WERELD HERDENKT CHURCHILL Parlement huldigde „vader van het Lager Huis" Beulen als leugenaar ontmaskerd Fruit dreigt schaars en duur te worden Paus benoemt 27 kardinalen GEEN BUIT BIJ OVERVAL IN GIETEN Kassier (45) neergeschoten na worsteling A KARELI Prominenten naar London DOE WAT MET KLEUR KLEUREN DOEN VEEL Uithoornse pastoor op safari BIJ IMPORTBEPERKING IN E.E.G. Mgr. Cardijn in college Brabantia wil televisie uit Hilvarenbeek DAGBLAD VOOR ZEELAND A usch witsproces Staking in België Studenten tegen groter aantal universiteiten Noordoostelijke wind MOEDIG OVERAL OVERLEG PAK KOFFIE GOEDKOPER Honderd voor het eerst overschreden NTS vraagt gesprek Dievenkomplot warenhuis na jaren opgerold Middenstanders bezwaard door vijfdaagse-plan senoritas FAVORITE 7 ct 105e JAARGANG No. 24801 Vnnr God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 0 I N 5 O A O 26 JANUARI 196- Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon z.393) FRANKFORT Een jaar lang heb ben de Gestapo-moordenaars, die mo menteel in Frankfort terechtstaan, ver klaard dat het weigeren van een bevel om gevangenen te doden, gelijk stond aan het ondertekenen van het eigen doodvonnis. Een van de getuigen in het monsterproces, Kurt Hinrichsen, heeft maandag verklaard dat dit excuus niets anders dan een leugen is. Hinrichsen, die als getuige charge optreedt, verklaarde dat er geen enkel geval bekend is van een bewaker in een van de vernietigingskampen, die om het leven werd gebracht nadat hij had geweigerd gevangenen te doden. De getuige is een functionaris van het Westduitse centrale bureau voor onderzoek naar nazi-misdaden. Met na druk zei hij dat er bij het bureau waar voor hij werkt, geen SS'er bekend is die wegens weigering van een dergelijk bevel de dood vond. Op de vraag wat voor bevelen bij bedoelde, antwoordde Hinrichsen „mis dadige bevelen". Wanneer een bewaker weigerde om de gevangenen naar de gaskamers te brengen, werd hij of overgeplaatst naar het front of zijn bevordering werd ge staakt. „Gedood werden zij niet", aldus Hinrichsen. Hij verklaarde echter dat het hoofd van de SS, Heinrich Himmler. zijn mannen voorbeelden voorhield, die ook hen zouden treffen wanneer er niet gehoorzaamd werd aan de bevelen. Volgens Hinrichsen werden daartoe pamfletten uitgegeven door de SS-lei- ding, waarin de gevallen stonden ver meld die strafbaar waren gesteld, ter wijl tevens de straffen erbij genoemd werden. De officier van justitie vroeg daarop: „Zijn er gevallen bekend waarbij men weigerde gevangenen te doden". „Geen enkel voorbeeld", antwoordde Hinrich sen. De 20 verdachten wordt ten laste ge legd medeplichtig te zijn aan moord op 2\l tot 4 miljoen gevangenen. BRUSSEL De Belgische studenten in Luik, Gent en Brussel hebben ver zet aangetekend tegen de plannen van de regering tot uitbreiding van het uni versitaire onderwijs in België. Zij vre zen dat de reeds bestaande vier hoge scholen daarvan het slachtoffer zullen worden, zowel wat de financiële toela gen als het aanzien betreft. De studenten in Luik zijn maandag „in staking" gegaan, een actie die wordt gevoerd met stilzwijgende instemming van hoogleraren en ander wetenschap pelijk personeel. De studenten van de hogeschool in Gent zullen van woens dag tot zoterdag staken. België telt thans vier universiteiten: Leuven, Brussel, Gent en Luik. Het re geringsvoorstel houdt onder meer in de stichting van nieuwe hogescholen Kortrijk en Antwerpen. Los van deze staking staat een aan kondiging van Vlaamse studenten in Leuven, die dreigen met een actie in dien de volledige scheiding van het onderwijs aan deze universiteit in een Frans- en Nederlandstalige afdeling niet bij wet wordt geregeld en ook de financiering ervan door de regering niet volledig onafhankelijk geschiedt. ZEVENTIEN MENSEN kwamen om het leven en een tiental werden zwaar ge wond bij een botsing tussen een tou ringcar en een bestelauto in het Bra ziliaanse Vitoria de Santo Antao. DE AMERIKAANSE minister van fi nanciën, Douglas Dillon, wil eerdaags aftreden. Als opvolger wordt genoemd Donald Cook, president-directeur van de „American Electric Power Com pany'.' DE RUSSEN overwegen hun troepen concentraties in Oost-Europa uit te dunnen ter versterking van de Rus- sisch-Chinese grens, aldus diplomatieke berichten. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krach tige noordoostelijke wind. Tempera turen rond het vriespunt. Vandaag: zon onder 17.17 uur. Maan onder 12.28 uur. Morgen: zon op 8.27 uur. Maan op 4.29 uur. (Van onze redactie Buitenland) LONDEN-BREDA Niet al leen van alle openbare gebouwen in Nederland wapperden gisteren dt vlaggen halfstok ter nagedach tenis aan Sir Winston Churchill, maar ook van tal van kerken, be drijfsgebouwen en ontelbare par ticuliere huizen. In Londen stro men thans de berichten over de komst van koningen, presidenten en ministers binnen. Op verschil lende plaatsen werden gisteren herdenkingsbijeenkomsten gehou den. De indrukwekkendste van al len was wel de herdenking door het Britse parlement, het Lager huis, de „moeder van alle parle menten ter wereld", waarvan de overleden staatsman 64 jaar lid is geweest. Premier Harold Wilson stelde voor de zetel die Sir Win ston altjjd heeft ingenomen, voor taan leeg te laten staan. Het was doodstil aldus onze Lon- dense correspondent toen premier Wilson de boodschap van de koningin aan de voorzitter van het Lagerhuis, sir Harry Hilton-Foster overhandigde. Deze las de boodschap voor: de wens van koningin Elizabeth dat het stoffe lijk overschot van sir Winston in West minster Hall zal worden opgebaard „om het volk van Engeland de gelegenheid te geven dankbare hulde te brengen aan de man die het land langer dan een halve eeuw trouw diende en Engeland redde uit de hoogste nood", en voorts dat daarna een plechtige rouwdienst zal worden gehouden in de St-Pauls. Eenparig keurden de bewogen volks vertegenwoordigers Wilsons voorstel, de vorstin te danken voor haar op dracht, goed. Sprekende over Churchills leider schap tijdens de oorlog, zei Wilson „Ter volvoering van deze taak wendde hij de inspiratie van zijn niet te over treffen moed aan in onze uren van het grootste gevaar het was een per soonlijke moed die hij steeds had ge toond en die op D-Day (invasie) alleen kon worden ingetoomd door een per soonlijk bevel van de koning, die sir Winston verbood met de troepen aan land te gaan". Sir Alec Douglas-Home zei onder meer: „Ieder die probeert de kwalitei ten van sir Winston Churchill te me ten. weet dat er niets is te zeggen of te schrijven dat zijn grootheid nog kan doen toenemen, omdat ieder van ons met zekerheid weet dat hij heeft ge leefd in aanwezigheid van een van de grootste mannen van alle tijden". Ook in het Hogerhuis werd de over ledene herdacht. In beide huizen wer den woorden van deelneming aan het adres van lady Clementine en de an dere familieleden gericht. In Parijs kwam de permanente NAVO-raad bijeen om Churchill te her denken. Herdenkingsplechtigheden had den ook plaats in onder meer het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, in de Raad van Europa, op de New York- se effectenbeurs, op de Leidse univer siteit, waarvan Churchill eredoctor was, in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te New York, in de stadhuizen van Amsterdam en Rot terdam en in duizenden dagbladen over de hele wereld. De deftige Times ver brak de ijzeren traditie welke de voor pagina slechts tot familiekroniek maakt en plaatste er een levensschets van Churchill op. De linkse Italiaanse krant „Paese Sera" vergeleek Churchills rol met het Mussolini-regime als volgt: „Er zat meer staal in zijn sigaar, dan leer in de schoenen van de Italiaanse solda ten". Het Nederlandse parlement zond aan het Britse een condoleancetelegram. Condoleanceregisters liggen ter teke ning op de Britse ambassade in Den Haag en in de consulaten te Rotterdam en Amsterdam. In Rotterdam wordt za terdag in de Engelse kerk St.-Mary aan de Pieter de Hooghweg een her denkingsdienst gehouden. De lijst van hoogwaardigheidsbekle ders die zaterdag de begrafenis zullen bijwonen, wordt steeds langer: presi dent De Gaulle van Frankrijk, bonds kanselier Erhard, minister van buiten landse zaken Gerhard Schroder en oud bondskanselier Adenauer, de Australi sche en Canadese premiers Menzies en Lester Pearson, de Deense koning Fre- derik, koning Constantijn van Grie kenland, koning Olav de Vijfde van Noorwegen, prins Bertil van Zweden, president Johnson en de Amerikaanse oud-presidenten Truman en Eisenho wer, de Zweedse premier Tage Erlan- der, de premiers van Korea, Zambia, Zuid-Slavië, Finland en Japan. Premier Wilson zal van de gelegen heid gebruik maken evenals John son deed toen John Kennedy begraven werd om met verschillende leiders overleg te plegen. Zeker hoopt hij on deronsjes te kunnen hebben met De Gaulle, Johnson en Erhard. Onze Londense correspondent be richtte gisteravond nog dat Scotland Yard volop bezig is met het treffen van maatregelen om straks de reus achtige menigten in bedwang te kun nen houden. Uit alle landen stromen nu reeds krante-, radio- en televisiere porters toe. Ook de steeds langer wor dende lijst van bezoekende staatshoof den noopt tot het treffen van veilig heidsvoorzieningen. SCHIPHOL Gestoken in een groen jachtkostuum is gisteren pas toor J. N. v. d. Brink uit Uithoorn samen met zijn broer Engelbert, di recteur van een verffabriek in La ren, van Schiphol via Cairo naar En tebbe vertrokken om te gaan jagen in- de oerwouden van Oeganda „Naast mijn drukke werkzaamheden als leider van de parochie aan de Schans te Uithoorn, houd ik mij in mijn vrije tijd bezig met jacht en vo gelstudie", vertelde pastoor v. d. Brink vlak voor zijn vertrek, „daar om besteed ik dit jaar mijn vakantie aan een zesweekse jacht in Afrika". De pastoor, wiens vader ook al een verwoed jager was, wees er nadruk kelijk op dat hij het aangename met het nuttige wil verenigen. Op ver zoek van prof. K. M. Voous, die als ornitholoog verbonden is aan het zo ologisch museum te Amsterdam, zal hij op zoek gaan naar bepaalde soor ten vogels, waarvan het museum gaarne enkele exemplaren in bezit zou willen hebben. Om de vogels na ze te hebben geschoten naar Neder land mee terug te kunnen nemen, zullen beide broers worden vergezeld door de preparateur van het zoölo gisch museum, de heer P. L. Graat. Vanuit Entebbe zal de jachtgroep, die twee dubbelloops geweren en een buks bij zich had, per auto door Oeganda reizen en bij verschillende missieposten overnachten. Van de re gering van Oeganda, die het drietal reeds de nodige vergunningen heeft verleend, zullen zij alle medewerking knigen. Begin maart zal de jacht groep naar Nederland terugkeren. (Van onze fin.-economische redactie) ROTTERDAM Het produkt- schap groenten en fruit en de Ne derlandse fruitimporteurs zyn ernsig verontrust over de gevol gen, die door enkele voorgeno men E.E.G.-maatregelen bij de in voer van citrus-fruit dreigen te ontstaan. Brussel is namelijk van plan de import van dit fruit uit derde landen extra te belasten of zelfs de grenzen ervoor te sluiten, wanneer de marktprijs beneden het E.E.G.-prijspeil blijft. Het voorstel tot deze marktordening is op verzoek van Italië door de Euro pese commissie ontworpen, omdat Italië zijn eigen sinaasappelteelt wil bescher- n>.ei1. De Nederlandse fruitimporteurs zijn hierover allerminst te spreken, zoals gistermiddag in Rotterdam bleek op een persbespreking. Zij vreesden door deze importbelemmeringen niet alleen eigen financiële verliezen, maar ook een ern stige terugslag op de consumentenprijs en op de levering van sinaasappelen in de diverse E.E.G.-landen. Deze E.E.G.- landen importeren per jaar rond ander- miljoen ton sinaasappelen uit voor namelijk derde landen, waarvan Neder land 180.000 ton. Italië, dat zijn teelt zo graag wil be schermen kan daar niet tegenop. Het i £??&st?ns 5 8 Procent van de to tale E.E.G.-behoefte dekken. Zijn kleine markt kan daarom volgens de impor teurs nauwelijks verstoord worden. Produktschap en importeurs hebben er bij de minister van Landbouw op aangedrongen in Brussel alles te doen om deze import belemmerende maatre gelen tegen te houden. Men is het er over eens, dat ook de Italiaanse fruit teelt geholpen moet worden, maar niet ten koste van de consumenten in de andere E.E.G.-landen. Hulp kan wel geboden worden door middel van het E.E.G.-garantiefonds, door een goede landbouwvoorlichting en door produk- tie verbeterende maatregelen, aldus de Nederlandse importeurs. (Van onze fin.-economische redactie) BREDA Vanaf vandaag is het kopje koffie thuis weer goedkoper. AI naar gelang van de soort worden de prijzen met vier tot zestien cent per pakje van 250 gram verlaagd. Naar wij uit vakkringen hebben ver nomen is deze verlaging van de consu mentenprijs mogelijk geworden wegens de daling van de wereldmarktprijzen. Dit is de Westminster Hall, in het „House of Parliament" in Londen, waar sir Winston Spencer Churchill vanaf a.s. woensdag opgebaard zal liggen. Deze foto werd in 1952 ge nomen toen koning George VI in de Westminster Hall lag opgebaard. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Paus Pau- lus VI heeft gisteren, op de feest dag van de bekering van Paulus, aangekondigd dat het college van kardinalen, dat thans 76 leden telt, met 27 nieuw te creëren kardina len zal worden uitgebreid. Opval lend is hierbij de benoeming van de Vlaming mgr. Josef Cardijn, de internationale aalmoezenier van de KAJ. De benoemingen zul len op 22 februari van kracht wor den als de eerste van een reeks consistories begint. Voor het eerst in de geschiedenis is het aantal van honderd kardinalen gepas seerd. Het aantal kardinalen dat de paus nu heeft benoemd, is niet het hoogste dat hij voor gewenst houdt. Volgens de Osservatore Romano behoudt hij zich het recht voor om bij de vierde zitting van het concilie opnieuw een aantal kardinalen aan te duiden. Dat hieraan de wens ten grondslag ligt om nu al zeer oude, zwakke en zieke kardinalen te vervangen en op volgers aan te wijzen voor hen, die hun functie willen neerleggen, wordt in bevoegde kringen waarschijnlijk ge acht. Door de benoeming is de gemiddelde leeftijd van het college gedaald van 74 naar ongeveer 72 jaar. De jongste van de kardinalen is de 47-jarige Afrikaan se bisschop Paul Zoungrana, de oudste is patriarch Maximos IV Saigh met jaar. Het aantal curie-kardinalen in het H. College stijgt nu van 29 tot 34, het aantal Italianen onder hen van 20 tot 24 In totaal zijn er nu 32 Italiaanse kardinalen. Naar landen gerekend volgt daarop Spanje met 7, Frankrijk, dat bij de dood van kardinaal Gerlier van Lyon nog vijf kardinalen bezat en er nu twee bij krijgt, en Amerika, dat eveneens van 5 op 7 kardinalen komt. Brazilië komt van 3 op 4, Duitsland evenzo. Canada van 2 op 3. Van het totaal aantal kardinalen zijn er 65 afkomstig uit Europa. Onder de nieuwe kardinalen zijn 3 prelaten uit communistische landen. Het zijn Josef Beran, aartsbisschop van Praag, die 14 jaar in Tsjechoslowaakse MGR. J. CARDIJN arbeidersjeugd gevangenissen heeft gezeten en zijn ambt van het regime niet mag uit oefenen; Josyf Slipyi van Lwow in de Oekraïne, die na langdurige gevan genschap is ontslagen en thans in het Vaticaan woont en Franjo Seper, aarts bisschop van Zagreb in Zuid-Slavië. Verwacht wordt dat bijna alle nieu we kardinalen naar Rome zullen ko men om de rode hoed in ontvangst te nemen, uitgezonderd wellicht de Spaanse en de Franse, omdat in hun landen per traditie het staatshoofd de hoed mag uitreiken. (Vervolg op pagina 7) (Van een onzer verslaggevers) GflËTEN BREDA Bij een roof overval, maandagmorgen om streeks tien uur op de boeren leenbank in Gieten gepleegd, is de 45-jarige kassier W. Huting in een worsteling zo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis in Assen moest worden opgenomen. Terwijl de overvaller met de kassier in gevecht was, rende personeel de straat op. De onbekende dader kreeg het hierdoor waarschijnlijk zo be nauwd dat hij. zodra hij met de kassier had afgerekend, het hazepad koos en geen poging deed geld in zijn bezit te krijgen. De dader was doodgemoedereerd tussen het publiek in de wachtkamer gaan ziten. Toen hij aan de beurt was dwong hij de twee personen, die nog na hem kwamen, voor hem uit te lo pen. Klerk H. Hovius hoorde als eerste ongewoon lawaai. Toen hij de deur opendeed, drong een man met een wa- i Uitzaê als een machine pistool, langs hem heen het kantoor binnen. Hij raakte onmiddellijk in ge vecht met kassier Huting, die tijdens de worsteling ernstig aan een slaap werd gewond. Het enige dat de getui gen de jongeman hebben horen zeggen was: „Stehen bleiben" (Blijf staan). Hij verdween met een donkere Mer cedes, waarop met weckringen een Duits nummerbord was aangebracht. De eerste letters van het kenteken wa ren H.H. Kassier Huting verloor zoveel bloed dat transfusie nodig bleek. De behan delende chirurg stelde vast dat de ver wonding was veroorzaakt door een ko gel. De heer Huting maakt het thans redelijk goed. Daar geen schot werd gehoord is nog niet komen vast te staan of het een wind- of luchtdruk wapen of een vuur wapen is geweest. Patroonhulzen zijn niet gevonden. De kogel, die de re cherche aantrof in de lambrizering, was zo platgedrukt, dat ook die weinig aan wijzingen opleverde. De rijkspolitie heeft het volgende sig nalement van de dader opgegeven: een grote man met een langwerpig, vol ge laat. Hij heeft donker, golvend haar. Leeftijd tussen 26 en 30 jaar. De man spreekt Duits. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het televisie- en ra diodirectorium van de stichting „Bra bantia Nostra" zal begin februari een gesprek hebben met de voorzitter van de N.T.S,, de heer E. A. Schuttenheim, over de verzorging van regionale tele visie vanuit Brabant. Het gesprek wordt gehouden op ver zoek van de heer Schuttenheim zelf, die enkele weken geleden door Bra bantia Nostra in een brief over deze materie benaderd werd. Op 8 februari komt het televisie- en radiodirectorium van „Brabantia Nos tra" bijeen, om een datum vast te stel len voor het gesprek met de heer Schuttenheim. De secretaris van het directorium, de heer A. van Oirschot, heeft dit desgevraagd meegedeeld. Het directorium gaat er «vanuit dat het niet goed mogelijk en zeker niet gewenst is een streekprogramma, dat ook voor Noord-Brabant is bedoeld, vanuit Maastricht te verzorgen, omdat daar de regionale omroep-zuid geves tigd is. Hierbij denkt men met name aan de regionale televisie met het we kelijks programma „Van gewest tot ge west". Het directorium heeft de N.T S gewezen op de mogelijkheden in Bra-I bant zelf, in Hilvarenbeek, waar de n.v. Studio Exploitatie-Mij. is opgericht Deze maatschappij beschikt over een volledig uitgeruste studio voor film en televisie en over een filmopnamedienst en flimmontage-apparatuur. In de brief aan de N.T.S. wees het directorium voorts o.m. op de contacten, die men al heeft met filmscholen in Breda en Brussel. ROTTERDAM De arrestatie van een 44-jarige huisvrouw uit Rotterdam, kort nadat ze was betrapt bij het ste len van een pakje vlees in een groot warenhuis in de Maasstad, heeft de poli tie op het spoor gebracht van een „bende" personeelsleden van een wa renhuis, die zich de afgelopen jaren op georganiseerde wijze heeft bezigge houden met winkeldiefstallen. Het wa renhuis is door het optreden van deze personeelsleden voor vele duizenden guldens benadeeld. De recherche kreeg lucht van de win keldiefstallen op grote schaal, toen ze bemerkte dat de vrouw bij haar arres tatie ook nog in het bezit was van drie pakjes vlees. Ze zei dat die niet voor haar bestemd waren, maar voor per soneelsleden van het warenhuis. Vier vrouwen werden daarop door de poli tie aangehouden. Uit de verhoren bleek dat men te doen had met een komplot van personeelsleden, die sinds jaren op vernuftige wijze uit het warenhuis al lerlei goederen meenamen, hetzij voor niets, hetzij tegen gereduceerde prijs. Onderling sprak men af elkaar levens middelen gratis of tegen zeer lage prijs te leveren. Verscheidene caissières wa ren ook in het komplot betrokken. Ze lieten de „gratis" winkelende dames met een vriendelijk knikje de kassa passeren. DEN HAAG Algemeen secretaris P. J. de Kruif van het Nederlands Ver bond van middenstandsverenigingen, heeft in zijn functie van bestuurslid van het hoofdbedrijfschap detailhandel aangedrongen op uitstel voor een regeling van de vijfdaagse werkweek in de detailhandel. De heer De Kruif acht een „hearing' 'over deze kwestie op korte termijn noodzakelijk. In een brief aan het bestuur van het hoofdbe drijfschap detailhandel signaleert de heer Kruif, dat er uit het bedrijfsleven een groot aantal bezwaarschriften zijn binnengekomen tegen het voorstel tot het opnemen van een regeling voor de vijfdaagse werkweek in de detailhandel in de verordening secondaire arbeids voorwaarden. Hij schrijft verder: „Als bestuurslid van het hoofdbedrijf schap detailhandel ben ik van mening dat een publiekrechtelijk bedrijfsorgaan zich ten aanzien van belangrijke vraag stukken als het onderhavige te houden heeft aan het principe van hoor en we derhoor, wil er althans een publiekrech telijk verantwoorde beslissing uit de bus komen. (Advertenties) i 1

de Stem | 1965 | | pagina 1