Na staatsgreep Z.-Vietnam verwacht: NIEUWE MOORD IN ANTWERPEN Tienduizenden in eindeloos défilé Belgische straaljager neergestort Vlieger gedood Explosie boven Deurne REL IN RAADSZAAL ROND CHURCHILL Verpleegster dood gevonden Weer familielid van politieman Udcn Masman overleden in Den Haag Den Haag remt slagvaardig heid van tv. STAKINGSGOLF HANDICAPT FRANSE LEVEN Weer twintig Friendships verkocht Konjev naar begrafenis Eten achter stuur in Jutfaas .Landverraders in Maleisië gearresteerd DAGBLAD VOOR ZEELAND Belofte Veldkamp Hogere a.o.w. met terugwerkende kracht betalen CONCESSIES OOK GEVIERD Schuttenhelm CPN-mond gesnoerd LAATSTE EER CUIRCHIIL Plaatselijk mist Baron van Lamsweerde in Bussum overleden lC5e JAARGANG Ne. 24803 Vnor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 28 JANUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tJI. I W 1,(1 IV."/. Wiy.i w I -. i - - Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) KRACHTMETING KUAN EN TAYLOR WASHINGTON/SAIGON De nieuwe staatsgreep in Saigon waarbij de burgerlijke regering door een militair bewind is ver vangen, betekent een nieuwe tegenslag voor de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam, zo hebben diplomatieke kringen in Washington woensdag verklaard. Men ziet de nieuwe ontwikkeling overigens niet als een verrassing, aangezien premier Tran van Hoeong voort durend met moeilijkheden had te kampen. Intussen is de staatsgreep een klap in het gezicht van de Amerika nen, die steeds met kracht geijverd hebben voor een burgerlijk bewind. Men verwacht een krachtmeting tussen generaal Ngoejen Khan die nu weer aan de macht is gekomen, en de ambassadeur van de Verenigde Staten, generaal Maxwell Taylor. MAXWELL TAYLOR NGOEYEN KHAN (Van onze correspondent) ANTWERPEN Vijf dagen na de nog steeds niet opgeloste wurgmoord op een jonge vrouw te Antwerpen, is daar een andere moord aan het licht gekomen, die naar alle waarschijnlijk heid een week of vijf geleden werd ge pleegd. Het slachtoffer is een 21-jarige ongehuwde vrouw uit Gent. Haar stof felijk overschot werd woensdag ont dekt aan de linkeroever van de Schel de te Antwerpen, op nauwelijks hon derd meter van de plaats waar vrijdag het lijk van de echtgenote van een Ant werpse politieman werd gevonden. Het is trouwens ingevolge het zoe ken naar mogelijke nieuwe sporen in verband met die misdaad, dat leden van de gerechtelijke politie het lijk van de Gentse vrouw hebben %ntdekt. Het lijk was bedekt met dorre takken en was reeds tot ontbinding overge gaan. Het kon worden geïdentificeerd maar daar nog geen lijkschouwing ge houden werd, is de doodsoorzaak nog niet vastgesteld. Er bestaat een merk waardige gelijkenis tussen beide moord- gevallen. Beide jonge vrouwen oefen den het beroep uit van verpleegster. De ene vrouw was gehuwd met een Ant werpse politieman. De andere was de ongehuwde dochter van een rijkswach ter te Gent. En hun stoffelijke over schotten werden op korte afstand van elkaar gevonden. Christine Verremann werkte in een Antwerps ziekenhuis. Zaterdag 19 december vertrok zij uit het ziekenhuis om het vrije weekeinde bij haar ouders door te brengen. Ge- DEN HAAG De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr, G. M. J. Veldkamp, zal de totstandko ming bevorderen van een koninklijk besluit, waarbij de uitkeringen krach tens de a.o.w., a.w.w., interimwet in- validiteitsrente en de kinderbijslagwet ten, met terugwerkende kracht tot 1 januari 1965 zullen worden verhoogd. Daarbij wordt o.m. het a.o.w. gehuw denpensioen gebracht op 3756 (thans 3642) en voor ongehuwden op 2628 (thans 2550). De kinderbijslagen (per kwartaal) voor het le kind komt dan op 83,46 (thans 79,56). woonlijk deed ze die reis liftend, en ook die dag reed ze met een bus naai de ingang van de Antwerpse Schelde- tunnel om daar een automobilist te vinden. Van daar af was men haar spoor bijster. Haar ouders waarschuw den de politie, die ook contact opnam met Interpol. TURKIJE geeft geen toestemming voor een bezoek van het Amerikaanse vrachtschip met kernaandrijving, de „Savannah", aan Istanboel, zo is woens dag van officiële zijde in Washington vernomen. EEN PASSAGIERSSCHIP heeft een 17e-eeuws paleis in Venetië geramd. Wegens gevaar van instorting is een deel van het gebouw ontruimd. OVERSTROMINGEN in Midden-Java hebben aan achttien mensen het leven gekost en duizenden hectaren rijst- en suikerrietvelden verwoest. Theo Uden Masman (64), vroeger lei der van het radio-orkest The Ram blers, is woensdag in Den Haag over leden. Hij werd ruim een week gele den in een ziekenhuis opgenomen na een hartaanval, waarop een hersenbloe ding volgde. Uden Masman werd op 15 maart 1901 te Cheribon op Java geboren. Zijn ouders waren in de Boerenoorlog uit Zuid-Afrika uitgeweken. Hij was nog een kind toen hij naar Nederland kwam. Hier nam hij piano- en compo sitielessen. Toch had zijn eerste baan niets met muziek te maken: hij begon namelijk als sportverslaggever bij „Het Vaderland". Hij bleef daar niet lang, maar begaf zich in de grammofoonpla- tenhandel. waar hij kennismaakte met de Amerikaanse jazzmuziek. Op 23-ja- rige leeftijd schreef hij zijn eerste com positie, getiteld „Loving at the ivories". Op 1 september 1926 werd hij dirigent van „The Original Ramblers", een band die toen werd geformeerd uit leden van een jazzorkestje „The Resonance 7" ge heten. De Ramblers zouden hem nooit meer loslaten. Toen Masman op 11 april van het vorige jaar om gezondheidsrede nen het dirigeerstokje neerlegde, was de naam van de Ramblers zo zeer aan zijn eigen naam verbonden, dat de VARA besloot het orkest te herdopen in VARA-dansorkest. Theo Uden Masman op de dag dat hij in Breda in het huwelijk trad. De generaals zouden zelfs hun actie met een week hebben vervroegd om van zijn afwezigheid gebruik te maken. Men acht het niet uitgesloten dat gene raal Khan niet zal rusten voordat Washington generaal Taylor zal heb ben vervangen. De raad van jonge generaals van de Zuidvietnamese strijdkrachten heeft de regering overgedragen aan Ngoeyen Khan. De reden zou zijn dat de civiele regering van staatshoofd Phan Khac Suu en premier Tran Van Hoeong niet in staat is het hoofd te bieden aan de uitermate belangrijke gevolgen van de huidige noodtoestand. De referentie aan religieuze stromin gen schijnt erop te wijzen dat Khan bereid is tot concessies aan de boed dhisten, die de laatste dagen in Saigon en in andere Zuidvietnamese steden oproeren hebben uitgelokt. De staatsgreep verliep zonder bloed vergieten en er zijn ook geen andere uiterlijke tekenen van een zoveelste verschuiving aan de top. In hun communiqué zeiden de gene raals dat ze hun vertrouwen in Hoeong en Phan Khac Suu opgezegd en aan Khan gegeven hadden, „die nu verant woordelijk is voor de regeling van de politieke crises". Doordat de afgezette regering geen orde had weten te houden, aldus het communiqué, had het leger enkele van zijn beste keurkorpsen in Saigon moe ten legeren, terwijl ze broodnodig wa ren aan het front voor de strijd tegen de Vietcong. De documenten van machtsover dracht waren getekend door de raad van de strijdkrachten, samengesteld uit Zuidvietnams machtigste generaals, met Khan als voorzitter. Duizenden verheugde boeddhisten hebben zich woensdagavond naar het nationale boeddhistische centrum in Sai gon begeven, ter viering van de val van de regering van premier Tran Van Hoeong. In een door het centrum uitgegeven verklaring, uitgezonden door het radio station van de regering, werd een be roep op de boeddhisten gedaan niet meer tegen de regering te demonstre ren nu de strijdkrachten een staats greep haden gepleegd. Politiemannen haalden de versper ringen weg die rondom het centrum waren geplaatst en ongeveer 5000 ge lovigen kwamen het terrein op ter bij woning van de plechtige beëindiging van de tegen de regering gekante hon gerstaking van vijf leidende monniken. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Maxwell D. Taylor, brak een bezoek aan Bangkok af en vloog naar Saigon. Hij liet duidelijk merken waar zijn sympathieën lagen, toen hij de afgezette premier een beleefdheids bezoek bracht in diens woning. IN ZUID-AFRIKA is een wetsontwerp ingediend die de regering de bevoegd heid zal geven ongewenste schenen de toegang tot de havens te weigeren. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) N.T.S.-voorzitter E. A. Schuttenhelm heeft de maandelijkse persconferentie benut om er zijn verwondering over uit te spreken dat minister Bot, die nog maar ruim een maand de tijd heeft voor hij per 1 maart met zijn t.v.- plannen komt. het niet nuttig heeft gevonden om over de vele problemen van gedachten te wisselen met de N.T.S.-leiding. Wél heeft de minister in de afgelopen weken gesproken met de omroepvoorzitters. De heer Schut tenhelm zei open oog te hebben voor de uiterst moeilijke positie waarin de minister zich bevindt, maar hij wees erop dat de N.T.S.die 40 procent van de t.v.-zendtijd moet vullen, nog in de verste verte niet kan bevroeden wat er met de televisie op 1 oktober gaat ge beuren. Als men bedenkt dat in een dergelijk bedrijf contracten en bestellingen van apparatuur een a twee jaar vooruit moeten worden besteld, dan kan een leek begrijpen dat de N.T.S. voor on oplosbare puzzels komt te staan, als op 1 maart de minister niet precies kan vertellen hoe het moet. FIDEL CASTRO heeft Porto Rico en de Dominicaanse Republiek ervan be schuldigd samen te werken met de Cu baanse ballingen. (Van onze correspondent) ANNA PAULOWNA „U houdt uw mond of u verdwijnt". Deze on gewone kreet klonk gisteren in het kleine raadszaaltje van Anna Pau- lowna. Met boos gezicht wees burge meester Mijnlieff. die deze krachtige woorden naar het communistische raadslid A. Glim riep, naar de deur van het zaaltje. De heer Glim had na de herden king van sir Winston Churchill door de burgemeester, het woord gevraagd om een smet te werpen op_ de na gedachtenis van de grote Brit. Hier bij bracht hij de Russische opstand en de Boerenoorlog in het geding. De burgemeester hoorde dit alles aanvankelijk onbewogen aan. Maar de V.V.D.'er Wiessekerke werd het al gauw te gortig. „Hou toch op, ke- reel", beet hij de communist toe, maar deze wist, de partijtraditie ge trouw, van geen wijken. Althans niet voordat de burgemeester er zich mee bemoeid had. Dat wijlen sir Winston, behalve de heer A. Glim (C.P.N.) te Anna Paulowna, nog meer vijanden heeft, bleek uit een bericht dat ons gis teren via Londen bereikte. In een niet nader genoemd dorp in Not tinghamshire werd de overleden staatsman „vijand nr. 1 der mijnwer kers en arbeidende klasse" genoemd door de gemeenteraad. De raad be sloot op die grond zich te onthou den van openbaar eerbetoon jegens de overledene. PARIJS Stilstaande treinen, vliegtuigen aan de grond, geslo ten schooldeuren en een warrig verkeer zijn woensdag kenmer kend geweest voor de eerste ronde van een psychologisch wat „soepeler" 48 uursstaking, die heel Frankrijk treft. Tenminste 40 percent van het perso neel dat de bussen en de metro in Pa rijs bemant, is woensdag in staking ge gaan. Degenen die wel uitreden kwa men terecht in onontwarbare verkeers- knopen. Een busrit door de binnenstad kostte tweemaal zoveel tijd als nor maal. Om half tien woensdagavond zijn bo vendien de werknemers van de elek triciteitsbedrijven in staking gegaan. Zij legden het werk voor 24 uur neer. Fabrieken en duizenden andere be drijven hebben vandaag gebrek aan gas en stroom. Naar schatting zijn vijf mil joen arbeiders hierdoor werkloos. Ook het luchtverkeer heeft te lijden onder de staking. De Air France moest 80 percent van haar vluchten annule ren. Het doel van de stakingen is het ver zet van De Gaulle te breken tegen sa larisverhogingen, die niet passen in het anti-inflatieplan van de regering. Al 15 maanden zijn de lonen „bevroren" om te voorkomen dat deze steeds verder zullen stijgen. DEN HAAG Fokker heeft gisteren twintig Friendships verkocht, waarmee het totaal van haar verkopen van dit toestel is gekomen op 312. Aan de Mo hawk Airlines and Fairchild Hiller Corporation zullen onder een gisteren getekend contract 17 exemplaren van de grotere versie van de F 27, geschikt voor het vervoer van 52 passagiers, worden geleverd. De Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia heeft voorts opnieuw twee toestellen besteld voor haar dochtermaatschappij Aerotrans- porti Italiani. (Van onze correspondent) LONDEN Toen Big Ben gistermor gen elf uur sloeg werd de brede deur van de Westminster Hall, de „zaal der koningen", geopend om Briten en bui tenlanders toe te laten een laatste groet te brengen aan wijlen sir Winston Churchill. Sedertdien wordt elk uur door gemiddeld 4000 personen van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Om vijf uur hadden naar schatting al 23.000 mannen en vrouwen zich in de reus achtige, eeuwenoude zaal begeven om eerbiedig voorbij de katafalk te gaan, Het stoffelijk overschot van sir Win ston Churchill staat opgebaard in het midden van de Zaal der Koningen. De kist is bedekt met het Britse vaandel. Daarop ligt een zwart kussen met het blauwe lint en de andere kentekenen van de ridderorde van de Kouseband. Achter het hoofdeinde staat een ver guld processiekruis. De atmosfeer onder de eeuwenoude steekbalken is sereen en indrukwek kend. Het geluid van de voetstappen van de eerbiedig voorbij schrijdende massa wordt gedempt door een beige vloerkleed. Eerste minister Wilson en zijn echt genote waren de eersten die het stoffe lijk overschot kwamen groeten. Daar na volgden in een lange rij de leden van Wilsons regering, de andere partij leiders, lords, volksvertegenwoordigers, diplomaten, hoge officieren, leden van het koninklijk hof en regeringsambte naren. Het enige lid van de koninklijke familie dat opgemerkt werd was prins William van Gloucester. Tussen de menigte in de rij werden talrijke schoolkinderen en oudstrijders opgemerkt. De eersten die de Hall binnengelaten werden, waren twee mannen en een vrouw, die de hele nacht op het ijzige Parlementsplein doorgebracht hadden in slaapzakken en voorzien van ther mosflessen warme thee. De jongste was 17 jaar en lid van de campagne tegen kernbewapening. Hij noemde Churchill „de grootste politicus aller tijden". Het uithoudingsvermogen van deze jongen werd tijdens de nacht aangewakkerd door een 36-jarige Nieuwzeelands ma troos, die gedurende de ziekte van Churchill bijna zonder onderbreking gewaakt en gebeden heeft voor diens huis. Gisteren hadden nog repetities plaats van de begrafenisplechtigheid. Tevens werd meegedeeld dat de gewezen eer ste minister Harold MacMillan, burg graaf Mountbatten van Birma, chef van de defensiestaf, en lord Portal van Hun- gerford, die tijdens de oorlog verbonden was aan de luchtmacht, zich bereid verklaard hebben om mede met lord Attlee de slippen van het lijkkleed te dragen. De BBC heeft besloten volgende za terdag, na de begrafenisplechtigheid, ten teken van eerbied voor sir Winston alle uitzendingen een half uur stop te zetten. Door de P.T.T. werd aangekon digd, dat in de loop van dit jaar een speciale postzegel zal uitgegeven wor den om het leven van sir Winston te herdenken. De Scvjetregering zal op de begrafe nis vertegenwoordigd zijn door de 67- jarige maarschalk Ivan Konjev, een na tionale held wegens zijn oörlogsover- winningen, de 53-jarige Konstantijn Roednev, een van de negen Sovjet- Russische vice-premiers, en de 49-jarige Alexander Soldatov, Sovjetambassadeur in Londen. De keuze van maarschalk Konjev be wijst dat het Kremlin de rol erkent, die Churchill gespeeld heeft als bondgenoot tegen Hitier. Maar de afwezigheid van hoge personaliteiten, zoals president Anastas Mikojan of de minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, zal waarschijnlijk een gevolg zijn van het feit dat de Sovjets Churchills na oorlogse waarschuwingen inzake het „ijzeren gordijn" niet kunnen vergeten. Op de foto: Een overzicht van de Westminster Hall in Londen, waar woensdag duizenden mensen in stil le aandacht langs de katafalk met het stoffelijk overschot van sir Win ston Churcliiïl trokken, om nog een maal een laatste groet aan de grote staatsman te brengen. i Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Plaatselijk enige sneeuw, hier en daar mist, doch ook enkele opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. In nacht en ochtend lichte vorst, vandaag: zon onder 17.21 uur. Maan onder 13.25 uur. Morgen; zon op 8.24 uur. Maan op 6.36 uur. KOEALA LOEMPOER Vier pro minente Maleisische burgers zijn dins dag gearresteerd wegens samenzwering tot het ontketenen van een gewapende opstand in samenwerking met Indone sië, zo is gisteren in Koeala Loempoer bekendgemaakt. In de bekendmaking van de konink lijke Maleisische politie wordt gezegd dat de arrestanten een aantal Malei- siërs hebben aangeworven en naar In donesië gezonden voor een opleiding in guerrilla-oorlogvoering en sabotage. Sommige van deze Maleisiërs keer den terug als lid van infiltratiegroepen uit Indonesië en zijn gevangen geno men. Zij hebben de vier mannen ge ïdentificeerd en gezegd dat zij „ont vangstcomités en bases voor Indonesi sche infiltranten" moesten oprichten. (Van onze correspondente) DEURNE Met een huive- ringswekkende klap die tot kilo meters in de omtrek te horen was is gistermorgen rond half elf bij het Peeldorp Deurne een Belgische Starfighter geëxplo deerd en neergestort. De piloot kwam hierbij om het leven. In zijn snelle dalingsbaan heeft de straaljager groter ravage aange richt. De bewoners in de Peel werden om even over half elf opgeschrikt door een daverende explosie, die de ruiten van vele huizen deed breken of rinkelen. Een Belgische Starfighter, afkomstig van de vliegbasis „Kleine Brogel" in Belgisch Limburg vloog laag over de bossen nabij Deurne toen hij door tot nu toe onbekende oorzaak ontplofte en neerstortte; juist tegenover een militai re opslagplaats te Deurne. De wrakstuk ken van het vliegtuig kwamen terecht rondom de boerderij van boer Schra- ma, wiens vrouw min of meer ooggetui ge was van het ongeluk. Zij stond juist uit het raam van haar woonkamer te kijken naar de neerdwarrelende sneeuw toen zij boven de tegenover liggende bossen het laagvliegende vliegtuig zag naderen. Plotseling zag zij een licht flits en hoorde zij een harde knal. Op hetzelfde ogenblik brak de ruit waar voor zij stond en hevig g( .chrokken holde zij weg. Zij liep een shock op. Langs een brede baan zijn in het bos alle kruinen van de bomen radicaal af gekapt. Daarna is de straaljager over de slipschool van Rob Slotemaker ge raasd. De slipbaan was bezaaid met grote en kleine takken en met wrak stukken van het vliegtuig. Tenslotte kwam de Starfighter terecht tegen een eeuwenoude grote eik, waarvan de stam twee meter boven de grond afkapte. De parachute en het stoffelijk overschot van de piloot werden teruggevonden in een hoge boom nabij de boerderij van Schrama. De piloot was de 28-jarige Jacques Verhulst uit Peer, vader van twee kinderen. De straalmotor vond men 700 meter van de afgeknapte eik vandaan in een weiland terug. De piloot had een navigatie-opdracht op lage hoogte. Om half elf had Ver hulst nog radio-grafisch contact met zijn vliegbasis gehad waarbij hij zei dat hij wegens het slechte weer hoger zou gaan vliegen. Enkele minuten later explo deerde zijn toestel. (Van onze correspondent) JUTPHAAS Enkele grote concerns zul len tezamen een grote Quick-service voor automobilisten e.d., een groot hy permodern drive-in-restaurant en een gewoon weg-restaurant bouwen langs de weg Utrecht-Den Bosch. Dit enorme complex zal zeer spoedig verrijzen ter hoogte van de afrit van rijksweg 26 bij de Nedereindseweg in Jutphaas. De gronden, waarop alles zal komen, werden enkele jaren geleden reeds aangekocht. Men is onlangs begonnen met enkele proefnemingen op de terreinen. De bouwvergunning wordt zeer spoedig verwacht. De initiatiefnemers weten dat het complex van tijdelijke aard zal zijn. In het rijkswegenplan zijn name lijk enkele nieuwe wegen gepland en met name de nieuwe rijksweg naar Rotterdam zal zeer dicht langs het project lopen. Achter de Quick-service komt een hyper modern drive-in-restaurant. Het zal het eerste restaurant in Nederland wor den waar de automobilist en zijn pas sagiers in de auto hun diner zullen kunnen gebruiken. Voor dit doel ko men er overdekte perrons, waar via de telefoon een menu aan de „keuken" kan worden opgegeven. Tafeltjes van speciale constructie worden aan het portier gehangen en daarop wordt de maaltijd opgediend. Voor automobilis ten die zich wat meer tijd gunnen, wordt achter deze drive-in een restau rant gebouwd. AMSTERDAM De heer H. C. J. A. baron van Lamsweerde, een van beide hoofdredacteuren van De Tijd-Maas- bode, is gistermorgen in het Gerard us Majella-ziekenhuis te Bussum overle den. De heer Van Lamsweerde is 64 jaar geworden. In de oorlogsjaren, speelde hij een rol in de illegal^ pers en trad hij o.m. op als adviseur van de Raad van Ver zet. In 1944 werd hij gearresteerd en naar een concentratiekamp overge- b2*acht. Onder de schrijversnaam Herluf van Merlet heeft de heer Van Lams weerde verscheidene romans, novellen en gedichtenbundels gepubliceerd.

de Stem | 1965 | | pagina 1