DOVE ACTEURS SPELEN TONEEL VOOR DOOF PUBLIEK Waarom u van ROXY geen prijsverlaging mag verwachten HEILIGE ONRUST Bruggetje over de Alster Een fenomeen in de theaterwereld MarcelMarceau inspireerde Russische toneelleiders AANKONDIGING f 21 21 Eerste paal voor Indonesische werf PAPIER VOOR UW PEN Gogol als pantomime DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1965 (Van een onzer redacteuren) De actie „De tweehonderd ■paro chies' die met ingang van volgen de maand in het bisdom Den Bosch gevoerd gaat worden, is in zoverre niet nieuw, dat ze duide lijk herinnert aan de misweken, die we nog kennen uit de tijd van voor de liturgievernieuwing. Wie de namen ziet van de vijf vrijge maakte misweekleiders, die aan de Bossche actie meewerken komt er trouwens bekenden bij tegen. Wel nieuw is, dat deze actie de eerste begeleiding op grote schaal is van de vernieuwingen, die op voorschrift van het concilie sinds de eerste zondag van de advent zijn ingevoerd. De actie wordt, zoals wij al hebben geschreven, geheel op basis van vrijwilligheid gevoerd. Dat betekent, dat de geestelijkheid van iedere parochie in het bisdom Den Bosch de gele genheid heeft, maar er niet toe verplicht is, om de assistentie ge durende drie dagen van een mis- weekteam aan te vragen. De praktijk sinds de eerste zon dag van de advent heeft geleerd, dat de toch niet zeer ingrijpende wijzigingen, die in de liturgie zijn aangebracht, in de Nederlandse kerkprovincie een teken van te genspraak zijn geworden. Naast een groep enthousiasten, die men veelal in kringen van jonge men sen tegenkomt, blijkt er een aan tal mensen te zijn, die de tot nu toe ingevoerde vernieuwingen zwaar op de maag liggen. Veel van de vertrouwde sfeer in de kerk is verdwenen. Een der grote argumenten van de „anti's" is, dat de ruimte voor een per soonlijk gebed tijdens de liturgie viering totaal verdwenen is. Deze afgekeerdheid beperkt zich overigens niet tot de leken. Ook onder de geestelijkheid is het enthousiasme niet overal even groot. Vooral sommige geestelij ken hebben ten aanzien van de liturgie en van alle andere gebie den van het kerkelijk leven waar in vernieuwingen worden doorge voerd. last van aanpassingsmoei lijkheden' Het zou goed geweest zijn als aan de voorbereiding meer aan dacht was besteed. Het blijkt in derdaad juist te zijn, dat in som mige parochies de vernieuwingen zijn geïntroduceerd door zegge en schrijve één preekje op de laatste zondag voor de advent. En voor zodanige veranderingen in de voornaamste vorm van liturgiebe leving is dat wel bijzonder mager. De actie ,,De tweehonderd paro chies" in het Bossche bisdom gaat nu proberen de aangebrachte schade te herstellen. Overduide lijk is gebleken, dat de zin en het waarom van de veranderin gen een verklaring nodig hebben. Overigens blijkt het onbehagen ook naar de andere kant gewerkt te hebben. Herhaaldelijk duiken er berichten op, waaruit men kan lezen dat sommigen van mening zijn, dat de vernieuwingen nog niet radicaal genoeg zijn. Zo is het handhaven van het Latijn voor de canongebeden hier en daar een steen des aanstoots. Zo zeer zelfs, dat bepaalde priesters hun eigen beslissing genomen hebben en de canon in een be staande Nederlandse vertaling bidden. Ze zijn er zich blijkbaar niet van bewust, dat momenteel in Rome in een post-conciliaire commissie hard gewerkt wordt aan een bewerking van de canon, die, wanneer zij gereed is. in de landstaal zal worden gebeden. Bij de vertalingen, ook die Welke nu al gereed zijn, is men namelijk op de moeilijkheid gestuit, dat een eenvoudig omzetten van het La tijn in een moderne taal allesbe halve bevredigde. Men bleek dan een vertaling te krijgen die een zo duidelijke signatuur vertoonde van de oude cultuur waaruit de gebeden stammen, dat ze geen oplossing bracht en vrijwel even onverstaanbaar bleef als het La tijn. Ook de vorm van het commu niceren is nog onlangs in het nieuws geweest, nadat een Til- burgse pastoor besloten had de hostie voortaan op de hand te gaan uitreiken. Al deze incidentele veranderin gen in de liturgievorm, die men overigens, dunkt ons, niet anders moet zien dan als randverschijn selen in een stormachtige periode, vragen inderdaad om de eensge zindheid in pluriformiteit die mgr. Bekkers met zijn actie na streeft. Een eensgezindheid die stoelt op een voortdurend colle giaal overleg tussen priesters on derling en tussen gelovigen en priesters en die de ruggegraat is van een nieuwe beleving van de liturgie, aangepast aan de eigen heden van streek, parochie, gees telijkheid en kerkvolk. Als de actie „De tweehonderd parochies" die, zoals men elders in ons blad kan lezen door een soortgelijke actie in het bisdom Breda gevolgd zal worden, dat kan bereiken, dan zal er veel „heilige onrust" tot bedaren komen. f Advertentie) MOSKOU Miljoenen mensen op de aarde missen de vreugde van een goed toneelstuk, eenvoudigweg omdat zij niet kunnen horen Een oplossing voor dit probleem komt uit Moskou waar onlangs een theater voor doven is geopend door een groep acteurs, die zelf doof stom zijn. Het zou niet helemaal eerlijk zijn dit artikel te begnnen met de mededeling, dat de acteurs in dit theater doof zijn. Wanneer men een kunstenaar beoordeelt, telt alleen zijn werk, ook indien hij om deze prestatie te kunnen bereiken een vreselijke hoeveelheid moelijkheden heeft moeten overwinnen. doemd tot eeuwig eenzaamheid; de ander werd een legendeEen gewoon toneel stuk zou zo'n gegeven geen recht doen wedervaren. „De dichterlijke symboliek ervan vraagt om het gebruik van conven tionele vormen", zegt Leonid Kaliowski, de artestiek leider van het theater. „Maar gebarenspel begeleid door expressieve muziek en een levendig ritme helpen het spel te dramatiseren". Van de eerste voorstelling af bleek het spel een groot succes. De acteurs voelen zich thuis in hun rollen, hun mimiek was buitengewoon sterk, hun gevoel voor rit me en muziek volmaakt. HAMBURG Op twintig rijbanen als men de vier spoorbanen meere kent zal men het grootste verkeers obstakel van Hamburg, het land schappelijk zo aantrekkelijke binnen meer Alster, binnen enkele jaren kun nen oversteken. Met het oog op een nieuwe zwevende straat en een tunnel ter hoogte van de oude stadswal, zal de Lombardsbrug (midden) een oude combinatie voor trein- en weg verkeer moeten worden omge bouwd. Voor het snelverkeer in de richting van het Hauptbahnhof (ach tergrond midden) onstaat dan een nieuwe, 27 meter brede brug (rechts). ROTTERDAM Het slaan van de eer ste paal voor een scheepswerf in Tand jong Priok Indonesië welke werf uit samenwerking tussen het Verolme-con- cern en de Indonesische regering tot stand zal komen, is uitgesteld tot 8 fe bruari. Aanvankelijk was -17 jaouari gemeld maar de mensen van Verolme die deze datum noemden vergaten dat 17 januari valt in de periode van de mohamme daanse vasten. De heer A. Rijke, lid van de directie van het Verolme-concern, zal het fees telijk begin van de bouw van de werf bijwonen. Inmiddels is al bekend, dat het eerste schip, dat op de werf gebouwd zal worden, 50.000 ton d.w. meet. VEZENO ZAANDAM WESTZIJDE 212 - TEL 6 3441 ACHTERSTALLIGE BETALINGEN In de UNO gaan stemmen op om één der leden het veto-recht te ontnemen omdat dit lid zijn financiële verplich tingen, contributiebetaling, niet nakomt. Alle leden van de UNO zijn hoogst ver ontwaardigd, en terecht, dat een wan betaler de zelfde rechten blijft behou den die een goed lid heeft en ook Ne derland heeft zijn mening over deze wanbetaler niet onder stoelen of ban ken gestoken. Het is jammer voor deze wanbetaler, dat de stichting O.M.I.N.K. (Opeising Militaire Inkomsten Krijgsgevangen schap) bij monde van haar leden niet sympathiek staat tegenover de wanbe taler want anders zouden deze leden een adres kunnen verschaffen van een jurist die in staat is om een krom geval recht te praten. Nederland is eveneens lid van de UNO en voldoet aan zijn financiële ver plichtingen ten opzichte van haar lid maatschap. Achterstallige betalingen heeft dit lid echter ook, doch alleen ten opzichtevan enkele duizenden ex- militairen die nog steeds op hun in komsten over de jaren 19421945 zitten te wachten. We schreeuwen wel, dat achterstal, lige contributie een achtenswaardige staat niet siert maar vergeten maar liefst de fraaie wijze waarop wij die duizenden ex-KNTL-militairen naar de Dienst Maatschappelijke Zorg verwe zen toen deze kaalgeplukten in 1950 re patrieerden. Natuurlijk werd de zaak bekeken toen de stichting O.M.I.N.K. een proces ging voeren tegen de nala tige werkgever. De laatste had echter meer geld en het laatste woord, zodat de beslissing viel ten nadele van de eisers. Spitsvondigheid werd juridisch genoemd en de uitspraak luidde: „geen rechten op achterstallige betalingen ge durende de jaren in de Japanse martel kampen want de Indonesische regering beeft alle rechten en verplichtingen van het voormalig Nederlands-Indië over genomen „met andere woorden": Gaan jullie maar naar Soekarno om je ach terstallige salaris over de jaren 1942 1945, de jaren waarin wij Nederlands krijgsgevangene en geen Indonesisch krijgsgevangene waren. Dat de ex-KNIL militairen waren ge ontracteerd door het toenmalige Ne ierlandse Departement van Koloniën ;n dat zijn officieren de eed van trouw ip de Nederlandse vlag, de rood-witte /lag was er toen nog niet, hadden af gelegd, kwam niet ter sprake of beter iezegd, was niet ter zake dienende, mmers het ging hier om miljarden. Wat een stoute jongens zijn die wan oetalende UNO-leden toch. TETERINGEN. Een ex-KNTL-militair. Op onze luchtfoto werd het ontwerp van de nieuwe verkeersweg in L ~t landschap ingetekend. Geplande bouwkundige veranderingen aan het spoorwegviaduct en aan de Kennedy- brug (links) werden nog niet vastge legd, daar de gehele City-planning moet worden afgestemd op deze mo derne „Hoch-Tief Strasse". Binnen enkele jaren zal deze boogvormige ringweg samen met de reeds bestaan de snelverkeers Oost-West-as een be schermende wal vormen tegen de ver keersopstoppingen in de City. Waar schijnlijk zal men de hele binnenstad dan voor het doorgaande verkeer af sluiten. Dit theater van mimiek en gebarenspel bestaat ongeveer anderhalf jaar. Toen de acteurs nog studenten waren en 't theater nog slechts een plan was ontmoetten de leiders de beroemde Franse pantomime speler Marcel Morceau. Hij was geestdrif tig voor hun plan en vertelde, dat hij altijd al een pantomimegroep had willen oprichten voor het spelen niet alleen van revueschetsjes maar van grote toneelstuk ken. H|ij zei ook, dat hij bezig was met de bewerking van „Mantel" van Gogol en dat hij van plan was dit stuk te eniger tijd op de planken te brengen. Er was eens De toneelleiders in Moskou hebben nu hun doel bereikt. Hun theater en 'n groep jonge acteurs, zo van de school voor dramatische kunst voor doven, brengen het soort toneelstukken, waarvan Marceau droomde. Hun eerste voorstelling was een stuk getiteld „Er was eens ge- inspireerd op de kindervertellingen van Gorki. Er was eens lang geleden een adelaar die neerdook op een dorpje en een meisje meenam. Enkele jaren gingen er voorbij en op een dag keerde het meisje naar huis terug. Ze had twee zoons bij zich. Beiden waren sterk en knap, maar de een was trots en wreed en de ander vriendelijk en goed. De een haalde stre ken uit met zijn vrienden, de ander hield van zijn medemensen. De eerste rukte het hart uit de borst van het meisje dat niet met hem wilde trouwen; de ander gaf zijn eleven om d levensweg van de mensen te verlichten. De een werd ge- Advertentie) .Luisteren „Maar hoe kunnen dove acteurs spelen en zelfs dansen op muziek?" vroeg ik Kalinowski. „Zij onthouden het ritmisch patroon van de muziek", antwoordde hij. „Maar hoe horen zij het?" „Ze „luisteren" door hun handen op de piano te leggen", verklaarde hy „en zy leren vrijwel altijd het muziekpa» troon bij de eerste keer al uit hun hoofd. In feite is het waarschijnlijker dat het orkest uit de maat raakt, dan dat de acteurs dit doen". Leonid Kalinowski vertelde me, hoe het idee van een theater voor doven is ont staan. Een paar jaar geleden benaderde het Sovjet Genootschap voor de Doven de Sjtjoekin School voor Dramatische Kunst met het volgende verzoek: „Onze handicap verhindert, dat wij van gewoon toneel kunnen genieten",zeiden .zij. „Toch hebben vele dove mensen een acteertalent en zij zouden graag hun ei gen theater willen hebben." „Het idee deed op het eerste gezicht wat vreemd aan, maar bij nader inzien besloten de directeuren van de school het een kans te geven en er werd een aparte afdeling opgericht voor leden van het ge nootschap. „Ons werk met de doven bleek veel in teressanter dan wij ons hadden voorge steld", zei Kalinowski. „De studenten wa ren vlug van begrip; de meesten hadden beslist acteertalent en zij waren vol hardend. Maar wij experimenteerden op volstrekt onbekend terrein. Niemand voor ons had ooit geprobeerd een cur sus te organiseren voor dove acteurs. Heel wat nadenken ging vooraf aan de beslissing over de vorm, die aan de opvoering moest, worden gegeven. „Wat bracht U ertoe het gebarenspel te kiezen?" „Het was werkelijk heel eenvoudig. Een expressievorm is een uitvloeisel van de kundigheid van een kunstenaar, van zyn mogelijkheden. Onze z«cteurs zijn doof; ze hebben een gebrek de meesten kunnen niet gewoon spreken. Andetraijlds hebben zij een opmerkelijke begaafdheid voor visuele expressie. De keus van mimiek en gebarenspel lag dan ook voor de hand." „En hoe is dat nu met het publiek?" „Onze stukken worden zeer goed ont vangen en het zijn heus niet alleen dove mensen, die naar onze voorstellingen ko men kijken. Toen wij „Er was eens..." op de planken brachten, waren vele uit het publiek stomverbaast en toen zij hoorden, dat alle leden van de groep doof waren". „Deze dove spelers hebben hun eigen individuele kunstvorm. Maar dat niet alleen: elk nieuw stuk, dat zij spelen is een uieuwe uitdaging en overwinning. KNIPSEL- De door ons gebruikte tabakken bepalen de prijs van uw Roxy sigaret. Er wordt steeds dezelfde top-kwaliteit over zeese tabaksoorten geselecteerd en verwerkt. Als ver trouwd, veelgerookt merk is Roxy dit aan zijn naam ver plicht. Het is ook in uw belang dat in deze opvatting geen wijziging komt. Prijsverlaging zou beslist tot kwaliteits vermindering leiden. Wij garanderen, dat onze kwaliteit onveranderlijk blijft. Roxy makers of cigarettes from top-class U.S.A. tobaccos de enige Amerikaanse sigaret waar u „ja graag" tegen zegt. KRANT Perfectionisten Nederlanders zyn kundig, betrouwbaar en hebben veel goede eigenschap pen. Zy hebben er echter ook veel slechte en een daarvan is de neiging tot perfectionisme. Enig zuidelijk savoir vivre is de bewoner van de Noordzeestranden vreemd. Een starre ethiek neemt bij hem de plaats in van een elastische manier van uitvoering. Het deert hem kennelijk niet, als een controle-apparaat een veelvoud kost van de schade, die zou ontstaan bij het ontbreken van zulk een apparaat. Hij is gepredestineerd om een af god je te maken van „het systeem". En een dirigistisch bestuursapparaat wordt in zijn handen een complex dogmatische normen, die tot in eeuwig heid van kracht dienen te blijven, terwijl het in werkelijkheid alleen maar een orgaan is van tijdelijke aard om noodoplossingen tot stand te kunnen brengen. Reden te over, juist in ons land, om met grote aandacht alle regelmgen en voorschriften op hun mérites opnieuw te beoordelen en ze daarna, als ze onbruikbaar bevonden zijn, met even grote energie overboord te gooien. (Algemeen Handelsblad) Verwevenheid Hoe meer Nederlands economische en sociale belangen verweven raken met het voortbestaan van de EEG, des te minder zal het in feite zich kunnen verzetten tegen een ongewenste politieke en militaire koers, als bijv. Frankrijk dat voortbestaan afhankelijk zou maken van die koers. (N.R.C.) Onderschatting Er zal in Noord-Holland geen provinciale voorlichtingsambtenaar komen. Het voornaamste motief van de commissaris was, dat de Gedeputeerden zelf hun eigen voorlichtingsman zijnHij zou het een capitulatie vinden van de politicus ten aanzien van zijn eigen vak, als hij een vodrlichtingsvakman nodig zou hebben om aan de be volking duidelijk te maken wat er bestuurlijk leeft. Wel, dat vinden wij nu op onze beurt een schromelijke onderschatting van het vak van voorlichten. (Noordhollands Dagblad) Giftige brommers Opmetingen te Rotterdam hebben aangetoond dat bromfietsen meer giftige dampen uitblazen dan andere voertuigen. Dat is vooral het geval wanneer de berijders in groepen bij elkaar staan en de motoren van hun bromfietsen telkens met stoten gas sneller en langzamer laten draaien. De Rotterdamse bacterioloog dr. H. de Graaf van de Keuringsdienst voor Waren heeft vastgesteld dat deze gasstoten van brommers een ernstige concentratie van giftige dampen veroorzaken. In het kader van de bestrij ding van de luchtverontreiniging te Rotterdam zal de politie voortaan verbaliserend optreden tegen dit voor de gezondheid schadelijk gebruik van de brommers. (Gezondheid en Ziekenfonds) Taxi Een Amerikaanse jongeman arriveert aan het KLM-station Museumplein, weet heg noch steg, neemt een taxi en vraagt te worden gebracht naar hotel Trianon, dat achter het Concertgebouw ligt, ongeveer 300 m van het KLM-station. De taxichauffeur heeft plm. een half uur met hem rond ge reden en hem tenslotte (letterlijk en figuurlijk) afgezet aan het hotel. Rekening: meer dan f 10. Toen de chauffeur weg was, zag de jongeman het station liggen. Wie mij dat heeft verteld? Mijn schoonzoon. Die is namelijk die Ameri kaanse jongeman (Het Parool) Reputaties Bedrijfsvoorlichting kan betekenis hebben voor de opbouw van de imago van stad, streek of land van die bedrijven. Op de lagere school hebben we allen geleerd dat de Langstraat de streek van de schoenindustrie is, maar sindsdien, hebben we er maar weinig over gehoord. Datzelfde geldt voor de strokartonindustrie in Gro ningen en de suikerindustrie in westelijk Noord-Brabant. Maar wie Zuid-Limburg zegt, zegt mijnbouw, wie Eindhoven zegt, zegt gloei lampen, of automobielen, wie Twente zegt, zegt textiel en misschien ook wel eens elektrotechniek en wie Zaanstreek zegt, zegt hopelijk levensmiddelenindustrie. De IJmond heeft zich duidelijk gemanifesteerd, om van Rijnmond-Europoort maar niet te spreken. Maar is Amsterdam eigenlijk een industriestad, en Haarlem, of UtrechtDen Haag is natuurlijk regeringscentrum, maar welke ge dachte roept de naam Leeuwarden bij u op, of Zivolle. Het beeld van stad en streek wordt dus mede bepaald door de mate van actief public relations-beleid van de daar gevestigde bedrijven en instellingen. Ik wil nog verder gaan. De reputatie van een land is in hoge mate afhankelijk van de reputatie van de bedrijven in dat land. En omgekeerdde reputatie van de bedrijven in een bepaald land is weer sterk afhankelijk van het gezicht van dat land. (A. Heyn) Na 20 jaar Dr. E. H. Cohen denkt in het Algemeen Handelsblad terug aan de tjjd toen hij gevangen zat in een Duits concentratiekamp. „En nu is het 20 jaar later. De weg terug is afgelegd. Alles lijkt weer normaal. We hebben werk, een gezin, een huis, maar doordat Duitsland al onze dierbaren heeft vermoord is het zo verschrikkelijk leeg om ons heen. De meesten van ons kunnen geen hoogtijdagen meer met familie beleven, alles is weg, weg. Wij kunnen hun graven niet bezoeken, want zij zijn verbrand en hun as is verstrooid. Wij voelen ons tekort gedaan want slechts enkelen hebben ons na de terugkeer de helpende hand geboden. En tenslotte voelen wij ons zo onbegrepen; liet schijnt nu eenmaal onmo gelijk te zijn het leed van een ander mee-te voelen als men het zelf niet heeft beleefd. Onze reacties op de doorgemaakte ellende zijn verschillend, maar gelukkig hebben velen een nieuwe levenswijze en levenskameraad gevonden waaruit zij de kracht geput hebben om verder te kunnen leven". Ambtenaar Het systeem van de interdepartementale coRimissies, waardoor iedere moderne regering wordt gekenmerkt, stelt krachtige ambtenaren in staat hun invloed op het gehele beleid uit te oefenen. Een hoge functionaris, aan het hoofd van een invloedrijk bureau, kan zijn ideeën, door de vele contacten die hij onderhoudt, doordrukken. Hij is de „seigneur" van vandaag. Hoewel hij in theorie op ieder moment kan worden ontslagen blijkt in de praktijk, dat deze heren vrij stevig aan hun stoel gekluisterd zitten. Met hen deelt de moderne Caesar de macht. (Het Parool) Citaat Een vrouw als kamerlid wekt weerstand. De vrouw in het publiek is bijna een publieke vrouw. (mevr. v. Someren-Downer) Mr. Marijnen Wie mr. Marijnen hoort, gelooft, dat het Nederlandse kabinet een soort college van burgemeester en wethouders is, dat keurig lopende zaken af handelt, een zakenkabinet dus. Dat ligt hem natuurlijk het meest, maar een vrolijke boel is het niet. In één opzicht is mr. Marijnen zeer geschikt. Een premier moet een beetje het symbool zijn van zijn kabinet. Wat zoii het huidige kabinet moeten doen met een leider, die gezicht heeft? (De Volkskrant)

de Stem | 1965 | | pagina 15