Middelburgse raad bezorgd over financiële situatie Stroper na vlucht toch gepakt DRUK JAAR OP TIL VOOR R.Z.V.T. HULST Directieconflict bij Blenzo bijgelegd Mgr. dr. Henri de spreken voor Cocq zal Sl.-A del bcrl DONDERDAG IN GOES I oortsetting krachtig gemeentelijk beleid album sigaren Concilie en wereldkerk m.b.t. Cookeilanden PIJN OF GRIEP! Chefarine .4" Seth Gaaikema trad op in Sas van Gent Sleepschip verloor anker van 1000 kg TE HANSWEERT Motorvlet Marijke brandde finaal uit Te Heinkenssand Première BogoboV op stapel Zaterdag naar de schouwburg opening te Middelburg Landjuwelen Havenarbeider uit Oosterland verongelukt Zeventien wegblijvers werken weer A. Pipping 25 jaar in overheidsdienst Stem Reimerswaalplan Sedert 1894 Oproep Afhankelijk Ernstig bedrijfsongeval op Kapels kweekbedrijf Dochter voor Kon. Zout en Celanese corp Ds. J. Brok als predikant Hulst bevestigd Franse nucleaire onderzeeboot vaart in 1969 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 JANUARI 1965 3: (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In verband met het voor 1965 geraamde tekort van ruim drie ton op de Middelburgse begroting hebben bijna alle Middelburgse raadsleden, die tijdens de maandag gehouden raads vergadering namens de verschillende fracites algemene beschouwin gen hielden kritiek uitgeoefend op de bestaande financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Men achtte over het algemeen deze verhou ding niet in overeenstemming met de reële situatie. Op het huidige en voor de toekomst geplande beleid van het college van b. en w. werd geen kritiek geleverd. klacht, dat het rijk niet voldoende door drongen is van de grote uitgaven, die de gemeenten noodzakelijk moeten doen, staat, dat de gemeenten in het algemeen (hetgeen volgens de heer Schot ook Mid delburg geldt) bij het doen van uitga ven in het algemeen te weinig letten op de financiële situatie van de gemeen te. In een breedvoerig betoog meende de heer Schot voorts, dat er wat aan de begraafplaats gedaan zal moeten wor den, hetzij door uitbreiding hetzij door verplaatsing. Ook de heer Schot wilde nadere gegevens over de kansen van Middelburg in verband met het Zuid-Sloe. De heer B. Hesselink (WD) achtte de kans groot, dat de uitkomsten van 1965 ongunstiger zullen uitvallen dan in de begroting is voorzien. Verheugd toon de de heer Hesselink zich over het feit, dat Middelburg zich geenszins zal ont trekken aan het overleg inzake de con centratie van de energiebedrijven in Zeeland. De woningsituatie vond de heer Hesselink relatief niet onbevredi gend, vooral als met industriële bouw begonnen zal kunnen worden. Naar de mening van de heer M. Hu- bregtse (PvdA) tast de regeringspolitiek in verband met de financiering van de gemeenten niet alleen het gemeentelijk verzorgingsniveau aan, maar ze doet ook de lust van de burgers verdwijnen om zich voor het mede-bestuur in te zetten. Ook de heer Hubregtse wilde op de hoogte gebracht worden van de Mid- Het overgrote deel van de raadsleden was van mening, dat de krachtige en duidelijke leiding van het gemeentebe stuur ook in het nieuwe jaar voortge zet zal dienen te worden. De heer J. van Bennekom toonde zich als voorzit ter van de rechtse raadsfractie ver heugd over de bevolkingsgroei van Mid delburg. Deze vreugde wordt, naar zijn mening, getemperd door de bevolkings afname te Vlissingen. Spreker hoopte dat de goede verhou dingen tussen Middelburg en Vlissingen in 1965 duidelijker zullen blijken dan in het verleden en dat de samenwer king tussen Vlissingen en Middelburg ook op andere gebieden dan de afvoer van het vuilnis gestalte zal krijgen. Over de consequenties van de gemeentelijke her indeling op Walcheren wenste de heer van Bennekom zich nog niet uit te la ten. Wel stond het voor hem vast, dat een zware verantwoordelijkheid op de schouders van b. en w. en de raad zal komen te rusten ten opzichte van de be volkingsgroepen, die het offer van het verlies van de gemeentelijke zelfstandig heid zullen moeten brengen. Volgens de heer van Bennekom zullen eventuele nieuwe medeburgers van begin af aan als volwaardige Middelburgers moeten worden behandeld. Naar aanleiding van het feit, dat sinds het vorig jaar te Middelburg het aantal woningzoekenden is gestegen merkte de heer van Benne kom op, dat de huisvestingsproblemen de rechtse raadfractie met zorg blijven vervullen. ,,Als de in aanbouw zijnde woningen dit jaar klaar komen zal nog niet voor de helft in de behoefte zijn voorzien", zo meende hij. Voorts wilde deze spreker weten hoe burgemeester en wethouders voldoende variatie in het woningbestand denken te verkrijgen, of overwogen wordt vijf-kamerwoningen te bouwen en hoe het staat met de per spectieven voor de bewoning van Plan- Zuid. Met spanning zei de heer van Benne kom voorts uit te zien naar de indus triële ontwikkeling van het Zuid-Sloege- bied. Het sprak voor deze spreker als vanzelf dat Middelburg in de beheers vorm van dit gebied wordt ingeschakeld. Wat betreft de toekomst van de be drijven zei de heer van Bennekom lie ver eerst het rapport Cartigny af te wachten, alvorens uitspraken te doen. Met betrekking tot de plaatsgevonden scholenbouw in Middelburg was de heer Van Bennekom dankbaar voor wat op dit gebied -is gepresenteerd, ter wijl hij daarnaast nog een heel verlang lijstje met onvervulde wensen zei te heb ben. Spreker maakte zich bezorgd over de exploitatieopzet van de nieuwe schouw burg. Hij wenste hierover meer concre te gegevens te vernemen. Ook vond hij, dat duidelijk gemaakt zal moeten wor den, dat de schouwburg voor de gehe le Middelburgse bevolking bedoeld is. De heer Van Bennekom pleitte voorts voor een grotere aandacht van gemeen tewege voor de bejaardenzorg. In dit verband merkte hij op. dat volgens hem de binnenstad binnen afzienbare tijd over een medisch centrum zal moeten be schikken. Drs. M de Bruijne ging namens de rechtse raadfractie dieper in op het aspect van de begroting 1965. Hij vond, dat in verband met de inkomenstoename van de gemeente het eigen belastingge bied praktisch is afgegraasd. De gemeen te Middelburg verkeert volgens deze spreker in een eigenaardige situatie. De gemeente is bezig zich „aan te kleden" voor de groei en daarvoor ontbreken haar voldoende middelen, aldus drs. de Bruijne. De centrale overheid zou naar de me ning van deze spreker verweten kun nen worden, dat zij Middelburg verhin dert een belangrijke rol te spelen in de industriële sector. De heer J. Schot (SGP) bracht over de financiële verhouding overheid - ge meente een ander geluid naar voren. Hij vond, dat tegenover de algemene (Advertentie) SAS VAN GENT Onder auspiciën van Z-V.U. trad Seth Gaaikema op in de feestzaal van de n.v. Stijfsel- en Glucose- fabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent. Onder de titel „Een avondje Nederlands" bracht deze cabaretier een aantal num mers uit zijn repertoire, hierbij terzijde gestaan door Roelof Stalknecht, die de piano bespeelde. Dat Seth Gaaikema een man is, die graag iets waagt, is op die avond wel zeer duidelijk gebleken, en men mag zelfs zeggen dat hij hierin vol komen geslaagd is. Gaaikema is op de eerste plaats een woordkunstenaar en doordat hij de Nederlandse taal volko men beheerst kan hij op verrassende wijze omspringen met woordspelingen. Zijn openingsnummer „Charlotte" was reeds een groot succes vol spitsvormige rijm woorden. Ook het nummer „Uithuizen" de geboorteplaats van Gaaikema ontkwam niet aan de humor evenmin als „De kip in Parijs" en „De Avances" van een hoofd der school uit Slikkerveer. Dat Seth Gaaikema in Sas van Gent een enorm succes had, bleek wel uit het feit, dat het talrijke publiek na afloop van zijn optreden, hem staande een ovatie bracht. delburgse mogelijkheden in verband met het Zuid-Sloe. Hij wilde voorts weten hoe het staat met de overbrugging van het kanaal. Betreffende de volkshuis vesting vond de heer Hubregtse, dat de Stichting Volksbelang om democratische redenen omgezet moet worden in een Vereniging, zodat ook bewoners hierin medezeggenschap krijgen. Spreker vond, dat het goed gaat met het onderwijs in Middelburg. Hij wilde echter weten hoe het staat met de L.O.M.-school, die hij op Walcheren noodzakelijk achtte. De heer Hubregtse stelde ook vragen over de overdekte zwembadplannen. De heer Adriaanssens (KVP) was voorts van mening, dat in 1965 de dub belstadplannen eens behoorlijk aange pakt dienen te worden. Hij vond, dat met een samenwerking in de Walcher- se kanaalzone niet gewacht zal mogen worden tot de herindeling van de ge meenten op Walcheren rond is. De antwoorden van b. en w. en de verdere beraadslagingen leze men el ders in dit blad. HANSWEERT. Het Nederlandse sleepschip Pax, met schipper Bouland, onderweg van Antwerpen naar Rotter dam, heeft in de buitenhaven te Hans- weert anker en ketting verloren. Het bergingsvaartuig Inktvis heeft naar bei de delen gevist en wist deze al vrij spoe dig te bergen en aan de rechtmatige eigenaar terug te bezorgen. Het anker woog duizend kilo. HANSWEERT. Gistermorgen is in de buitenhaven te Hansweert totaal uit gebrand de 4 ton grote motorvlet Ma rijke, eigendom van de n.v. Holland Baggerbedrijf uit Hardinxveld. Deze mo torvlet was met een baggerbak onder weg van Dordrecht naar Zandvliet, maar was door het slechte weer genoodzaakt een ligplaats te kiezen in de vluchthaven te Hansweert. Terwijl de kapitein kof fie was gaan drinken aan boord van de baggerbak moet een oliekachel aan boord van de vlet zijn omgeslagen, waardoor de brand is ontstaan. De brandweer van Kruiningen was spoedig aanwezig, ter wijl aan de blussingswerkzaamheden te vens werd deelgenomen door de motor- pompboot En Avant 31 van Muller uit Dordrecht. Men kon echter niet verhin deren, dat de vrij nieuwe vlet totaal uit. brandde. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De rijkspolitie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag veel moeite gehad met de aanhou ding van een stroper, die op heterdaad betrapt was, maar die had weten te vluchten. Zaterdagavond omstreeks elf uur kre gen de jachtopzieners Moerdijk en Hart- hoarn op een landbouwterrein aan de Oude Zanddijk te Heinkenszand een lichtbak in het oog. Zij observeerden de lichtbewegingen vanaf de Oude Zanddijk en wachtten rustig af tot diegene die met de bak bezig was. dichterbij zou komen. Na enige tijd gebeurde dat in derdaad. De jachtopzieners verscholen zich om de stroper bij verrassing te kun nen aanhouden. Toen de stroper met de lichtbak, geweer en zak wild in de hand het bouwland verliet en de Oude Zand dijk op kwam, schoot de jachtopziener Moerdijk plotseling vanachter een dikke boom vandaan en riep: „Halt: rijkspolitie, of ik schiet". De stroper richtte de lichtbak in het gezicht van de jachtopziener. Deze was even verblind. De stroper maakte van de verwarring gebruik en sloeg op de vlucht in de richting van een nabijge legen boerderij. Jachtopziener Moerdijk loste drie waarschuwingsschoten maar de vluchteling trok zich daarvan niets aan. De jachtopzieners konden hem niet meer te pakken krijgen. In de veronder stelling, dat hij de boerderij in was ge vlucht, werd besloten ter plaatse een onderzoek in te stellen. Terwijl de jacht opziener Harthoorn de boerderij in het oog hield, riep zijn collega assistentie van de rijkspolitie in. De surveillance-auto van de rijkspolitie van de groep 's-Heer Arendskerke werd naar de boerderij ge dirigeerd. Omstreeks twaalf uur werd in de boerderij een onderzoek ingesteld. Op de slaapzolder van de boerderij werden, onder een bed. de lichtbak, het geweer en de stropersbuit (negen patrijzen waar van er twee nog leefden) aangetroffen. Boer B. R., die de politie in pyjama had opengedaan, legde een bekentenis af. De politie m.-»akte proces-verbaal op. Behalve het geweer, de lichtbak en de patrijzen werden nog vier lege hulzen en een patroon in beslag genomen. (Advertentie) uw kind goed beschermd tegen winterkou wollen dubbel-ribsteek kleuter- ondergoed warmte-isolerend, ijzersterk, naadloos. Ook verkrijgbaar in katoen. (Van een onzer vei^slaggevers) HUST Het Reizend Zeeuws Volks toneel uit Hulst heeft een druk en be langrijk jaar voor de boeg. In de afgelo pen maanden heeft het gezelschap het spel ,,Bogobol" van de bekende toneel schrijver Charles Gordier ingestudeerd. Het is een satire op de moderne dicta tuur. Ongetwijfeld heeft bij de schrijver het gevallen nazirijk model gestaan voor dit „dramatische blijspel" zoals de schrijver het noemt. Het stuk speelt zich af in een bunker, 30 meter onder de grond, het heiligdom van de grote leider, Bogobol. De „geliefde leider" komt op een niet nader te definiëren wijze om het leven Omdat de partijbazen vrezen, da.t de bekendmaking van zijn dood onrust en revolutie ten gevolge zal hebben trom melen zij een dubbelganger van Bogobol op, die moet functioneren als levend lijk van Bogobol. Het spel wordt gepresenteerd onder re gie van drs. L. Lockefeer uit Hulst. Ca- miel Roctus zal de dubbelganger van Bogobol spelen. De andere medewerken den zijn Frans van den Berg, Wim Borghstijn, Han de Backer. Irene Buijs- rogge, Koos van Dorst en Fons Roctus. Het decor wordt verzorgd door Frans van den Berg. De première zou aanvankelijk half januari gegeven worden maar moest worden uitgesteld omdat het RZVT, eni ge tijd geleden de vererende uitnodiging kreeg luister bij te zetten aan de ope ning van de prachtige Middelburgse schouwburg. Bij die gelegenheid zal men in de nieuwe zaal het spel „Volpone" van Ben Jonson opvoeren. Zulks staat te gebeuren op zaterdag 23 januari a.s. Het RZVT heeft deze laatste ge legenheid dankbaar aangegrepen om met „Volpone" de landelijke wissel beker voor het WKA-Landjuweel en de wisselprijs van het Zeeuwse Land juweel, prijzen cfce het gezelschap in respectievelijk 1962 en 1963 ver overde, te verdedigen. Voor het WKA-Landjuweel moet het RZVT 't opnemen tegen de tien andere pro vinciale kampioenen. Het Hulster gezelschap heeft voorts de uitnodiging gekregen deel te nemen aan de Amateurfestivalweek voor Zeeland, die over enige tijd in Middelburg zal worden gehouden. Men zal dan de toneel eer trachten hoog te houden door een in terpretatie van de eenakter „Wiskunste naars", een frisse en speelse achttiende- eeuwse klucht van Pieter Langendijk. Tenslotte voorlopig zal men gevolg ge ven aan verzoeken om o.m. in Aarden burg. Axel en Goes opvoeringen van Bogobol dit spel zal nu waarschijnlijk eind februari, begin maart in première gaan te verzorgen. IN BRUGGE worden een honderdtal jongens en meisjes in de leeftijd van veertien tot achttien jaar door de po litie verhoord, in verband met wilde orgieën, die zich afspeelden tijdens bij eenkomsten van een „folkloristische groep ROTTERDAM Maandagmorgen is de 27-jarige havenarbeider C. Zwager uit Oosterland (Zeeland), werkzaam aan boord van het in de Waalhaven liggend Duitse motorschip „Braunfels"t veron gelukt. Tijdens zijn schafttijd viel hij in een der ruimen. Met een schedelbasis- breuk werd hij in het Havenziekenhuis opgenomen, waar hij in de loop van de morgen is overleden. •k met prachtige sigarenbandjes ROZEN TULPEN PADDESTOELEN Bolknak Bolknak Senoritas 30 ct 25 ct. 16 ct. Zilveren groepscommandant BRUINISSE De heer A. Pipping, groepscommandant van de rijkspolitie te Bruinisse, herdenkt vandaag het feit, dat hij vijfentwintig jaar in overheidsdienst is werkzaam geweest. In het gemeente huis van Bruinisse vindt een huldigings plechtigheid plaats, terwijl in het herv. verenigingsgebouw een receptie wordt gehouden. De heer Pipping was achter eenvolgens werkzaam bij de marechaus see te Asen en te Zierikzee. In Zierikzee kwam hij bij de gemeentepolitie in dienst, laatstelijk als brigadier. Nadat in 1958 de Zierikzeese gemeentepolitie werd op geheven kwam de jubilaris bij de rijks politie terecht, eerst als opperwachtmees ter, waarna hij in 1959 groepscommandant te Bruinisse werd. Onder de groep ressor teren ook de gemeenten Duiveland en St.- Philipsland. Het rapport van de werkgroep ..Ont wikkeling Westerscheldebekken", dat in opdracht van minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) is opgesteld, laat ten aanzien van het Reimers waalplan een positief geluid horen. Men ziet mogelijkheden en bepleit een spoedige aanpak van de voorbereidin gen. Voorlopig echter blijft het nieuwe havenproject in de Oosterschelde een toekomstdroom. Eerst moet de Oos terschelde zijn gesloten (1978) en die nen de industrieterreinen bij het Sloe en de kanaalzone volgelopen" zijn. Dit uitstel behoeft niet een rem te zijn op de ontwikkeling van West- Brabant. De Theodorushaven in Ber gen op Zoom kan in eerste instantie voorzien in de behoefte van de indus trie in het Bergse en Roosendaalse. Vandaar uit kan bovendien het in dustriële klimaat verder in ontwikke ling worden gebracht, dat een zo veel omvattend project als het Reimers waalplan behoeft. Uitstel wil echter ook wel eens tot afstel leiden. Het lijkt ons daaroim zaak, dat men in West-Brabant en Zeeland op de kortst mogelijke ter mijn weet, waar men met de ruimte lijke ontwikkeling van het Deltabek ken aan toe is. Men moet plannen kunnen maken, die over en weer pas sen in een harmonische ontwikkeling van het gehele gebied tussen Schelde en Maas. Daarbij zullen natuurlijk prioritei ten gesteld moeten worden, alles kan niet ineens gerealiseerd worden. Bij die peroriteitenstelling moet er even wel op worden toegezien, dat zowel het Sloe als De kanaalzone als West- Brabant redelijke kansen behouden om tot ontwikkeling te komen. Het mag bijvoorbeeld niet zo zijn, dat de industriële groei van deze gebieden in feite wordt bepaald door Rotter dam. Het wachten op de realisatie van het Reimerswaalplan mag voorts niet betekenen, dat de natuurlijke groei van West-Brabant wordt afgeremd. West-Brabant mag bijvoorbeeld geen arbeidsreservoir worden ten behoeve van industriële oentra in de omgeving. Op al deze punten zou men wat meer zekerheid wensen. We zien dus met meer dan normale belangstelling uit naar een beslissing. Wil het een goede beslissing zijn, dat wil zeggen een besluit, dat getuigt van een even wichtige belangenafweging, dan zul len de eerst betrokkenen er voor moe ten zorgen, dat zij in een gesloten front gehoor vooraf krijgen bij de rijksoverheid. Die eerst betrokkenen zijn de pro vinciale besturen van Zeeland, Bra bant en Zuid-Holland en een aantal gemeentebesturen. Wij hopen van harte, dat zij tot een eensluidend standpunt zullen komen. Ais Brabant en Zeeland elkaar niet zouden kun nen vinden zullen anderen de toe komst van deze gewesten bepalen. I Advertentie) 55 (Van een onzer verslaggevers) ETTEN „Alle mensen zijn weer aan het werk gegaan, alle chefs zijn teruggekomen en alles draait weer normaal. Directeur H. Blankers sr. heeft zich terug getrokken en alle lopende kwes ties zijn in onderling overleg bij gelegd." Dit deelde de heer A. Blankers (oudste zoon van H. Blankers sr.), een der directeuren van de Blen- zo-schoenfabriek te Etten maan dagmorgen mee. Dit betekent ook, dat de kort gedin gen van de heren A. en C. Blankers en van de „ontslagen" personeelsleden tegen de directeuren H. Blankers sr. en H. Blankers jr. uie maandagmiddag voor de Bredase rechtbank zouden die- nen T ni.Gt doorgaan. Ook alle anden gerechtelijke procedures tussen de di rectieleden onderling (dit waren er eei tiental) zijn nu van de baan. vorige week maandag, 11 januari, ontvingen 17 personeelsleden van Blen- zo, onder wie 14 chefs, een aangetekend schrijven thuis, waarin hun ontslag op staande voet (ingaande 9 januari jl.) werd aangekondigd. Een en ander was het gevolg van interne moeilijkheden binnen het bedrijf, die zich voorname lijk toespitsten tussen de gebroeders directeuren A. en C. Blankers enerzijds en huin vader H, Blankers sr. en diens jongste zoon H. C. Blankers jr. ander zijds. Naar wij van de heer A. van Esch, directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Etten vernamen, zullen de 17 „ontslagenen", die vorige week niet gewerkt hebben, toch hun normale maandsalaris ontvangen. Of hun ontsla gen juridisch geldig waren is ruu het kort geding niet is doorgegaan niet komen vast te staan. Maar aangezien de kwestie onderling geregeld kon wor den is dit voor de betrokkenen geen probleem meer. Verder vernemen wij nog, dat door de afwezigheid van het leidinggevend personeel, de afgelopen week de pro- duktie gestagneerd werd. Begrijpelij kerwijze heeft de naar buiten bekend geworden kwestie enige onrust veroor zaakt bij de afnemers van de schoenfa briek. alsok bij de leveranciers van grondstoffen Deze zullen opnieuw wor den bewerkt om het mogelijk geschon den vertrouwen in de bloeiende onder neming, die naast 166 personeelsleden ook nog 200 thuiswerkers telt, zo spoe dig mogelijk te herstellen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De leden van de St.-Adelbert- vereniging, afdeling Noord-Zeeland, ko men donderdag 21 januari in hotel De Korenbeurs te Goes bijeen om te luisteren naar mgr. dr. Henri de Cocq ss.ee., mis siebisschop van de Cookeilanden (Ocea- nië). Mgr. De Cock zal spreken over „De stand van het concilie en de wereldkerk". Mgr. dr. De Cock weet op indringen de wijze een duidelijk inzicht te geven in de situatie, waarin hij zich met zijn veer tien missionarissen bevindt. Mgr. De Cock is apostolisch vicaris van de Cook eilanden in de Stille Oceaan, ongeveer in het zwaartepunt van de driehoek Nieuw-Zeeland—HawaiiPaaseiland. He1 gebied is 20 maal zo groot als Nederland. Te veel water en te weinig land zijn wel de oorzaken van de meeste problemen waarvoor 19.000 Cook-eilanders zich ge steld zien. Burgerlijk bestuur (vanuit Nieuw-Zeeland), missie en zending bot sen steeds weer op deze twee basispro blemen in hun zorg voor het welzijn van de eilandbewoners. Uitgestrekte water vlakten scheiden de vijftien Cook-eilan- den van elkaar en van de rest van dc wereld. Gebrek aan landoppervlakte, dc samenstelling van het terrein en het iso lement door de zee beperken zowel de natuurlijke hulpbronnen als de hoop op ontwikkeling. Bovendien dreigt er over bevolking. effectieve belangstelling vanuit Neder land zal hebben. In deze gehele situatie staat de bis schop voor grote problemen. Niet alleen om in dit moeilijke gebied op enigszins efficiënte wijze en in de geest van het concilie de zielzorg te verrichten maai '.elfs op het simpele punt van het geven van dagelijks brood aan zijn veertien nis ionarissen. Wat het laatste betref leeft hij met Kerstmis een oproep gedaan in een landelijk dagblad. Velen hebber hem begrepen en helpen nu. Binnenkorl gaat hij weg, terug naar het isolement, in de hoop, dat het missiewerk van hem zelf en zijn veertien priesters blijvende De katholieke missie op de Cook-eilan den dateert van 1894. Het missiewerk ging uiterst moeizaam omdat de London Missionary Society (een zendingsgenoot schap uit alle Engelse christelijke ker ken, de katholieke kerk uitgezonderd) de katholieken overal was vóór geweest. Op de Cook-eilanden bijvoorbeeld lag de pro testantse zending ruim zeventig jaar vóór. De eerste paters van de Heilige Harten op de Cook-eilanden waren Fran sen. Tijdens de oorlog 19141918 konden geen Franse missionarissen worden uit gezonden en werd een beroep gedaan op de Nederlandse paters van de Heilige Harten. Die hebben daarna dit missie gebied voor hun rekening genomen. In 1948 werd de Cook-missie een aposto lisch vicariaat. Eerste vicaris was mgr U. Lehman. Vorig jaar werd hij opge volgd door mgr. dr. H. de Cocq, die ir de missie zelf tot bisschop werd gecon sacreerde. Behalve de paters zijn in he' Cook-gebied nog een broeder en de zus ters van Cluny werkzaam. Elf procen- van de bevolking van de Cook-eilander is nu katholiek. Bestuurlijk zijn de Cook-eilanders nog volledig afhankelijk van Nieuw-Zeeland Het ligt in de bedoeling om geleidelijk te komen tot intern zelfbestuur binnen Nieuw-tZeeland. Op alle blijvend be woonde eilanden is er onderwijs. Hel wordt verzorgd door regering en ker ken. Het onderwijs is verplicht voor alle kinderen tussen 6 en 16 jaar. Er is een groeiende belangstelling voor middel baar en hoger onderwijs. De eilandbewoners ontvangen kosteloos medische verzorging. De gezondheidstoe stand op de eilanden is goed. De bewo ners zijn merkwaardig genoeg vrij van de gebruikelijke tropische ziekten. De kin- Eilandbewoners voor hun woning. KAPELLE Bij het koninklijk kweek bedrijf en zaadhandcl v. tl. Have n.v aan de Goesestraat deed zich gistermor gen rond half tien een vry ernstig be drijfsongeval voor. Op het terrein van de firma wordt mo' menteel een bouwwerk gezet door de Vlissingse aannemingsmij De Muynck en Petri, waarbij gebruik wordt gemaak van de compleet met bedieningspersoneel, bestuurde hijskraan van stuwadoorsbedrijf Goes. Bij het verplaatsen van ijzeren stellingdelen brak de strop toen kraan machinist Hoekman de ijzeren delen, die reeds verticaal op de bestemde plaats stonden, verder wilde vieren. De heer J v. d. Plasse uit Goes werd hierbij ir zijn rug getroffen door vallende delen en viel met zijn gezicht op een ijzeren plaat Ter plaatse werd eerste hulp verleend waarna 't slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis Bergzicht te Goes Volgens de 'berichten uit het ziekenhuis liep de heer v. d. Plasse een hersenschud ding op, alsmede verschillende hoofd wonden. Waarschijnlijk heeft hij geen andere ernstige verwondingen. dersterfte is de laatste tien jaar belang- pra en parelmoer. MGR. DR. H. DE COCQ problemen in Oceanië rijk gedaald. Het gebied heeft weinig mo gelijkheden zich economisch sterk te ont wikkelen. Gelukkig worden meer en meei ontwikkelingsprojecten op de verschil lende eilanden ter hand genomen. De be langrijkste exportartikelen zijn: citrus, bananen, ananas, vruchtesap, tomaten, ko- HENGELO In aansluiting op reeds eerder gepubliceerde berichten maken Koninklijke Zout-Ketjen n.v. en Celane se Corporation of America bekend, dat hun besluit tot gezamenlijke oprichting van een nieuwe Chemische maatschap pij in Nederland heeft geleid tot de tot standkoming van Konam n.v. Het hoofdkantoor van Konam is ge vestigd in Amsterdam, terwijl de fa brieken gebouwd zullen worden in het Europoort-gebied. Konam n.v. gaat zich bezighouden met de fabricage en ver koop van de volgen produkten: azijn zuur. vinylacetaat.. methanol, formalde hyde, butanol, butylacetaat en polyvi- nylalcohol. Reeds gedurende de bouw van de fa briek zal de Konam-organisatie deze produkten verkopen. Sommige hiervan werden tot heden verkocht door n.v. Electro Zuur- en Waterstoffabriek in Amsterdam een dochteronderneming van K.Z.K.) en andere door Amcel Eu rope s.a. in Brussel (een dochteronder neming van Celanese corporation of America). Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te maken I 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. HULST. Zondag is ds. J. Brok beves tigd als predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Hulst. Na de dienst, die was ingeleid door de consu lent van de Hulster gemeente, ds. E. Gramsbergen te Hontenisse, werd het woord gevoerd door ouderling J. Neete- son namens de kerkeraad en de gemeente in het algemeen. Ds. Evenhuis sprak namens de classis IJzendijke, de heer Pennings namens de ring Terneuzen. Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst voerde het woord tot de nieuwe predikant namens het. Hulster gemeentebestuur. In de consistoriekamer kon men nadien kennismaken met de nieuwe predikant, de opvolger van ds. R. Timmers. RIJSSEL De eerste Franse atoom onderzeeër zat vermoedelijk in midden 1969 in dienst worden gesteld nadat de geleideprojectielen die voor het schip zijn bestemd in het gebied van de Gro te Oceaan zijn beproefd. De romp van bourg geconstrueerd, aldus heeft een het vaartuig wordt thans in Cher- wapenspecialist van het ministerie van defensieproblemen dat de onderzeeër, die klaard. Hij zei op een conferentie inzake defensieproblemen dat de onderzeëer, d 16 geleide-projectielen met een reik wijdte van 1.500 mijl zal hebben, een topsnelheid zal kunnen ontwikkelen van ongeveer 20 knopen. De studie inzake de projectielen met atoomkoppen is reeds „ver gevorderd" en lanceringsproeven zullen worden ge nomen in 't gebied van de Grote Oceaan, aldus de generaal. Hij gaf geen datum voor de proefnemingen. Hij wees er nog op dat de onderzeeër en bewaping volledig Frans zijn. De onderzeeër zal kunnen duiken tot een diepte van 300 tot 500 meter. Verrijkt uranium voor de voortbeweging van het, schip zal wor den geleverd door 't bedrijf voor de leve ring van kernbandstof in Pierrelatte.

de Stem | 1965 | | pagina 3