eer M i HERMAN HEIJERMANS, titanenworsteling met de taal ifii. in Nukkige lieden het Parijse verkeer Het wonder van de hoornvliestransplantatie DUET Romeinen wélen het! ileider ND) N.V. OUDING akers Breda Vechtend voor zijn werk ]VYLOISTS 20 LBURG N.Y. .V. ordiger DLS idse rdiger DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1965 21 Expositie in toneelmuseum I" i 'Ié "v /..At, Elf pseudoniemen Automobilisten op de vuist met gratis waarde zegels van 15 en 25 ct. VOOR BABY'S HUIDJE Routine Indicaties hnisch bedrijf nische staf een an minimum 3 jaar leiding geven bij de krachtinstallaties, ig is een vereiste. gaarne ingewacht BT bij de afdeling r, Willingestraat 2. arlem, Heerlen, ién der grootste Ameri- risch gereedschap, vraagt ling: au en studerend voor en. Enige kennis van trekt tot aanbeveling. verder te ontwikkelen in istratle in ons internatio- erden gaarne fegemoet- Fdeling Personeelszaken, (01600) 24511. voor onze afdeling jjkdiploma Boekhou- :ij die het U L.O.- zij voldoen aan de Jamin N.V., Afd. Per- )osterhout. n voor het noor- ig a ring van Grafische woonachtig zijn. an 30 jaren. produkten kan boden. t recente pas- fabrieken, Afd. 65. Breda. lelgië elgische zeden en gewoon- ker. die niet bang is veel taat moet zijn zich goed te le bevolking. Kortom een in zijn diepste wezen over- i graag tekenen of schilde- 'eggelegd. te bezitten. Het spreekt dat hij deze man is, nave- ernationaal Rogier Center Om aan geld te komen schreef hij in zijn levensavond nog de feuilleton ..Moord in de trein" voor Het Leven. Deze foto van hemzelf kwam er als illustratie hij. (Van onze correspondent) AMSTERDAM - In 1888 kon men op de afdeling luxe-koperwerk in de Magazijnen van Speciale en Huishoudelijke Artikelen der Gebrs. Heijermans voor 31 gulden 60 een Cadogan-koffieketel kopen, „zeer rijk en eenvoudig". Van de Brighton-theeketel, die 12 gulden 90 kostte, zei de krullige folder: „deze is buitengewoon smaakvol en artistiek terwijl bij de Queen Bess-theeketel (33 gulden) werd uitgeroepen: „deze theeketel is bewonderenswaardig kunstvol afgewerkt". Dit was de eerste proza-proeve van Her man Heijermans, die in gedrukte vorm het licht zag. Hij had al een faillissement als lompenhandelaar achter de rug en probeer de het nu met huisraad evenmin succes vol. Maar daarnaast had hij in zijn vrije tijd een tragedie geschreven, Don Gables ge naamd, en hij scheen zeer gedecideerd te voelen, dat hij het uiteindelijk in die rich ting zou moeten zoeken. Op de Heijermans- nxpositie, die ter viering van de honderdste geboortedag van de schrijver in het Amster damse Toneelmuseum te zien is, ligt ten minste de volgende brief. Aan mijn vader! Aan u, zorgzame, lieve beste vader draag ik dit mijn eerste dicht stuk op. 't Is niet veel, wat inhoud betreft, dat weet ik zelf, maar het zij een voor bode van andere, die dit overtreffen zul len Aan de ene kant de protserige folder aan de andere kant die woorden (op een lei neergeschreven, omdat een gezwel hem het spreken belette) tegen de journalist Jo- han Koning: „Welk toneelstuk ik zelf het best geslaagd vind? Ik had nog geen goed stuk geschreven; ik wilde er nu aan be ginnen". Daartussen een leven, dat men nu op de expositie ziet uitgekristalleerd in een schat van foto's, knipsels, brieven, krabbels. Een leven, waarin hij de belofte aan zijn zorgzame, lieve, beste vader meer dan waar maakte. u jL Geachte mevrouw. U is heden van de repetitie van Op Hoop van Zegen weggebleven en uw dochter gaf de boodschap dat u niet kwam, omdat het repeteren van Op Hoop van Ze gen u te zenuwachtig maakte. Ik begrijp volkomen, dat het repeteren in dat stuk voor u geen aangename taak is, maar dat is het voor nie mand, die in dit stuk reeds zoveel keer is opgetreden. V heeft daaren boven genoeg verstand, om te weten dat in het begin van het seizoen ou de repertoire-stukken weer bezet moeten worden. U wilt er zeker wel voor zorgen, dat zich dat wegblijven niet herhaalt. Ik mag met hoe veel hoogachting en sympathie te genover u staande moeilijk de anarchie toelaten, die het gevolg is van een dergelijk optreden". Aan deze pagina aantekeningen voor Ora et Labora kan men zien, hoe pijnlijk 'nauwkeurig Heijermans te werk ging en hoe gigantisch zijn wor steling was met de stof. Heijermans had de bijna maniakale neiging, alles te bewaren. Dank zij die eigen schap kon de tentoonstelling, die straks ook door het land gaat reizen, worden wat zij is: een levendige, boeiende schets van zijn veelzijdige persoonlijkheid, en van zijn veelbewogen leven. Een makkelijk heer was hij zeker niet. Daarvan getuigt bijvoorbbeeld deze brief aan Esther de Boer van Rijk, aan wier vertolking van „Kniertje" het in niet geringe mate te danken moet zijn geweeest, dat „Op Hoop van Zegen" toen al de 500-ste opvoering achter de rug had. te zien. Manuscript na manuscript blijkt een titanen-worsteling te zijn geweest met de taal. Driftige doorhalingen, cor recties, herschrijvingen, tot de pagina bijna onleesbaar is geworden. En nog lang niet altijd succes. Zijn vrouw schrijft: .Lieve vriend Leo. ZoaZs je aan de aanhef ziet, zitten we in Londen en je zult waarschijnlijk al weten waarom, nu dan Ghetto is hier op gevoerd. Helaas, was dat maar nooit gebeurd. Stel je voor onze tegenslag Wij dachten al zo mooi uit de zorg te geraken en als eerlijke mensen de schuldeisers, waaronder jij ook de eer hebt te zijnallen te vol doen, maar mis hoor. Es hat nich sollen En als er dan succes is, verleidt het hem alleen maar tot een van zijn arse- nicumbittere tirades. Hij schrijft: Het verheugt me bijzonder, dat De Meid het schijnt te doen. Men- schen, het water teas ons reeds zoo aan de lippen gekomen! Js het niet afschuwelijkdat een auteur met zo'n gezin van 't succes afhangt. Hoe volkomen juist is het socialis tisch inzicht in maatschappij en verhoudingen Hij heeft het niet gemakkelijk gehad, maar hij heeft het zich dan ook niet makkelijk gemaakt. Een pamflet toont, dat dè burgemeester van Mechelen de opvoering van „Het Zevende Gebod" eens verboden heeft en dat er toen een protestvergadering kwam, waarop „Her man Heijermans heeft beloofd aan wezig te zullen zijn om de hoogst ze delijke strekking van zijn werk aan te tonen en te verdedigen". In Leiden wordt de opvoering van „Allerzielen' verboden en prompt schrijft hij de één- akter „Art. 188" over de eens-uur. Wel schrapte hij, laat de expositie zien. uit de monoloog van Rita over de Hei land deze zin: „Zoals ie nu zijn ogen gericht houdt op dat (wijst op de globe) ziet ie een aarde met duizenden, dui zenden kerken -- een miljoen kerken misschien en zijn liefdeleer is een klank geworden". Hij vocht voor zijn werk. Wanneer de Nederlandse Toneel Vereniging „De Uitkomst" die slecht begrepen neo romantische fantasie van het reper toire wil halen, smeekt hij: „Zoo gij het stuk laat schieten te Amsterdam zal bij mij geen rancune bestaan, omdat ik den strijd van de kas volkomen snap, maar gij zult er spijt van hebben, omdat Uitkomst eerst gaat beginnen. Ik ben mijnerzijds bereid, de tantième aan u te schenken vanaf heden, tot u tevreden is Een veelschrijver... Hij is de enige re dacteur van De Jonge Gids en schrijft hem zelf vol onder elf pseudoniemen, laat de expositie zien. Falkland je ver- Een deel van de expositie bestaat uit losse notities, die Heijermans-de-veel- schrijver aan de lopende band maakte. Deze bijvoorbeeld: „Het toneel is geen leerschool, aangenomen. Maar moet het niet opnieuw tot iets hogers". Hoe hij dat hogere trachtte te bereiken, is ook schijnt na Falklandje. Teleurstellingen hier doet hem naar Berlijn gaan, waar hij een hagel van sociale reportages op het publiek doet neerregenen. Terugge komen maakt hij de financiële ineenstor ting mee van zijn N.V. Toneelvereniging. Door zijn persoonlijke vermogen (naar huidige maatstaf 150.000 gulden) op te offeren voorkomt hij het schandelijkste, wat hij zich in het leven voor kan stel len: een faillissement. Is hij weer arm? Geen nood. De expositie toont, hoe hij 'n onuitputtelijke stroom feuilletons, arti kelen. detectiveverhalen en romans levert aan De Telegraaf, Het Leven, De Amster dammer, Het Volk, Astra en De Oprech te Haarlemsche Courant. Dan komt zijn laatste geschrift eer briefkaartje aan Frans Mynssen. „Voor jou ben ik er altijd. Ai babbel ik weinig, daar de ellende van de tong enz. De toestand is pijnlijk enhetzelfde, al trachten ze me te troosten". Het sluit een vol, vruchtbaar leven het sluit ook een piëteitvolle, zeer volledige ex positie af. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis. '?t Jrttnpffeqe. iiu jï. liiü allrS tifiTir.u: r i nut ttm ui #tf tetrsltru Xofifutfet«*rUr'" Heijermans' reportages waren al even controversieel als zijn to neelstukken. Deze spotprent toont, hoe de medische wereld hem een zame opsluiting in een krankzin nigengesticht toewenst. (Van onze Parijse correspondent) Wat is er plotseling aan de hand met de Franse en speciaal de Pa rijse automobilisten? Heeft het nerveuze verkeer ons zo te pakken gekregen, dat wij onze handen niet meer thuis kunnen houden? Al jaren lang schelden wij elkaar achter het stuur van onze wagens uit voor alles wat mooi en lelijk is. Er is zelfs een woordenboek ver schenen met alle scheldwoorden in alfabetische volgorde. Zelfs zijn er Parijse automobilisten, die in de wagen bordjes met scheldwoor den bij zich hebben en die elkaar om beurten laten zien, als zij voor een zie kenhuis staan, waar geen lawaai mag worden gemaakt In het voorbijgaan tik ken wij met de vinger op het voorhoofd om te beduiden, dat bij onze collega achter het stuur een van de vijf op de loop is. Dat is in Parijs allemaal heel gewoon Maar elkaar afrossen, dat kwam 'tot dusver nog niet voor. Twee frappante voorbeelden uit de eerste da gen van het nieuwe jaar. Op 1 januari rijdt een Parijzenaar met een Ford Anglia van Pigalle naar de opera. In zijn wagen zitten drie vrien den. Men rijdt door de Rue Blanche en daar willen twee Spanjaarden, die in de Franse bouwvakken werken, de straat oversteken. Binnen of buiten het spijkerpad, dat staat niet precies vast maar dat doet er ook weinig toe, want in Parijs is de voetganger heilig. De twee Spanjaarden trekken zich schielijk op het trottoir terug, want de Anglia komt er met grote snelheid aan. Eén der Spanjaarden tikt op zijn voorhoofd en schreeuwt een paar scheldwoorden, in het Frans of in het Spaans, dat staat ook niet vast. ,,Dat laat je je toch niet welgevallen?" zeggen de drie tot de be stuurder van de Anglia Die bestuurder, bang niet voor vol te worden aangezien, springt bij het volgende rode stoplicht zijn wagen uit, neemt een van de Span jaarden te grazen en beukt hem zo met het hoofd op de keiharde rand van het trottoir, dat de man ernstig gewond in het ziekenhuis ligt, waar de doktoren een ogenblik bang zijn geweest voor zijn leven. Bij het incident zijn zoveel ge tuigen aanwezig, dat de politie de driftige automobilist de boeien omdoet en hem naar de gevangenis brengt. Daar zit hij nu en herhaalt voortdurend dat hij geen misdadiger is. Ja, ja, geen misdadiger, maar waar bleven wij op de weg als iedereen voor eigen rechter gaat spelen? Volgend geval. Ook een western. Dit maal niet meer in Parijs, maar in An- goulême. Een Parijse handelsreiziger wil bij het station in Angoulême parkeren, maar daar beduidt hem een agent, dat de plaats gereserveerdis voor wagens van de gemeente. De automobilist, razend geworden, stapt uit en vloert met een fikse slag de bedienaar der wet. Er komt een tweede agent bij, maar ook die gaat tegen de vlakte. Samen zijn zij nog net niet zo groggy, of ze staan op en gaan de driftkop te lijf. Ze bren gen hem naar het commissariaat Daar zit achter de balie een kalme brigadier, die voor hij het weet door de automo bilist wordt afgetuigd. De brigadier heeft in zijn voordeel dat hij het in judo ver gebracht heeft en ergo gaat. niet hij. maar de automobilist op de mat. En' van de mat de gevangenis in, waar hij tot bedaren kan komen. Maar inmiddels hebben de twee straatagenten toch zul ke opstoppers gekregen, dat zij een week lang geen dienst mogen doen Prettige wacht! spaar plezierig-met (Advertentie) vraag vooral om de DUET-spaarkaart (Van onze Romeinse correspondent Jan Dijkgraaf) Het staat als een paal boven water, dat de Romeinen veel meer weten dan u in het vaderland of ik hier in Rome. Zij weten, dat prinses Beatrix zich gaat verloven en zij vinden dat een zaak, die al het andere in de schaduw stelt. Waarom? Omdat alles wat met koninklijk bloed te maken heeft, de Romeinen mateloos inte resseert. Italië is een republiek era daar kan geen sterveling aan twij--. felen. Maar de Italianen zijn daar om nog geen republikeinen, die niets met blauw bloed en met „royalty" te maken willen hebben. Ma scher- ziamo? Het tegendeel is waar. De langzamerhand toch wel lich-l telijk versleten hertog van Windsor- en zijn gemalin kunnen rotsvast rekenen op een ereplaats in de kranten. En die zaak van het school schrift van de kroonprins van En geland nou, dat was nieuws. En dat- de piepjonge koningin van Grieken land in verwachting is, betekent meer dat dat wat president Johnson gisteren heeft gezegd of gedaan. En de Skandinavische vorstenhuizen zijn hier beslist meer populair dan. in hun eigen landen. En de diverse jachtpartijen in Nederland met al- die fraaie namen en dure titels interesseerden de massa in diepste' wezen veel meer dan de ongelooflijke gang van zaken rond de verkiezing van een nieuwe president van de republiek. En onze prinses Beatrix is uitzon derlijk populair in Italië. Zij weet daar zelf waarschijnlijk niets van en dat is misschien maar goed ook Ik vat het even samen: Zij is aldus de Italiaanse pers uiterst onafhankelijk, altijd vrolijk en vol-' komen non-conformiste ze doet alleen maar wat ze zelf wil en is nu opnieuw gaan studeren (sic). Zé woont in een eigen kasteeltje' waar ze geen gezeur aan haar hoofd wenst. Om die reden trekt ze per soonlijk elke avond de ophaalbrug op en dat is, afgezien van de hele rest, een indrukwekkende lichaams oefening. Ze is dan verder voor nie mand meer te bereikenbehalve n tuurlijk per telefoon, maar aldus een koelbloedige Italiaanse corres pondent die laat ze rustig bellen„ zelfs als haar moeder haar nodig heeft. Hoe de prinses kan weten, dat de koningin aan de telefoon is, blijft nog even een open vraag. Voorts, rijdt zij graag te paard door haar „landouwen", maar ze verkiest eigen-, lijk de fiets, die nu eenmaal het „nationale Nederlandse vervoermid del" is. Ze kwam na haar eind-examen naar Rome en heeft daarmee elk. Romeins hart voor altijd gewonnen. Bovendien ivas zij het, die de plek uitkoos voor de zomervïlla van de koninklijke familie en daarmee heeft ze elk Italiaans hart veroverd. Ze. weigerde te trouwen met een prins Borghese (ik citeer nog steeds de pers) en'gaf derhalve blijk van een[ veelbelovende karaktervastheid.. Want wie iemand als een Borghese? afwijst moet wel iets méér bezitten dan alleen maar blauw of zelfs azuur bloed. 7.0 kan ik nog wel doorgaan, maar het heeft geen zin. De Romeinen hebben uitgemaakt, dat nu het uur -U is geslagen en dat prinses Bea trix zich gaat verloven. En er zijn. maar weinig zaken, die belangrijker zijn. Bij de kapper, in de „bar", onder' vrienden krijg ik nu al sinds vele dagen te horen, „Ah, jullie zult dus binnenkort weer jullie grachten verlichten, je klompen schuren, je gouden gespen aangorden Ik. weet van niets, maar de Ro meinen weten het wel. En ze hebben het in een paar duizend jaar „altijd geweten". En ik geef het verder voor tcat het tvaard is. Maar ik heb wel geleerd, dat de mening en de ver wachting van de Romeinen niet moeten worden onderschat (Bijzondere correspondentie) GöTTINGEN Er zijn tien of vijftien miljoen blinde mensen op de wereld. Het nauwkeurige ge tal is niet eens bekend. Bij velen is de oorzaak van de blindheid: vertroebeling van het hoornvlies tengevolge van vroegere ziekten. Dergelijke blindheid komt vooral vaak in de onderontwikkelde lan den voor. Door verwijdering van het troebele hoornvlies en ver vanging door helder hoornvlies zou aan deze mensen het gezichts vermogen teruggegeven kunnen worden, want het binnenste van het oog is echter meestal gezond. Hoornvlies-overplanting is een subtiele operatie. Toch wordt zij tegenwoordig steeds meer uitgevoerd. Professor dr. W. Hal lermann. -directeur van de oogheelkun dige kliniek van cie universiteit van Göttingen is specialist in dergelijke ope raties. Aan de hand van de door hem tot du ver opgedane ervaringen oor deelt hij gunstig over de mogelijkheden van deze ingreep. Al 150 jaar geleden werden in Duits land en Amerika de eerste proeven met hoornvliesoverplanting genomen. Re sultaat bleef echter achterwege. Óf het voor de transplantatie gebezigde dierlij ke hoornvlies genas niet of het werd al spoedig ook troebel. Behalve gebrekki ge operatietechniek speelde daarbij, de reactie van het organisme tégen vreemd eiwit de voornaamste rol. In die dagen was deze „immunologische" re actie echter nog niet bekend. Ook proe ven om door glas, kwarts of celluloid het hoornvlies te vervangen, mislukten. Deze vreemde stoffen werden door het orgaan afgestoten. Het eerste succes werd behaald in 1906. Toen plantte dr. Eduard Zirm, oogarts in Olmütz bij een 45-jarige pa tiënt wiens Hoornvlies door kalkspat- ten was beschadigd en vertroebeld een stuk hoornvlies in van een elfjarig kind. welks oog dusdanig was gekwetst dal het moest worden weggenomen. Dat was het keerpunt in de hoornvlies-plastiek Het overgeplante vlies genas, vergroei de met het oog en bleef gedurende de rest van het leven van de patiënt hel der. Kennelijk moest men alleen men selijk ihomoplastisch) hoornvlies ge bruiken. Het opzienbarende succes van dr. Zirm bracht professor dr. Elschnigg de directeur van de oogheelkundige kli niek van de Duitse universiteit in Praag er toe. de methode te verbeteren Indi catie en operatietechniek werden uitge- werk,t' 2?eer ervaringen werden ver- 1830 had professor Elschnigg al 174 gevallen geopereerd. Ook in het buitenland ging men dit procédé toepassen. In verschillende oogheelkundige klinieken, in vele lan den behoren dergelijke hoornvlies overplantingen al tot de dagelijkse rou tine-operaties. Filatow in Odessa be gon het hoornvlies van doden over te planten. Hij heeft al meer dan duizend gevallen geopereerd. Dit procédé wordt wanneer geen vers levend hoornvlies uit operatief verwijderde ogen ter be schikking staat, al veel toegepast Men (ienke aan de hoornvlies-banken, waar aan men zijn ogen kan vermaken, op dat deze na overlijden kunnen worden weggenomen. Wordt het hoornvlies van doden bin nen twee of drie weken na de dood ver wijderd, dan leeft het nog. Het ver toont cellenvermeerdering en stofwis seling. Een dergelijk hoornvlies kan in het geopereerde oog ingroeien. Profes sor dr. Hallermann deelt mede. dat het transplantaat in zijn belangrijkste be standdelen behouden blijft. Alleen het epitheel, de bovensrte laag wordt gelei delijk door cellen van het oog der be trokkene vervangen. Minder gunstig zijn de resultaten met overplanting van dierlijk hoornvlies; iets dat thans weer wordt bestudeerd. Diepkoeling of droging van het weef sel doet de immunologische prikkel wel verdwijnen omdat dan bepaalde eiwit structuren veranderen. Dan heeft men een geconserveerd „hoornvlies". Dit is dar. geen levend weefsel en het oog waarop dit vlies wordt aangebracht, vervangt het geleidelijk door eigen weefsel. Iets dat zeer langzaam gaat en vaak mislukt. De kansen op slagen hangen onder an dere af van de omvang van de operatie Kleinere hoornvlies-stukken genezen sneller en groeien sneller in. Vaak be hoeft immers alleen het hoornvlies voor de pupil te worden vervangen. Dikwijls is het ook al voldoende alleen de bui tenste laag van het hoornvlies te ver wijderen en door een transplantaat te vervangen. In andere gevallen moet het hoornvlies in zijn gehele dikte ten dele of geheel worden verwijderd en ver vangen Een dergelijke ingrijpende overplanting vereist „autoplastiek", dat wil zeggen, dat men het hoornvlies van het andere oog van de patient moet ge bruiken. wil men een goed genezings proces en ingroeien bereiken. Deze mo gelijkheid is bijvoorbeeld gegeven wan neer het tweede oog wel een gezond hoornvlies heeft maar doür andere ooi- zaken blind is. De meest veelvuldig voorkomende aan- .eiding voor hoornvlies-overplanting ia een optische dat wil zeggen, dat men het gezichtsvermogen weer hersteld door verwijdering en vervanging van de roebele hoornvliesdelen. Meestal heefl men dan te maken met vertroebeling als overblijfsel van hoornvlies-ontste king of andere kwalen. Er zijn echter :ok nog andere aanleidingen voor deze operatie. Bijvoorbeeld wanneer een patiënt wel iswaar nog kan zien maar een hardnek kige of gevaarlijke kwaal van het hoorn- vlies heeft bijvoorbeeld een gezwel. Men spreekt dan van niet-optische in dicatie. Zware verbrandingen of beschadigin gen van het oog door bijtende stoffen maken voor herstel van oogleden en binuwecisei vaaK ook hoornvlies-over- pianung noodzakelijk. Tenslotte be staat er oox nog een kosmetische indi catie voor ue ingreep. Niet zeiden kan men. zo zegt prol Hallermann, bij jon ge vrouwen meer dankbaarheid oog- slei. voor net verwijderen van een kosmeusch opvallend euvel, dan voor het nerstei van het gezichtsvermogen. De techniek van deze operatie wordt voortdurend verbeterd. De kansen op slagen zijn dientengevolge ook steeds groter geworden. Bij gunstig gelegen gevallen kan men tegenwoordig de ope ratie met zeer grote zekerheid en zeer grote kans op slagen verrichten. Bij een reeks van ziektebeelden echter wor den ook de overgeplante vliezen weer troebel. Men wijt dit aan ongunstige stofwisseling. In dergelijke gevallen zou een hoornvlies uit kunststof het ware zijn, maar dit is een nog niet opgelost probleem. De oogchirurg in Göttingen hoopt en met hem vele collega's in bin nen- en buitenland, dat men er binnen afzienbare tijd in moge slagen een ge schikte organische kunststof te ver vaardigen.

de Stem | 1965 | | pagina 15