Zeeu wsch-Vl aanderen Nationalisatie gezinszorg door bijdragen vermijden Walcheren Z.-Beve!and Bezwaar tegen hofsteden op monumentenlijst NOTARIS G. DE KOK (IJZENDIJKE) Lichte ontspanning op Z.-Ylaamse arbeidsmarkt VLISSINGEN HULST OOSTBURG TERNEUZEN Geavanceerd Rapport bij afscheid als voorzitter DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1965 GOES Dagblad De Stem Afscheidsreceptie dokter A. C. S. van Breda Vriesman Biervliet Clinge Nog Snellcrhield jaarvergadering Raad Kruiningen weer „thuis Centrale hengsten- keuring New Forest Ponystamboek Raad Axel in zaal nieuwe Voor koffer- schrijfmachines j R.H.B. i Terneuzen Burgemeester RijpstraTerneuzen EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morg en Vergadering „Walcheren" Donder dag 28 januari 19.30 uur houdt de K.S.V. „Walcheren" een sectievergadering in het Katholiek Militair Tehuis. In de sectie zijn alle in „Walcheren" beoefende spor ten vertegenwoordigd, te weten voetbal, handbal, gymnastiek en volleybal. G.O.V. De Goese Operette Vereni ging gaat op zaterdagavond 20 februa ri de operette: „Der Vogelhandier" van Carl Zeiler uitvoeren. De avond wordt gehouden in de Prins van Oranje en begint om half acht. BURGERLIJKE STAND: Geboren: Jolanda Christa Elina dv J. Germing en van H. J. Davidse; Joost Maarten zv G. Breas en van E. N. Riemens (te Kortgene); Christina Hendrika dv A. C. Heijstek en van P. M. Verburg; Sybren, Ernst Jacob zv M. W. Slabber en van J. M. Smallegange; Bregta Wilhelmina dv W. J. Lamper en van T. J. Danker (te Wemeldinge); Pietro Quirieno Car lo zv C. P. De Marco en van C. E. Koole; Vivian Elizabeth dv J. I. J. Maat en van D. E. Davey; Jannetje Adriana, dv H. J. Boogert en van P. A. Felius (te Kruiningen). Huwelijksaangiften: G. P. M. Adams 25 jr en E. J. Boel 19 jr., P. A. Tram per, 26 jr. en C. M. H. den Boer, 25 jaar. Gehuwd: P. I. Flipse 22 jr. en P. M. Roeleven 22 jr., J. T. Boudens 30 jr. en M. D. Boonman 22 jr. J. A. van Beest 29 jr. en T. M. Goozen 23 jr. Overleden: Verkammen, Mattheus W., 61 jr. ev C. J. Goossen (te Tho- len), Van der Borgt, Bernardus C. H. 75 jr. ev P. J. den Boer (te Hansweert), Korstanje, Pieternella, 89 jr. wv J. C. van 't Veer, Van der Bliek, Klazina, 66 jr. ev M. Vermeule te ('s-Heer Arendskerke)Van Dixhoorn, Cornelis J. 39 jr., ev C. A. van Dienst (te Wolphaartsdijk) Kapelle Wielrijder gewond Op de rijksweg, bij het kruispunt op de grens Kloetinge- Kapelle, vond een vrij ernstige aanrijding plaats. De wielrijder W. K. uit Kapelle stak, na gewacht te hebben op een uit de richting Goes passerende file auto's, de weg over zonder verder uit te kij ken voor het verkeer uit de tegenoverge stelde richting. Hij werd daarbij gegre pen door een personenauto, bestuurd door de heer De K., eveneens uit Kapelle, die het ongeluk zag aankomen doch de wiel rijder niet meer kon ontwijken. W. K. liep hierbij een gecompliceerde been breuk op, alsmede enkele gebroken vin gers. Hij werd per ambulance naar het St. Joannaziekenhuis in Goes overge bracht. Zijn fiets werd volkomen ver nield, de auto liep slechts lichte schade op. Raad komt byeen Woensdag 3 fe bruari om half vier 's middags zal de raad van Kapelle in openbare vergade ring bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. voorstel inzake de bouw van 40 woningen binnen het kader van het ratio- Wioningbouwplan „Oost-Zuid-Beveland", verder een voorstel naar aanleiding van een ontvangen verzoek voor een bij drage van aansluitingskosten op het elek triciteitsnet van in een rendabel gebied gelegen warenhuizen, een voorstel tot aankoop van de panden Noordstraat 17 en 19 te Biezelinge en tot straatnaamge- ving in uitbreidingsplan Bruelis 1. Voorts komt er een voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de honden belasting in de gemeente Kapelle en tot herziening van de uitbreidingsplannen met bijbehorende bebouwingsvoorschrif ten t.w. a) het uitbreidingsplan in hoofd zaak 1963; b) het uitbreidingsplan in on derdelen 1952 voor de kernen Kapelle en Biezelinge; c) het uitbreidingsplan 1963 voor de kern Schore. Heinkenszand Buurtvereniging vierde feest De buurtvereniging ,,De Buitenwijk" heeft 'n feestavond ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van de vereniging georga niseerd. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer N. de Regt, een over zicht van de gepasseerde 15 jaar. De vereniging werd opgericht met 13 leden. Momenteel zijn er 60 leden. Een evene ment is de jaarlijkse contact- of buurt- avond, welke voorheen om de 2 jaar werd gehouden, doch nu reeds een jaar lijks weerkerend feest is geworden. Burgemeester N. Elzen, die met echt genote als gast deze feestavond bijwoon de bood zijn gelukwensen aan met het 15-jarig bestaan. Hij vond de organisa tie van deze avond in goede handen en achtte het tegenwoordig een kunst om de mensen bij elkaar te krijgen. Hiij wen ste de vereniging nog vele van derge lijke jubilea-avonden toe. Het duo Cop- pens-Pieterse verzorgde deze avond met voordrachten en muziek die vele aan wezigen naar de dansvloer lokte. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel, 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2'k mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bü 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Benoemd. De heren P. de Bruijne en R. Ch. L. Claeyssens zijn met ingang van l januari 1965 benoemd tot assistent eerste klas van 's rijks belastingen te Sas van Gent- Cabaretavond N.K.V. Op zaterdag avond 13 februari aanstaande zal de Cul turele Commissie van de plaatselijke af deling van het N.K.V. de leden en even tuele niet-leden in het Bioscoopgebouw een, wat het programma belooft, dave rende cabaretavond voorschotelen. Medewerkenden aan het programma zijn o.m. Willeke Alberti, de* zangeres Zonder Naam, imitator-zanger Albert Broeses, conférencier Bonk Martens, Martin Tonelly en het Trio Kees de Nijs, dat zal zorgdragen voor de „muzikale onlijsting". Na afloop is er een bal. The Skyrockets zullen dan voor de nodige muziek zorgen. Biljarten In hotel De Windt hebben de R.K.J.B.-leden elkaar ontmoet op de groene tafel. De bond heeft een prijs kamp ingericht, die in verscheidene se ries wordt gespeeld. De uitslag van het eerste treffen was 1. J. Mabesoone-W. Goethals; 2. E. Mabesoone-R. Dusarduyn. 3. U. Pieters-W. de Meulenmeester. Brandalarm In de friteskraam op de Markt, eigendom van de heer M. de C.. werd door voorbijgangers een rook ontwikkeling geconstateerd. De gealar meerde brandweer kwam tot de bevin ding, dat de gaspit 's nachts niet was uitgedraaid en dat het vet oververhit was geraakt. De spuitgasten konden er» ger voorkomen. Er was lichte schade. Slipparty Op de rijksweg naar Schoondijke slipte de personenauto met J. D. uit Biervliet aan het stuur. Het voertuig raakte van de weg en kraakte een boompje en een verkeersbord. De materiële schade was aanzienlijk. Noch de bestuurder noch de drie passagiers liepen letsel op. Forum Zoals wij al hebben bericht werd in de Katholieke Kring voor de tweede maal een gespreksforum gehou den met als onderwerp de huwelijkspro blematiek. Er bestond een goede belang stelling voor. Voorzitter was pastoor-de ken A. Dierick, gespreksleider rector J. Verdurmen, bijgestaan door kapelaan A. A. Gielliet, huisarts G. de Bruijckere en prof. Wouters van het seminarie te Hoeven. Horeca De horeca-vereniging Oost burg, veertien leden tellend, hield een vergadering in Chez René. Ter sprake kwam o.m. de wenselijkheid tot aan sluiting bij de landelijke vereniging Ho- cres. Er werd geen beslissing daarom trent genomen, maar tot uiting kwam dat diverse leden wel voor aansluiting zijn te vinden. Een belangrijk punt was de zaalhuur. Stemmen gingen op om een gelijk tarief voor alle beschikbare zalen te Oostburg in te stellen. In de praktijk blijkt namelijk dat diverse ver enigingen de vergaderingen beleggen, wanneer een gratis zaal of een met een lage huurprijs beschikbaar is. Tot een bestluit kon niet worden gekomen, daar twee zaalhouders niet ter vergadering aanwezig waren. Duidelijk bleek overi gens dat de ambitie van de leden om iets in verenigingsverband te doen ver zoek is. Ook over de opkomst tijdens vergaderingen bestaat geen halleluja stemming. De Oostburgse horeca-vereni ging staat onder voorzitterschap van de heer J- Pouwer, secretaris is G. Boon man, die werd herkozen, terwijl A. San- derse de penningen beheert. Tafeltennis De Oostburgse tafelten nisvereniging O.N.A. heeft een weinig succesvolle wedstrijdweek achter de rug. Het eerste team kon tegen St.-Alysius 2 een gelijkspel 5—5 bevechten. O.N.A. 2 won met 7—3 van het derde team, maar O.N.A. moest met 82 tegen Wilno 3 het onderspit delven. De Treffers De Oostburgse schiet vereniging De Treffers heeft in café De Vier Emmers de jaarlijkse ledenver gadering gehouden. Vice-president A. Triou en commissaris W. de Schrijver werden herkozen. De leden, die 4,5 mm luchtbuksen hanteren, hielden een dis cussie over de grote en kleine roos. In Duitsland en België o.m. wordt gescho ten op kaarten waarop de 10,9 en 8 zijn zwart gemaakt. Een grote roos dus. De Treffers zullen het bij de kleine roos houden, hetgeen inhoudt dat alleen de 10 zwart is. Besloten werd vrijdag 5 fe bruari een feestavond te organiseren. De uitslag vas de schietwedstrijd was: P. Bruggeman 262, W. de Schrijver 262, R. Benjamins 261, A. de Poorter 261, L. Verhulst 260, A. Beerens 250, G. de Grootte 256, J. Callenfels p53, A. San- derse 251, J. de Grootte 250, L. Willems 250, Elemm 246, A. Triou 242, G. Boon man 239, J. Quist 233 en E. Verheije 225. Bespuiting In hotel Du Commerce werd door de heren A. J. Triou uit Oostburg en H. van de Hemel uit Groede een bespuitingsvoorlichtingsdag geor ganiseerd, die werd verzorgd door de dienst van de Shell. De heren N. Cus- ters, E. Alders en M. Houbiers hielden causerieën over o.m. bestrijding galmug onderhoud tractoren en onkruidbestrij- ding in de landbouw. De heer A. Devilee zorgde daarbij voor dia's en fims. Het grote aantal belangstellenden werd een koffiemaaltijd aangeboden. De bijeen komst werd ook bijgewoond door de heer K. F. Malcorps uit Cadzand van de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst. Bridge. Tijdens een algemene le denvergadering in hotel De Eenhoorn heeft de Oostburgse bridgevereniging zich een nieuwe voorzitter, secretaris en penningmeester gekozen. De heren Karei Belderok, C. de Snoo, en F. M. J. C. van Hee stelden zich niet meer herkiesbaar, hetgeen verband schijnt te houden met het eerder genomen besluit van de ver gadering, aangesloten te blijven bij de landelijke organisatie. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. van Veen, secretaris C. Arckebout en penningmeester R. Belderok. In een geestige speech relleveerde de nieuwe voorzitter de grote verdiensten van zijn voorganger Karei Belderok. De Oostburgse bridge-vereniging is begon nen in de sociëteitssfeer. Na een onder breking tijdens de orlog, was het de heer Belderok, die met een handjevol spelers de aanzet tot de huidige bloeiende en actieve vereniging van 60 leden, ver richtte. Hem werd voor zijn grote ver diensten het erevoorzitterschap aangebo den. De Oostburgse bridge-vereniging heeft haar jaren tot de gehele streek en het Belgische achterland kunnen uitbrei den. R.-K.J.B. en B.J.B. In hotel Du Commerce werd voor de leden van de R.-K.J.B. en de B.J.B. de eerste sociaal godsdienstige cursus in een serie van twee georganiseerd. Rector J. Verdur men en kapelaan O. A. Giellet gingen de aanwezigen voor in een open gesprek met als onderwerp het geweten. Donder dag 4 februari komt het gezelschap weer bijeen. Het gespreksonderwerp zal dan zijn het leven van de mens. J Dokter A. C. S. van Breda Vriesman zal zaterdagmiddag a.s. afscheid nemen als huisarts te Terneuzen. Hij heeft ge durende ongeveer dertig jaar een prak tijk in deze plaats uitgeoefend. T.g.v. van zijn afscheid biedt hij zaterdagmiddag een .receptie aan, die van drie uur tot half zes zal worden gehouden in hotel Rotterdam. Tijdens deze receptie zal dok ter Van Breda-Vriesman namens zijn (ex)patiënten een geschenk krijgen aan geboden. De gelden voor dit afscheids cadeau zijn ingezameld door een huldi gingscomité, dat enige tijd geleden in het leven werd geroepen. Schieting In „De Vriendschap" werd een schieting op de liggende wip gehouden. De hoogvogel was voor J. Vermast, Philippine; De le zij vogel werd neergehaald door G. Tukker, Bier vliet; 2e zijvogel A. de Pauw, Biervliet. De meeste kleine vogels waren voor Cam. Wijffels, Biervliet. Sreskens Raadsvergadering De raad ging in de jongste vergadering akkoord met een subsidie van vijftig gulden voor de West Nederlandse Politie Sportbond, die een sportdag gaat organiseren. Voor een meterprijs van 17,25 werd aan de heer J. A. Noordhoek te Breskens 355 m2 bouwgrond in het plan West verkocht. De heren J Robijn, W. Sijtsma, A. J. Steijaert, P. J. Priester, J. A. Doppe- gieter, W. A. de Groote en J. J. Lucieer werden gekozen als lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim. De wedden voor het gemeenteperso» neel werden, conform het ministeriële voorstel, gewijzigd. De heer J. Vergou we (PvdA) en mevrouw M. Niermans- Gosseye van de Vrije Sociale Arbeiders waren van mening, dat de lagere amb tenaren er maar bekaaid afkomen. Me vrouw Niermans vroeg zich af of de ge meente daar nou iets aan kan veran deren. Toen uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat de vakbonden toch een en ander hebben goedgekeurd, zei mevrouw Niermans, dat het dan maar een aanfluting voor die bonden is om de lagere ambtenaren niet te laten de len in de welvaart. den dient te worden gehouden. Bekend werd gemaakt, dat J. v.d. Broecke ge neraal kampioen en J. v. Oostenbrugge 2e kampioen was geworden. Het huren van constateurs zal in het vervolg f 15,- gaan kosten. Dit geld zal in een pot worden gedaan om daaruit de aanscaf van nieuwe te kunnen be kostigen. Voor de tijdrit zullen in het vervolg twee lossingsplaatsen worden gekozen, terwijl men de ene zondag een cadeau- vlucht zal organiseren en de andere zon dag een tijdrit. Toneelavond Door de vereniging Volksonderwijs afdeling Breskens wordt op 29 janari in het Casino een toneel avond gehouden, die wordt verzorgd door de toneelvereniging Groede. Toneel voor bejaarden Op 3 febru ari wordt in de Uitkomst" voor de be jaarden de jaaarlijkse toneeluitvoering gegeven. Door leerlingen en oud-leerlin gen wordt opgevoerd het toneelspel „Vadertje Langbeen". De bejaarden, die afgehaald moeten worden, kunnen dit aan de bekende adressen opgeven. Landbouwstudieclub Vrijdag 29 ja nuari zal de Studieclub voor de gemeng de landbouwbedrijven een voorlichtings avond houden in het Verenigingsge bouw. In het algemeen zal de bemesting behandeld worden, terwijl de bijzondere aandacht gevestigd zal worden op de mengmeststoffen. Tevens zullen hierbij ter sprake komen de gebreksziekten van de landbouwgewassen en de onvrucht baarheid van het vee. 99 De postduivenvereniging „Nog Snel ler" heeft in café Dorpszicht de alge mene jaarvergadering gehouden. Voorzitter A. Hamelinck zei dat het afgelopen jaar het bestuur niet te kla gen had gehad over de medewerking en hoopte, dat dit ook in het komend jaar hetzelfde zou mogen zyn. Met ingang van dit jaar mag men slechts bij één vereniging meer meespe len en de hoklijsten voor oude duiven dienen voor 1 februari en voor jonge duiven voor 1 juni te zijn ingeleverd. Bij de ingekomen stukken was een ver_ zoek van een lid. dat geschorst was voor 10 jaar deze straf te herzien en te ver minderen. Na een stemming werd een voorstel aangenomen met 19 stemmen om aan de bond te verzoeken zijn straf in te trekken en het bij de 2 jaar reeds ondergane straf te laten. Uit het financiële verslag van penning meester A. Cornelis bleek, dat er in 1964 1457 duiven minder ingekorfd waren dan in 1963. De kaspositie kon echter nog goed genoemd worden- De heer A. Verspril, le lid van de kascommissie, gaf hierna een overzicht van de boeken en gaf het bestuur in overweging de contributie te verhogen. Door de heer J. Carels werd als voorzitter van de tentoonstellingscommissie een bedrag van f 300,- overhandigd om de kas te spekken. In de ontstane vacatures voor bestuursfuncties werden na twee stem mingen gekozen J. Quaars en H. de Krij ger. De contributie werd met algemene stemmen vastgesteld op f 5,-. Daar de Schoondijkse concours- en verzendbond op het punt staat te liquideren werd besloten wel de contributie aan de afde ling te betalen doch deze zou op haar beurt dit geld vasthouden en bij een eventuele liquidatie weer aan de leden terugbetalen. Men kon echter alleen met deze liquidatie akkoord gaan als ook de Oostburgse bond zou worden opgeheven en er slechts een kring zou blijven voort bestaan. Bij de bespreking omtrent een kam pioenschap was nien van mening, dat dit voor oude en jonge duiven geschei- Sluis Auto slipte Tengevolge van de glad heid kwam de auto van de heer A. te slippen en geraakte daardoor van de weg. De heer A. kwam met de schrik vrij, maar de auto was zwaar bescha digd. Speeltuincomité. In hotel Wilhel mina vergaderde het plaatselijk speel tuincomité o.l.v. de heer M. A. Leen- houts. Besloten werd om nog enige acties in de gemeente te ontketenen om het startgeld bijeen te krijgen. Daarnaast zal een financieel beroep op de bevol king gedaan worden, want het comité zal alle zeilen bijzetten om nog dit jaar het voornemen tot inrichten van een speeltuin te realiseren. In een van de eerstvolgende raadsvergaderingen komt een aanvrage in behandeling om gebruik te mogen maken van een geschikt speel terrein. Bridge-drive. De bridge-drive in hotel Sanders, die enige weken geleden uitgesteld werd zal thans definitief doorgang vinden op maandag 22 februari. Van deelname van liefhebbers uit Oost burg is men verzekerd, daarnaast zullen besprekingen gevoerd worden met Aar denburg, Breskens en Terneuzen. Vogelwaarde BURGERLIJKE STAND: Geboren: Anna Elisa Germaine, dochter van Wil ly A. M. van Hove en van Elza S. Borm; Constant Gerard Marie, zoon van Desiderius J. J- van Mol en van Paulina M. van Haelst; Luciën Alphon- sius Rozalia, zoon van Johannes F. de Blok en van Elisa B. Hemelaar. Overleden: Petrus Eduardus Augusti- nus van Overmeeren, 62 jaar, ev Emma M. Gelderland. Waterlandkerkje Rode Kruis-film De eerste filmver toning op haar jaarlijkse tournee van de afd. W. Z. VI. van het Ned. Rode Kruis was in het Dorpshuis. Met deze kleurenfilm heeft de afdeling een goe de keus gedaan, want ieder die de film ,,De trotse rebel" gaat zien zal er van weten te genieten. De heer Hoste wekte de aanwezigen op zich als donor te mel den bij het plaatselijk bestuur. UTRECHT Op 9 februari a.s. wordt in de Irenehal de centrale hengstenkeu- ring van het Ned. New Forest Pony stamboek gehouden. Een en ander ge schiedt in samenwerking met enkele andere stamboeken. Voor wat de New Forest pony's betreft belooft dit een hoogst interessante keuring te worden, waarvoor 50 New Forest hengsten zijn aangegeven. Hiervan worden 25 hengsten voor de eerste keer gekeurd. Het ziet er naar uit, dat zich onder de jonge hengsten weer enige klassehengsten be vinden, welke een aanmerkelijke ver sterking voor het hengstenbestand be tekenen. De fokkerij van deze rijpony's van wereldnaam heeft zich vorig jaar in ons land aanmerkelijk uitgebreid, aan gezien het ledental met 50 pet. is toe genomen, het aantal dekkingen met 80 pet. en de export met 100 pet. is ge stegen. Het fokken met dit ras biedt daar om gunstige perspectieven en de prijzen zijn dan ook alleszins aanlokkelijk. Bui tenlands bezoek wordt o.a. uit Zweden verwacht, naar welk land al een behoor lijk aantal pony's werd geëxporteerd. (Van onze correspondent) KRUININGEN. Na circa zeven maanden verdreven te zyn geweest uit het gemeentehuis keerde de gemeente raad in het hijna voltooide fraai ver bouwde gebouw terug. De voorzitter opende er de vergade ring met een herdenking van Winston Churcill, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Hierna sprak voor zitter burgemeester A. Schipper zijn vreugde uit over het feit dat de eerste raadsvergadering in 1965 weer in de raadszaal kon plaatsvinden. De begroting 1965 is door G. S. goed gekeurd. Binnen afzienbare tijd zullen in het dorp Kruiningen hij werkzaamheden kunnen beginnen in verband met de ratiobouw van veertig woningen. Het vorstel om akkoord te gaan met het ontwerp van de lijst van beschermde monumenten in de gemeente Kruiningen lokte kritiek uit van de heer P. Polder man (VVD). Hij achtte de twee op de lijst voorkomende hofsteden geen mo numenten. Ook de heer E. Suij (KVP) zag dit als een aantijging van de vrij heid der bewoners van de hofsteden, die daardoor gebonden zijn aan bepaalde voorschriften, zoals gesteld in de mo numentenwet. Na enkele andere raadsle den waren het daarmee eens. De voorzitter vond dat de twee om streden hofsteden Seemaerte en West- zoute gelegen aan de Zanddijk wel twee bijzonder typisch gebouwde en prach tige boerderijen zijn. Na stemming bleek de uitslag: negen tegen plaatsing en twee voor plaatsing op de lijst. Met het plaatsen op de lijst o.a. de Nederlandse hervormde kerk en toren en de korenmolen kon de raad zich unaniem verenigen. Het voorstel tot regeling van de over gang van een deel van het vermogen van de instelling voor maatschappelijke zorg naar de gemeente deed bij de heer E. Suij de vraag rijzen of het enig res terende eigendom van maatschappelijke zorg het bejaardentehuis „Avondlicht" ook niet beter overgedragen kon worden aan de gemeente. De voorzitter wenste hier liever nog niet op in te gaan, daar van het begin af het bejaardentehuis buiten het voorstel tot overname door de gemeente gehouden is. Desondanks is men genegen dit metterdaad met het be stuur van Avondlicht nader onder de loep te nemen. De heer J. Hoogstrate (AR) informeerde naar de opname capaciteit van Avondlicht. De voorzitter deelde mee, dat na een kleine uitbrei ding ruimschoots in de behoefte kan worden voorzien. Het voorstel tot vaststelling van een nieuw uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Kruiningen, waar circa 200 woningen kunnen worden gebouwd, leverde een bron van discussie op. De grondprijs zal naar schatting f 4.400, per woning gaan bedragen. De raad kon zich, met uitzondering van de heer P. Polderman met het uitbreidingsplan ver enigen. De heer E. Suij zag stedebouw- kundige bezwaren, doch wenste zijn stem niet te onthouden. De bouw van een garage aan de onder wijzerswoning van de openbare lagere school te Hansweert werd getorpedeerd. Slechts drie P.v.d.A.-leden en de C.H.- wethouder stemde voor. De heer W. J. Pouwer informeerde in de rondvraag naar de mogelijkheid om de verbin dingsweg onder langs de Boomdijk te Hansweert tussen de straten Kanaal- straat-Dijkstraat te verharden De voor zitter deelde mee dat dit zo mogelijk zal worden gedaan. 99 (Van een onzer verslaggevers) AXEL. De raad van Axel heeft cl eerste vergadering van het nieuwe jaa- gehouden in een prachtig gemoderni seerde raadzaal. Over de veranderingen die zich in de vergaderzaal van de vaderen ten koste van ongeveer f 60.000,- hebben voltrokken, hebben wfj reeds uit voerig bericht. De hierbij afgedrukte fo to biedt wellicht een indruk van de „voornaamheid", die er momenteel van de raadzaal uitgaat. Alle vernieuwingen zyn gecompleteerd door een nieuwe klok een Zwitsers uurwerk met palissander omlijsting die namens de raadsleden door de heer D. J. Oggel aan de ge meente werd aangeboden. Tijdens de vergadering heeft de voor zitter, burgemeester M. K. van Dijke, geen nieuwjaarsrede gehouden. Zulks zou naar zijn mening slechts van nut zijn geweest wanneer hij niet in herha lingen had moeten vervallen en wezen lijk belangrijke onderwerpen ter sprake had kunnen brengen. Een belangrijk onderwerp is, aldus de burgemeester, het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren. Daarover zei hij zich echter nog niet te willen uitspreken, omdat de raad nog niet in de gelegenheid is geweest haar gevoelens daaromtrent kenbaar te maken. Aan het begin van de vergadering her dacht de raad de onlangs overleden sir Winston Churchill. Voorts werd besloten een telegram te zenden naar de com missaris van de koningin, jhr. m.r A. F. C. de Casembroot, die is opgenomen in het academische ziekenhuis te Utrecht. In het telegram wenst de raad de com missaris een spoedig en algeheel herstel toe. (Advertentie) Rynberg's Handelsbureau Noordstraat 78 tel. 2304 J O (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG By zijn afscheid als voorzitter van het Interparochieel Cen trum voor Maatschappelijk Werk in het dekenaat Aardenburg, heeft notaris G. L. de Kok uit IJzcndyke een rapport uitge bracht over het wel en wee van gezins zorg en maatschappelyk werk in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, gedurende de ja ren 1959 tot en met 1964. Hy wijst daarin op het grote belang van de bydragen van particuliere en kerkelyke zijde om „na tionalisatie" te voorkomen. „De nationali satie van de gezinszorg is alleen te ver mijden, wanneer de bijdrage van parti culiere c.q. kerkelyke zyde in een rede lijke verhouding staat, tot de overheids bijdragen. Gezien het belang van de ge zinszorg en de grote taken, die de over heid verder nog heeft, zal de overheid ting verkeerden, is de voornaamste reden een dergelijke nationalisatie naar zyn me ning, wel slechts in het ergste geval ter hand nemen", aldus notaris De Kok. De notaris heeft afscheid genomen in verband met de aanvaarding van het voorzitterschap van het stichtingsbestuur, dat het nieuwe ziekenhuis in Oostburg gaat bouwen. De heer E. Lansu te Aar denburg is tot wnd.-voorzitter van het Centrum benoemd. In het rapport gewaagt notaris De Kok verder van een flinke vooruitgang in het regionale maatschappelijk werk en de gezinszorg. Belangrijk daarbij is geweest dat de onafhankelijke stichtingen Ge zinszorg Aardenburg en IJzendijke wer den opgeheven en dat daarvoor in de plaats het Dekenaal Centrum voor Maat schappelijk Werk en Gezinszorg werd op gericht. De verdeelde krachten konden daardoor worden gebundeld, zodat de ruime voorzieningen van IJzendijke dienstbaar gemaakt kunnen worden voor de kring Aardenburg. In interkerkelijk verband nam de sa menwerking flink toe. Zij bestond al in de vorm van een gezamelijke subsidie aanvrage bij de gemeentebesturen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De grote fi nanciële nood, waarin de instellingen van verschillende levensbeschouwelijke rich- geweest, dat de samenwerking nog nau wer werd. Van de zijde van de gemeente besturen werd aangedrongen op eenzelf de gedragslijn, zowel voor de katholieke als de protestantse instellingen. Als re sultaat van het interkerkelijk overleg kwam naar voren een glijdende retribu- tieschaal voor de gezinnen, hetgeen bete kent dat de Caritasbesturen en de ge meenten geen afzonderlijke aanvragen voor bijzondere gevallen zullen krijgen. Besloten werd voorts om een verhoging tot 45 procent van het subsidie-percen tage aan te vragen. De meeste gemeente besturen hebben inmiddels deze verzoe ken ingewilligd, waarmee de gezinszorg voor een zekere ondergang werd behoed. Om de katholieke instelling uit de (nog grotere) nood te halen, werd de gemeen ten bovendien gevraagd over 1963 een aanvullende bijdrage van 1 gulden per gezinszorgdag te verstrekken. In het rapport zegt de heer De Kok de Caritasbesturen, dat zij bij de financiering van de gezinszorg volledig ingeschakeld blijven. Zij worden dan ook verzocht jaarlyks een bedrag te voteren gelijk aan het gemiddelde van de laatste drie jaren en bovendien een extra-uitkering te doen van minstens een kwartje per parochiaan, om aan de finawië'e zorgen geheel een einde te make" (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij gelegenheid van de opening van de Terneu- zense vestiging van Technische N.V. aan de mr. F. J. Haarman- weg heeft burgemeester mr. H Rijpstra van Terneuzen betoogd dat er naar zijn mening enige lichte maar merkbare ont spanning is op de Zeeuwsch- Vlaamse arbeidsmarkt. Dat houdt z.i. in dat de nieuwe „ruimte" komt voor bedrijven, die zich in Terneuzen zouden wil len vestigen. Zulks zou dan vooral kunnen plaatsvin den voor in 19661967 de tweede fase van de opbouw van de industrialisatie in Terneuzen gestalte zal krijgen: o.m. Dow Chemical Internationaal en Philips Gloeilampenfabrieken hebben grote uit breidingen op stapel staan en zullen over enige tijd weer „een zwaar be roep" zoals de heer Rijpstra in .zijn onlangs gehouden nieuwjaarsrede zei op de arbeidsmarkt doen. Het ontplooien van wat de heer Rijpstra noemde „tussentijdse activiteiten" is een zaak, die gedurende de komende maanden alle mogelijke aandacht van het Terneuzense gemeentebestuur zal krijgen. De heer Rijpstra betoogde dat de aan- wyzing van Terneuzen als kernge meente enkele jaren geleden vergaande consequenties „die ook wij beslist niet overzien hadden" heeft gehad: men diende 300 hectare kostbare land bouwgrond aan te kopen ten behoeve van industriëlevestigingen. Sinds de kernaanwijzing zyn in Terneuzen 1500 nieuwe arbeidsplaatsen geschapen. Men dient zich ten aanzien van de industria lisatie in Terneuzen volgens de heer Rijpstra overigens beslist niet blind te staren op de paradepaardjes Dow Che mical Internationaal en Philips. Het is gewenst dat er een zo groot mo gelijke differentiatie van bedrijven komt, zulks opdat iedereen in een voor hem gepaste en geëigende omgeving zal kunnen werken, aldus burgemeester Rijpstra. In dat verband zei hij de ves tiging van Technische N.V. in Terneu zen van groot belang te achten. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT De heer G. J. van Wiggen uit Mid delburg is geslaagd voor het kandidaats examen tandheelkunde. DROGISTE Te Amsterdam slaagde voor het vak examen drogiste mevr. Z. de Wee-Brou wer te Kapelle. De heer Rijpstra betoogde dat de kern aanwijzing ook tot gevolg heeft gehad dat er een steeds groeiende behoefte aan woningen is gekomen, vooral bij de eigen inwoners: een groot gedeelte van de aan Terneuzen toegewezen wo ningen moeten worden aangewend voor huisvesting van de werknemers van el ders, die de bedrijven in Terneuzen ko men bemannen. „Door een gavanceer- de politiek hopen wij de woningnood, ook voor de eigen bevolking, te kun nen oplossen", aldus de burgemeester. Morgen, donderdag 28 januari Hans weert 0,45 en 13,02 uur. Terneuzen 0.17 en 12.33 uur. Vlissingen 12.04 en O.OO uur. Wemeldinge 1.35 en 13.58 uur. GOES Prins van Oranje 20 uur Lezing J. van Duim BIERVLIET Oude Raedthuis 19.30 uur „De trotse rebel" (Rode Kruis-film a.l.) TERNEUZEN Luxor 20.15 uur Irma la Douce, 18 j. ANTWERPEN KVO 20 uur Maroef OOSTBURG Ledel 19.30 uur Concert Limb. Symf.- orkest Du Commerce 19 uur Vergadering boerinnenbond De Eenhoorn 13.15 uur Bijeenkomst fruittelers De Tol 17.30 uur Bijeenkomst stieren vereniging HOOFDPLAAT Het Wapen van Zeeland 14 uur Verga dering Cal. Polder Hofdplaat OOSTBURG Du Commerce 14 uur Studieclub; 18$ uur KI-vereni'ging De Eenhoorn 19.30 uur Uitvoering Rederijkers GENT Kon. Opera 19.30 u. Die Lustige WiW® Ledel 20.15 uur Irma la Douce, 18 j. AARDENBURG Sociëteit 19.30 uur De trotse rebel, aJ Rode Kruis-film KRUININGEN Ons Dorpshuis 20 uur Uitvoering EMM TERNEUZEN Luxor 20.15 uur Irma la Douce, 18 BIERVLIET De Vriendschap 19.30 uur Toneel RKJB en RKBJB BRESKENS Casino 19.30 uur Toneelavond Volks onderwijs CLINGE Verenigingsgebouw 19.30 uur Lana- bouwvoorlichtingsavond HULST irp Bioscoopgebouw 20 uur Irma la Douc 18 jaar ANTWERPEN KVO 20.15 uur De sluwe Rosina

de Stem | 1965 | | pagina 2