Herindelingsplan voor Hulst rijpelijk Aanvankelijk tekort tot f 316.000,- verminderd t 14 i- en EMS grijpt naast dikke winst 1 55 .Overgang van onderwijs naar zwakzinnigenzorg Pe WATERSPORT KRIJGT NU GOEDE KANSEN Ongeslagen Walcheren zal ook SOA kloppen Snelle aanpak ratiobouw kan uitkomst brengen Kritische geluiden in Z.-VIaanderen Vragen over begroting Middelburg Bouw gaat door dankzij specie-tent itersdiensten st dierenartsen |)()G WATER Vandaag \i: Morgen Maandag B. Picavet nam ontslag uit raad In Vrouwenpolder: T.b.c.-besmetting op u.l.o. te Vlissingen Afscheid ZUSTERS VAN HET II. HART: Slecht voorbeeld Deltawerken contra Hoofdplaat Zuid B Bouwrijpe gronden EMS-woningen Scholen Aardgas West-Noord-Brabant Hoofd der school van Zuiddorpe vierde jubileum Turken retour Zeeland Biervliet zeer bezorgd Rattenplaag BAGBLAB BE STEM VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1965 nde nemen waar: voor Brui- psterland, dokter van Leeu- uinisse; voor Kloosterzande plda; voor Zuidzande, Re- Sluis en Cadzand dokter iizand; voor Zeeuwsch-Vlaaru Ir Hoving: voor Aardenburg I dokter Loose uit Oostburg 111; voor Axel, dokter Schilt- llburg: dokter Delfos (2637) llom (2233); Goes: v. d. Werff |sele en Nieuwdorp: Gelder- -327); Hoedekenskerke en |me: Wöstmann (01195-450); en 's-Heerenhoek: Geldof 's Heer Arendskerke, Wol- Heinkenszand: v. Maanen Kruiningen, Hansweert, |e en Rilland-Bath: de Beij Goes: Goese Apotheek lidelburg: Ringeling f2538); lKlaassen f2090); Vlissingen: 1 Mulder (2730). en: Elzerman (01100-5259). Ivan Gent. Zaamslag en Axe1 iHaas uit Zaamslag tel. 01153- Tostburg, Sluis en IJzendijkf ïpsenberg uit Sluis, tel. 01178- lilst en Nieuw-Namen, de hee; Tiieuw-Namen. januari: Hansweert 2.26 en |Teneuzen 1.48 en 1420 uur: 1.19 en 13.46 uur; Wemel- I en 15.36 uur. 18 januari: Hansweert 3.1P irTerneuzen: 2.39 en 15.1' bgen: 2.10 en 14.37 uur; Ter en 16.28 uur. |gsgebouw 18.30 uur Prijs- uur De overwinnaars, 14 j prg uur De overwinnaars, 14 j. |9 en 21.15 uur Mysterie on 19 uur De veroveraars, 14 j en 21 uur De zevende dage (era 20 u. Karsenty: Le systèmc J)E Ie Zwaan 14.30 uur Installati 1 ester |e*en .15 uur De schending vam teen ngsgebouw 19.30 uur Prinsen gent 20 uur De slag om Napels ;en 3 uur De vliegende duivels, a.1 ;g uur Verpleegsters zonder ke 20 uur Het meisje dat de Eif stal ntrum 20 uur Binnen zonde e-paal raeten 19 uur Prijskamp op top- lakker 15 uur Schieting ht Jiijs 19.30 uur Vergadering var iljartclub [de tehuis 14.30 uur Installatie bur ier GENT i 15 en 20 uur De slag 01 EEN 14.30 uur Strijd der Titanen uur De vliegende duivel» IG 4 uur De scherpschutter; 16.3' ir Verpleegsters zonder maske AMEN 'leman 18 uur Prijskamp o] Ij art PE s 15 uur Sehieting KE 17 en 20 uur Het meisje d? iltoren stal; 19 uur Dansen nrtum 20 uur Binnen zonde .DIJK oen van Zeeland 19 uur Danse GE n Dijck 18 uur Bal JIJK Schieting :HT-'T ZAND mond 10 uur Seriekaarting SRZANDE in Leuven Dansen aluwé 15 uur Schieting "HT Kindt 9-16 uur Duivententooi Joorn 9.30 uur Seriekaarting 'hijs 15 uur Schieting lanbeurs 19.30 uur Groot bal mmaert 15 uur Schieting >aart 18.30 uur Prijskaarting >pgebouw 14.30 en 17.15 uur luchtig; 20 uur Jong maar ge erd 15 uur De 3 Stooges en Hercu 19 uur De overwinnaars, 14 J .BURG 4.30 en 20 uur De overwinnaar.' IGEN ibra 15 en 19 uur De overwin 14 j. 20 uur De zevende dageraad, 15 uur Zeven mannen zond< 14 j. IET icke 15 uur Hanenschieting EERT 19.30 uur KVP-vergadering Jpera 14.30 uur Faust, 19.30 u' RPEN 14.30 uur Traviata; 20 uur 1 roper 20 uur De overwinnaars. -.BURG 0 uur De overwinnaars, 14 J. ïGEN ibra 20 uur De overwinnaars nia 20 uur Toneel door Nieu dams Toneel JZEN 20 uur Strijd der Titanen opgebouw 20 uur Jong maar &c :erd Jpera 20 uur Karsenly E chouwburg 19.30 uur Mauoo (Van een onzer verslaggevers) HULST De openbare vergade ring van de raad Hulst van gister avond werd gekenmerkt door drie min of meer belangrijke feiten. Om die in cronologische volgorde te noemen; de voorzitter, burgemees ter P.J.C. Molthoff, hield, zoals wij reeds voorspelden, geen nieuw jaarsrede. Voorts bleek de raad geen enkel goed woord over te hebben voor het tweede ontwerp van de herindeling van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen. En ten derde kondigde het raadslid de heer B. Picavet enigszins onver wachts zijn ontslag uit de raad en alle daaraan verbonden functies aan. „Vanwege drukke werkzaam heden", zoals hij zulks motiveerde. Men heeft aan het ontwerp voor de herindeling niet veel woorden meer vuii gemaakt. Over het algemeen gaf men blijk van zijn teleurstelling over het feit dat. ondanks alle Hulster aandringen wat Hulst betreft, geen belangrijke wijzigin gen in het oorspronkelijke plan zijn aan gebracht. De heer Everaerd heeft er be zwaren tegen dat de Emma- en Hedwig- polder (op grondgebied van de huidige gemeente Clinge) niet bij Hulst zijn ge voegd. De heer B. Picavet betoogde dat het plan niet voorziet in voldoende be stuurlijke kracht voor Hulst, dat een centrum-functie in heel oostelijk Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen moet vervullen. Hij pleitte nog eens voor de vorming van een grote gemeente ten oosten van de lijn Kampen-Heikant. De verdeling van dit oostelijk-Zeeuwsch-Vlaamse grond gebied in toch nog verschillende gemeen ten op overwegingen van verschillende structuur van grond en verschillen tus sen industrie- en agrarisch gebied, vond hij baarlijke nonsens: „Het hele gebied is agrarisch", zoals hij zei. De heer Pica vet kreeg bijval van wethouder Martens. Wethouder P. Brand pleitte er nog eens voor de noord-oost hoek van de huidige gemeente Clinge bij Hulst te voegen om (Van een onzer verslaggevers) VROUWENPOLDER - De Ex ploitatie Maatschappij Scheve- ningen heeft onlangs geprobeerd ongeveer 30 ha grond te Vrou wenpolder, die zij van particulie ren had gekocht, te verkopen aan de gemeente Vrouwenpolder. De E.M.S. vroeg een vierkante-me ter-prijs, die ongeveer het dubbe le was van die, welke de E.M S. zélf had neergeteld. De gemeente Vrouwenpolder is niet op het aanbod ingegaan. Zou zij wél ge hapt hebben, dan zou de E.M.S. meer dan een miljoen gulden winst hebben geboekt. Het betreft hier grond rondom het al bestaande zomerhuisjespark, nabij het strand van Vrouwenpolder. De E.M.S. heeft verreweg het grootste deel van deze grond gekocht voor ƒ3,50 per vierkante meter. Twee ha kostte haar ƒ3 per vierkante meter. Ongeveer de helft van de grond heeft in het streekplan voor Walcheren de bestemming van „uitbreiding bebouw de kom". Hierop kunnen dus zomer huisjes worden gebouwd. Het resteren de gedeelte heeft een agrarische be stemming. Hierop mag niet gebouwd worden. Het plan van de E.M.S. om het daar voor in aanmerking komende terrein vol te bouwen met zomerhuizen is tot nu toe afgestuit op de bouwstop van zomerhuizen. Aan te nemen is dat het verkoopvoorstel van de E.M.S. o.m. door deze situatie ingegeven is. Ook wordt wel verband gezien met de li- quiditeitsmoeilijkheden, waarvoor het concern enige tijd geleden heeft ge staan. Van de zijde van de E.M SC. is laco niek gereageerd op vragen onzerzijds met betrekking tot het aan de gemeente Vrouwenpolder gedane voorstel. „U vertelt ons nieuws", aldus de E.M.S. En verder: „Wij zijn nog steeds driftig bezig ons zomerhuisjespJan er door te krijgen. Het is nog niet te voor zien hoe lang die bouwstop zal gelden. wel: als dat nog jaren zo blijft wordt de zaak voor ons wél steeds minder aantrekkelijk". (Van een onzer verslaggevers) .VLISSINGEN Er is t.b.c.-besmet- f'ttg geconstateerd in een van de tweede «lassen van de Christelijke u.l.o te Vlissingen. De besmetting is tegen Kerstmis 1964 ontdekt, nadat een van de leerlingen van de klas onderzocht was op het consultatiebureau te Vlissingen. Een nader onderzoek op de school leverde vijftien positieve Mantoureacties leerlingen van klas 2c. De medici nebben besloten vijf leerlingen voor nerste] op te nemen in het Zeehospitum zonneveld te Oost-Kapelle. De bron van de besmetting, een leerling uit deze klas, is ontdekt. Deze leerling wordt in een ziekenhuis verpleegd Er is - sluiten. dat „dat gebied sociaal-economisch, de mocratisch en zuiver menselijk bij Hulst is aangewezen". De heer D. van de Walle sloot zich aan bij de redevoeringen van de lieren P1C^~ vet en Brand. De heer J. van de Walle zei er zich over te verwonderen, dat een „zo te waarderen college als dat van g.s. met zo'n voorstel durft te komen De heer Stolte zei het onbegrijpelijk te vinden dat men blijkbaar alle mogelijke moeite heeft gedaan om de gemeente Hulst en Axel van de Westerschelde af te snijden. Hij betoogde dat „de knappe kop- pen", die in zake het plan hebben geadviseerd, klaarblijkelijk de streek van een nogal verre afstand hebben bekeken en in ieder geval de belan gen van de bewoners en verschillen de logische aspecten bij deze herin deling niet in het oog hebben gehou den. De nabije toekomst zal volgens de hee,r Stolte leren dat de plannen makers het wellicht niet bij het juiste eind hebben gehad. Voorts heeft het afscheid van de heer Picavet de tongen nogal in beweging ge houden. Voorzitter en raadsleden zeiden de heer Picavet helemaal niet graag te zien vertrekken en hem altijd te hebben gekend als een „constructief gedegen, deskundig, loyaal en oordeelkundig man", die veel voor de gemeente Hulst heeft gedaan, aanvankelijk als raadslid, later als leider van de grootste - overigens oppositionele in de goede zin van het woord - fractie van de raad .De heer E. D'Hoaghe zal de heer Picavet waar schijnlijk opvolgen in de raad. Wij komen nog nader op deze raads vergadering terug. (Van een onver verslaggevers) SLUISKIL De zusters van het H. Hart, die op 11 mei a.s. 50 jaar werk zaam zijn in Sluiskil, zitten niet stil. Zij weten dat zy zich geleidelijk uit het onderwijs moeten terugtrekken, omdat dit werk onder de huidige omstandighe den het best verzorgd kan worden door leken. De congregatie heeft lange tijd gezocht naar braak liggend werkterrein en dat gevonden in de zwakzinnigenzorg, waaraan bijvoorbeeld in Zeeuwsch-Vlaan deren grote behoefte bestaat. Dank zij het initiatief van de congregatie is reeds enige tijd geleden de stichting ,,De Ster- re" opgericht kunnen worden, die te zij ner tijd een internaat voor zwakzinnige kinderen zal exploiteren, hoofdzakelijk afkomstig uit Zeeuwse contreien. Dit internaat zal gesticht worden op een terrein van ongeveer 40 hectare grootte in de gemeente Zuiddorpe in de buurtschap De Sterre. De stichting heeft het terrein reeds in optie gekregen van Het paviljoen-in-aanbouio, waar in de zusters de eerste door hun beoefende zwakzinnigenzorg over enkele maanden ter hand zullen gaan nemen. de gemeente Zuiddorpe. Een spoedige realisatie van dit internaat is, mede door de grote investeringen, die ervoor gedaan zullen moeten worden, niet mo gelijk. Daarom zal men eerst enige jaren gaan „proefdraaien" in een semi-perma- nent paviljoen, dat momenteel opgetrok ken wordt nabij het St. Elisabethzieken- huis in Sluiskil en waarschijnlijk in maart klaar zal komen. In het paviljoen zullen voorlopig 25 kinderen worden opgenomen, die zullen worden verpleegd door enkele zusters van de congregatie, die nu nog in oplei ding zijn. Over vijf jaar hoopt men te kunnen verhuizen naar Zuiddorpe. Tot die tijd zal men organisatorisch tegen het Sluiskilse ziekenhuis aanleunen. Men mag de zusters van het H. Hart nu al dankbaar zijn, dat zij dit werk ter hand gaan nemen. Het enorm ver dienstelijke werk dat de zusters van de congregatie tot nog toe hebben verricht is er de waarborg voor dat men ook op het gebied van de zwakzinnigenzorg zal slagen. De zwakzinnigenzorg is in Ne derland op nog te beperkte schaal ter ha<nd genomen. Er is een tekort van on geveer 4000 a 5000 bedden. Het oorspron kelijke aantal patiënten (25) in Sluiskil zal, wanneer men eenmaal is gehuisvest op De Sterre te Zuidzande, voor aan merkelijke uitbreiding vatbaar zijn. Op het jubileum van de zusters komen wij dezer dagen terug! Qver de verhoging van de toegangs- prijs tot de Scheveningse pier pro cedeert het rijk nu al 'n half jaar. Al het juridisch vernuft dat er aan te pas komt is gemobiliseerd omwille van twee kwartjes pierplezier. Men kijkt tegen die achtergrond toch wel wat vreemd aan tegen de tariefsver hogingen waarmee het Rijk nu zelf ons huishoudboekje komt verzwaren. Eerst komt het Spoor dat nog een kansje openhoudt om er over een half jaar zo nodig nog een schepje op te doen. Nu volgt de Post met een reeks indrukwekkende prijsopslagen. Het zal vanwege de rentabiliteit van de be drijven wel nodig zijn. De laatste verliescijfers liegen er niet om, maar de klap komt daarom niet minder zwaar aan en men vraagt zich af of wat meer geleidelijkheid in een noodzakelijke aanpassing niet wenselijk ware geweest. Deze prijsverhogingen komen bo vendien op een moment, dat van het particuliere bedrijfsleven de grootst mogelijke zelfbeheersing op het stuk van prijsverhogingen wordt verlangd, waardoor aan het loonfront weer spanningen tussen werkgevers en werknemers ontstaan. De ledien van het kabinet zouden wat meer van bus, tram of trein ge bruik moeten maken. Zij zouden een betere indruk krijgen van wat er on der de mensen leeft. De tijd om te gaan kamperen is nog lang niet aangebroken. In het uitbreidingsplan Zuid van Middelburg hebben de bouwvak kers hun tentje echter al opgesla gen. Dank zij deze verwarmde tent kunnen ze tijdens de winter doorgaan met bouwen. In de tent, van 20 bij 10 meter wordt specie gemaakt. Het schiet ove rigens al hard op met de huizen bouw in plan-Zuid. Binnen af zienbare tijd zullen de eerste bewoond kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT Het college van b. en w. heeft de voorbereidende werk zaamheden, die zouden moeten leiden tot het behoud van de haven van Hoofd plaat, afgesloten met een uitvoerig rap port, waarnaar de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. (A de Casembroot heeft gevraagd, toen hij op 21 januari van het vorig jaar met G.S.-lid J.M.A.C. van Dongen een bezoek bracht aan de gemeente. Het rapport gaat in op de historische, economische, sociale, geografische, fi nanciële en recreatieve aspecten van de i streekhaven die in het kader van de Deltawerken met verdwijning wordt be- 'Van onze handbalmedewerke) Vorige week verloor EMM in de hoofdklas zaalhandbal op het nippertje van koploper Operatie '55. Zondag gaat de Middelburgse ploeg naar Rotterdam. Tegenstander is Dynamo dat tot de mid denmoot behoort. EMM moet minstens een gelijk spel uit deze wedstrijd kun nen halen. Operatie '55 Den Haag ont vangt Sittardia en behoudt de bovenste plaats. Het Eindhovense Stratum Meteoor zal het op eigen terrein niet tot winst kunnen brengen tegen Quintus Kwints- heul. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de raadscommis sies en in de afdelingsvergaderingen van de Middelburgse raad zijn in to taal 129 vragen naar voren gekomen over de ontwerp-begroting van de ge meente Middelburg en haar bedrijven over het dienstjaar 1965. In een me morie van antwoord hebben burge meester en wethouders al deze vragen zo goed mogelijk trachten te beant woorden. Op een vraag hoe het nu staat met de vernieuwing van de Koningsbrug ant woorden b. en w. dat ernaar gestreefd wordt om dit project te kunnen aanbe steden in juli 1965. Of dit streven succes zal hebben zal afhangen van het aantal en de aard van de tegen elkaar af te we gen urgente objecten. Voorts delen b. en w. mee, dat het oorspronkelijk plan tot het maken van een overkluizing gehandhaafd is. Met de betrokken bedrijven is hierover nog geen overeenstemming bereikt, maar het over leg hierover wordt nog voortgezet. De raadsleden merken ook op, dat de ont werpbegroting een belangrijk tekort aan wijst, dat na toepassing van zoveel moge- uke bezuinigingen het aanvankelijke te- 5? ii worden verminderd tot f 316.000. Welke bezuinigingen zijn dit, zo vraagt men zich af. B. en w. delen hierop mee dat hier onder bezuinigingen moet worden ver staan het nalaten van nieuwe uitgaven en verhoging van uitgaven die voor de ver betering van het voorzieningspeil nood zakelijk zijn. H Maar. nu er toch een tekort is, vragen de raadsleden zich af of het niet gewenst is dat nog zeer noodzakelijke voorzienin gen. die geschrapt zijn, alsnog worden opgenomen. B. en w. achfen dit echfer niet juist. Zij zijn voorts van mening dat uit de Huidige raming blijkt dat Middelburg lïr is geen rïdeii om de school te bereid is zich beperkingen op te leg 'gen bi| het doen van investeringen, nu de ontwerp-begroting een niet on belangrijk tekort vertoont. Voorts wordt door de raad gevraagd welke werken b. en w. bedoelen als zij zeggen dat door de investeringbeperking de tijdige uitvoering van vele werken, die in het kader van de ontwikkeling van Middelburg belangrijk zijn, onzeker is geworden. „Wij denken hierbij aan het bouwrijp maken van gronden voor woningbouw en industrie", aldus b. en w. N.a.v. een vraag hoe het staat met de huisvesting van de dienst gemeentewerken, merken b. en w. op, dat er naar gestreefd wordt om voor de eerste fase van de geprojecteerde uit breiding van het gebouw (waarmee onge veer drie ton gemoeid zal zijn) zo spoe dig mogelijk de nodige middelen te vin den. De uitbreiding zal plaatsvinden in de richting van Vlissingen. Het geheel zal passen in het kader van de sanering ter plaatse. Op een vraag hoe het staat met de voortgang van de bouw van de EMS-wo- ningcn in de Magistraatwijk, delen b. en w. mee dat er, voor zover het college bekend, geen wijziging in de plannen is gekomen. Aan een institutionele belegger heeft de EMS wel 128 woningen verkocht, die nog in aanbouw zyn. De woningen in de Magistraatwijk zul ten worden verhuurd en de woningen in urinioen zullen worden verkocht. Met de woningbouw in de Magistraatwijk is er een achterstand van drie a vier weken. De raadsleden achten het voorts ge wenst de Kleverskerkseweg te ver beteren. Naar aanleiding hiervan de len b en w. mee dat deze verbetering samenhang met het bouwrijp maken van het grootindustrieterrein. Desge vraagd merken b. en w. op dat er nog geen plannen zijn i.v.m. het woon wagenkamp. Eerst zal de nieuwe wet op woonwagens en woonschepen wor den afgewacht. De raadsleden pleiten verder voor het verlenen van de hoogste urgentie voor het creëren van een nieuwe begraafplaats. B. en w. zijn van de ongev/enste situatie op de begraafplaats overtuigd en zouden de totstandkoming van een nieuwe begraaf plaats bijzonder toejuichen. Bij afwegen van de urgentie van de verschillende pro jecten komen zij echter met het oog op de financiële consequenties tot de con clusie, dat het nog niet mogelijk is tot de aanleg hiervan over te gaan. In verband met de uitbreiding van het stadhuis, merken b. en w. op dat er nog geen vastomlijnd plan is om het ruimte gebrek op te lossen. Wel is in principe o.m besloten om de gemeentelijke sociale dienst elders onder te brengen, zodat deze ruimte bij de secretarie gevoegd kan wor den. Op de vraag waarom het college van b. en w. bezwaar beeft tegen houten scholen, wordt in de memorie van ant woord opgemerkt dat houten scholen duurder zijn in onderhoud, terwijl het college houtbouw in nieuwe wjjken niet fraai vindt. De nieuwe r.h.b.s. en een nieuwe rijks kweekschool zullen pas kunnen worden gebouwd als het huidige oefenterrein van de C.O.A.K. aan de Nadorsweg door de gemeente is verworven. In verband met de bouw van de nieuwe inbecillenschool, delen b. en w. mee, dat de vooruitzichten hierop niet ongunstig zijn Over de eventuele stichting van een l.o.m.-school kon het college nog geen na dere mededelingen doen. Volgens het Middelburgse college van b. en w. zal de levering van aardgas in Middelburg eind 1966 - begin 1967 een aanvang nemen. Als voorbereidende uit gaven zijn hieraan voor de gemeente ver bonden de sanering van huisaansluitingen gasmeters, controle binnenleidingen en kosten in verband met ombouw resp. in ruil van verbruikstoestellen. Met deze voorzieningen zal naar raming ongeveer twee miljoen gulden gemoeid zijn. Het ge meentebestuur zal de verbruikers tijdig de nodige voorlichting over het gebruik van aardgas verschaffen. DAMES. Walcheren, ongeslagen aan de top, komt naar Breda om S.O.A. te ontmoe ten. De Vlissingse dames zijn niet van plan hun ongeslagen positie vrij te ge ven en zullen daarin ook slagen. Het Goese Hellas ontvangt Were Di uit Tilburg en maakt een goede kans om de wedstrijd in winst om te zet ten. HEREN. In Breda ontmoeten de ploegen uit Oisterwijk en Goes, resp. Taxandria en Tonido, elkaar in de veilinghallen. Ta- Taxandria dat nog steeds „puntloos" is in deze competitie zal ook nu verliezen van Tonido. De heren van Hellas die zondag kans zagen om EBHV te verslaan krijgen kampioenskandidaat Were Di op visite. De Goese ploeg zou wel eens een strui kelblok kunnen zijn voor de Tilbugena- ren. DAMES le KLAS De wedstrijd tussen EmBeE en Volt is een strijd tussen de onderste en bo venste van de ranglijst. De Bredase dames zullen niet tot winst komen. De Bredase derby Be Fair-Rapid gaat ein digen in een kleine overwinning voor Rapid. In Den Bosch speelt Uno Ani mo uit Loon op Zand tegen Blauw Wit. De beste papieren heeft Blauw Wit. HEREN le KLAS Rapid-Juliana wordt een wedstryd waarbij de Bredase en Tilburgse ploeg aan elkaar gewaagd zijn. Een gelijk spel is niet uitgesloten. Koploper Volt gaat winnen van het Bredase S.O.A. De wedstrijd tussen het Bredase Velocitas en Desk Kaatsheuvel eindigt onbeslist. DAMES 2e KLAS De enige wedstrijd in deze klas is tussen het Tilburgse DVS en Dongen. Het moet voor Dongen mogelijk zijn om DVS te bedwingen. HEREN 2e KLAS. Geen wedstrijden vastgesteld. DAMES 3e KLAS De dames van het Boxtelse BHV moe ten in EVV uit Rijen hun meerdere erkennen. De tweede wedstrijd van BHV is tegen Volt 2. Tilburg. Volt 2 dat nog steeds geen overwinning heeft kunnen halen zal daar ook zondag niet in slagen. HEREN 3e KLAS. Were Di 2—Rapid 2 wordt een strijd waarbij Rapid 2 niet geheel kansloos is. Ook Velocitas 2 speelt tegen Were Di 2. Een verdeling der punten is niet uitge sloten. Uno Animo ontmoet DVS uit Tilburg en neemt de winst mee naar Loon op Zand. dreigd. Vermoed wordt dat de Hoofd plaatse haven in de achttiende eeuw is ontstaan uit een afwateringssluis. De aanlegplaats werd een handelscentrum voor de streek en ontwikkelde zich ten tijde van het continentaal stelsel als een bloeiende haven voor smokkelwaar op Engeland. De tijhaven is eigendom van de calamiteuze polder Hoofdplaat en Thomaes, het beheer en onderhoud liggen sinds 1 september 1896 bij het gemeentebestuur. Över de economische aspecten van de Hoofdplaatse haven heb ben wij al uitvoerig bericht. Het komt er op neer dat het verdwijnen van de haven een jaarlijks gekapitaliseerd ver lies van enkele miljoenen guldens zal betekenen, zowel voor Hoofdplaat als voor 't oostelijk deel van West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Geen haven meer, betekent voor en kele bedrijven 'n gedwongen verhuizing. In de sociale sector houdt dit o.m. in dat er een belangrijke ontvolking zal plaatshebben met directe gevolgen voor het onderwijs» de geestelijke ver zorging en het verenigingsleven. Volgens het rapport acht het Neder lands binnen vaartbureau een tussenha ven van Breskens tot Terneuzen zeer urgent en heeft de haven betekenis voor de kanaalzone in verband met de vesti ging van toeleveringsbedrijven. In de re creatiesector is vooral het plaatselijk comité Havenbelang Hoofdplaat actief geweest. Het rapport voorspelt een goe de toekomst voor haven en gemeente, wanneer het toenemend aantal water sportliefhebbers op de Westerschelde ge bruik kan maken van de Hoofdplaatse haven. Gezegd wordt dat tal van Belgi sche en Duitse verenigingen interesse hebben getoond voor de haven. IH Zuiddorpe Het hoofd van de lagere school te Zuiddorpe, de hr. G. Hertogh, vier de het feit dat hij 40 jaar geleden aan de school te Zuiddorpe aange steld werd. De heer Hertogh is geboren in Stoppel dijk, maar voelde zich al direct ge heel in Zuiddorpe thuis. Hij richtte er een toneelclub op, waarvan hij 25 jaar regiseur is geweest, evenals van enkele toneelverenigingen in Axel en Stoppeldijk. Hij was ook diri gent van een orkestvereniging te Stop peldijk, waarin hij tevens klarinettist was. Voor zijn huwelijk in 1940 was hij T)e gang van zaken rond de inmid dels naar hun land teruggekeerde Turkse arbeiders vraagt om enkele kanttekeningen. Het staat wel vast, dat de klacht als zouden de ontslagen Turken door hun Nederlandse werkgevers minder goed 'jjn behandeld dan hun Nederlandse collega's van alle grond ontbloot is De moeilijkheden blijken voor het grootste deel te wijten te zijn aan een tekort aan inlichtingen voor het ver trek uit Turkije en aan onvoldoende overleg (door het taalprobleem?) in Nederland. In Nederland beseft men niet altijd dat wij in Iandien als Turkije nog dik wijls gezien worden als „het steen rijke" Holland. Een voorbeeld? Een Nederlands bedrijf stuurde onlangs, een van zijn mensen naar Ankara om arbeidskrachten te werven. Het be richt van zijn komst was in een om mezien in wijde omgeving bekend. Van heinde en verre trokken werkloze Turken naar Ankara. Velen van hen hadden hun laatste bezittingen ver kocht om de reis te kunnen betalen. Degenen, die afgewezen moesten wor den hadden in enkele gevallen geen geld meer om naar hun woonplaats terug te reizen. De Nederlands-Turkse vereniging in Den Haag is van oordeel, dat de spec taculaire uitwijzing van de groep stakende Turkse werknemers in Tur kije een nuttig effect zal hebben. Ons land staat er, zo zei een woordvoerdei van de vereniging, bekend als een soort paradijs waar weinig arbeid met veel geld wordt bekroond. Het is duidelijk dat aan de voor lichting omtrent cms land in Turkije nogal het een en ander ontbreekt. Het bedrijfsleven zal er op moeten toezien dat de zaken in ons land niet roos kleuriger worden voorgesteld dan ze zijn. Bij de werving van buitenlandse arbeidskrachten heeft men dikwijls met mensen te maken voor wie de wereld ophoudt bij hun dorp of stad. Wat de opvang in Nederland betreft is het goed als de betreffende onder nemingen de Nederlandse werknemers tijdig inlicht omtrent de religieuze ge bruiken en de levensgewoonten van de buitenlandse arbeiders. Daardoor kunnen spanningen worden voorko men. De buitenlandse arbeiders zelf zul len overigens moeten begrijpen, dat de liefde niet van één kant kan ko men. Zij zullen bereid moeten zijn zich te houden aan de regels van het Hollandse huis. In het geval van de nu teruggezonden Turken was die bereidheid kennelijk niet aanwezig. voorzitter van de voetbalclub en daarna vervulde hij het voorzittersschap van verschillende andere verenigingen waaronder het permanente feestcomité en hèt Wit-Gele Kruis van Zuiddorpe en tevens van de sociëteit „De verenigde vrienden". Ook nu is de heer Hertogh nog zeer actief en erg geliefd bij grote en kleine Zuiddorpenaren. Dit bleek wel op het jubileum, toen hem talrijke ca deaus en bloemstukken geschonken werden. Het is een feestelijke dag ge worden, waaraan niet allee de jubilaris zelf, maar ook heel Zniddorpe nog lang zal denken. DAMES le KLAS De wedstrijd Neptun us-Volharding wordt een strijd met gelijke kansen, die dan ook in een gelijk spel gaat eir- digen. Het Goese Volharding speelt ook nog tegen Marathon I dat ongeslagen is. De Vlissingse ploeg gaat weer winnen. Zld. Sport speelt tegen Olympus en zal de strijd in winst omzetten. HEREN 2e KLAS De derby tussen de Goese ploegen Tonido 2 en Volharding eindigt in winst voor Tonido 2. De wedstrijd Walcheren 1-Olympus gaat eindigen in een over winning voor Olympus. DAMES 2e KLAS Tonido moet de strijd aanbinden met het ongeslagen ODI uit Kwadendamme. De Goese ploeg zal het niet tot winst brengen. ODI zal ook Marathon 2 uit Vlissingen verslaan. De wedstrijd tussen Fortuna Bergen op Zoom en Walcheren 2 uit Vlissingen gaat eindigen in gelijk spel. HEREN 2e KLAS A en B. Fortuna 2 kan winnen van Marathon 2. SIOS 1 uit Bergen op Zoom, dat on geslagen aan de kop staat, gaat winnen van Olympus 2, Vlissingen. Fortuna 3 zal niet kunnen winnen van Walcheren (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET In zijn nieuwjaars rede heeft burgemeester A. P. Kostense vrijdagavond gewezen op de nijpende situatie, waarin de huisvesting in Bier vliet komt te verkeren. Tegenover de flinke toename van het aantal woning zoekende is de nieuwbouw een druppel op de gloeiende plaat. In 1964 kwamen er slechts twee woningen in de gemeen te gereed, terwijl er zes werden afge schreven. Momenteel zijn er twaalf in aanbouw, maar een groter aantal staat al op de nomnatie om onbewoonbaar verklaard te worden. Een snelle aanpak van de ratio bouw in west-Zeeuwsch-Vlaanderen kan ook hier de oplossing betekenen. Ver ontrust toonde de burgervader zich over het grote aantal ongelukken, dat op de provinciale weg in en langs Biervliet gebeurt. In 1964 werden 28 verkeerson gevallen geregistreerd. De droeve balans was drie doden en dertien gewonden, terwijl dit jaar al een dode, twee zwaar en twee lichtgewonden zijn te betreuren. Het vorig jaar werden in Biervliet 41 onrendabele percelen op het elektrici teitsnet aangesloten. De burgemeester sprak daarvoor dankwoorden aan het adres van de uitvoerders. In verband met de lustrumviering van bevrijdingsdag, die ook aan Biervliet niet ongemerkt voorbij zal gaan, zei de heer Kostense er trots op te zijn, dat mevrouw Evenhuis uit Biervliet de on derscheiding van de Jan Campertstich- ting kreeg voor haar boek „Wij waren er ook bij" dat de jeugd een helder beeld bijbrengt van de bezettingsjaren. De raad besloot een telegram te zen den naar de commissaris van de konin gin, die onlangs in het ziekenhuis is op genomen. Bij de behandeling van de begroting 1965, die werd goedgekeurd sprak KVP- raadslid G. Claeijs zijn grote waardering uit voor het uitgestippelde beleid. Hij vroeg bijzondere aandacht voor o.m. van de openbare school. De verbetering van de verbinding met Hoofdplaat zal dit jaar nog worden aangevangen. Het raadslid wees verder op de beschikbaar heid van bluswater buiten de bebouwde kom. Gebleken is dat het aantal brand- kranen daar onvoldoende of nihil is en dat de situatie is verslechterd doordat vele waterspuiten met vuil zijn gedempt. Hij bracht verder nog de rattenplaag in Biervliet ter sprake. Burgemeester Kostense deelde mee, dat een groot scheepse aanpak met eigen personeel niet uit te voeren is, terwijl bij de be strijding niet gerekend mag worden op een afdoende medewerking van de be volking. De zaak zal onderzocht worden. Bekend werd dat er plannen bestaan om in Oostburg een voorlichtingsbijeenkomst voor de rattenbestrijding te organiseren.

de Stem | 1965 | | pagina 3