Spaanse arbeiders hebben helemaal niets te zeggen Nederlandse Polen willen landgenoten het leven redden Morgen bij kerkdeuren de MEMISA-jubileum-collecte VAN SYMPATHIE KAN MEN NIET ETEN Achtste van bevolking is nog analfabeet Seizoen in pasteltint Republiek Vooruitgang Analfabetisme Toerisme MEDISCHE MISSIE ACTIE BESTAAT 40 JAAR Kolonel Komarof: Russen bouwen 5-mans capsule Vliegt Cubaan mee? FASHIONWEEK Vriendencomité in VS. Veroordeelde van elektrische stoel redden Felle brand in Enschede DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 JANUARI (Van onze correspondente) MADRID De gebeurtenissen op sociaal-politiek en economisch gebied in Spanje in het jaar 1964, welke by herhaling de wereld opinie buiten Spanje levendig heb ben beziggehouden, zijn het beste bewijs ervan, dat in het huidige Spanje elementen loskomen, die op de duur tot wezenlijke veran deringen in dc autoritaire struc tuur van het land zullen moeten leiden. Wat het buitenland ongetwijfeld het meest zal hebben geïntrigeerd zijn de stakingen in Asturië die maar liefst 2,5 maand hebben geduurd. Deze stakin gen immers, gevoerd zonder dat er een machtige organisatie achter stond en zonder voldoende geldmiddelen, zijn de eerste uitingen van daadwerkelijk ver zet geweest van arbeiders, die schop pen tegen de ketenen waaraan zij nog steeds liggen vastgeklonken en die zich gaandeweg van de macht van de per soonlijke daad bewust worden. Dertigduizend mijnwerkers en arbei ders uit de metaalindustrieën zijn al die tijd werkloos geweest, strijdend voor hun recht. Hoe meer zij uitgeput raak ten door de honger, des te sterkere weerstand boden zij aan het regime, dat hen tegenover de schatrijke onderne mingen niet in bescherming nam. Hun enige steun was het medeleven van het Spaanse volk en de sympathie van het buitenland. Reeds tijdens stakingen in 1963 had den de mijnwerkers de regering hun redelijke eisen voorgelegd: hogere lonen, betere sociale voorzieningen, recht op vakantie, eigen vakbonden. Een jaar la ter kregen zij het antwoord, „dat hun verzoek welwillend in overweging zou worden genomen". Daarmee was voor de regering de zaak afgelopen. Wie daarna nog reclameerde of in staking ging, was strafbaar. Hij kon er zelfs van beschuldigd worden een spion in buitenlandse dienst te zijn. Welbewust van het gevaar dat zij liepen, gingen de Asturianen echter toch tot de alge mene staking over. In veelvuldige verklaringen dienaan gaande hebben de Spaanse bisschoppen het minimum voor levensonderhoud op 180 peseta's per dag geschat. Maar het door de regering erkende basisloon be draagt slechts 60 peseta's per dag. De prijzen van sommige levensmiddelen stegen dit afgelopen jaar met 40 pro cent, zodat geen arbeider van dit hon gerloon een menswaardig bestaan kan leiden. Men is dus genoodzaakt, na acht uren bij een onderneming gewerkt te hebben, nog een flink aantal uren el ders te zwoegen om het dagelijks brood te kunnen kopen. Daarom emigreerden er ook in 1964 weer 100.000 werklustigen. Bemerkenswaardig in het afgelopen jaar was voorts dat vijftig falangisti- sche, linksgeoriënteerde leidende figu ren zich tot de Caudillo richtten met het verzoek, van Spanje een presidentenre publiek te maken. Zij voerden aan, dat Spanje absoluut geen herstel van de monarchie nodig heeft, en nog minder een monarchie met aan het hoofd een Borbon. De falange-gezinde hoofdre dacteur van dagblad Pueblo Emilio Romero, tevens toneel- en romanschrij ver, heeft kortgeleden een boek gepubli ceerd, getiteld: „Brieven aan een prins" Het boek heeft deze maand de nationa le letterkundige prijs „Francisco Fran co'' verworven en is een grondige, volledige studie van het „Spaanse pro bleem". Romero geeft aan een even tuele monarch de raad, hoe deze zich zou moeten gedragen om over een land als Spanje de scepter te kunnen zwaai en. Men verstaat uit zijn bespiegelin gen, dat generaal Franco van plan schijnt te zijn in 1966 wanneer de kroonprins 30 jaren wordt de macht over te dragen aan Juan-Carlos de Bor- bón kleinzoon van wijlen Alfons XIII. De voor Nederland zo belangrijke epi sode met als hoofdfiguren prinses Irene en een van de talrijke Borbonse troon pretendenten, heeft in Spanje nauwelijks de aandacht getrokken. Hugo's kansen zijn nihil, en zijn beste toekomstmoge lijkheden liggen waarschijnlijk in de functie van economisch adviseur bij een Nederlandse onderneming. gering erin geslaagd, een sfeer van sociale vooruitgang te scheppen, zoals men die in Spanje tot nu toe niet gekend had. Herhaaldelijk wordt openlijk erkend, dat er op sociaal gebied in den lande nog heel wat te verbeteren valt, en dit is op zichzelf al belangrijk. De staat heeft zich in de laatste jaren vooral erop toegelegd, een oplossing te vinden voor de achterstand in de natio nale economie volgens een „ontwikke lingsplan". De voornaamste doeleinden ervan zijn de landbouw, de industrie, de serieproduktie en het opvangen van de overtollige arbeidskrachten door de zen elders te werk te stellen. Met ver eende krachten is men bezig, het land op Westeuropees niveau te brengen. De „liberale" ministers als Ullastres. Fraga Iribarne, Romeo Gurria López Bravo, maken voortdurend studierei zen door binnen- en buitenland. De vak bondsraden stellen theoretische werk schema's op. Het ontwikkelingsplan is over 4 jaren uitgestreken: van 1964 tot en met 1967. De uitvoer naar het bui tenland neemt gestadig toe, al heeft Spanje uiteraard een uitgesproken agra risch exportpakket. Nederland impor teerde in 1964 voor 125 miljoen gulden uit Spanje, voornamelijk vruchten, al coholische dranken, wol en ijzererts. Spanje daarentegen betrok voor 170 mil joen gulden van Nederland aan machi nes, chemische produkten en rollend materiaal voor spoor- en tramwegen. De Spaanse minister, van economie zou graag de im- en export nog meer acti veren, maar Spanje moet zijn financiële middelen vooral in de produktieve sfeer aanwenden om de geplande expansie van de staathuishouding te verwezenlij ken. Bovendien is het gemiddeld inko men per hoofd van de Spaanse bevol king nog erg laag. vloeibare bouwgrond of industrieterrein met de aanleg van grootse stuwdammen (het „plan Badajoz"), met het schep pen van een nationale auto-industrie, alsmede verscheidene elektro-chemische fabrieken. n„ Het allerbelangrijkste voor Spanjes economie is echter het toerisme, dat in 1964 14 miljoen personen bedroeg, met 1 miljard aan deviezen. Voor het vol gend jaar verwacht men 19 miljoen bui tenlanders, die een 1,4 miljard dollar aan deviezen zullen achterlaten. Een negatief punt is de emigra tie van in het totaal 2 miljoen Spanjaarden die in den vreemde werkzaam zijn. Weliswaar maken zij jaarlijks 200 miljoen dollar aan spaargeld naar hun families over hetgeen de economie weer ten goe de komt. Met het toerisme en de geëmigreerde arbeiders dekt Span je dus het tekort van zijn handels balans. De regering heeft echter wel ingezien, dat men niet uitslui tend van deze „goudmijn" kan blij ven leven. Zij stelt daarom alles in het werk om de industrie ver der te bevorderen en het particu lier initiatief aan te moedigen. Afgezien van het stakingspro bleem, dat zeker in 1965 zich wéér voor zal doen, is de huidige re- Op onderwijsgebied wil men zo spoe dig mogelijk het analfabetisme uitroei en. Het ministerie van onderwijs orga niseerde landelijke campagnes met stu denten als vrijwillige schoolmeesters, dit met groot succes. Officieel is 12 pro cent der bevolking nog analfabeet, maar Het gaat er Spaans aan toe. Een fo to in de „Irenetyd". Alles bijeen viel de Spaanse belangstelling voor deze zaak echt wel mee. in de provincie Jaén bijvoorbeeld be draagt dit percentage 40 procent. Men is van plan, in het komende jaar ook een groter aantal studiebeurzen te ver strekken, dan tot nu toe het geval was. De woning- en hotelbouw neemt met rasse sprongen toe. In 1963 wer den 120.000 nieuwe huizen gebouwd en in 1964 steeg dit aantal tot 150.000 nieu we woningen. Wat de aanbouw van mo derne hotels betreft slaat Spanje het record van geheel Europa! Alleen al op Mallorca staan 1000 nieuwe hotels en herbergen. De staat schenkt 30.000 pese ta's (f 1750,-) per nieuwe woning ter wijl de spaarbanken leningen tegen la ge rentevoet moeten mogelijk maken. Voor de agrarische problemen daaren tegen is de oplossing niet zo eenvoudig. Men heeft er te strijden tegen het inge wortelde feodale stelsel: een kleine groep senorito's, die enorme landerijen, paarden- en stierenfokkerijen of gebou wen bezitten en die een eerlijke ver deling van de agrarische rijkdom be moeilijken. Alleen in de provincie Se- villa bestaan er 56 onmetelijke landgoe deren bestemd voor de stieren (dit 3aar werden er 6000 in corrida's gedood), terwijl 300.000 landarbeiders er geen vast werk kunnen vinden. In het afgelopen jaar is de Franco regering voortgegaan met het omzetten van onvruchtbare bergterreinen m be- (Van onze verslaggever) HOENSBROEIv Nog altyd bouwen de gepensioneerde mijnwerkers A. Perc- zak en M. Sadowski aan de brug van lief de die z(j hebben geslagen tussen ons land en hun voormalig vaderland. Met hun prachtig werk zijn zij in 1959 begonnen, na een dringend verzoek van kardinaal Wyszynski. Sindsdien mochten, dankzij de offervaardigheid van velen in ons land. Polen zowel als niet-Polen, gro te zendingen geneesmiddelen naar Polen overmaken, die daar óf niet te koop zijn, óf zo duur, dat de Polen ze normaal niet kopen kunnen. Tientallen mensen werd daardoor het leven gereed, van honderden anderen werd de genezing bespoedigd. Hun werk vond ook waardering bij Het Nederland- sche Roode Kruis en bij vooraanstaande katholieke instellingen in den lande, die beide mannen financieel niet alleen lie ten staan. Grote pharmaceutische fabrie ken aan deze en gene zijde van de grens zonden gratis geneesmiddelen en prepa raten. Ook een groot aantal Nederlandse apothekers springt beide mannen bij. In 1964 konden zij 1096 pakken en pakjes met geneesmiddelen naar Polen zenden, waarvan er 373 gratis waren ontvangen. De frest werd gefinancierd uit de bijdra ge?» die uit alle delen van ons land wer den ontvangen. De financiering van de overige 723 verzendingen kon echter niet volledig uit de aanwezige middelen wor den verricht: weer eens kwam de bodem van de kas open te liggen. Maar de he ren Perczak en Sadowski hopen dat het CAIRO De piloot van het Russische ruimteschip „Wosjkod", kolonel Komarof, heeft in een lezing voor de Cubaanse academie van wetenschappen verklaard dat in de toekomst een Russisch ruimte schip met vijf man aan boord zal worden gelanceerd, terwijl een van de vijf be manningsleden vermoedelijk een Cubaan zal zijn. Dit is meegedeeld door het Egyp tische persbureau voor het Midden-Oos ten, MENA. In het bericht werd geen melding ge maakt wanneer een dergelijke ruimte- vlucht zou worden ondernomen. door hen gebouwd thuisfront zal blijven doorgaan met het zenden van geld, waar toe zij een nieuwe actie zijn begonnen. Intussen is er weer een brief binnenge komen van een Poolse vader, wiens ze venjarig zoontje lijdt aan een levensge vaarlijke bloedziekte. Uit verklaringen van de behandelende geneesheer is Perczak en Sadowski gebleken dat de ouders overal in Polen geprobeerd heb ben het voor de jongen benodigde Ameri kaanse preparaat te verkrijgen, maar te vergeefs Hun pastoor heeft nu een beroep op de stichting Hulpverlening Aan Zieken In Polen, waarvan Perczak voorzitter en Sadowski penningmeester is, krachtig on derschreven met de behandelende ge neesheer: „Help het leven van de jongen redden." Daarbij komt dat de ouders arme men sen zijn, die het voor het preparaat beno digde geld (ƒ370.-) onmogelijk kunnen opbrengen. Bovendien is wellicht een tweede en een derde zending nodig. Va der en moeder Gregorkiewicz uit Gdansk (het voormalige Danzig) wachten nu met spanning op een levensteken uit Hoens- broek, waar de stichting van Perczak en Sadowski is gevestigd. Moet het kind dan toch sterven? Of Weer vertrouwen Perczak en Sadowski op de mensen die in het verleden hun stichting ten bate van de Poolse zieken al vaker en zo edelmoedig zijn bijge sprongen. Wacht niet lang en stort uw gave op het gironummer 984631 van de stichting Hulpverlening aan zieken in Polen. Zet op het strookje: „Voor de Poolse jongen1'. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Wat wordt mode de ze zomer? Al moet Parijs eind dezer maand nog aan het woord komen, door de Nederlandse confectie-industrie zyn de beslissingen al genomen. In het kader van de halfjaarlijkse Fashionweek wer den te Amsterdam 130 modelen, die door de modemagazijnen zijn ingekocht, ge toond. Wat wij in Amsterdam voor u bekeken is binnenkort in alle winkels, en laten we hopen, ook op straat, te zien. Want wij kregen sterk de indruk, dat de Neder landse confectie zelden zo modieus, zo verzorgd en tegelijkertijd zo redelijk ge prijsd uit de bus is gekomen. Wat u kunt verwachten: Veel pakjes en mantels in chanel-stijl. Van de losgeweven stoffen in pastelkleu ren zijn modellen gemaakt met veel klep jes, biezen en bolknopen. Bij de tailleurs horen blouses met strikken. De prijzen van de pakjes blijven meestal beneden de 100 gulden. Ook belangrijk deze zo mer: pastelkleurige mantels in sluike mo dellen, waarbij klepjes en brede revers of wijkende kragen de lijn bepalen. De stof fen zijn zelden glad: whipcord, losse bouclés en andere gestructureerde stoffen, voeren de boventoon. Het nieuwe, dat u vorig jaar gekocht hebt, kan nog best mee als het gaat over bedrukte linnen jurkjes, cashmir dessins en camelstoffen en ook marine-met-wit, eeuwig jeugdig en fris, krijgt alle kans. Er zijn mantels met pique revers, jurkjes met jabots, pakjes in blauw-witte streep jes. Ook zwart-wit doet een goede gooi naar populariteit. Een hoofdstuk apart is de regenkleding die ook, vooral in pasteltinten, en dan nog voornamelijk in camelkleurig en grijs beige, roze en lichtblauw, werd aange kondigd. Wat mantelpakjes aangaat: het in Frankrijk razend modieuze heupjasje is ook door de Nederlandse confectie uitge bracht. Profiteer ervan, het is nieuw en zm vast en zeker hoogst modieus worden. Zo n pakje met plooi- of rechte rok in leuke ruiten zal rond 75 gulden kosten. Een compliment voor de Nederlandse confectie, ook een compliment voor het publiek! Want, zo werd gezegd, de da mesmode brengt wat het publiek vraagt; dat wordt tevoren uitgedokterd. CHICAGO Nu het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Illinois heeft be vonden, dat de 40-jarige Bill Wi- thersppon een eerlijk proces heeft ge had, zal hy met de dood in de elektri sche stoel moeten boeten voor de moord, die hij heeft begaan op Mitchell Stone, een politieagent uit Chicago. Vrienden van Withersppon hebben nu een actie ondernomen om te voorkomen dat deze man, die op 22 april 1960 ter dood werd veroordeeld, geëxecuteerd wordt. Voorgegaan door de oprichter van het „citizens committee for Bill Whi- thersppon", Julius L. Echles, doen ze een beroep op iedereen om brieven te sturen aan de gouverneur van Illinois, Otto Kerner in Springfield, om het le ven van de terdoodveroordeelde te spa ren. Het comité wijst erop, dat Withersppon zich in de gevangenis heeft ontpopt als een auteur van boeken, korte verhalen en artikelen, en als steun en toeverlaat van zieke medegevangenen. „Is het do den van deze waardevolle mens de eni ge manier waarop de gemeenschap zijn scheppingsdrang en intelligentie weet te waarderen? En is het op wettige wij ze doden logisch als vergelding voor onwettig doden?" vraagt Echles zich af. (Van één onzer redacteuren) BREDA Morgen wordt weer de Dit melaatse jongetje kon nog .iaarUikse collecte van de Medische MIS- op tijd geholpen wordenR*e Actie, MEMISA, gehouden. Het zal een jubileumcollecte worden, want de MEMISA bestaat binnenkort 40 jaar. De medische nood in de ontwikkelingslan den is erg groot. Vooral in gebieden die pas onafhankelijk zijn geworden staan de missionarissen voor schier onoplos bare problemen, want van regeringszij de worden bijna geen voorzieningen meer getroffen. De buitenlandse artsen zjjn vertrokken. Medicamenten en in strumenten zijn er niet meer, omdat de voorraden zijn uitgeput. Wij hebben enkele noodkreten verza meld uit recente brieven van zusters en missionarissen ergens in de rimboe: „Kunt U zes paar rubber handschoe nen sturen, graag met spoed en per vliegtuig, want men woelt met blote han den in de lichamen", (uit Kongo) „Ik weet niet of ik het reeds gezegd heb, maar buiten de gewone tropische ziekten, hebben wij hier veel melaatsen en blinden. Alleen al in onze parochie zijn meer dan 5.000 melaatsen. Meer dan twee-derde kan niet werken. De oog ziekte die hier heerst maakt velen blind, (uit Opper Volta) „Mijn arme parochie is één groot zie kenhuis zonder de gemakken ervan", (uit Brazilië) „MEMISA. help ons aan melk en ba byvoeding! Als hier de moeder van een baby sterft, is het kind ook gedoemd te sterven.» Melk is hier onbekend. Melk in blik is te duur voor deze mensen", (uit Opper Volta) „Onze kraamkliniek is in nood. We hebben houten bedden waar de witte mieren in huizen en geen matrassen. IJzeren bedden met matrassen zouden een uitkomst zijn", (uit Tanganyika) „Op het ogenblik heerst er een ver schrikkelijke roodvonk-epidemie, dorp na dorp wordt aangetast. We kunnen de zieken niet meer herbergen en er is geen vaccin meer. Gisteren stierven hier dichtbij de Missie drie volwassenen. Wij staan machteloos", (uit Kongo) Toch heeft de MEMISA naast deze aanvragen van missionarissen en zus- Zo ziet een MEMISA-medicijn- kist eruit. ters nog andere grote projecten on der handen. Ziekenhuizen en kraam klinieken moeten worden gebouwd en ingericht. Vorig jaar is de MEMISA gestart met een nieuwe actie: „Dokters uit eigen land". Er studeren momenteel vier studenten uit Afrika op kosten van de MEMISA in Duitsland. Binnen kort gaan twee studenten uit Flores en een uit Timor naar Java, zodat in de toekomst de ontwikkelingslanden over eigen artsen kunnen beschikken. Met al deze hulp van de MEMISA zijn belangrijke bedragen gemoeid. Vo rig jaar werd ruim een miljoen hulden opgehaald. Genoeg om veel missiona rissen en zusters de medicamenten te sturen, waar ze om gevraagd hadden. Maar niet allen konden tevreden worden gesteld. Laten we daarom de wens van een missionaris uit Mozambique ter har te nemen. „Vorig jaar heeft de MEMISA het mil joen gehaald! Fantastisch! Ik neem mijn petje voor U af, dat U het klaar hebt gespeeld miljonair te worden. Nu op naar de twee miljoen! Alleen in Afrka kunt U die makkelijk kwijt, maar ME MISA heeft noden in héél de wereld". ENSCHEDE Een korte, felle brand heeft gewoed in het magazijn van een paardehaarweverij te Enschede. Het hele magazijn brandde uit. De daarin aanwe zige voorraden en een vorkheftruck gin gen verloren. De aangerichte schade wordt voorlopig geschat op 700.000 gul den. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. Door het snelle optreden van de brandweer kon een uit breiding van de brand naar de produktie- afdeling worden voorkomen. De produk- tie in het bedrijf, waar ongeveer honderd mensen werkzaam zijn, kan normaal doorgang vinden.

de Stem | 1965 | | pagina 13