der Kerk en van de taken daarin. In de tijd van Sixtus V was een aantal van 70 kardinalen ruim voldoende, maar reeds in de tijd van Pius XII kwam de H. Stoel tot de conclusie dat dit getal eigenlijk te weinig was. Joannes XXIII hakte de knoop door en overschreed het aantal van 70, dat tot dusver bijna onschendbaar leek. Wij nu. aldus paus Paulus, profiteren van dit precedent van paus Joannes, door het college van kar dinalen boven de 100 uit te breiden. De omvang der Kerk, aldus de paus. is niet meer te vergelijken met die van de 16e eeuw. De Kerk heeft zich over heel de aarde uitgebreid. Bovendien is het aanzien van het H. College uiter mate sterk in aanzien gestegen en zijn taak is zwaarder geworden. Dit is in de eerste plaats te danken aan de geweldige stoot die Pius XII aan het internationale karakter van de Kerk heeft gegeven en die zich in het college van kardinalen reeds weerspiegeld. Maar het geschiedt ook omwille van de oecumenische gedachte, welke het concilie zoveel glans en hoop schenkt; hierbij zinspelend op de benoeming tot kardinaal van drie vooraanstaande pa triarchen van het Nabije Oosten. De paus verzekerde ook dat het echter al lerminst in zijn bedoeling ligt om een soort inflatie in de kardinaalswaarde te veroorzaken door de vele benoemingen. Integendeel, door de uitbreiding zal het H. College efficiënter kunnen werken. Het aantal kardinalen zal dan ook altijd binnen de grenzen van de werkelijke behoeften blijven, zo verzekerde de paus. H. K. SCHIPHOL Een Viscount van de K.L.M. zal van 28 februari tot 8 maart onder Tjsechische vlag via Praag vijf chartervluchten maken van Amster dam naar de Leipziger Messe in Oost- Duitsland. Het toestel is daartoe, com pleet met bemanning door de Tsje chische luchtvaartmaatschappij C.S.A. van de K.L.M. gehuurd. Geen enkele Westeuropese luchtvaartmaatschappij heeft sinds 1961 vluchten naar de Leip ziger Messe ondernomen. De luchtvaartmaatschappijen voelen zich niet vrij om vergunningen voor vluch ten aan te vragen, aangezien hun re geringen de regering van Oost-Duits- land niet erkennen. Aldus kan men in luchtvaartkringen vernemen. (Advertentie) ■tae\ezen melange van natuurXuNer Een uitQ®'® uken; rijp. zac" En geen toege (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De detailhandel krijgt nog geen verordening voor een vijfdaag se werkweek met 45 werkuren. De be handeling ervan is gisteren in het hoofd bedrijfschap detailhandel uitgesteld op verzoek van de middenstandsbonden en het grootwinkelbedrijf. Eerst moeten de 72 organisaties en de 60 particulie ren, die schriftelijk bezwaren tegen de vijfdaagse- verordening ingediend heb ben, gehoord worden. Men hoopt de be spreking op 24 februari te kunnen af ronden. Het gaat er, zoals bekend, om voor de detailhandel een gelijksoortige vijf daagse werkweek in te voeren volgens een rouleersysteem. Daarin moeten ze ven vrije zaterdagen, dertien vrije maan dagen en dertig andere vrije dagen althans volgens de ontwerpverordening van het hoofdbedrijfschap opgeno men worden. Het is een compromis, dat begin vorig jaar na veel geharrewar tussen werknemers en werkgevers in het midden- en kleinbedrijf tot standgeko- men is. Intussen is gebleken, dat de Stichting van de Arbeid juridische (geen materi ele) bezwaren heeft tegen de ontwerp verordening. Zij heeft dit staatssecreta ris De Meijer, op diens verzoek, al la ten weten. (Van onze correspondent) NIJMEGEN op 25 januari is bij de senaat van het Nijmeegse studentencorps een nieuwe partij geregistreerd van plaatselijk karakter: de Vrije Studenten Partij. Het actieprogram van deze partij wil een totale hervorming van het Nij meegse studentencorps, zodat het nu reeds veler aandacht en belangstelling trekt. Enkele dagen geleiden dreigde de Studentenvakbeweging met een boycot van de verkiezingen voor het Nijmeegse corpsparlement, wanneer de grondraad van het corps niet „gedemocratiseerd' zou worden. De nu opgerichte Vrije Studenten Par tij zegt de door haar voorgestelde her vormingen op democratische wijze te zul len doorvoeren. Voor de verkiezingen zal de V.S.P.. gesteund door studenten van alle geledingen, waaronder de Studenten- vakbeweging, een zoveel mogelijk om vattende fractielijst indienen, en voorts gebruik maken van de overtuigings kracht van haar program om de tegen standers op redelijke wijze voor zich te winnen. Het program van de Vrije Studenten Partij gaat uit van de trias academica. Het studentenleven realiseert zich in drie aspecten: het facultair aspect (de facul teitenverenigingen op wetenschappelijke basis), het gezelligheids- of gemeen schapsaspect en het sociaal-cultureel be- langenaspect. Uitgaande van de democratische be ginselen stelt de Vrije Student Partij, dat iedere student over elk van deze aspec ten vrij is in zijn uitspraak. Deze uit spraak kan hij doen representeren in een raad. De Vrije Studenten Partij stelt dan ook voor dat het Nijmeegse studenten corps bestaat uit drie raden; een raad van faculteitsverenigingen, een raad van leefgemeenschappen, insgelijk aan gezel ligheidsafdelingen en een grondraad, ge lijk aan bijvoorbeeld de A.S.V.A., stu dentenraad van Amsterdam. Hun financiële bases en ook hun finan cieel beleid zouden geheel gescheiden moeten zijn: reeds nu denkt de V.S.P. een formule gevonden te hebben, waar in de gezelligheidsbelangen en de grond- raadbelangen apart kunnen worden ge houden. Een volgende hervormingsfase, de vrij willige corpsbijdrage. zal niet meer on der de competentie van de nie-uwe par tij vallen, aangezien immers de corps organisatie dan niet meer voor haar pas send is. Maar het Nijmeegse studenten corps zal dan een dergelijke ideale vorm moeten hebben aangenomen, dat dit van weinig belang zal blijken. Wel zal de hervorming tot stand brengen dat de ge zelligheidsverenigingen hun eigen ge bouwen betalen en dat de nihilisten (on- afhankelijken) van deze betaling zijn vrijgesteld. ADDIS ABEBA De 6 niet-Chalcedoni- sche kerken van het oosten willen het gesprek met Kome beginnen. Zij heb ben daartoe besloten aan het slot van een zevendaagse conferentie in Addis Abeba. De conferentie weigerde de concilieverklaring over de niet-christe- nen en joden te bespreken, ondanks het feit dat de Syrisch-orthodoxe pa triarch van Antiochië en de Koptische patriarch van Alexandrië daarop aan gedrongen hebben. Het was hun wens dat de conferentie de verklaring zou verwerpen als in strijd met de uit spraken van de bijbel. Het aantal christenen dat bij de niet- Chalcedonische kerken in het Nabije Oosten betrokken is, bedraagt onge veer 15 miljoen. Het standpunt van de Addis-Abebaconferentie wijkt af van het standpunt dat de orthodoxie heeft ingenomen op de conferentie van Rho- dos. Daar is besloten dat de orthodoxie niet in haar geheel het gesprek met Rome zou beginnen. Wel is deze con ferentie ertoe overgegaan de dialoog met de anglicanen en de oud-katholie ken te entameren. De Rhodosconferen- tie. waarbij 14 kerken vertegenwoor digd waren, heeft echter aan alle ker ken afzonderlijk de vrijheid gelaten elk voor zich het gesprek met Rome op te nemen. De kerkelijke leiders stellen zich achter het verlangen van de christenen naar ,,Ik heb Luxem burg zijn hertog dom teruggegeven, waarom zou ik dan Beieren zijn koning niet teruggeven?". Met deze woorden heeft de legendari sche generaal Geor ge Patton aan het hoofd van de Amerikaanse troepen in 1945 zich in Beieren op slag populair gemaakt. Te populair misschien. Maar de ge neraal wist iets van Beieren af. Nu nog klinken zijn woorden de inwo- in Beieren woont, dezelfde rechten en plichten heeft als de bewoners van de Beierse nationaliteit. Het Amerikaanse weekblad ,News Week' vergeleek onlangs de positie van Bei eren in de Bondsrepubliek met die van Texas in de Verenigde Staten. Het is de grootste Westduitse deel staat. De bewoner van Beieren voelt zich op de eerste plaats Beiers, en daarna pas Duits. Voor de Beier vallen bijna alle andere Duitsers on der de noemer Pruisen. Geen won der. dat Beieren zijn eigen .ambas sade" in Bonn heeft om de betrek- Beieren samen met München ieder jaar zo'n 40 miljoen gulden subsidie voor over. Er zijn echter ook poli tieke activiteiten, waardoor Beieren de aandacht op zich heeft weten te vestigen, en nog weet te vestigen. Adolf Hitler is in Beieren op het paard gezet. Hitlers geliefde verblijf plaats was Berchtesgaden. Het eer ste permanente Duitse concentratie kamp werd in Beieren gebouwd: Da chau. Voor die tijd heeft er zelfs even een Sovjetrepubliek Beieren bestaan. Wat betreft paradoxen kan men in een industriële revolutie op touw te zetten, die ook het Ruhrgebied heeft verbijsterd. Textiel porselein en glas werk komen in grote hoeveelheden uit Beierse fabrieken. Olieleidingen maakten het mogelijk, dat in Inglo- stadt een van de grootste Duitse olieraffinaderijen kon worden ge bouwd. Münchens voorstad Garching heeft al zes jaar lang een atoom reactor: de eerste, die in de Bonds republiek werd geconstrueerd. Het is duidelijk, dat Beieren nog steeds een eigen weg wil gaan. Mokkende Sudeten-Duitsers klagen er in Bei- ners van Beieren als muziek in de oren. Er is geen Westduitse deel staat zo nationalistisch gezind als Beieren. Ook in het na-oorlogse Duitsland, waar het ,,Heim ins Reich" nog door een minister kan worden uitgesproken, is dit een si tuatie. die waakzaamheid vereist. In vele opzichten neemt Beieren tussen de Duitse deelstaten een apar te plaats in. Het heeft een eigen le gertje, dat de grens met Oost-Duits- land en Tsjecho-Slowakije bewaakt. Het heeft een eigen ..grondwet" waar. opmerkelijk genoeg in te le zen staat, dat iedere Duitser, die kingen tussen de Bondsregering en Beieren te regelen. Beieren is vooral bekend om zijn bergen, zijn cultuur, zijn vermaak en het daarbij behorende bier. Gemid deld drinkt iedere bewoner van Duitslands zuidelijkste deelstaat zo 'n 230 liter bier per jaar. Met trots draagt hij dit wereldrecord. Daar naast blijft er nog genoeg tijd over om de talrijke theatervoorstellingen in zijn land te bezoeken.Alleen Mün chen biedt de kunstminnaar 8000 theaterplaatsen. Bijna 85 procent van die plaatsen is altijd bezet. Daar heeft de regering van de deelstaat Beieren terecht. Tegenwoordig kennen we de C.S.U., die weliswaar één lijn trekt met de C.D.U., maar toch hard nekkig weigert in deze partij op te gaan. Aan het hoof van de C.D.U. staat ene Franz Jozef Straus, wiens hardnekkige politieke aspiraties angstvallig veel gelijkenis vertonen met de ideeën van Charles de Gaul le. Ook op economisch gebied legt Beieren een opvallende activiteit aan de dag. Mocht men aanvankelijk den ken, dat Beieren geen raad zou we ten met de twee miljoen vluchtelin gen uit Oost-Duitsland. de deelstaat heeft deze arbeidskrachten benut om eren openlijk over, dat talrijke land genoten in Tsjecho-Slowakije worden verdrukt. Het nazi-verleden van Bei eren lijkt zich nu in een nieuw na tionalisme getransformeerd te heb ben. De Beieren hebben in Strauss een slagvaardig voorvechter wiens mond door het Noordduitse blad Der Spiegel bepaald niet is gesnoerd, ook al is Strauss als minister ge vallen. Men moet zich de eigenzin nige politieke houding van Beie ren herinneren bij alle pogingen van Franz Jozef Strauss om in het kabinet terug te komen als minister van buitenlandse zaken. eenheid. Zij verheugen er zich over dat zij reeds banden onderhouden met andere kerken binnen de Wereldraad van Kerken. De 6 kerkelijke leiders hebben ook methoden voor innerlijke vernieuwing van hun kerken bespro ken. Zij willen verder een eensluiden de kalender invoeren, de Syrisch en Armeense orthodoxe kerken nl. volgen de Gregoriaanse tijdrekening, de an dere de Juliaanse. IJMUIDEN Gistermiddag heeft een brand gewoed in dc machinekamer van de Nederlandse kustvaarder „Bram", die juist de Westhaven van Amsterdam had verlaten. De brand is vermoedelijk ont staan doordat overlopende olie op de hete motor terechtkwam. De 46-jarige machinist H. D. W. B. uit Warnsveld werd door de vlammen in gesloten. Hij had de tegenwoordigheid van geest eerst de olieafsluiter dicht te draaien, alvorens zich door de vlammen heen een weg te banen naar het dek. Met brandende kleren kwam hij boven, waar anderen hem direct te hulp scho ten. Nadat de „Bram" aan de noordelijke oever van het Noordzeekanaal was afge meerd, is de machinist met een directie boot van Rijkswaterstaat van boord ge haald. Hij is met tweedegraads-verbran dingen aan beide onderbenen, handen en gelaat in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De brand is door een uit Amsterdam ontboden sleepboot van de Rederij Goed koop geblust, waarna de „Bram" terug keerde naar de haven. MOSKOU In Smolensk zijn vier Russen tot de dood door de kogel en twee tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens tijdens de wereldoor log in dienst van de Duitsers bedreven oorlogsmisdaden. Ze werden ervan be schuldigd in de zomer van 1942 in het Demindovdistrict vrouwen, kinderen en oude mensen te hebben vermoord. Voorts hadden zij dorpen geplunderd en in brand gestoken. r/vuuuea v ROND idü HET (Van onze parlementaire redacteur P. van der Sanden) DEN HAAG Menig politicus, die in de Tweede Kamer sommige boei ende betogen kan beluisteren, moet het verlangen hebben zelf ook zo te kunnen spreken. Wij hebben dan niet het oog op de welsprekendheid, als zelfstandige uitdrukkingsvorm, maar meer om hetgeen er politiek gezegd wordt. De betogen van de communist Marcus Bakker zijn op dit punt altijd bijzonder aantrekke lijk om naar te luisterenomdat de heer Bakker geen politieke ver antwoordelijkheid draagt. Om het eens wat cru te zeggen: hij kan over al tegenaan schoppen, zonder dat hem daarover ernstige verwijten kun nen worden gemaakt hetzij door be vriende lieden, die regeringsverant woordelijkheid dragen, hetzij door be vriende kamerleden uit andere frac ties. Op zichzelf genomen is dat dus een plezierige positie, maar het heeft, anders dan voor de parlementaire wel sprekendheid, weinig nuttig effect. Wie het eerste nummer van het nieuwe ledenblad van de P.v.d.A. „Opinie" geheten kritisch door leest, heeft met de manier, waarop dr. ir. Anne Vondeling, sinds het vertrek van mr. Jaap Burger, leider van de oppositie in de Tweede Kamer, enkele zaken aan de orde stelt, wat moeite. Meer ook niet, want er schuilt in de klachten van de heer Vondeling een grote kern van waarheid. De idee van de ombudsman krijgt niet de warme sympathie van fractie leider Vondeling. Hij vindt, dat een andere manier om burgers-in-de-ver- drukking te helpen veel beter is. „Ik zou willen, dat de kamercommissie voor de verzoekschriften de beschik king kreeg over een bureau, met een hoog gekwalificeerde directeur, een eigen staf en een eigen secretariaat. Zo ongeveer als de verhouding reken kamer-parlement, maar dan nog nau wer. Dan blijft de beleidslijn tenmin ste waar hij hoort. Bij de kamer". Dergelijke duidelijke uitspraken doen weldadig aan. Zeker van de lei der van een fractie, die 43 man in de Tweede Kamer telt. Zou dr. Vonde ling. die wel een grote verantwoorde lijkheid te dragen heeft, die suggestie nu niet op de juiste plaats enige kracht bij kunnen zetten? Zij kar, toch nooit alleen bedoeld zijn voor le den van de P.v.d.A.

de Stem | 1965 | | pagina 3