Zeldzaam hoge eer voor Sir Winston Churchill BBC zond V-teken hele wereld rond liBMI Fries echtpaar en kind doodgereden Branie - vliegerij praktisch niet te voorkomen Di/ocl uk tie esearch besloot tot irLcomplex COMMANDANT MARINELUCHTVAARTDIENST Nederlander overleeft moordpartij Reacties Republikeins verlies mijn schuld Brabant moet leiden in tweede ronde tal Burgemeester G. Manders de waarheid GOLDWATER BABY GESTIKT JOHNSONS IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN iddelburg ewedorpse redder van drenkeling gedecoreerd Nutsspaarbank Breda ingen DAGBLAD VOOR ZEELAND Winston Churchill Staatssecretaris over de industrialisatie: Weinig wind Op kruispunt bij Bolsward In Kongolees dorp: een bundeling van bouwbedrijven drs. De Vries niet goed mogelijk, .i. een zaak voor elk bouwbedrijf ■rlijk. Echter: er bestaat geen en- iwbedrijf in Nederland dat sterk is om die research voldoende aan :en. In aansluiting hierop zei drs. s dat bouwbedrijven de kans moe- jgen zich de nodige schaalvergro- verschaffen. ts door middel van schaalvergro- n men, aldus de spreker, tot mas- ïktie komen. Volgens drs. De Vries ie schaalvergroting reeds beginnen ontwerpen van uitbreidingsplan- behoeve van de woningbouw. Ge lijke en provinciale grenzen zijn ïze problemen gewoon uit de tyd, hij. het arbeidsbesparend bouwen var. oordig had drs. De Vries twee in- nte opmerkingen. Hij vond dat spreken over arbeidsbesparing een verkeerde instelling wordt uit- Het nuttige effect van de arbeid integendeel drastisch verhoogd worden. Zijn tweede opmerking er was dat arbeidsbesparing uit jiatieoverwegingen in de praktijk tegenvalt. sbesparend bouwen vraagt in zijn :ing namelijk een overmaat aan ialiseerde. en daardoor dure, ar- Das als die overmaat kan worden irukt, zal het de goede richting aldus drs. De Vries, het slot van zijn betoog pleitte de r voor de vorming van één be- waarin de vijf hoofdfases uit het roces vertegenwoordigd zouden zijn. Dit bestuur zou zich die- zig te houden met de vraag hoe de stiecapaciteit in de bouw drastisch 'gd kan worden. Naar aanleiding en desbetreffende vraag zei drs. ies tegenstander te zijn van volle- taatsresearch op dit gebied. „Het iet om een probleem van de over- naar om een probleem voor het sleven". 7EDORP. Gisteravond is de VI. Raas gedecoreerd door de bur ster van 's Heer Arendskerke, de Vermet. Een en ander gebeurde in oning aan de Dijkstraat in aanwe- d van zijn echtgenote, en de heer vr. Uiterhoeve. De heer Uiterhoeve iertijd de persoon geweest, die le heer Raas is gered uit het wa- )it gebeurde op 30 juli van het jaar aan het Veerse Meer, onder imeente Wolphaartsdijk. De heer is toen bijna drie kwartier bezig ist het leven te redden van de LJiterhoeve, en met succes. De heer ïoeve was, na veertien dagen in ;iekenhuis te hebben verbleven, geheel opgeknapt, burgemeester, de plaatselijke pas- in de politie, en de gemeentesecre- van 's Heer Arendskerke, de heer Meerwijk, waren aanwezig om de Raas te decoreren. De burgemees- eed dit namens de Amsterdamse voor het redden van drenkelingen, leze onderscheiding aan de heer toekende. De onderscheiding be- uit een zilveren medaille met in- ;ie en een oorkonde, met een be- van f125. Advertentie"» 105e JAARGANG No. 24800 Voor God, Koningin en Vaderland C&tharinastraat 15 Dillenburgstraat 24 Rente 3.25, 3.50 en 4 nu en veertien dagen gehouden zal en. Er zyn van deze vergadering r wel wapenfeiten te vermelden. De besloot bijvoorbeeld met 7 tegen stemmen tot uitbreiding van het complex aan de Sportlaan. arover werd ter vergadering een nzetting gegeven door de heer Heu- technisch ambtenaar van de Heide- schappij, die zei dat het complex t uitgebreid met een compleet veld, speelweide voor de kinderen, een eerterrein en de nodige kleedaccom- itie. Verschillende leden van de raad en de uitgave, verbonden aan de g van alle nieuws 130.000) aan de kant. De heren Van Acker, Stevens obbelaer zeiden ook iets in die trant, uggereerden het plan wel uit te la- oeren, maar de aanleg van het kleed- il nog maar liever even buiten be- iwing te laten. „Met dit hele com- gaan wij boven onze stand leven", jgde men. Burgemeester Reuser en ouder Blommaert beweerden het ideel én dat de r.k.v.v. „STEEN" zo- het nieuwe veld als het kleedlokaal nodig heeft. Het voorstel werd ten- in stemming gebracht. De heren Acker, Van de Berge, Stevens en stemden tegen. heer Van Acker stemde ook tegen morstel van b. en w. tot onteigening een perceel in het exploitatieplan- De andere raadsleden waren vol- dig vóór. meningen van de raad over een stel tot het verlenen van medewer- aan de r.-k. lagere school te Hei- waarin een nieuwe centrale ver- ning zou moeten worden aangelegd, ?n ook nogal verdeeld. De heer Van r pleitte ervoor het voorstel terug jmen en nader overleg te plegen met schoolbestuur. Hij betoogde tot het ht te zijn gekomen, dat de oude c installatie wel gehandhaafd kan en en dat het schoolbestuur de nieu- installatie alleen maar wil hebben at die ietwat „gemakkelijker werkt irgemeester Reuser onderschreef, ude installatie nog niet versleten 1 at het hanteren ervan met zeer veei makken gepaard gaat. Het uiteinde resultaat van alle besprekingen was, 't voorstel met algemene stemme» i aangenomen, nadat burgemeeste ser de raad had verzekerd, dat wan de nieuwe installatie niet nodig 1 inspecteur er nog altijd een stok] kan steken". De aanvraag om m erking is in ieder geval in overeen- ïming met de wet. Over de rest ho wij ons niet te bekommeren," mo de hij verder. x _n. raad besloot tenslotte ook tot o landse verpachting van een stuw d aan de St.-Janstraat en tot ve van de woning Hoofdstraat 27 ieer A. Th. Hillige. UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx, Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. MAANDAG 25 JANUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 w-w w -- Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOjTBURG. Ni-uwstraat 41 Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG STAATSBEGRAFENIS P"* mmm (Van onze redactie Buitenland) LONDEN De wereld rouwt om het overlijden van sir Winston Leonard Spencer Churchill. In tal van landen wapperen vandaag cn zaterdag de dag van de begrafenis de vlaggen halfstok. Op ver zoek van koningin Elizabeth zal sir Winston een staatsbegrafenis krij gen en drie dagen lang zal diens stoffelijk overschot in de beroemde Westminster Hall in het parlementsgebouw opgebaard worden. Uit alle delen van de wereld stroomden gisteren telegrammen van rouw beklag naar Hyde Park Gate 28, het huis waarin sir Winston gister morgen kort na liegen uur onze tijd overleed. Bijna op het uur af zeventig jaar na zijn vader, lord Randolph Churchill, ontsliep sir Winston, volgens particulier secretaris Anthony Mantague Browne. ..in vrede en zonder pijn". Sinds de hersenbloeding optrad, vrijdag een week geleden, is sir Winston niet meer bij bewustzijn geweest. Churchill op diens hoogtepunt: Als leider van de oorlogsinspanning der democratieën tegen de Hitler-terreur. Heel de vrije Westerse wereld rouwt. Sir Winston Churchill is één van de grootste mannen geweest van deze eeuw. Nederland eert in hem vooral de staatsman, die als een der eersten het gevaar onderkende van de nazi-dicta tuur, de oorlogsleider, die het verzet inspireerde, toen bijna heel Europa vermorzeld was onder de laarzen van de Hitlerscharen. Hij was het die heel alleen de strijd voorzettend de vlam van de vrijheid brandend hield. Mede dank zij sir Winston is ons in 1945 de vrijheid hergeven. Had men ook na de overwinning meer naar hem geluisterd, de pas herwonnen vrijheid zou niet zo spoedig weer be dreigd zijn door de dictatuur van het communisme. Mogen wij nooit vergeten, wat zijn voorbeeld ons geleerd heeft: vrijheid en vrede kunnen niet door toegeven aan de dictatuur bewaard blijven, alleen door vastberaden, onbuigzaam verzet. God geve de oude strijder thans de eeuwige rust. Zaterdagavond al deelde lord Moran (82), Churchills lijfarts en vriend, mee dat de toestand waarin zijn enig over gebleven patiënt verkeerde, snel ver slechterde. Gistermorgen werd lord Mo ran om kwart over acht dringend ont boden door lady Clementine Churchill. De oude arts vond sir Winston sterven de. Aan het sterfbed stonden lady Cle mentine. zoon Randolph, dochters Sa rah en Mary, en de meeste kleinkinde ren. Binnen enkele minuten verspreidde zich het nieuws van het overlijden over de hele wereld, die in de afgelopen week in spanning had verkeerd en dit bericht had verwacht. Niettemin ver wekte het een golf van ontroering. In Londen werd de zwaarste klok van de St.-Pauls kathedraal geluid en de B.B.C. zond de vijfde symfonie van Van Beethoven uit, waarvan de stac cato introductie van vier noten gelijk is aan het morseteken voor de letter v (Victory), het overwinningsteken van de westelijke geallieerden en de door de Duitsers onderdrukte volkeren tij dens de tweede wereldoorlog. De B.B.C. en alle t.v.-stations in En geland wijzigden de programma's. Voor het huis Hyde Park Gate 28 verzamel den zich opnieuw de mensen. Onze Londense correspondent meldde gister avond dat de menigte nog steeds aan groeide. Tegen zes uur zondagavond arriveer de lord Moran opnieuw bij het sterf huis. Ditmaal hoefde hij zich niet meer tot de journalisten te wenden met een bulletin, doch hij ging naar hen toe EINDHOVEN Staatssecretaris dr. J. F. de Meijer van Sociale Zaken en Volksgezondheid, heeft voor de Staten- kring Eindhoven van de K.V.P. ge sproken over de toekomst van Zuid- Nederland. Zijn mening is, dat de in dustrialisatie nog lang niet geslaagd en voltooid is, maar dat we pas beginnen. Hij acht een tweede industrialisatie- ronde nodig, waarin Brabant vooraan moet gaan. De staatssecretaris wees op het belang van een volwaardige univer siteit voor het zuiden. Hij schetste bovendien de toekomstmogelijkheden van ons land en met name van Bra bant, gezien de economisch-geogra- fische ligging en de bevolgingsstruc- tuur. Ook wees hij Brabant op de mogelijk heden die het heeft wanneer het aan komt op eventuele dislocatie van cen trale overheidsinstellingen. EEN ZWARE brand heeft hotel kas teel „De Ulenpas" in Hoogkeppel (Gld.) verwoest. De brandweer kon door dichte mist weinig uitrichten. TWEE INZITTENDEN zijn om het le ven gekomen toen een particulier vliegtuigje in een met ijs bedekt meer in Zweden neerstortte. om hen te bedanken voor de beheer sing die zij in de spannende afgelopen week aan de dag hadden weten te leg gen. In Londen zo meldt onze corres pondent verwacht men voor de be grafenis zaterdag staats- en regerings hoofden uit alle hoeken van de we reld. Het staat vrijwel vast dat de Franse president Charles de Gaulle de begrafenis zal bijwonen. Ook verwacht men bondskanselier Erhardt, wellicht ook president Lübke en Churchills oude vriende en „mede-Europeaan" Konrad Adenauer. Omdat president Johnson ziek is, verwacht men nu de komst van vice-president Humphry wellicht vergezeld door de oud-presi denten Truman en Eisenhower. Het Lagerhuis zal vandaag in ver gadering bijeenkomen om de grootste parlementariër die Engeland in deze eeuw heeft gekend, te herdenken. Pre mier Wilson zal de koninklijke wens dat Churchill een staatsbegrafenis toe gewezen krijgt, aan het parlement voordragen. Hierna gaat als teken van rouw het huis uiteen. Deze hele verdere week ligt dan het politieke le ven in Engeland stil. - Sir Winston Churchill zal worden begraven op het kleine kerkhof van het dorp Blad on, niet ver van Enge- lands meest grandioze buitenhuis, het Dit zijn de vliegtuigmaker alge meen der eerste klasse, F.J.PM Bolk (links) en de vliegtuigma ker-radio-radar-monter H.L. van Oostende (rechts), die met een Neptune van de Marinelucht vaartdienst bij katwijk in zee stortten. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: Droog weer met opklaringen, maar plaatselijk ook mist. Zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 17.15 uur. Maan onder 12.08 uur. Morgen: zon op 8.28 uur. Maan op 3 20 uur. kasteel Blenheim, waar de overleden staatsman negentig jaar geleden gebo ren werd. Zijn stoffelijk overschot zal rusten vlak bij die van zijn vader, moe der en broer John, welke laatste in 1947 overleed. Churchill is de tweede premier die zal worden opgebaard in de bijna dui zend jaar oude Westminster Hall. Vóór hem viel slechts de grote liberale poli ticus William Gladstone (overleden in 1898) deze postume eer ten deel. Het is echter voor de derde maal dat een premier een staatsbegrafenis krijgt. Be halve Gladstone viel ook de hertog van Wellington deze eer te beurt. Op sir Winstons persoonlijke wens heeft de kerkelijke uitvaartplechtigheid plaats in de St.-Pauls, eens de paro chiekerk van het Gemenebest genoemd. Het stoffelijk overschot zal zaterdag door de straten van Londen van West minster Hall naar de kathedraal wor den gevoerd. Na de kerkdienst wil men het stoffelijk overschot per boot over de Theems naar Waterloo-station bren gen, vanwaar het verder gaat naar Bladon in het graafschap Oxfordshire. Daar zullen alleen bloemstukken van de familie worden toegelaten, reden waarom lady Clementine gisteren per persbulletin trachtte de ongekend bre de bloemenstroom naar het sterfhuis te stuiten. Ook in Nederland zullen vandaag en zaterdag van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok waaien. Koningin Juliana, de prins en prinses Christine telegrafeerden aan koningin Elizabeth: „Voor altijd zullen wij ons met dank baarheid Churchills onsterflijke naam herinneren, verbonden als deze is met onze vrijheid". Zij zonden ook een te legram van rouwbeklag aan lady Churchill. Voor radio en televisie sprak namens de Nederlandse regering mr. B. W. Biesheuvel, vice-minister-presi dent, een herdenkingsrede uit, waarin deze onder meer Churchills moed en onverzettelijkheid in het donkerste uur prees. Minister Biesheuvel getuigde van de dank van het Nederlandse volk voor de strijd die Churchill ook voor onze vrijheid heeft geleid en geïnspireerd. In een t.v.-interview haalde prins Bernhard persoonlijke herinneringen op. Koningin Elizabeth liet lady Churchill weten hoe „onzegbaar het leed" is dat het nieuws van de dood van sir Winston haar en prins Philip doet. Premier Wilson verklaarde: „Sir Winston zal in de hele wereld betreurd worden door hen die hem zoveel ver schuldigd zijn". Paus Paulus nam met droefheid kennis van het overlijden en betuigde de familie Churchill zijn deelneming. President De Gaulle noemde Churchill zijn wapenbroeder en zei: „Voor de Fransen zal hij degene blij- ven die door de bewonderenswaardige Britse oorlogsinspanning tot de over winning te leiden, krachtig bijdroeg tot het welzijn van Frankrijk en tot de vrijheid van de wereld. In dat grote drama was hij de grootste". Lord Attlee, sir Winstons politieke tegenstander en oud-Labourpremier, prees sir Winston om diens grote staatsmanschap en visie. „Geen groot staatsman in vredestijd, maar een groot oorlogsleider". Premier Kosygin prees sir Winston voor zijn „onvermoeibaar strijden tegen Hitler-Duitsland". Hij noemde hem een „voortreffelijk staatsman". Kosygin sprak voorts van droefenis om Church- illes verscheiden. President Johnson, die in een zie- kenhüis ligt, verklaarde dat de droef heid vermengd is met dankbaarheid over een leven dat zo voluit geleefd is. Zwijgend staat een menigte, bestaan de uit persmensen en belangstellen den, bij de ingnng van Hyde Park Gate, de plaats waar sir Winston de laatste jaren van zijn leven door bracht. De verslagenheid is groot. „Churchills daden en woorden zullen onsterfelijk zijn", aldus de president. V.N.-staatssecretaris Oe Thant her innerde aan de belangrijke rol die Churchill speelde bij de totstandko ming van deze nieuwe „Volkenbond". Ook in landen achter het ijzeren gor dijn (een uitdrukking die Churchill zelf uitvond Fulton V.S.), werden voor radio en t-v. waarderende woor den aan de nagedachtenis van sir Win ston gewijd. BOLSWARD Drie personen zijn zondagnamiddag om het leven geko men bij een botsing tussen twee per sonenauto's. Het ongeval gebeurde op het beruchte kruispunt Marnezijl van rijksweg 43, de verbinding tussen Af sluitdijk en Sneek, en de weg van Workum naar Leeuwarden. De slachtoffers zijn de 46-jarige heer G. de Vries, smid in Molkwerum, diens 45-jarige echtgenote en een zesjarig dochtertje. De heer De Vries wilde met zijn auto de rijksweg oversteken, die op dit p,unt voorrang geeft. Hij werd daarbij gegrepen door een auto, uit de richting Afsluitdijk. HEER Zondagmorgen is de heer G. Moonen (32) uit Heer om het leven gekomen toen hij met zijn auto in zijn woonplaats van de weg raakte en tegen een lichtmast reed. NIJMEGEN De heer Hootsen (29) uit Veenendaal werd op slag gedood toen hij in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto met grote snel heid een boom ramde. Een medepassa gier werd zwaar gewond. UTRECHT De student S. van Wees (22) is zondag overleden aan de ver wondingen, die hij zaterdag opliep toen hij met zijn motor slipte. Met bloed van 27 donors heeft men getracht de jongen te redden. BUNNIK Het Duits meisje Annette Muelstegen (4) uit Kroninburg is zater dagmiddag om het leven gekomen toen de auto, waarin zij zat, over de kop sloeg. Twee andere inzittenden, de be stuurster en een meisje van zeven jaar, zijn met verwondingen in een zieken huis opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Het moet uitgesloten worden geacht dat er maatregelen te treffen zouden zijn, die voorkomen dat het personeel van de marinevlieg- dienst joy-vluchten maakt. Dit verklaarde zaterdagmiddag kapi- tein-ter-zee-vlieger J. C. Petschi. com mandant van de marine-luchtvaart dienst in Nederland en zaterdagochtend aangewezen als voorzitter van de com missie van onderzoek naar het tragische gebeuren van de twee marine-mecani ciens, die op een nachtelijke bravoure- vlucht na enkele glazen bier de dood in zee vonden. Weliswaar zou er op dit punt een voorziening getroffen kun nen worden, maar dit zou telkens ern stige vertragingen kunnen opleveren wanneer er bij noodgevallen op zee snel hulp geboden moet worden. Men zou zelfs het aantal schildwachten bij de vliegtuigen kunnen verdubbelen en dit dan met het risico dat de schild wachten er zelf met het vliegtuig van door gaan. De schildwacht, die de mecaniciens F. Bolk (21) uit Brunssum en H. van Oostende (21) uit Ooltgensplaat, zaterdagnacht heeft gevraagd naar de reden van hun aanwezigheid op het vliegveld, treft geen enkel verwijt. Hij kende de mecaniciens als leden van hetzelfde squadron en heeft geen mo ment getwijfeld aan hun oprechtheid, toen zij meedeelden dat zij een toe stel gereed moesten maken voor een opsporings- en reddingsalarm bij nood gevallen op zee. Hij heeft nochtans via de wachtcommandant dit motief voor hun verblijf in de cockpit van een Lockheed-Neptune laten controleren. Toen het onjuist bleek en de schild wacht het consigne kreeg de beide mannen uit het toestel te verwijderen, steeg het al op. Het vliegtuig heeft maar enkele hon derden meters gevlogen. Het steeg aan vankelijk loodrecht omhoog, maar gleed vervolgens in een wijde boog over Katwijk heen in zee, driehonderd meter uit de kust, zeven meter diep. De ligging van de romp werd gister middag vastgesteld door het duikvaar- tuig „Woerden". Er werden duikers neergelaten, maar men is er nog niet in geslaagd de stoffelijke overschotten te bergen. Het is zeer de vraag of deze zich nog in de cockpit bevinden. Zijn de mannen bij de kl. p op het water uit het toestel geslingerd, dan wordt het niet aannemelijk geacht dat zij ooit nog gevonden zullen worden. Het ligt niet in de bedoeling het vliegtuig te bergen. De commissie van onderzoek heeft intussen haar werk gestaakt. Het heeft geen zin om het vliegtuig te bergen, omdat er geen reden is nader te onderzoeken wat de oorzaak is van het neerstorten van het vliegtuig. Dit zou wel het geval ge weest zijn wanneer er vliegers bij be trokken waren geweest. Nu stelt de commissie zich op het standpunt dat de oorzaak van het verongelukken van het vliegtuig aan ondeskundigheid toe geschreven moet worden. Ofschoon aanvankelijk werd gemeld dat de beide mecaniciens in de avond uren voor de vlucht geen alcohol had den gebruikt in de kantine van de vliegbasis, heeft een dieper onderzoek uitgewezen dat beiden ongeveer zes glazen bier hebben gebruikt over een periode van enige uren. Er is geen enkele reden geweest om voor deze mannen op zijn hoede te zijn toen zij redelijk nuchter lijkend de kantine ver lieten. ook al niet omdat beiden ston den aangeschreven als betrouwbare mensen en goede vaklui. (Van onze kunstredactie) BREDA Dat zelfs vriend schap beroering kan wekken be wijst het standbeeld, van Vincent en Theo van Gogh, dat koningin Juliana op 28 mei vorig jaar in Zundert heeft onthuld. De beel dengroep werd gemaakt door de buitenlanderOssip Zadkine. Te recht verklaart Zunderts burge meester G.J.A. Manders in het boek „De gebroeders Van Gogh". Dit in tegenstelling tot Jan En gelman, die in De Tijd-Maasbode de vraag stelde„Waarom ver telt de burgemeester niet de volle waarheid?" Op die vraag ant woordt de heer Manders elders in dit blad. CHICAGO De voormalige Amerikaanse senator Barry Gold- water heeft op een bijeenkomst van de nationale commissie van de republikeinse party in Chicago ge zegd, dat het alleen aan hem te wijten is dat de republikeinen bij de verkiezingen in november zo'n groot verlies hebben geleden. ,,Als er fouten zyn gemaakt was het mijn schuld. Ik aanvaard hiervoor de volledige verantwoording", al dus Goldwater. Hoewel door de keuze van Ray Bliss tot voorzitter een einde is gekomen aan Goldwaters over heersing van de partij, nam de nationale commissie een resolutie aan, waarin Goldwater wordt ver zocht ,,zyn taak als voortreffelijk leider van de party voort te zet ten." r icmm* f HEER Het negen maanden oude dochtertje Yvonne van de familie Cou- mans in Heer (Limburg) is in de nacht van zaterdag op zondag gestikt in haar bedje gevonden. LEOPOLDSTAD Een Neder landse employé van een trip- lexfabriek in Nkolo, het Kongo lese dorp dat door de rebellen werd bezet, is met vier andere blanken aan de dood ontsnapt. De man. Wil van der Struyk afkom stig uit Oosterbeek, werd met zes an dere blanken door rebellen tegen de muur van een gebouw gezet om te wor den geëxecuteerd. „Zonder waarschu wing opende twee rebellen met auto matische geweren het vuur op ons", aldus Van der Struyk. „Twee mannen werden doodgeschoten. Het was een kwestie van seconden. Een Belgische collega, Lefèvre, die samen met andere blanken een goed heenkomen had ge zocht in een huis, werd door de rebel len gedood", aldus Van der Struyk. Hij vertelde hoe hij en zijn collega's in de fabriek door de rebellen werden overvallen. „Na de executie namen zij een vrachtwagen van de fabriek waar mee zij in oostelijke richting weg reden." ,,Zij deden niet veel moeite om ons te zoeken toen wij in de bossen weg vluchtten". Van der Struyk bevond zich bij de zestien blanken, onder wie drie vrouwen en drie kinderen, die door lichte vliegtuigen werden gered, nadat Kongolese verkenningsvliegtuigen had den waargenomen dat de rebellen Nkolo hadden verlaten. Alle overleven den werden naar Leopoldstad overge^ bracht. WASHINGTON President Jonhson van de Verenigde Staten ondergaat in het Bethesda-marineziekenhuis een be handeling tegen een gewone verkoud heid, die gepaard gaat met een lichte aandoening van luchtpijp en bronchiën. Het Witte Huis maakte bekend, dat de president een ontsteking van de lucht wegen heeft en goed op de medische behandeling reageert. Men verwacht dat hij binnen een week het ziekenhuis kan verlaten. Ook mevrouw Johnson is in het Be thesda-marineziekenhuis opgenomen in verband met een verkoudheid. Ze zal daar een paar dagen rust houden. Lynda Jonhson, oudste dochter van het presidentiële echtpaar, heeft even eens kou gevat. Zij houdt op het Witte Huis haar kamer. Schout-bij-nacht Burkley, lijfarts van de president, heeft in een radiouitzen ding meegedeeld dat de ziekte van de president onder de categorie gewone verkoudheid valt Er hebben zich geen complicaties voorgedaan en die worden ook niet verwacht. President Jonhson werd, naar bekend, in 1955 toen hij leider van de democra tische senaatsfractie was door een zwa re hartaanval getroffen. Daarvan her stelde hij volledig. De kwaal waaraan hij sinds zijn verblijf in Nieuw-Guinea heeft geleden wordt bronchiectasis ge noemd en betreft een verwijding van een of meer luchtpijptakken. IN AANWEZIGPIEID van de koningin en abbé Pierre zijn in het Amsterdam se Concertgebouw de Schweitzerprijzen uitgereikt aan mevrouw dr. Gertrud Kurz uit Bern en aan de arts dr. D. L. Leiker, werkzaam in Nigeria.

de Stem | 1965 | | pagina 1