SER moet ondernemingsraden voortaan maar gaan instellen Peking doet niets aan opiumsmokkel Politiekapitein speelt bouleur bij Saturne Directeur van Centropa (oplichting in arrest it lucky dat een sr hoeft, sr lucky NIET EENSGEZINDE COMMISSIE STELT VOOR Culinaire examinandi Meer bevoegdheden Commissariaten Regen kogels doodt zoon en moeder heetman WEEK VAN TOPBERAAD Meer controle op vliegtuigen Nader beraad over 5-daagse detailhandel ïrinaamse mk viert ciaal feest V1ARKTEN TERSTANDEN Anti-Castros bombarderen plantages Y.N.-organisaties niet alle taboe voor Soekarno Vierling in Frankrijk DOOR Walter Breedveld Dames Churchill verlaten no. 28 In Palmi (Italië) BOUWERS VAN BUNGALOWS DE DUPE DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 JANUARI 1965 25 RIBO Ter gelegenheid va* feest heeft de Surinaamse ten een bedrag te schenken ïfdadighidsinstelling ten bate ele Surinaamse gemeenschap, g van een eerder bericht ver- thans dat het bedrag zal wor- ïken aan de „ver. kruisraad in waarvan het Groene Kruis, le Kruis alsmede de diaconie r ABEURSKOERSEN fonisch avondverkeer Hoogovens 548549, Kon. Olie 50. Philips 154.30—154.60, Uni- 138 00 gl. 18 januari, boerenkool 6-10, 10-12, B. 5-6, rodekool 10-16, groen 12-20, wittekool 10-15, schorseneren A 40, selderij - olselderij A 10-15, sla 1 14-22, ten Cl 42, C2 30. Al 85-90, A2 0. B2 60, peterselie - bos 4-8, 5-50, A2 25-35, B2 20-30, was hing 18 januari '65. 646; Peren 1038. 5092; Knolrapen 6—9; Knol- 22; Komkommers 3044; Ko- 1032; Rode 621; Savooi e 1015; Kroten 615; Peter- Prei 12—34; Raapstelen 16 ;n 7078; Schorseneren 12— j 816; Sla 516; Slavellen >inazie 4863; Spruiten (ge- 094; (ongeschoond) 2058; Waspeen 1027; Wortelen >f 6—38. OP ZOOM. Spruiten 29— 8—23; r. kool 7,514; w, kool lof 846; prei 1218; uien :elder 7; br. peen 811; was- Küjvie 5167; boerenkool 8— 81; goudreinette 1432; jo- -22; gold. del. 16—51. Knolselderij I 8—16, II 12; 13; aardappelen 1617; stoof- lof AI 31—47, II 22—28, Bil —15; spruiten AI 4249, All 2031; breekpeen BI 313; 129, All 17—21; veldsla II >1 selderij I 5, II 4; kroten I uien afw. 712; groene sav. 24, BI 23—30. afw. 17—18; II 8—14, BI 913; witte kool 8; gele sav. kool BI 1113; I 16, II 9—13. 279 (+1), Rheinfelden 243 nheim 319 92), Straatsburg Maxau 402 27), Plochingen Mannheim 234 10), Stein- 22), Mainz 278 16), Bingen Kaub 211 15), Trier 652 blenz 323 66), Keulen 284 irort 493 (+12), Lobith 1125 egen 904 (—17). Arnhem 918 e IJsel 524 (onv.), Deventer Monsin 5620 (- 90), Borgha- 151). Belfeld 1446 80), Gra de sluis 659 31). 15/1 18/1 :lng 161 172 160% 172Va Ituei <401 122 i b x 221 495 257 120 76 447 22U% 500 iro iy9-/4 204 220 220 ü- oöU 575 101 103 dect 340 b 340 b urg iuö4 Va 1090 pelroifcum 41 40.20 b 4y4 P*- 42y 433 t 20 100.00 15ö.5( M 156.60 158 1810 1835 na 2930 3135 N- 81 475 105 55% 353/4 yb yoj/4 i Va O 42ft 58 Vg 513/4 3150 80 478 103 56 36 98% 96 V4 81% 42% 58% 52% idea daan enbleden daan en laten en dividend claim RUIM 80 jongens, afkomstig uit het gehele land, doen deze en volgen de week in het gebouw van de Ka tholieke Technische School St.-Jozef aan het Lamgroen in Den Haag, on der auspiciën van de Stichting Leer lingstelsel van de Horecabedrijven, eindexamen voor kok en kelner. On der het spiedend oog van ervaren examinatoren maakt de kook een menu klaar voor vier personen, dat 's middags wordt verorberd door gas ten van de stichting. De kandida ten moeten zeer veel in hun mars hebben willen zij voor dit examen slagen. Zo wordt er onder meer ge let op de handvaardigheid in het snijden en opmaken van salades, het trekken van bouillons, het snijden en bereiden van garnituur-aardappelen, de behandeling van verschillende vis- en vleessoorten, het maken van braad- jus, het bereiden van flensjes in uit gebreide vorm, het afruimen en be waren van ingrediënten, de hygiëne tijdens het werk en de ordelijkheid in de keuken en de handvaardigheid in het gebruik van gereedschappen en apparaten. DE voornaamste opdracht voor de kelner is het serveren van de lunch, daarna worden zij onder vraagd over de kleine consumpties, de termen op het menu en hun prak tische wijnkennis. De examinatoren hebben o.m. aandacht voor het op poetsen van serveermaterialen, de hygiëne en de zindelijkheid, de hou ding en de omgangsvormen, het ser veren van dranken, zoals koffie, thee, melk en cacao, het opdekken voor en het serveren van slaatjes, schelp jes, uitsmijters, croquetten en bitter garnituren, het aanmaken van sala des, het fileren van tong, tarbot en schelvis en forel en de combinatie tussen spijzen en wijnen. Zowel de koks als de kelners moeten, willen zij slagen, elf punten halen. Met dien verstande, dat als de kelner niet min stens een zes heeft voor het serve ren van de lunch en de kok voor de totaal-indruk van zijn lunch, hij zonder meer gezakt is. Twee soorten jongens doen aan dit landelijk exa men, dat ook in Amsterdam wordt afgenomen, mee. Zij die een dagvak school hebben gevolgd en zij van het leerlingenstelsel. De eerste categorie volgt drie jaar een dagschool en gaat daarna twee jaar in de praktijk wer ken, onderbroken door eqn dag per week naar school. De tweede cate gorie is vier jaar lang in de praktijk werkzaam en gaat dan een dag in de week naar school. -t. V' ÉÖSSiii\<iA.v: 'W- 4./ i MIAMI Cubaanse ballingen heb ben aan de westkust van Cuba een sui kerfabriek en suikerplantages gebom bardeerd. „Onze vliegtuigen wierpen bommen van grote explosieve kracht en meer dan vijfduizend capsules met actief fosfor af", zo vertelde een balling. De wankele Cubaanse economie drijft, zo als bekend, op de suikeroogst. Deze wordt momenteel binnengehaald en de Cubaan se leiders hebben met het oog hierop tot grote inspanningen aangespoord. Sinds het begin van dit jaar zouden al verscheidene acties tegen het bewind van Castro ondernomen zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De commissie die in opdracht van de minister vai justitie bijna vijf jaar geleden be gon met een studie over de her ziening van het ondernemingsrech naar haar voorzitter de commis sie-Verdam genoemd is in haa gisteren gepubliceerde aanbevelin gen niet op elk punt tot overeen stemming gekomen. Deze verdeeld heid van opvatting vindt men bij voorbeeld reeds terug in een voor stel tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden, welke wijzi ging beoogt een grotere betekenis te geven aan die raden. Voorgesteld wordt, de Sociaal-Econo mische Raad de bevoegdheid te geven, ondernemingsraden in te stellen. Voorts wordt de gedachte van een centrale on dernemingsraad gelanceerd en ook wil de commissie de bevoegdheden van de ondernemingsraden uitbreiden. Welis waar wordt 't merendeel van deze voor stellen door de gehele commissie onder schreven, maar er blijken toch ook be zwaren te bestaan tegen onderdelen. Sterker nog was de verdeeldheid van de commissie over het voorstel om na dere voorzieningen te treffen met be trekking op het commissariaat en het verschaffen van inspraak van de werk nemersbestand bij de samenstelling van het college van commissarissen. Dit voorstel wil voor open naamloze ven nootschappen het commissariaat ver plicht stellen, wil bepaalde taken in handen van commissarissen leggen en kent de werknemers'het recht van keu ze van één der commissarissen, zelfs van twee als er meer dan vijf commis sarissen zijn. Unaniem was de commissie over een voorstel betreffende inrichting van de jaarstukken. Dergelijke stukken zouden afdwingbaar gemaakt moeten worden via de rechterlijke macht. Ook wil het voorstel de accountantscontrole in een gelijk aantal gevallen verplicht stellen. De grootst mogelijke meerderheid be stond voor een voorstel betreffende het enquêterecht, waarbij de gebruikmaking van dit recht voor aandeelhouders wordt vergemakkelijkt en voor algemeen er kende centrale organisaties van werk nemers wordt mogelijk gemaakt. Een denkbeeld ter versterking van de inspraak van het algemeen belang bin nen de leiding van de grote onderne ming door benoeming van zogenaamde commissarissen algemeen belang heeft de stem van slechts vier leden kunnen verwerven. Negatieve unanimiteit was er ten aanzien van het verplicht stellen van een raad van commissarissen; de commissie ziet de noodzaak hiervan niet, ten eerste, omdat zo'n raad er in de praktijk vrijwel altijd is bij n.v.'s en zo dit niet het geval is, dan is er meest al wel een raad van beheer. Dit lijkt de commissie een toereikende rege ling. Evenmin heeft de commissie be hoefte aan een nadere regeling van het stemrecht der aandeelhouders, aange zien deze in de praktijk niet osbevredi- gend is. Tenslotte doet de commissie dan nog een aantal voorstellen, die beogen de redelijk belangen van aandeelhouders en certificaathouders nader te waarbor gen. Op grond daarvan ziet de commis sie geen aanleiding tot het door de wet gever aan banden leggen of verbieden van gemeenschappelijk - bezit - maat schappijen en administratiekantoren, temeer niet, omdat van misstanden niets gebleken is, en de vereniging voor de effectenhandel misbruik tegengaat. GENEVE Mevrouw Soebandrio, echtgenote van de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, heeft giste ren in Geneve gezegd, dat Indonseië vrij wel alle VN-organisaties de rug heeft toegekeerd, behalve de Wereldgezond heidsorganisatie (W.H.O.). „Die verricht in ons land nuttig werk door de mala ria uit te roeien", verklaarde zij. De Unesco achtte mevrouw Soebandrio van geen enkel belang. „Wij hebben zelf het analfabetisme uitgeroeid", geloofde ze. ..Van de FAO hebben we ook niet ge profiteerd, want we kunnen onszelf on derhouden." Japan heeft intussen aange kondigd te willen bemiddelen in het con flict Indonesië-VN. President Soekarno heeft de steun van de 33 leden van de opperste adviesraad gekregen voor het besluit tot uittreding uit de volkerenor ganisatie. Op de jaarlijkse bijeenkomst van de raad zei het staatshoofd, dat Indonesië zijn geduld met de VN heeft verloren en niet meer lid wil worden zolang Maleisië in de volkerenorganisa tie vertegenwoordigd is. Steeds duidelijker wordt, dat Soekar no ringt naar de vriendschap en steun van Rood-China. Soebandrio gaat binnen kort naar Peking om te spreken over economische en militaire steun aan In donesië. Het sluiten van een militair verdrag tussen beide landen zal echter geen agendapunt zijn. VANNES, (Frankrijk) De 37-jarige vrouw van kantoorbeambte Georges On- no heeft gisteren in Vannes, Frankrijk, het leven geschonken aan een vierling. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis bevinden moeder en kinde ren zich „klaarblijkelijk in goede ge zondheid". De vierling, die een maand te vroeg werd geboren, werd in couveuses ge plaatst. De kinderen zijn nog niet ge wogen en hebben nog geen namen ge kregen, aldus de woordvoerder. ,,Ik kan mij voorstellen", zei de over ste, ,,dat die jongen heel blij was met zijn onderwijzersdiploma, ik kan er ook inkomen dat hij zo vlug mogelijk aan Friedje wilde laten weten dat hij was geslaagd maar het gaat toch niet aan om als een avonturier over de muur van een pensionaat te klim men om dan met een pensionaire te gaan staan minnekozen, nota bene vlak bij de Lourdesgrot Heel het pen sionaat was in opschudding, we heb ben er heel wat moeite mee gehad de meisjes te kalmeren. Uiteraard heb ik Friedje terstond moeten iso leren, ze heeft vannacht ook niet op de slaapzaal geslapen. Ze is nu in mijn kamer, ik zal haar roepen, dan kunt u haar meenemen. Ik hoop dat u begrijpt dat wij niet anders hebben kunnen handelen". ,,Het is wel erg jammer zo kort voor 't eindexamen', zei Toon Meerwijk. „Daar heb ik aan gedacht, meneer Meerwijk Haar examen kan ze uiteraard niet meer doen, maar uit consideratie voor u en uw vrouw, en ook voor Friedje zelf, heb ik een getuigschrift gemaakt waarin ik heb gesteld, dat Friedje door bijzondere omstandigheden geen examen heeft kunnen doen waar zij geheel voor klaar was en naar onze mening zeker voor geslaagd zou zijn". Ze las het getuigschrift voor en gaf Toon dan de grote witte enveloppe. Toon stond maar te knikken en dank u wel te brommen. Het verraste hem, hij vond het mooi, het was erg men selijk. EVEN WAS het stil en dan zei de overste met zachte stem: „Ik weet alleen niet hoe mijn hou ding moet zijn tegenover Harrie van Rensene. In geweten vraag ik me af of een jongen met zo'n mentali teit wel geschikt is om onderwijzer te worden op een katholieke jongens school". „Het zijn nette mensen", zei Toon. „Ik ben er geweest, waarde moeder". „Ja, het zijn nette mensen", erkende de overste volmondig. „De vader is adjudant van politie, een respectabel man; de moeder is een zeer vrome vrouw. Ik moet er over nadenken, ik weet nog niet wat ik er mee zal doen". Toen ging ze Friedje halen. Met roodbeschreide ogen stond ze heel deemoedig tegen over haar vader. „Zo zo", zei Toon. „Het is niet zo mooi, Friedje". Door Friedje spontaan haar hand toe te steken maakte de overste een eind aan het pijnlijke moment. „Het bes te met jou", zei ze vriendelijk; uit haar ogen straalden genegenheid en deernis. „Je bent hier 'n prima leer ling geweest, het zal in je verder leven ook wel goed met je gaan"- Nog van een paar andere zusters mocht Friedje afscheid nemen. Ze waren hartelijk, in aller ogen zag Toon genegenheid en nieuwsgierig mededogen. De overste bleef hen op het bordes nog even na staan wuiven. Friedje groette haar met opgestoken hand en een matte glimlach. Dan keek ze naar de statige gevel van het pensionaat. In haar ogen was een typische uitdrukking, een mengeling van groot verlangen en diepe woede Een eind reden ze stil voort. Dan zei Toon Meerwijk: „sodeju" en nog eens „sodeju". Er zat geen fut achter, hij diende boos te zijn en dat lukte niet. „Harrie is een ezel", zei Friedje. „Hij had weg moeten blijven. Maar ik ben toch ook blij dat hij is geweest. Een klikspaan heeft me verraden bij zus ter Theodate. Ik denk wel dat ik weet wie het gedaan heeft". Daar ging Toon niet op in. „Wat moet er nu met jou gebeuren?" vroeg hij. „Dat zien we wel vader". „Ik wil geen ge vrij in huis hebben. Je bent nog geen zestien jaar". Ze keek hem aan met een open blik vol spot en verbazing. Hoe ben je zelf vroeger geweest?, hoorde hij haar denken. Dan zei ze rustig: „Ik heb met Harrie afgespro ken dat hij pas thuis komt als ik achttien jaar ben. Als ik twintig ben gaan we trouwen", ,,Zo zo", zei Toon. „Dat is dus allemaal al geregeld". Dan waren ze thuis. Er werd niet veel gezegd, ze keken maar; voor al de broers staarden haar vol be wondering aan. Het was interessant dat ze was weggeschopt om een vrij er. „Ze zijn nog te jong om te trou wen", zei Godefriedus niet erg toe passelijk. Er klonk blijdschap en te leurstelling in zijn dorre stem Het was duidelijk dat hij zat te popelen naar de trouwdag en het vijfde ge- slacht daarna. Friedje zorgde zelf voor een baan. Met Sugustus werd ze assistente bij een dokter in de i stad. Ze zag er fantastisch knap en geleerd uit met haar hagelwitte jas- schort. Van Godefriedus vlooide ze 'n fiets af, een fonkelnieuwe kar met een spiegeltje op het stuur zodat ze ook kon zien wat er achter op de weg gebeurde- Ze was erg rustig en ze deed haar werk goed. De zusters t, hadden eer van hun werk. De bel- hamel van de Dommelhoeve was een welopgevoed gecultiveerd jong meis je geworden. DE FIETS van Friedje was niet de eerste fiets van de Dom melhoeve. Toen Friedje met haar flonkerend rijwiel naar de stad reed, koersten Mari, Toontje en Wu- lem al 'n hele tijd op rammelende karren, die Mari van oud materiaal in elkaar had gezet. De gedachte dat ze konden proberen van Godefriedus een nieuwe fiets af te vlooien, was bij de jongens nooit opgekomen; dat Friedje nu reed op verchroomde wielen was zeker geen bewijs dat het hun ook zou gelukt zijn als ze het wel hadden geprobeerd. De moeilijkheid met Friedje was niet het enige probleem op de Dom melhoeve. Allang voordat Godefrieda en Frieda naar Engelen waren gere den om de eerste ernstige klacht over Friedje aan te horen, lag Mari in vol le ruzie met zijn vader Bij het ver laten van de lagere school hadden de meester en hij elkaar zeven kruisen nagegeven en al een week later wil de Mari aan de slag gaan bij de oude Bart Schieban, de smid van het dorp. Mari had de laatste jaren meerma len te kennen gegeven dat hij werk tuigkundige wilde worden; een bij zonder fraai woord, maar wat stak er achter? Waar kon je dat beroep f leren? Thuis waren ze er mee ver- f trouwd geraakt dat Mari geen boer zou worden. „Dring daar niet op aan", zei Godefriedus. „Er steekt nog geen halve boer in Mari. Als het dan geen boer kon zijn, waarom mocht het dan niet iets wezen dat op een of andere manier met de agrarische gesteltenis van Brabant te maken had? „Wat zou dat kunnen zijn?" vroeg Mari. Nog een plaat uit Londen, van 28 Hyde Park Gate: lady Clementine, de vrouw van de zieke Sir Winston, en haar dochter Sarah, verlaten het huis om zich even te ontspannen. PALMI In het Zuiditaliaanse plaatsje Palmi zijn gisteren een 35-ja- rige moeder en haar 12-jarige zoon ver moord. De vrouw, Iarna Gioffre, en de jongen, Cosima, sliepen toen de moor denaars hun armoedige woning in alle vroegte binendrongen. Een drietal an dere kinderen, dat in hetzelfde bed sliep, werd ernstig gewond. De echtgenoot van de overleden vrouw en haar vader zitten momenteel in de gevangenis. Zij zullen terecht staan op beschuldiging van moord op de 29-jarige Antonio Alvaro een misdaad die is voortgevloeid uit een lange vendetta tussen de twee families. Volgens de politie houdt de schiet partij van gisteren verband met de ven detta. Zij heeft vijf leden van de fa milie Alvaro in hechtenis genomen, maar tot dusver geen beschuldigingen tegen hen ingebracht. De moordenaars beschoten hun slachtoffers met een machinepistool, een pistool en een geweer. Mevrouw Giof fre en haar kinderen werden getroffen door minstens 15 kogels. Toen de buren van de Gioffres de woning bereikten waren de vrouw en haar zoon reeds ge storven. De moordenaars werden niet door de omwonenden gezien. (Advertentie) EEN WONDER van amethystkristalletjes in een onooglijke klomp steen is één van de hon derden prachtige dingen die u kuntzien in de SCHATKAMER ONDER DE LIJNBAAN Expositievan edelstenen,mineralen,fossielen antiquiteiten etc. Diamantslijperij in bedrijf. Geopend elke dag van 9-5 uur.Toegang vrij. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN92 r'dam AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft gisteren de 42-jarige directeur van de n.v. Centropa Chalet Service, C. van L., gearresteerd onder verdenking van oplichting en verduis tering. Er zyn vijf aangiften tegen Van L. binnengekomen, waarmee een be drag van ruim 150.000 gemoeid is. Centropa, een bungalow-bouw- en exploitatiebedrijf, kreeg in november surséance van betaling. De directeur deelde toen mede dat Centropa een schuldenlast heeft van 1,3 miljoen gul den en er ongeveer 300 crediteuren zijn. Tweehonderd daarvan zijn personen, die aan de financiering van de bouw van bungalows in Italië hebben deelgeno men. Voorts wordt Van L. ervan verdacht circa 5000 gulden, die hij voor de Rot terdamse Reisvereniging had geïncas seerd, niet aan deze vereniging te heb ben afgedragen. Een der grootste gedupeerden is een inwoner van Apeldoorn, die in oktober 1962 te Savona in Italië grond met een aantal daar te bouwen bungalows had gekocht van Centropa. Het totale koop bedrag had 170.000 gulden bedragen, waarvan 104.000 gulden werd betaald. Tot zekerheid daarvoor droeg de heer Van L. aan de Apeldoornse koper de helft van de grond in fiduciaire eigen dom over. Later bleek dat hij tezamen met iemand anders eigenaar was van de grond en dat hij over de bewuste helft reeds in juli 1962 geen enkele zeggenschap meer had. Bij de overige aangiften in deze zaak gaat het om min der grote bedragen. De heer Van L. heeft tegenover de politie verklaard de gang van zaken te wijten aan het mislukken van de ver schillende projecten. Indien hij hierbij het zakelijk toelaatbare heeft overschre den, aldus de heer Van L., dan is dit niet opzettelijk gebeurd. EEN AANTAL schepen, die voor Hoek van Holland voor anker zijn gegaan om op hun beurt te wachten om beloodst te worden, zijn door de storm van hun ankers geslagen. Er hebben zich geen ongelukken voorgedaan. Terwijl de aandacht in het Westen deze week vooral is ge concentreerd op de ontmoetingen van de Westduitse bonds kanselier Ludwig Erhard met achter eenvolgens de Fran se president De Gaulle en premier Wilson van Engeland, ontmoetingen waarvan men verwacht dat zij van verstrekkende betekenis zullen zijn voor de toekomst van Europa, zowel op politiek gebied (de politieke unie) als op dat van de defensie 'het be raad over M.L.F., A.N.F. en Force de Frappe), vindt er eveneens op het hoogste niveau in Oost-Europa deze week overleg plaats tussen de rege ringsleiders en C.P.-chefs van de Sovjet-Unie en haar volgzame en haar minder volgzame satellieten. Deze topconferentie van landen van het Warschau-pact begint nl. van daag in de Poolse hoofdstad War schau. Het Warschau-pact is de com munistische tegenhanger van de wes telijke Noordatlantische Verdragsor ganisatie (N.A.V.O.). Naar de onderwerpen die in War schau besproken worden kan men slechts gissen, dit in tegenstelling tot het a.s. topoverleg in het Westen. Ook zal men eerder op de hoogte kunnen zijn van het essentiële van de bespre kingen tussen Erhard en De Gaulle cn Erhard en Wilson, dan van de top conferentie in Warschau. Maar ondanks dit waas van ge heimzinnigheid is het duidelijk, dat enige brandende kwesties in het com munistische kamp niet ter zijde kun nen worden geschoven. Zo zal de Warschau-conferentie niet stilzwij gend kunnen voorbijgaan aan het sle pende conflict tussen de Sovjet-Unie premier Kroestjev voortgezet, met andere woorden de politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan met een kapitalisme hun trouw betuigd, een politiek die Peking verafschuwt en als „revisionistisch" heeft betiteld. Het is echter zeer de vraag of Moskou antwoord zal krijgen op deze vraag. Gezien de voorzichtigheid ter zake van landen als Polen, Oost- Duitsland en Hongarije en de pro- Chinese neigingen van Roemenië, zul len zeker niet tot een anti-Chir.ese demonstratie kunnen komen. Daar- en rood-China, aanvankelijk aange duid als „ideologisch conflict", maar daarna steeds merkbaarder een con flict om de macht binnen de com munistische wereld, en naar buiten als een wedijver wie van beiden het meest populair kan worden in de Aziatische, Afrikaanse en Zuidame- rikaanse ontwikkelingslanden. Vol gens westerse politieke waarnemers zou de Sovjet-Unie op deze War schau-conferentie van haar satellieten geen ondubbilzinnig antwoord willen krijgen op de vraag aan welke kant zij nu precies staan en tot hoever zij in solidariteit zouden willen gaan, voor zover zijn aan Moskous zijde staan. Zoals bekend hebben de nieu we leiders in het Kremlin de lijn van voor zou de sfeer binnen het com munistische blok verder vergiftigd worden en een verzoening wellicht onmogelijk worden gemaakt. Op 1 maart zal een conferentie van communistische landen in Moskou-be ginnen, die bedoeld is als voorver gadering voor een grote internatio nale communistische conferentie. Roemenië aarzelt, aan deze conferen tie deel te nemen. Rood-China, Noord-Korea, Noord-Vietnam en de communistische partijen van Japan en Albanië hebben reeds laten we ten dat zij noch aan de ene. noch aan de andere conferentie zullen deelne men. Bovendien mag er op worden gerekend dat er nog andere Aziati sche landen zijn die Moskou een be dankje zullen sturen. De mogelijkheid bestaat dat de Warschau-conferentie wordt gebruikt om een nieuwe toe naderingspoging tot het Westen te doen in de vorm van een proclamatie van een volledige vredesactie. Een en ander zou kunnen worden vastgekop peld aan een hernieuwd verzoek aan het Westen om een niet-aanvalsver- drag te sluiten met het Pact van Warschau. Verder zou men in dit verband van communistische zijde wederom kunnen aandringen op steun voor het Poolse plan om de huidige voorraad kernwapens in Mid den-Europa op het huidige peil te be vriezen. Het is tenslotte te verwachten dat de communistische leiders hun best zullen doen om onenigheid in het Westen voor de nucleaire politiek en strategie nog aan te wakkeren door een veroordeling uit te spreken over de (bijna gekelderde) M.L.F., die door de V.S. is voorgesteld en toe gejuicht wordt door West-Duitsland Ook voor de A.N.F., de Atlantische kernmacht, zoals die door Engeland wordt voorgesteld, zal het slotcom muniqué zeker geen goed woord over hebben. GENEVE Opium uit communistisch China raakt in handen van smokkelaars in verdovende middelen zonder dat de regering in Peking hier iets tegen on derneemt. aldus de permanente opium- raad van de Verenigde Naties. (PCOB). In een gisteren uitgegeven rapport verklaart de raad dat communistisch China, Noord-Korea en Noord-Viet- nam weigeren cijfers op te geven over de ongecontroleerde produktie van opi van opium. Volgens de raad wordt opium in 11 landen geproduceerd, waarvan zeven produktiecijfers beschikbaar stellen, te weten: Rusland, India, Turkije, Zuidsla- vië, Pakistan en Japan en Bulgarije. Dit betreft slechts de gecontroleerde pro duktie in die landen. In de drie com munistische landen en Birma bestaat zowel gecontroleerde en ongecontroleer de opiumproduktie, terwijl een aantal andere landen slechts ongecontroleerde produktie kent. Birma, waar jaarlijks 300 tot 400 ton opium ongecontroleerd wordt geprodu ceerd, verklaart geen ambtenaren ter controle te hebben, hoewel het heeft toegezegd dit jaar bij de publikatie van produktiecijfers te beginnen. Volgens de opiumraad wordt er in het gebied van de Chinese provincie Joenan en de grens met Birma, Laos en Thailand jaar lijks meer dan 100 ton opium gewonnen, ofwel meer dan de totale hoeveelheid legaal gewonnen opium in de gehele wereld. Van de legaal geproduceerde opium komt 10 tot 25 procent op de ver boden markt voor verdovende middelen terecht, aldus het rapport. In het nabije en midden-Oosten en in Zuidoost-Azië be vinden zich nog steeds de belangrijkste verhandelingscentra voor opium. Het ge bruik van marihuana en hasjisj, beide gewonnen uit de cannabisplant, is ech ter het grootst, aldus het rapport, vooral in het midden-oosten en Afrika. Daar smokkelaars in verdovende middelen steeds meer gebruik maken van vlisfl-- tuigen voor het vervoer van hun waren, moet het luchtverkeer volgens de opium- raad aan strengere controle worden on derworpen, vooral de luchtroutes naar het verre oosten. DEN HAAG Met de vergadering van het hoofdbedrijfschap detailhandel over de ontwerp-verordening tot realisering van de vijfdaagse werkweek in de detail handel in het verschiet (woensdag 27 ja nuari) heeft de detailhandelsraad van de Nederlandse Rooms-Katholieke Midden standsbond zich gisteren beraden over de situatie. De detailhandelsraad is met het bestuur van de NRKM van mening, dat de vele bezwaarschriften, die naar aanleiding van de ontwerp-verordening zijn ingediend een nieuwe overweging van de ontwor pen regeling noodzakelijk maken. De NRKM is voorstander van invoering van de vijfdaagse werkweek in de detail handel. De gedetailleerde uitwerking van dit beginsel stuit echter bij grote delen van het betreffende bedrijfsleven op ern stige moeilijkheden. Het zou, zo meent de NRKM, geen daad van wijs beleid zijn indien, ondanks de bezwaren van grote groepen van het bedrijfsleven, de ontwerp-verordening on gewijzigd door het bestuur van het hoofd bedrijfschap detailhandel zou worden vastgesteld. Er zal nog een nader gesprek zijn met de partners, die betrokken zijn geweest bij het overleg, dat tot de ontwerp-ver ordening heeft geleid. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Reeds op de eerste avond, dat in hotel Groot Berg en Dal bü Nijmegen het Saturne-kansspel werd be oefend. heeft de gang van zaken de nodi ge moeilijkheden opgeleverd. In de nacht na afloop van de casino-avond heeft de kapitein van de rijkspolitie. J. Stokdrecf, experimenten genomen met een van de speelmachines. De gokinstalatie zou in de loop van de avond volgens mededelingen van een groep geroutineerde spelers uit Amster dam door de bouleur op een oneerlijke manier bediend zijn. Toen de kapitein de beschikking kreeg over de speeltafel, waren er geen bezoe kers meer in de zaal. De kapitein heeft toen zelf als bouleur me; een aantal per sonen het spel gespeeld, echter niet met fiches, maar met lucifers. Met de mensen, die beweren, dat ze dit spel min of meer beheersen, had de politie van tevoren afgesproken, dat 15 maal gespeeld zou worden, maar 13 maal vond het spel plaats zonder beïnvloeding, en tweemaal op de wijze waarop men zei dat het spel beïnvloed zou worden. Deze twee maal bleek inderdaad, dat de inzetten van de mensen onjuist wa ren. Het nummer, dat zij voorzien had den. was dus 13 maal het goede nummer zonder dat de politiefunctionaris daar iets aan kon beïnvloeden. En de twee keer, dat de kapitein dat wel deed, leidde het tot andere uitkom sten. Kapitein Stokdreef heeft er overi gens aan toegevoegd, dat hij nog helemaal geen bewijs heeft voor de beïnvloeding van het spel door de bouleur, die de ma chine tijdens de officiële speeluren be diende. Hij heeft tijdens die uren dan ook op geen enkele manier ingegrepen en is pas overgegaan tot proefnemingen achter gesloten deuren, toen de Amsterdammers een klacht indienden. Op de vraag of de rijkspolitie een onderzoek instelt naar de klacht van de Amsterdammers over het optreden van de bouleur heeft de rijkspo litiefunctionaris geen commentaar gele verd. Het onderzoek naar de gang van zaken in het casino te Berg en Dal door de rijkspolitie duurt voort.

de Stem | 1965 | | pagina 7