Begin gemaakt met oprichting streekorgaan voor Tholen Walcheren Z.-Beveland Ben Ludemann besprak en bespeelde de gitaar Zeeuwsch-Vlaanderen Minder wagens in Sasse carnavalsoptocht MIDDELBURG Vragen en antwoorden GOES Ouderdagen op RMLS AXEL SAS VAN GENT TERNEUZEN Programma Middelburg se schouwburg Veiling van goederen van Meyerink Raad van Clinge behandelde de begroting van dit jaar OPLOSSING VOOR BEHOEFTEN VAN BEVOLKING Samenwerking van streek is noodzaak 2 In Middelburgse concertsaal Dagblad De Stem N.V. SLAVENBURG'S BANK Drie zilveren jubilarissen bij „De Hoop" Te weinig ruimte voor bouwers Mogelijk 11 februari STRATEN ZULLEN WORDEN VERBETERD .AMERIKAANSE STAD HELPT SCHIEDAMSE Doktersdiensten Dienst dierenartsen' HOOGWATER Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1965 In de raadscommisie en in de afdelingsvergaderingen van de raad zijn heel wat vragen gesteld over de ontwerpbegroting van de gemeente en de gemeente-bedrij ven voor het dienstjaar 1965. In een memorie van antwoord van burgemeester en wethouders is op in totaal 129 vragen antwoord ge geven. In dit vraag- en antwoordspel zitten een aantal aspecten, die naast de belangrijkste, die wij elders in dit blad al naar voren brachten, toch ook wel aandacht verdienen. Vraag: (door de raadsleden) „Gecon stateerd is, dat er vaak bloemen en plan ten op de afdelingen van het stadhuis worden geplaatst. Is dat wel nodig?" Antwoord: (b. en w.) „Dat is niet juist. Er zijn in het verleden hooguit 1 a 2 maal bloemen op het stadhuis geplaatst in een tijd van overschotten. Van ge woonte om bloemen te plaatsen is geen sprake". Vraag: „Omwonenden klagen, dat vele bezoekers van de herentoiletten aan het Zusterplein, niet geheel gekleed zijn, wanneer zij naar binnengaan of naar buiten komen. Men ergert zich hieraan. Een raadslid vraagt ter plaatse een muur- tje te zetten". Antwoord: Nagegaan zal worden welke voorzieningen getroffen kunnen worden. Vraag: „Voldoet de veegauto? Men ziet hem zo weinig in gebruik". Antwoord: „De veegauto voldoet in derdaad. Vooral in de buitenwijken, waar minder geparkeerde auto's staan is dit het geval. De veegauto werkt veel voordeliger dan het aantal mensen, dat hetzelfde werk zou verzetten. Dat de wagen zo weinig te zien is, kan ver klaard worden uit het feit dat met de veegauto zeer vroeg wordt gewerkt". Vraag: „Verontrustende berichten doen de ronde over de sporthal. Er zouden reeds verschillende ballen door het dak zijn gegaan, terwijl bij regen en harde wind lekkages zouden voorkomen". Antwoord: „De sporthal beantwoord aan zijn doel. Er wordt veel gebruik van gemaakt. Inderdaad is er één keer een bal door het dak gegaan. De schade zal zo spoedig mogelijk worden gerepareerd. Het zou beter geweest zijn als de banen met twee golven over elkaar waren ge legd. De sportlieden hebben geen ernstige overlast van binnenslaand regenwater". Nieuw en St.-Joosland Aangenomen beroep In de vacature van predikant van de Ned. Herv. Kerk, wegens vertrek van Dr. A. van Haarlem is toezegging van beroep aangenomen door vicaris P. Sidarius, te Laren (N.H.) Jaarvergadering Excelsior Het tam boers- en pijperscorps „Excelsior" heeft zijn 35e jaarvergadering gehouden. Na een terugblik op het afgelopen jaar, dat voor deze vereniging financieel met een batig saldo is afgesloten, kwam de be stuursverkiezing aan de orde. Er waren twee vacatures in het bestuur en de heren W. Goudzwaard en M. de Kunder waren aan de beurt om af te treden. Door middel van stemming werden in het bestuur gekozen mejuffrouw L. van de Blom en de heren W. Goudzwaard, W. Slabber en J. Franse. Na de pauze kwam het gesprek nog even op de nieuwe uniformen, die het korps aan wil gaan schaffen. Om de financiën hiervoor te verkrij gen zullen verscheidene acties worden gevoerd o.a. een oliebollenactie, een glas actie en een speldjesactie. Hans weert K.V.P.-vergadering Zondag 18 ja nuari te 19.30 uur wordt door de plaat selijke afdeling van de K.V.P. een ver gadering gehouden in de zaal „Thalia" Het zal een vergadering worden, waar op de punten die betrekking hebben op provinciaal, gemeentelijk en landelijk beleid, besproken zullen worden. Uitvoering „Scheldegalm" Vrijdag 22 januari te 20.00 uur zal de muziek vereniging „Scheldegalm'' haar jaar lijkse uitvoering geven in zaal Zeelan- dia. Het eerste gedeelte van het pro gramma zal bestaan uit een concert Daarna zal ten tonele gebracht wor den een klucht in drie bedrijven van Johan Blaaser „Pension Drie". Tijdens de pauze zal de Boerenkapel van Schel degalm optreden. Na afloop van het toneelstuk wordt er een bal gehouden. Kapelle Mannenvereniging Op de maande lijkse vergadering van de herv. man nenvereniging heeft de geref. predikant ds. H. R. Juch een inleiding gehou den over „Oecumene". Hierop volgde een dicussie. Het was tevens de jaarver gadering van deze vereniging. Secreta ris Jac. Caboort vertelde in zijn jaar verslag dat het ledental met 4 is toe genomen en thans bedraagt 24. Bij de bestuursverkiezing werd de secretaris herkozen en in de vacature Jos de Ja ger werd gekozen de heer M. de Schip per. Wolfaartsdijk Verkeerspraatje voor bejaarden De bejaardensociëteit, die in het Dorpshuis werd gehouden, bood een drukke aan blik. Een 70-tal bejaarden toonde be langstelling voor de causerie over ge drag in het verkeer, die brigadier J. Berrie van de gemeentepolitie uit Goes, secretaris van de Vereniging voor Vei lig Verkeer De Bevelanden voor hen hield. De brigadier houdt deze leerza me en van gr^jt praktisch nut zijnde le zingen voor allerlei groepen. De lezing in Wolphaartsdijk met toepasselijke en aansprekende voorbeelden. Ze werd ge volgd door een praatje voor de groot ouders onder de aanwezigen over het ge drag van kleuters in het verkeer. Mevr. U. C. Beelaerts van Blokland-Baronesse Bentinck leidde de spreker in. MIDDELBURG Dat degenen, die woensdagavond in de foyer van de con cert- en gehoorzaal te Middelburg aan wezig waren sindsdien de gitaar en het gitaarspel met andere ogen zijn gaan zien, is een vaststaand feit. Hiervoor zorgde de gitarist Benny Ludemann. Hij was het, die in een rustig betoog dieper inging op de gitaar, de gitaar muziek en op de verkeerde wijze waar op het instrument gebruikt wordt. De gitaar, aldus de heer Ludemann, stamt niet zoals vaak veronderstelt wordt uit Spanje maar komt uit Ara- bië. Via oorlogen tussen bovengenoemde landen kreeg men in Spanje ook met dit instrument 'te maken en in de negende eeuw werd het verder vei breid door Europa. Vroeger had het dubbele sna ren, zoals bij het mandolinespel. De gi taar, die uit een zestal snaren bestaat, had in de zestiende eeuw nog maar vier snaren. Een van de belangrijkste on meest verwaarloosde dingen bij het gitaarspel is wel de houdig. Benny Ludemann toon de deze juiste houding dan ook en gaf duidelijk uitleg van de voordelen hier van. Wat de klank betreft: de trilling wordt via de snaar en klankgat naar het achterblad gevoerd: men diene dus het achterblad niet tegen het lichaam ge klemd te houden, want dan gaat een gedeelte van de klank verloren. De gitaar, die tot de tokkelinstrumen- ten gerekend wordt moet men met de rechterhand niet aanslaan maar tokke len. Hierna gaf Benny Ludemann in werk jes van zestiende-eeuwse componisten blijk van zijn kunnen op dit instrument. Hij opende met een Pavane van Milan. Hieruit bleek ook al weer dat de gi taar (en wij doelen hier op de vele bands) veelal misbruikt wordt. Nu hoor den we dynamische contrasten te over en bleek, dat op dit instrument, naast matig sterk, op verfijnde wijze het pi anissimo werd uitgevoerd. Naast een Sarabande uit een Baltisch luitboek en een Basso ossinato (van tevoren op verhelderende wijze uitgelegd), kon men een Barokimprovisatie horen van de gi tarist zelf. Op bewonderenswaardige wijze werd de bekende prelude in d groot van Bach (een oorspronkelijk cel losolo), in een bewerking van Dick Vis ser uitgevoerd. Benny Ludemann bleek naast een meester op de gitaar ook de dwarsfluit op uitstekende wijze te hanteren, waar bij genoemd mag worden de sonate voor twee fluiten van Boismortier, een pittig stuk muziek. Hierbij verleende stadgenoot Dick Boon een zeer positie ve medewerking en zo konden we naar een uitgebalanceerde sonate luisteren, die ondanks een klein storinkje in het tweede deel, voortreffelijk werd ge speeld. Zo werd dus deze avond van Jeugd en Muziek weer een avond op niveau en zo als de heer Bergman in zijn openings woord reeds meedeelde staan er in dit lustrum jaar nog meer evenementen te wachten. A.L. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwscb-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen 3. PETIT, v. Ostadestraat 41 Oostburg tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemo voor de editie Zeeland t 6,18 oer min 1 mm Ingezonden mededelingen 2)1 mm gewone advertenties Bil contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder l,— elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/oi leestekens Bti plaatsing ook in de Brabantse oplag* resp f 1.60 en t 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigd plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. (Advertentie) KRUGER PILS is toch beter. Dezer dagen zijn in het schoolgebouw van de Rijks Middelbare Landbouw school te Goes in aanwezigheid van de commissie van toezicht en verscheidene leraren, drie oudermiddagen gehouden, waarvan door de ouders een druk ge bruik werd gemaakt. Deze bijeenkomsten stonden onder lei ding van de directeur van de school ir. J. Versteeg, die in zijn inleidend woord enkele mededelingen deed over het wel en wee van de school. Deze school wordt thans bezocht door 105 leerlingen, waar van 77 leerlingen tot de landbouwafde- ling behoren en 28 tot de tuinbouw afdeling. De heer Versteeg sprak over de meest gewenste opleiding, de verwerking van de leerstof, het maken van het huis werk, het volgen van praktijklessen, het deelnemen aan excursies, het bijwonen van teeltechnische dagen, de culturele vorming en de regeling van het eind examen. Voorts werden de mogelijkheden voor verdere studie en ontwikkeling, evenals het kiezen van een toekomstige werk kring behandeld. Meegedeeld werd voorts dat de leerlingen van de 2e klas land bouw in januari een praktijkweek zul len doorbrengen in de Praktijkschool voor landbouwmechanisatie te Slootdorp, terwijl de 2e klas Tuinbouw in maart van dit jaar een week naar de Praktijk school voor Tuinbouwtechniek in Wage- ningen zal gaan. Na de verschillende mededelingen volgde er een geanimeer de discussie. In de pauze werden met de docenten dé resultaten besproken, die de leerlingen gedurende het schooljaar hebben behaald. (Advertentie) SPAARDEPOSITO'S Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150) - 3553 Hulst: Zitdag Steenstraat 20. Kaartwedstryd Om de precaire kas- toestand enigszins te verlichten organi seert het r.k. Jeugdwerk vandaag een kaartwedstrijd in het bejaardenlokaal van het Gezellenhuis. Dit is mogelijk gemaakt door de plaatselijke midden stand, die meermalen blijk gegeven heeft het jeugdwerk een warm hart toe te dra gen. De aanvang van de wedstrijd is bepaald op zeven uur, waarbij iedereeen welkom is. Carillonconcert Mevr. Moerdijk Carillonconcert Mevr. Moerdijk- Vander s walm uit Zuiddorpe zal van middag een concert verzorgen op de beiaard in de toren van het stadhuis. Zij zal werkjes en bewerkingen van P. Benoit, I. Pleydel, Jef Denijn, L. Hen ry en Jef van Hoof uitvoeren. De caril- lonmuz iek is van drie tot vier uur te belu.steren. Teenagerbal Zaterdag 16 januari wordt in het Verenigingsgebouw een groot teenagerbal georganiseerd. Voor de muziek zorgen Udo and his black Albino's. Cabaret —Zaterdagavond verzorgen Seth Gaaikema en Roelof Stalknecht een cabaretprogramma onder de titel „Een avondje Nederlands". De voor stelling wordt gegeven in het sociaal gebouw van de N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek „Sas van Gent". Dank zij de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) wordt men weer in de gelegen heid gesteld een avond bij te wonen, die op hoog peil staat. Vrijdagmiddag werden in de kantine van „De Hoop" alhier de heren J. Die- leman (betonwerker), J. Leunis (draaier en plaatsvervangend onderbaas van de machinefabriek) en K. Hamelink (kan toorbediende) wagens hun zilveren jubi leum gehuldigd. Hierbij waren ook him gezinsleden, directie en genodigden aan wezig. Zij werden zeer hartelijk toege sproken door de directeur de heer J. G. van der Peijl, die hen dankte voor de wijze, waarop zij aan de groei van de onderneming hebben meegewerkt. Deze waardering kwam tot uitdrukking m een fraai persoonlijk geschenk. Namens de vereniging van handelaren in bouwmate rialen in Nederland overhandigde de di recteur hen de gedenkpenning en de oor konde. Heikant Nieuwe Kleuterschool De werk zaamheden aan de bouw van de nieu we kleuterschool vorderen, dank zij de goede weersomstandigheden tamelijk snel. Als koning winter geen roet in het eten komt gooien zal de kleuterschool over een drietal weken opgeleverd kun nen worden. St.-Jansteer, Onbewoonbaar De sinds vele ja ren onbewoonbaar verklaarde woning in de Molenstraat nr. 12, die de gehe le buurt ontsierde, is door de eigenaar verkocht. De nieuwe eigenaar zal deze woning nu geheel gaan verbouwen, wat ongetwijfeld de buurt ten goede zal ko men. Revanche-wedstrijd De topbiljart- club „De Lustige Toepers" uit Heikant zal zaterdag 16 januari in café Zon- dagsvermaak een wedstrijd spelen te gen de aldaar gevestigde club „Zon dags vermaak". De Heikanters zullen al les proberen om revanche te nemen voor de nederlaag, die hen enkele we ken geleden door deze club werd toe gebracht. Westdorpe Filmvoorstellingen Door het Rode Kruis worden op woensdag 27 januari filmvoorstellingen gegeven in het ver enigingsgebouw. 's Middags om 4 uur is er een voorstelling voor de school kinderen. Zij kunnen Stan Laurel en Oli vier Hardy zien in „Het Koninkrijk der Humor". Voor de volwassen wordt om 8 uur de film „Gods Geuzen" ge draaid, naar de roman van Jan de Har- tog. Gouden bruiloft Op 4 maart hoopt het echtpaar P. Talboom, wonende in de Batterij, zijn gouden huwelijksfeest te vieren. (Advertentie) Korte Nieuwstraat 21 Hulst - tel. 2478 (Van een onzer verslaggevers) GOES Hoewel de officiële opening van de Middelburgse schouwburg nog niet is geschiedt dit gebeurt zoals reeds bekend op vrydag 22 januari door de staatssecretaris van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen, drs. L. van de Laar weet men al welke voorstellin gen er tot begin mei in deze schouwburg zullen worden gegeven. Op 2 februari treedt de toneelgroep Centrum op, op 10 en 11 februari de toneelgroep Arena, op 18 februari het Westdeutsclies Tourne Theater uit Remscheid, op 26 feruari de toneelgroep Ensemble, op 9 maart het Nationaal Ballet, op 11 maart de toneelgroep En semble, op 24 maart het Nieuw Rotter dams Toneel, op 5 april de Haagse Comedie, op 9 en 10 april de Walcherse Operette Vereniging en op 3 mei de to neelgroep Centrum. Voorts werden reeds de volgende congressen geboekt20, 21, 22 en 23 april viering van het 100-jarig bestaan van de R.H.B.S., op 20 mei het congres van directeuren van gemeente werken, op 1 juni het congres van de marechaussee, op 17 en 18 juni het Benelux Congres. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het hoogtepunt van de Sa-sse carnaval, de optocht, die dit jaar op zondag 28 februari a.s. zal wor den gehouden, dreigt enigermate ver stoord te worden door ruimtegebrek voor bouwers van wagens voor de optocht. De Stichting Sasse Carnaval gaat dit jaar het negende seizoen in. Vanaf de oprich ting van de stichting is de kwaliteit van de jaarlijkse optochten altyd in stijgen de lijn geweest, evenads de kwaliteit van het aantal deelnemers. Voor deze keer dreigt er echter een klink in de kabel te komen mits tijdig ruimte voor de bou wers beschikbaar komt, zoals is ons me degedeeld door de secretaris van de stichting, de heer W. Remery, die in de carnavaleske dagen de rol van prins No. zemius van Sas van Gent speelt. Tot nog toe hebben drie grote bedrij ven in Sps van Gent ruimte ter beschik king van bouwgroepen- veelal gerecru- teerd uit de verschillende buurtschap pen- gesteld. Een van de drie ruimten moet worden aangewend bij de construc tie v. d. prinsewagen, jaarlijks de grote climax van de carnavalsoptocht. In de kringen van de stichting is men van me ning dat meer localiteiten, waarin carna- valske activiteiten in de zin als boven be doeld, kunnen worden ontplooid, kunnen worden „uitbesteed" aan de bouwers van de wagens. Er zijn verschillende bouw groepen die zitten te springen om te be ginnen. Overigens is de stichting van zins de oprichting van de carnavalsvereniging in Sas van Gent, die ook jaarlijks een on derdeel van de optocht voor haar reke ning zou nemen -men ziet graag wat meer grote groepen in de stoet- te sti muleren. Aspirant-bouwers en -ontwer pers kunnen zich ten alle tijde bij de stichting vervoegen, die dan zal pro beren de verschillende individueel te ont wikkelen activiteiten te bundelen in ver schillende carnavalsverenigingen. De stichting is ook van zins er alle moge lijke moeite aan te spenderen om te be reiken dat het Sasse carnaval niet meer uitsluitend een aangelegenheid van en voor Sas van Gent zal heten. „Buiten landse" deelname d.w.z. deelname van buiten het eigenlijke rijk van prins No- zemius, is de stichting bijvoorbeeld bij zonder welkom. Men dient volgens de heer Remery uit bovenstaande niet af te te leiden dat de optocht van dit jaar een „flop" zal worden. Integendeel: „De kwa liteit zal zeker weer beter zijn, maar als er geen ruimte voor de bouwers beschik baar komt, is het niet onmogelijk dat we het met een wagen minder zullen moeten stellen.. En dat zou jammer zijn". Vorig jaar namen zes wagens en vele enkelin gen en duo's aan de Sasse carnavalsop tocht deel. (Van een onzer verslaggevers) HULST Binnenkort waar schijnlijk op donderdag 11 febru ari a.s. zal in hotel De Graan- beurs te Hulst het roerend goed van de vorig jaar failliet gegane N.V. Westerschelde-Textielfa- brieken G.H. Meyerink te Stop peldijk in de gemeente Vogel waarde openbaar geveild wor den. Het betreft hier o.m. machi nes, onderdelen en materiaal. Op 27 en 28 januari zullen de ge bruikelijke kijkdagen worden ge houden. Inmiddels schijnt er nog geen sprake te zijn van de verkoop van het onroerend góed van de N.V. Meyerink, in het faillissement waarvan de gemeente Vogelwaarde preferente schuldeiser is- In de loop van de volgende week zal over de zo geheten kwestie-Meyerink een bespreking tussen het gemeente bestuur van Vogelwaarde, het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland en het provinciaal bestuur plaatsvinden. Deze bespreking zal plaatsvinden in Middelburg. CLINGE In een zeer gemoedelijke sfeer behandelde de raad de begroting 1965. Het begrotingsoverschot werd ge raamd op f 50.000. en zal, indien er in de loop van het jaar 1965 geen extra uit gaven gedaan worden, aan de reserves worden toegevoegd. In totaal zullen deze dan aan het eind van het jaar f 116.850. bedragen. In een beschouwing op de begroting wierp de heer de Keyzer, een critisch oog op uitgaven van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. In 1964 wer den deze kosten begroot op f 13.570.ter wijl deze voor 1965 werden geraamd op f 28.290.Een stijging dus van meer dan honderd procent. Volgens spreker was verwacht dat de Centrale Dienst specia listen zou leveren op allerlei terrein, doch dit schijnt niet waar te zijn, aange zien er plannen bestaan om een stede- bouwkundige aan te stellen. De kosten hiervan worden geraamd op f 7500. Alles bij elkaar gaat deze dienst dan on- ST.-ANN AL AND Van elke gemeente van het eiland Tholen kwamen enkele personen byeen in het „Holland Huis" in St.-Annaland om te komen tot op richting van een streekorgaan. Men was daartoe na enkele voorbesprekingen in verschillende kring, o.a. ook door de streekverbeteringscommissie, uitgeno digd door de directie van de Stichting Zeeland, Ir. M. A. Geuze van Poortvliet had de leiding op deze bijeenkomst. Ir. M- A. Geuze van Poortvliet had de leiding op deze bijeenkomst Zoals vele andere plattelandsgemeenten kent ook het eiland Tholen een aantal problemen. Weliswaar is er de laatste paar jaar een ongeveer stabiele bevolking, maar ook daarin onderscheidt het zich dan toch ook met het grootste deel van het land, waar de gemeenten al jaren flinke groei vertonen. De voornaamste bestaansbron is hier nog steeds de land bouw, waarin de werkgelegenheid ze ker niet toeneemt. Ondanks enige industrievestiging is een fiinke pendel gebleven. Wel is daadoor de werkloosheid opgeheven, maar een ideale toestand kan het niet genoemd worden, wanneer er dagelijks honder den inwoners zo'n uur of veertien uit huizig en daarmee ook „uitstedig" zijn. Problemen De gemeenten zijn niet groot en hier- door is de draagkracht gering. Dat brengt vooral in deze tijd problemen mee voor middenstand, onderwijs,ver voer, openbare nutsvoorzieningen en de ontspanning, vooral die van de jeugd Nog steeds nemen de eisen en behoef ten van de bevolking toe. Het dorp al léén kan daarin onmogelijk meer voc zien. Samenwerking van en in de streek is daartoe noodzakelyk, zowel ter be vordering van de „leefbaarheid" als voor de ontwikkeling van de bestaans- bronnen, zoals landbouw, veeteelt, tuin bouw, industrie en recreatie. Het gaat er by die samenwerking om door een samengaan van alle krach ten het beste voor de gehele streek te bereiken. Ook in verschillende andere delen van ons land werden daartoe streekorganen opgericht. In de besturen hebben zit ting vertegenwoordigers van burgerlij ke en kerkelijke overheid, van het be drijfsleven, van organisaties en vereni gingen. Op Tholen werken al verschillende organen, maar dan op deelterreinen, zoals tot voor kort de streekverbete ringscommissie, de commissie werkge legenheid en de stichting eilandge meenschap. De streekverbeteringsper- riode is inmiddels afgesloten en ook mede door opheffing van die commissie werd het gewenst geacht, dat één streekorgaan tot stand komt, zonder aan de nuttige werkzaamheden van de bestaande organen op de verschillende deelterreinen te gaan tornen. Ges prekscentrum In het algemeen moet het streekor gaan de belangen van de gehele streek behartigen. Daartoe zal zij o.a. moe ten fungeren als „gesprekscentrum", waarbij de problemen van de streek worden besproken en zo mogelijk op lossingen gezocht worden of een stand punt bepaald, dat voor de gehele streek kan gelden. Vanuit het streekorgaan zal ook het besef moeten groeien, dat de streek een eenheid behoort te vor men en dat zoveel mogelijk gezamen lijk naar oplossingen moet worden ge zocht. De voorlichting hierover, het stimu leren hiervan, planning en soms het organiseren van bepaalde activiteiten zijn belangrijke interne taken. Als ex terne taak kan het optreden naar bui ten nodig zijn bij o.a. industrievestiging recreatie, enz. Een standpunt van het streekorgaan, dus van de gehele bevol king, kan aan de overheid en aan de verschillende instellingen kenbaar ge maakt worden, b.v. over woningbouw en schoolbussen Nuttig kan zijn de po sitie van de streek te bepalen ten aan zien van de mogelijk toekomstige posi tie van landbouw, industrie, midden stand en van de werknemers. Ook die nen de wensen ten aanzien van be jaarden- en jeugdzorg, beroepskeuze voorlichting, overleg vervoersonderne- mers, bevolking en toerisme bekeken te worden. Het belangrijkste van al les is het zoeken en vinden van een gezamenlijk standpunt- Men was het wel over eens, dat principiële overtui gingen, ook al zouden die slechts door een minderheid worden aangehangen, gerespecteerd moeten worden, anders zou men in strijd komen met het prin cipe van het streekorgaan. Dit kan in enkele gevallen beperkingen opleggen aan het werk, maar dat is een normale consequentie van samenwerking. Commissie Met dit alles werden de aanwezigen op de eerste niet-officiële streekorgan- bijeenkomst geconfronteerd en het bleek dat alles minder eenvoudig te verwe zenlijken is dan op papier lykt. Immers naast de bereidheid zyn er ook finan ciële kanten. Weliswaar is daarbij rijks subsidie mogelyk, maar zonder steun uit de eigen omgeving kan men het niet. Unaniem waren de aanwezigen even wel van oordeel, dat ondanks alle moei lijkheden getracht moet worden een be gin te maken, al is nog niet als een „officieel lichaam", met alle stroefheid die daarmee gepaard kan gaan, maar meer als een voorlopige „voorbereiding commissie van het streekorgaan". Ter vergadering werd gevraagd aan burgemeester J. E. van Boeijen uit Tholen daarvan het voorzitterschap te willen aanvaarden met ds. J. van Dijk uit Poortvliet als tweede voorzitter. Het secretariaat zal voorlopig nog bij de Stichting Zeeland ondergebracht kunnen worden. Te zijner tijd zal na der contact gezocht worden met de plaatselijke dorpsgemeenschappen en andere streekorganisaties. De afgelopen jaren hebben bewezen, via streekverbeteringcommissie, via ei landgemeenschap, via commissie werk gelegenheid, enz. dat de inwoners er achter staan, wanneer initiatieven ge nomen worden ter ontwikkeling van de streek. Ook in de toekomst zal dat no dig zyn. Op nog breder terrein. Geza menlijk! geveer tien gulden per inwoner kosten. Verder merkte de heer de Keyzer op dat er voor de viering van twintigjarig be vrijdingsfeest op 5 mei geen bedrag was uitgetrokken op de begroting. Voorts wees spreker ook op de verbetering van de zijstraten. Vorig jaar was reeds op de begroting vermeld de verbetering van het Koremansplein en de Grensstraat. Nu er door het college van b. en w. een urgentieplan was opgesteld, kwamen de ze verbeteringen slechts op de tweede en derde plaats. Na de beschouwing deelde de voorzit ter aan de raad mede, dat indien alle medewerking verleend wordt dit jaar ze ker verbeterd zullen worden de Verboom straat ,het Koremansplein, de Grens straat, de Stropersstraat en de Kapelle- be,rg. Door de Landelijke Federaties van Mu ziekgezelschappen waren een tweetal ma nieren gesteld om aan gezelschappen een subsidie te verstrekken. De raad was het er mee eens, dat de z.g. eenvoudige regeling werd toegepast, waarbij men uitgaat van een vast bedrag variërende naar gelang het gezelschap is ingedeeld in een bepaalde afdeling. Zo zal aan de fanfare Weldoen door Vermaak f 2500.7- gegeven worden, omdat deze uitkomt in de superieure afdeling. De Scheldezonen daarentegen spelen in de laagste afdeling en krijgen f 1000.—. Voor het instand houden van een drumband zal f 400.— gegeven worden. Naast deze subsidies zal in de toekomst evenals in het verleden een extra subsidie gegeven worden voor bijzonder grote uitgaven zoals het aan schaffen van uniformen en instrumenten Prothese voor Carolien THERMOPOLIS Hoewel mevrouw Alma Leverson uit Tulsa in de Ameri kaanse staat Oklahoma Carolien Bos nog nooit heeft ontmoet, kwam het haar voor dat het Schiedamse meisje, die momenteel in Thermopolis, Wyoming verblijft, wel wat geld kon gebruiken en zond haar derhalve een bedrag van 25 dollar. De 23-jarige Carolien Bos, die aan de Hogenbaanweg 19a te Schiedam woont, is deze week in Thermopolis aangeko men om zich een kunstbeen te laten aanmeten, waarmee ze hoöpt een nieuw leven te kunnen beginnen. In de oorlog verloor zij een been, waarna zij genoodzaakt was van een prothese gbruik te maken. Normale jur ken, zoals andere meisjes en jonge vrou wen die dragen wilde zij echter nooit aan omdat zij vond dat het kunstbeen, dat zij nu heeft zich niet leent om ge zien te worden. Toen de 4.000 inwoners van Thermo polis de moeilijkheden van mej. Bos vernamen, zamelden zij voldoende geld in om het Schiedamse meisje naar de Verenigde Staten te laten overkomen en haar een behandeling aan te bieden in het revalidatiecentrum Gottsche in Thermopolis, dat beloofde het meisje van een nieuwe prothese te voorzien. Carolien Bos heeft al dankbaar ge bruik gemaakt van het geld dat mevr. Leverson en ook verscheidene anderen naar hebben gezonden. Zij heeft een (ap stof uitgezocht voor een nieuwe ja pon. Functionarissen van het revalidatie centrum zeiden ervan overtuigd te zijn dat het Nederlandse meisje geen enkele hinder zal ondervinden met lopen wan neer zij het centrum verlaat Dit weekeinde nemen waar: voor Brui- nisse en Ooosterland, dokter van Leeu wen uit Bruinisse; voor Kloosterzande dokter Buwalda; voor Zuidzande, Re- tranchement, Sluis en Cadzand dokter Bom uit Cadzand; voor Zeeuwsch-Vlaan. deren dokter Hoving; voor Aardenburg en Oostburg dokter Loose uit Oostburg tel. 01170-2121; voor Axel, dokter Schilt- man; Middelburg; dokter Delfos (26371 Vlissingen; Bom (2233); Goes: v. d. Werff (7451); Borssele en Nieuwdorp: Gelder blom (01196-327); Hoedekenskerke en Kwadendamme: Wöstmann (01195-450); Driewegen en 's-Heerenhoek: Geldof (01195-275); 's Heer Arendskerke, Wol phaartsdijk, Heinkenszand: v. Maanen (01106-2341; Kruiningen, Hansweert. Krabbendijke en Rilland-Bath: de Bei; (01130-344). Apothekers: Goes: Goese Apotheek (7104); Middelburg: Ringeling (25381: Terneuzen: Klaassen (2090); Vlissingen: v. d. Kleine Mulder (2730). Dierenartsen: Elzerman (01100-5259). Voor Sas van Gent, Zaamslag en Axe1 de heer de Haas uit Zaamslag tel. 01153- 366; voor Oostburg, Sluis en IJzendijkf de heer Kapsenberg uit Sluis, tel. 01178- 225: voor Hulst en Nieuw-Namen, de hee Borm uit Nieuw-Namen. Zondag 17 januari: Hansweert 2.26 en 14.59 uur Teneuzen 1,48 en 14-20 uur; Vlissingen; 1.19 en 13.46 uur; Wemel- dinge: 3.09 en 15.36 uur. Maandag 18 januari: Hansweert 3.1f en 15.52 uur; Terneuzen: 2.39 en 15.1" uur; Vlissingen: 2.10 en 14.37 uur; Ter neuzen4.03 en 16.28 uur. CLINGE Verenigingsgebouw 18.30 uur Prijs- kaarting GOES Grand 20 uur De overwinnaars, 14 j MIDDELBURG City 20 uur De overwinnaars, 14 j. Electro 19 en 21.15 uur Mysterie on vlucht 22, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 19 uur De veroveraars, 14 j Luxor 19 en 21 uur De zevende dage raad, 18 j.' GENT Kon. Opera 20 u. Karsenty: Le systènx Fabrizzi ZUIDZANDE Hotel De Zwaan 14.30 uur Installati burgemeester ANTWERPEN KVO 20.15 uur De schending van Lucretia ST. JANSTEEN Verenigingsgebouw 19.30 uur Prinsen bal SAS VAN GENT Olympia 20 uur De slag om Napels TERNEUZEN Luxor 20 uur De vliegende duivels, a! OOSTBURG Ledel 20 uur Verpleegsters zooder masker IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur Het meisje dat de Eil feitoren stal AXEL Het Centrum 20 uur Binnen zonde kloppen KEMSEKE-PAAL J. Verstraeten 19 uur Prijskamp op top- biljart A. de Bakker 15 uur Schieting KOEWACHT V. J. Thijs 19.30 uur Vergadering van de topbiljartclub ZUIDZANDE Gemeentehuis 14.30 uur Installatie bur gemeester SAS VAN GENT Olympia 15 en 20 uur De slag oi Napels TERNEUZEN Luxor 14.30 uur Strijd der Titanen 17 en 20 uur De vliegende duivels OOSTBURG Ledel 14 uur De scherpschutter; 16.3' en 20 uur Verpleegsters zonder maske NIEUW-NAMEN R. Thieleman 18 uur Prijskamp oi groot biljart ZUIDDORPE A. Apers 15 uur Schieting IJZENDIJKE Hofzicht 17 en 20 uur Het meisje df de Eiffeltoren stal; 19 uur Dansen AXEL Het Cenrtum 20 uur Binnen zonde kloppen STOPPELDIJK Het wapen van Zeeland 19 uur Danse DE KLINGE Zaal van Dijck 18 uur Bal HENGSTDIJK 15 uur Schieting KOEWACHT-'T ZAND W. Vermond 10 uur Seriekaarting KLOOSTERZANDE Zaal van Leuven Dansen GRAAUW P. de Caluwé 15 uur Schieting KOEWACHT A. dë Kindt 9-16 uur Duivententooi stelling J. v. Doorn 9.30 uur Seriekaarting V. J. Thijs 15 uur Schieting HULST De Graanbeurs 19.30 uur Groot bal S. Blommaert 15 uur Schieting G. Lijbaart 18.30 uur Prijskaarting Bioscoopgebouw 14.30 en 17.15 uur Voortvluchtig; 20 uur Jong maar g( raffineerd GOES Grand 15 uur De 3 Stooges en Heren les, a.l.; 19 uur De overwinnaars, 14 j MIDDELBURG City 14.30 en 20 uur De overwinnaar.' 14 jaar VLISSINGEN Alhambra 15 en 19 uur De overwin naars, 14 j. Luxor 20 uur De zevende dageraad, 18 j.; 15 uur Zeven mannen zond vrees, 14 j. BIERVLIET G. Bracke 15 uur Hanenschieting HANSWEERT Thalia 19.30 uur KVP-vergaderlng GENT Kon. Opera 14.30 uur Faust, 19.30 Ui Sèpp'l ANTWERPEN KVO 14.30 uur Traviata; 20 uur I wildstroper GOES Grand 20 uur De overwinnaars, 1* MIDDELBURG City 20 uur De overwinnaars, 14 VLISSINGEN Alhambra 20 uur De overwinnaar» 14 jaar Britannia 20 uur Toneel door Nieu Rotterdams Toneel TERNEUZEN Luxor 20 uur Strijd der Titanen HULST Bioscoopgebouw 20 uur Jong maar Sc raffineerd GENT Kon. Opera 20 uur Karsenly BRUGGE Stadsschouwburg 19.30 uur Manon

de Stem | 1965 | | pagina 2