Einde oliestaking niet voor maandag Toestand Brabantse rijkswegen hopeloos Beroep van stewardess is nog steeds in trek Gewapende actie tegen Maleisië gaat voort JHet Neder! andsche Trekpaard liet 46e stamboek verschijnen Roemenen in conflict met Cuba Rika Jansen ontmoet haar redder Fransman speelde een week voor pastoor ERIIARDS GED WONGEN GANG Arabische dreiging voor Israël groeit Rond het Binnenhol Ook bereid tot gesprek DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1965 Meer registratie overtredingen in het verkeer Mineraal naar Gagarin genoemd VANDAAG BESLISSEN STAKERS Zeeland nog steeds grootste fokstallen Studenten naar huis AUTOMARKT IN GRONINGEN VERDWIJNT Bossche Kamer van Koophandel Mr. Biesheuvel bij verkeersongeval betrokken Panani werft meisjes in Nederland Leerstoel voor urologie in Nijmegen Soebandrio tot journalisten: Blij dorp-apen knappen op Matt Cirnber (rechts) de huidige man van filmster Jayne Mans- field lmiddenzwaait zijn vuist naar de voormalige man van Jay ne, Mickey Hargitay links). Ter wijl Mickey tracht de vierjarige Zoltan. kind van hem en Jayne, die hij op zijn naam heeft, over te halen hem te kussen. Rechts staat Mickey jr., de zesjarige zoon van Mickey en Jayne, angstig toe te kijken. De moeilijkheden ontston den toen Mickey in New York een ontmoeting had met Jayne, Matt en de kinderen om zijn kinderen hun kerstgeschenken te geven. Toen de fotografen kwamen hol den Matt. Jayne en de kinderen weg met Mickey in de achtervol ging. DEN HAAG Minister Scholten (Justitie) wil in het belang van de verkeersveiligheid de registratie van de overtredingen rijden zonder rijbewijs en overschrijden van de maximumsnel heid verruimen. Het wordt de Justitie daardoor mogelijk gemaakt volledig te zien hoe het met eventuele recidive van die overtredingen is gesteld, zodat bij de beoordeling van de strafmaat daar mee rekening gehouden kan worden. Voortaan zal registratie reeds plaats vinden wanneer desbetreffende zaken door de officier van Justitie in behande ling worden genomen. Ook iedere afdoe ning zal worden geregistreerd. MOSKOU Rusland heeft enkele van zijn grote mannen geëerd door nieuwe mineralen naar hen te noemen. Enkele van de nieuw-ontdekte mineralen zijn ..Gagariniet", „Keldyshiet", naar de voorzitter van de academie van we tenschappen, Mystislaw Keldysh. en ..Landauiet", naar de natuurkundige Lew Landau. BRUSSEL De reeds vijf dagen durende staking in de Belgische olie industrie kan mogelijk maandag aflo pen als werkgevers en werknemers het regeringsvoorstel aanvaarden om een loonsverhoging van 16,43 procent, ver spreid over twee jaar. in te voeren, aldus welingelichte zegslieden in Brus sel. Vandaag zullen de vertegenwoor digers van de werknemers het rege ringsvoorstel aan de stakende arbei ders ter stemming overleggen. Werknemerskringen noemden het voorstel over het algemeen aanvaard baar. maar volgens hen zullen de sta kingsleiders aandringen op invoering van de verhoging in één jaar, in ver band met de snelle stijging van de kos ten van levensonderhoud. De werkgevers, die een verhoging van 10 procent hebben aangeboden en een regeringsvoorstel van 13,7 procent hebben afgewezen, weigerden commen taar te geven, maar men verwacht dat zij tegen het nieuwe voorstel gekant zullen zijn. De staking, waarbij ongeveer 5000 werknemers in de olie-industrie zijn betrokken, dreigt het hele land aan te tasten. Stookolie voor verwarming en koken wordt schaars. In Brussel en in Antwerpen beschikken sommige wo ningblokken slechts drie uur per dag over heet water, terwijl de verwar ming van negen uur 's avonds tot in de ochtend is afgesloten. Als de staking niet voor maandag is afgelopen, di eigen 1.400.000 gezinnen verstoken van gas voor koken te gera ken. In de omgeving van Brussel zou den werkwillige tankautobestuurders in het holst van de nacht brandstof hebben geleverd aan benzinestations. Het tijdstip was gekozen om moeilijk- De Koninklijke Vereniging ,.Het Ne- derlandsche Trekpaard'' heeft haar 46e aflevering van het stamboek doen ver schijnen: weer op de gebruikelijke keu rig verzorgde wijze en van praktisch de zelfde omvang als de laatste zes a ze ven jaren het geval geweest is. Er werden in dit boekjaar ruim 3000 veulens geregistreerd terwijl 19 hengsten en 750 merriën van zeer goed interieur in het keur-stamboek (K) wer den opgenomen. Daarnaast werden 69 merriën van niet officieel bekende af stamming in het hulpboek opgenomen. Voor het eerst in de geschiedenis zijn ook vermeld de Haflinger paarden; de keurstamboekhengsten met de num mers 1 t.e.m. 6. de K merriën 1 t.e.m. 164 en de 134 eerst geregistreerde veu lens, zoals eze in de diverse registers zijn opgenomen of ingeschreven. Van de 19 nieuwe K-hengsten zijn 5 gefokt in Zeeland en evenens 5 in Noord-Brabant; van 4 stond de baker mat in Limburg, van 3 in Zuid-Holland en 2 zijn gefokt in Noord-Holland. Op genomen zijn er 6 in Zeeland, 4 in Dren te, 2 in Noord-Brabant en in Gelder land en in vijf andere gewesten ieder één. Als stamvader komt de Belgisch- Zeeuwse baron de l'Hostée het meest naar voren met vier in Zeeland gebo ren zonen. Van Carlo v.d. Melo (Certain- stam), van Costaud v. Soesterhof en van Fifils du Chateau werden ieder twee zonen opgenomen. Verder komen nog drie hengsten uit de Nico- en uit de Costaudstam terwijl twee uit de Certain- stam afkomstig zijn en één een Bel gische vader heeft. We zien de meeste fokhengsten nog steeds uit het zuiden komen; Noord-Bra bant stieeft Zeeland hierbij heel aardig opzij en wel vooral het oosten der pro vincie waar de kleinere bedrijven op de lichtere gronden zijn. De verschuiving naar deze gronden blijkt ook goed uit het feit dat in Drente vier hengsten werden opgenomen in K. Noord-Brabant telt verre de meeste stamboekleden, ongeveer 1,5 maal zoveel als Zeeland, dubbel zoveel als Gelder land en Drente en ruim drie maal zo veel als Limburg. Maar we zien wel vooral vele leden meer uit het oosten dan vroeger wel het geval was. De grootste fokstallen vinden we nog steeds in Zeeland. Doch de stal die vele jaren met het grootst aantal paar den aan de stamboekhuishouding deel nam, die van wijlen J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge is niet meer de Srootste: vier veulens ingeschreven, dat is al. Twee stallen namen deel aan de stamboekhuishouding ieder met 7 paar den: stallen De Dobbelaere te IJzen- dijke: 4 hengstveulens en 2 merrieveu lens, alle van Gaillard de Biévéne en een K merrie en gebr. Murre te Axel: i hengst- en 2 merrieveulens van Max v. Rondeputten, één K merrie en twee hulp. boekmerriën. Dan volgen twee stallen met ieder 5 dieren: F. P. Brooij- mans te Vitshoek-Hontenisse met 2 hengst- en 2 merrieveulens van baron d l'Hostée plus een K-merrie en J. dei- Weduwen te Kerkwerve, die feitelijk de beste beurt maakt met één K-hengst, één K-merrie twee hengstveulens en één merrieveulen (van 2 vaders). In Noord-Brabant was één stal die vier paarden aan de nieuwe jaargang toevoegde: M. v. Roosmalen te Berli- cum: 2 merrieveulens en 2 hulpboek- merriën. Zes stallen levenden ieder drie dieren: Quin Ha vermans te Den Hout- Oosterhout, 3 merrieveulens (2 vaders), W. Sinx te Geertruidenberg: één K-mer rie en twee merrieveulens; gez. v.d. Vorst te Oud-Gastel: één K-merrie; één hengst en één merrieveulen; J. M. v. d. Weele te Valkenswaard met een ge lijk drietal; G. Stroeken te Beers met één hengstveulen en twee merrieveulens en J. J. v. Liere te Rilland met ook weer een gelijk drietal veulens. Deze woont weliswaar in Zeeland doch hij is blijkbaar lid van de afdeling Noord- Brabant. De Haflinger K-hengsten en -merriën zijn allemaal gefokt in Oostenrijk. Twee hengsten resideren in Noord-Brabant (Maren en Mill), één in Zeeland (fa. F. Dekker te Axel). heden met stakers te vermijden. Het kernenergiecentrum te Mol, dat niet op de voorrangslijst van de sta kers is geplaatst, dreigt zonder brand stof te komen, wat volgens de leiding gevaar kan opleveren voor personen en bepaalde installaties. Een deskundige verklaarde dat de afvoer van giftige dampen en gassen verzorgd worden door met elektriciteit aangedreven machines. Het in het cen trum werkzame personeel zou in le vensgevaar komen te verkeren als deze machines uitvielen zonder dat zij kun nen worden vervangen door dieselge neratoren, die van olie afhankelijk zijn. WENEN De Cubaanse regering heeft alle Cubaanse studenten in Roemenie naar huis teruggeroepen. In Roemenië studeren ongeveer 130 Cubanen, onder wie 80 technici. De uittocht van Cu baanse studenten is enkele dagen gele den begonnen en zal binnenkort voltooid zijn, aldus de zegslieden. Het besluit van de Cubaanse regering is genomen nadat de Roemeense regering geweigerd had toestemming te geven tot een bijeenkomst van Cubaanse studenten in Boekarest ter gelegenheid van de Cu baanse nationale feestdag op 1 januari. De Roemeense autoriteiten gaan van het standpunt uit dat buitenlandse stu denten alleen hebben te studeren en zich dienen te onthouden van politieke activiteiten. Als gevolg hiervan mochten Afrikaan se en andere studenten verleden jaar evenmin een demonstratie houden tegen de Belgische en Amerikaanse ambassa de naar aanleiding van de reddingsactie van blanke gijzelaars in Stanleystad. AMSTERDAM De Amsterdamse cabaretière Rika Jansen heeft in Willemstad op Curagao, waar zij met haar „one woman" show optreedt de man gevonden en kunnen bedanken, die haar „one woman"-show optreedt de de Geldersekade in Amsterdam heeft ge red. Het is de 70-jarige Johnny Martis, oud-zeeman, die in een huisje in Wil lemstad woont, en door tussenkomst van de Curagaose radio ,,Curom" en de dagbladen is ontdekt. Dit viel niet mee omdat Rika Jansen niet wist of haar redder nog leefde en ook zijn naam niet kende. Het contact tussen Rika Jansen en de heer Martis werd gelegd door een stadgenoot, die zich herinnerde dat Johnny wel eens had verteld in zijn jonge jaren in Amsterdam een meisje te hebben gered. Op een winterdag in 1933 was de heer Martis op weg naar de haven om als matroos te monsteren op de „Stuyvesant" toen hij op de Gelder sekade een meisje in het water zag spar telen. Hij bedacht zich geen ogenblik, sprong in het vieze water van de gracht en slaagde er in de toen 8-jarige Riekie op de wal te brengen. ,,Ik had een bor reltje op" zegt hij nu .anders had ik mijn jas nog uitgetrokken". (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Een 23-jarige oplichter, Jean Claude Castets uit het departement van de Landes heeft in Frankrijk kans gezien zich een week lang uit te ge ven voor pastoor. Hij meldde zich aan bij de Abbé Soubies in Orthez, zei Roger de Traversay te heten, vicaris te zijn van de parochie Sainte-Eu- lalie in Bordeaux en vertelde naar Orthez te zijn gekomen om daar en kele weken rust te nemen. Op de Abbé maakte hij een uitstekende in druk. Hij noemde alle bijzonderheden op van zijn parochie, kende verschei dene hoge autoriteiten en wist pre cies, wat een priester behoort te we ten: de klassen van trouwen en be graven, de uren van de missen en het gebruik van Frans in de nieuwe li turgie. Al na een kwartier stonden beide mannen op zulk een goede en vertrouwelijke voet, dat zij elkaar tutoyeerden, zoals dat onder jonge priesters gebruikelijk is. Met aanbe velingen van de abbé ging Jean Claude, een uitstekende simulant, aan het werk. Zijn intrek nam hij in het beste hotel van de stad. waar hij met het nodige respect werd behan deld. Alle deuren van kerken, kloos ters. scholen en patronaten gingen voor hem open. In het klooster van de Clarissen, vlak bii het restaurant, waar hij zijn maaltiiden gebruikte, liet hij de nonnen geld voor zich in zamelen. Per dag las hij vier missen in plaats van de toegestane twee en stak het geld in eigen zak. TTet bedrog kwam uit door toedoen van de moeder-overste van de Jeanne d'Arc-school. Terwijl Jean Claude de mis opdroeg waren haar vreemde dingen opgevallen. De wij zigingen, door het concilie toegestaan, waren haar bekend, maar de zoge naamde priester veroorloofde zich met de eredienst al te veel vrijhe den. Bovendien maakte hij een paar hoorbare fouten met zijn latijn: hij gebruikte een accusatief met um in plaats van de nominatief met us. De abbé werd gewaarschuwd, die Jean Claude naar diens toestemming om de mis te celebreren vroeg. De man antwoordde dat dat document in zijn hotel lag, maar hij beloofde het de volgende morgen te zullen overleg gen. Nog diezelfde avond ontvreemd de hij een soutane en nam discreet de trein naar Lourdes. Het hotel en het restaurant zitten met alle onbetaal de rekeningen. Achteraf is gebleken, dat de man al eerder veroordeeld is tot drie jaar gevangenisstraf en 200 frank boete wegens oplichting. In derdaad bestaat er in Bordeaux een oriester, die Roger de Traversay heet en vanzelfsprekend hoogst verbaasd was te horen, hoe zijn naam en titel was gebruikt. De politie van de Be- neden-Pvroncën stelt alles in 't werk om Jean Claude te achterhalen. Het wonderlijke is. dat Jean Claude van Bordeaux alles weet. maar dat geen sterveling hem daar kent. GRONINGEN Het gemeentebestuur van Groningen heeft besloten met ingang van 1 februari de niet officiële auto markt, die op maandagavond aan het Damsterdiep werd gehouden, niet langer te tolereren. Er waren al geruime tijd klachten van omwonenden over de gang van zaken op deze markt. De Groningse politie heeft weken achtereen strenge controle uitgeoefend en vele oude voer tuigen naar het politiebureau overge bracht voor technisch onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De voorzitter van de Bossche Kamer van Koophandel, dr. G. de Gruyter, heeft in ztfn nieuwjaars rede de toestand van de rijkswegen in Noord-Brabant „wanhopig" genoemd. Hü sprak van „bijna chaotische ver- keersverhoudingen" die zich met name voordoen in en rondom de Brabantse hoofdstad. Met deze nieuwjaarsrede heeft nu ook de Bossche Kamer zich bij de Brabantse instanties gevoegd, die fel protesteren tegen het wegenbouw programma van minister Van Aartsen. Volgens dr. De Gruyter geeft de rijks overheid zich niet voldoende reken schap van de veranderingen in het ver keer. die zich in Brabant voordoen. In de nationale economie immers gaat deze provincie, die nu al het sterkst bemande industriële apparaat van het land bezit, een steeds, groter rol spelen. Zij zal die rol niet kunnen vervullen, als zij niet kan aanhaken op de econo mische expansie in de aangrenzende Belgische gebieden. Daarvoor zijn we gen naar België nodig en die zijn be slist ontoereikend. Heeft het wel zin om aan de toekomst te denken, als de wegenaanleg niet eens rekening houdt met de economische groei van het ver leden, vroeg dr. De Gruyter. Hij stelde vast dat men juist in de grensgebieden aan de wegen niet kan zien. dat er ernst gemaakt, wordt met de Benelux. „Terwijl de Volkerakdam zijn voltooiing snel nadert en zo een snel en kort verband tussen Antwerpen en Rotterdam binnen de mogelijkhe den brengt, slaat omtrent de Zoomweg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Biesheuvel (Landbouw) is gistermorgen in Den Haag na een verkeersongeluk bij Hille- gom waarbij hij betrokken was normaal aanwezig geweest op de wekelijkse ver gadering van de ministerraad. De minister had zelf bij dit ongeval waarbij twee doden waren te betreuren weliswaar geen letsel opgelopen, maar niettemin was hij zeer onder de indruk van het gebeurde. Zijn aanwe zigheid in de ministerraad was echter beslist noodzakelijk. Als vice-pre- mier neemt mr. Biesheuvel de eerstko mende tijd de taken over van minister president Marijnen, die spoedig naar de West vertrekt. Tevens moest mr. Bies heuvel verslag uitbrengen van de reis, die hijzelf naar de West heeft onderno men. SCHIPHOL Binnen een week tijds hebben meer dan 300 Nederlandse meisjes bij Pan American Airways in Amsterdam gesolliciteerd voor de functie van stewardess, nadat bekend was geworden, dat deze Amerikaanse luchtvaartmaat schappij in Nederland geschikte krachten hoopt te vinden voor uitbreiding van haar stewardessen-korps. „Slechts de helft van dit korps wordt gevormd door Amerikaanse meisjes", aldus Panam-directeur P. G. Vosburgh op een persconferentie in Amsterdam. „De andere helft is in het buitenland gerekruteerd." Het stewardessen-beroep oefent op vele jonge vrouwen nog steeds een magische aantrekkingskracht uit. Eind dezer maand komt een speciaal team van de perso neelsafdeling van Pan American uit New York over, dat jaar-in-jaar-uit niets an ders doet dan gegadigden voor de functie van stewardess te keuren. De eisen luiden: 21 tot 27 jaar oud, ongehuwd of gehuwd geweest, 161 tot 173 cm lang, 50 tot 63 kg zwaar, middelbaar onderwijs genoten, vloeiend Engels en Nederlands spreken, kennis van andere talen strekt tot aanbeveling. Na een trainingsperiode van een jaar in Miami voor een iets lager salaris gaan de aangestelde meisjes, zodra zij „vliegend werk" gaan doen, 452 dollar per maand verdienen. Zij worden in Amerika gestationeerd. Panam heeft de laatste jaren steeds enkele tientallen Nederlandse stewardessen in dienst gehad. Enkele dagen voor het bezoek van bondskanselier dr. Ludwig Erhard aan president De Gaulle, heeft de Atlantische politiek zich merk waardig ontwikkeld. Oorzaak daarvan is de torpedering van de multilateral force (M.L.F.) door president Lyndon Johnson persoonlijk. Nadat de Rus sen de onderscheiden NAVO-partners in voorzichtige bewoordingen hadden laten weten, dat het deelnemen aan de trekker komen. President Johnson heeft de M.L.F. nog voor haar in gebruikstelling tot mottenballenvloot verklaard. De Westduitsers zijn daar mee zonder veel égards de mist inge stuurd. Erhard had op de Verenigde Staten gewed, hij heeft dit spel ver loren. Juist op tijd volgt op 19 en 20 januari het gesprek Erhard-De Gaul le. De bondskanselier, die samen met zijn minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder, de grootste te genstanders van het Duitse Gaullisme zijn, worden nu in de armen van De Gaulle gedreven. Erhard is glad ge- nier van herenigen zouden moeten denken. Dan pas kan aan de hereniging zelf worden gedacht. De Gaule gaat Er hard nu polsen over Duitse Oost- West-eontacten. De vice-kanselier dr. E. Mende is daar een voorstander van. Hij heeft er enige tijd geleden zelfs een Amt für Inner Deutsche Kontakte voor willen oprichten, maar Erhard wilde daar niet van ho ren. Evenals Adenauer bleek Erhard (nog) geen voorstander van het in beweging brengen van de hereni gingskwestie. Erhard reisde naar de anderhalve week is van dat vertrou wen niet veel overgebleven. Het heeft er minstens de schijn van dat John son zich van Europa gaat losmaken, hoewel hij gisteren nog liet weten dat het Amerikaanse standpunt over de Kennedy-ronde niet was veranderd. Het in de steek laten van Bonn heeft ook gevolgen voor de Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azië. West-Duits land is het als enige grote Europese mogendheid eens met de Amerikaan se interventie in Zuid-Vietnam. De Gaulle is voorstander van „neutrali sering" van heel Zuidoost-Azië. Wat dat betreft zijn De Gaulle en Erhard de M.L.F. de zaak van de internatio nale ontspanning geen goed zou doen, eleven alleen de Westduitsers over om samen met de Amerikanen die vloot te bemannen. Voor de V.S. was het natuurlijk niet genoeg. Bovendien stuitte Johnson op het niet door het IJzeren Gordijn ge scheiden Europese onbehagen over de mogelijkheid dat de Bundeswehr haar vinger angstig dicht bij de atoomtrek ker kon krijgen. Amerika alleen met West-Duitsland kan geen M.L.F. vor men: zo'n strijdmacht heeft noch mi litaire, noch politieke zin. Bovendien zou de Duitse vinger nog dichter bij noeg daar politieke munt uit te slaan om zijn in Washington geleden ne derlaag te verbloemen. De laatste maanden heeft de Franse buitenland se politiek zich zeer actief achter het IJzeren Gordijn begeven. Tegelijk hiermee toonde De Gaulle zich toe schietelijker t.o.v. het Oosteuropese standpunt dat de Duitse hereniging alleen tot stand kan worden gebracht via besprekingen tussen Oost-Duits- land en West-Duitsland. De Franse president rekent er niet meer op dat de voormalige geallieerden het eens worden over de Duitse kwestie. Het standpunt van Bonn is dat eerst de geallieerden eensgezind over de ma- stad van waaruit bijzonder veel wordt gedaan aan de verbetering van de Oost-West-verhoudingen, speciaal binnen de Europese grenzen. Het is lang niet onmogelijk dat Erhard, op niet mis te verstane wijze door John son in de steek gelaten, gedwongen zal zijn wat opener te staan voor de ideeën van de Franse president. Op 5 januari nog heeft er in Bonn een langdurig gesprek plaatsgehad tussen de Amerikaanse ambassadeur daar, George McGhee, en Erhard. Na af loop liet de regeringswoordvoerder von Hase weten dat „het vertrouwen in de V.S. geheel was hersteld". Na het roerend oneens. Maar voor een Europees gesprek behoeft dit geen beletsel te zijn. Hoofdzaak is dat de door de Westduitse bevolking zo ge heten zaak van de Wiedervereinigung in Parijs ter sprake komt. Indirect hebben de Russen dit gespreksonder werp ter tafel gebracht, door De Gaulle terzijde te staan bij diens anti- M.L.F.-politiek. Ook de Russen heb ben alle belangen bij een oplossing van het Duitse vraagstuk. De muur in Berlijn en de wachttorens langs de zonegrens kunnen aan beide zij den worden gezien. Als „golfbrekers in de vloed der toenadering". mW-ijyj-d en niets vast". De bestaande route via Breda is in het grensgebied ondeugde lijk, vond dr. Ds Gruyter. Midden-Brabant mist niet alleen een goede weg naar het noorden, maar ook naar België. Wat oost-Brabant betreft', op de enige noordzuid-verbinding die er is (E 9) doen zich verkeersproble men voor die in Den Bosch culmineren in chaotische toestanden. eTrwijl oost- Brabant. een van Nederlands belang rijkste industriecentrums is, heeft het geen aansluiting op het Belgische we gennet van enig kaliber. NIJMEGEN De katholieke universi teit in Nijmegen heeft als eerste in Ne derland een speciale leerstoel voor de urologie ingesteld bij haar medische faculteit. Dr. W. A. Moonen uit Vught is benoemd tot buitengewoon hoogle raar in dit specialisme. Prof. Moonen (45) bezocht het gym nasium in Den Bosch en studeerde me dicijnen in Amsterdam. In 1948 promo veerde hij. Prof Moonen was tot 1950 hoofd van de chirurgische kliniek van het Grootziekengasthuis in Den Bosch. Daarna studeerde hij in Lyon, Parijs. Amsterdam en Boston. Later vestigde hij zich in Den Bosch als uroloog. TEL AVIV Generaal David Elazar, bevelhebber der Israëlische strijdkrach ten aan de grens met Syrië, heeft don derdagavond op een bijeenkomst in Na zareth verklaard dat de toestand in het grensgebied slechter wordt. Israël zou de besluiten der Arabieren op de jongste conferentie in Cairo niet te licht moeten opvatten. „Wij kunnen de Arabische trac toren al aan het werk zien voor de om legging van de zijstromen van de Jor daan". Dit jaar zal beslissend zijn, wij moeten paraat zijn om onze rechten op de wateren van de Jordaan te verdedi gen, aldus de generaal. Gistermorgen deed zich bij Abu Totr weer een grensincident tussen Israëli sche en Jordaanse militairen voor aldus een Israëlische militaire woordvoerder. Volgens de woordvoerder werd een Israëlische patrouille door Jordaniërs odder vuur genomen, waarop de Israëli's het vuur beantwoordden. Er werd een staakt-het-vuren tot stand gebracht door de V.N.-commissie ter naleving van het bestand. (Van onze parlementaire redacteu P. v. d Sandeni DEN HAAG Diep geschokt, mai' dankbaar gestemd hebben wij h nummer van de Banier, orgaan d Staatskundig Gereformeerde Pari na lezing op onze schrijftafel gelee Dankbaarheid voor alles, wat ir. C. van Dis, lid van de Tweede Kamer c staten-generaal voor de SGP en alc - meen hoofdredacteur van voornoe de Banier, ons tveer heeft geleerd voorgehouden. Geschokt zijn wij, o>; dat ir. Van Dis zich kerend teg~ de voortgaande verroomsing van Nc derland,'Europa en de wereld voer al zijn en onze protestantse med' broeders daarvoor ter verantwoordtr roept. A.R. en C.H.U., maar in het bij zonder dr. Bruins Slot en dr. Berghuj twee paladijnen der Anti-Revolutio naire Partij, worden door ir. Van L voor nieuwe ongehoorde feiten ver antwoordelijk gesteld. De heer Van Dis, (voor wie hem actie ziet is hij allesbehalve een fc onvervaard strijder, veel meer e.' stukje politieke folklore) roept luidkeels foei over het feit, dat met d KVP en PvdA ook de AR, en de CH1 pal staan voor een verenigd Europ" terwijl zij toch moeten weten, dat h" niet om een christelijk, maar om e<" rooms-christelijk Europa gaat. „Me ziet, dat dr. Bruins Slot en met hev diens gelijkgezinden in de ARP, ge heel in het schuitje varen van de pau van Rome", jammert ir. Van Dis. En dan komt de grote onthulliv: die ook ons diep heeft geschokt: ,.puv. Paulus VI koos als beschermheilige voor het wordende Europa de stich - ter van de orde der benedictijnen, nl. Benedictus van Mursia, die in het jaar 529 een klooster stichtte op de Monte Cassino". Wij zien de heer Van D:s bijna ineenkrimpen, wanneer hij he woord ..heilige" moet neerschrijver. Om deze zaak aan zijn lezers hee goed duidelijk te maken, had hij er o' op getvezen, dat de Roomse Kerk voo alles en nog wat heiligen heeft, zelf. voor „goede biergezellen, wijnzuiper en dronkaards", nl. de heilige Urba nus. Ook de dieren kregen een be schermheilige, zoals de varkens de H. Antonius, de paarden en koeien de F Loy, de honden, opdat ze niet dol zou den worden, de H. Hubrecht en de ratten en muizen de H. Geertruid. Dr televisie, zo besluit ir. Van Dis dez" sectie van zijn artikel, de H. Clarissc. Wij moeten eerlijk toegeven, dat hc bar en boos is. Maar die H. Benedictu voor het verenigde Europa loopt na tuurlijk de spuigaten uit. Is het im mers niet zo, aldus vervolgt ir. Van Dis, dat vanaf het jaar 529 toen Bene dictus zijn klooster stichtte, de mid- deleeutven dateren, ivaarin de roomse geestelijkheid met de paus aan het hoofd naar de heerschappij over Europa streefde en deze ook meer malen verkreeg: in de keuze van de heilige ligt meteen het program op gesloten, waar Rome ons wil heen voeren. Arm Europa, waar gaat gij heen Protestanten van Nederland, vreesi echter niet, ingenieur Van Dis mei zijn mannenbroeders, waakt nog ovei het avondland. DJAKARTA Indonesië zal voortgaan met het uitvoeren van gewapende lan dingen tegen Maleisië, omdat het volk van Noord-Kalimantan (Maleisisch Noord- Borneo) steun verwacht, zo heeft de Fri- donesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, vrijdagochtend aan een lunch met buitenlandse corres pondenten verklaard. De minister zei dat Indonesië een vreedzame regeling van de kwestie- Maleisië wenst, maar dat het, om boven genoemde reden, gedwongen is troepen naar Maleisië te zenden. In antwoord op een vraag zei dr. Soe bandrio dat Indonesië bereid is onver wijld met Maleisië en Engeland een ge sprek te beginnen over een vreedzame regeling van de kwestie, zonder dat het tevoren voorwaarden stelt. Op de vraag of voortzetting van de Indonesische gewapende aanvallen wel licht tot oorlog zal leiden, zei de Indo nesische minister. „Wij weten dat. We pogen dat gevaar te beperken". Zijns in ziens zou het niet te moeilijk zijn het geschil vreedzaam op te lossen". Hij zag het als een zaak van psy chologie en wederzijds vertrouwen. Hoe wel de minister toegaf dat Indonesië troepen samentreKt langs de grens met Maleisië, bereidde Indonesië volgens hem zich niet voor op een oorlog. „Wij weten dat de kwestie-Maleisië niet door een oorlog opgelost kan worden". Overigens merkte hij op. dat Engeland troepen stuurt naar Maleisië, zodat Indonesië geen Maleisische doch Britse troepen tegenover zich vindt. In het verleden was gebleken dat Engeland van zijn mi litaire kracht gebruik maakt om moei lijkheden op te lossen, zoals in 1956 in de kwestie-Suez. Dr. Soebandrio zei dat Indonesië be zig is uit zelfverdediging het hoofd te bieden aan de Britse militaire concen tratie. Indonesië besefte dat een oorlog de stabiliteit in zuidoost-Azië in gevaar kan brengen en dat geen van de partijen uit een oorlog voordeel kan trekken. De minister verklaarde dat de Indo nesiërs die in Maleisië zijn gevangen ge nomen, vrijwilligers zijn. Er waren geen geregelde troepen bij de actie betrokken. Toen men hem om commentaar vroeg op de berichten van Maleisische zijde, dat enige gevangen genomen Indonesische militairen beroepsofficieren waren, zei dr. Soebandrio dat een legerofficier die als vrijwilliger naar Maleisië gaat, een ex-officier is. Op de vraag of Indonesië hulp van communistisch China zal vragen wilde de minister niet ingaan. Hij was niet be reid namen van landen te noemen. Wat het lidmaatschap van Indonesië van de V.N. betreft verklaarde dr. Soe bandrio dat Indonesië officieel lid blijft, totdat een officiële brief overhandigd is waarin de terugtrekking wordt gemeld. Deze brief zou binnenkort worden overhandigd. Aangezien het handvest van de V.N. niet voorziet in een procedure voor terugtrekking uit de volkerenorga nisatie, had het, volgens de minister, enige tijd geduurd om de juiste bewoor dingen te vinden. Dr. Soebandrio sprak de hoop uit dat .Indonesië zijn zetel in de V.N. weer zal kunnen innemen, als en wanneer de organisatie zal zijn ge reorganiseerd. Indonesië had niet alleen bezwaren tegen het lidmaatschap van Maleisië van de Veiligheidsraad, maar ook tegen de structuur van de volkeren organisatie, aldus de Indonesische mi nister. Dr. Soebandrio heeft vrijdag aan de V.N.-vertegenwoordiger in Djakarta, Pa- vicic, meegedeeld, dat de sluiting van de kantoren van de V.N.-organisaties in In donesië „op correcte wijze en geleidelijk aan" zal geschieden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta heeft inmiddels persberichten uit New York tegengesproken, volgens welke In donesië zijn standpunt ten aanzien van deze sluiting nog niet officieel zou heb ben bepaald. Van officiële zijde wordt gewezen, dat de betrokken ministeries reeds zijn be gonnen zich los te maken van de ver schillende projecten, die de V.N.-organi- saties in Indonesië onder handen hebben genomen. Dr. SOEBANDRIO ROTTERDAM Het gaat beter met de mensapen in Blijdorp. Ook de door de huidziekte aangetaste dieren zijn le vendiger en krijgen hun eetlust terug. Een andere reden om optimistisch te zijn is. dat na onderzoek gebleken is dat Ernst, de enige volwassen mensaap die gestorven is, vermoedelijk niet aan de huidaandoening maar aan een ern stige darmontsteking dood is gegaan, een merkwaardig toeval omdat ieder een natuurlijk aan de heersende infec tie dacht toen Ernst ziek werd.

de Stem | 1965 | | pagina 19