slaat de vleugels uit St.-Vincentius Straks wellicht ook revolutionaire VN.r' Wegenbouw wordt niet gecoördineerd MEUBELEN GOEDKOPER V.S. bezuinigen half miljard op defensie Madurodam van Duitsland GIVE A MAN A LUCKY l.25 Tsjoe van Rood-China: TOONKAMER HONDERDEN GULDENS Proefobjecten lopen van stapel omdat lucky 't heeft, omdat lucky dei beste amerikaan is, omdat een andere sigaret nu niet meer hoeft, daarom liever lucky IrPrins pessimistisch: ONDANKS (OF: DANK ZIJ!) BIJSTANDSWET Hulpdienst Geen voorrang verleend Man „rekent af" met automobilist: slachtoffer dood Nog geen einde staking Havenarbeiders in Boston (Y.S.) akkoord met c.a.o. Russisch Staatscircus komt naar Nederland VAN 27 TI til 30 JANUARI 1 stiil r I en 1 standing jwjM KKERS BREDA Honderd miljoen minder voor buitenland In Brussel Aardig" viertal pleegt kraak: buitf 50.000 DOOR Walter Breedveld DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 JANUARI 1965 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Men dient zich te hoe den voor de illusie, dat de Algemene Bij standswet, die per 1 januari in werking is getreden, elk materieel helpen vanuit de gemeenschap overbodig zal maken. Aan te nemen valt, dat het beroep op de Vincentiusvereniging niet zal verminde ren, althans kwantitatief. Wel zal het waarschijnlijk zo zjjn, dat de hulp zich gaat richten op andere objecten". De al gemeen secretaris van de Vincentiusver eniging in Nederland, mr. A. Q. C. van Buiten, vertelde ons dit min of meer op de valreep, in verband met zijn vertrek naar India. Zijn „sprong" zover over de grens kan een illustratie vormen bij het streven van de Vincentiusvereniging zich te heroriën teren en binnen de ontwikkeling van de na-oorlogse jaren een stuk nieuwe leven de charitas ter beoefening aan te bieden aan de achtduizend Nederlandse Vincen- tianen. Het is een detailuiting van het beleid, dat sterk is gericht op het zoe ken naar nieuwe noden. Als men zou stellen, dat de Algemene Bijstandswet voor de Vincentiusvereniging grote moei lijkheden zou opleveren, omdat materiële hulp nu overheidsplicht is geworden, dan moet daartegenover worden gezet, dat de eerste consequentie is, dat de Vincentius vereniging teruggeworpen wordt op haar eigenlijke doelstelling, die verder gaat dan materiële hulp alleen en raakt aan het gehele ook geestelijke welzijn van de mensen. De laatste jaren zyn via allerlei ka nalen binnen de vereniging nieuwe ini tiatieven en ideeën onder de leden ge bracht, die van lieverlede concrete vor men gaan aannemen. En hierbij is het beleid van de hoofdraad gericht op het inrichten van „proeftuinen", waarin de jonge plantjes kunnen worden uitge zaaid, speciaal verzorgd, op hun levens vatbaarheid getest en eventueel later in de volle grond kunnen worden uitge zet, om het eens lyrisch te zeggen. Den Haag zal fungeren als „proeftuin" voor twee nieuwe initiatieven. In ver scheidene kranten wordt al geadverteerd met de tekst: „Uw moeilijkheden hebben onze aandacht", met daaronder adres en telefoonnummer van de vereniging. Drie maanden achtereen, eens per week zal deze advertentie worden geplaatst, waar in men de paraatheid en de bereidheid wil presenteren van mensen, die open staan voor de noden van anderen. Boven dien wil men aan de hand van de erva ringen nagaan of er aanleiding is voor nieuwe vormen van hulpverlening. Voorts wil men in Den Haag de aandacht gaan richten op het open bejaardenwerk, waarvoor onlangs aandacht is gevraagd Juist de Vincentiusvereniging zou hier goede hulp kunnen bieden. Een andere „proeftuin" wordt gevormd door de „algemene hulpdienst F.O.C.", welke laatste initialen staan voor Frede ric Ozanam Centrale. In de grotere ste den, zo wijst de praktijk uit, vallen nog vele noden tussen wal en schip, ondanks de veelheid van hulpverlenende instellin- BRUSSEL Na Frankrijk heeft nu ook België een ruzie tussen twee automo bilisten met dodelijke afloop. Een 51-jari- ge electricien is in een ziekenhuis over leden aan de verwondingen, die hem wer den toegebracht door een 35-jarige ko lenhandelaar. Het slachtoffer had moeten stoppen om dat hij werd werd gehinderd door de gro te lichten van een achter hem rijdende wagen, bestuurd door de kolenhandelaar. Deze stopte ook, sprong uit zijn wagen, rende naar de wagen van de electricien toe en stompte deze verscheidene malen hard in het gezicht. Dit was de „straf" voor het feit, dat het slachtoffer geen voorrang had verleend. De kolenhandelaar maakte zich snel uit de voeten, maar zijn autonummer kon nog genoteerd worden. Enkele dagen later moest de electricien in een ziekenhuis behandeld worden aan de verwondingen. Deze bleken zo ernstig te zijn, dat de man overleed. Het onder zoek toonde aan, dat de stompen „zonder twijfel" de dood veroorzaakt hadden. De dader is ingesloten. Het is geen on bekende van de politie. gen, welke veelheid er bovendien oorzaak van is, dat velen de draad kwijt raken. Via de algemene hulpdiensten wil men de mensen nu een adres bieden, waar men altijd, ook in persoon, terecht kan, dat dag en nacht open is en waar men hulp kan ontvangen, dan wel zich snel kan oriënteren over mogelijkheden tot hulpverlening elders. Amsterdam, Rotterdam, Breda en vooral Heerlen zyn de steden, waar een dergelijke hulpdienst spoedig van start zal gaan. In andere plaatsen worden andere initiatieven ontwikkeld: in Til burg wordt de activiteit gericht op het contact met langdurig en chronische zieken. Utrecht gaat zich speciaal oriën teren op de zorg voor thuiszittende in validen. In Arnhem en Nijmegen gaat men zich richten op de begeleiding van buitenlandse arbeidskrachten, in andere plaatsen Hilversum heeft al uitste kende ervaringen opgeleverd wil men pogen een bepaalde vorm van le- kenhulp te bieden aan de zielzorg. Binnen dit alles groeit de laatste tijd vrij snel een oud probleem naar een op lossing, namelijk dat van de plaats van de vrijwilliger in het maatschappelijk werk. Vijftien jaar lang is hierover ge sproken en de gedachtenwisseling heeft geleid tot de vorming van een werk groep, samengesteld uit vertegenwoordi gers van het landelijk sociaal-charitatief centrum en de hoofdraad van de St.-Vin centiusvereniging, die doende is een con creet programma samen te stellen, waar van men verwacht dat het nog dit jaar in een aantal plaatsen in de praktijk kan worden beproefd. De nieuwe ontwikkeling in het werk van de Vincentiusvereniging wordt ook gekenmerkt door de hulpverlening, die aan andere gebieden in de wereld wordt gegeven. Dit mondiale werk is enorm aangeslagen onder de leden, die in vier jaar tijd 170.000 gulden daarvoor hebben bijeengebracht, dat met name besteed is aan hulpverlening via adoptie aan twin tig conferenties in India en aan hulppro jecten in dat land. Het is naar dit gebied dat mr. Van Ruiten overigens dank zij geldmidde len van buiten het fonds gaat, mede om de mogelijkheden voor nieuwe objec ten te onderzoeken, op het punt van me- disch-hygiënische hulppost en coöpera tieve fabriekjes. (Advertentie) (Advertentie) CIGARETTES HONGKONG Premier Tsjoe En Lai van Communistisch China heeft ge vraagd om reorganisatie van de Ver enigde Naties en verklaard, dat er als concurrerend orgaan van de volkeren organisaties een revolutionaire organi satie opgericht zou kunnen worden. De Verenigde Naties hebben teveel fou ten begaan. Ze hebben de Aziatische en Afrikaanse landen volledig teleurge steld, zo zei hij op een banket in Pe king ter ere van de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Soeban drio, die, zoals bekend, een bezoek aan China brengt. Tsjoe En-Lai prees het besluit van Indo nesië om zich uit de volkerenorganisa tie terug te trekken en zei, dat landen als China, Korea en Vietnam, die sa men ruim een kwart van de wereldbe volking vertegenwoordigen, geen lid van de V.N. zijn, maar het niettemin toch „zeer goed maken". Tsjoe En-Lai beschuldigde Engeland en de V.S. van medeplichtigheid aan het „onrechtmatige lidmaatschap" van de Veiligheidsraad van Maleisië. De volkerenorganisatie paste „verschei dene vormen van discriminatie toe te gen de jonge Aziatische en Afrikaanse landen en belette deze landen te krij gen, waarop zij recht hadden. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. DEN HAAG Het pessimisme van de wegenbouwers omtrent de wegenaanleg in het lopende jaar vindt zijn oorzaak in diverse omstandigheden. Had ir. H. D. Prins voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers onlangs in een vergadering reeds de verwachting uitgesproken, dat de wegenaanleg dit jaar achteruit zou gaan, omdat de gemeenten er niet voldoende geld voor zullen heb ben, gisteren zei hij in de algemene ver gadering van deze vereniging er aan te twijfelen, of de rijkswaterstaat wel vol doende personeel heeft voor de voorbe reiding van de versnelde uitbreiding en verbetering van het net van rijksautosnel wegen, waarvoor het wegenfonds wordt gesticht. In het algemeen vindt ir. Prins, dat in de wegenbouw in Nederland iedere con tinuïteit ontbreekt en dat er geen sprake is van een gecoördineerde aanpak van het totaal van de wegenbouw. Dit gebrek aan continuïteit houdt ernstige gevaren in. Niet alleen verhindert de overheid hier door voor de wegenbouwbedrijven een efficiënte bedrijfsvoering, maar het heeft ook consequenties in de personeelssector. In het ambtelijk apparaat, zo zei ir. Prins, zullen er velen teleurgesteld zijn over de gang van zaken en daarbuiten werk trachten te vinden, dat minder frustre rend is dan in de overheidssfeer bij het ontwerpen en de voorbereiding van open bare werken, die soms wel en dan ineens geen doorgang vinden. Dit heeft echter tot gevolg, dat, zodra wel weer meer fi nanciën beschikbaar zijn voor de brood nodige wegenaanleg, men bij de lagere publiekrechtelijke lichamen met perso- neeltekorten in de technische staf te kampen zal krijgen en ook dat is weer een remmende factor in de wegenaanleg. Soebandrio zei op het banket, dat het In donesische volk zich er volkomen van bewust is, dat het niet geïsoleerd staat en dat zijn zaak rechtvaardig is. Het Chinese volk en de andere vooruitstre vende volkeren zouden Indonesië ver dedigen bij een eventuele imperialisti sche aanval. Soebandrio deed een beroep op alle voor uitstrevende krachten in de hele wereld om zich te bundelen „tot aan de dag waarop het imperialisme definitief zal zijn uitgegroeid." NEW YORK Na de havenarbeiders van New York zijn ook die van Boston akkoord gegaan met de nieuwe c.a.o., voorgesteld door de redersvereniging. Zij gaven met 614 tegen 110 stemmen hun goedkeuring hieraan. De arbeiders in de havens langs de Golf van Mexico staken echter nog steeds. Het werk in de havens langs de Atlantische kust en de Golf van Mexico ligt nu al twee weken stil. Het zal pas hervat wor den als alle plaatselijke bonden van de „International Longshoremen Associa tion" de nieuwe overeenkomst hebben goedgekeurd. DüSSELDORF „Minidomm" zal de miniatuurstad heten, die men in het voor jaar van 1965 op een 100.000 vierkante meter groot terrein bij Düsseldorf wil op bouwen. De bezoekers zullen dan over de daken van de mooiste bouwwerken en belangrijkste cultuurmonumenten van heel West-Duitsland kunnen stappen, zon der dat zij daarvoor verre reizen behoe ven te ondernemen. Maar nog staan de meeste nabootsingen van alle deze be zienswaardigheden in de werkplaatsen in Düsseldorf, waar architect WUl Dommel met 20 modelbouwers, kunstschilders, beeldhouwers, houtsnijders en instru mentmakers aan de verwezenlijking van het project knutselt. De inwoners van Düsseldorf krijgen slechts van tijd tot tijd een voorproefje, van wat Minidomm eens zal zijn, als de pas geschilderde huizen voor de werkplaats worden opgebouwd, om daar te drogen. Hier bezichtigen zü juist het marktplein van de romantische middeleeuwse stad Rothenburg ob der Tauber op schaal 125. Maar de volledi ge miniatuurstad zal niet alleen een op eenhoping van bouwwerken van verschil lende stijlperioden zijn, maar een schijn baar levende stad met straatverkeer, in dustrie-installaties, moderne flats en een haven compleet met schepen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Russisch staatscir cus, een van de grootste en vermaard- ste circussen ter wereld, komt naar alle waarschijnlijkheid volgend jaar april of mei naar Nederland. Het circus zal dan tijdens een tournee van ongeveer een maand in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht optreden. De heer Kersten uit Den Haag, die in Nederland het impressariaat voor het Russische circus voert, heeft bij de jaar beurs in Utrecht optie gevraagd op de Irene-hal of zonodig een van de andere jaarbeurshallen. Vijf jaar geleden is het Russische staatscircus ook in Nederland geweest, Toen heeft het alleen in Rotterdam ge staan. Het succes van de Russische ar tiesten was tijdens deze tournee over weldigend, zij trokken bezoekers uit de verste hoeken van het land. 4 DAGEN U kent toeh onze collectie klassieke meubelen? Bank stellen, eethoeken, zitkamers, fauteuils en kleinmeubelen met een eigen stiji. Juist nü bent u extra welkom COOTHPLEIN 12 - TEL. 01600-39400 WASHINGTON President Johnson heeft het congres een defensiebegroting doen toekomen voor het belastingjaar 1965-1966 ten bedrage van 51,578 miljard dollar. Dit bedrag is ruim een half mil jard kleiner dan dat van het vorige be lastingjaar. Deze bezuiniging, aldus de president, is mogelijk gemaakt door de in 1961 onder president Kennedy begon nen grote militaire krachtsontplooiing en door een door de minister van defensie, McNamara, tot stand gebrachte „drasti sche" besnoeiing van de militaire uitga ven. In de boodschap bij de begroting zegt president Johnson, dat de V.S. op het mi litaire vlak in geen geval de tweede plaats kunnen bezetten in de wereld. In samenwerking met de bondgenoten heb ben, zo verzekert president Johnson, de V.S. thans een strijdmacht op de been ge bracht, die een kernaanval kan voorko men. De Amerikaanse strijdkrachten zijn ook in staat een „conventionele aanval" te weerstaan en „het afknabbelen van de vrije wereld" te voorkomen. Kortom, het zijn strijdkrachten, die in staat zijn de zaak van de vrede te bevorderen, aldus de boodschap. Er moet echter het een en ander wor den gedaan om ervoor te zorgen, dat de Amerikaanse strijdkrachten altijd de mo dernste ter wereld blijven, vooral door een verdere krachtige ontwikeling op we tenschappelijk terrein. De president vroeg het congres goed keuring voor de vervaardiging van een nieuwe ballistische raket, „Poseidon", die acht maal de dodelijke kracht van de nieuwe Polaris-raket zal bezitten. Er zal worden gewerkt aan de verdere ontwikkeling van de Laserstralen (zeer geconcentreerd licht, dat een dodelijke uitwerking kan hebben) en andere mili taire wetenschappelijke vindingen en wa pens. Voor militaire hulp aan het buitenland wordt 1.170.000.000 dollar gevraagd, hon derd miljoen dollar minder dan het voor afgaande jaar en voor de ontwikkeling op het gebied van de kernenergie ruim twee en een half miljard dollar, ongeveer 170 miljoen minder dan het voorafgaande jaar. Deze vermindering komt voorname lijk voort uit het feit, dat de V.S. over voldoende kernwapens menen te beschik ken voor hun verdediging en die van hun medestanders. 55' ERWUK BRUSSEL Vier bandieten hebben een brutale inbraak gepleegd in Brussel. In een gebouw van een wijnfirma maak ten zij 700.000 frank (50.000 gulden) en een groot aantal flessen whiskey buit. Het gezin van de concierge werd door de leider van de bende op gemoedelijke wijze in bedwang gehouden en gezamen lijk werd in de huiskamer verder geke ken naar een politiefilm op het tv-scherm. Intussen werd champagne gedronken ter wijl de andere bendeleden met branders de brandkast openden. De „operatie" duurde bijna twee uur. De buit werd meegenomen in de Amerikaanse auto van de eigenaar van de onderneming, die niet thuis was. Voor de moeder van de con cierge, die bij het onverwachte avontuur dreigde flauw te vallen, ondanks de char mante wijze waarop de leider van de bende optrad, werd een sinaasappel uit geperst en sodawater ingeschonken. Voor het gezin van de concierge met twee kinderen werd 1.000 frank achter gelaten, omdat „het leven zo duur is". Vermoed wordt ,dat de daders Span jaarden of Italianen waren. Harrie feliciteerde allen met Friedjes verjaardag. Hij vond het prettig dat hij nu kennis mocht ma ken met de familie waar Friedje al veel van had verteld. Niet in het minst was hij verlegen. rPoen hij zijn jas had weggehan- gen gingen ze naar de opkamer, waar Frieda een dag tevoren de kachel had aangestoken en de ramen wijd had opengeschoven om de muf fe lucht te laten wegtrekken. Niet erg nieuwsgierig keek Harrie even rond voor hij plaatsnam op de met rood pluche beklede notehouten stoel. Dit soort boerenpronkkamers scheen hij wel te kennen. Ze dronken koffie met sneden beboterde en besuikerde peperkoek. Onderwijl zei Harrie, dat Friedje de eerstkomende zondag of ficieel entree zou maken bij zijn ou ders. Ze had vader en moeder overi gens al een keer ontmoet op een feest je van de politie waar zij samen even waren binnengewipt. De adjudant en zijn vrouw zouden, als dat meneer en mevrouw Meerwijk convenieerde, graag naar de Dommelhoeve komen om kennig te maken. Als meneer en mevrouw Meerwijk een dag hadden bepaald, zou Friedje de boodschap wel overbrengen. Wederkerig zou den zijn vader en moeder meneer en mevrouw Meerwijk, en uiteraard ook meneer Van Stapelen en mevrouw Griniau, graag in Vught ontvangen. Dat konden ze samen wel bespreken. Hij houdt van afwerken, dacht Go- defrieda. Vervolgens zei hij met een wat ver legen glimlach, die hem veel sym pathieker maakte, dat hij zijn excu ses nog moest aanbieden voor het feit, dat hij indertijd over de muur van het pensionaat was geklommen om Friedje te vertellen dat hij was geslaagd. Het speet hem erg dat Friedje en de familie daar zoveel narigheid van hadden gehad. ,,Dat zijn we allang vergeten", zei Frieda met haar zonnigste glimlach. Dat is dan ook weer afgewerkt, dacht Godefrieda. Toon kwam de opkamer binnen om kennis te maken en een kop koffie te drinken. Veel tijd had hij niet maar er kwam die dag nog wel gelegenheid om te praten- Frie da, die ook nog het een en ander te doen had, verdween eveneens. Met vieren bleven ze over Godefriedus was blijkbaar niet van plan die dag iets uit t© voeren. Hij had zijn zwart pak aangetrokken en zijn lange witte baard zorgvuldig uitgekamd De si gaar, die hij Harrie aanbood wees deze met een vriendelijke glimlach van de hand Ze was te groot voor hem, hij rookte liever een sigaret uit een lang zilveren pijpje ,,Ik zal je de hoeve laten zien", zei Godefriedus Friedje wilde liever eerst nog een kop koffie drinken Dan vroeg Godefriedus of Harrie graag onderwijzer was ,,Ja, om te begin nen wel, meneer Van Stapelen" Daarop vertelde hij dat hij de twee- de klas had van een lagere school in de stad en dat hij binnenkort ex amen zou doen voor de hoofdakte. Gezien zijn leeftijd was de aanstel ling als hoofd van een lagere school de eerste tien jaar niet te verwach ten, zelfs niet op een dorp. Dat was ook zijn bedoeling niet. Na het be halen van de hoofdakte zou hij een half jaar rusten en dan middelbaar Nederlands gaan studeren. Een zeer zware langdurige studie, die minder inspanning zou hebben gekost als het had gelopen via gymnasium en uni versiteit. Maar dat konden ze thuis niet betalen Godefrieda observeerde hem on opvallend terwijl hij praatte met Godefriedus Hij was lang en slank Hij had een sterk gebit met grote crèmewitte tanden, blond gegolfd haar en grijze ogen. Zijn ge zicht was een beetje hoekig, de ka ken zaten er wat vierkant in, de kin was breed, de neus spits Dat alles met nog een zweem van een licht bruine teint, duidde op zijn lande lijke afkomst. Overigens was hij vol ledig een stadse jongen. In zijn uit spraak was geen spoor van dialect te ontdekken; hij sprak langzaam en wat geaffecteerd, het leek of hij ie der woord zorgvuldig overwoog eer hij het uitsprak. Zijn Nederlands was zeer zuiver, maar omdat elk woord een functionele plaats had in zijn zin nen, was het wel vermoeiend naar hem te luisteren. Teon het gesprek met Godefriedus even stokte vroeg ze: ,,Als ik me goed herinner ben jij in Nuland Gef fen geboren". Zo was het inderdaad. Zijn jeugdjaren had hij er ook door gebracht, spelend in het zand. Nu land Geffen is niet zo zanderig als Cromvoirt waar ik heb gewoond". ,,Toch wel", vond hij- „Vooral bui ten het dorp liggen nog grote zand- schollen uit het oerverleden. Nuland Geffen ligt alleen niet zo afgelegen als Cromvoirt. Er is bij ons meer ver keer met de mensen uit de omlig gende dorpen". Ze vroeg of hij goed bekend was in d© streek Haar over leden man kwam uit Megen. dat lag wat meer naar 't Noorden. Hij ken de Megen, een oud stadje met een heel aparte sfeer. Toen hij haar aan keek trof haar een eigenaardige uit drukking in zijn ogen: verlegenheid en ook iets als tegenzin. Even was het stil en dan zei hij „Er wonen in de buurt van Megen nog een paar Griniaus". „Een broer van mijn man is gemeentesecretaris in Batenburg" „Dat is hij geweest" zei Harrie Me neer Griniau uit Batenburg is al ver scheidene jaren gepensioneerd. Hij woont nu weer in het ouderlijk huis in Megen. Er zijn ook nog een paar neven af achterneven dat weet ik niet precies". Weet u dat dan niet grootmoeder?" vroeg Friedje - Godefrieda voelde dat het bloed naar haar hoofd steeg. Ontkennend schud de ze het hoofd, ze kon geen woord uitbrengen. Ze begreep echter dat ze haar onkunde omtrent de familie van Jan Griniau moest verklaren, daar om dwong zij zich om te zeggen: „Je weet dat grootvader een vrijbui ter was, hij kon niet zo best met zijn familie opschieten. Daarom weet ik er niets van." Ze schaamde er zich voor dat deze jongeman haar dit nu kwam vertellen. Gerard Griniau uit Batenburg had ze nooit ontmoet. Bij de dood van Jan Griniau had ze'een doodsaankondiging gestuurd, maar er was niemand gekomen en ze hadden ook niets van zich laten horen. Ze wist niet dat er nog leven of achter neven waren. Jan Griniau had daar nooit over gesproken en ook Cato had er niets van gezegd. Als ze in Uden kwam, wat niet vaak gebeurde, werd er niet over Griniaus gesproken. Het ontroerde en beklemde haar en nog vervelender was dat Harrie van Ren- sene iets afwist van Jan Griniau en geen gunstige dunk van hem had.

de Stem | 1965 | | pagina 10