Tovenaarvan Stoke City vijftig jaar Rechter stuurt tien voetballers cel in EEN VOETBALLER ZONDER WEERGA Vader van de judo in Tokio overleden Experts houden rekening met RUDI Boks-opleiding Gewoonte Onnavolgbaar Einde van voetbalschandaal Ronde van Duitsland Is cup-match te zwaar voor hem? Bredase jongen bezoekt Stanley UEFA-team wint van Rijnland (1-0) Schaatsen Vijftien landen in wereldstrijd Emile Griffith lijdt nederlaag Basketbalteam kan uitvliegen Twee ADO-spelers hebben blessure DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1965 De zaterdagmiddag was al jaren in Stoke-on-Trent even vervelend als de zon- r i dagen. De stad leek uitgestorven, op wat winkelende echtparen na. Vroeger, 1 toen Stoke City nog een voetbalclub was die meetelde in de hoogste divisie van n J A de Engelse competitie, was dat anders. Toen stroomen de inwoners naar de Vic- foJÊ 0 Im j toria Athletic Ground, met duizenden. Want al speelde de plaatselijke ploeg slecht, dan was er altijd nog een wonderman op de rechtsbuitenplaats, die er- l voor zorgde, dat het entreegeld niet voor niets was betaald. Dan was er altijd nog Stanley Matthews, van wie heel Engeland beweert en ook kenners buiten het „eiland" dat hij de beste rechtsback is die ooit op de velden heeft rondgelopen. Stoke was Stoke niet meer toen in mei 1947 Blackpool beslag legde op Matthews. De club, die hij van 1931 af had gediend, ontving voor zijn ster elfduizend pond sterling. Met het vertrek van Matthews holde niet alleen de publieke belangstelling achteruit, maar de prestaties ook. Stoke City verdween uit de eerste divisie. En het zou Matthews zijn die de ploeg, waaraan hij zijn hart had verpand, weer in het Engelse voetbal-walhalla terug zou brengen. Jaren later, toen hij al in de herfst van zijn loopbaan was, toen al ettelijke malen was gezegd, dat het einde van zijn carrière was gekomen. Maar in het seizoen 1962—1963 hielp Stanley Matthews, de tovenaar op de rechtervleugel, Stoke City weer in de eerste divisie. Stanley Matthews, de formidabele speler die bij zijn leven al een legende werd en die in april met Stoke City zijn officiële afscheidswedstrijd zal spe len. En dan is hij al enige maanden 50 jaar. Maandag 1 februari bereikt de man, die een „mensenleeftijd" in het topvoetbal meedraaide, die leeftijd. (Van onze sportredactie) Het was een briljante inval van de manager van Stoke City, Tony Waddington, tegen liet eind van liet seizoen 1960- 1961. Hij, was ten einde raad en in de diepste ellende springt de oplossing van een probleem soms als een flits naar voren. Voor liet forum van de hoog mogende heren van Stoke City, dat diep in de zorgen zat de penningmeester zat niet het opengeslagen kasboek voor zieh en moest een schuld van 75.000 pond sterling melden plaatste Waddington zijn voltreffer: „Ik kan Stanley Matthews van Blackpool terug kopen voor 2500 pond". De bestuurders zakten onderuit van schrik. Geld steken in een verbleekte ster, in een man die bij Blackpool een contract had waarbij was bepaald dat hij alleen betaald kreeg als hij speelde omdat een hardnekkige knieblessure hem parten speelde? Tony Waddington had al zijn redenaarstalent nodig. „Onze stad is hem nooit vergeten. Hij zal nieuw vuur in onze ploeg blazen. Hij alleen kan ons redden". Waddington, eens zelf een bekend halfspeler van Manches ter United en Crewe, had in zijn voetbal- leven slechts één idool gekend: Matthews. Hij pleitte vurig en overtuigend, de hoge heren knikten, de een na de ander, dat het goed was. Op 17 oktober 1961 zaten er voor het eerst sinds jaren 35.000 toeschouwers op de tribunes van de Victoria Athletic Ground. Heel Stoke was uitgelopen om de come-back van Stanley Matthews in de wedstrijd tegen Huddersfield Town te zien, te beleven, mee te maken. De zaterdagmiddag had weer inhoud gekregen voor de smoezelige fabrieks stad. Een uur tevoren hadden de fans al voor het kleedgebouw staan wachten. Ze herinnerden zich nog van vroeger dat Matthews altijd een uur voor een wed strijd arriveerde. Er klonk gejuich toen hij uit zijn auto stapte, waarmee hij van zijn riante bungalow in Blackpool de dag tevoren al naar Stoke was gereden. In derdaad. Matthews, zesenveertig jaar oud, had 2ijn oude gewoonte niet afgelegd. Een uur voor de wedstrijd stapte hij de kleed kamer binnen en hulde zich na veertien jaar bij Blackpool te hebben gespeeld weer in het oude, vertrouwde roodwitte shirt van Stoke City. Er liep die dag een verloren zoon de korte afstand van kleedtent naar veld. Een dunne man met enigszins afhangende schouders en een scherp gesneden kop met grijs haar waardoor de schedel al schemerde. Dat seizoen lukte het nog niet maar het jaar daarop voerde Stanley Matthews zijn ploeg glorieus de hoogste divisie binnen. Die laatste wedstrijd van het succesvolle seizoen en de wedstrijd in 1953, waarin Matthews met Blackpool de cup veroverde, behoren tot zijn dierbaar ste herinneringen. Zijn dierbaarste want dierbare zijn er in overvloed. Het jongetje dat van zijn boksende vader een opleiding kreeg die hem later in staat stelde zo lang zyn sport te beoefenen, zou en moest bokser worden. Zijn vader gaf hem conditietraining, leerde hem zelfbeheersing en hield hem dag-in-dag-uit voor dat alleen uiterste concentratie en inzet van de gehele per soon plus een nimmer aflatende training succes kon opleveren. Kleine Stan schop te intussen op straat tegen de bal en dacht niet aan een carrière in de ring. Hij blonk uit in het schoolelftal en de mannen van Stoke City hadden het oog al laten vallen op dat kleine, duivels snel le mannetje met een techniek die aange boren was. Ze gaven vijftienjarige Stan een baantje op het kantoor van de club en twee jaar later werd hem een profcon tract aangeboden voor Stoke City FC, weer twee jaar nadien veroverde hij zijn eerste cup. Toen ving een periode aan van tientallen interlands, onderbroken door de oorlog. Maar na de oorlog, die ook aan Stanley Matthews niet onge merkt voorbij was gegaan, bereikte hij weer snel een vorm die door kenners ge schetst wordt als de beste die hij ooit toonde. Stanley Matthews was toen dertig jaar. Hij was de wanhoop van elke ach terspeler, die nooit wist welke kant de schriele man met het beweeglijke boven lichaam zou uitgaan. Soms sneed hij als Het g.ezin Matthews. Rechts zijn vrouw Betty, 'inks dochter Jean en boven zoon Stanley. een mes in een instuitbare rush door de vijandelijke defensie, dan weer sloop hij met de bal aan zijn voet op de verdedi ging af en op het moment, dat de achter speler wilde aanvallen, kwam die razend snelle voetbeweging en was hij al gesla gen. Eer de man zich had omgedraaid en hersteld, was de glaszuivere voorzet al van de voet van de maestro vertrokken. Hoeveel doelpunten werden gescoord uit voorzetten van Matthews? Het getal is niet bekend. Wel weet men dat Matthews zelf bescheiden was met scoren. Koppen deed hij zelden of nooit. Schieten was eveneens een zeldzaamheid. Zijn taak was de kansen te scheppen en dat deed hij op onnavolgbare wijze. De man, die in het burgerleven een rustige, bescheiden, sympathieke onderdaan van Albion was, werd echter op het voetbalveld een dui vel met geen ontredderde tegenstander had hij medelijden. Hij scheen er, onbe wust, behagen in te scheppen de man tot de diepste ellende te brengen met zijn flitsende rennen en zijn uitgekookte pas ses. Onbewust, want Stanley Matthews die nooit een waarschuwing kreeg en zich nimmer onsportief gedroeg, die nooit een opmerking maakte of een tegenstan der onheus bejegende, was een te spor tieve figuur om wie dan ook met opzet het voetballeven zuur te maken. Stanley Matthews was niet alleen een voetballer zonder weerga, hij was voetbal. Zyn naam werd vereenzelvigd met het spel. Daarom trok hij naar Kenya en Ca nada om voetbalonderricht te geven en demonstratiewedstrijden te spelen. In Kenya ook openbarde zich voor In Stoke bestaat intussen grote on enigheid over de vraag of de 50- jarige Stanley Matthews zaterdag wel of niet mee moet spelen met Stoke City tegen Manchester United, een wedstrijd voor de vierde ronde van de Engelse voetbalbeker. De manager van Stoke City, Tony Waddington, zal zaterdagmorgen be slissen of sir Stanley zal worden op gesteld of niet. De meningen onder de supporters zijn volledig verdeeld: de ene helft zegt „ja", de andere helft „nee". De laatste groep voert aan dat Stan ley, ondanks zijn uitstekende conditie voor een 50-jarige, niet meer in staat is aan de ruwe cupwedstrijden mee te doen. Cafébaas John Henry, een vurig Stoke-supporter en tegenstander van opstelling van sir Stanley, moti veerde zijn mening aldus: „Wij hou den allemaal van Stan en wij vonden het geweldig dat hij in de adelstand werd verheven veel te laat overi gens. Wij vonden het sensationeel dat hij in staat was een goedé wed strijd te spelen in de Stoke-reserves tegen Manchester United. Een echte cupwedstrijd is echter iets anders. Hij werd door de reserves van Man chester goed behandeld, vooral door zijn oude vriend Noel Cantwell, de aanvoerder. Noel heeft toegegeven dat Stan sinds zijn jeugd zijn idool is en daarom liet hij niet ruw spelen. Maar die nieuwe, jonge verdedigers van Manchester United? Die houden zich niet op met ceremoniën." Dit is één van de vele tegenwerpin gen. Manager Waddington zou echter een tekort aan voorhoedespelers heb ben en van mening zijn dat Stanley Matthews nog een uitblinker kan zijn. Stanley kan bij spelen op een hoop gevoel rekenen. Elke Manchester speler die hem de bal afhandig maakt op onreglementaire wijze kan op een haatcampagne van het publiek reke nen welke grote invloed kan hebben op zijn spel. Waddington heeft tot nog toe gewei gerd commentaar te geven op de zaak. het eerst de knieblessure, die hem op 45-jarige leeftijd deed besluiten zijn con tract met Blackpool te wijzigen. Alleen als hij speelde, zou hij betaald worden. Het geld had Matthews eigenlijk al niet meer nodig. Hij was eigenaar van een hotel in Blackpool, van een zaak in sport artikelen in Stoke, schreef in magazins en dagbladen goedbetaalde artikelen. Na tuurlijk, over voetbal. De sport waarmee zijn gehele leven was verweven, waar voor hij had geleefd, die hem boven alles lief was. De sport, die hij straks, vijftig jaar oud, waarwei gaat zeggen in een laatste wedstrijd. Vijftig jaar en nog in het topvoetbal. Het lijkt een sprookje. Lijkt? De carrière van de per 1 januari tot „sir" Stanley Matthews verheven on grijpbare rechtsbuiten is een sprookjes achtige. De legende van de tovenaar van Stoke zal tot in lengte van dagen blijven boeien en een hoogtepunt blijven in de voetbalgeschiedenis van Albion. Van de gehele wereld. (Van onze sportredactie) BREDA. Dat Stanley Matthews ondanks zijn roem belangstelling bleef houden voor mensen die be langstelling in hem stellen, bewijst deze foto. De veer tienjarige jongen John Al len uit de Pieter de Swart- straat werd enige tijd ge leden enthousiast ontvangen door de voetbalgrootmees ter die hem rondleidde in het „huis" van Stoke City. John babbelde geruime tijd met Stanley en dat ging hem best af. Hij werd na melijk geboren in Engeland (woont nu zo'n acht jaar in Nederland) en spreekt de taal perfect. Bovendien had hij een streepje voor omdat de vader van zijn opa een van de eerste trainers bij Stoke was! Na afloop van het bezoek voldeed Stanley graag aan het verzoek om met zijn jonge gast op het plaatje te gaan. DEN HAAG Het aantal deelnemer» aan de sporttoto van het afgelopen week einde bedroeg 688.231. Een bedrag van ƒ330.534 kwam voor prijzen beschikbaar. Er kwamen geen meldingen binnen voor de le prijs van 181.798,65, zodat deze voor tweederde naar de tweede en voor eenderde naar de derde prijs ging. Voor de tweede prijs van in totaal 220.362 meldden zich 14 goede voorspellers met 12 punten. Zij zullen bruto ƒ15.740 ont vangen. Voor de derde prijs van 110.181 meldden zich 64 deelnemers, die bruto ƒ1720 krijgen. ARNHEM Op het besneeuwde veld van Vitesse in Arnhem heeft woensdag middag liet Nederlandse UEFA-jeugd- team een benauwde 10 zege behaald op het jeugdteam van Rijnland/Westfa- len. Het beslissende doelpunt in deze on-* aantrekkelijke wedstrijd werd na ruim twintig minuten in de tweede helft ge- scoord door Cleeren (Telstar). De Nederlandse jeugd heeft in deze ontmoeting langdurig een overwicht ge had, doch de voorhoede waarin Van der Kuylen (PSV) wegens een blessure ont brak, speelde niet doortastend genoeg om de vinnige Duitse achterhoede te veront rusten. Toen de talentvolle Cruyff (Ajax) kort voor rust last kreeg van een onwil lige spier en moest uitvallen werd het spel van de Nederlandse aanval er niet beter op. Ofschoon de vervanger van de Ajacied, de DOS-speler Achterberg in de tweede helft verdienstelijke dingen deed. NOTTINGHAM Een schandaal in het Engelse profvoetbal, dat verleden jaar grote opschudding verwekte, ein digde tegen het decor van een rechts zaal in Nottingham met het zenden van tien spelers en ex-spelers naar de ge vangenis voor het plegen van fraude. Voetballers die door onjuiste praktij ken de uitslagen van wedstrijden l>e- invloeden, waarmee grote geldbedragen waren gemoeid. James Gauld, een 35-jarige man, die zich als een soort „Judas" ontpopte toen hij de anderen verraadde, kreeg vier jaar celstraf en werd tevens ver oordeeld tot een boete van 5000 pond sterling (50.000 gulden). De andere negen kregen vier tot vijftien maanden, bij wie internationals als To ny Kay en Peter Swan die er met vier maanden gevangenis genadig afkwa men. Joe Richards, de president van de Engelse voetbal league zei na de recht zitting ,,het was een zwarte dag in de geschiedenis van ons voetbal, maar het is een verademing dat alles nu is opge- ldaard". De aanklacht tegen deze spelers was een gevolg van een aantal nogal sen sationele artikelen in een krant, waarin met naam de spelers werden genoemd, die volgens afspraak z.g. „verloren" wedstrijden speelden. Na verhoren bleek de juistheid van de berichtgeving en tevens kwam aan het licht dat alle mannen reeds eerder door hun clubs waren geschorst voor hetzelf de vergrijp. De rechter zei dat de straffen lang niet mals waren, maar er diende een voor beeld gesteld te worden, waardoor het voor profvoetballers en bookmakers duidelijk zoü worden, dat men van deze praktijken in de sport niet was gediend. De procureur-generaal zei. dat Gauld, waarvoor eerste divisieclub Everton eens 14.000 pond (140.000 gulden) trans fer had betaald, de.centrale figuur was. James Gauld bekende 14 wedstrijden tussen 1960 en 1963 te hebben „be ïnvloed" en dat hij andere spelers had betrokken in zijn snode plannen. In die tijd moet hij ongeveer f 33.000,- hebben verdiend, afgetrokken van het bedrag dat hij aan andere spelers had uitbe taald als zij zich aan de afspraken hiel den. Hij werd een „Judas" toen hij de ande ren verraadde omdat een zondagsblad hem f 72.000,_ betaalde voor zijn onthul lingen. De advocaat van Gauld zei in zijn verdediging, dat Gauld zich schaam- In 1957 ontving Stanley Matthews uit handen van koningin Elizabeth zijn onderscheiding als Commander of the order of the British Empire. Deze op name van de voetballer met echtge note (rechts) en dochter werd ge maakt bij het verlaten van Bucking ham Palace. de voor zijn daden. Daar kan hij vier jaar lang over nadenken. De veroordelingen van de anderen waren: John Foutain (.31), ex-aanvoer der van York City: 15 maanden. Brian Phillips (32), ex-aanvoerder van Mans- field Town, 15 maanden. Richard Beat- tie (27), ex-Schots internationaal, doel man, 9 maanden, Kenneth Thomson (34), stopper bij Hartlepools United, 6 maanden, Ronald Howells (29), links half bij Walsall, 6 maanden. Samuel Chapman (26) een andere ex-aanvoerder van Mansfield Town, 6 maanden. David Layne (25), Sheffield Wednesday, mid denvoor, 4 maanden. Tonny Kay (27) Everton en internationaal voor Enge land, 4 maanden. Peter Swan (28) Sheffield Wednesday en internationaal voor Engeland, 4 maanden. OSLO Negenendertig schaatsen rijders uit 15 landen zijn tot op heden ingeschreven voor de wereldkampioen schappen hardrijden op de schaats, die in februari in Oslo worden gehouden, al dus Per A. Jansen, voorzitter van het organisatiecomité. De Verenigde Staten en Oost-Duitsland hebben nog geen rijders laten inschrij ven. Jansen had echter goede hoop dat deze landen zich alsnog zullen aanmel den. De volgende landen hebben reeds een afvaardiging laten noteren: Oostenrijk, Engeland, Canada, Frankrijk, Finland, Hongarije, Italië, Japan, Communistisch China, Mongolië, Nederland, Noorwegen Rusland, Zweden en West-Duitsland. HOUSTON De Amerikaanse bokser E/mile Griffith, wereldkampioen in het weltergewicht en uitgeroepen tot de bokser van het jaar, is het nieuwe jaar slecht begonnen. Griffith moest in een gevecht over tien ronden, waarbij de ti tel uiteraard niet op het spel stond, een puntennederlaag incasseren van zijn landgenoot Manuel Gonzales, vijfde op de wereldranglijst. In Houston waren 6500 toeschouwers aanwezig. Er was slechts een punt verschil op de score- kaarten van de scheidsrechter en ring- rechters. BIELEFELD De in 1964 (geboren) Ronde van Duitsland voor amateurs, die van Bad Godesberg naar Buende voerde, zal dit jaar aanmerkelijk worden uitge breid. De ronde zal uit tien etappes be staan met in totaal 1250 kilometer. De wedstrijd gaat op 29 juli in Coburg van start en eindigt op 8 augustus in West-Berlijn. Aan de ronde wordt door zestig renners verdeeld over vijftien ploegen uit tien landen deelgenomen. De Duitse Wielrenunie voert nog besprekin gen met haar zusterorganisaties in Tsje- cho Slowakije, Zwitserland, Oostenrijk, België, Nederland, Frankrijk, Denemar ken, Zweden en Engeland. TOKIO Kyoezo Mifoene, „de va der van de judo", is op 81-jarige leef tijd in de universiteitskliniek te Soeroe- gadai, Tokio, overleden. Mifoene leed aan keelkanker. Hij had de hoogste ju do-rang ter wereld, de tiende dan. Hoewel Mifoene voor Ol.mpisch kam pioen Anton Geesink grote bewondering had, heeft hij het nooit kunnen verkrop pen dat het judoprimaatschap naar een buitenlander ging, temeer niet waar hij het standpunt huldigde dat een kleine man met techniek grotere tegenstanders kon vloeren. Zulk een kleine man met techniek was Mifoene met zijn 1,50 meter zelf. UTRECHT Een snelle beslissing van een toevallig bijeengekomen be stuur van de Nederlandse Sport Federa tie, heeft de Nederlandse Basketbalbond uit de nood geholpen. Wat is het geval. Vrijdag begint iu San Sebastian een van de kwalificatie toernooien voor het Europees kampioen schap basketbal, waarvan de finale van 30 mei tot 10 juni in Moskou zal wor den gehouden. De Nederlandse Basketbalbond zou aan dit toernooi deelnemen, waarin door on ze landgenoten vrijdag tegen Italië, za terdag tegen Spanje en zondag tegen Zwitserland zou worden gespeeld en waarvan de nummers een en twee zich kwalificeerden voor Moskou. Het was de bedoeling dat de Neder landse basketbalploeg bestaande uit ze ventien leden, woensdag per KLM naar Parijs zou vliegen en vandaar per nachttrein naar de plaats van bestem ming. Een ineens opgekomen spoorweg staking in Frankrijk verhinderde deze mogelijkheid en de enige oplossing was een rechtstreekse vliegtocht Amsterdam - Madrid - Bilbao - San - Sebastian, Dat kostte teveel geld. De f 4000,- kon den in zo'n korte spanne tijds niet te voorschijn worden getoverd, zodat het in tijdnood geraakte bestuur van de NBB besloot om bij de NSF aan te klop pen. Het NSF-bestuur, toevallig dinsdag in Utrecht bijeen ter vergadering, had be grip voor de situatie, waarin de basket balbond, buiten schuld, was geraakt en besloot met algemene stemmen de f 4000 ter beschikking te stellen. DEN HAAG Het Haagse ADO heeft de competitiewedstrijd van de afgelopen week tegen PSV niet zonder kleerscheu ren doorstaan. Rechtsback Jacsuea Smit, die zich na twintig minuten liet vervangen, heeft naar thans blijkt een enkelbreuk opgelopen. Dezelfde speler overkwam enkele jaren geleden in een ontmoeting tegen Volendam eenzelfde ongeluk. Verder blijkt Lambert Maessen, die na afloop in een Eindhovens zieken huis werd opgenomen, het neusbeen te hebben gebroken. (STOCKHOLM Volgens schaatsex- perts in de Zweedse hoofdstad Stock holm zullen de Russen Eduard Matuse- vitch en Ants Antson, de Noren Fred A. Maier en Per Ivar Moe, de Zweed Johnny Nilsson en de Nederlander Rudi Liebrechts hoge ogen gooien bij de ko mende Europese schaatskampioenschap pen. De wedstrijden, die zaterdag en zn- dag worden gehouden op de „Ullevi" kunstijsbaan in Goteborg, zullen worden bijgewoond door kroonprins Harald van Noorwegen en premier Einar Gerhard- sen, beiden grote schaatsliefhebbers. Het „Ullevi" ijsstadion kan 30.000 mensen bevatten. De voorverkoop van plaatskaarten verloopt volgens de orga nisatoren zeer goed. Meer dan 12.000 kaarten zijn reeds verkocht. Zaterdagmiddag om drie uur (Neder landse tijd) wordt begonnen met de 500 meter sprint en de 5.000 meter. Zon dag volgen de 1.500 meter en de 10.000 meter. De laatste tien jaar zijn zes Europese titels veroverd door Russen, drie door Noren en één door een Zweed. Ondanks goede verrichtingen wisten de Neder landse, Franse en Finse schaatssterren geen eerste plaats te veroveren. Aan de wedstrijd van komend week einde wordt door 18 landen deelgenomen. De grootste favoriet is de Rus Eduard Matusevitch, een ingenieur uit Minsk, die dit seizoen tot topprestaties kwam. Hij reed de 500 meter in 41,0 sec., de 1.500 meter in 2.07.3, de 5.000 meter in 7.50.7 en de 10.000 meter in 16.14.2. De grootste troef van Zweden is de 22-jarige vroegere wereldkampioen Johnny Nilsson, ofschoon hij het vorig seizoen volkomen faalde. In februari 1963 verbaasde hij de gehele schaatswereld door in Karioezawa, Ja pan, binnen twee dagen drie wereldre cords te verbeteren en de wereldtitel in de wacht te slepen met in totaal 178.447 punten, opmerkelijk hoog. On danks hevige sneeuwval reed hij de 500, 1.500, 5.000 en 10.000 meter in respec tievelijk 43.0, 2.10.1, 7.34.3 en 15.33.0. Aan het begin van het vorige seizoen leek het erop dat hij op hetzelfde ho ge niveau zou doorgaan, maar hij be reikte zijn topvorm te vroeg en moest bij de belangrijkste wedstrijden zijn meerdere erkennen in de Russen, Ne derlanders en Noren. In Innsbruck re vancheerde hij zich echter met een gou den medaille op de 10.000 meter. En in de afgelopen weken heeft hij getoond weer een goede vorm te bezitten. Ook de Russische student Ants Ant son, die verleden jaar in het Bislet-sta- dion in Oslo geheel onverwacht de Europese titel veroverde, moet echter als een grote kanshebber worden be schouwd. Als derde Rus zal ook Viktor Kositsj- kin, voor wie herhaaldelijk door Antson en Matusevitch is gewaarschuwd, al het mogelijke doen om de Europese titel mee naar huis te nemen. Noorwegen komt, doordat de huidige wereld- en Olympische kampioen zich uit de wedstrijdsport teruggetrokken heeft, in de strijd met Fred A. Maier en Per Ivar Moe. Het is nog niet zeker of Mag- ne Thomassen, een sterk rijder op de 1.500 meter, ook aan de wedstrijden zal meedoen. Het is in ieder geval zeker dat de eerste vier plaatsen niet zullen worden ingenomen door Noren, zoals in 1963 toen Nils Aaness als eerste eindigde ge volgd door Kuppern Johannesen, Per Ivar Moe en Magne Thomassen, maar volgens deskundigen is het niet bij voor baat uitgesloten dat een Noor Europees kampioen wordt. Hierbij denken zij vooral aan Móe en Maier. Hetzelfde kan gezegd worden van de 24-jarige Nederlander Rudi Liebrechts die de 500, 1.500, 1.500, 5.000 en 10.000 meter heeft gereden in respectievelijk 42.4, 2.07.9, 7.44.22 en 15.59.9, ofschoon hij bij de Nederlandse kampioenschap pen van de eerste plaats werd verdron gen door Ard Schenk. De deskundigen zien in de zoon van de befaamde schaatstrainer Klaas Schenk een veelbelovende schaatsster met op merkelijk goede tijden op alle korte ai* standen. sb

de Stem | 1965 | | pagina 15