Jks Congrescentrum is perfect georganiseerd Babyion Wenen wemelt van de spionage-complotten SOFTENONKINDEREN NAAR GROTE SCHOOL Churchills lijfwachten gaan weldra memoires uitgeven pen en itgegaan nu itand BOEKENPLANK ■RHEia Tweehonderd microfoons, duizend luidsprekers 1964 'fr/roH TOVEREN MET GELUID EN MET (7) TALEN Kilometers kabel GA ER NIET OP ZITTEN! ARRESTATIES AAN DE LOPENDE BAND Methoden zijn vaak erg naïef Drama begon zes jaar geleden LAWINE STORT OP SKIëRS: VIER DODEN Bankroof levert 85000 dollar op m.M Kranen Telegram aan Ërhard Auschwitz-comité tegen verjaring nazi-misdaden Laat dat met eeri gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Aantal onbekend I* Geen :m meer in gewoon politiewerk ..Eerste klas vakwerk Onvermoed perspectief op de oecumene Marka-pockets ÏO atisering en verspreide vrije mst is. De werknemers zul- n goed in het midden als van de week tijd voor rust ng krijgen. idenen zou voor de zondag 1 onderscheid meer mogen aakt inzake handel en ver- t puriteinse Groot-Brittan- persoonlijke vrijheid ook k in vele opzichten onnodig gelegd wordt, schijnt voor nwenteling nog niet rijp te ;bruik maakte van de havens laat zien: 1963 R.T. aantal B.R.T. 0.026 981 4.024.497 4 9.779 7.157 530 237.870 7.623 213 588.085 0.930 1 20.565 3.640 8 44.199 0.073 34 229.727 8.269 17 255.996 2.249 5 47.245 1.609 33 710 1.576 1.826 5.458.672 tinen aantal tonnen >4.044 1.425 749.019 ca 60x zoveel vitaminen als gewone levertraan ^PSULES I i é't an DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1965 an de havens een druk ge- akt door schepen van de Ko- arine, het Loodswezen en de Stoombootdienst istallatie, die bestaat uit 19 en totale inhoud van 41.000 m3 64 bevredigend bezet. Een eel groter ketelhuis zal aan an 1965 in bedrijf komen. p van 1964 werd een vierde en kraan geleverd, die bij een 1 meter, waarbij de arm 27 i de grond komt, een gewicht an lichten. Bij een sprei van ht hij 12 ton. Er wordt be- 6 mobile kranen, e loodsen aan de Buitenhaven urd aan de N.V. Wolmaat- ■t te Amsterdam voor de op- l. De andere loods werd ren- ikt met de opslag van stuk- erwijl het visitatiegedeelte :on worden gebruikt. :1 ^an de oorlogsschade aan i de Buitenhaven ondervond :odat verwacht wordt dat dit vroegst augustus 1965 klaar otbedrijf in Vlissingen ont- goed. oorsafdeling van de N.V. Ha- issingen verwerkte in 1964 iversen en 22.194 vadem hout ton diversen en 10.451 va- 1963. Blik in een van déf.tolkenkabines. De tolken wisselen elkaar regel matig af. Zij kunnen door de ge- luiddichte glaswand het gebeuren in de zaal volledig volgen. De stem van de spreker (s) horen zij door hun hoofdtelefoon. AMSTERDAM Het Nederlandse Auschwitz-comité heeft in een tele gram aan de Duitse bondskanselier Er- hard geprotesteerd tegen het voorne men van de Duitse regering de nazi misdaden na twintig jaar als verjaard te beschouwen. Het comité is van oor deel dat misdaden tegen de mensheid niet kunnen verjaren. Het comité heeft er in een telegram aan de minister-pre sident, mr. Marijnen, op aangedrongen dit standpunt in de V.N. te verdedigen. Voorts dringt het comité er in een twee de telegram aan mr. Marijnen op aan dat de Nederlandse regering alsnog een bijdrage zal storten voor het internatio nale monument te Auschwitz ,,ter na gedachtenis van de ruim honderddui zend daar en in de omgeving vermoorde Nederlandse burgers". AMSTERDAM In het nieuwe pas geopende congrescentrum in Amsterdam is een hoeveelheid elektronica verwerkt die het samen met andere belangrijke voorzieningen een plaats onder de best geoutilleerde congresgebouwen in de wereld geeft. Bij congressen immers is een goede communicatie van overheersend belang. Deze communicatie nu is in Am sterdam verzekerd dank zij alle denkbare toepassingen van elektro- akoestische installaties, zoals toespreekinstallaties, toneelversterkingsinstal- laties, oproep- en meeluisterinstallaties, ringleidingen, en dank zij micro foons, overal waar de menselijke stem versterkt moet worden. In het gebouwencomplex dat door het reeds bestaande tentoonstellingsgedeelte samen met de nieuwbouw gevormd wordt, zijn in totaal 350 versterkers en voor verst erkers verwerkt. Er zijn onge veer 200 microfoons aanwezig en ruim 1000 luidsprekers. In totaal werd ruim 56 kilometer kabel verwerkt en het is dan ook begrijpelijk, dat er voldoende voorzieningen zijn om vanuit de ene zaal het gebeuren in een andere zaal te vol- De talenkiezers, voor de congres sisten zijn ondergebracht in de armleuningen van de stoelen. Het openschuiven van de armlegger geeft mede toegang tot de hoofd telefoon. gen en ook om bijeenkomsten in de ten toonstellingshallen in de congreszalen te „brengen" en omgekeerd. In de grote zaal is een geluidsvertra- ginginstallatie aanwezig. Doordat het di rect voortgebrachte geluid zich veel lang zamer verplaatst dan het elektrisch ver sterkte, is het minder geslaagd om het op het toneel gebracht geluid van spre kers of koren zonder meer naar de di verse luidsprekers in de zaal te brengen De mensen horen dan voor het meren deel datgene wat aan geluid geprojec teerd wordt éérst vanuit de luidsprekers en gaan daarheen ook hun ogen richten. In dit geval is de zaal in drie zones verdeeld. In de voorste zones klinkt het geluid uit de luidsprekers gelijktijdig met dat van het toneel; hier is dat geen bezwaar, want men zit er dicht genoeg bij. In een tweede zone is er in de luid sprekers een kleinere vertraging, in de derde zone een iets grotere vertraging, net voldoende om de mensen het geluid uit luidsprekers en van het toneel ge lijktijdig in de oren te laten krijgen. Het gevolg is. dat men de ogen richt daar waar zij zijn moeten: naar het toneel en dat er geen storende invloeden onder vonden worden die het de deelnemers moeilijk maakt, alles te volgen. In de grote zaal is ook een meeluister installatie voor devkleedkamers aanwezig die het de optredenden tijdens bijvoor beeld toneelvoorstellingen e.d. mogelijk maakt zonder veel moeite op de hoogte te blijven van het naderen van het mo ment waarop ze zelf op moeten komen. Er is een inspicicntinstallatie voor contact vanaf het toneel met de kleedkamers. Er is een regisseursinstallatie, die haar taak vervult bij repetities en voorts is er een toneeleffectinstallatie verwerkt, die zeer realistisch voor uiteenlopende geluiden zoals van regen, vliegtuigen, muziek korpsen enzovoorts kan zorgen. In de zaal verspreid zijn 48 discussie microfoons ter beschikking van de deel nemers, zodat ook zij volledig worden verstaan door alle 1500 aanwezigen en door de mensen, die eventueel vanuit andere zalen de besprekingen volgen. Op vernuftige wijze is in de grote zaal. maar ook in zes andere middelgrote en kleine zalen een vertaalinstallatie met 6 kanalen ondergebracht. Dit betekent dus, dat in het Amsterdamse Congresgebouw zeven talen kunnen worden gehanteerd zonder dat er van taalmoeilijkheden ook maar in de geringste mate sprake is. De talenkiezers en de hoofdtelefoons zijn geplaatst in de armleuningen van de stoelen. Iedere deelnemer kan door het openschuiven van de armleuning zijn oortelefoon pakken, zijn taal kiezen en bepalen, hoe hard of zacht hij het ge luid wil hebben. Deelnemers uit zeven taalgebieden kunnen gelijktijdig het be sprokene volgen en ook het door hen in discussie gebrachte wordt op hetzelfde moment in de andere zes talen omgezet. De zes geluiddichte tolkenkabines, die in alle zalen aangetroffen worden, zijn ieder voorzien van twee microfoons met de daarbij behorende voorzieningen zoals volumeregelaar, signaallampje (voor waarschuwingen als er iets niet goed is met de verstaanbaarheid van de verta ling), „kuchschakelaar" en uiteraard een hoofdtelefoon. De tamelijk ingewikkelde verbindingen, die voor het functioneren van deze zes taalkanalen nodig zijn, komen samen in het vertaalrek waarin ook de verster kingsinstallaties zitten dat in de zoge naamde technische kabines een plaats heeft. Daar is ook ruimte voor zeven bandopnemers, die de oorspronkelijke tekst en de vertalingen vastleggen. De bank waar u zich thuis voelt! Breda: Veemarktstraat 55-57. Bergen op Zoom: Zuivelplein 5. Roosendaal: Nieuwe Markt 24. Oostburg: Nieuwstraat 24. Terneuzen: Nieuwstraat 10. Voorts bijkantoren te Breskens, Dongen, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag. (Van onze correspondent) WENEN De geallieerde bezet tingsmachten zijn sinds 1955 uit Oostenrijk verdwenen, maar ze hebben hun geheime diensten en spionnen achtergelaten. Oostenrijk, door zijn neutraliteit en zijn lig ging een uitstekende centrale voor spionage, herbergt dan ook dui zenden spionnen. De Oo%teuropese staten en de Sovjet-Unie leveren - v. "V (Bijzondere correspondentie) HANNOVER. Na Pasen zullen de eerste „Softenon"-kinderen in Duitsland naar de grote school moeten. Toen zij zes jaar geleden werden geboren was men het over de oorzaak van hun trieste mis vorming nog niet eens. Van het slaapmiddel Softenon met zijn be slissend bestanddeel thalidomide werden miljoenen tabletten geslikt, zonder dat dit de betrokkenen had geschaad. Het duurde enige tijd tot wetenschap pelijk kon worden bevestigd, dat dit mid del een verschrikkelijke uitwerking kon hebben wanneer 't op bepaalde slechts enkele dagen tijdens de zwangerschap ingenomen werd. Sindsdien spreekt men vun Softenon-kinderen. liike7iinalvan°HZakelijk' maar ook moei" lijk zijn van deze tragische, farmaceu tische benaming af te stappen De me dische wereld noemt hen dysmelie-kin- deren (dysmelie is misvorming) Men zou echter van gehandicapte kinder!" moeten spreken en niet langer onder scheid maken tussen deze kinderen en andere die door andere redenen mk vormde ledematen hebben. Er wordt wel eens beweerd, dat licha melijk dusdanig gehandicapte kinderen niet naar de openbare scholen moeten gaan, maar dat men ze beter naar bij zondere scholen kan sturen, waar men het best met hun bijzondere omstan digheden rekening kan houden. Deze stelregel is op dysmelie-kinderen in het algemeen niet van toepassing. Deze kinderen zijn intelligent en heb ben in vele gevallen al van jongs af geleerd met behulp van prothesen te eten. te tekenen of te lopen. Zij passen dus best in de samenleving. Zeven jaar geleden was 't nog gebruikelijk kinderen die met mismaakte ledematen ter we reld waren gekomen te leren met hun mond te schrijven, omdat prothesen zeer duur zijn. Zij moeten immers voor ie der geval afzonderlijk worden gemaakt en kosten soms duizenden guldens. Van daar, dat men er vroeger toe overhel de om pas dan de patiënt prothesen voor te schrijven wanneer hij of zij vol wassen was en de lichaamsmaten niet meer veranderden. Vaak was het dan echter te laat en konden de betrokkenen niet aan een prothese wennen. Vooral de belofte van de overheid om aan Softenon-kinderen, waar zulks nodig is, kosteloze prothesen te leveren heeft tot gevolg gehad dat vele van de kleine patiënten wanneer althans hun ouders vroeg genoeg met hen naar de speciale' klinieken zijn gegaan van den beginne af aan hebben geleerd met prothesen om te gaan. Hoeveel dysmelie-kinderen er in de bondsrepubliek zijn is onbekend. Er be staat g-een meldingsplicht. Deskundigen schatten, dat er thans ongeveer drie duizend opgroeien. In Hannover en om geving zjjn er voor zover men weet 27 maar slechts negen van hen onder gaan de benodigde behandeling, waar mede al wordt begonnen wanneer het kind een kleuter is. Nog onlangs kreeg de kliniek in Han nover te maken met het geval van een moeder van een thans vierjarig kind, dat zonder handen ter wereld kwam. De moeder wist zich geen raad meer. Zij had al die jaren haar kind wegge houden uit de wereld, dacht er goed aan te doen het kind contact met andere kinderen te besparen, omdat ze bang was dat die het mismaakte kind zou den bespotten of slecht behandelen. Eindelijk toch vond zij de weg naar de directeur van de speciale kliniek. Goed voor het kind. ook goed voor de moeder, die op van de zenuwen was en gebukt ging onder schuldgevoelens. Nu krijgt het kind de kansen die het vier jaar geleden al had moeten krijgen en de moeder krijgt gelegenheid zich te ont spannen. De medische deskundigen wij zen er telkens weer op: voor dysmelie- kinderen is omgang met normale" kin deren zeer gewenst. Het kan trouwens evenmin kwaad wanneer dezen leren om gaan met invalide leeftijdgenoten. CHAMONIX. FRANKRIJK Vier r ranse skiërs zijn omgekomen door een enorme lawine bij Chamonix. De skiërs, die deel uitmaakten van een groep van 60, werden met velen van hen door de lawine van de Balitiers- top onder de sneeuw bedolven, maar voor hen kwam de hulp te laat. Drie andere skiërs werden in het zie kenhuis van Chamonix opgenomen en 12 andere moesten voor lichte verwon dingen worden behandeld. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Een half uur nadat het overlijden van Sir Winston Churchill we reldkundig gemaakt was, keerde zijn per soonlijke detective, de 47-jarige sergeant Edmund Murray, per auto terug naar de rouwende woning in Hyde Park Gate. Zonder het te beseffen, maakte de politie man een symbolisch gebaar. Hij trok de patronen uit zijn automatische revolver. Dit wapen zou hij niet meer nodig heb ben om zijn meester te beschermen. Mur ray schudde droevig het hoofd. Voor hem betekende de dood van Sir Winston een onzekere toekomst. Sergeant Murray is een lid van de „spe ciale afdeling" van Scotland Yard. Bijna vijftien jaar lang heeft hij over het leven van Churchill gewaakt. Wegens het over lijden van de Britse oorlogsleeuw moet hij terug naar de Yard. „Maar ik voel er niets voor om mij na al die tijd weer met gewoon werk te gaan bezighouden", klaagt Murray. Tien dagen lang had hij 18 uur per dag trouw de wacht betrokken voor de stati ge woning, waarin Sir Winston op ster ven lag. Zaterdagavond kreeg sergeant Murray toestemming om voor het eerst sedert de ziekte van de grote staatsman thuis te gaan slapen. De volgende ochtend was Churchill niet meer. Zijn lijfwacht vernam het door een speciale uitzending van de B.B.C. Murray is een merkwaardig politieman. Hij heeft dienst gedaan in het Franse vreemdelingenlegioen en is een bekwaam schutter. Maar voor Churchill was het nog belangrijker, dat hij ook een beetje schildert uit liefhebberij. Een ander tijd verdrijf van deze wakkere detective is verzen schrijven voor populaire deuntjes. Sir Winston koos hem als lijfwacht we gens zijn goede kennis van het Frans en omdat hij aangenaam gezelschap was als de gewezen eerste minister zat te schilde ren. Churchill bracht in zijn laatste le vensjaren veel tijd door in Zuid-Frankrijk en daar kon hij Murray tevens als tolk gebruiken. Hij hield van zijn detective, omdat die er zo door en door Brits uit ziet in zijn donker pak en korte overjas. Hij is breedgeschouderd en op zijn van voren kaal wordend hoofd prijkt bijna altijd de onvermijdelijke bolhoed. Tijdens de oorlog stond Churchill on der de hoede van een andere persoonlijke detective: inspecteur Walter Thompson van Scotland Yard, die nadien met pen sioen gegaan is. Zowel Thompson als Murray hebben als lijfwachten van Chur chill memoires geschreven, die vermoe delijk over enkele maanden gepubliceerd zullen worden. Maar hun uitgevers hou den de datum streng geheim. Het werk van Murray kan niet gepu bliceerd worden, zolang hij actief in dienst is bij de Yard. Hij moet eerst ont slag nemen en zal dit vermoedelijk wel spoedig doen. Beide boeken beloven in elk geval belangwekkende lectuur te zijn. Sergeant Murray staat nu weer op wacht voor Churchills huis en mijmert over zijn ge storven meester. „Wat ik vooral zal missen van Sir Winston Churchill", zegt hij, „zijn de klei ne dingen, zoals die kwajongensachtige gloed in zijn ogen als ik dacht, dat ik wat verkeerds gedaan had. De laatste jaren had hij mijn steun nodig om te kunnen gaan. Terwijl hij zwaar op mij leunde, nam ik hem bij de hand en was soms ge neigd te hard op zijn ring te knijpen. „Dan keek hij mij aan en bromde: „Au, een beetje minder hard is ook goed, jongeman". „Ik placht dan te zeggen: „Het spijt me, Sir Winston". Het was bij zulke gelegen heden, dat hij zo kwajongensachtig kon grinniken." „Zijn dood wordt door miljoenen men sen aangevoeld als een persoonlijk ver lies. Dan kan u zich wel voorstellen wat er in mijn eigen hart omgaat." Traagjes wandelt de detective op en neer voor het huis, dat nog steeds hon derden nieuwsgierigen aantrekt. Gister avond is het stoffelijk overschot van Sir Winston er buiten gebracht en in alle stilte naar de Westminster Hall vervoerd. Voor sergeant Murray, de gewezen steunpilaar van de Britse oorlogsleeuw. zal het een zwaar afscheid zijn. Nadien moet hij zich naar het troosteloze gebouw van Scotland Yard aan de Theems be geven, voor een lieuwe opdracht of om zijn ontslag in te dienen. het leeuwendeel. Naar schatting houden zich in Wenen tenminste zesduizend agenten van de spio nagediensten uit communistische landen op. Kortgeleden is een groot Oostduits spionagecomplot ontdekt, dat voor Oost- Duitsland werkte. De eerste arrestatie had plaats op 19 november 1.1. Sindsdien vermeldt de pers doorlopend aanhoudin gen. Op 19 november 1.1. werd in zijn wo ning in Linz de 37-jarige Duitse staats burger Hans Hoffmann gearresteerd. De politie was erachter gekomen dat hij bij de bekende Voest Werke, waar men met geheime staalprocédés bezig was, gege vens verzamelde. Bij een huiszoeking vond men de bewijzen van spionage ten voordele van Oostduitse tussenpersonen, terwijl men ook voldoende aanwijzingen vond voor verdere aanhoudingen. Zo werd twee dagen later de 44-jarige Duitse Paul Neubert in zijn woning in Wenen aangehouden. Bij hem vond de politie tekeningen van geheime zenders bij Vösendorf. Op dezelfde dag rekende men de buur man van Neubert in, een onderofficier van de Bundeswehr. Aangezien men niet voldoende bewijzen had voor de beschul diging dat deze man militaire geheimen aan zijn buurman had verraden, stelde men hem weer op vrije voeten. Niette min leverde zijn verhoor nieuwe aanwij zingen op. In Graz verdween op 21 november plot seling een bekende advocaat, dr. Franz Grosz. Volgens de krant was hij onder gedoken in verband met frauduleuze han delingen. Totdat Grosz uit Erfurt in Oost- Duitsland zijn vrouw opbelde met de me dedeling, dat hij voorlopig niet meer kon terugkeren. Vermoedelijk was hij één der hoofdfiguren in het ontdekte Oostduitse spionagecomplot. Op 23 november werd een ingenieur van de metaalfabrieken te Reutte, dr. Herbert Stöllner gearresteerd. Er was belastend materiaal bij huiszoe king bij Hoffmann gevonden. Andere verdachten, zoals twee uit de Oostzone afkomstige echtparen, namen de benen. In de Semperit-Werke in Traiskirchen werd de bandentechnicus Herbert Mar- wegen gearresteerd. Men rekent, ondanks het uitlekken van details op nog meer aanhoudingen daar het om een uitgebreid spionagenet gaat. Uit vele bijzonderheden blijkt dat de Oostduitse autoriteiten met methoden werken, die óf het toppunt van naïviteit, óf van brutaliteit zijn. Zo ontving de minister van binnen landse zaken een brief van een vrouw uit Dresden die hem verzocht een onderzoek te willen instellen naar de verblijfplaats van een zekere Hans Hoffmann in Linz. die sinds enige tijd geen teken van leven meer gaf. De brief deed het voorkomen, of het om achterstallige betalingen ging. De minister zond de brief door naar de Staatsveiligheidsdienst, die onmiddellijk tot de conclusie kwam, dat het hier wel om een zeer brutale zet ging. Hoffmann was al sinds 19 november in het geheim gearresteerd en dus van de kaart verdwe nen. Blijkbaar wilde de Oostduitse Gehei me Dienst op deze wijze uitsluitsel krij gen over wat er met Hoffmann feitelijk aan de hand was. LOS ANGELES In Los Angeles, Californië, hebben twee mannen, van wie er een een plastic masker en de ander een feestneus op had, van een bijkantoor van de Security First Natio nal Bank een bedrag van 85.635 dol lar aan baar geld gestolen. Tien bankbedienden werden door het tweetal met draad vastgebonden. Daar na wachtten ze rustig tot de kluisklok om negen uur precies de kluis opende. De rovers hebben een uur in het bank gebouw doorgebracht Het tweetal vlucht te in een witte auto, die later onbeheerd werd teruggevonden. De politie van Los Angeles noemde de gewaagde diefstal „eerste klas vakwerk". Wie mocht menen dat wij met geza menlijke advents- en kerstvieringen al een heel eind op weg zijn naar „een in tegratie van het katholiek en reforma torisch belijden" (ondertitel van het boek, dat verscheen bij Paul Brand) zal bij het lezen van deze studie tot beza digder gedachten komen. Hoe verblij dend dergelijke bijeenkomsten, gespreks groepen e.d. als onmisbaar teken van toenadering en oecumenische gezind heid ook zijn. zij mogen allerminst aan leiding zijn tot een goedkoop optimisme. Prof. Berkhouwer in zijn voortreffelijk werk over het Vaticaans Concilie en de nieuwe theologie is daarvan evenzeer overtuigd als dr. Fiolet. De vragen die prof. B. aan de katholieke theologie en exegese stelt en de poging tot integra tie van dr. F. brengen ons tot het over duidelijk besef hoever de beide stand punten nog van elkaar afstaan. Van de andere kant is het in de hoogste mate verheugend, dat men aan beide zijden ernstig zoekt en worstelt naar een be tere visie op de goddelijke openbaring. Men constateert beiderzijds een eerlijke bereidheid om in de spiegel van eikaars geloofsovertuiging de eenzijdigheden in eigen gelaat te ontdekken. Scherp, te scherp hebben de twee visies tegenover elkaar gestaan. In een vierhonderd jaar lange strijd hebben we stellingen betrok ken en ons in een uitzichtloze loopgra venoorlog moe gevochten zonder moge lijkheden of behoefte om elkaar in een persoonlijke ontmoeting te leren ken nen. Onuitroeibare vooroordelen slepen we wederzijds als een erfelijke belasting met ons mee. Pas als deze verdwenen zijn zal er ruimte komen voor een oecu menisch gesprek over de wezenlijke te genstellingen die ons in het verstaan van de openbaring gescheiden houden. Dr. A. Fiolet o.f.m. tracht de wezen lijke tegenstellingen tot haar juiste pro porties terug te brengen. Deze ernstige ..poging tot integratie" volkomen ge slaagd noemen, lijkt me voorbarig. Bij de huidige stand van zaken is dit ook niet mogelijk. De schrijver kon voorlo pig niet meer doen. Hij moest nog te veel vragen stellen aan de reformatori sche christen, zoals prof. B. dat doet aan de katholiek. De beantwoording de zer vragen vereist veel studie, veel goe de wil cn veel gebed. De komende bid week moge alle christenen hiertoe aan sporen. J.H.e In de „Marka"-reeks, pocketboeken voor organisate en bedrijf, verschenen twee nieuw interessante delen. „De in vloed van de consument" van dr. Geor ge Katone, geeft een uitvoerig maar van begin tot eind boeiend overzicht van alle factoren die de consument invloed doen uitoefenen op de wereldeconomie, een invloed die uiteraard weer sterk onderhevig is en geleid wordt door an dere gebeurtenissen die de gewone ver bruiker vaak massaal emotioneel be roeren. Voor wie met afzet in het groot te maken heeft is dit boek van een vooraanstaand Amerikaans deskundige van veel gewicht. De Nederlandse jonge econoom drs. B Scheepmaker schreef in de Marka-reeks een verhandeling over „Organisatie en Automatisering", een onderwerp dat hij kennelijk met grote nauwgezetheid heeft bestudeerd en waarover hij behartens- waardige dingen zegt. Hij betrekt ten nauwste de sociale aspecten van de automatisering van het bedrijfs- en maatschappelijk leven in zijn uiteenzet tingen.

de Stem | 1965 | | pagina 11