Britse zondag zal toch antiek karakter houden Breda is erg lekker bier! BREDA beugelbier VERANDERINGEN OP TIL MAAR Aantal zeeschepen en tonnage achteruitgegaan Geef gre&i ets Mei® riü winter-weerstand geef eiageiïsjks Rapport Crathorne is gereed Dit wel, dat niet Nieuwe on-ïogica Gevecht VI TA MIMEN - ZEKERHEID Haven van Vlissingen in 1964 Kranen Een man die zijn vrouw wil verrassen, komt thuis met een modieuze bontmuts. Een vrouw die haar man wil verrassen, komt thuis met Breda Bier. 10 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1965 10 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het stond onlangs in de krant: de „Britse zondag" wordt misschien minder vervelend. Na een onderzoek dat drie jaar ge duurd heeft, is het rapport van de commissie Crathorne over een mo gelijke modernisering van de antie ke zondagswetten eindelijk klaar gekomen. Als het parlemen de aanbevelingen van deze commissie opvolgt, zou er wat kunnen veranderen, werd in de eerste reacties op het rapport gezegd. De Brit se zondag ging een festijn worden, waarbij de ontspanning die de vastelan ders zich op de dag des Keren plegen te veroorloven, op kleuterschoolpret zou gaan gelijken. Maar als de Britten toekomstbeelden schilderen, worden wij achterdochtig. Een verblijf van ruim acht jaar tussen bolhoeden en opgerolde paraplu's heeft ons alvast geleerd, dat alle pogingen van deze eilanders om .continentaal" te doen, gewoonlijk een nog meer ei gensoortige toestand scheppen dan wan neer ze alleen maar de zeer gecivili seerde Britten uithangen. Wij kunnen dan ook moeilijk geloven dat de Britse zondag ooit normaal'» zou worden. Wat er ook gebeure, hij zal altijd typisch Brits en onlogisch blijven. In deze overtuiging werden wij nog gesterkt door een grondige studie van het fameuze Crathorne-rapport. Het telt ruim 70 pagina's en wordt door de staats drukkerij verkocht aan 3 gulden het exemplaar. De inhoud is curieus, niet enkel wegens de vreemde wetten die de commissie bespreekt, maar ook wegens de typische behoudzucht die blijkt uit de hervormingen waarmee zij oude voor schriften wil doen overeenstemmen met de tijd waarin wij leven. De oorspronkelijke zondagswetten da teren uit de jaren 1448, 1627 en 1677. Ze geven aanleiding tot absurde situa- Een plaatje uit Lomden „maar niet op zondag ties die elke Brit wel kent, maar waar tegen hij nooit in opstand komt omdat hij nu eenmaal tot geen revolutie be kwaam is. Hij mag 's zondags liedjes zingen op het podium van een theater, maar dan geen valse snor aanplakken of zich op een andere wijze vermommen. Artiesten die optreden voor de televisie camera's, zelfs in zalen met een uitge nodigd publiek, kunnen zich nochthans zoveel verkleden als ze willen. Want voor de TV worden door de overheid speciale vergunningen voor zondagsko medie toegekend. Britse tabakswinkels verhandelen meestal heel wat meer waren dan en kel rookgerief. Maar 's zondags kan men er geen aspirientjes kopen, zelfs al doen deze winkels daarmee op de door de weekse dagen dè apothekers on eerlijke concurrentie aan. Dus moet u 's Zondags maar verder sukkelen met uw hoofdpijn, tot u een apotheek open vindt. Daar komt u natuurlijk wel te recht voor aspirine, maar niet voor tandpasta of babyvoedsel. Want als de apotheker u zulke dingen verkoopt, al was het ook om het leven van een zuigeling te redden, stelt hy zich in het vrijheidslievende Groot-Brit- tannië aan gerechtelijke vervolging bloot. En toch zijn de meeste Britse apothe ken veeleer bazaars dan geneesmidde lenzaken. De minder ontwikkelde garagehouders genieten heel wat meer vrijheid. Het is hun wettelijk toegestaan op zondagc. wagenonderdelen, benzine en olie te ver kopen. Zij mogen met u de waarde en prijs van een auto bespreken. Maar met u een proefritje doen, kan er niet af. Men mag tenslotte niet te ver gaan op het gebied van zondagspret. Zolang er geen nieuwe wetten goed gekeurd zijn, mogen de Britten zich op zondagen slechts bepaalde waren aan schaffen, b.v. wel verse of bevroren groenten, maar geen ingeblikte. Recht banken moesten al dikwijls beslissen of gerookte haring wel of niet verhandeld mocht worden. Volledige toepassing van de huidige winkelwet die de verboden waren opsomt is echter onmogelijk. Zelfs de braafste Britten begaan over tredingen. Er wordt door de politie wel is voor de verkoop van geneesmiddelen. Van dat ogenblik af zal het verhande len van een tube tandpasta weer tot de volgende maandagochtend een strafbaar vergrijp zijn. „We geven toe dat dit alles onlogisch zou kunnen schijnen", zegt het rapport Crathorne zonder blozen.. sluiting van alle winkels wenselijk blijft. Maar als de meerderheid van de be volking zulks wenst, zou dt verkoop moeten worden toegelaten voor voedsel en drank voor consumptie ter plaatse, van snoepgoed, chocolade en roomijs, vis vers gevangen door vissers en verse groenten en fruit op de plaats waar ze gekweekt werden, en van alle waren in handelszaken die zich geheel of nood zakelijk bezighouden met de verkoop van levensmiddelen, drank of de ingrediën ten voor bereiding van voedsel, verder nog de reeds genoemde geneesmiddelen, wagen- en fietsonderdelen, benzine bloe men, tabakswaren, briefpapier, films, kranten, tijdschriften en boeken stook olie en dierenvoedsel. In Engeland en Wales zouden de plaat selijke gemeentebesturen de winkeliers bovendien mogen toelaten op zondagen bad- en zonnebadwaren, visgerei, speel goed, souvenirs en reprodukties van kunstwerken aan de man te brengen. Men zou 's zondags zijn haar mogen laten kappen, maar niet in het lokaal controle uitgeoefend, maar voor een ge zondmaking van deze toestand is volle dige afschaffing van alle beperkingen een eerste vereiste. Als de aanbevelingen van de commis sie Crathorne goedgekeurd en in nieuwe wetten omgezet worden, zullen de meest omstreden voorschriften echter slechts een nieuw kleedje krijgen. Apothekers zullen 's zondags gedurende ten hoogste twee uur alles mogen verkopen wat ze in voorraad hebben. Maar als ze hun zaak langer willen openhouden, moeten ze aan de plaatselijke overheid melden welke twee uren van de dag des Heren ze uitgekozen hebben „voor het maken van on-professionele winst". Die tijds- grens mag niet worden overschreden. Te 16.30 uur zullen de apothekers moe ten aanplakken dat hun zaak enkel open van de kapper zelf of in een andere handelszaak. De coiffeur zou dus bij u thuis moeten komen. Om het personeel niet te vergrammen „stelt het rapport tevens voor dat niemand 's zondags in winkels zou moeten werken, tenzij een hele dag vrijaf toegestaan wordt voor meer dan vier uur arbeid en een halve dag vrijaf voor minder dan vier uur werk". Het rapport is bereid op zondagen theater- en circusvoorstellingen en alle andere vormen van ontspanning (o a. ook dansen in openbare gelegenheden) toe te staan na 12.30 uur 's middags. Het schrijft tevens dat de algemene Vooral nachtclubs en instellingen die veel toeristen trekken, rekenen op der gelijke wijziging. De theaters zouden met plezier hun deuren 's zondags openen, maar dan vermoedelijk 's maandags hun slapste dag gesloten blijven. Wat de bioscopen betreft voorziet de huidige stelregel dat zij 's zondags enkel één of twee voorstellingen mogen geven als de vraag daarnaar gebleken is uit een vergadering van vertegenwoordigers van de plaatselijke bevolking of uit een en quête en wanneer het parlement de ver eiste toestemming verleent heeft. Het rapport meent, dat alle bioscopen van Engeland en Wales hun deuren 's zondags zonder meer moeten kunnen openen. De z.g. „liefdadigheidstax" die de cinema's voorlopig elke zondag (in dien ze voorstellingen mogen geven, zo als in Groot-Londen) nog steeds van een deel van hun inkomsten berooft, ten voordele van liefdadige werken, zou af geschaft worden. De commissie wil echter de zondag nog typisch Brits houden door het ver bod van professionele sportwedstrijden te bestendigen. Amateurwedstrijden zou den echter wel algemeen toegelaten wor den. Critici van het rapport vragen zich dan ook af, waarom het 's zondags goed zou zijn voor het publiek om iemand voor zijn plezier tegen een bal te zien schoppen, en kwaad als de spelers voor geld tegen de bal trappen. De leden van de commissie Crathorne hebben zich ingespannen om een com promis te vinden tussen de opvattingen van de „Vereniging ter eerbiediging van de Dag des Heren", de raad van ker ken in Wales, de Engelse volkszangver eniging de andere soortgelijke groepe ringen. Huisvrouwen, verbruikers en het publiek in het algemeen werden echter vrijwel niet geraadpleegd. Dat laat de commissie over aan de regering, die daarvoor veel tijd nodig zal hebben en bijzonder voorzichtig handelen moet. Daaruit volgt dat veranderingen nog lang op zich kunnen laten wachten. Het valt natuurlijk niet af te keuren, dat de commissie rekening hield met de puriteinse opvattingen van protes- testantse kerken behalve op Kerst dag zo goed als leeg. In de pro- tantse kringen, die de heiliging van de zondag nog letterlijk opvatten. Maar het is een uitgemaakte zaak, dat slechts een achtste van de Britse bevolking zondags naar de kerk gaat. In tegen stelling met de katholieke blijven de pro testanten die regelmatig kerkelijke dien sten bijwonen, zijn over het algemeen niet de felste tegenstanders van meer zodagsvrijheid. De grootste voorvechter van de „echte" Britse zondag is „droge Harry" Legerton, secretaris-generaal van de „Vereniging tot eerbiediging van de Dag des Heren", een man die nooit lacht en zijn medemensen geen enkele ontspanning van „continentale aard" wil gunnen. Droge Harry heeft reeds verkondigd dat hij de aanbevelingen van de com missie Crathorne met man en macht zal bestrijden en hij is zeer invloedrijk. Ook de Schotse protestanten willen van geen grotere zondagsvrijheid weten. Zij mogen op een zondag zelfs niet gaan vissen. Maar als zij 's zondags een elek trische lamp aanknippen, schijnen deze vrome zielen er nooit aan te denken, dat sommigen van hun medebroeders moeten werken om voor die verlichting te zorgen. In Wales wonen ook nog hard nekkige voorstanders van complete zon dagsrust. die het moeilijk kunnen ver kroppen dat hun kinderen op de sabbat spelen alsof het een gewone doorde weekse dag is. Het is trouwens nog niet zo heel lang geleden, dat in Wales op zondagen alle speeltuinen verboden ter rein waren voor de kinderen. Schom mels werden dan met kettingen vastge legd. Britten met vooruitstrevende opvattin gen en die zijn er gelukkig toch wel menen dat het geen zin heeft de ver ouderde zondagswetten aan te passen. Volgens hen moeten zij totaal afgeschaft worden, omdat er een tijdperk van vol ledige automatisering en verspreide vrije dagen op komst is. De werknemers zul len dan even goed in het midden als op het einde van de week tijd. voor rust en ontspanning krijgen. Om die redenen zou voor de zondag geen speciaal onderscheid meer mogen worden gemaakt inzake handel en ver maak. Maar 't puriteinse Groot-Brittan- nië, waar de persoonlijke vrijheid ook door de week in vele opzichten onnodig aan banden gelegd wordt, schijnt voor dergelijke omwenteling nog niet rijp te zijn. Een vergelijking van het aantal schepen, dat in 1964 gebruik maakte van de havens van Vlissingen, en het aantal, dat zulks deed in 1963 laat zien: aantal B.R.T. aantal B.R.T. Bunkerschepen (olie) 876 3.540.026 981 4.024.497 Bunkerschepen (kolen) 4 9.779 Bijleggers 471 197.157 530 237.870 Ladende en lossende ss 168 407.623 213 588.085 Passagiersschepen 2 30.930 1 20.565 Mij. Zeeland 5 23.640 8 44.199 Reparatieschepen 20 150.073 34 229.727 Schoonmaakschepen 20 288.269 17 255.996 Diverse schepen 5 52.249 5 47.245 Vissersschepen 74 1.609 33 710 1.641 4.691.576 1.826 5.458.672 aantal tonnen aantal tonnen Binnenschepen 1.526 764.044 1.425 749.019 Het aantal zeeschepen, dat van de ha vens gebruik maakte is kleiner dan in 1963, terwijl de tonnage eveneens lager ligt. Deze achteruitgang is voornamelijk het gevolg van een geringer aantal sche pen, dat hier bunkerde, en minder bij leggers. Verblijdend is, dat de aanvoer van pa pierhout belangrijk toenam (17 schepen in 1964 tegen 5 in 1963) en een blijver lijkt te worden. Ook kan met vreugde vermeld worden, dat Vlissingen werd toegelaten als losha- ven, voor wol uit Australië, Nieuw Zee land en Zuid-Amerika, welke wol van hier uit naar verschillende destinaties wordt doorgezonden. Van de ladende, lossende, reparatie- en schoonmaakschepen bunkerden er tevens 23 (v.j. 32) olie, zodat het aantal oliebun- kerende schepen 899 (v.j. 1013) bedroeg. De N.V. Hollandsche Stoomboot Mij., Amsterdam, gaf wederom elke week een afvaart. Deze dienst brengt lading aan uit Engeland en neemt lading mede naar Shoreham en Portsmouth. De vervoerde hoeveelheden bleven constant. Het aantal binnenschepen is meer dan in 1963, hetgeen hoofdzakelijk het gevolg is van een groter aantal bijleggers. Het toeristenverkeer met België was dit jaar beter dan in 1963. Er werden 76 (v.j. 73) reizen gemaakt met 21.227 (v.j. 19.016) passagiers. Deze schepen maakten 61 (v.j. 61) maal gebruik van de Gemeentelijke Voorhaven en 16 (v.j. 12) maal van de Binnenhavens. Behalve door de bovengenoemde sche pen werd van de havens een druk ge bruik gemaakt door schepen van de Ko ninklijke Marine, het Loodswezen en de Provinciale Stoombootdienst. De tankinstallatie, die bestaat uit 19 tanks met een totale inhoud van 41.000 m3 was in 1964 bevredigend bezet. Een nieuw en veel groter ketelhuis zal aan het begin van 1965 in bedrijf komen. In de loop van 1964 werd een vierde mobiele toren kraan geleverd, die bij een sprei van 31 meter, waarbij de arm 27 meter boven de grond komt, een gewicht van 2 ton kan lichten. Bij een sprei van 9 meter licht hij 12 ton. Er wordt be schikt over 6 mobile kranen. Een van de loodsen aan de Buitenhaven werd verhuurd aan de N.V. Wolmaat schappij Hart te Amsterdam voor de op slag van wol. De andere loods werd ren dabel gemaakt met de opslag van stuk goederen, terwijl het visitatiegedeelte twee maal kon worden gebruikt. Het herstel van de oorlogsschade aan de kade aan de Buitenhaven ondervond vertraging, zodat verwacht wordt dat dit werk op zijn vroegst augustus 1965 klaar zpl komen. Het schrootbedrijf in Vlissingen ont wikkelt zich goed. De stuwadoorsafdeling van de N.V. Ha ven van Vlissingen verwerkte in 1964 319.474 ton diversen en 22.194 vadem hout tegen 436.066 ton diversen en 10.451 va dem hout in 1963. Romantisch? Zeker, maar ook erg verstandig. Mevrouw heeft n.l. een hele serie overtuigende argumenten om juist Breda Bier te kiezen: 1) inhoud liter - 2) beugelsluiting: zo open, zo weer dicht, dus tweede glas even vers als het eerste - 3) ongepasteuriseerd, dus tapvers - 4) de elegante „party"-fles noodt tot gezelligheid-voor-twee - 5) de prijs: drie voor f 1.59 - 6) maar bovenal: HalHran Wintertijd - Halitran-tijdMalitran beschermt tegen kouvatten, griep en andere winterkwaaltjes. Halitran houdt uw gezin gezond en fit, dank zij volop natuur lijke weerstands-vitaminen A en D uit de verse jonge levers van heilbot en andere arctische edelvissen. .Voor de groten: dagelijks 2 Halitran-capsules. Reukloos, smaakloos, gemakkelijk in te nemen. Voor de kleintjes: dagelijks 3 druppels in de pap of op een schepje suiker. Geef (en neem) elke dag Halitran. Voor méér winter-weerstand door vitaminen-zeker heid!. HALITRAN GEEFT... 'méér weerstand tegen griep, bronchitis eA andere aandoeningen. Voorkomt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beenderen en eenj gaaf gebit. .UW VITAMINEN-ZEKERHEID Het rijke vitaminen-gehalte van Halitran wordt gecontroleerd en gewaarborgd door het Rijks- Vitaminen Laboratorium van Noorwegen.

de Stem | 1965 | | pagina 10