II Parlementair gevecht om rijkswegen in fases Zeeuwen eensgezind Brabanders vri ijwel Vandaag W inston zeer ernstig Churchill ziek Lonka Breda naar België vertrokken Studenten nemen dorp ertussen Bureau voor bouwzaken werkt reeds SCHMELZER TOT EIND JANUARI MET VAKANTIE WEEKEINDE MET WIND EN REGEN w Kemproef in Sovjet-Unie „SLAGVAARDIGER WERKEN" Generaals in Zuid-V ietnam uitgerangeerd Rode leiders naar Warschau MEMISA VERREBROEK WAS GUL MEUBELEN DAGBLAD VOOR ZEELAND LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING T7J1 Temporisering van Schelde-Rijn CONTACTEN UITBREIDEN MOEILIJK STERK ALS EEN LEEUW Artsen verplicht op verzoek bloedproef te nemen Uppsala „voelde" kerkdeur collecte 105e JAARGANG No. 24793 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Ma» ZATERDAG 16 JANUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSfBURG. Nu Drs. N. SCHMELZER in Nederland vol in het jaar 2000? Zie pagina 15. Is het kunstbezit van Vlaanderen anno 1965 de openbaarheid waard? Of blijft Vlaanderen artistiek ge zien beneden de maat? Drie as pecten van deze kwestie worden belicht op pagina 13 (cultureel). De rehabilitatie van onze toneel schrijver Herman Heyermans is In volle gang. Beter laat dan nooit. Onze Amsterdamse correspondent beschrijft de expositie welke aan deze strijdbare auteur is gewijd. Pagina 21. Morgen houdt men u bij de kerk deur een schaal voor. Uw gulden, daarin geofferd, is een Mcmisa- gulden en die is NIET aan het devalueren. Pagina 19. Instemmend blaten of krachtig meespreken dat zijn de twee wegen die men kan volgen in de mers. Een praktische benadering medezegenschap van werkne- vanuit werkgeversstandpunt op pagina 23. 55 (Advertentie) EEN SPAANSE militaire vrachtauto, die een officier en 23 soldaten in de nabij heid van de Franse grens zou bren gen, is over de kop geslagen, waarbij de officier en vijf van zijn manschap pen werden gedood. IN MEXICO kwamen twee vrouwen om het leven en werden 24 personen ge wond toen een trein op een bus in reed. De bus werd bijna 200 meter meegesleurd. DE VIJFDUIZENDSTE student aan de katholieke universiteit wordt eind fe bruari verwacht. Hiermee blijkt de Nijmeegse universiteit de percentueel snelst groeiende in ons land te zijn. MEJUFFROUW M. Vendrik en mr L. Baas, beiden verbonden aan het cen trum de Horstink te Amersfoort, zijn als periti uitgenodigd deel te nemen aan de herbewerking van schema 13 over de Kerk in deze tiiri. (Van onze weerkundige medewerker) Tot nu toe is er in januari in een groot deel van Brabant al ruim 70 mm regen gevallen. Normaal krijgen wij in de hele maand januari bijna zestig mm. De depressies blijven aan de lo pende band snel over de oceaan tot diep in Europa doordringen. Ook tij dens het weekeinde zijn weer enkele regenfronten te verwachten. Tijdelijk wordt daarbij weer zach tere oceaanlucht aangevoerd met een harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. Deze zachte lucht wordt zondag weer verdreven nadat een koudefront met enkele buien is gepasseerd. Het algemene weerbeeld blijft ook de ko- ^nde dagen onbestendig en regen- acntig. Alleen in een groot deel van Rusland weet de matige tot strenge vorst zich nog te handhaven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering moet het investeringspeil beper ken en acht het daarom niet ver antwoord de werken ten behoeve van de Schelde-Rijn-verbinding in het technisch hoogst mogelijke tempo uit te voeren. Mocht in de komende jaren een andere situa tie ontstaan, dan zal alsnog kun nen worden overwogen de aanleg van de Schelde-Rijnverbinding te versnellen. Overigens is in Ber gen op Zoom het bouwbureau al aan de slag gegaan. Dit staat in de memorie van ant woord op het wetsontwerp tot goed keuring van het Schelde-Rijnverdrag aan de Eerste Kamer. De regering wil de parlementaire behandeling van het verdrag zo spoedig mogelijk afsluiten. Als bewijs dat België evenwel dooi de Schelde-Rijnwerken op een loyale medewerking kar, rekenen wijst de re gering erop, dat reeds thans voor uitlopend op de ratificatie van het ver drag het eerder genoemde bouwbu reau is opgericht dat met de voorbe reidende werkzaamheden een aanvang heeft gemaakt. Het tracé bijvoorbeeld wordt thans meer in detail onderzocht. Het hoofd van het bouwbureau heeft inmiddels een min of meer periodiek contact tot stand gebracht met o.m. de provinciale waterstaat en de provin ciale planologische diensten van Zee land en Noordbrabant. Een zo doelma tig mogelijk gebruik van de grond vormt o.a. een punt van bespreking. De regering zegt in te stemmen met de opvatting, dat het verdrag de wa terstaatkundige vooruitzichten in Zee land en West-Brabant niet onbelang rijk zal veranderen. Zij acht „enige relativering" hierbij echter wel op haar plaats. Volgens de regering zou de ontwikkeling van een havenindu striegebied in het afgesloten bekken van de Westerschelde ook mogelijk zijn, wanneer er van een nieuwe Schel de-Rijnverbinding geen sprake was ge weest. Met betrekking tot dit plan (het Reimerswaalplan) spelen de mogelijk heden, die door de uitvoering van de Deltawerken worden geschapen, vol gens de regering een overwegende rol. Ook de directe scheepvaartverbinding tussen de Westerschelde en de Ooster- schelde kan, ervan uitgaande dat een dergelijke Zuid-Beveland doorsnijden de verbinding er toch altijd wel zal moeten zijn, volgens de regering slechts als een nevenaspect van het Schelde- Rijnverdrag worden gezien. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - BREDA - GOES In politieke kringen in Den Haag verwacht men, dat de begrotingsbehandeling van Verkeer en Wa terstaat in de Tweede Kanier op 26 januari het begin zal wor den van een fors spelletje politiek touwtrekken om de wegen. Zoals de kaarten nu liggen, neemt men niet aan, dat er ai op 26 januari be langrijke beslissingen zullen vallen. Minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) heeft de betrokken Tweede-Kamercommissie uitgeno digd voor een vertrouwelij ke bespreking over het rijkswegenfonds op 27 januari. Het laat zich aanzien dat dan binnenskamers de tweede ronde zal worden uitgevochten. Op het uitein delijke resultaat zal men moeten wach ten tot de openbare behandeling van het rijkswegenfonds. De datum daar voor is nog niet vastgesteld. In Bra bant, Zeeland, Limburg en Overijsel de provincies met de grootste we genproblemen zal men dus enig ge duld moeten oefenen. Het is overigens niet aan te nemen dat het parlement zal berusten in lang uitstel. De instelling van het rijkswe genfonds en het daarbij ingediende we genbouwprogramma van de regering hebben het wegenvraagstuk in het centrum van de belangstelling ge plaatst. In Brabant hebben de K.V.P.-kamer- leden, overtuigd van de ernst van de zaak en gemobiliseerd door de provin ciale partij-afdelingen, onderling inten sief overleg gepleegd. Een handicap is echter dat in deze provincie nog geen volledige eenstemmigheid schijnt te heersen over de prioriteiten. De indruk bestaat verder dat ook het provinciaal bestuur geen duidelijk urgentieschema voor ogen staat. Dat houdt weliswaar verband met het feit dat zoveel pro jecten in deze uitgestrekte provincie urgent zijn, maar men vreest toch dat hierdoor het Brabantse geluid in de kamer niet zo krachtig zal klinken als eens.de Brabanders willen. In Zeeland daarentegen is men het onderling volkomen eens. Het draait om rijksweg 58 ('s zomers een wan hoop), de Barendrechtse brug (zal het verkeer RotterdamGoes over de dam men en bruggen in begin 1966 ernstig belemmeren), de veerdienst Kruinin- genPerkpolder (uitbreiding van de capaciteit is dringend nodig) en de vas te oeververbinding over de Wester schelde, waarvan de minister gezegd heeft dat ze ééns zeker komen zal. Tijdens de openbare commissiever gadering over de begroting van Verkeer en Waterstaat hebben deze zaken al veel aandacht gehad. Ze zullen ook eind deze maand, vooral tijdens de de batten over het wegenfonds door de Zeeuwse kamerleden in de beschou wingen worden betrokken. Er zal geen extra politiek geschut worden aange sleept om een of meerdere van de wen sen vervuld te krijgen. De recente po sitieve uitlatingen van de minister heb ben in Zeeland namelijk een goede in druk gemaakt. SCHIPHOL Vrijdagochtend zijn de Nederlandse Canadezen, die met verlof in hun moederland zijn ge weest, naar Toronto vertrokken. De vlucht moest een paar maal worden uitgesteld wegens technische sto ringen aan het chartervliegtuig. Vele emigranten zijn door liet ge dwongen langere verblijf in finan ciële moeilijkheden gekomen. Het kanaal van Hansweert naar We- meldinge zal in elk geval open blijven zolang er geen nieuw kanaal door Zuid- Beveland tot stand is gekomen. Tot in grijpende verbeteringen van het be staande kanaal zal, in afwachting van de eventuele ontwikkelingen in de Oos- terschelde, echter niet worden overge gaan. Wel wordt er aan gedacht de wacht- plaats voor schepen aan de binnenzijde van de Oostsluis te Hansweert in het kader van de bestaande onderhouds werken enigszins uit te breiden. Dit werk zal vermoedelijk nog in 1965 ter hand worden genomen. Intussen heeft het gebruikelijke be raad van de K.V.P.-fractie in de ka> mer nog niet plaatsgevonden. Het zal gehouden worden op de ochtend van 26 januari, de dag waarop de begroting behandeld wordt. Het is jammer dat fractievoorzitter drs. N. Schmelzer tot 30 januari op (wintersport-)vakantie is. De vergadering zal nu onder leiding staan van waarnemend voorzitter v. d Ploeg. Voor de K.V.P. zal tijdens de begro tingsbehandeling het Bossche kamerlid dr. N. H. L. van den Heuvel, die voor zitter is van de fractiecommissie voor Verkeer en Waterstaat, het woord voe ren. Mn taak zal bijzonder zwaar zijn, en hij zal voor het nationale vraagstuk van de rijkswegen in Brabant niet veel tijd hebben, want het vergaderschema staat de K.V.P. als grootste fractie slechts een spreektijd van twintig mi nuten toe. In die tijd moet de heer Van den Heuvel de hele begroting onder de loep nemen (K.L.M., P.T.T. enz.). In Brabantse K.V.P.-kringen heeft men niet geweten dat het debat over de rijkswegen in drie wases zou verlo pen. In Brabant, waar de K.V.P. meer dan twintig procent van haar stemmen haalt, hoopt men nietemin dat ook tij- dtns de eerste ronde op 26 januari de situatie in deze provincie, die natio naal gezien hoogst ernstig is te noemen, de nodige aandacht zal krijgen. (Van onze correspondent) LONDEN Sir Winston Spen cer Churcill (90) is ernstig ziek. Volgens een communique, gister middag om drie uur uitgegeven door twee van Engelands bekend ste artsen, is de bloedsomloop van de oude Britse oorlogsleidor verzwakt en is hq getroffen door een hersentrombose. Dit nieuws verontrustte de Britse hoofdstad waar men al op de hoogte was van het feit dat sir Winston „verkouden" was- Over levensgevaar is in het communi qué geen gewag gemaakt. Lord Moran, sir Winstons lijfarts, las het communiqué voor toen hij het huis van de oud-premier in Hyde Park Gate verliet. Hij weigerde iets aan de opge schreven verklaring toe te voegen. Het bulletin was mede ondertekend door Lord Brain, een briljant neuroloog die bij de patiënt ontboden was. Naar gisteravond laat vernomen werd. was sir Winston zeer rustig. Voor zijn huis dromden Britse en buitenlandse journalisten samen, Churchills kinde ren en verschillende familieleden kwa men de zieke bezoeken. Zijn dochter Sarah Churchill werd uit Rome terug geroepen, maar het vliegtuig waarmee zij naar huis wilde terugkeren, moest wegens een storing terug naar de lucht haven van Rome vliegen. Sinds sir Winston zich vorig jaar voorgoed terugtrok uit de politiek, door het Lagerhuis, waarin hij bijnt een mensenleeftijd lang zitting had, te verlaten, heeft hij zich praktisch niet, meer in het openbaar vertoond. Op dertig november viel hem ter gelegen heid van zijn 90e verjaardag een war me hulde ten deel. Uit alle hoeken van de wereld stroomden gelukwensen sa- men waarvoor de hoogbejaarde staats man dankte met het befaamde V-teken toen hij even van achter de ramen van zijn huis de menigte begroette. Sir Winston dat is gebleken beschikt over een ijzeren gestel. Ne gentigjarigen die zóveel zware ziekten hebben doorstaan als hij, moeten zeld zaam zijn. Alleen al zijn ziektelijst van na de oorlog wijst op zijn sterke constitutie. In 1953 had hij een hartaanval waar door hij enige tijd gedeeltelijk ver lamd was. In 1958. tijdens een verblijf aan de Rivièra liep hij een zware longontste king op en tegelijkertijd een borst vliesontsteking. In 1960 brak hij éls ge volg van een val een ruggewervel en twee jaar later in Monte Carlo zijn linkerdijbeen. Na twee operaties kon het genezingsproces beginnen, maar toen kwam er weer een longont steking bij. Elke keer opnieuw ver baasde Churchill zijn omgeving door zijn snelle herstel. Churchill zal niet in een ziekenhuis worden opgenomen. Bij hem thuis zijn alle maatregelen voor een goede ver pleging getroffen. Koningin Elizabeth en president Charles de Gaulle van Frankrijk worden op hun eigen ver zoek doorlopend op de hoogte gehouden van de toestand. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse maat schappij tot bevordering van de ge neeskunst ontkent aan haar artsen leden te hebben geadviseerd om ir voorkomende gevallen automobilisten geen bloedproef meer af te nemen, om dat deze proef geen wetenschappelijke waarde zou hebben voor de vaststelling van het alcoholmisbruik. De maat schappij handhaaft haar richtlijn, dal niemand verplicht kan worden een bloedproef te ondergaan, maar dat er anderzijds voor een arts geen reden hoeft te zijn om een vrijwillig gedaan verzoek van de betrokkene voor een bloedproef te weigeren. Als er geen an dere arts in de buurt is en het ver zoek wordt gedaan om een bewijs van eigen onschuld te hebben, is de arts zelfs verplicht op dit verzoek in te gaan. De vrijwilligheid moet echter in alle omstandighederr vast staan. De maatschappij zou overigens het liefste zien dat de plaatselijke G.G.D. een aan tal artsen ter beschikking heeft, voor het in voorkomende gevallen afnemen van een bloedproef. Ook ziet de maat schappij liever niet dat een arts bij een van zijn eigen patiënten een bloedproef afneemt. De officier van justitie uit Dordrecht mr. W. de Saint Aulair had dezer dagen weigering van bedoelde artsen om een bloedproef af te nemen in strijd genoemd met de hiervoor gel dende afspraaK tussen Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst en de justitie. SIR WINSTON sterk als de Britse leeuw (Van een onzer verslaggevers) BREDA Lonka n.v. Breda, fabriek van suikerwerken, heeft vrijdag haar poorten gesloten. De fabriek is overgeplaatst naar de Belgische plaats Essen, waar al een nevenbedrijf was gevestigd. Veertig van de ongeveer honderd werknemers zijn met ingang van komende maandag daar tewerk gesteld- De directie van het Bredase bedrijf heeft het personeel al enige tijd gele den in kennis gesteld van de voorge nomen verhuizing. Zij heeft de werk nemers daarbij voor de keus gesteld mee to gaan naar Essen of een andere bchekking te zoeken. Degenen, die voor het eerste hebben gekozen zijn merendeels mensen, die al jaren aan het bedrijf zijn verbonden. Zij zullen voortaan tussen Essen en Breda heen en weer reizen. Een busonderneming uit Essen zorgt voor het vervoer. De opheffing van het bedrijf in Bre da betekent niet, dat de fabriek onren dabel zou zijn, aldus de directie. De financiële situatie laat niets te wensen over. De laatste jaren zijn er winsten gemaakt. Het besluit om het hele Lon- ka-bedrijf naar Essen over te brengen, hangt samen met het streven een gro tere variéteit te brengen in het assor timent, het vergroten van de produktie- eenheid en het bereiken van „een gro tere slagvaardigheid". Bovendien zijn de veranderde invoerbepalingen er de oorzaak van, dat het niet langer nodig is twee fabrieken op zo'n korte afstand van elkaar te laten draaien. In verband met deze samenvoeging is de fabriek in Essen aanzienlijk uit gebreid. Het lege pand in de Minister Nelissenstraat in Breda, waarin de Lonka langer dan dertig jaar geves tigd is geweest, is gekocht door Ame rican Parts Service in Breda, die er een grossierderij in auto-onderdelen in zal vestigen. UPPSALA De Sovjet-Unie heeft gisteren klaarblijkelijk een grote onder grondse kernproefnemeing gedaan, aldus het seismologisch instituut van de uni versiteit van Uppsala. De ontploffing, „vermoedelijk van een kernlading" aldus een woordvo erder. werd geregistreerd met centrum nabij Semipalatinsk, in Siberië. Volgens des kundigen betrof het een proefneming met een waterstofwapen. SAIGON Een aantal hoge Zuid- vietnamese officieren is drie maanden met verlof gezonden. Zij zullen na af loop daarvan worden ontslagen. Vol gens het blad „Saigon Daily News", dat zegt dit uit militaire kringen te heb ben vernomen, worden de generaals Doeong Van Minh, Do Mau. Tran Van Don, Le Van Kim en Mai Hoe Xoetn door deze maatregel getroffen. Do Mau was minister in de regering van Ngoe- jen Khan, Doeong Van Minh is staats hoofd geweest. Het voorstel, genoemde officieren uit het leger te verwijderen, werd in de cember vorig jaar door de raad voor de strijdkrachten aan het staatshoofd ge daan. Deze zond het door aan de hoge nationale raad, die het op 17 december afwees. Drie dagen hierna ontbond het leger deze raad. Het ontslag van de groep officieren, die tegen burgeilijke inmenging in po litieke zaken is, betekent een overwin ning voor generaal Khanh, de bevel hebber, die weer een belangrijke rol op het politieke toneel van Zuid-Viet- nam speelt. Intussen zitten zijn tegen standers niet stil want in Saigon wer den vlugschriften verspreid waarin hij een verrader wordt genoemd en zijn verwijdering uit het leger wordt geëist. MOSKOU Het Kremlin heeft be kendgemaakt dat dinsdag in Warschau een topconferentie zal beginnen van ze ven communistische landen, vermoede lijk om een anti-NAVO militaire poli tiek uit te stippelen. Van Russische zijde zullen premier Alexei Kosygin en partijleider Leonid Brezhnef aanwezig zijn. Het betreft een bijeenkomst van het politiek consulta tief comité van de organisatie van het Warschau-pakt. De bijeenkomst zal de eerste officiële topconferentie van de Uosteuropese communistische staten zijn sinds de val van Nikita Kroestjef op 15 oktober. BRESNEV naar Warschau (Advertenties) ZONDAG 17 JANUARI 1965 (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN Een groep studen ten van de rijks handelshogeschool te Antwerpen heeft drie weken lang goe de sier gemaakt en veel pret beleefd in het kleine Oostvlaamse dorp Ver rebroek. Zij wendden voor cineasten te zijn van een filmmaatschappij met Amerikaans klinkende naam, die in opdracht van de televisie een uitge breide documentaire moesten maken over het onderwerp: „Zo leeft men in Vlaanderen", Burgemeester, secretaris en pastoor lieten zich voor de camera's interviewen, de lokale boerinnen ver eniging organiseerde een Breughelker- mis en een toneelgroep die sind« vier jaar niets meer gepresteerd had, om dat de leden met elkaar in onmin wa ren geraakt, werd nu bereid gevonden om een sketch op te voeren. Dit alles en nog veel meer werd vlijtig gefilmd. De „cineasten" werden op het gemeen tehuis op feestelijke wijze ontvangen en genoten van een stevig diner, flink overgoten met prima wijn. Reeds had de gemeenteraad van Verrebroek erin toegestemd, de onvoorziene uitgaven in te schrijven op de buitengewone be groting. Eén keer dreigde het voor de studenten mis te lopen. Dat was toen temidden van de zogezegde filmopna men. een gemotoriseerde patrouille van de rijkswacht het dorp binnen reed. Een student vroeg toen ijskoud aan de gendarmes of zij hun voertuig even wilden verwijderen, om de opnamen niet te verstoren. Een verzoek waaraan ruiterlijk werd voldaan. Donderdag avond was de burgemeester van Verre- broek met de leden van zijn gemeen teraad en vertegenwoordigers van de lokale verenigingen naar Antwerpen genodigd om er de feestelijke première van de t.v.-film als eregasten mee te beleven. Slechts toen het gezelschap te Antwerpen arriveerde, werd onthuld dat het een studentegrap was geweest Als troostprijs kregen de Verrebroeke- naren een bescheiden filmpje te zien dat door de studenten in al die weken was opgenomen. De burgemeester heeft het geval zeer sportief geïncasseerd. „Het waren prettige weken, we hebben er allemaal veel genoegen aan beleefd", zegt hij. En wie weet komt een echte t.v.-ploeg, dank zij deze grap, toch eens in mijn gemeente filmen". VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies. MAURIKSTRAAT 41 - BREDA Telefoon (01600) 42645 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS.

de Stem | 1965 | | pagina 1